40 Financiering industrie van Geruchtmakende Paleiszaak hooger beroep snx*? in aanvang behandeling VOOR AMSTERD. HOF SLOAN’S BRUINE VOORLICHTING TWAALF JAAR VOOR MOORD GEËISCHT DE MEMORIE VAN ANTWOORD - WOENSDAG 8 APRIL 1936 DE BRAND TE NIJMEGEN Begin der zitting Werkloosheidszorg HET BACONCONTRACT AD IE Werkfond» Kerkelijk Leven Waarborgen PASTOOR P. VAN DORP Arbeid van het Werkfonds Donderdag voortzetting getuigenverhoor Vijftien getuigen a charge door het O. M. gedagvaard T r amontsporing Halfweg Vervanging van dienst plichtigen Koningin bij militaire oefening Schade op bijna dertigduizend gulden geschat Eervol ontslagen al» herder der Lourdesparochie te Scheveningen „Nederland beschouwt de L. Z. 129 al» zichtbaar bewijs van den Duitschen levenswil” „Het geheugen van het paleis” faalt H. M. en de Prinses toonden groote belangstelling Minister Decker» vreest geen ernstige gevolgen VERDUISTERING BELASTING GELDEN Geen persoonlijke ongelukken, maar groote stagnatie in het verkeer Zeeman had wouw met scheermes in den hal» gestoken doodelijk gewond Oud-veldwachter van Vinkeveen veroordeeld Regeling voor voorzieningen ter zake gemeentelijke kosten dient te worden verlengd MODELLEN VAN KRUISER Mr. C. J. J. de Joncheere Getroffen regeling wil aan bezwa ren te gemoet komen De ministers Gelissen en Oud geven nader aan, waartoe de finan cieringsmaatschappij moet dienen Getuigenverhoor Alle» voor niets gedaan? A Paleis- Wel ooe- kon worden uitbetaald’. dat, naar menschelüke berekening, zijn herstel niet verwacht kan worden. f 0 n er met den landbouw gebeuren en welke reper cussies zou dit op overig Nederland hebben. In dien niet gesteund zou worden? Bet totaal-bedrag der voor indnatrieele doeleinden toegezegde 86 credieten en sub sidies bedroeg IS Maart 1936 f l7.S43.764. uit zorg. Ned. >ader Idags De ministers Oelissen en Oud ontveinzen zich niet, dat in een crisisperiode, als zich thans voordoet, industrialisatie op velerlei bezwaren stuit. Dit neemt niet weg, dat men in een der- gelüke periode de grondslagen kan leggen, opdat, wanneer in het bedrijfsleven wederom een op gaande markt valt te constateeren. voor de ont wikkeling der industrie verdere mogelijkheden kunnen worden geboden. Wat het hooge niveau der kosten van levens onderhoud betreft, zijn zfl inderdaad met ver scheidene leden van meening, dat dit voor een gedeelte door den steun, die voor den landbouw moet worden opgebracht, veroorzaakt wordt. Daartegenover staat echter de vraag: wat zou Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot oprich ting van een N V. Maatschappij voor Industrie- Flnanciering is het volgende ontleend: Dat aan loon-lntensieve bedrijven de voorkeur wordt gegeven, is met het oog op de directe be strijding der werkloosheid te begrijpen. Geens zins wordt daarmede echter ontkend, dat ook kapitaal-intensieve bedrijven voor een doelma tige industrialisatie van belang zijn. De wissel werd hierbij stukgetrokken, terwijl het onderstel van den wagen ernstig werd be schadigd. Onmiddellijk werd de hulpdienst van de maatschappij uit Haarlem gerequlreerd, wWke terstond met het opvijzelen van den beschadig den tramwagen begon. Door de ontsporing was ernstige stagnatie in het personenvervoer ont staan, welke ongeveer tot ruim 12 uur duurde. Dinsdagmiddag heeft de varensgezel, die na uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, naar het Huis van Bewaring is overgebracht, zich voor de rechtbank te Rotterdam wegens doodslag te verantwoorden gehad. Uit het verhoor van den lijkschouwer bleek, dat drie halsaders waren aangesneden aan de voor- en rechterzijde en bovendien sneden op het lichaam van de vrouw waren toegebracht. Het O. M was van oordeel, dat de Fransche en de Engelsche jury’s dezen verdachte ter dood aouden veroordeelen. