Kind doodgeschoten Instantlne a CiïTA DELWICANO1936 jtnei Muit des te belangrijker, wanneer LANDVERHUIZINGSWET VRIJDAG 3 APRIL 1936 Uitbreiding KLL.M.-vloot (iajpj Ex-curator veroordeeld Conflict voorkomen Letsel door schuld In het lood giet er sbedryf Wie vorderingen kunnen indienen Helers zyn veroordeeld Zware straf opgelegd •o PRIMAVERA AITINMSSS MOTORRIJDER AANGEREDEN Nieuwe C.A.O. in het 1 Opgericht in Van den Elsendorp De Kon. Holl. Lloyd Prof. Kruyt onderscheiden Uit de sigarenindustrie Hertog Hendrik te Den Helder De postvluchten Vordering van generaal Tonnet ontzegd Verdachte een jaar gevangenisstraf opgelegd Oorsprong waarschijnlijk onder zee, op verren afstand van Celebes Lykauto maakte onverwachte manoeuvre Geen vrijstelling wegena kost winnerschap of onmisbaarheid Algemeene vergadering der werk gevers aanvaardt het voorstel De nieuwe Fokker-Douglasvlieg- tuigen eind April in ons land Een in goede banen geleide emi gratie is een vraagstuk van de eerste orde Uitspraak der Arnhemsche rechtbank 20 MILLE BRANDSCHADE TE EINDHOVEN DE HAAGSCHE RECHERCHE- COMEDIE BROEDERSCHAP VOOR VEILIG VERKEER ESKADRON PANTSERWAGENS TE DEN BOSCH DRIE MANNEN BIJ BRAND GEWOND HUWELIJKSZWENDELAAR BERECHT NIEUWE ORDER VAN DE K. P. M. drukker abedrij f Plechtige ontvangst in Brabants hoofdstad DE VERDUISTERING BIJ DE G O. V. Ook te Taroena Aansprakelijkheid van den vervoerder Tragisch gevolg van het spelen met een vuurwapen Opslagplaats voor café-inventaris- sen geheel vernield Beslissing over verdere exploitatie binnen zeer korten tyd te wachten Wegens verduistering van faillissementsgelden Nog een brand 1 1 /J - De vrijwilligers ontploft DE BILT REGISTREERT - f ten het L 1 een stilt en voorkomt pijnen! Bloeiende narcissen-bedden voor de Tuilerieën te Parijs geven het geheel vriéndelijk en aanblik Het affiche van de Wereldtentoonstel ling der Katholieke Pers te Vaticaan stad, ontworpen door Oio Ponti, den architect der tentoonstelling Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeel de twee Amsterdamsche autohandelaren wegens heling leder tot een jaar gevangenlstraf. Woensdag werd te Utrecht de gemeenschap pelijke algemeene vergadering gehouden van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedryf. ARMA VERIT act hebben lebben niet De drie gewondi het Academisch hun brandwonden huiswaarts keeren In de staten van inlichtingen betreffende der- geiyke gevallen zal Ik gaarne duidelijk vermeld zien en toegelicht: dat er een tydelyke vervanger van den afwe- pseud<>rechercheurs I zl«en dienstplichtige noodig is; derhalve ook leder zestig gulden gekregen omdat aanvanke- lijk de plannen met dit tweetal waren bespro ken. jaar en anderhalf jaar veroordeeld. Op 30 Augustus van het vorig jaar pleegden drie personen in een Haagsch hotel een bru tale beroovlng. Zy gaven zich uit voor recher cheurs en maakten twee Italianen een belang rijk bedrag aan geld afhandig. De twee Am sterdammers, die thans wegens heling zijn ver oordeeld, hadden van de de en De Kievit op de thuisreis is in Rangoon aan gekomen. De Gronlngsche Rechtbank heeft N de J., wegens verduistering bij de Gronlngsche Or- kestvereenlging veroordeeld tot één Jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De elsch luidde één jaar en zes maanden gevangenisstraf. da ng >o- nd. le id; nt- snt a i1- in- prüs brand ontdekt in tieve Vooruit te L leider en een par in het brandend te woeden in de i de mannen prots te rollen, dat reec getast, ontplofte r® van den agen en den 58-Jarlger dels gearriveerde In cassatie heeft de Hooge Raad thans uit gemaakt. dat vorderingen met betrekking tot lichamelijk letsel door schuld slechts toekomen aan den getroffene of dengeen, die in diens rechten treedt. De Hooge Raad