De Italianen bevechten een overwinning op den Negus De grensincidenten De reactie op de nieuwe Duitsche voorstellen II I II --- I n i heden Het nieuws van De laatste kans van Hauptmann BIJ HET ASJANGIMEER DE BAROMETER GUNSTIG OORDEEL IN ENGELSCHE KRINGEN Maatregelen in F ransch-Marokko Nieuwe gevechten bij Mongolië? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALK M A AR ÈLASTIEKEN KOUSEN Zware aardbeving geregistreerd DONDERDAG 2 APRIL 1936 r van 7* 3 Instorting te Antiochië 2$ 1 1 Italiaansche Urolers zwaar gestraft Keizer nam persoonlijk aan den strijd deel Aanval van 12 Mongoolsche vlieg tuigen op Japansch-Mandsjoe- rysche troepen? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Objectieve studie door Parijs beloofd Het WeeriiHHiniiiiiiiiiiinnitiifiiiiiiiiiiiiiniim Da haard van de aardbeving bevindt zich op Celebes ZIEKENFONDSLEVERANCIER Vrees voor overslaan der onrust in de Spaansche zone HOTEL CAFE RESTAURANT DIJJERS BUITENHOF - DEN HAAG - TEL. 117375 Het instortingsproces te Berlijn Hirota vraagt een rapport over hetgeen geschiedt aan de grens van Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië Laatste waarschuwing aan Rusland? Tydens den slag zouden zeven duizend Abessiniërs xyn gesneuveld Terechtstelling niet vóór Vrijdag Veroordeeld wegens critiek op het fascisme en bevordering desertie Frankryk onthoudt zich nog van elk commentaar tot de volledige tekst gepubliceerd is VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aannemer en leiders der werk zaamheden beschuldigd van dood door schuld I der- NEGEN EN TV/INTICSTE JAARGANG No 152 Matter. tjjdelijk tee- Hoogste b Laagste b r I no. pen. X22 t I V nd: 768.6 te Thonhaven De vhegtalgea trekken rb een gevecht, dat 46 minsten deerde, terng. In Fransche kringen onthoudt men zich van eiken commentaar op het Dultsche antwoord, daar men, alvorens een oordeel uit te spreken, eerst in bet bezit wil zijn van den volledigen tekst van het memorandum. Het epicentrum ligt op een afstand van 9.600 KM. De bodemverptaatslng te Moskou bedroeg 460 micron. De aardbeving is ook geregistreerd te Swerdlowsk. Volgens berekening der stations bevindt de haard der aardbeving zich in het gebied van het eiland Celebes. Later geraakte de afdeeling in gevecht met een sterke Mongoolsche strijdmacht. welke naar het schijnt was uitgerust met tanks en che mische strijdmiddelen. Aan belde zijden moeten ernstige verliezen geleden zijn. Het juiste aantal dooden is nog niet bekend. De reactie op ge Daitache tegenvoorstellen, ne Italianen beseften Gondar. Het zal zeker in de eerstvolgende dagen nauw keurig bestudeerd worden en zoo noodlg zal de Dultsche regeering verzocht worden ophelde ringen te verstrekken. In het Lagerhuis verklaarde Eden hedenmid dag, dat hij nog niets kon zeggen omtrent de tegenvoorstellen van Dultschland. Vennoedelijk zouden deze in den avond worden gepubliceerd. Hetzelfde agentschap verneemt in officieele Dwitaehe kringen, dat men daar van meening is, dat de nota een opboawend plan vormt, dat veel verder gaat dan het memorandum van 7 Maart en dat de logische ontwikke ling Is van de voorstellen van dit memo randum. Dwitaehe antwoord volkomen objectief 4a bestudeeren. Indien het positieve en epbou- wende punten bevat, zal da ars sa s» miste aandacht woeden besteed. Desa beslissing van de jury vergroot de waarschijnlijkheid van een nieuw uitstel van de executie van Hauptmann buiten de 46 uur, welke gisteravond werden toege- staan. del. in staat van beschuldiging moet worden gesteld. 7484 te Haparanda Zon a* 544 - onder 6.34 - Licht op 7.64 Maan op njn. t.ll onder vjn. 8.41 Voile Maan 6 April De aetie van de Abessiniërs, welke verwacht werd, begon om 6 uur in den ochtend en duur» de tot 6 uur des avonds, steeds werden weer front- en flankaanvallen gedaan, welke steeds werden afgeslagen. Een Japanseh-MaadsJoerijsehe afdeeling la volgens een mededeeling van het Kwan- toengleger aan de Mongoolsche grens, aan gevallen door twaalf Mongoolsche vlieg- tuigen. Voorts doet men opmerken, dat de te Lon den overhandigde nota door Hitler persoonlijk is geschreven. BERLUN. 