Rouwzitting Tweede Kamer 1 De noodlanding bij EIburg J R.K. Verkenners in Rome K'j GLASFABRIEK LEERDAM PRESIDENT RUTS HERDACHT VERDWAALD IN EEN SNEEUWJACHT BIZONDERE ZEGEN VOOR DE GRAAL DINSDAG 21 APRIL 1936 Rondom het kampvuur Zijn leiding vereenigde AmsterdamW eenenBoedapest WERKKAMP TE RODEN af. Paniek vermeden Kampvuur JEUGD EN LUCHTVAART 1 I Rede van den minister president NIEUWE LUCHTDIENST GEOPEND Minister Gelissen geeft denkbeeld voor rendabele werkgelegen heid aan In Augustus Jeugdluchtvaartdag op Soesterberg Prinses Juliana toont Haar belangstelling Fabriek moet door concurrentie oudere krachten ontslaan»/ Tijdens de audiëntie by Z. H. den Paus heeft dé H. Vader zijn vreugde geuit over den Arbeid voor de Katho lieke Actie Rede van den heer J. J. C. van Dyk Benauwde oogenblikken boven ’t Uselmeer Toen de benzine-voorraad uit- geput raakte, moest de piloot zoo snel mogeljjk trach ten te landen --- „KWATTA” IN MOEILIJK HEDEN Waker vodr den goeden toon en de juiste verhouding tusschen Kamer en Regeering Jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rjjckevorsel kort adres van hulde als gewezen Drei |ke De passagiers bleken, ondanks den ondervon- De vakbonden hebben met de directie een on- r Diep onder verschelden, dankbaarheid i had onderzocht, werden in Amsterdam gearrlveer- te Den Haag, die wegens ziekte verhinderd was, vertegenwoordigde en den OtBtenrükachen vice- consul te Rotterdam, generaal von Grlmm en den Hongaarschen vice-consul te Amsterdam, den beer A. Bocht. fezet, eL Naarmate men de Nederlandsche grens nader de werd het weer slechter en, boven Neder- Dat dit leven vroeg, te'vroeg werd afgeene- den, mag naar menscheUJk oordeel worden ge tuigd, met het oog op wat van gerijpte levens ervaring nog te verwachten viel. Maar de Al machtige God oordeelt anders. HU roept den mensch op zijn tijd weg, ook van de meest verantwoordelijke posten. En Zijn doen is wijs heid. Daarvoor buigt de Regeering ootmoedig het hoofd en dankt slechts namens Kroon en Volk voor al den openbaren arbeid door Ruys ver richt. En zij voegt daaraan de bede toe, dat God de zwaar getroffen familie, inzonderheid de weduwe en de kinderen, zal schragen in het dragen van dit zware verlies. Nadat de Minister-President zün rede vol eindigd had, sloot te 1 uur 30 de voorzitter de vergadering. landsch gebied gekomen, raakte men weldra in een sneeuwjacht. Het toestel moest te 19.10 uur op Schiphol landen en was inderdaad omstreeks zeven uur de hoofdstad genaderd. In een dichte sneeuwjacht kwam het boven Schiphol, waar mee het draadloos contact kreeg. Op dat oogen blik zag de bestuurder geen mogelijkheid te landen, waarvan hj) Schiphol mededeellng deed Ongelukkigerwijze raakte omstreeks dezen tijd de draadlooze zendlnstallatie van het Tsje chische vliegtuig defect, waardoor Schiphol het geen nadere mededeelingen omtrent betere lan- dingsgelegenheid kon doen. Het toestel keerde terug, vermoedelük om in het oosten van het land of over de Duitsche grens landlngsgelegenheid te zoeken. De piloot bemerkte met schrik, dat de benzinevoorraad begon af te nemen en raakte bovendien,ten gevolge van het missen van elke radlo-aanwü- zing in de sneeuwjacht, die toen boven het ge- heele Westen van ons land heerschte aan het dwalen. Toen de benzinevoorraad hoe langer boe meer begon af te nemen, besloot de bemanning een lichtfakkel uit te grerpen, teneinde naar lan- dingsgelegenheid uit te zien. Toen de eerste faRel haar licht verspreidde, bemerkte men tot zijn schrik, dat men boven water vloog. Meer fakkels werden uitgeworpen en steeds opnieuw zag men de watervlakte onder zich, aoodat men weldra begreep, boven het Uselmeer verdwaald koste van alles te landen, alvorens de benzine voorraad gehéél uifgeput zou zijn. Met eenlge