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana hebben Dinsdagochtend op „Ockenburg" In Den Haaf een oefening bijgewoond van de Eerste ArtUlerie-Brigade, bestaande uit 2 R.V-A. onder commando van lultenant-kolonel Lager- wey, en 6 R.VA. uit Leiden, onder commando van den lultenant-kolonel de Jongh; het ge heel onder bevel van den brigade-commandant kolonel Sillevis. Het Koninklijk bezoek droeg geen officieel karakter. „De gelukte vaart van de L. Z. 129 wordt in Nederland opgevat als een eerste rangs-daad van moderne techniek, waarvan de verdienste komt op rekening van een Dultschland. dat Zich onder de doelbewuste leiding van Adolf Hitler en onder uitbuiting van zün nationale energieën met krachtige daad aan het opbou wen Is. De L Z. 129 kan men beschouwen als de zichtbare uitdrukking van den nieuwen Duit schen levenswil." ft het v de düad reten, aan* aan* aoo’n laats kost ■e te Pres.: dual” kken melo sal Omtrent den brand in de papierfabriek der firma Schuller te Nijmegen, vernemen wij nader, dat de schade, aan den papiervoorraad toegebracht, geschat wordt op 24.000 gulden, terwijl aan het gebouw een schade is toege bracht van ruim 5000 gulden. Alles wordt door verzekering gedekt. In het algemeen gesproken is er van een gezonde internationale vrije prijsvorming geen sprake meer. Industrie-financiering met staatsgeld Is geen doel in sieh zelve, maar middel om de klein- en midden-industrie aan geld op langen termijn te helpen. Deae taak ia eigenlijk niet de taak der overheid. Integen deel, bet ware te wenschen, dat particu lieren haar zoo spoedg mogeljjk op sieh aouden nemen. 9 Tengevolge van den financieren toestand der glasfabriek te Leerdam, dreigt het bedrijf geheel stil te komen liggen Het ten laste gelegde te zeer ernstig en spr. beschouwde verdachte ate een gevaar lijk menach. Hij etechte twaalf jaar gevan genisstraf wegens doodsla g. In een pand op den Echledamachedtjk te Rotterdam is in den morgen van Zaterdag 11 Januari een stervende vrouw aangetroffen, die aan snüwonden in den hals te doodgebloed. In een andere kamer van dit pand lag een man, die hevig uit beide polsen bloedde. Deze man was de 35-jarige varensgezel J. B., die eind December 1935 zijn intrek bad genomen bij de 36-jarige vrouw, K O. B., tn de buurt be kend als Wel. Arme Eckener! En ook arm Duitech volk, dat op de boven aangeduide wijze wordt voorgelicht en ten minste moet denken dat die Jumme Hollan der" de L. Z. 129 als een werk van Hitler’s eigen scheppende handen beschouwen. Vrijdagmiddag 10 Januari had Miel den varensgezel gezegd, dat hij moest verdwijnen en den volgenden dag zijn kleeren kon komen halen. Zaterdagmorgen ongeveer elf uur kwam de zeeman terug. Bij de klaargelegde, gewas- schen kleeren bevond zich ook een trommel, waarin een scheermes lag. In een vlaag van jalouzle opende de man het mes en, op de vrouw toeloopend, drukte hij baar op oen stoel en drukte het mes in haar hals. Daarna tracht te hij ook de hand aan zichzelf te slaan, door de polsslagaders door te snijden. Dit is een van de maatregelen, welke ge nomen zijn, om althans in de dringendste ge vallen te gemoet te kunnen komen aan de be zwaren, die voor de langer gebleven dienst plichtigen of voor hun verwanten uit het ver lengd verblijf in werkelijken dienst voort vloeien. -i.r Het Amsterdamsebe Gerechtshof heeft een aanvang gemaakt met de behandeling In heeger beroep over de omvangrijke en gorzehiniakrnde strafzaak tegen den ex- dhecteur en een ond-commfaearte der N.vT palete voor Volksvlijt, dto ervan worden