BELGIE-HOLLAND De bloeiende boomgaarden PRIJS F 10.00 E NAASTftX Persoonlijkheid NAAR DEN VOETBALWEDSTRIJD TE BRUSSEL - 2-3MEI Per Trein en Per Luxe Autocar BOOMEN IN BRUIDSTOOI STADIONKAARTEN BIJ ONS TIJDIG TE BESTELLEN ZATERDAG 4 APRIL 1936 Drie jaar gevangenisstraf geëischt Raad van Ned.-Indië De vice-president vraagt ontslag REIS A REIS B Flesschentrekker voor den rechter Luchtketel uiteen gesprongen MEISJE DOODGEREDEN Accoord kassienkantoor Zeeland I f Organiseeren van rondritten Aanbevelenswaardige routes Rechterbeen van zestienjarigen jongen verbrijzeld „De handel dient than» meer dan ooit tegen dergelijke prak tijken te worden beveiligd” Oplichting van kleine luyden Behalve de Betuwe is ook Noord- Holland binnenkort een gelief koosd doel voor verschil lende tochten vanaf Den Maag ff 11.00 vanaf Rotterdam f 10.50 Opgepast Vertrek Zaterdagmiddag Terugkeer Zondagavond Marechaussee bjj Dedemsvaart ernstig gewond EEN MILITAIRE COLONNE AANGEHOUDEN MOTORRIJWIEL TE WATER GEREDEN u i. By het oversteken van den weg door'een auto gegrepen !r Requisitoir PER TREIN: PRIJS vanaff Amsterdan ff 12.50 LEEKEPREEKEN Commandant die order gaf door te ryden, door H. M. G. vrijgesproken PER AUTO: Ontslag van rechtsvervolging in een rechtsgeding te Utrecht naar had heeft alles LIBRA «4 W -MCCt 'teOAH jutui lr«v keten' vla Odijk MmHfM iwrrtede mij teren J. ■in< l'JHKI Buren w - l In tegenstelling met Zuid-Limburg wordt de „ZwJ Ureem 'Hilvorwo oAmemeor* Oorinéhem Leerdam (134 km> <22.5 km) Tlel (totaal 45 km). de bedryfsvrede door klassenstrijd voortdurend werd bedreigd of verstoord. Maar zy begaan een schromelijke vergissing, een historische fout, vanneer zy meenen de kwalen van bet verle den te kunnen bestrijden en opheffen door de Persdbniykheid in bet individu te onderdrukken Een staat, waarin alle individuen vry spel heb ben, aal een gevaar opleveren voor de econo misch swakken; een staat, waarin de georga niseerde groepsbelangen om de macht vechten, ■al innerlijk verzwakt worden; maar een volk. ar mom* ultseh- n» art En dan mogen wy Walcheren niet vergeten, waar over enkele weken de Moeiende meidoorns 1 tarfrlh VolkenbJl mar in Haft ntttrmn ig val- j anten tegen Sport- ont- t 3-3 ie club maar uiige* m. dat i. noe- □k nog lo van l 3 ie De- ooroe- ils nog t werk te be- >loot. bekte norge» Noor- op ot van it Leeu- m W» in aanga* B Hee- twee- or <te« Een 42-jarige koopman, die in de hoofdstad een handel in electrische artikelen dreef, doch die thans in het'Huis van Bewaring is gedeti neerd beeft zich VrUdag voor de vierde Kamer der rechtbank te verantwoorden gehad, ver dacht van bedrieglyke bankbreuk en flesschen trekkery. Amsterdam Monnikendam Volendam <335 km) Edam—Purtnerend (14^- km) Schermerhorn (15.— km) Alkmaar (11 km) Limmen km) Zaandam (11 km) Amsterdam (Totaal 100.5 km). de houding was van syn vrouw, zy wilde hoe dan ook haar geld, dat ay by het huwe lijk in de zaak had gestoken, terug hebben. Het werd tusschen man en vrouw een strijd op leven en dood en ten slotte besloot verd. tot een cessie. Hy was een onverbeteriyke optimist en de trust hoopte hy voor zyn kinderen te redc'en. De Officier van Justitie, mr H. A. J. Reu- mer. zelde. dat dezen verdachte wel nonderd gevallen van oplichting ten laste gelegd zouden kunnen worden. Het meest stuitend te. dat verdachte zyn slachtoffers heeft gezocht onder de eenvoudlgen van geest, mensctlen, die reeds geldgebrek hadden en die hy van het aller laatste heeft beroofd. In 1934 heeft verdaehte ongeveer 15.000 ontvangen, waarvan hy ameublementen heeft gekocht en het overige, behoudens een gering percentage dat voor credleten is gebruikt heeft g gegeven aan zyn vrouw, met wie hy op huwe- lyksvoorwaarden is gehuwd. Den ernst en den omvang van de oplichtingen In aanmerking nemende, eischte spr. drie Jaar gevangenis straf. •>-H»TO6ENI oeting Waar- geltfk iryden 8 ont- oeting