vernietigde op dien grond het vonnis en verklaarde de maatschappij niet ont vankelijk. Dit brengt o.a. met zich, dat diegenen hun ner, te wier aanzien zich thans omstandigheden voordoen, die anders termen zouden opleveren voor vrijstelling wegens kostwinnerschap of per soonlijke onmisbaarheid, geen recht op zooda nige vrijstelling aan art. 14 of art. 15 der Dienst plichtwet kunnen ontleenen. Daarentegen is het niet uitgesloten, dat de verwanten van dergelijke dienstplichtigen voor het genot van kostwinnersvergoeding in aanmer king kunnen komen. Dit kan os. het geval zijn, indien de dienstplichtige voor zijn ouders land arbeid zou moeten verrichten, waarin zij niet anders kunnen voorzien dan door het tijdelijk in dienst nemen van een werkkracht, en hun De rechtbank taMl het tweetal resp. tot twee de middelen ontbreken om zulk een werkkracht te bekostigen. waarom de overige gezinsleden niet in staat zijn, diens werkzaamheden te verrichten; met ingang van welk tijdstip en voor hoelang een vervanger noodig is; hoeveel de vervanger zal moeten ver dienen met of zonder kost en inwoning; werkzaamheden deze zal moeten ver- Tenslotte werd het contract door de vergade ring aangenomen met slechts 30 stemmen te gen. Daar de werknemersorganlsatlën reeds in de afgeloopen week het contract hebben aan vaard, hebben dus thans alle contractanten zich met het concept vereenigd, dat mitsdien op 6 April as. in werking treedt. De N. V. Kon. Paketvaart Mij. heeft aan de* N. V. Internationale Scheepsbouw Maatschappij de Maas te Slikkerveer opdracht gegeven tot den bouw van een motorschip Minjak, groot 975 BRT. Het schip is bestemd voor het vervoer van verpakte benzine in Indlë. De zèscylinder viertakt Dieselmotor zal ge leverd worden door Werkspoor. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen een decoratie schilder uit Slledrecht, en hem wegens oplich ting tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest veroordeeld. De man, die zich uitgaf voor jonkheer, mees ter in de rechten en officier, had een meisje trouwbeloften gedaan en haar zeshonderd gul den afhandig gemaakt; van het huwelijk was niets gekomen. Ook de rechtbank had dezen huweiykszwen- delaar tot twee jaar veroordeeld. Na de behandeling van verschillende verdere huishoudelijke aangelegenheden, heeft de heer J. Th. Ruygrok namens een commissie uit de leden der Federatie, een huldeblijk aangeboden aan den heer H. Knuttel, den directeur van het bureau, die op 1 Mei as. zijn functie zal neerleggen. TAROENA, 2 April. (Aneta) Ook te Taroena (gelegen op de Sanggi- en Talaud-eilanden) is gisteren te 10 uur een vrij zware aardschok gevoeld, binnen drie uur gevolgd door acht lichte schokken. Slechts werd geringe schade aan het kerkgebouw te Taroena aangericht; overigens is geen schade gerapporteerd. Te Van Den Elsendorp gem. Gemert aan den provincialen weg GemertBoxmeer, waar een speciale bedevaartkerk voor veilig verkeer zal worden gebouwd (thans staat er een bescheiden houten kerkje), is canoniek opgericht een Broe derschap voor Veilig Verkeer onder bescherming van St. Chrlstoffel. Eiken Zondag wordt in het voorloopig houten kerkje de Hoogmis opgedra gen voor de levende en overleden leden van de Broederschap en gedurende het Lof van half 3 Reeds gerulmen tijd worden, zooals bekend, hangende de surséance van den Kon. Holl. Lloyd besprekingen gevoerd omtrent de ver dere exploitatie van deze maatschappij. Naar de Telegraaf thans verneemt, zijn de besprekingen zóó ver gevorderd, dat binnen zéér korten tijd een beslissing kan worden te- gemoetgezien. In scheepvaartkringen wordt verwacht, dat de lijn van Amsterdam behou den zal blijven en onder directie zal komen van één maatschappij, waarin zoowel de