1 April (D. N. B.) In bet instor- tlngsproces, dat vandaag begonnen Is, zullen zich de ingenieur Hugo Hoffmann, directeur der .JBerljjnscbe Baugesellschaft", de ingenieur Fritz Noth, die de leiding had bij de werkzaamheden in de Hermann Ooeringstrasse, en drie anderen hebben te verantwoorden. Hun allen wordt dood door schuld ten laste gelegd; zij bevinden zich reeds sedert 15 September 1935 In preventieve hechtenis. De akte van beschuldiging zegt onder meer, dat op de plaats van de werkgasmheden geen enkel juist bouwplan aanwezig was. Verder zouden steenen van verkeerde afmetingen ge bruikt sjjn en de noodige voorzorgsmaatregelen niet in acht ztfn genomen. Den Vertegenwoor digers der rijksspoorwegen wordt ten laste ge legd. dat zfj zich niet voldoende van hun plicht tot contróle hebben gekweten. Men verwacht dat de behandeling verschei dene weken zal duren. Als eerste ia vandaag Hugo Hoffmann verhoord 1 VERWACHTING: J“ - nemende Westelijke tet Nesrd-Westelfj- ken wind, zwaar bewolkt met regen- ef hagelbuien, kouder. TRENTON, 1 April (Reuter). Vanavond is de Grand jury van het district Mercer opnieuw bijeengekomen en zal. naar men Wel een scherp contrast met de militair georganiseerde massabetoogingen, waarop Hitler pleegt te spreken, vormt deze kiezersvergadering in Frankrijk, waar Flandln vanaf een dorpstooneel met koperen-bruiloftslingers Hitler's aanbod van 25 faar vrede bespreekt I JERUZALEM, 1 April (ANP.) Het nieuwe gedeelte van het nationale museum te Antlo- chlë in Noord-Syrië is Ingestort. Vijftig arbei den, die de laatste band aan de uitbreiding leg den, werden coder de pulnhoopen bedolven. Tot dusverre zijn zes mannen zwaargewond tevoor schijn gebracht. Men vreest, dat meer dan twin tig der bedelvenen om bet leven zijn gekomen Stand op Donderdag 1 uw ul: 75*4 Vorige stand 7584 A bet en voor tee- Den i In dar ren- N— NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ONS BLAD 1 De laatste kaas van Hauptmann Voorzorgsmaatregelen in Franech-Marek>a. Stpeds nieuwe Incidenten In het Verre Oosten. Nederlander in Duitechtand gevangen genet, vrrdncbt van het invoeren van commnnlstlacho lectuur. Vier mln of moer ernstig gewonden Mi anto- ongeluk te Eindhoven. Voorieopig Verslag van de Tweede Kamer ever de voorgestelde wijziging van de Geldsehietera- weL De reactie In politieke en journalistieke kringen te Londen ia gunstig, de avondbla den noemen de nieuwe voorstellen verzoe nend. Men vreest dat de agitatie zal overslaan naar de stammen op het Fransch territoir. Te La- rache in de Spaansche zone hebben reeds on geveer 10.000 personen een optocht gehouden, nadat er een demonstratie had plaats gehad, waarop felle redevoeringen waren uitgesproken. In antwoord op een vraag over de ver plichtingen van Engeland In Europa buiten de Locarno-mogendheden, wees Eden op z|jn verklaring van JX Donderdag, dat En geland bulten het verdrag van Locamo al leen was gebonden door het Volkenbonds- pact. De procureur Erwin Marshall deelt mee, dat de Jury van het district Mercer tot 2 April as. de zitting heeft uitgesteld, teneinde een onderzoek in te stellen In de kwestie-Wendel, die eerst bekende het kind van Lindbergh te hebben gedood, en later deze verklaring weer Introk. ROME 1 April (Reuter). Naar wordt me- diguduld heeft een Italiaanse!» grmstT riseerde colonne gisteravond Gondar bezet. (Gondar Is gelegen op 54 kilometer tea Noorden van het Tsana-meer). KAMERS MET ONTBIJT /Be- LUNCH EN DINER M. SCHOTELS NAAR KEUZE FLATS DU JOUR EN A LA CARTR ZALEN VOOR PARTIJEN EN VERGADERINGEN Tenslotte merkt men hier op, dat er In het Dultsche memorandum niets staat, waardoor toegegeven wordt, dat West-Europa in den tegenwoordlgen critieken toestand is gekomen tengevolge van het Dultsdhe opzeggen-van bet verdrag en men is er zich van bewust, dat in dit en nog andere opzichten bet memorandum critleke reacties zal wekken in andere tanden. Reeds sedert weken heerscht er onrust onder de Rifstammen en de jongste gebeur tenissen in Spanje hebben de stemming van verzet nog aangewakkerd. In verschil lende steden hebben zelfs ernstige onlusten plaats gehad, die door de Spaansche auto riteiten