plechtigheid is Maandagmorgen de nieuwe lijndienst van de K.L.M. op Weenen en Boedapest geopend in tegenwoordigheid van den Oostenrijkschen zaakgelastigde te Den Haag, Graaf Orsini und Rusenberg, den consul-ge- neraal van Hongarije te Amsterdam, den beer A. Pierson, die tevens den Hongaarschen gezant rechtervleugel af en toen de machine tot stil stand was gekomen, bleek de rechtermotor uit den vleugel te zijn gebroken. Hij lag op onge veer twintig meter afstand van het toestel. Ook de linkervleugel was zwaar beschadigd, terwijl de geheele fusillage in elkaar bleek te zijn ge drukt. De passagiers werden met een hevigen schok door elkaar geworpen, doch bleken overigens ongedeerd, alleen van de bemanning had de be stuurder Balik een tik tegen het hoofd gekregen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep, terwijl de marconist Mica zijn been zoodanig bezeerde, dat hij naderhand op een brancard moest worden weggedragen en vermoedelijk een beenfractuur heeft opgeloopen. Maandagmiddag zijn onder leiding van mi nister Gelissen opnieuw besprekingen gehouden in verband met de moeilijkheden, waarin de glasfabriek te Leerdam geraakt is. Aan deze besprekingen namen deel vertegenwoordigers van de glasfabriek Leerdam, van de Maastrlcht- sche en Schledamsche glasindustrie en van de arbeidersorganisaties. De minister gaf aan, op welke wijze behoud van een rendabele werkgelegenheid in Leerdam mogelijk zou kunnen zijn. De beraadslagingen hierover zullen worden voortgezet. 4 hoorde, stond hjj steeds op de bres. Zij verliest in hem een schat van toewijding en van lei dende kracht.1 de zal van jkz> ialse- dan roed- xht- goed, r des st te iirUJk tal t een teeds t an- >men edsel, roed- varm Be- rlUe- waarop de noodlanding is ten uitvoer gebracht. Geen oogenblik hebben zij zich ongerust ge maakt en bij den schok wisten zij op hetzelfde .moment, dat de landing goed was afgeloopen. ZU^spraken met bewondering over de soliditeit van het vliegtuig, immers de cabine bleef on beschadigd. Bü onderzoek bleek alleen da neus eenlge schade te hebben opgeloopen. In EIburg heerschte den geheelen nacht een vrij druk vertier en velen begaven zich ondanks het late uur naar het afgelegen welland op bet landgoed „Oostendorp”, waar het toestel zich bevindt. Hedenochtend zal een nader onderzoek wor den ingesteld. i om ma- 4 of ig ze In een speciaal daarvoor telegrafisch bijeengeroepen vergadering heeft de Tweede Kamer Maandagmiddag haar zoo onverwacht ontslapen pre sident, den Minister van Staat. Z. Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren brouck, herdacht. De griffier deed voorlezing van een mededee- Hng van mevrouw de weduwe Ruys de Beeren brouck, dat haar echtgenoot is overleden. De voorzitter de heer J. J. C. van Dijk, stel de voor deze mededeellng met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. De Kamer keurde dit voorstel goed. De voorzitter .hield hierna de volgende rede: Het tweede Kabinet had weer andere moei lijkheden te overwinnen, waarvan ik slechte noem de flnancleele zorgen, die zich in de ja ren 1933/34 openbaarden. En ook het derde bleef niet gespaard van bij zondere moeilijkheden, toen de huidige econo mische inzinking, met hare flnancleele gevol gen, zich in de beide laatste jaren van dat derde Kabinet ook ten onzent duchtig voel baar begon te maken. De nieuwe Belgische minister NieUtoenhugs bracht met zijn echtgenoote een bezoek aan Weenen Beerenbrouck. Vele en gewichtige sferen de diensten, die hij in een hoogst eervolle loopbaan aan het land bewees. Commissaris •n Nieuwe lichtfakkel toonde toen plotseling de kustlijn en, nadat eenigen tijd in de richting van de kust was gevlogen, werd met behulp van een der laatste lichtfakkels een tamelijk ge schikt uitziend landingsterrein