ÖM waekfiEmpje. Met de verkenners naar Rome ouderwijzers in het AARTSBISDOM DE REIS IS BEGONNEN I WÜEïnoDAG io APRIL 1936 Kerkelijk leven Sociale Kamer? Begrooting Suriname Solidariteit De moord op Gustloff NIEUW ZUSTERKLOOSTER EEN S1GARETTENSTRIJD BOUW STAKING TE ZUTPHEN HEFFING OP KOFFIE H. MS. DE RUYTER MGR. VAN VELZEN HERSTELD was een succes PASTOOR F. J. M. WASSEN HARINGDRIJFNETV1SSCHERU DE KRUISVAART ROEPT! Bestuursverkiezing Leekenspeldag te Gravenhage ÉS 2J1 Eerst naar Luzem De postvluchten •TM' Nieuwe Deken van Morttfoort Contract-actie te IJmuiden Jaarvergadering van t. Lebuinus” te Uttecht Instelling by de Grondwets herziening Bespreking met den Ryksbemidde- laar a.s. Donderdag EERE-DOCTORATEN TOEGEKEND Het wetsvoorstel-K. ter Laan c.s. door de voorstellers nader verdedigd MINISTER COLIJN IN DEN HELDER Bevordering normaal handels verkeer Oneenigheid over landelyk collectief contract MGR. HUIBERS NAAR ROME VERTROKKEN VILLA TE SOESTERBERG UITGEBRAND Minuter treft een regeling Pastoor W. H. de Grijs, uit IJsel- stein, benoemd PATER DR. C. WILDE S J BEDIEND In Nymegen Geen vervolging naar aanleiding van de uitingen in ,JDe Vry- Wat er ie de etalage staat bv PIUS X, RAADHUISSTRAAT 35 Hl COMMUNIEGESCHENKEN Buikproeven en lanceeroefeningen bygewoond op de O. 11 Verdere gelijkstelling van de onderwijsbevoegdheden bepleit Honderden jongeps nemen deel aan deze reis, welke met groote zorg is voorbereid WIJZIGING LEERPLICHTWET H Met succes gestreden 750: De tentoonstelling der modellen 4 had, is over het eerste kwartaal reeds ƒ800 Met de fiets door eigen land I; t"> DINSDAG, 13 April. De ..Perkoetoet' (thuisreis) kwam In Ran- QD Ov, Inzake de regeling voor de haringdrijfnet- visscherü voor het seizoen 1930 vernemen wij, dat de minister van Landbouw en Visscherij een beslissing heeft genomen voor wat betreft de z.g. voorjaarsvisscherij. De Senaat der Rüks-Unlverslteit te Utrecht heeft besloten, ter gelegenheid van betdrie honderdjarig bestaan der Rüks-Unlverslteit het eere-doctoraat in de rechten te verleenen aan J. B. M. Hertzog, minister-president van de Unie van Zuid-Afrika en aan generaal J. O. Smuts. minister van de Unie van Zuid-Afrika. Naar wij Dinsdagavond nog vernamen, is de toestand van pater dr. C. Wilde BJ. seer zorg lijk. gezien den hoogen leeftijd van den zieke. Pater Wilde, die lijdende is aan algeheele ver zwakking, wordt verpleegd in het St. Aloyslus- College aan de Oostdulnlaan te ’s-Oravenhage. waar hij tot voor korten tijd les gaf. nadat hij het vorige jaar Maart nog van een ernstige longontsteking hersteld was. Amy Mollison heeft op haar terug reis naar Engeland Brussel bezocht remler tzeling Benige leden waren, tn tegenstelling met den minister, van oordeel, dat emigratie van Neder landers naar Suriname aanbeveling verdient en dat hier voor de overheid een taak is wegge legd. Blijkens een te Roosendaal gehouden rede heeft de heer Kortenhorst, volgens een verslag in de (ar.) „Rotterdammer" medegedeeld, dat op de regeerlngsbureaux hard gewerkt wordt aan de voorbereiding tot grondwetsherziening, waarvan de voorstellen indien de teekenen niet bedriegeneinde van dit jaar in de Kamer verwacht kunnen worden, teneinde de afwik keling van de behandeling te kunnen doen sa menvallen met de periodieke kamerverkiezing van 1937. De groote klok van het Njjmeegache station wijst 9 uur, wanneer de exty’a-treln binnen komt rollen. Voor de raampjes hangen trossen verken ners, die hun hoeden