Het Heilig Paaschfeest Als de boomen in bloei staan STARK’s Surplus aan Nederlandsche boter r DE BETUWE ROEPT tand pasta VELE KANTEN AAN HET VRAAGSTUK ZATERDAG 11 APRIL 1936 Een feest van den mensch Tocht door Zeeland Bollen-aaneeringaplan •tea DE ZUIDERZEEWERKEN ezel Lezing door onzen consul te Nice Eenige routes NAAR DE BLOEMBOLLEN Eendaagsche rondreisbiljetten c West. De postvluchten Kerkelijk Leven VREDESDAG OP 17 MEI Bezwaren tegen den prys en Bloeitijd T In de Beemster In Zuid-Limburg I VOORAANSTAAND BEZOEK OP DE PRIMAVERA Zuidhollandsche stichting in het leven geroepen WERKVERRUIMING EN WELVAART De begrafenis van pastoor IJzermans Het mengen Titel in feestgewaad 1 Groep der tot export toegelatenen pwjiqeSjm tflUXimjetf Zelfs bij verlaging van heffing toeneming van botergebruih zou men financieel vastloopen Verkeersweek voor Friesland Bezwaren tegen volks- boter Tegen eind April volle bloesemtooi Maar ook Zuid-Limburg, Zeeland en de Beemster bieden straks veel schoons te zien Volksboter alia. naar 87 J (St. Bavo) 1 cue lerto- Bavo) J A_ nblik, r bet huB- zakje uit- i zen- brengt, spruit voort uit onsen zeer ongeregel- den export. Dit hangt samen met de structuur van het geheele Nederlandsche veehoudersbedrijf. Te Waldenburg in Saksen is -door onbekende oorzaak een textielschool ingestort- Daa> de instorting des nachts geschiedde, zijn er geen menschenlevens te betreuren in da arden indag dien. Wanneer men den boterprüz met 50 cents verlaagt, dan zal men derhalve ook, teneinde tot een verlaging van den margarlneprüs te komen, de heffing op margarine zeer aanzien lijk moeten verminderen. Dientengevolge sou het Landbouwcrisisfonds tenminste 15 mlllloen gulden aan Inkomsten derven. En dan spreken wij nog niet van de mindere inkomsten, die het gevolg zouden zijn van de verlaging van de hef fing op oliën en vetten, die als gevolg van bo venstaande verlaging van de heffing op de mar garine noodzakeljjk zou zijn. Het bedrag, noo- dlg om den veehouder voor ondergang te be waren, sou ten eenenmale gaan ontbreken. Er zijn nog andere middelen aangeprezen, om de overtollige boter op te ruimen. Een mid del, dat reeds wordt toegepast, Is het mengen ran de boter In de margarine. Op dit oogen bllk bedraagt het mengpercentage 10 pet.; met de verhooging van dit percentage moet men evenwel voorzichtig zijn. Bij de zuivel bestaat de niet geheel ongegronde vrees, dat naarmate men het mengpercentage opvoert, de belang stelling van het publiek voor de zuivel zal ver minderen. De Vereeniglng voor Vreemdelingen Verkeer Ook Zuid-Limburg mag zich verheugen in een aantal boomgaarden, die mede door het glooiende landschep een schitterend natuur- tatreei bieden. De Sperwer (uitreis) is uit Cairo vertrokken en in Bagdad aangekomen. Bij dezen brengen Wij onder de bijzondere aandacht van priesters en geloovlgen. dat de V red esdag voor katholieken gehouden wordt op Zondag 17 Mei as. en dat na alle vastge stelde H. H. Missen wordt gebeden driemaal het Weesgegroet, waaraan wordt toegevoegd da aanroeping: H. Maria, Hulp der christenen, bid voor ons. koningin van den Vrede, Md voor ons. De deelname aan den .Vrouwen Vredesgang" op Maandag 18 Mei as. te Amsterdam, moeten wij ten zeerste afraden. Haarlem, 3 April 1938. t JOANNES PETRUS. Biaschop van Haarlem. il van isves- feble- het I niet orltjk aan Ï'W Ml t. Kruta Verk- rkt. rekke goads eifaa lubbsl Teneinde verkeersopstoppingen te voorkomen heeft de V. V. V. Tiel een regeling getroffen, zoodat op de verschillende