worden verzwegen. In gezaghebbende kringen erkent men volledig, dat het Duitechè memorandum veel materiaal behelst waarvan een gedeelte nieuw te dat de meest zorgvuldige be- studeering aal vereiachen. Om na te gaan of de „Queen Harp” tijdens den tocht over de Clyde is be schadigd, is de oceaanreus te Southamp ton in een dok opgenomen SJANGHAI, 2 April. (Reuter). De Chlnee- sche minister van Oorlog. Hoying Tiling is van Hankou naar Tal Toean vertrokken om de actie van de zeven divisies regeeringstroe- pen tegen de communisten in de provincie Sjansl voor te bereiden. ^IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIUIIHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHfH ROME, 1 April. (Reuter). Het Italiaansche legerbericht no. 171 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: in het gebied van het Asjanghi- meer, in de richting van Kworam, heeft gisteren, 31 Maart, een groote sls< plaats gehad. De tronen van den Negus, waaronder de keizer lijke garde, voorzien van alle soor ten moderne wapens, viel onze stel lingen ten Zuiden van Mai Ceu aan. De dag eindigde met een vol- ledige overwinning van onze troe- Klmberllng, de gouverneur van de ge vangenis, heeft verklaard, dat Hauptmann in leder geval niet vóór Vrijdag as om acht uur des avonds terechtgesteld zal wor den. LONDEN, 1 April. De „Times” meldt uit Casablanca, dat de Fransche autoriteiten in Marokko zich genoodzaakt hebben ge zien, meetele voorzgrgsmawtaegcten tanga de grens van de Spaansche zone te nemen In verbaad met de groeiende enrwt ta het Spaanarbe gebied. Het Britsche kabinet heeft vanmorgen een dtting gehouden, welke meer dan twee uur heeft geduurd. Hedenmiddag 16 uur is het kabinet wederom bijeengekomen ta Downingstreet. ROME, 1 April. (Reuter). De slag aan het Asjangi-meer, waarvan het legerbericht van vandaag melding maakt, was reeds voorzien. Men wist reeds eenige weken geleden, dat de Negus met zijn keizerlijke garde, d.wA met zijn betrouwbaarste troepen, naar het Noor den ging oprukken. Inderdaad heeft de Negus eerst zijn hoofdkwartier op 30 kilometer af stand van het meer gevestigd. HU had een le ger bv zich van 100.000 man, bestaande uit zUn peraoonlUke reserves met de rest van het leger van Ras Moeloeghetta na de nederlaag van Amba Aradam. De Italiaansche overwinning kan van ba- Uiteraard bestaat er teleurstelling dat met betrekking tot de voorstellen, die door de an dere Locarno-mogendjzeden aan de Duitsche regeering zijn voorgeiegd, het document geen duidelijk antwoord biedt. In verband hiermee wordt er aan herinnerd, dat het voornaamste doel van die voorstellen was het vertrouwen te herstellen, dat vernield was door de actie van Dultschland In het Rijnland en de Locamo- mogendheden boden aan tot herstel van dit vertrouwen bijdragen te geven. Een dergelijke bijdrage werd van Dultschland gevraagd. On danks den verzoenenden toon wordt ntf geen bepaalde bijdrage In de gehoopte richting aan geboden en men erkent, dat vele moeilijkheden nog moeten worden overwonnen, voordat het stadium van onderhandelingen kan worden be reikt. De luchtmacht nam dapper en met effect (teel aan den strUd. niettegenstaande door het luchtdoelgeschut van den vijand verscheidene toestellen werden getroffen. Volgens mededeeltngen van een krijgsgevan gene telden de Abessinlsche troepen, die aan den aanval deelnamen omstreeks 20.000 man, de Negus zou persoonlek hebben deelgenomen aan den aanval op den Itallaanschen linker vleugel. In het westen rukten onze troepen op van Adl Remos naar het zuiden, waar stf door de bevolking met vreugde werden ontvangen. Alle stamhoofden van het uitgestrekte gebied Wol- kait hebben zich by ons commando te Adl Re- moa gemeld om hun onderwerping aan te bie den. Ook kwam hier een delegatie van nota belen uit Tsegghede aan. die de onderwerping van hun stammen kwamen aanbieden. De iuchtmacht bombardeerde aan het zulde- lUk front Bullale, ten zuiden van Dagaboer, het hoofdkwartier van het Abessinlsche leger te Harrar en verscheidene detachementen, die langs de Glarer-rivier marcheerden. Het lucht doelgeschut, dat zeer actief was. kon niet ver hinderen, dat alle doelen werden bereikt.” MOSKOU. I April (ANP) Hedenmiddag heeft het seismegrafiKh station te Moskoa een aardbeving „van eatastrophalen om vang” geregistreerd. Dader van moordaanslag op N. S. B.