Kon. Holl. Lloyd als de drie groote Amsterdamsche reederjen vertegenwoordigd zullen zjin Na het openingswoord van den voorzitter, den heer S. S. Korthuis, kwam aan de orde het voorstel om een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst met de werknemersorganlsatlën aan te gaan voor den tijd van twee jaar. In een uitvoerige rede schetste de voorzitter der Onderhandelingscommlssie. de heer H. Die- mer, de beteekenis van de wijzigingen, die in het huidige contract hebben plaats gevonden. Tegenover degenen, die trachten het vertrou wen, dat in het grafisch bedrijf tusschen de patroons en de arbeiders bestaat, te onder mijnen, bracht hij hulde aan de werknemers organlsatlën, die thans het conl aanvaard, en die steeds getoond alleen hun eigen belang, maar ook de belangen van het geheele bedrijf en het algemeen belang onder het oog te willen zien. Spr weerlegde ook de verschillende bezwaren, die uit den boezem der vergadering tegen het concept-contract waren te berde gebracht. I het om Uw gezondheid gaat. Waarom de kwelling van pijn te ondergaan, wanneer per slot van rekening maar één geneesmiddel helpen kan. Daarom snel besluiten en direct het juiste: INSTANTINE Prijs per doésje slechts 50 els. Onze landgenoot, professor Kruyt van de Gentsche hoogeschool is benoemd tot comman deur in de Orde van Leopold n. Een aardbeving, gevoeld te Menado. afstand van Batavia 2520 K.M. (dit is verder dan Me nado) en van Moskou 9600 K.M., werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt geregis treerd als een sterke aardbeving, beginnende 1 April om 2 uur 23 mln. 35 sec. (tijd van Green wich). De afstanden van Batavia en Moskou voeren naar de streek der Talaoet- en Sange- ellanden in het Oosten der Celebee-zee hetgeen met de uit de opteekening te De Bilt af te lei den richting. tusschen Noordoost en Oost- noordoost overeenkomt. Doordat de oorsprong der aardbeving waar schijnlijk onder de zee is gelegen en op vrij groeten afstand van Celebes en andere groote eilanden kan zij niet als een catastrofale be ving. waarvan een bericht uit Moskou sprak, worden aangemerkt. Met het voorstel in artikel 5, de be voegdheid tot hét geven van voorlichting omtrent emigratie afhankelijk te stellen van een vergunning, waaraan voorwaarden verbonden kunnen worden, kon.men zich vereeni^n. Onder groote belangstelling, zoowel van Zijde der bevolking als van de burgerlijke militaire autoriteiten, had Woensdag de Intocht te 's Hertogenbosch plaats van het pas opge- Hr. Ms. Hertog Hendrik is Donderdagmorgen om 10.13 uur te Den Helder aangekomen. Woensdag 22 April zullen voor het Gerechts- hof te 's Hertogenbosch in hooger beroep wor den behandeld de strafzaken tegen J. P. C. te Zooals reeds werd medegedeeld, zullen deze vliegtuigen uitgerust zijn met zwaardere mo toren dan de tegenwoordige DC2’s, nJ. Wright Cyclones F52 van 850 PK. elk. Het Inbouwen van deze zwaardere motoren is niet geschied, omdat de KLM. van plan sou zijn, de kruis snelheid te vergrooten. doch om een nog groo- tere reserve aan kracht te hebben dan reezs thans bij de DC 2 het geval is. De drie nieuwe vliegtuigen zullen voorzien zijn van Ooodrlch-de-icers op vleugels en roe ren. Dit zijn installaties, bestaande uit een rub ber reservoir, dat op den vleugelneus wordt aangebracht, en waarin lucht gepompt kan worden. Perst men lucht 4n deze reservoirs, dan worden eventueele Uslaagjes gebroken en door den langs den vleugel strijkenden luchtstroom weggevoerd. Voorts zullen de drie nieuwe vliegtuigen alle voorzien zijn van Sperry automatischen piloot. wordt door de parochianen het Roeenhoedje voor het veilig verkeer gebeden. Het lidmaatschap bedraagt 1 per jaar of 10 voor altijd. Men kan zich laten inschrijven by den Zeereerw. heer