in de dagen og een over ■amnia sprong moe- junten It niet Van maar bet sn er nisstsp By de beoordeeling van de feiten dient al dus mr. M a th u iaën rekening te worden ge houden met verd.’» geesteiyke gesteldheid. Hl) is reeds zwaar getroffen; zijn zaak en de trust zyn failliet, zyn wouw heeft hem verlaten. Wanneer hij vry komt staat hy doodarm op straat De rechtbank aal op 17 April vonnis wijzen van ieder doorkykje een „schildery” weten te maken. Ook elders in Zeeland (aoo b.v. op Zuld- Beveland, dok langs den hoofdweg van Bergen op Zoom vla Ooes naar Middelburg) vindt men boomgaarden, wie nu geen tyd heeft om er te gaan kyken. zal hun aanwezigheid over 'n paar maanden kunnen constateeren aan de vlaggen, die dan uitgestoken worden ten teeken, dat de kersenoogst zoover is dat ook de voorbyganger er voor een luttel geldeiyk offer van kan meen proflteeren. BATAVIA, 3 April (Aneta) Dr. Meyer Ranneft, vice-president van den Raad van Ned.-Indi* vroeg ontslag uit Lands dienst met ingang van 23 Juni as. Hy Is voornemens diezelfde maand met de .Bibajak" voor- loopig naar Holland te vertrekken. Zaterdag: Middags te 14.23 uur vertrek van Amsterdam; te 15.18 van Den Haag en te 15.48 van Rotterdam; avonds diner te Brussel; rondwandeling; logies. Zondag; Bijwoning der H. MIs; ontbijt; be zichtiging der voornaamste bezienswaardig heden desgewenscht per auto A 0.75 p.p.); lunch: per auto naar het Beuw-Stadlon en terug; diner; terug naar Holland vanaf Noord-Station te 18.53 uur; aankomst te Rotterdam 31 uur, te Den Haag 21.27 uur en te Amsterdam 33.30 uur. n on- ispan- maar r en is van il veel' 1, valt is een dig is, t spel niet volledig ..gecatalogiseerd' ook elders zyn mooie streken te vinden, die een bezoek waard zyn (aoo b.v. de Langeraksche polderlanden by Gouda). Maar wy beperken ons nu tot ttnwij- zingen voor een tocht, dien men door het meest bekende gebied, de Betuwe, kan maken. By- zonder aanbevelen» waardig is het, om de reis te beginnen In Gorinchem; hoe men hier komt zal voor niemand moeiiyk te vinden zyn aan de hand van de blauwwitte gidsen, de AN.W.B- wegwyzers! Langs het sterk kronkelende ri viertje de Llnge (hetwelk men echter niet „op den voet" volgt) gaat het dan oostwaarts in de richting Leerdam door een vrlendeiyk Hol- landsch landschap. Hier rijrx de uitloopers van de vruchtboomen en -struiken al te zien (zoo Is b.v. het dorpje Asperen befaamd vanwege zyn schitterende aalbessen, waarvan de Inboorling getuigt: „meneer, als kanonskogels zoo groot. En by de buren komt men in échte „Batouwe- gebled" met de kolossale kersenboomen en de uitgestrekte appel- en perenboomgaarden. Hoog opgaand gewas is hier schering en Inslag, daar om is het zoo aan te bevelen om voorby Tlel den noordeiyken Waaldyk te gaan volgen, van waar men een schitterend panorama heeft over de met bouquetten bezaaide landstreek. Spr. requireerde wegens bedrieglyke bank breuk en flesschentrekkery een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. Vrydagmiddag omstreeks twee uur is «en 4-jarig meisje, het dochtertje van de familie T. te Oinneken, door een auto, bestuurd door den heer G„ eveneens uit Glnneken, op den weg Olnneken-TUburg aangereden, toen be>t kind wilde oversteken. Het meisje werd eerst tegen een lantaarn geslingerd, waardoor zij een hoofdwonde kreeg, vervolgen» reden de belde Unkerwielen van het voertuig haar over de bont, waarby vyf ribben werden gebroken. Tien minuten later overleed zy. Omtrent de schuldvraag van den heer O. Is de pollile nog In onderzoek. Prysen ƒ4.25 en /3J5 (beide overdekt)2.45 (onoverdekt): L— (staanplaats), alle verhoogd met f OM voor administratie. zy, die niet In het bezit zyn vtn paspoort of bewjjs van Nederlanderschap kunnen zich voorzien van een zg voetbalpasje tegen betaling van ƒ0.30. Zich aan te melden, liefst zoo spoedig mogeiyk, daar entrée-kaarten uitverkocht dreigen te rakenIn