-ta te Am sterdam tet oen janr gevangentoatraf veroor deeld. Uitspraken van het Bossche Hof in Oasche straf zaken. De Tweede Kamer is, na eenige kleinere web ontwerpen z. h. st. aanvaard te hebben, op Paaschreees gegaan. Bezoek van Koning Leopold aan den etend na hei Koloniaal Institast op de Brasoetoehe Jaar beurs. De achtste spanning voor de brag ever *t Hol- landsch Diep geplaatst. Het lid van den Raad ran Indiê, A. PR. na Aken, is plotseling overleden. - O ROME, X April (Stefanl). Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat 30 Maart een Italiaansche ambulance te getroffen door vyandelljk artillerie-vuur. Men gelooft, dat de commandant der Fran sche troepen In Marokko bij zijn bezoek aan Parijs de redenen voor zijn bezorgdheid heeft uiteengezet en er op heeft aangedrongen, dat het besluit tot bet terugtrekken der meeste troepen uit Marokko ongedaan wordt ge maakt. Intusschen zijn reeds verscheidene af- deelingen naar Frankrijk teruggezonden. De minister van Buitenlandsche Zaken, Ftandln, heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met den Engelschen ambassadeur te Parijs. Naar verluidt heeft de bespreking on geveer 40 minuten geduurd. Ook de Fransche autoriteiten zien de toe komst met eenige bezorgdheid tegemoet, voor al ook omdat de economische omstandigheden in de Fransche zone slechter zijn geworden. Naar den Centralen Atlas en het district Tafl- lalet zjjn afdeellngen politie gezonden, die een wakend oog op de inheemsche bevolking houden LONDEN, 1 April. (Reuter.) De ..Daily Tete- grapl*’ meldt uit Innsbruck, dat acht inwoners van Zuld-Tlrol door de Italiaansche autoritei ten zwaar gestraft zijn wegens het oefenen van critiek op ’t fascistische regime of het hulp ver- leenen aan Italiaansche soldaten, die naar Oos tenrijk deserteerden. De meeste veroordeelden zullen één tot vijf jaar in Zuld-Itallë moeten doorbrengen; een der Tlrolers te gedeporteerd naar het Italiaansche „Duivelseiland” Lampe- dura bij de Afrikaansche kust. Hij had belee- dlgende woorden aan bot adres van vooraan staande fascisten geuit en was door een regee- rtngssplon aangebracht. slissenden Invloed zijn, in de eerste plaats om dat de 100.000 man van den Negus verslagen zijn door slechts een gering gedeelte der Ita liaansche effectieven volgens de laatste be richten bevonden zich slechts het derde en eerste legercorps In de omgeving van het As- jangi-meer en vooral, omdat de nederlaag van den keizer, die aan Abessinlsche zijde het bevel voerde, niet zal nalaten tn moreel op zicht verstrekkende gevolgen te hebben. Indien, zooals het schijnt, het keizerlijke le ger geen tegenstand kan bieden, is de weg naar Deasle thans vrij voor de drie Italiaansche colonnes, waarvan de eene zoo juist bij het Asjangi-meer de overwinning heeft behaald en naar het Zuiden optrekt, de tweede van bet gebied van Aoessa komt en de derde zich te Gondar bevindt. Verder is men van plan de samenwerking tusschen de Locarno-mogendheden .voort te zetten, zooals deze op 19 Maart werd geregeld. In bevoegde kringen is men daarom van oor deel. dat de vier betrokken regeerlngen zoo spoedig mogelijk bijeen moeten komen. Men wenscht dan ook. dat de voorgestelde bijeen komst te Brussel binnenkort wordt gehouden, opdat van gedachten kan worden gewisseld over een gemeenschappelijke gedragslijn. LONDEN, 1 April (Reuter). De kabinetsraad is vanmiddag gedurende een uur en een kwar tier byeen geweest. Dei ministers hebben het Duitsche antwoord bestiideerd. Eden zal morgen een onderhoud hebben met von Ribbentrop, teneinde eenige ophelderingen over zekere punten van de Dultsche nota te verkrijgen. Verder verklaarde minister-president Baldwin m antwoord op een vraag, dat in vredestijd geen conscriptie zal worden ingevoerd, ten minste niet onder de huidige regeering. Ten aanzien van de besprekingen van de generale staven verklaarde Baldwin niets te hoeven toevoegen aan de woorden van Eden op