pont- en veerdien sten met dubbele ponten zal worden gevaren. Bij de toegangswegen aldaar zullen zich per sonen bevinden, herkenbaar aan een band om den arm, waarop V.' V. V. Tiel, die bereid ztfn alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. De heffing is noodzakelijk, om de gelden bij een te brengen, die noodlg zijn om het veehou derijbedrijf voor den ondergang te bewaren. Het is seer de vraag, of de afzet van boter door een prijsverlaging van 50 cents zoozeer zal toenemen, dat de grootere omzet een lagere hef fing per kilogram goed maakt. Mien bedenke dat de afzet dan ongeveer zou moeten verdub belen, zonder dat zulks gaat ten koste van mar- garinen, oliën en vetten. Iedere Nederlander zou -voor 'elk pond boter twee pond moeten gaan eten. Een dergelijke verruiming van den boterafzet is in Nederland ondenkbaar. Maar al ware dit anders en al zou de afzet van boter zulk een ongekende uitbreiding on dergaan, dan nog zou men financieel vastloo pen. Er ligt Immers voor het verkrijgen van de benoodlgde steungelden niet alleen een heffing op boter, maar ook op margarine. Zou derhalve de heffing op de boter met fOSO worden ver laagd, dan zou de heffing op de margarine een evenredige verlaging moeten ondergaan. Doet men dit niet, dan zou de margarine-industrie worden vermoord. Zulks zou zeer te betreuren z}jn. De margarine-industrie vormt In ons land een belangrijk bedrijf, dat zich niet alleen heeft toegelegd op de productie van margarine, maar ook op de voortbrenging van tal van bijproduc ten (olie, vet, veekoeken, zeep, enz.) Met medewerking van de vereeniglng ..Neder land in den vreemde" hield de heer E. A. J. de Kuyper, consul der Nederlanden te Nice, aldaar een voordracht over Nederland, waarbij hij os. een reeks lantaarnplaatjes over de Zuiderzeewerken vertoonde. De voordracht, welke door vele plaatselijke autoriteiten werd bjjgewoond, had veel succes bij het uitgelezen publiek. Te ‘sOravenhage lp In het leven geroepen de Zutd-Hollandsche stichting Werkverruiming en Welvaart, welke stichting beoogt: a. mede te werken aan de opleving van han del. nijverheid, scheepvaart, landbouw en land- ontginning in Nederland en overzeesche ge westen; b. bemiddeling en voorlichting te verleenen tot het verruimen van werkgelegenheid; c. daadwerkelljken steun te verleenen aan werkloosen In het algemeen en aan de Jeugd- en intellectueele werklooren in het bijzonder; d. In den ruimsten zin des woords leiding te geven aan jeugdige personen door cursussen, werk- en leerkampen. ten einde hen voor te bereiden voor den werkkring of den arbeid, waarvoor zij aanleg hebben of roeping gevoe len. te Tiel heeft dit Jaar. in samenwerking met verschillende instanties op toeristisch gebied een plan ontworpen om meer nog dan voorheen het bezoek voor de toeristen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken Naar alle waarschijnlijkheid zullen de kersen en pereboomen in de Betuwe tegen Zondag na Paschen, dus tegen 19 April In bloei staan De appelboomen, de boomen. die den mooisten bloesem dragen, zullen pas één A anderhalve week later bloeien, terwijl de bloei van kersen en peeren dan nog niet zal zijn afgeloopen. Te gen het einde van April mag men dus ver wachten, dat de Betuwe in vollen bloesemtooi zal zijn. De hoofdstraten in de binnenstad zullen alle op uniforme wijze worden versierd. Eerepoor- ten. In stijl met de bloeiende boomgaarden sullen worden opgericht. Een extra parkeer terrein zorgt voor voldoende ruimte voor 1000 