ieder geval vóór 23 April as. Men geve slch op aan een onzer bureaux of aan HET CENTRAAL REIS-ADRES DER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „T KASTEEL VAN AEMSTEL”. N.Z. VOORBURGWAL 85-73, AMSTERDAM, TEL. 48378 fruitteelt In de Betuwe aoo goed als uitslui tend op bouwland uitgeoefend. Zooals reeds eerder gesegd zyn de Betuwsche wegen erg aan den smallen kant, in het hartje van het bloe- semseizoen kan het er zéér druk zyn. zoodat men. Indien eenlgszins mogelyk. een stillen ochtend in het begin van de week moet uit kleren en niet op Zondag gaan, wanneer de ouderwetsche pontjes het verkeer niet kunnen verwerken. Daarom is het ook gewenscht. te bedenken, dat men. van het noorden komende, niet alleen In Wyk by Duurstede den Ryn kan kruisen, doch dat er over deze rivier verschil lende pontveren voeren. (In Vlanen ligt nu nog een schipbrug, doch zeer binnenkort wordt de vaste brug hier geopend in de route Utrecht Gorinchem). Verder vindt men pontveren by Culemborg (route UtrechtGeldermalscn), by Beusichem. by Eck-en-Wlel (route Amerongen Tlel). by Eist. Rhenen. Wagenlngen. Ren- kum en Driel en ten slotte de sinds 1935 be staande vaste brug te Arnhem. Over de Waal vindt men de volgende pont- veerverbindlngen: Gorinchem—Sleeuwyk. Go rinchem—Woudiichem, Brakel—Herwynen. Tlel Wamel, Druten—Dodewaard en LentNyme ttenBy Zaltbommel ligt sedert 1933 een mo- dvne vaste brug. De op het schetskaartje aangegeven routes zullen verder weinig toelichting verelschen; een tocht naar het zuiden van Limburg Is voor vele automobilisten een kwestie van verscheidene honderden kilometers: een pracht van een ob ject dus voor een tweetal voorjaarsvacantie- dagen Met een besoek aan de Noord-Holland- sche bongerds kan uitstekend gecombineerd worden een excursie naar den afslultdyk, die hoe Is het mogelyk I nog voor heel veel Nederlanders terra incognita tel Een dergelyk grootech werk waarover men tot In de verste uithoeken der wereld vol bewondering spreekt en dat zóó by de hand ligt, moest toch in de eerste plaats in eigen land populair syn! Tot besluit volgen hier enkele kllometer-af- standen: Donderdagmiddag trof de landbouwer Beutete Dedemsvaart een man doornat en ernstig bloe dend aan het hoofd gewond, naby zyn woning aan. Hy waarschuwde terstond een dokter en de politie. By een daarop ingesteld onderzoek bleek. dat men hier te doen had met den 24-jarlgen A. Velema, marechaussee te Apeldoorn, die per motor te Schoonebeek een bezoek aan zyn ouders had gebracht en op den terugweg in een bocht van den weg was geslipt en In de Dedemsvaart gereden. De man had nog kans gezien tegen den wal op te klauteren, doch toen kon hij niet meer verder. Met een ernstige hersenschudding en een sebe- deelbasisfractuur la hy by Beute onder gebracht. Zyn toestand is hoogst ernstig. Het motorrywiel is later uit de Dedemsvaart opgehaald. dat zich laat geiykschakelen, dat bukt onder de macht van een enkeling, geeft de gemeen schap over aan corruptie, sluit den weg af voor normale krachtsontplooiing en stelt alle gees- teiyke goederen in de waagscha»d. Het kiest den zekersten weg naar algemeen karakterbe- derf; bet houdt onherroepeiyk karaktervorming tegen, wat op den duur neerkomt op een ver lies aan persooniykheden. Ook by de meest algemeene vryheld te bet vormen van karaktert al uiterst moeiiyk. De mensch is van nature een kuddedier; hy kykt van anderen af. altyd den weg van den geringsten seet wat zeggen wil, dat hy het liefst nadoet wad hy anderen heeft zien voordoen. Het eigene,'het persooniyke, is by de meesten slechte in geringe mate aanwezig. En dit weinige wordt nog door het streven naar het massale, door geiykscha- keling van boven af, onderdrukt. De zin en de lust om zich te bekwamen, ten einde tot de besten te behooren en zóó tot een belangryke functie op te klimmen, wordt ge smoord. Immers, waar de propaganda hoogty