A Busscher, Rector te Van Den Elsendorp gem. Gemert. Giro: 273590 Ook bestaat er gelegenheid om lederen Zon dag na de Hoogmis van 10 uur of na het Lof van half drie zijn auto, motor of rijwiel te laten zegenen. De maandelykscbe autodag echter, waarop talrijke automobilisten, motorrijders en fietsers in Van Den Elsendorp bijeenkomen voor de zegening van hun wagen, motor of rijwiel of voor inschryving in de Broederschap, is spe ciaal lederen eersten Zondag der maand. Moge met Gods hulp en zegen en de voor spraak van St. Chrlstoffel spoedig de eerste „autokerk" in Nederland ter eere van 8t. Chrls toffel te Van Den Elsendorp verrijzen. De Ryksbemlddelaar mr. S. de Vries Gzn. heeft Donderdagochtend op het Departement van Sociale Zaken een voortgezette bespreking gehad met partyen. betrokken by het conflict dat dreigde In het loodgietersbedrijf. Zoo men zich herinnert is onlangs voor de meeste plaat sen overeenstemming bereikt op deze basis, dat de loonen een verlaging zouden ondergaan overeenkomstig die, welke in het bouwbedrijf heeft gegolden. In de voortgezette bespreking van Donder dag is ook overeenstemming bereikt met be trekking tot de plaatsen, waaromtrent nog ver schil van meenlny was,. Onder de gemeente Tegelen is 4 Augustus 1932 mej. A. H- dienstbode by mr H. D„ aan gereden door een motorrytulg, dat bestuurd werd door den heer H. H. J. C.. arts te Swal- men. Ingevolge art. 1638 B.W. heeft mr. D. .voor kosten van verpleging moeten betalen f274. welk bedrag hem is uitbetaald door de maat- schappy Liverpool, waarby hy was verzekerd. De Liverpool heeft toen dit bedrag terug ge vorderd van den arts C. zy baseerde die vorde ring op de aansprakeiykheid van C. ingevolge art. 25 der Motor- en Rywielwet. De Roermondsche rechtbank oordeelde na getutgenbewys. dat C. zich aan een onrecht matige daad had schuldig gemaakt, waardoor op hem de verplichting rustte, de schade te vergoeden. De vordering werd dus toegewezen. De drie nieuwe Fokker. Douglasvllegtuigen der KLM die de namen Djalak. Edelvalk en Flamingo zullen dragen, worden eind April of begin Mei in Nederland verwacht. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer houdende bepalingen met betrekking tot emigranten en transmigran ten. Blijkens dit verslag vond het algemeen instemming, dat de regeering de wet van 1 Juni 1861 wenscht te vervangen dcor een moderne regeling. Men deelde de ver wachting, dat uit ons zoo dicht bevolkt land niet minder dan vroeger een groote trek naar den vreemde zal plaats hebben zoodra de omstandigheden daartoe weer gunstig zyn. Een in goede banen geleide emigratie, zoo werd door verscheidene leden betoogd, is in derdaad niet alleen voor ons land een ivoor volksbelang, doch ook van internationaal standpunt gezien een vraagstuk van de eerste orde. Voor ons land klemt dit vraagstuk te meer, nu wel vast staat, dat binnen afzienbA- ren tyd voor groote groepen onzer bevolking in Nederland geen werkgelegenheid zal be staan. De regvering heeft dan ook," naar men meende, getoond, een vooruitzienden blik te bezitten, door reeds thans het ontwerp eener nieuwe landverhuizlngswet in te dienen. Gevraagd werd o.m., of de regeering bereid is, de emigratie krachtig te bevorderen en voor dat doel gelden beschikbaar te stellen, einde het particulier initiatief te steunen. Eenige leden, van oordeel, dat de regeering te weinig doet om de emigratie te bevorderen, drongen er op aan een byzonder regeerings- bureau in te stellen, om de emlgratlebelangen te behartigen. Verscheidene leden betreurden, dat de regee ring by de voorbereiding van dit wetsontwerp geen overleg gepleegd heeft met de Neder- landsche reedersvereenlging. noch met een der by het vervoer van landverhuizers betrokken