verdacht ernstige fraudes te hebben ge pleegd. Na een uitvoerig en langdurig ge tuigenverhoor wees de rechtbank op 16 No- vember JX ta deae „Paletazaak" een ver- osrdeelend vonnis tegen de ontkennende mdsibten De ex-directeur hoorde zich veroordeelen wegens bet pubüceeren van een onware ba- lam en wegens verduistering tot twee en een half jaar gevangenisstraf; de straf, aan den gewezen commissaris opgelegd was Hektor, nJ. een jaar en negen maanden wegens het medeplegen van verduistering. In de tweede plaats zal de op te richten maatschappij voor industrie-financlerlng zich niet begeven op het terrein, waarop het particuliere bankwezen in Nederland werk zaam Is, met name zal zij geen credieten op korten termijn verstrekken. Dinsdagmorgen omstreeks half tien heeft te Halfweg een ontsporing plaats gehad van een tramtrein van de N.-Z.- H. T. M., tengevolge waarvan een ern stige stagnatie in het personenvervoer op de lijn AmsterdamHaarlem is ont staan. Gezien deze omstandigheden, kan er bij dit soort credietverleening óf deelneming in bet kapitaal voor de overheid inderdaad een taak zijn. Er is geen enkel blad, zelfs niet de Neder- landsebe uitgave van de Völkischer Beobach ter, Volk en Vaderland geheeten, welke het verschijnsel L. Z. 129 onder dezen gezichtshoek heeft beschouwd. De L. Z. 129 heeft met het Derde Rijk niets te doen. Integendeel het plan was, het schip In Nederlandsche handen te verkoopen, wat afsprong op betalingsmoeilijk heden. Toen heeft het Derde Rijk er maar een bruine tropee van gemaakt. Het is wel weer aoo’n ..Hintertreppenwits der Geschichte”. dat Excellentie Goebbels nu juist den hoofdconstructeur, de ziel van bet nieuwe schip, dr. Eckener. moest desavoueeren. omdat hu in een toast de heiligschennis had begaan „Heil Deutschland” in plaats van ..Heil Hitler” te zeggen. Bn dan had Eckener nog al boven Berlijn het Horst Wessel-lled laten spelen, zoo&Ib een gezwollen poëet in de V«- kischer Beobachter op bruine wijze meedeelt: De ministers zien er geen beswaar in, den raad van bestuur met enkele particulieren uit te breiden. De daarvoor noodzakelijke wijzigingen zijn in de statuten aangebracht. De ervaring, welke tot dusverre met het Werkfonds 1934 is opgedaan, wijst er op, dat bij de credietverleening nog een belangrijk terrein is, waarop het gewone bankwezen in Nederland zich niet wil of niet kan wagen, doch dat, wil men de mogelijkheid tot verdere industrialisatie inderdaad bevorderen, niet zon der meer veronachtzaamd mag worden. De Völkischer Beobachter heeft correspon denten in Amsterdam en Rotterdam, wier be richten het doen voorkomen, of de gouw-Hol- land even enthousiast is over het Hitler-rfjk als „das Deutsche Vaterland” self. Er is geen zweem van waarheid in hun uitbundigheden. Hier een bewijs: Pres, (tot verd.)Hoe kwam u o van f 37.000 op UW bankrekening? Aus dem gewaltlgsten der Luftglganten Klang machtig der Bewegung helllges Lied. Es war. wenn aus Weltraumregionen Horst Wessel selbst die ewlgen Worte sang. heid on vocht heeft te lijden, zou ik hel zijn (meent de glazenwas- rcher). Maar van den dag of aan, dat ik togen mijn jicht Sloan’s oen gaan gebruiken, heb ik .er heel weinig hinder i meer van gehad I Uit de richting Amsterdam kwam een fo rensentrein ,DJD", bestaande uit twee wagens. Deae waren bestemd om In de Oranje Nassau- straat te Halfweg te vTOrden opgesteld. Zij reden daartoe achteruit om via een wissel in deze straat uit te komen. Toen de eerste wagen den wissel gepasseerd was, is deze wissel vermoedelijk iets te vroeg omgetrokken, waardoor de materieelwagen ge deeltelijk op verkeerd spoor kwam. De getroffen regeling is geheel iets anders dan het