auto's, terwijl als bijzondere aantrekkelijkheid, de directie van de Maatschappij „De Betuwe" zich bereid heeft verklaard alle bezoekers aan de Betuwe in de gelegenheid te stellen haar fabrieken te bezichtigen. In het voorschrift betreffende de vereischten voor toelating tot de vorenbedoelde groep werd tot nu toe gezegd, dat slechte diegenen konden worden toegelaten, die in bet jaar 1934 den ex port van bloembollen hadden uitgeoefend. Aan deze bepaling is thans toegevoegd, dat ook zij. die aan bedoeld verelachte niet voldoen, toch kunnen worden toegelaten tot de groep expor teurs. Tot nu toe moest door den exporteur aan da i Oentrale een heffing worden betaald over <tf hoeveelheid bloembollen, waarvoor vergunning werd gevraagd. Het laatste woord is in de thans afgekondigde wijziging veranderd in „verleend", waarmede ongetwijfeld aan ge rechtvaardigde grieven een einde is gemaakt. Bovendien verkrijgt de betrokken exporteur voortaan het recht op restitutie der door hem betaalde heffing over de hoeveelheid bloembol len, ten aanzien waarvan door hem wordt aan getoond, dat export in feite niet plaats vond. der na- Hier ligt de bron van zijn oorspronkelijkheid Hier vindt hij de kracht, niet alleen tot afweer der gevaren, die hem bedreigen,, maar tot den opbouw van een nieuw, en geestelijk rijk, dat op aarde bloeit, en dat door de verrijzenis des vleesches vrucht zal dragen in de eeuwigheid. Een bezwaar, dat men ten aanzien van de crisls-zuivelpoUtiek vaak hoort opperen, be treft den prijs van de boter in ons land. Dik wijls wordt de raad gegeven, dezen prijs, die op het oogenbllk in den groothandel ongeveer f ISO bedraagt (plus minus 50 ets. noteering plus ongeveer ƒ1 heffing) beduidend te ver lagen. Het is velen een doorn in het oog. dat de Nederlandsche verbruiker de boter zoo duur moet betalen, terwijl er een zoodanige over vloed aan boter is, dat deze tegen zeer lagen prjjs naar Engeland wordt uitgevoerd. jp-j ulk een strijd met het Niets, waarin de verzinkende geslachten steeds weer gedoemd zijn tot de nederlaag, is het pessimistisch uitzicht van het moderne heldendom, dat slechts in "Schijn de men- schenwaarde hoog houdt door de verheer lijking van den held. De waarde des men schen ligt elders. Door de Verrijzenis van Christus, de voltooiing van het Verlossings werk, is de mensch in een anderen zin ver eeuwigd. Hij is deelgenoot geworden goddelijke natuur, „consors divinae turae”. Hier schuilt zijn grootheid, de vindt hij de kracht. Zou dit bedrijf door regeerlngsmaatrege- len kunstmatig worden kapotgemaakt, dan zou hiermede een in- en uitvoer van tien tallen millloenen guldens verloren gaan. Handel, scheepvaart, havenbedrijf, enz., zou den daarvan de ernstige nadeellge gevolgen ondervinden. Ook In Zeeland vindt men vele bloeiende boomgaarden. De bloei ia hier in den regel echter later dan in de overige streken van ons land. Als vermoedelijke data van den mooi sten bloei kan hier de tijd van 30 April tot 3 Mei worden opgegeven. Op werkdagen is de fabriek in werking te zien. Op Zaterdagen en Zondagen zullen ver schillende machines in werking worden ge toond. Een fotowedstrijd voor amateurs wordt georganiseerd, terwijl met de belangrijkste cafés en restaurants een regeling is getroffen om den toeristen gelegenheid te geven tegen ge reduceerde prijzen den inwendlgen mensch te versterken. Van 1—7 Juni zal In West-Friealand een verkeersweek worden gehouden. Van het hier voor gevormde comité heeft burgemeester P. Peters van Medembllk bet eere-voorzltter- schap aanvaard. 