zwaaien en de haren in Het is den Minister van Justitie niet bekend, of de Minister van Financiën en de Minister van Sociale Zaken, leden van den Vrijs. Dem. Bond, op eenige wijze hebben doen blijken, dat zij het opnemen van bedoelde uitingen in het orgaan hunner politieke partij afkeuren. Voor den Minister van Bultenlandsche Zaken bestaat geen aanleiding tot het doen van eenl- gerlel stap. T> Wamel (b(j Tiel) is het nieuwe zusterkloos ter met tehuis voor ouden van dagen annex kleu terschool en naaischool met Paschen door den zeereerw. heer pastoor H. Hurken» plechtig in gezegend. Het gebouw beslaat 'n oppervlakte van 17 H.A. Het klooster is betrokken door de Berw. Zusters van het H. Hart van Jezus te Moerdijk voedt, L Voor kkelde rwaren sr, dat len ze i koele De datum voor hei uitvaren van het eerste kwart gedeelte van de Nederlandsche haring vloot is thans vastgesteld op 11 Mei. Aan deze vroege uitvarlng mogen dit Jaar ook enkele kleine reederijen deelnemen. Dit be treft reederijen met een schip. Die deelnemende kleine reederijen zijn de volgende: M. van Leeuwen, D. de Moa, W. den Duik Gsn. en de erven P. den Duik. Het vorige jaar mochten deze schepen eerst later uitvaren. De schepen zullen met een beperkt aantal netten mogen visschen. Van een lateren datum van uitvaren is tot heden nog niets officieel bekend. Z. H. Eae. Mgr. van Velaen, oud-apostolisch vicaris van Batavia, die in het St. Ignatius- College te Amsterdam verblijf houdt, is Zater dag JX uit het Mariapaviljoen, waarin hij voor eenigen tijd ter observatie was opgenomen, ont slagen. Kitten, boven, i oude oeden. goed onder tgaan najaar maakt ze on- ilkaar. 1 zet, mooie it voor neemt geveer r met boven e zien illengs anken sn een unnen VAN OE SDAANSCuE ArGEVAADDiGCt N CAI IN DEZE QA«N l<T o De Haagsche rechtbank heeft op vordering van de N.V. Turmac in een civiele procedure een drietal Naamlooze Vennootschappen ieder tot f250.veroordeeld wegens het In den han del brengen van Orlënta-cigaretten, op grond, dat op de daarvoor gebezigde doosjes dezelfde hoofdafbeelding, namelijk een moskee, voor kwam als op die van Queen’s Palace, waarvan het merk door Turmac was Ingeschreven. Of bepaalde feiten als strafbaar voor vervol ging in aanmerking komen, staat in de eerste plaats ter overweging van het Openbaar Minis terie. Ingewonnen Informatie heeft den Minister van Justitie doen zien, dat het parket in deaen geen strafbaar feit aanwezig acht Reden, in afwijking van deze zienswijze, last tot vervolging te geven, is voor hem niet aanwezig. De Ministers van Bultenlandsche Zaken en van Justitie hebben geantwoord op schriftelüke vragen van het N.8.B.-Eerste Kamerlid van Vessem betreffende in „De Vrijzinnig Demo craat” opgenomen uitingen naar aanleiding van den moord te Davos op den Dultscher Gustloff. Van de bedoelde publicatie, waarvan de aan gehaalde zinnen, uit hun verband genomen, een onvolledlgen en onjutsten indruk wekken, heb ben de ministers kennis genomen. Zi) hebben tevens kennis genomen van artikelen over het zelfde onderwerp in vorige nummers, waardoor een meer volledig inzicht wordt verkregen in de bedoeling van den auteur van het in de vraag vermelde onderschrift. De Zeereerw. heer F. J. M. Wassen, pastoor te Bennebroek, die sinds langen tijd ernstig ziek te, is Zaterdag van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Bersten Paaschdag heeft Mgr. Hulbers den Dinsdagmiddag te vier uur is brand uitgebro ken in een alleenstaande