viert. Wordt allereerst naar gezindheid en niet naar bekwaamheid gevraagd. De weinige leiders zoeken voor het verdeelen van baantjes naar vleiers en zoogenaamde .getrouwen". Critiek te uit den booze, critische geesten komen nooit aan bod. De Fransche staatsman Tardleu zei dezer dagen In een redevoering een woord van groote wysheid toen hy sprak: Ik geloof niet aan func ties; ik geloof slechts aan Ideeën! Het komt er zblnlg op aan iets te zyn; het komt er heel veel op aan iemand te zyn. Vraag het aan de jeugd van onze dagen, of zy dit woord verstaat. Neen; zy vraagt slechts: waar heb ik nog een kans, daar ga ik voor leere^l Aanleg, liefde voor vak of beroep, spe len geen rol. Slechts twee factoren gelden: een mooie titel en een hooge belooning; persoon iyke eigenschappen komen niet in vraag. Ont wikkeling der persoonlykheid te buitengesloten. Men streeft er slechte naar Iets, niet om iemand te worden. Uever een goed betaalde strooman, dan een karig bezoldigde persoonlyk heid. En zoo lydt de menschheid aan de ergste kwaal, wkaraan zy lyden kan: de verscheiden heid verschrompelt tot eenvormigheid; de stu wing van het goede naar het betere, van het betere naar het beste, het streven naar het hoogste verdwynt: het menschelyk geslacht valt aan geestelyke bloedarmoede ten prooi. 'Voor het godsdienstig leven geldt dit evenzeer en in nog hoogere mate. Nietenkei In en voor de maatschappy hebben wy te streven naar ontwikkeling onzer persoonlykheid; voor het religieuze leven geldt dit evenzeer. Doch hieraan wyden wy een afzonderlyke beschou wing. Vier jaar geëischt Na het getuigenverhoor was het woord aan den ambtenaar van het O. M. mr. de Blécourt Uit een heele reeks misdry ven: oplichting, flesschentrekkery, vatechheld in geschrifte, is slechts een klein deel ten laste gelegd, aldus ving de officier zyn requistoir aan. Het betreft hier een zwendelparty op groote schaal en het bewyst weer eens hoe goedgeloovig de leveran ciers zyn. Het onttrekken van goederen aan een fail lieten boedel en de flesschentrekkery acht spr uit de getuigenverklaring bewezen. Mede in ver band met deze crtelstyden. waarin de leveran ciers het reeds zwaar genoeg te verantwoorden hebben, dient deze zwendelaar streng gestraft te worden. Abuxte. Zaterdag: 's Middag» vertrek van Amster dam te 14.30 uur. van Haarlem te 14 uur. van Utrecht 15.30 uur; rit over Oorlnchem. Breda en Antwerpen, alwaar diner. Bruseel; rondwandeling: logies. Zondag: Bijwoning der H MIs; ontbijt: groote autotoer door de stad; lunch: per auto naar het Stadion heen en terug: diner In Antwerpen: verder terugreis evenals heenreis: terug te Utrecht 33 uur. te Amsterdam 34 uur Ook Noord-Holland zal in den ek tyd eer. geliefkoosd doel voor mooie tochten vormen, wanneer daar de Beemster en de Bangert in bruidsgewaad zyn gestoken. De eerstgenoemde polder ligt tusschen Purtnerend en Schermer- hoïh (voorby laatstgenoemde plaats doorkruist men in de richting Alkmaar de eveneens be langryke Schermer)dq, Bangert is de ver zamelnaam van de streek tusschen Hoorn en Enkhuiaen. Hiermede is Nêerlands boomgaardenrykdom Utrecht Odyfc (11.4 km) wyk by Duur stede (145 km) Buren (9.km) Tlel (95 km) IJaendoorn Nymegen (34.— km) Arnhem (18.km) Wagenlngen Doorn Utrecht (83— km) (totaal 159.4 km). Naar de Nymeegsche brug Langs IJzendoom gaat de tocht dan verder langs en door allerlei typische dorpjes over den kronkelenden dyk naar de. nieuwe brug. die over 'n paar maanden Nymegen en Lent defi nitief zal verbinden, waardoor de laatste scha kel gesmeed zal zyn In de keten van steeds bruikbare rivierovergangen tusschen noord en zuid (Arnhem, Nymegen, Grave). Majestueus ligt de nieuwe brug daar over den voortjagen- den stroomt Interessant te het om van Lent vla Eist. An- detet. Zetten en Randwyk naar Wagenlngen terug te rijden; wie evenwel, na het vele ge- kronkel over smalle wegen, nu wat moderner