in 1898 afgeschafte stelsel van plaats vervanging; mitsdien bestaat er geen aanlei ding om aan de geschapen mogelijkheid een einde te maken. De financieringsmaatschappij is in de eer ste plaats aangewezen om bestaande indus trieën, welke elders geen voldoende kapitaal kunnen krijgen, terwijl dit economisch ver antwoord geacht kan worden, aan crediet te helpen of in kapitaal daarvan deel te ne men. Daarnaast kan zij ook bjj de oprich ting van nieuwe bedrijven behulpzaam zijn. Het spreekt echter wel vanzelf, dat het ^grootste gedeelte van het kapitaal in zulke gevallen door particulieren bijeen dient te worden gebracht. Om te voorkomen, dat regionaal door de in stituten zaken worden gestimuleerd, die in na tionaal verband niet verantwoord zijn, zijn de economisch-technologische Instituten in een organisatie vereenlgd, met als kop-orggniaatle het Centraal Economisch-technologisch Insti tuut van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. De ministers hebben geen bezwaar het aan deel, waarvoor de Staat der Nederlanden in het maatschappelijk kapitaal der vennootschap deelneemt, te brengen van tenminste 90 procent op ten minste 75 procent van het maatschap pelijk kapitaal. De daartoe strekkende wijziging is aangebracht. op een surplus Verd.: Ik beheerde ook geld van anderen en Ik speculeerde soms gelukkig. De Koningin was vergezeld van jonkvr. ba ronesse Schimmelpennlnck van der Oye, hof dame. den chef van het Militaire Huis, vlce- admlraal Bauduin, kapiteln-luitenant ter see Rost van Tonningen, en kapitein Phaff, adju danten, en den ordonnance-officler le lult, van Lawlck van Pabst. Precies om half elf arriveerden de vorste lijke bezoeksters op het terrein van de oefe ning, waar zij werden ontvangen door kolonel Sillevis. De officieren van de belde regimenten stonden opgesteld en de gebruikelijke eerbe wijzen werden gebracht. De regiments-com- mandanten werden aan Hare Majesteit voor gesteld. Door de brigade werden afdeellnga-oefenin- gen gehouden. De stellingen werden eerst ver kend door de afdeelings-commandanten en daarna door de batterij-commandanten. Ver volgens hadden schietoefeningen plaats. Hare Majesteit toonde groote belangstelling voor deze oefening en werd rondgeleld en voor gelicht door kolonel Sillevis, terwijl majoor Schmid de Prinses voorlichtte. De Koningin be zocht ook de verschillende batterijen. Nadat het sein was gegeven, dat de oefening geëindigd was, zijn de officieren, die nog niet waren voorgesteld, aan Hare Majesteit voor gesteld. De Koningin bezichtigde daarna dt schoolmeetafdeeling en het weerstation. Met proeven werd de werking der verschillende Instrumenten gedemonstreerd. Intusschen hadden de troepen zich opgesteld. Terwijl het muziekcorps van 2 R.VA. vroolijke marschmuzlek speelde, hebben de troepen in colonne in draf voor de vorstelijke bezoeksters gedéfileerd. Omstreeks kwart over twaalf was het mili taire schouwspel afgeloopen. H. M. heeft zich daarna nog eenige oogen- b 11 kken onderhouden met den brigade- en de beide regimentscommandanten en Haar tevre denheid betuigd. De oefening was niet voor het publiek toe gankelijk. Van den weg trachtten belangstel lenden Jiet schouwspel gade te slaan, doch door de ligging van het terrein en den grooten af stand. was dit niet goed mogelijk. B(j Haar vertrek werden Koningin en Prinses hartelijk toegejuicht. Dinsdagmiddag is in de rolzaal op het Bin nenhof te Den Haag een tentoonstelling ge opend van modellen van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter”, welke modellen Ingekomen waren bij de propaganda-commissle, die zich in Novem ber van het vorige jaar heeft gevormd om be langstelling voor