villa aan 'de Amers- foortsche straat 78 b, bewoond door den eer sten luitenant-vlieger J. Linthout. In een der benedenkamers was mevrouw lint hout bezig met papier in een open haard vuur aan te maken, toen door den trek van den schoorsteen eenige brandende stukken papier naar buiten kwamen en op het rieten dak vleier. Al spoédlg vatte dit vlam. De vrijwillige brandweer uit Soesterberg was weldra ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat het geheele huls uitbrandde. De inboedel, waaronder een uitgebeelde bibliotheek kon, op slechts eenige meubelstukken na, geheel in vei ligheid worden gebracht Verzekering dekt de schade. De St. Paulus-cohort van de K. J. C. tn de parochie St. Gerardus-Majella te ’s-Gravenhage, heeft op Tweeden Paaschdag aldaar voor de eerste maal een leekenspeldag binnen den eigen kring der deelnemers gehouden. In de groote gymnastiekzaal van de RK school aan de Oyllnderstraat, die daartoe stem mig was ingericht als demonstratiezaal, wer den door de Jongens verschillende groepsdan- sen en voordrachten ten beste gegeven, waar onder enkele zeer fantastische nummers. Het spel, dat geleid werd door den heer An ton Sweers, werd bijgewoond door vele belang stellenden, onder wie wij verscheidene geeste lijken en K. J. C.-leiders uit Den Haag en om geving opmerkten. Deze eerste proef op dit ge bied mag welgeslaagd heeten. De heeren T. Wassenaar en K. C. A. Collette, resp. bestuurslid en secretaris van den Bond van Coöperatieve zulvelverkoopvereenigingen, zijn benoemd tot lid van den raad van beheer van bet Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen. In de memorie van antwoord op het voor looplg verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den beer K. ter laan cs.. tot wijziging van de Leerplichtwet, wijzen de voorstellers er op, dat de regeerlng en de ge meentebesturen te zamen de geweldig zware lasten dragen, die de werkloosheid op hun schouders legt. Een deel van die lasten zou ver dwijnen bü aanneming van dit voorstel: loka len moeten worden bijgebouwd en voorzien van meubelen en leermiddelen. Een aantal onder wijzers, te schatten op 1500 of 1600. zouden moeten worden aangesteld. Een belangrijk ge deelte van de koeten, die het voorstel ongetwij feld met zich zal brengen, kan worden be schouwd als strekkende ter bestrijding van de werkloosheid, die juist ook onder de jongere on derwijzers zoo buitengewoon schrijnend is. Sedert de indiening in Januari 1933 zijn de toestanden in bet geheele land zooveel moei- 1 ijker geworden, dat het voorstel nog dringen der Qoodzakelijk is te achten, terwijl door de nu mogelijke herplaatsing van wachtgelders de kosten zeer sterk zijn gedaald. De voorstellers zijn overtuigd, dat de ver lenging van den leerplicht voor geen enkele groep der bevolking van meer beteekenis en dringender noodzakelijkheid is dan voor den kleinen boerenstand, die behoefte heeft aan velerlei kennis en kundigheden en die zal moe ten eischen, dat de kinderen goed onderlegd de cursussen op vakgebied kunnen volgen. Van zeer groote beteekenis is ook de betere aansluiting tusschen Leerplichtwet en Arbeids wet, die tot heden aeer veel te wenschen over liet. Het verplicht stellen van de gelegenheid tot verstrekking van schoolvoeding en -kleedlng behoeft niet af te stuiten op het kostenbezwaar. Daartoe zijn de benoodlgde sommen niet groot genoeg. Het landbouwveriof is al zeer ingeperkt ge durende de Jaren. dat de Leerplichtwet werkt. De voorstellers