verbindingen prefereert, kan via Arnhem tijden. Voor hen. die uit het noorden komen, la het gemakkeiyker om den Betuwetocht te beginnen in Utrecht en dan langs den nieuwen provin cialen weg over Odyk af te zakken naar het typische plaatsje wyk by Duurstede (waar de R(jn den naam Lek krygt) Met een van de talryke (ouderwetsche, maar voor den toerist, die immers geen haast heeft, toch wel aardige) pontveren komt men dan in Buren, waar de route aansluit by den bovenbeschreven rit van Gorinchem uit. Door daverende advertenties in plattelands- bladeo te by vete kleine luyden de verwachting opgewekt dat iedereen zonder borgstelling by .JQgen Hulp" te Schiedam credleten van ƒ500 af zou kunnen ontvangen De annopces beloof den zelfs credleten aan diegenen, wien dit door andere instellingen was geweigerd. De prak- tyk wees echter heel wat anders uit. De gega digden moesten beginnen vyf procent van bet ▼erlangde credtet aan ..Eigen Hulp" te storten en daarna kreeg men mededeéllng. dat maan- deiyks tien gulden moest gestort worden. In plaats van dadeiyke verstrekking van de gelden moesten de credietnemers hun beurt volgens ..volgnummer" afwachten Vrijdagmiddag had de opzichter van „Eigen Hulp', de 35-jarige M. van W„ te Schiedam, thans gedetineerd, zich wegens oplichting voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden. Een tuinder, uit Harderwyk had ƒ500 willen hebben om zyn tuinderij uit te breiden. Na 35 gestort te hebben, kreeg hy het credlet niet, maar wel een aanmaning om zyn verplichtingen als spaarder na te »omen Getuige, die zich van die verplichtingen niet bewust was. heeft geen stortingen meer gedaan. De eerste storting heeft verdachte echter toch gehouden. Een kleermaker uit Groesbeek had ƒ800 noodig en had na 50 gestort te hebben nog geen geld ontvangen. Daar hy niet bleef stor ten. verviel het geld aan verdachte. Op onderpand van twee schepen heeft de scheepsmaker J. I. de B. te Woerden ƒ500 ont vangen. Een rangeerder uit Zaandam had f 125 ge stort en na negen maanden ƒ500 gekregen. Een courantenbezorger uit Brunssum (Limb.) had 115 gestort, maar geen cent gekregen. Ock het gestorte ontving hy niet terug. Een arbeider uit Baarle-Nassau had ƒ25 rer- speelo aan „Eigen Hulp". Een meubelteekenaar utt Hilversum, die ƒ500 noodig had om ten behoeve van zyn zoon be talingen te doen, had evenmin geld ontvangen, hoewel hy ƒ35 had gestort. De directeur van de gemeentelyke leen- en voorschotbank te Rotterdam J. Melles. die ais deskundige werd gehoord besprak In twee rapporten uitvoerig verdachte's werkwyse. Des kundige merkte op. dat verdachte sinds 1929 onder twaalf verschillende zaaknamen spaar- en voorschotbanken heeft gedreven en nooit het voornemen heeft gehad credleten te ver- strekken, »elfs als het bedryf dit toellet. Ver dachte's streven was erop gericht de adspirant- I credietnemers te laten betalen tot ze niet meer konden of wilden en zich dan ontslagen le wa nen van de verplichting credleten te verstrek ken. Verdachte beweerde, dat hy telkens soodra hy 500 in kas had. credlet heeft toebedeeld. De verdediger, mr. Joh K. M. Mathuisen. zelde. dat de aanleiding tot verd.’s handelingen Vrijdagmiddag werd in de raadkamer van do rechtbank te Leeuwarden beraadslaagd <mr bet aangeboden actoord voor de Vennootschap on der firma pyselman A Zn. te Leeuwarden en haar vennooten G. en D. Pyoelman. De schuldetechere verklaarden zich vóór bet aangeboden accoord, waarna de homologatie werd bepaald op 9 April aa. .4 Laten wy In de eerste plaats eens noemen het onvolprezen zuiden van Limburg, het nationale „bergterrein”, wav de appelteelt het hoofdbe- het brute geweld ^.n enkeien werden opgeofferd. gaarden worden aangetroffen, grooter zelfs dan waar ook elders in Nederland. Het merkwaar dige van de Zuld-Limburgsche fruitteelt Is, dat zy op denzelfden grond abrdt uitgeoefend, die ook voor veeteelt In gebruik