onze marine te wekken. Deae belangstelling trachtte de commissie op te wekken door het verstrekken van bouw- dooeen. welke van een handleiding voorzien waren. In December en Januari IX werden 5500 stuks van deze bouwdooeen verstrekt; 124 Inzendingen zijn ontvangen en in de rolzaal tentoongesteld. De meeste modellen zijn van de onderdeelen uit de bouwdoos vervaardigd. Eenige inzenders hebben een anderen weg ge volgd. Zoo zijn er drie metalen modellen, in tegenstelling tot do andere mlniatuur-oorlog- schepen, welke in hoofdzaak van hout vervaar digd zifn, ingekomen. De ^vice-president der Haagsche Rechtbank, - J wegens ge zondheidsredenen per 1 Mei aa. eervol ontslag als zondanig aangevraagd. Idertj cher- D SW fo- ig in lene- geeft Pater over oeien EM volgt o d» isch- nog feest. >ders pret- Het rasr* 1 een Rus. o, de mn- asn ilmte naai soo- door 1 te- Het O. M. had resp. drie en twee jaar ge- requireerd, met aftrek van de helft van den tijd in voorarrest doorgebracht Beide verdachten gingen in hooger beroep en evenals in eerste instantie worden zjj verdedigd door mr. Th. Mulle* Msssls en mr. dr. Benno Stokvis. De vraag van het Tweede Kamerlid K. ter Laan, of het juist is, dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de regeering langer onder de wapenen zou moeten blijven, van de verdere vervulling van zijn dienstplicht kan worden ontheven, indien kijj een anderen dienstplichtige in zijn plaats kan stellen, heeft minister Coltfn ontkennend beantwoord. Wel is bij een in de legerorders opgenomen be schikking van 23 Maart j.l. bepaald, dat de commandant, bü wiens korps dienstplichtigen om de bekende reden langer in werkelijken dienst worden gehouden, aan groot-verlofgan- gers van zjfn korps kan vergunnen vrijwillig in werkelijken dienst te komen voor zoover zg anderen, voor wie de werkelijke dienst te ver lengd en die spoedig met groot verlof zouden willen vertrekken, kunnen vervangen. Echter is daarbij bepaald, dat de korpscomtnandant beslist, in welke volgorde degenen, die aouden wtllen vertrekken, voor vervanging in aanmer king komen. Tot 10 Juli 1935 waren bij het Werkfonds in- gedlend 411 industrieele projecten, waarvan 48 toegewezen, 313 afgewezen en 80 nog In behan deling waren. Van 8 Augustus 1935, den datum, dat de werkzaamheden betreffende de Industrie-flnan- ciering overgingen naar het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, tot 15 Maart 1936 werden 278 crediet-aanvragen behandeld, waarvan 251 werden ingediend na 8 Augustus 1935. Van dat totaal waren 15 Maart 1936 116 aanvragen afgewezen en 25 projecten Ingewll- ligd, waarvan 17 voor den scheepsbouw. Nog 75 crediet-aanvragen waren 15 Maart 1936 in be handeling, terwijl 62 in het archief waren ge deponeerd en dus practisch gesproken tot Tie afgewezen projecten gerekend kunnen worden. Wegens verduistering van belastinggelden, gestort door de inwoners van Vinkeveen, heeft de Utrechtsche rechtbank den oud-veldwachter dier gemeente M. A. V. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Bij de behandeling der zaak had de officier van justitie vier maanden geëischt. De ex-directeur, die vroeger „het geheugen van het Paleis” werd genoemd, blijkt thans minder scherp van memorie te zijn. Wel weet hij overal een'antwoord op, doch hij munt niet uit door duidelijkheid. Dan brengt de president de zgn. „Wlnnipeg- obllgatles” ter sprake. Verd. PI. geeft toe, dat hij de helft van de opbrengst heeft gekregen, dat was juist de som. die hij te vorderen had van den directeur. Deze Wixmipeg- obllgaties zijn vla een zwager van verd. PI. uit Winnipeg opgevorderd, zij waren door PI. naar Canada gebracht. Pres.: We zullen het