gaan nu een stap verder met hun voorstel om het geheel uit de wet te schrappen. ttN INV/ONEO VAN LAUBENTUAL (O) WEiGERDE I'JN MEMBiufT IN TE LEVEDEN.HU v/ERD GEDWONGEN oECLAME TE L00PEN. Deze verkiezingen zullen, aldus spr., van groot belanng zijn, vooral ook, omdat in ver band met deze Grondwetsherziening, de in stelling van een Derde Kamer een Sociale Kamer van groeten invloed zal zijn op de ordening In de toekomst van tal van verhou dingen in het sociaal-economisch- en bedrijfs leven. In gezelschap van Mgr. H. J. M. Taskir. en secretaris H. W Agterof, is Z. H Exc. Mgr. J. P. Hulbers, Blsschop van Haarlem. Dins- dagmorgen om 9.31 uur uit Haarlem naar Ro me vertrokken, om een bezoek bij den H. Va der af te leggen. HET ITAL BLAD „TQlöUNA” KONDIGT ALVAST MINIMUM-EISgJen V5N I7AliE AAN als 0VE0- WINNENOE staat MÈN VEOKOOPT de wuiovan DE LEEUW .nog vooo Z'J GESOJQTE.N 15. Nadat het gezelschap geëmbarkeerd was. ver trok de onderzeeboot, welke onder bevel staat »sn luitenant ter zee der eerste klasse C. W. Slot, naar het Marsdiep, waar eenige dulkproe- t ven en lanceeroefenlngen gehouden zullen wor- <ien. Het is ook aan boord van dezen onder zeeër, dat Z. Exc. de lunch gebruikt. Om twee uur des middags werd de O 11 weer ki de haven terugverwacht. Daarna sou de mi nister zich naar bet vliegkamp De Mok bege ven, vervolgens naar het vliegkamp De Kooi) *n ten slotte naar het torpedo-atelier op Rijkswerf. De tentoonstelling, welke vanwege de propa- ganda-commlssie voor Hr. Ms. ,JDe Ruyter” '-an 7 tot en met 14 April in de Rolzaal te Den Haag werd gehouden, is Dinsdagmiddag met de uit reiking van’prijzen aan de vijf winnaars ge sloten. BU de prUsultdeeling waren tegenwoordig de juryleden, vice-admiraal de Graaff, chef van den marinestaf, schout-bijnacht Vos, en de ka- pitein-luitenants ter zee van der Kun en FUrstner, alsmede de chef van den Rijksgebou- wendienst, baron van Lynden. De voorzitter van de commissie, dr. Japlkse. heeft een korte toespraak gehouden. HU zeide, dat de commissie door haar actie er In is ge slaagd, meer belangstelling voor de marine te wekken. De opzet is niet alleen een succes ge weest, maar ook de tentoonstelling, welke door ruim 1600 personen is bezocht. Dr. Japlkse zeide getroffen te zijn door de groote aandacht, waarmede de modellen door de bezoekers zijn bekeken. Spr. bracht dank aan de keuringscommissie voor oe wijze, waarop zij haar taak heeft opgevat, aan baron van Lyn den voor zijn medewerking en voorts aan alien, die hun tijd beschikbaar hebben gesteld en hun krachten hebben gegeven om de propaganda voor de marine te doen slagen. De tentoonstel ling is een treffer, aldus spreker.; moge de ma rine in oorlogstijd evenveel treffers tellen, als de commissie in vredestijd had. Vice-admiraal de Graaff heeft vervolgens uiting gegeven aan de waardeering, welke de marine voor den arbeid van de propaganda- commissie heeft. De commissie, aldus spr.. heeft veel moeite gedaan, de marine onder het volk te brengen. De Nederlandsche marine is op dat gebied niet erg gelukkig. De waardeering is gering. Daarom stelt spr. deze actie op hoo gen prijs. Namens de marine dankte spr. de commissie. Met enkele vriéndelijke woorden heeft vice- admiraal de Graaff daarna de prijzen enve loppen met Inhoud uitgereikt. De •esondheidstoestand van pater dr. C. Wilde 8. J. te *s Gravenhage was Dinsdag zoo danig dat hem de H.H. Sacramenten der Ster venden zijn toegediend. aan het koninklijk instituut