1 UtrechtCulemborg 18 KM. Gekler- rnalsen 11 Waardenburg 8 vóór de ver- keersbrug links af de Waalbandtjk op (denk aan den onbewaakten overweg dijk volgen over Neerünen—Opünen—Varik—Opbemert 13 naar Tiel 6 Waaldijk volgen over IJzendoorn 8 Ochten 3— Dodewaard 7 tot Hien l daar afweg afrjjden en via Andelst 4 Val burg 5 Eist 3 naar Arnhem 8. (Totaal 93 K.M.) 3 Utrecht driesprong bij Hoewel een bezoek aan de bloeiende Beem ster nog alleszins de moeite waard moet wor den geacht, is deze polder toch niet meer zoo rijk met bloesems getooid als voorheen. De oorzaak hiervan vindt men 'in het feit, dat steeds meer grond als bouwterrein wordt ver kocht. Toch blijft de Beemster een der schoon ste polders van ons land. Een mooie route door den Beemster is de volgende: Purmerend—Punnerenderweg linksaf Vol- gerweg rechtsaf Middelweg linksaf Rif- perweg rechtsaf Jisperweg rechtsaf Oost Hulzerweg rechtsaf Middelweg links af Horbrederweg rechtsaf Punnerender weg. Vanzelfsprekend is dit tochtje voor uitbrei ding vatbaar. Naar mag worden verwacht zullen de vruchtbocanen In den Beemster tegen begin Mei bloeien. De polder aal dan, mede door het dan ontloken jonge groen op zijn fraaist zijn. tot Leiden per trein en terug van Leiden naar Den Haag uitsluitend per tram geldig zijn, ter wijl tusschen Leiden en Vogelenzang naar keuze geheel of gedeeltelijk per tram of trein gereisd kan worden. Ook geven deze biljetten recht op een reis van Noordwljk naar Leiden. De N. Z. H. T. M. geeft eveneens te Amster dam en Den Haag dergelijke rondreizen af. die voor de heenreis tot Haarlem reap. Lelden alleen per tram en voor de terugreis per spoor geldig zijn. Overigens is de geldigheid gelijk. BU Eysden treft men thans de kersen reeds in voorjaarstooi, terwijl mag worden verwacht, dat de appelen en peren tegen 30 April hun bloesempracht sullen vertoonen. Een aardige tocht langs de boomgaarden is die, welke van Naar wij vernemen hebben de Ned. Spoor wegen met de N. Z. H. T. M. een overeenkomst getroffen, die van kracht zal blijven tot nader bericht. In groote trekken komt zij hierop neer: Te Amsterdam (CA), Den Haag, Rotterdam (D.P.), Schiedam en Delft zullen eendaagsche rondreisbiljetten worden afgegeven, die op een deel van het traject wederzijds geldig z}jn. Zoo geeft Amsterdam (CA) kaartjes af voor War mond, die van Amsterdam tot Haarlem geldig zijn per spoor en terug van Haarlem naar Am sterdam uitsluitend per tram, terwijl tusschen Haarlem en Warmond naar verkiezing geheel of gedeeltelijk per tram ot trein gereisd kan worden. Den Haag, Rotterdam (DJ».), Schiedam en Delft geven biljetten af naar Vogelenzang-B, die T"v e kracht nu, die den modernen chris- II ten herstellen kan in rijn oorspron- kelljken ijver tot geestelijke beheer- •chlng van zichzelf en de wereld, Is de taacht der verrijzenis, de kracht van Pa- ■ehen. Door deze kracht ontstaat In ons »de nieuwe mensch”, zooals de Apostel Pau lus herhaaldelijk betoogt, die niet een zoon der zonde is, maar een kind van de liefde. Mét Christus gestorven, verrijst onze ziel uit het Kiaf, ze schuift door de macht der ge- Men houde zich stipt aan de bepaling, dat de teekeningen van kerken en kerkversieringen de goedkeuring behoeven van den Bisschop en dus te voren aan den Bisschop moeten worden opgezonden. (Cfr. Syn. Harlemen, No. 88 etc. Prosynode 1931. No. 19). Nimmer echter zal door Om een ontwerp ge keurd worden ten behoeve van een aan Ons rekenpUchtig Bestuur, wanneer Mj de inzending van het ontwerp niet vermeld wordt, wanneer en onder welk nummer machtiging ts verleend tot het doen der uitgaven aan de uitvoering er van verbonden. heteU die uitgaven bestreden worden uit ontvangen of te ontvangen giften, hetzij op andere wijze. Haarlem. 