onthouden. Precies de helft van de opbrengst kwam overeen met uw vordering. Een Juffrouw, die vroeger bevriend was met verd.' PI., komt dan voor het hekje. In Octo ber 1932 heeft zij op verzoek van verd. een briefje geschreven met verzoek een aantal obli gaties uit te betalen. Zij gaf het briefje aan PI. De obligaties had ze niet gezien. Heeft uw vriend u toen verteld, waar dat briefje over die 19 aandeelen voor diende? vroeg de Pres. U schreef: Ik bezit 19 aandeelen, en verzoekU toekende dat briefje met uw naam en In werkelijkheid bezat u geen enkel stuk. Dat is toch eigenlijk een falsificatie. Getuige: ,Jk zou het niet voor Iedereen heb ben gedaan....” In 1934 heeft getuige weer een brief gekregen over obligaties. PI. was toen in Canada. Er kwam kort daarop bericht van da bank, dat er ruim f6000 op haar naam was gestort. Eeni- gen tijd later was verd. PI. uit Amerika terug gekomen. Samen met hem had getuige het geld geïnd. Na het bezoek aan de bank was getuige met verd. teruggegaan naar het- Carlton Hotel, waar de ex-Paleisdirecteur zat te wachten. Pres.: „En de bult is daar op tafel gekomen en verdeeld.” Getuige: ,4a, maar hoe dat precies gegaan is weet ik niet." Bjj het verhoor van getuige komt o. m. het verweer van verd. M. naar voren, als zouden de geschroeide paleisobligaties onmiddeliiik na den brand zijn gestolen, toen et lagen te drogen. de credieten bij het geringe eigen kapitaal, dat voor de financieringsmaatschappij is ge- dachL practisch geheel door geldleeningen ült ’sRjjM kas zullen worden gefinancierd en voor dezejieeningendoor de financieringsmaat schappij een normale rente moet worden be taald, voor de te verstrekken credieten steeds een iets hoogere rente, dan de maatschappij zelf moet betalen, zal moeten worden bere kend, zoodat het verschil kan worden aange wend tot dekking van de kosten der maat schappij en zoo mogelijk £oor het aanleggen van een reserve voor verliezen. Bovendien ligt het in de bedoeling, daarvoor tevens bij het verleenen van een crediet een zekere afsluit- provlsie te berekenen. Voor wat het onkosten-niveau der industrie In het algemeen betreft, zijn de ministers van meening. dat onze Industrie ook in Engeland met de Engelsche 4ndustrie en In Amerika met de Ameiikaansche industrie zou kunnen con- curreeren, ondanks de devaluatie In die lan den, ware het niet, dat deze landen voor ver schillende producten hooge beschermende rech ten hebben geheven. Ingediend Is een ontwerp van wet tot verlen ging van den geldigheidsduur en wijziging van de wet van 4 Maart 1935 (voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkloos- heidszorg). De bijzondere omstandigheden, die In 1934 aanleiding waren, om met betrekking tot de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten op het gebied van de uitgaven ter zake van werkloosheidsvoorzieningen een bij zondere wettelijke regeling In het leven te roe pen, duren nog onverminderd voort en het is niet te verwachten, dat In de eerstvolgende la ren de overheidsfinanciën, in het bijzonder de gemeenteflnanciën, van den last der werkloos heidsuitgaven zoodanig bevrijd zouden worden, dat een regeling, krachtens welke deze lasten door Rijk en gemeenten met vereende krachten gedragen worden, gemist zou kunnen worden. Het Is in verband met dit vooruitzicht, dat de regeering gemeend heeft, dat de geldigheids duur der wet van 4 Maart 1935, zU bet met handhaving van het tijdelijk karakter dier wet, met eenige jaren behoort te worden verlengd. De regeering heeft gemeend, dat voorshands een verlenging van dezen geldigheidsduur tot 1 Januari 1940 In elk geval noodzakelijk zal zijn. Het wetsontwerp beoogt daarnevens tegemoet te komen aan enkele wenschelijk gebleken wij zigingen en aanvullingen der bestaande rege ling. Met Ingang van 1 April 1936 heeft pastoor P. van Dorp van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers eervol ontslag ontvangen uit zijn functie van pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen. De toestand van putoor Van Dorp, die se dert eenigen tijd In het R. K. Ziekenhuis te Den Haag wordt verpleegd. Is van dien aard. mr. O. J. J. de Joncheere, heeft Pres.: JLagen ze misschien in den tuin?” .