op het program- na. De compagnie adelborsten zal voor het in stituut ongesteld staan en zal door Z. Exc. ge ïnspecteerd worden.. De stafmuziek zal mede aanwezig zijn. Des middags zal, als daartoe nog tijd rest, een bezoek aan verschillende deelen van de werf gebracht worden en daarna zal minister Colijn per auto naar Den Haag vertrekken. Het was nog wel vroeg, maar er moest toch gelegenheid zijn, om afscheid te nemen. Plots geeft de Hopman een seintje en er klinkt door de Vroege ochtendstilte een pittig lied, gevolgd iets, maar daarover straks nog wel meer want Het voornemen bestaat bü de Ned Spoor wegen ten behoeve van hen, die gebruik maken van een achtdaagsche abonnementskaart, ver krijgbaar te stellen achtdaagsche rüwielabonne- menten, zoodat men gedurende acht dagen op alle lünen zijn rijwiel kan medenemen. De prüs dezer abonnementen zal vüf gulden bedragen. Zü kunnen, evenals de achtdaagsche abonnementen, mondeling, minstens één uur tevoren, worden aangevraagd. Blükens het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststel ling van de Surinaamsche begrooting voor bet dienstjaar 1936 erkenden eenige leden, dat het noch den achtereenvolgenden ministers van Koloniën, noch den onderacheldenen gouver neurs van Suriname aan activiteit heeft ont broken, waar het betrof bet zoeken naar een nieuw export-product. Daa^idn toch getuigen de pogingen, in het werl^esteld tot instelling of wederinstelling van een bacoven-, een lijst en een koffiecultuur, om slechts enkele voor beelden te noemen. Op 11 Met 1936 zal 1/4 deel van de vloot mogen uitvaren uitgerust met een vleet, waar van de speerreeplengte 1316 meter niet te boven gaat. Op 4 Juni 1/4 deel, de speerreeplengte van de vleet zal dan ten Hbogste 1824 meter mogen bedragen. Op 23 Juni 1/4 deel, de speerreeplengte zal dan 2433 meter niet te boven mogen gaan. Op 20 Juli 1/4 deel, omtrent de maxlmum- speerreeplengte van de vleet, welke van 20 Juli tot 23 Augustus zal mogen worden medegeno men, zal de minister nog nader een beslissing nemen. Tusschen twee opeenvolgende reizen van elk schip, dat ter haringvangst mag uitvaren, zal telkens een tijdsruimte van ten minste 48 uur moeten verloopen. Inzake de verdere beperklngsmaatregelen zul len zoo spoedig mogelük nadere mededeelingen worden gedaan. Remmen knarsen. Op het perron bevindt zich al een groep deelnemers, die uit de Universi teitsstad of de omgeving komen. Met een luid gejuich worden de „broeders’’ uit de andere gewesten verwelkomd. In een oogwenk zün alle jongens op het perron, waar we voor het eerst het zorgvolle gelaat ontdekken van commis saris Van Berkotn, die met den Ginnekenschen semlnarieprofessor, aalmoezenier Huysmans, den bedetocht organiseerde. Intusschen is ook de andere trein btnnenge- loopen. Een luid gejuich gaat weer op, liede ren weerklinken. Het Is half elf, als de lange trein in Cranen- burg arriveert. Vüf groengeünlformde douane beambten treden naar roten in Duitsche cor rectheid. Aangestaard door vüfhonderd paar jongensoogen, die ergens een hakenkruis op het uniform trachten te ontdekken, gaan zü den trein binnen. Op het station zün slechts enkele karakteristieke Duitsche schoolpetten zicht baar. De douane blükt zeer inschlkkelükeven door de trelngang gewandeld, meer niet. Zelfs de kleertjes, voor de arme Romelnsche kinde ren meegenomen, worden vrügegeven zonder te zün gedeclareerd. Na een kwartiertje oponthoud stoomt de lange trein Dultschland in. Terwül de trein