scheepvaarmaatschappUen. Temeer achtten zit dit te betreuren omdat thans biykt. dat btf deze maatschappyen tegen de vöorgestelde re geling verschillende bezwaren bestaan. Eenige leden voegden hieraan toe, dat huns inziens by een voorafgaand overleg niet alleen de organisatie der reeders. doch ook die der schepelingen gehoord had moeten worden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat beter behoort te worden onderscheiden tus schen de verplichtingen, welke geacht kunnen worden te behooren tot de taak van den ver voerder. en de zorg, die ten aanzien van de landverhuizers door de organen der overheid in acht genomen dient te worden. Het ontwerp legt op den ondernemer ver plichtingen die hy zeer bezwaariyk dragen kan. Heeft de ondernemer zich van zijn vervoer- pllcht gekweten en heeft de landverhuizer het schip of de grtioemde verblyven aan den wal verlaten, dan behooren de verplichtingen van den ondernemer te eindigen. Ook kunnen re- deiykerwyze •zijn verplichtingen niet eerder een aanvang nemen, dan op het tijdstip, waarop de landverhuizer zich by hem aan meldt welke richten; welke oppervlakte de grond beslaat, dien hij zal moeten bewerken De minister van Defensie heeft d.d. 30 Maart 1936 aan de burgemeesters een circulaire ge richt betreffende bet in werkelyken dienst houden van sommige groepen dienstplichtigen na het einde van den eerste-oefeningstyd, van “•s, awa m— der Uw aandacht, dat de tijd, dien sommige groepen van dienstplichtigen na het einde van den eerste-oefeningktyd langer in werkelyken dienst worden gehouden, niet als een verlenging van den eerste-oefenlngstyd moet worden be schouwd; m.a.w. de werkelijke dienst, dien zjj Ingevolge het Koninklijk besluit van 11 Maart 1936, no. 1, volbrengen, maakt geen deel van de eerste oefening uit. Donderdag had op den Rijksweg tusschen de Postbrug en den Spoorwegovergang te Sassen- helm een 'aanrijding plaats tusschen een lljk- auto en een motorrijder. De motorrijder kwam in botsing met den lykauto, doordat de be stuurder van dezen laatsten plotseling een erf opreed om daarna weer even onverwacht terug te keeren. De motorrijder bekwam inwendige kneuzingen. Op medisch advies werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden vervoerd. De aangeredene is de 32-jarlge C. M. uit Haar lem. De bestuurder van den lykauto is zonder zich om het slachtoffer te bekommeren door gereden in de richting Leiden. De politie stelt een onderzoek in. Voorts heeft te omstreeks half tien Donderdag morgen nog een brand gewoed op de boven verdieping van een gemeentewonlng aan de Kaekstraat 37 te Eindhoven, bewoond door het gezin A. Walravens. De brandweer kon niet voorkomen, dat de bovenverdieping en het dak geheel door het vuur vernield werden. De oorzaak van den brand is ook hier onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Oss, door de rechtbank te Den Bosch veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens moord op J. van der Pas, gepleegd te Berghem op 9 November 1932, tegen O. J. van B. te Am sterdam, veroordeeld tot een voorwaardelyke gevangenisstraf van een jaar, H. van L. te Oss. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en C. L. U. te Oss. veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. terzake van twee inbraken te Oss en een te Heesch. Voorts tegen M. van O. te Oss, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. M. J. de R. tot vyf jaar gevangenisstraf ver oordeeld en J. J. van B. te Oss, veroordeeld tot rijf jaar gevangenisstraf ter zake van den roof overval te Maren in den nacht van 8 op 9 Sep tember 1930; tegen L. L. de R arbeider te Oss, veroordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf terzake van medeplichtigheid aan dit misdrijf en