4 April 1938. t JOANNES PETRUS. Bisachop van Haariem. 8 I> exec. test., pastoor H. J. M. Nieuwen hulzen. verzoekt den eerw. geestelijker, die Maandagavond de Lauden en Dinsdag de Uit vaart en begrafenis van pastoor IJzermans te Heemstede sullen bijwonen, een superpU me de te nemen. r leven millloenen menschen op aarde. L ze komen en gaan. Dit gebeurt als iets J-'heel natuurlijks. Geboren uit het vleesch, gaan deze millloenen den ge mee nen weg des vleesches. Groote massa’s, heele volkeren verdwijnen. Over menigen daaronder bewaart de geschiedenis een bericht. Er zijn er ook, die heengaan zonder dat iemand zich hunner herinnert. In het bewustzijn dezer wereld overleven zij den tijd van hun aardsch bestaan niet. Zjj gelij ken op die verafgelegen, monsterachtige gesternten, die oplichten en uitdooven in het heelal, zonder dat een menschenoog hen waarneemt. Nauwelijks Iemand weet van hun bestaan. Menschen zijn er, die tot de geschiedenis van de menschheid behooren, en die deze geschiedenis mAken; enkele grooten, wier namen bestand zijn tegen de vergetelheid van duizenden jaren. Men kan dezen niet wegdenken uit de historie. Men kan zich niet aan hun invloed onttrekken. Him we reld zal bestaan, zoolang er menschen zijn. Hun geest en hun daden komen eerst tot volledige ontwikkeling in de eeuwen, die bun gestalte-gevende werkdadigheid onder gaan. Toch zijn deze groote mannen dood. Plato en Boeddha, Phidias en Caesar, wijs- geeren, kunstenaars, staatslieden, profeten, magiërs en godsdienststichters, wie zij ook waren, zij stierven. Een bewonderende schare moge hun nagedachtenis vergodde lijkt hebben, en het is mogelijk, dat hun yanhidders toenamen met het stijgen der jaren, ze zijn nachtans dood. Geen van hen heeft de apotheose beleefd, want ze ajn niet verrezen. Al neemt de vereering huneer nagedachtenis toe, hun persoon lijkheid, hun „ik” verbleekt in de geschie denis en wordt een mythe. Nooit meer zal deze persoonlijkheid den vollen wasdom en levendigheid, de persoonlijke werkkracht van haar vroeger, aardsch bestaan terug veroveren. Zelfs al werden zij verheerlijkt tot góden, nooit is een van deze groote overledenen God Zelf geworden. Want daartoe had hij God moeten zijn bij zijn leven en macht moeten hebben over den dood. Slechts Jesus Christus is verrezen. n deze woorden schetst ons een jeugdig Oostenrij ksch priester, Otto Mauer, de buitengewone beteekenis van ’s Heeren Verrijzenis in zijn weekje Auferstan- dene, dat verleden jaar werd uitgegeven bij Anton Pustet te Salzburg. De schrijver van dit boekje is een bijzonder mensch. Geboren in Februari 1907 in Brunn, in Ne- deroostenrijk, werd hij In 1931 priester ge wijd, waarna hij voortstudeerde in de theo logie aan de Universitelt van Weenen. In de jaren 1934 en 1935 was hij zielzorger tn een der buitenwijken van Weenen, een echte „achterbuurt”, waar hij met de harde werkelijkheden van het aardsche leven ruimschoots kennis leerde maken. Toen werd- de nog niet dertigjarige geleerde be noemd tot hoogleeraar In de godsdienst wetenschap aan het instituut tot vorming van leeraren te WeenenStrebersdorf. Zijn woord, dat grooten invloed heeft in Oos tenrijk, Is dus het woord van een jongere, van Iemand, die een open oog heeft