in zachten cadans voort- glüdt, is het druk in den restauratiewagen, waar de hongerige jongensmagen tot kalmte worden gebracht. De aalmoezeniers, zü maken in grooten ge tale de reis mee, melden zich al even gaarne In de „Cantlne.” Dan rijden we langs den Rün. met zün oude kasteelen en nu zien de jongens de vervallen verbhjven, waarvan zü in de romantische ver halen aan het kampvuur in bet nu reeds verre Nederland hebben gehoord. Verder, steeds maar verder, tot de trein in het avonddonker de grens peutert. Naar 300 LEEOUNGEN van 0€ UAGEDE SCwOOl te MADRID VORMDEN EEN OPTOCHT sus PQOTEsT DAT I'J GEDWONGEN wEDOEN Cïn iatechiSNuS TE CEEPEN EEN V00Q6EEL0 TEA navolging De academische senaat van de universitelt van Gent heeft den titel van „doctor'honoris causa” verleend aan de professoren H. R. Kruyt, hoogleeraar in de psychische chemie te Utrecht, G. H. van Mourlk Broekman, hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hooge- school te Delft en F. E. C. Scheffer, hoogleeraar in de anorganische scheikunde aan laatstge noemde hoogeschool. Nauwelüks was de morgen aangebroken, of de stations werden door groote scharen ver kenners bestormd. De controleur wreef zich nog den slaap uit de oogen en de stationschef had van verbouwereerdheid vergeten, zün ha ren te kammen. De goedgemutste kruier liet zich zün eerste vrachtje ontnemen, om het door een paar vroolüke bengels naar den uit gang te doen rüden. „Past eropl”.... Te veel om op te noemen. Het beste is komt U eens slenl TELEFOON 36677 AMSTERDAM Tt Utrecht werd Dinsdag in Hotel .Jfoord- jr^bsnt’’ de 38ste jaarUJksche algemeene ver- —derlng van de St. Lebuinusvereeniging ge houden, de vereeniging van katholieke onder- wjjsers in bet Aartsbisdom. Z. H. Bzc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Zeereerwaarden beer Pastoor-Deken A. W. Heinen te Bunnik op rün verzoek eervol ontslag verleend als Deken van het Dekenaat Montfoort en heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Montfoort den Zeereerwaarden heer W. H. de Grijs, pastoor te IJselstein. Dinsdagmorgen elf uur is Z. Exc. minister dr. H. Colün in Den Helder aangekomen. Hü was Tergezeld van zün adjudant. Z- Ezc. begaf zich rechtstreeks naar het ëwnmandantsgebouw der Marine, waar hü ont vangen werd door den commandant der marine *ehout-bü -nacht T L. Kruys. ■Kort daarop vertrokken de genoemde auto riteiten, bü wie zich de commandant van de onderzeedlenstkazeme, overste L. A. O. M. Doorman en diens adjudant aansloten, naar de o. n. komen denderen. Midden in de lachende en joelende groep staat er één, die een swaren rugzak torst. Koffers kennen verkenners niet. Waar de rugzak nog plaats laat, worden goedgemeende porren en stompen gegeven, een afscheid op jongensmanier. Vóór Jan (waarom zouden we hem geen „Jan” noemen?) instügt nog even vluchtig afscheid van vader en moe der. die ook naar het station zün gekomen, nog een stevige hand van den Hopman en het portier wordt gesloten. Jan schuift het raamp je omlaag. De vriendenkring verdringt er zich voor. De conducteur smakt de portiers dicht. Jan kükt eens zenuwachtig glimlachend naar va der en moeder, die op een afstandje met den hopman staan te praten. Plots een ruk, de locomotief blaast een enorme rookwolk de lucht in, een-lichte sidde ring gaat door de lange rü wagons.... Meteen gaan alle cowboy-hoeden op de stok ken. „Hoera.... Tot ziens....I” Moeder loopt nog even naar het portier: „Gauw schrüi*n. Jan....!