O. J. V., arbeider te Aalst, ver- I oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf terzake I en tegen L. "van O. Jïï De langere diensttijd jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan heling. Donderdagmiddag is te Overschild een droevig ongeval gebeurd, doordat een 17-jarig meisje haar vijfjarig neefje een vuurwapen wilde de- monstreeren. Terwyi de 17-jarige Aukje R. aan het werk was in het kamhuis, drentelde haar vijfjarig neefje Teunis V. om haar heen en vroeg telkens of het dubbelloops-jachtgeweer, dat aan den wand hing, wel schieten kon. Ten einde raad, beu van het gezeur van den kleinen jongen, haalde het meisje het wapen van den muur en mikte op den kleinen Teunis, waarby plotseling het geweer afging en het jochie doodelijk in de borst getroffen werd. Volgens 'een verklaring van haar vader was het geweer altijd geladen. Een gerechtelijk on derzoek is gaande. De Kosmos-sigarenfabrieken te Eindhoven zullen binnenkort de productie stopzetten. De kantoren en expeditie blijven te Eindhoven ge vestigd, doch de productie zal geschieden in samenwerking met een elders gevestigd bedrijf, waardoor besparing der kosten kan worden ver kregen. f del werd ernstig beschadigd. Al ligt het voor de hand, dat voor vrywllllg I verblijf in werkelyken dienst in den regel geen belangstelling bestaat van de zyde van dienst plichtigen die kostwinner zyn, terwyi boven dien in de meeste gevallen ook alleen dezulken voor zoodanig vrywllllg verbiyf in aanmerking komen, te wier aanzien geen kostwinnersver goeding noodig is. niettemin doet de mogeiyk- held zich voor, dat onder degenen, die thans tot vrywillig verbiyf worden toegelaten, zich ook enkelen bevinden, aan wier verwanten kostwin nersvergoeding zal behooren te worden uitge keerd. Het zal my aangenaam zyn. Indien u de aan vragen om zoodanige vergoeding, zoowel wat de eerste als wat de laatste groep van dienstplich tigen betreft, als zaken van spoedeischenden aard zult willen behandelen. Aan de korpscommandanten wordt nog volgende te kennen gegeven: ,Aan den korpscommandant worgt in het al gemeen overgelaten, te beoordeeten óf dé dienst plichtigen, die zich in verband met L.O. 1936 ho. 99, aanmelden voor vrijwillig verbiyf in wer kelyken dienst, geschikt zijn om anderen, voor wie de werkeiyke dienst is verlengd en die hier van bezwaren ondervinden, te vervangen. Ook beslist de korpscommandant indien er een keus uit de zich aanmeldende dienstplich tigen moet worden gedaan. Echter verdient het aanbeveling om in den regel de voorkeur te geven aan personen, te wier aanzien vermoede- Wk geen kostwinnersvergoeding behoeft te war den toegekend.” rlchte eskadron pantserwagens Aan de grens van de gemeente by het fort Orthen plaatste het fietsend muziekcorps van het regiment wielrijders zich aan het hoofd, waarna gedefileerd werd vodF den Commandant van de Lichte Brigade, den generaal-majoor H. A. C. Fabius en den bevelhebber in de 3e mili taire afdeeling, den generaal-majoor J. F. van der Vyver. Hierna trok het eskadron door de stad, alwaar langs het gouvernementspaleis gedefileerd werd voor den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Brabant. mr. dr. A. B. O. M. v. Ryckevorsel. Daarop gingen de pantserwagens langs het stadhuis, waar de burgemeester, mr. F. J. van Lanschot, alsmede de andere leden van het dageiyksch bestuur zich hadden opgesteld. Vervolgens presenteerde ritmeester H. Wil- brennlnck het eskadron aan generaal-majoor Fabius, die het Koninkiyk Besluit voorlas, waarby de oprichting van het nieuwe wapen, dat is toegevoegd aan de cavalerie en Ingedeeld by het regiment wielryders wordt bekend ge maakt. Hierna hield generaal-majoor Fabius een rede. Sp^ hoopte, dat de keuze een goede is geweest en dat dit corps een kern zou vormen van de nieuwe gemotoriseerde eenheden, die dienen om te zorgen, dat ons vaderland in tyden van ge vaar beschermd kan worden. Aan het slot van zyn rede bracht de generaal-majoor een drie werf .Xeve de Koningin” uit. Vervolgens nam burgemeester van Lanschot het woord, die de verzekering gaf. dat de komst van dit eskadron op den hoogsten wordt gesteld. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de procedure van den oud-generaal J. C. C. Tonnet te Vorden contra den Arnhem- schen psychiater dr. J. G. Schnitzler. Elscher had gesteld, dat dr. Schnitzler op te lichtvaardige gronden de verklaring, die geleid heeft tot een opsluiting in een gesticht, heeft afgegeven. De rechtbank ontzegde eischer zyn vordering en veroordeelde hem tot betaling van de kosten van de procedure, begroot op een bedrag van f 281,80 en de kosten van het deskundigen onderzoek ten bedrage van f 300 in de memorie van toelichting genoemde elsch. dat de voorlichting alleen gegeven mag worden op het bureau van den vergunning houder, te ver gaat. Het moet mogelyk zyn, zoo meende men, deze voorlichting ook te ver strekken per brief of op de bureaux van de offlcieele agenten der reederij- Men achtte het 71 te ver gaanden eisch. dat de ondernemer den emigrant, die wordt terug gewezen, kosteloos moet terugvoeren naar de plaats, waar het vervoer een aanvang heeft genomen. Ook de verplichting tot schadevergoeding, den ondernemer opgelegd, gaat, naar men meende, te ver. Een verbetering zou reeds bereikt worden, indien de aansprakeiykheid van den onder nemer werd beperkt tot die gevallen, wt.arin hy wel, doch de emigrant niet voor de afreis redeiykerwyze had moeten voorzien, dat de emigrant zou worden teruggewezen. Veertien dagen geleden stond voor de Haar- lemache Rechtbank terecht de 39-jarige advo caat D. V., die langen tyd te Den Haag woonde, maar zich kort geleden te Haarlem vestigde. Hy werd verdacht van verduistering van een bedrag van ongeveer f 10.000, dat hy als cura tor in een door de Haagsche Rechtbank uit gesproken faillissement onder zich had. Van dit bedrag had hy 3500 gestoken in de zaak van twee Haarlemsche makelaars, den 62- jarigen G. M. en den 27-jarlgen A. A. J. M., kantoor hdudende in het Kenaupark te Haarlem. De Officier van Justitie elschte tegen den advocaat 1J4 jaar gevangenisstraf, door te brengen in de byzondere strafgevangenis te Schevenlngen; tegen- den oudsten makelaar wegens heling 1 jaar gevangenisstraf en tegen den ander 9 maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van preventief. De Rechtbank deed gistermorgen uitspraak en veroordeelde den ex-curator tot een Jaar gevangenisstraf. waarvan 6 maanden door te brengen in een byzondere strafgevangenis en 6 maanden voorwaardeiyk met 3 Jaar proef- tyd en onder toezicht stelling, sprak den 62- Jarigen en den 27-Jarigen makelaar vrij en gelastte tevens hun invryheidstelllng. Donderdagnacht te omstreeks één uur is door tot dusver onbekende oorzaak brand ontstaan in de danszaal van een leegstaand café aan de Lymbeekstraat te Eindhoven, eigen dom van de firma Stobbe en Lemmens. Het café werd gebruikt als opslagplaats voor café-toventarisaen, meubilair, radiotoestellen en een tiental biljarts. De zaal met den inhoud is geheel door het vuur vernield. De schade wordt op ongeveer f 20.000 geschat. Slechts voor een klein gedeelte wordtdeze door ver zekering gedekt. De boven het café geleren wo ning werd eerst sedert kort bewoond door het gezin Pelgrom. De bewoners moesten zich in nachtgewaad In veiligheid stellen. Hun inboe- door het vuur en het bluschwatar De brandweer was den brand omstreeks half vier meester. Nadat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5