waargenomen, niet ver van de kust.. Het bleek te zijn een weiland, achter de ge meente Putten, dicht bij EIburg op het gebied der gemeente Doomespjjk. Op het laatste oogenblik werd den passa giers, die zich in de cabine van geen gevaar bewust waren, medegedeeld, dat men een nood landing zou gaan maken. Bijna op hetzelfde oogenblik daalde de machine in een glijvlucht boven het weiland en bijna zou de landing ge lukt zijn, Indien men hierbij niet met de vleu gels langs de toppen van een langs het weiland staande boomenrij had gescheerd. Het toestel kwam op de vleugéls terecht, die als sleden fungeerden en de landlngssnelheid braken. Door den schok brak bet ondergedeelte van den In zegen uit over de over alle aanwezige huQouders, hun ar- Besloten werd in de eerste helft van Augus tus een jeugdluchtvaartdag op Soesterberg te organiseeren, waarvoor de medewerking van de luchtvaartlnstanties zal worden ingeroepen. Het ligt in de bedoeling de gelegenheid tot deel neming aan dezen jeugdluchtvaartdag uitslui tend open te stellen voor jeugdleden der K. N V. v. L. Als leden van de C. J. C. werden gekozen H. Jonker (Rotterdam), W. W. Smitt (Alfen ad Rijn), J. A. Verwaal (Breda), F. de Boer Fzn (Tilburg) en R. W. Magnln (Groningen). Na afloop van de vergadering werd de be- vensmiddelenbranches wordt gevreesd, drijfsfllm van da K. L. M. vertoond, die door den beer A. van der Paauw werd toegelicht. Iderhoud over deae kwestie aangevraagd. In t •’enwoordigheid van H. K. H. Prin ses Juliana, vele autoriteiten en tal van be langstellenden heeft Maandagmiddag te drie uur te Roden (Dr.) de officieele opening plaats gehad van het werkkamp voor jeug dige werkloozen ^Roden", gesticht door de Centrale voor Werkloozenzorg te Utrecht. lang ge rijd een xmet een in tTen Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissa ris der Koningin In Noord-Brabant, bij Kon. Besluit in den adelstand verheven met het prae- dicaat jonkheer. De drankbestrijding vond in hem een warm aanhanger. Voor charitatieven arbeid werd nooit te vergeefs een beroep op hem gedaan. Ruys Is van ons genomen. Wij hebben ons te buigen voor Gods wil. Zijn beeld blijft ons voor den geest staah. En dan zien wij hem als een oprecht Christen, diep belevend bet geloof, dat zijn plecht-anker was in leven en in sterven, daarnaast ten volle eerbiedigende de levens overtuiging van anderen. Dan zien wij hem als trouw dienaar van het Vorstenhuis, dat hij vereerde en van het Va derland, dat h|j liefhad. Dan zien wij hem als toegewijd strijder voor de beginselen, die hij met zijn volle hart en zijn groote gaven diende. Dan zien wij hem als een eenvoudig, edel en grootmoedig mensch. Ruys Is van ons genomen. Wij hebben God te danken., dat hü dit vruchtbare, rijke leven aan land en volk heeft geschonken. De herinne ring van deze nobele figuur lichte over onsen gemeenschappelüken arbeid. Moge aan zijn na bestaanden Gods rijke vertroosting worden ge schonken. Z. H.’gaf uiting aan zijn voldoening over bet feit, dat Nederland een eereplaate in neemt in den arbeid voor de propaganda voor het Geloof en in den mlssiearbeid. Verheugd zeide Z. H. verder te zijn over den arbeid der Katholieke Nederlanders en der padvinders voor de Katholieke Ac tie in samenwerking met de geestelijkheid. ■Zaterdag werd in hotel „Terminus” te Utrecht de jaarvergadering van de Jeugdlucht- vaartorganlsatie, aangesloten bü de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, gehouden. De voorzitter, de heer H. Wallaardt Sacré, voorzitter van de centrale jeugdcommissie van de K. N. V. v. L., gaf in zijn openingsrede een overzicht van het ledenverloop der jeugdbewe ging, waaruit bleek, dat het ledental sinds 1 Januari 1935 met 369 was gestegen. Een commissie voor den vllegtuigmodeUen- bouw