is. Daardoor ziet de toerist de boomgaarden „gestoffeerd" met fee vooropgesteld natuuriyk, dat z'n be zoek in een tyd valt, waarin de dieren de stallen voorgoed hebben verlaten. Donderdagmiddag is in de garage van den heer Versloot, aan de Noordzyde, te Bodegra ven, een luchtketel met een luiden knal uiteen gesprongen. De ketel heeft een druk van tien atmospheer en schakelt zich automatisch uit, wanneer dit maximum is bereikt. Tijdens het laden explodeerde de ketel, met het gevolg, dat zware stukken yzer door de garage vlogen. De ruiten en een gedeelte van het dak wer den vernield. Een monteur en diens zoontje werden tegen den grond geslingerd. Zy kwamen er betrekke- iyk goed af. Een toevallig in de garage aanwezige jongen evenwel, de 16-jarige H. Wens veen, kreeg een stuk van den ketel tegen het rechterbeen waardoor dit vrUwel geheel werd verbryzeld. De jongen werd naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. De inspectie van den veiligheidsdienst te Den Haag heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het' ongeval. Dit heeft tot dus ver nog geen resultaat opgeleverd. is nog feller dan dat van den deskundige 5 charge. U kocht, toen de zaak scheef ging, maar als een dolleman door en uw leveranciers werden de dupe. Toen het mts ging maakte u een cessie ten voordeele van uw vrouw. Pres (tot verd.): Toen u alle vorderingen aan uw vrouw cedeerde, haalde u uw N V, toch leeg Verd.: 'tGeld bleef toch in de zaak? Myn vrouw wilde „een plok geld” terug hebben, se had er vroeger flink wat Ingebracht Aan myn huweiyxsgeluk was me meer ge legen dan aan de zaak. bedoelt: meer dan aan uw fatsoen. Verd.: Ik hapdclde onder pressie van myn familie; het geld van myn vrouw moest gered worden I Voor het Kantongerecht te Utrecht stond eenigen tyd geleden terecht J. R„ wonende te Utrecht, wien ten laste werd gelegd overtreding van de Wet op de openbare vervoermiddelen by het organiseeren van autotochten naar Loos- drecht en terug. De Kantonrechter van meening. dat deze auto tochten geheel het karakter droegen vim rond ritten. waarop genoemde Wet nletavan toepas- ging is. ontsloeg Vrijdag verdachte by schrifteiyk vonnis van alle rechtsvervolging te dier zake. In Aprll*1935 werd de man, als bestuurder van een N. V. failliet verklaard. De curator, mr. J. R. Voüte, bemerkte, dat een groot aantal goe deren ontbrak. Een belangryk bedrag aan geld bleek uit den boedel le syn gehaald en overge bracht naar een pakhuis aan de Geldersche Kade Dit pakhuis en de hier opgeslagen goe deren zyn het eigendom van een ..trust” waarin ook verd. was geïnteresseerd. Behalve deze onttrekking van goederen is hem nog flesschentrekkery ten laste gelegd Toen de zaken reeds mis gingen heeft hy nog een zeer groot aantal goederen op credlet ge kocht Tydens het getuigenverhoor merkte de Offi cier van Justitie, mr. de Blécourt, op: „Ik neb er maar wat uitgezocht, ik heb zelden zoo’n zwendel gezien, ’t Was een kleine moeite ge weest om u ook nog valschheld In geschrifte ten laste te leggen. De Instructie is door uw eigen schuld gerekt en het rapport van uw deskundige Mr A. de Mooy, de verdediger, gaf toe, dat verdachte's handelwyze moreel afkeurenswaar- Jlg en tnaatschappeiyk ongewenscht is. maar betwistte dat een strafbaar feit is gepleegd. PL keerde zich ook tegen den rechter-commissaris, die reeds voor de opening van het gerechtciyk vooronderzoek In het Nederlandach Juristenblad een „recept" voor verdachte's veroordeeling heeft geschreven. PL concludeerde tot vrijspraak eR verzocht zyn client uit de voorloopige hechtenis te ont slaan. Na raadkamer wees de rechtbank het ver zoek om invrijheidstelling af. Verdachte ver- aocht een voorwaardeljjke straf. Uitspraak 17 ApriL p den laatsten Zondag van de Vasten, ff 1 den altyd opnieuw ontroerenden Palm- zondag, leest de priester onder de H. Mis het Lydensverhaal van Christus, uit het Evan gelie