voor de noodgn van dezen tijd, en die met een frisschen, jeugdigen kijk de moderne pro blematiek tegemoet treedt. Welnu: voor de zen jongen denker en schrijver is het Paaschfeest, waaraan hij een belangrijke studie wijdde, het middelpunt van het ker kelijk jaar, en het feest-blj-uitstek van en voor den modernen mensch Ondanks den vacantietljd kwamen toch eenige onderwijzers met een vlerhonderdtal kinderen alsmede de tuinbouwschool Barend- recht de Rotterdamsche Voorjaars-bloementen- toonstelUng Primavera bezoeken. In den loop van den middag bracht de Zwlt- sersche gezant, Z. Exc. Arthur de Bury met zifn echtgenoote een langdurig bezoek aan het bloemenfestljn. terwijl ook Minister mr. J. A. de Wilde en zijn echtgenoote van hun belang stelling deden blijken. Zuld-Beveland is het eiland, dat op de mooiste bongerds in deze streek mag bogen. Men kleae hier als route Krulnlngen—lerseke— WemeldtngeKapellenaar Goes of Kruinin- gen Schore 's Gravenpolder Overzande 'sHeerenhoek 'sHeer Arendskerke Goes. Iets wat men bij een bezoek aan Zeeland zeker moet doen is een tochtje rond Kapelle of Biezelinge. De aanblik van deze toch reeds achllderachtige dorpjes wordt door de bloeien de vruchtboomen ten zeerste verhoogd. Van Biezelinge rijde men dan verder over den dijk naar a Gravenpolder om daar de aansluiting op de boven opgegeven route te vinden. Een aanbevelenswaardige tocht op Walche ren. de tuin van Zeeland is de volgende: Middelburg Serooskerke vrouwenpol der Oost Kapelle en vervolgens langs der Seisweg naar Middelburg. m welke redenen? I I „Door twee gevaren zoo zegt Otto Mauer wordt de christen In onze dagen bedreigd: door gevaren, die hij binnen zich draagt, en door gevaren, die van de buitenwereld op hem afkomen. In eigen boezem draagt hij het gevaar van de vervlakking. HIJ is tegenwoordig veel braver en veel beter opgevoed dan de mensch ooit was, maar het ontbreekt hem vaak ten eenenmale aan datgene, wat de Heilige Schrift aanduidt als „de geest”. Iedere oorspronkelijke levensdrift, iedere avontuurlijke koenheid, iedere streving naar ongehoorde vernieuwingen door de krach ten der wedergeboorte, iedere behoefte aan doorslaande beslissingen, waarbij hij zijn gansche bestaan op het spel zet, iedere felle bewogenheid door de aangrijpende wereldstormen, iedere drang naar de triom- fantelijke, vrije, scheppingskrachtige en verlossende daad, schijnt in den beschaaf den christen van tegenwoordig uitgedoofd. Ook door de wereld wordt deze mensch bedreigd. Schijnt het in onze dagen niet, of het hart der wereld weer feller jaagt, of haar bloed heeter en vlugger door de ade- I ren stroomt, of haar passies zich versterken tot reuzendriften? De wereld leeft op uit een verdoovlng. Magisch bloeit haar schoon heid. De ineenstorting van het oude wekt dreunende herinneringen aan de heiden- *che mythen over menschen, die gelijk aan góden waren. Dit moet den christen ver- •chrikken, hem doen inkeeren tot zichzelf, tot de diepte van zijn wezen. Het moet al »lin geestelijke krachten opwekken, wil hij hlët onder den voet geloopen worden, wil Wj niet verbleeken, geestelijk uitdooven, en afsterven.” Blijkens bet in Stsbl. 