werd ingesteld, bestaande uit de heeren Juste van Hattum, voorzitter, H. Snellen,, Ri chard de Boer Jr. en J. A. Verwaal, secretaris. Deze commissie zal spoedig een reglement voor de te houden wedstrijden met proefvllegtuigen den tegenslag, uiterst tevreden over de wijze, en proefzweefvliegtulgen ontwerpen. ^Ruys trad op toen de we- woedde en de voedselmoeilükheden land een hoogtepunt hadden berefet. Kort daarna moest met rustige kracht worden opgetreden tegen ernstige gisting in het bin nenland en kwam men voorts te staan tegeno ’er de liquidatie van de gedurende den oorlogstijd getroffen maatregelen op economisch gebied. Maak ik dan verder nog melding van de in voering der verzekerlngsWetgevlng, van de in die eerste periode tevens tot stand gekomen Arbeidswet en van de uitvoering van het nieuwe Grondwetsartikel in zake het onderwijs, dan mag van het eerste Kablnet-Ruys worden getuigd, dat het in onze parlementaire ge schiedenis eetr zeer eervolle plaats zal blijven innemen. Z. H. de Paus relde In «ün toespraak, dat hü verheugd was, zooveel jonge menschen om zich heen te zien, die Ud *ün van de groote katholieke familie en afkbmstig zijn uit een land, dat hem bijzonder Hef is en dat hü reeds In zijn kindsheid heeft leeren kennen uit een der mooiste boeken van een Itahaanscb schrijver. den indruk van rijn onverwacht zün wü samengekomen om in en eerbied te herdenken onzen hooggeschatten voorzitter, den Minister van Staat, jhr. mr. Charles Joseph Marie Ruys de der Koningin in de provlnci3 Limburg, werd hü op 9 September 1918 aan- verantwoordelük raadsman der Kroon. Tweemaal werd hü sindsdien opnieuw tot het ministerambt geroepen. Aldie keeren droeg het Kabinet zün signatuur. Vele jaren maakte hü deel uit van deze Ka mer. Leider van hare werkzaamheden was hü van 1 September 1925 tot 10 Augustus 1929 en van 9 Mei 1933 tot aan zün overlijden. Boedapest en Weenen had opgenomen. In to taal werd met negen passagiers de reis van Praag naar Amsterdam gemaakt. De machine, een Douglas DC 3, van het type, dat ook door de K. L. M.. op deze lünen gebruikt wordt, werd bestuurd door den gezagvoerder Balik, een bekend Tsjechisch piloot, en ervaren vlie ger, die ook op Schiphol een bekende gast te. Aan boord waren verder mecanicien Stun en marconist Mica. De voorzitter van den Ministerraad, de heer Colün, hield de volgende rede: In aansluiting 'aan de door u gesproken woordep wenscht dok de Regeering in deze plechtige zitting uitdrukking te geven aan'hare deelneming in het door de Kamer geleden ern stige verlies en te getuigen van hare groote waardeerlng voor den persoon en den arbeid van den Staatsman, die zoo plotseling ontviel aan den dienst van het Land en Koningin én wiens verschelden in zoo breeder kringen wordt betreurd. Slechts weinigen kunnen bogen op zulk een grooten staat van dienst voor de publieke zaak, als het geval was met dén nu overleden Staats man. Ruim dertig jaren lang heeft Ruys de Beerenbrouck in een of anderen vorm aart, het parlementaire leven deelgenomen en daarvan heeft hü niet minder dan elf jaren de leidtiig gehad van een Kabinet, een grooter aantal ja ren dan ten onzent ooit een voorzitter van den Raad van ministers ten deel gevallen is. Niet leder van de drip perioden, waarover die elf jaren verdeeld waren, was even belang rijk, maar in geen van die dr^ 'perioden bleven de moellükheden Het eerste reldoori De Kwatta-fabrleken te Breda hVbbep> zich door concurrentie genoodzaakt gerieft; in de afgeloopen weken veertig volwassen arbeiden te ontslaan en te vervangen door jeugdige, goed- koopere arbeidskrachten. Indien de regeering geen hulp biedt, zal zü binnenkort nog 300 oudere krachten moeten vervangen door jongeren; ook voor andere le- Betrwffende de audiëntie van De