van Mattheus en nog driemaal daarna in de hierop volgende Goede Week wordt opnieuw de Passie van Jezus naar de beschrijving van de overige Evangelisten gelezen. Wat is het kenmerkende van deze vier dra ma’s over een en hetzelfde onderwerp? Dit, dat de figuur van den hoofdpersoon een persoon lijkheid en wel een volmaakte persoonlykheid is. Afgescheiden van de overweging, welke voor de geloovige christenen geldt, dat wy hier na- meiyk met een lydenden en stervenden God- mensch te doen hebben, trekt de verheven figuur van den hoofdpersoon door buitengewone menscheiyke kwaliteiten de aandacht. Nooit te In zoo weinig bladzijden en met zulke sobere taal het beeld van een held, van een ver boven de middelmaat uitstekende persoonlykheid, van een wilskrachtlgen, doelbewusten mensch ge- teekend als in het lydensverhaal der Evange liën. Daar groeit voor ons oog een man, die bin nen één etmaal de allerbeste kwaliteiten van het menscheiyke ras In de hoogste volkomen heid ontplooit. Hy is pacifist: wanneer een zyner volgelingen Hem wil verdedigen en een van de mannen uit het vyandelyk kamp ver- «4>ndt, geneest Hy den aangevallen vyand en zegt tot zyn leerling: steek het zwaard in de scheede! Wanneer een van zyn meest intieme vrienden Hem verraadt, wisselt Hy slechts één enkelen blik en één enkel woord, om den ver rader nog tot Inkeer te brengen. Voor zyn rech ters getuigt Hü koelbloedig voor de waarheid, met de wetenschap, dat dit Zyn dood beteekent; maar voor een wellusteling als Herodes en te midden van een lichtzinnig gezelschap zwygt Hy in hoogheid en ondanks alle pressie, drei gementen en bespottingen, is geen woord over Zijn lippen te krijgen. Op zyn tocht naar het schavot, den kruis berg, sleept Hy gelaten zyn eigen marteltuig voort; de om Hem weenende vrouwen vermaant Hy slechts te denken aan eigen zieleheil en niet om Hem te treuren; de vrouw die Hem een liefdedienst bewyst beloont Hy met een teeken van zyn wondermacht. Hangend aan het schandhout brengt Hy een medegekruteigde voor „Wanneer de Betuwe in bloei staat....*, dat is van oudsher een der voorwaarden geweest voor jong en oud om per trein en per boot, en later met auto, fiets en motor erop uit te trek ken. De Betuwe, het bekende gebied tusschen onze groote rivieren heeft zoodoende langen tyd 'n mln of meer monopolistische plaats in genomen en pas In latere jaren Is men gaan inzien, dat er ook elders In ons land prachtige boomgaarden liggen, die selfs een verre reis meer dan waard syn, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N W.B. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Vrydag uitspraak gedaan in de strafzaak teven den wachtmeester W M. van W. van- het Zesde Regiment Veldartillerie, die voor den krijgs raad te Den Bosch had terecht gestaan, ter zake, dat hy op 28 Augustus 1935 te Rynsburg Al» geleider van een colonne wielrydende mi litairen opzetteiyk de door een assistent der belastingen en een gemeenteveldwachter voor genomen contróle van de naleving der rywiel- belastlngwet heeft belemmerd en verydeld dpor aan de onder zyn leiding zich bevinden de militairen, die op een stopteeken van dien gemeenteveldwachter van hun rijwielen wa ren gestapt, het bevel tot doorryden te geven. De krygsraad had beklaagde van dit feit vry gesproken op grond, dat art. 41 der Inkwartte- rlngswet strafbaar stelt, dengene. die s>gen- dunkeiyk het gebruik der openbare wegen aar. het krygsvolk of de militaire transporten ver hindert of belemmert, en van zoodanig belem meren zeer zeker sprake is. waar het krygs- volk betreft, dat zich in colonne voortbeweegt en de krygsraad niet de overtuiging had be komen, dat beklaagde' het hem ten laste ge legde opzetteiyk heeft gepleegd. Het hof vereenigde zich met die vrijspraak met dien verstande, dat het hof het „elgen- dunkeiyke" van het optreden der controlee- rende ambtenaren hierin gelegen acht, dat zy