^angebrande” obligaties zou wegnemen, om z» later ter betaling >an te bieden? U moet dien dief geen onrecht aandoen." De President stelt dan nog eenige vragen aan verd. M. De ex-directeur vermijdt het zooveel mogellik rechtstreeksche antwoorden te geven. Hjj ver schuilt zich steeds achter iemand. Dan weer eens achter zijn medeverdachte, dan weer ach ter zijn boekhouder of achter bevelen en bo- schikingen van wijlen van Hall. De volgende getuige Is de vroegere dienst bode van verd. PI. Zij weet te vertellen, dat verd. eenige malen met chloor waardepapieren heeft schoonge maakt. Pres.: „Hoe vreet u dat?" Getuige: „Ik zag, dat hij met een watje, ge drenkt in chloor, papieren, waarop het Paleis voor Volksvlijt stond afgedrukt, bewerkte." Pres.: ,JEn verklaart u thans niet op aan drang van de gescheiden vrouw van PL om verd. te belasten?" Getuige: „Neen, werkelijk, ik heb het gezien. Ik spreek de waarheid." Het getuigenverhoor in deze zitting is dan ten einde. Donderdag zal het Hof de rest van de getuigen hooren. De zitting wordt besloten met een nader ver hoor van de verdachten. Door het O. M. zijn voor de behandeling in hooger beroep vijftien getuigen i charge ge dagvaard, de verdediging heeft geen getuigen opgeroepen. De belde verdachten, de ex-directeur van het paleis en de oud-commissaris, gymnastiek leraar van beroep, worden kort door den pre sident ondervraagd. „Waarom bent u in beroep gekomen?" De ex-directeur antwoordt kort en zakelijk: „De straf Is te zwaar. Het eenige, wat Ik ge daan heb, is een onjuiste balans publlceeren. Twee en een half jaar Is toch te veel voor aoo’n onbelangrijk feit,” meent de bejaarde ex-directeur. De tweede verdachte gaat nog verder In zijn verklaring: „Ik ben heelemaal onschuldig.... tenminste wat betreft de tenlastelegging.” „O, op formeel juridische gronden Een der eerste getuigen is Hr. van Ledden Hulaebosch, die verschillende obligaties heeft onderzocht. Er zijn stukken bU. die duidelijk zijn „bijgewerkt”, die zijn „opgeknapt” met chloor en er zijn er zelfs, waarvan de cijfers zijn veranderd. Zoo bijv, de beruchte obligatie nr. 4039. Deze stond in het obligatieboek met een p. gemerkt, het nummer Is veranderd in 4089 entoch Is het stuk direct door den toenmaligen directeur uitbetaald. De chicanes werden bewaard voor het geval er werkelijk stukken voor een bona-fide bank werden aan geboden, die inderdaad nog moesten worden be taald. Dan vond verd. een legio aantal uit vluchten: „van wie zijn de obligaties afkom stig,” „er loopt een proces," „wilt u een ket- ting-verklaring afleggen?” „u zult nog wat moe ten wachten". En op deze wijze duurde het maanden voor zoo’n betrouwbare obligatie kon worden verzil verd. Hoe anders ging het met de ,3. -stukken”, die eigenlijk al waren uitbetaald. Grif volgde de betaling, wanneer verd. PL een briefje schreef. In scherpe bewoordingen maakt de president den verdachten hiervan een verwijt: .Als er een duidelijk vervalscht stuk komt, be taalt U maar klakkeloos uit, maar bona-fide banken moeten wachten.” Dr. L. Schrijver, schriftdeskundige, bevestigt de verklaringen van den eersten deskundige. Verschillende