Graal seint onze Romeinsche corres pondent nog, dat de Heilige Vader Zich met groote welwillendheid met alle leden van het hoofdbestuur van De Graal onderhield. Z. H. schonk zyn bizotideren zegen over hun werk, over al hun medewer kers en over hun plannen. Zonder dat een paniek ontstaan was, begaven de passagiers zich uit het toestel. Een der in zittenden, een Engelschman, deel uitmakende van de Britsche legatie te Praag, haalde hulp van een boer in de omgeving, met wien hü zich te voet naar EIburg begaf, waar vla het post kantoor Schiphol en de betrokken autoriteiten werden gewaarschuwd. Onmiddellük begaven zich ook menschen uit EIburg naar het gedeeltelük vernielde vliegtuig; onder hen bevond zich de Elburgsche dokter S. P. Oualtery van Weezel. die den beiden ge wonden de eerste hulp verleende en een nood verband aanlegde. Op zün verzoek werd naar Zwolle getelefoneerd, van waar weldra een rie- kentransportauto ter plaatse kwam, die de belde gewonden naar Zwolle vefvoerde, waar zü in het Sophia-ziekenhuis werden opgenomen. Hun toe stand is niet ernstjg. De overige passagiers begaven rich naar hotel Kleykamp te EIburg, waarheen ook hun bagage werd gebracht. Binnen twee uUr, nadat het bericht Amster dam had bereikt, was reeds assistentie van de ---- KL M. ter plaatse, n.l. de heer Loo van den te zün en de piloot Balik slechts één doel nM-. ^Ationsdienst in zoo snel mogelük land te bereiken, en terjZ nlsche hulpkracht Zwaar is menig jaar van zün minister- schgp voor hem geweest. Met nimmer fa lende blümoedigheld heeft hü de moeilük- heden, die hü op zün weg vond, onder het oog gezien en bü het zoeken van de oplos sing gold voor hem slechts de vraag op welke wijze *s Lands belangen het best w»rder^ ge-— «tiend. Van de wetten, door 'de onder zün leiding staande Kabinetten voorbereid en verdedigd, mogen die tot herziening der Grondwet, tot stand- gekomen in 1922, in het büzonder in herinnering worden ge bracht. In den laten avond hebben de verkenners hun bezoek aan Rome besloten met eer. groot kampvuur in het Colosseum. Het flakkerende houtvuur met de daaromheen gehurkte ver kenners. als Indianen in hun bonte dekens ge wikkeld. bood een schouwspel van zeer onge woon karakter. Krügsdansen en gezangen, sierlüke reien van de meisjes en grappige ver halen, waaronder een gezongen kroniek van de reis, wisselden af met religieuze liederen. Rondom den wijden kring van de verkenners stonden dichte rijen van toeschouwers, waar onder Wü „bü des blvaks ongedurige vlam”, zooals Whitman dichtte, vele leden der Neder landsche kolonie herkenden en ongetwüfeld nog meer niet hebben herkend. Ook vele Italianen sloegen de nu en dan rossig beschenen strij ders gade, wat voor Romeinsche oogen een waarlük verbüsterend schouwspel opleverde. Eerst laat in den avond stierf het vuur en na dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een kort af scheidswoord had gesproken en den zegen had gegeven, zochten de verkenners voor de laat ste maal hun Romeinsche wigwams op. Het lidmaatschap der Kamer in 1906 deed hü er voor het eerst zün intrede vervulde, hü met groote liefde. Ree<Js spoedig had zün woord gezag. En het voorzitterschap wü weten het allen, ook nog uit het jongste verleden bekleedde hü op een wüte die moeilük te evenaren is. Toen hü. in 1925, voor de eerste maal het voorzitterschap der Kamer aanvaardde, ver klaarde hü, dat het zün ernstig streven zou wezen als voorzitter onpartüdig te zün en de inzichten en opvattingen van allen naar waarde te bchatten. Hü heeft gestreefd, gelük hü beloofde. Hü heeft ten volle bereikt, waarnaar hü streefde. t Alle partüdlgheld bleef verre van hem. En voor overwegingen, die afweken van de züne, had hü steeds een open oor. Twee dingen waren er, waaraan hü niet ge raakt