zich zonder noodzaak tot de manschappen der colonne hebben pewend. In plaats van tot den verantwoordeiyken commandant dier colonne en dat het hof, In stryd met het gevoelen van den krijgsraad, de overtuiging heeft bekomen, dat beklaagde het hem ten laste gelegde op- zetteiyk heeft gepleegd. Immers deze heeft ter terechtzitting van het hof opvegeven, den last tot doorryden aan de colonne gegeven te heb ben. ook nadat hem bekend was geworden in welke functie en met welk doel de beide ambtenaren aldus optraden. tot inkeer en boetvaardigheid; bidt Hy Zyn vyanden en verontschuldigt hen. Ook wie niet het geluk heeft te gelooven In de Godheid welke in de Christusfiguur schuil gaat; wie nu nog niet met den Romeinschen soldaat kan getuigen: „ja wlaariyk, deze Is de ZdBh Gods”; ook hy moet erkennen, dat deze Jezus een persoonlykheid was, zooals er In het menschelyk geslacht weinig of geen zyn aan te wyzen. De ongeloovigen en vyanden van het Christendom mogen onzen godsdienst beschim pen, de godheid van den Verlosser loochenen, ons van afgoderij en by geloof betichten: aan de grootheid v£n de persoonlykheid welke de mensch in Jezus was, kunnen zy tegenover de historische waarheid fttet raken. Dit ten allerminste moeten zy erkennen, dat de chris tenen in den Stichter van hun godsdienst de meest volmaakte en verhevenste persoonlykheid vereeren, waarop het menschelyk geslacht roe men kan. Is er voor een mensch grooter lof denkbaar? Wanneer wy Iemand by het vieren van een ge denkdag prijzen of hem by zyn afsterven roe men, allerlei verdiensten opsommen, zyn titels optellen, zyn werk in het zonlicht stellen, dan weten wy allen heel goed, dat er by dien lof meestal veel overdrevens is. Den held van den dag, of den betreurden doode worden graag aller lei dingen toegeschreven, die geheel of gedeêl- teiyk feltelyk het werk van anderen, meer be scheiden personen zyn. Wanneer echter van iemand op goede gronden wordt gezegd: hy was een persoonlykheid dan is dit een lof, waaraan niets of niemand kan raken, een lof die niet voortkomt uit bykotnende omstandigheden, uit hooge functies, eeretitels, relaties, geboorte, vol brachte u*erken: neen: de persoonlykheid spreekt van binnen uit; zy wyst op byzondere karak tereigenschappen; op geheel iets eigens in woor den en daden, in gedrag en optreden, in bestu ren of dienen: in één woord, zy onderscheidt bet individu van de massa. Natuuriyk kan zulk een persoonlykheid goed en slecht zyn. Een sterk karakter met een krachtigen wil en andere byzondere eigenschap pen kan rijn talenten zoowel ten goede als ten kwade richten. De volksmond echter heeft het begrip „persoonlykheid” al met het betere, het verhevene In den mensch verbonden. Wanneer men zonder meer van een persoonlykheid spreekt bedoelt men daarmee doorgaans iemand van beteekenls in den goeden zin van het woord. En zóó Is het goed! Het wyst op het instinct, dat wy allen nog van onzen ongerepten staat hebben overgehouden, dat de mensch oorspron kelijk van een onbedorven natuur was; dat hij althans tot het verhevene en goede bestemd te. Maar ook al kan een persoonlykheid rijn ta lenten misbruiken, het feit, dat hy een zelf standig karakter beeft is een compliment op richself. Een leder, die in opvoeding of leiding gesteld Is, kan niet beter doen dan anderen tot persoonlykheid te vormen en te kweeken of al thans in anderen het persooniyke element zoo veel mogelyk naar voren te halen. Zoo oqit, dan is dit van belang in onsen ver- vlakkenden en massalen tyd, waarin het indi- vidueele onder massaregie dreigt verloren te «aan. wy weten wel, dat de propagandisten voor den éénen leider, den éénen staat, het ééne volk en hoe al dat fraais mag heeten, zich beroepen op de dwalingen van een vroegere Periode, toén door het individualisme de volks gemeenschap werd versplinterd, de zaUkken aan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15