stukken waren vervalscht en naar dr. Schrijver’s meening door den ex-dlrec- teur self. Verd. M. geeft toe, dat hij verschillen de obligaties later heeft bijgewerkt. „Ze zagen er zoo vies uit en ik heb ze wat mooier willen maken”. Pres.: Dus na de uitbetaling. Verd.: Ja. Bü het verhoor van inspecteur C. Roscher komen de verschillende, briefjes ter sprake, die aan de directie van bet Paleis zün gezonden en waarin uitbetaling van obligaties wordt ver zocht. Er is b.v. een briefje van een juffrouw bü, die ,jnet andere maatregelen dreigt, als haar obligaties niet worden betaald". Pres.: U weet, verd. M.. dat uw mede-ver- dachte PI, zegt, dat dit briefje op uw verzoek Is geschreven. Die juffrouw was een vriendin van PL Verd. M.: PI. kan zooveel zeggen. Verd. PI.: Ik heb van M. de nummers van de obligaties opgekregen, die in dit briefje moesten staan. Verd. M. ontkent dit. Pres.: Die Inlichting moest toch van een in sider komen, van iemand, die de boeken van het Paleis kende. Hoe wist men anders, dat die obligatie 4039 niet, maar nummer 4089 wel Wat de waarborgen betreft, zullen deze In de eerste plaats bestaan uit eerste hypothe ken of andeke zakeltjke zekerheden, daarnaast kunnen ook p^oonlüke borgstellingen of an dere waarborgend welke voldoende zekerheid voor het verstrekte crediet bevatten, worden aanvaard. Overigens zullen ée op het tijdstip der cre dietverleening bestaande vaste schulden der betrokken onderneming bü het nieuw te ver strekken crediet moeten worden achtergesteld. In het bijzonder zal het nieuwe crediet nim mer mogen dienen om andere schulden, welke door den gang van zaken niet liquide gemaakt kunnen worden, af te lossen. Wat de dekking van de kosten, welke aan deze Industriefinanciering verbonden zün, be treft, mag worden opgemerkt, dat aangewen In verband met de actie, welke door som mige desbetreffende categorieën tegen het nieuwe baconcontract wordt gevoerd, komt ons ter oore, dat de Minister van Landbouw en Visscherü het recht heeft het contract op be- trekkelük korten termün op te zeggen. Het contract is echter nog slechts enkele dagen van kracht en de Minister zou naar wü vernamen zich voorshands op het standpunt stellen, dat eerst de ontwikkeling der zaken afgewacht dient te worden. Aan de protesteerende belanghebbenden zou de Minister dan ook hebben laten weten, dat hü de Ingebrachte bezwaren wil onderzoeken, doch dat hü van meening is, dat van de nieuwe overeenkomst geen noodlottige gevolgen te duchten zün. Pfes.: Zoo, dus U hebt op verzoek van den directeur al die gefingeerde briefjes geschreven ’■n zg. obUgatlehouders. U reisde zelfs naar Winnipeg met de stukken en u deed dat alle maal voor niets? Wtf nemen hier maar niet •lies aan. Verd. pl houdt vol, dat hü er geen beloonlng TO°r had gekregen. Pres Voor den rechter-commissarls hebt u tot het laatste oogenblik ontkend, dat u de ge fingeerde briefjes hebt geschreven. U gaf pas toen het vuur U erg na aan de schenen gelegd, ik beloof U, dat we dat ook zul len onthouden. Pres, (tot verd. M.): Verdachte, U kon van “He kanten weten, dat U ten onrechte ultbe- “•1de; de boeken wezen het uit, op de balans *u>nd. dat alles was afgelost en bovendien heeft de heer Zwart U gewaarschuwd. Verd.: Ik heb dikwijls genoeg niet direct wil- *n uit be talen. Pre».: Dat is alweer onjuist U betaalde In “e verdachte gevallen büna altijd binnen 24 •dri Sneller kon het al niet. De heer Meüer legt dan verklaringen af over ftet privé-vermogen vali verd. M. Het Is naar het oordeel van deskundige *>mogelük, dat hü in staat was f125.000 te •tarten en f87.000 terug te vragen uit eigen middelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5