749 afgekondlgd Kon. Besl. is het besluit inzake bet Bloembollen- saneeringsplan 1935, voor zoover het op den ex port betrekking heeft, belangrijk gewijzigd en aangevuld. Wij stinpen er uit aan. dat als „Centrale" niet meer beschouwd wordt de Stichting Ne- derlandscbe Sierteeltcentrale. gevestigd te ‘sOravenhage, maar dat daaronder woortaan verstaan wordt elke, door den Minister aan te «rijzen crisis-organisatie. Tot nu toe werd, voor de toepassing van het Bloembollen-saneeringsplan 1935, de Stichting Bloembollen -Surplusfonds Oogst 1935, gevestigd te Haarlem, als de eenige Stichting aange- a. merkt. Thans is bepaald, dat onder „Stichting" verstaan zal worden de door den Minister aan te wijzen rechtspersoonlijkheid, waarvan de statuten door hem zijn goedgekeurd. Een wijziging van de bepaling betreffende toelating tot de groep exporteurs van bloem bollen heeft tot gevolg, dat de beslissing over die toelating, welke lot nu toe berustte, zoowel bij den Minister, als bij de Centrale, vomtaan uitsluitend in handen is gesteld van laatstge noemd instituut. nade den zwaren sluitsteen, die haar bedekt en haar vrije beweging belemmert, terzijde en zegevierend begint zij een nieuw leven. Onze tijd schijnt alle booze machten te alar- meeren, die kunnen samenspannen om deze zegevierende opleving van de ziel te belet ten. De moderne mensch verkeert gedurig in het gevaar, dat hij het licht niet zal kun nen naderen, omdat hij geboeid blijft in de duffe atmosfeer van een grafkelder, waar geen geestelijke verheffing meer moge- Hjk is. „Hier vormt de mensch een front, blind en slaafsch. HIJ is willoos samengeklonken met de talloozen, die vastliggen aan het zelfde ijzeren blok. Het leven is niets anders meer voor hem dan een materieel gevecht. Hij overwint of lijdt de nederlaag, zonder te weten waarom. HU sterft In den strijd om een beetje meer brood, een beetje meer eer. De donkere drang van het bloed is op permachtig geworden en overweldigde den geest van de besten. Uit bloed en staal is het geslacht der toekomst opgegroeid tot een aardsche parodie der eeuwigheid, om dat de hemel werd afgeschaft. Macht en roem zUn de nieuwe góden. Het Groote Niets is de vernietigende daemon, die In stomme zinneloosheid het geestelijke merg van den modernen mensch verknaagt De wereld bloeit vergeefs. Nog slechts de man, die ten strijde trekt tegen andere mannen, zal voor een volwaardig mensch kunnen door gaan; zUn rijk vermeerdert zich in de schaduw der zwaarden In den laatsten tijd wordt herhaaldelijk crl- tlek uitgeoefend op de crisismaatregelen ten aanzien van boter. Teneinde omtrent deze maatregelen een beter inzicht te verkrijgen, hebben wij bij een ter zake deskundige inlichtingen gevraagd. Wij vernamen in verband daarmede het volgende: De groote moeilijkheid, waarvoor men staat, is het beperken van de melkproductie. Eenige Jaren geleden is een teeltbeperklng van rund vee ingevoerd. Dat deze nog niet tot voldoende inperking van den' melkstroom aanleiding ge geven heeft, is een gevolg van het feit, dat de teeltbeperklng van rundvee in tegenstelling b.v. met die van pluimvee en varkens veel langzamer doorwerkt omdat het rundvee xeen veel langeren levensduur heeft. Ontkend kan dus niet worden, dat op dit oogenbllk de melkproductie nog veel te ruim is. Een groot deel van deze melk wordt tot boter verwerkt, waarvan een belangrijk gedeelte te gen lage prijzen naar Engeland wordt geëxpor teerd. Dat deze boter zulk een lagen prijs opbrengt, hierbij spelen verschillende factoren een rol. In de eerste plaats is de Deensche boter in Ingeland meer geliefd dan de Nederlandsche. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat de Deensche boter van hardere samenstelling is en dat de Engelsche kooper deze hardere bo ter prefereert. Een tweede oorzaak, dat de Nederlandsche boter in Bigeland een relatief lagen prijs op- Gorinchem—Dalem 3 Vuren 5 Her- Z Hellouw 4 Haaften 4 Tuil 3 Driesprong bU KM. paal 3153 3 Unks _den 7U— "driesprong bij KM. paal 3148 1 op dijk linksaf Tiel 5 Drumpt 2 Brug over de Llnge 1 over de brug Kerk Avezaath 1 Buren 5 Buurmalsen 4 -Zijweg naar Geldermalsen 1 rechtshouden Tricht 1 Beesd 8 Rhenoy 5 Acquoy 3 Kruispunt bjj Asperen 1 aan de overzijde van de Llnge ‘ligt Asperen Leerdam 3 Kedichem 8 Arkelschendam 4 Arkel 3 Oorinchem 3. (Totaal 91 KM.). 4 Arnhem over brug rechte af naar Elden 1 RljnbandiJk volgen over Driel Heteren 8 Randwijk 3 Opheusden 6 Kesteren 5 Linden 3 Ommeren 3 Ingen 1 Eek en Wiel 3 Maurik Groote Brug 8 voor de brug rechte af naar Zoelen 3 Kerk Avezaath brug over de Llnge Drumpt Tiel 4 verder langs Waaldijk over IJzendoorn 8 Ochten 3 Hien 7 Andelst 4 Valburg 5 Eist 3 Arnhem 8 (totaal 83 KM.). Een ander middel, dat ia aangeprezen, is dat men goedkoope boter aan de werkloosen gaat verstrekken. Op dit oogenbllk wordt zg.n. volks- margarine «Ut is margarine zonder heffing, welke en gros 40 cents kost), verstrekt aan de werkloozen met gesinnen van vier of meer kin deren. Nu ia de raad gegeven om deze volka- margarine te vervangen door volksboter. De verleiding voor de werkloosen, om fraude te plegen en het product te verkoopen tegen een hoogeren prijs, is bij boter grooter dan bif margarine, omdat boter gemakkelijker afzet vindt en meer opbrengt. Voorgesteld is de volks boter te kleuren, maar de minister van Land bouw en Visscheru heeft een dergelijk middel als weerzinwekkend verworpen. Een bezwaar is verder, dat de volksboter tn den zomer niet duurder zou zijn dan de volks- margarine, maar in den winter wel. Ten slotte is nog een belangrijk argument tegen volksboter, dat Nederland in den winter in het geheel geen surplus aan boter heeft. Het enorme surplus is een verschijnsel van het voor jaar en den zomer; in den winter evenwel, wanneer de melkproductie gering is, is geen overschot aanwezig. De mogelijkheid, in de win termaanden volksboter voor werkloozen be- schikbaar te stellen, ontbreekt clan oolk. De vruchtboomen gaan weer bloeien! De bongerds zullen de toeristen weer onder de bekoring brengen van hun betooverende bloe sempracht. Duizenden zullen weer een bezoek brengen aan de boomgaarden en hiervan ge nieten. Voor hen geeft de K. N. A. O. eenige goede raadgevingen. Rijd niet te hard. De wegen leenen zich hiertoe lang met overal en gU geniet niet half zooveel van uw tocht, als bij het rijden met een matig gangetje. Voorts zult gij dan de voor u uitrijdende auto’s steeds Inhalen en gehinderd worden door het opwaaiende stol. Indien dit mogelijk is, bezoek de Betuwe dan eens op een achtermiddag, zoek een eenigszins hooggelegen dijk utt en beste de boomgaarden met de ondergaande zon in den rug, u zult dan van een betooverend schouwspel met schil derachtige vergezichten kunnen genieten. 2 Utrecht driesprong bij K.p. 710 Vechten 5 Bunnlk 3 Odiik 3 Werkho ven 3 Cothen 7 W«k bij Duurstede 4 veer rechts af langs dijk naar Zoelmond 5 of Utrecht Houten 8 links afslaan bt) splitsing rijksweg Beuslchemsche veer Beuaiehem—Zoelmond 14 dan verder over Asch .1 Buren 3— Kerk Avezaath 5 brug over de Llnge 1 Drumpt 1 Tiel 3 WaalbandUk volgen over Uren doorn 8 tot Ochten 3 daar links afslaan naar Kesteren 3 vla Lienden 3 Ommeren 3 Ingen 1 Eek en Wielsche veer 3 Amerongen Utrecht. 30 (Totaal 95 ot KM.). 3 wijnen 5 dijk af Neerünen Opijnen 3 Ophemert

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5