Donderdag JX BERLIJN, 1 April. De Dultsche nota, die vandaag aan de Engelsche regeering is over handigd, is thans gepubliceerd, en komt overeen met hetgeen door ons reeds naar mededeellngen door Stefanl werd gepubli ceerd. De tekst van het vredesplan der Duitsche regeering is Flandln dooi» den ambassadeur nog niet overhandigd, aangezien de vertaling van het document In Londen langer geduurd heeft dan verwacht werd en men van Engelschen kant Iedere onduidelijkheid in de interpretatie zou willen vermijden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Talefoon Administratis 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.- Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de NX Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Wat de bewering van Flandln aangaat, dot de non-agressiepacten nutteloos zijn gemaakt door het bestaan van het Kelloggpact, wordt in dezelfde kringen naar voren gebracht, dat In tegendeel deze bilaterale pacten het Kellogg pact In staat zouden stellen zijn practlsche uit werking te krijgen. In den loop van den middag deden de Ita- likansche en Eritreescbe troepen tegenaanval len en dreven den vijand op de vlucht. In wanorde trokken de Abessiniërs terug, be stookt door de Italiaansche vliegtuigen en ar tillerie. De verliezen van het leger van den Negus zijn zeer groot, men schat het aantal gesneuvelden op 7000, waaronder verscheidene officieren. Vele Abessiniërs werden krijgsge vangen gemaakt en aanzienlijke hoeveelheden wapenen werden buitgemaakt. Onze verliezen bedragen: 12 officieren ge sneuveld en 44 gewond, 51 soldaten gesneuveld en 152 gewond, 800 Erltreërs gesneuveld of ge wond. TOKIO, 2 April. (Reuter). Het blad „Kokumin Sj'imboen” bericht, dat uit het onderzoek van de grens incidenten is gebleken, dat hier sprake is van een weloverwogen in val. Het blad bericht verder, dat minister-president Hirota besloten heeft een laatste waarschuwing te zenden aan Sovjet-Rualsuid, zoodra een nieuwe minister van Buiten landsche Zaken is aangewezen. Zoo noodig zal Japan „geëigen de. onafhankelijke maatregelen** nemen. Minister-president Hirota heeft met spoed rapport gevraagd aan den Japanschen ambas sadeur te Hslnklng, generaal Weda. over de incidenten aan de grens van Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië op 31 Maart JX Volgens het blad „J1 Ji” heeft de minister van dit incideift alleen kennis genomen uit een telegram uit Russische bron; het was hem derhalve niet mogriyk het gerucht over, een Inval van de Mandsjoekwo-Japansche troepen a tegen te spreken. Het blad voegt hieraan toe, dat de groote zwijgzaamheid van de Japansche militaire autoriteiten zeer lastig is voor de Japansche diplomatie en de wereld doet gelooven. dat het Japansche leger een aanval voorbereidt. °e bezetting van het rijke en vruchtbare sul tanaat Aoessa te thans voltooid. De Italia nen hebben garnizoenen gelegd in de voor naamste centra van het sultanaat Te Addis Abeba spreekt men tegen, dat Ita liaansche vliegtuigen boven Diredawa zouden zUn gesignaleerd. De correspondent van Reuter-A. N. F. te Ad dis Abeba meldt dat het optreden van Lord Cecll. die In het Hoogerhute de kwestie vaa he- gebruik van gas tegen de Abessiniërs heeft ter sprake gebracht, een buitengewonen Indruk ta Abessinlsche regeeringskringen heeft ge wekt Dagelijks worden berichten van het front ont vangen, waarin verteld wordt' van de ontzet tende verschrikkingen, welkè door het gas wor den teweeg gebracht - 3 Voornamelijk is gesproken over het Duitsche antwoord, dat nog vertaald moest worden en daarom nog niet kon worden overgelegd. Eden beeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van Hitler's antwoord, waarna de ministers ge sproken hebben over de beteekenls, die men daaraan moet hechten en qw>de gevolgen daar van voor het standpunt der Locarno-mogend heden. BERLIJN, 2 April Het Dultsche Nieuws bureau meldt uit Sjanghai: De sprekers, oa de Castlo, de plaatselijke leider van het Volksfront, elschten verwijde ring der tegenwoordige autoriteiten uit het land en ontbinding van de gendarmerie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11