** Vader wuift, de hopman salueert nog eens.... De trein maakt een bocht, verdwenen te het station, de reis is aangevangen. CC BEKENDE IEO5G4E TENOP JOHN NC CODMACS VEDV.'A<mt 0ENOEM 0 TE WOODEN TOT minister IN IEDLAN0 DAT KAN INTERESSANT WOPDEN. uitgegeven. De afdeeling Amersfoort stelde voor, dat het hoofdbestuur üvere voor het tot stand komen van een blsschoppelüke bepaling, dat alle leer krachten, welkzaam bü het R. K. büzonder on derwijs, lid moeten zün van „St. Lebuinus”. Goedgekeurd werd, dat het bestuur zal üve- ten, dat ook religieuze leerkrachten lid worden en aan het Episcopaat gevraagd wordt, dat dit de wenschelükheicLuitspreekt, dat allen lid •orden van „St. Leuulnus”. Eenige opmerkingen werden gemaakt over het O I. Z. Het bestuur daarvan zal onderzoeken of het mogelük is, dat de premie wordt verlaagd. In zün openingsrede wees de voorzitter, de beez Willem Wlltschut uit Arnhem, met vol doening er op, dat dreigende verslechteringen konden worden tegengehouden. Voorkomen is, dat geheel bevoegde onderwüzers onvolledig rergoed zouden worden en de buitengewone wrgadering van 19 Mei 1935 was een goede demonstratie van de eenheid in „St. Lebuinus”. Kerinnerd werd ook aan het goedgeslaagde Nationaal Congres in Juni 1935, dat in het teeken stond van „plicht en actie”. Medegedeeld werd, dat het bestuurslid de heer Chr Omloo wegens ernstige ongesteld heid verhinderd was de vergadering bü te wonen. Er werd den zieken penningmeester een telegram gezonden, waarin hem een spoedig herstel werd toegewenscht. De voorzitter heette in het büzonder welkom den moderator den hoogeerw. heer Mgr. J. G. van Schalk, den zeereerw. heer W. de Jong, algemeen bisschoppelük inspecteur van het on derwijs, broeder Lorenzo en den heer Swüste, vertegenwoordiger van de R. K. Mulo-vereeni- glng, en den heer Plerink, vertegenwoordiger van de Vereeniging van Hoofden van Scholen fii. Gregorius”. Goedgekeurd werd het jaarverslag, waarin bijzondere dank werd gebracht aan den heer Willem Wlltschut voor het vele werk, dat hü voor ontslagen onderwüzers heeft gedaan. De bijstand aan deze menschen, vaak op rechts kundig terrein, vraagt van den voorzitter bul- tengtwonen arbeid. Van uit de vergadering werd voorgesteld de vergoeding aan den voorzitter daarom te ver- hoogen, doch deze zei dit in dezen tüd niet te kunnen aanvaarden. Het bestuur wilde den voorzitter toch op de een of andere wüze de erkentelükheid van de collega’s daarvoor toonen en bood daarom de Katholieke Encyclopedie aan bü mon<^e van den beer Van Maarseveen, waarnemend pen ningmeester. Getroffen door dit hartelük meeleven dankte de voorzitter voor dit geschenk. Vervolgens werd de agenda afgehandeld. BAloten werd het bedrag vöor het Retralte- fends ad ƒ250 te verhoogen tot ƒ390. De begrooting werd vastgesteld op 15.800.98. Naar aanleiding van twee desbetreffende voorstellen beloofde het bestuur de mogelük- held te onderzoeken om de afdracht van de afdeeüngen aan het bestuur te verlagen. De voorzitter sprak een hartelük woord van dank tot den zeereerw. heer De Jong voor zün steun, welken hü verleent aan de Commissie tot behartiging der belangen van werklooze cnderwüzers. De beer Leemrüze deed een beroep op den ■tceelen stMttf;' vooral van de hoofden van «ebden, om de werklooze onderwüzers in de gelegenheid te stellen om te werken. Met erkentelükheid werd gesproken over den finandeelen steun vam de leden. IK flVl Tg UT riï’H. NJ TtC*Nlk e. v>ti>Tm| Namens de besturen der samenwerkende vak organisaties wordt medegedeeld, dat de rijks- bemlddelaar, de heer De Vries de partijen, be trokken bü de contract-actie te IJmuiden, op grond van artikel 5 van de Arbeidsgeschillenwet heeft opgeroepen voor een bespreking op Don derdag 16 April aa. op het departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage. In die oproeping heeft de rijksbetniddelaar aan de reedergvereenlging te IJmuiden verzocht voordien geen wüziging in de bestaande loonep en arbeidsvoorwaarden te brengen. De vakorganisaties nemen aan, dat de ree- dersvereenlging op het verzoek van den rijks- bemiddelaar de bestaande arbeidsvoorwaarden ook op en na 15 April voorlooplg aal handhaven. De heer M. IJ. Flapper werd als Ud in het hoofdbestuur herkozen. Ook de heeren Willem Wlltschut en E. J. Luuf werden respectievelük als voorzitter en secretaris herkozen. Verworpen werd een voorstel van de afdee ling Utrecht om het reglement dusdanig te wijzigen, dat een der bestuursleden een onder wijzer van een M.UX.O.-school zou zün. De voorzitter nam vóór de verdere behan deling der voorstellen de gelegenheid te baat om den zeereerw. heer De Jong nog geluk te wenschen met zün gevierd Jubileum als alge meen bisschoppelük inspecteur gedurende 12)4 Jaar. „8t. Lebuinus" heeft hem toen naar best vermogen gehuldigd. De zeereerw. heer De Jong dankte daarvoor nogmaals en wilde tevens nog eens de leden opwekken tot krachtigen steun aan de Com missie tot behartiging der belangen van werk looze onderwüzers. De büdragen loopen terug, terwül deze nog zoo noodig zün. Van de 2100, wazrover men de beschikking Dinsdagmorgen is te Zutphen een. staking uitgebroken in het bouwvakbedrijf. Aan deze staking wordt door 90 arbeiders deelgenomen, waarvan er 60 georganiseerd zün in den Alg. Bouwarbeldersbond, den R. K. Bouwvakarbei- dersbond St. Joseph en den Ned. Chr. Bouw arbeldersbond. De oorzaak van de staking is de omstandig heid, dat de patroons geen rekening willen houden met het landelük collectief contract voor de bouwbedrijven 1935/1936. Vrijwel alle bouwwerken liggen stil. Slechts twee ongeorganiseerde patroons zün Ingegaan op een overeenkomst met de werknemersorga nisaties, waarbij zü zich hebben verbonden de voorwaarden van bet collectief contract na te komen. Hoewel er gepost wordt, is de staking tot nu toe zonder ongeregeldheden verloopen. De po litie houdt echter een wakend oog op de sta kers. Dinsdag is uitgegeven Staatsblad no. Besluit van 6 April 1936 tot toepassing van ar tikel 11 der Landbouwcrisiswet 1933 op koffie. Dtt besluit treedt 15 April in werking. Enkele leden bepleitten bet in kaart brengen van Suriname van vliegtuigen uit, opdat aldus nieuwe kaarten omtrent dat bü uitstek rijke gebiedsdeel kunnen worden samengesteld, aan de hand waarvan wellicht andere gezichtspun ten omtrent den omvang der bodemschatten aan den dag zullen treden. Bepleit werd verdere gelükstelling van de on derwijsbevoegdheden. De leden, hier aan het woord, drongen er op aan. dat de Onderwüs- raad te dier zake zou worden gehoord en dat, indien genoemd college een gunstig advies mocht uitbrengen, de minister met zün ambt genoot van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in overleg zou treden, opdat deze de totstandkoming van een Konlnklük Besluit be- vordere, waarbü de in Suriname verkregen hoofdakte met de in Nederland en Neder- landsch-Indlë behaalde wordt gelükgesteld. :n uutze

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13