wenschte te zien. Dat waren de goede toon bü de beraadslagingen en de juiste verhouding tusschen de Regeering en de Kamer. Het was in Septetaber 1927, dat hü in de rede, waarmede hü het voorzitterschap aanvaardde, de Kamer vóórhield: „De opvatting, dat tot den grooten stül in ons werk ook behoort het bewaren van den goeden toon, zal u van uw voorzitter niet bevreemden.” Dat op dit gebied met hem niet te transigeeren viel, weten wü allen. En de juis te verhouding tusschen de Regeering en de Ka mer, hoevele malen is hü daarvoor niet opge komen, als die in het gedrang dreigde te ge raken, büvoorbeeld door het stellen van schrif- telüke vragen, die de strekking hadden op een te verwachten beslissing van de regeering in vloed te oefenen? Zulke vragen weigerde hü dan, in den vriendelüksten vorm, door te zenden. En hoe kon hü ook hoffelük maar beslist zün standpunt bepalen, als hü meende, dat het op treden van de Regeering niet geheel strookte met de positie, welke voor het parlement in ons Staatsbeleid is weggelegd. Lange redevoeringen achtte hü uit den booze. „Zaakkundige bondigheid bondige zakelük- heid” beval hü in zün aanvaardingsrede van September 1933 aan de Kamer aan. Wü onderwierpen ons gaarne aan zün leiding, omdat wü gevoelden dat die leiding een eerlüke *as, waarbü niemand werd ontzien en niemand met opzet werd belast en omdat wü wisten, dat die leiding gericht was op het hoog houden van Let parlement. En het was ons te gemakkelüker hem te vol- ten, omdat wü telkens weer onder de bekoring kwamen van zün ongekunstelden eenvoud, van rijn bü dien eenvoud toch zoo hoffelüke om- vangsvonnen, van zün bü allen ernst van levens opvatting zoo blümoedige natuur, van zün ge voel voor humor, en van het sprankelende van rijn geest. Eenzüdig was onze voorzitter allerminst. Naast Let werk, dat zün voornaamste functie hem bracht, verrichtte hü nog veel anderen arbeid. Verschillende colleges van beteekenis telden bem onder hun leden. Van den Münraad was hü de gewaardeerde voorzitter. Voor de staatkundige partü, waartoe hü be- ip van eenlge tech- die het eerste onderzoek bü het vliegtuig instëiden. Nadat een ambtenaar der Invoerrechten \en accünsen te EIburg de bagage der passagio zü met den inmiddel den KXM.-bus naar de hoofdstad gebracht, waar zü tegen twee uur in den*hacht aankwamen en hun intrek némen in een der groote hotels Het toestel was Maandagmiddag te vier uur uit Praag vertrokken, nadat het passagiers uit Terwijl de officieele openings- vlucht van den luchtdienst Amster damBoedapest door de K. L. M. een vlot en opgewekt verloop heeft gehad is de eerste vlucht in omge keerde richting, uitgevoerd door de Tsjecho-Slowaaksche Luchtvaart Mü-. op betreurenswaardige wijze gestrand in het gezicht van de ha ven, nadat het einddoel reeds was bereikt. Een gelukkige omstandig heid bij dezen tegenslag mag het heeten, dat het ongeluk goed is af geloopen, dat alle passagiers er zon der kleerscheuren zijn af gekomen en slechts twee leden der bemanning betrekkelijk lichte en in elk geval ongevaarlijke verwondingen heb ben opgeloopen. Hü herinnerde aan «Ie woorden van Paulus, die de Apostelen den roem van Christus noem de. De H. Vader vermaande de verkenners, steeds trouw te blüven aan de Moederkerk, asn hun Bisschop en de geestelükheid en altüd een goede herinnering aan dit bezoek aan Rome te bewaren. Daarna sprak Z. H. vaandels der verkennen en afwezige verkenners, beid en over geheel NederlanSV. Z. H. had meer dan een half ut sproken, hetgeen in den laatsten groote zeldzaamheid is en bovenrie vertrouwelüke genegenheid, zoo^ro aantal keeren zelfs het vertrouwen de plaats van het plechtige „wü” trad, slotte luisterde de H. Vader nog met welge vallen naar het geestdriftige gezang der ver kenners. voor hü de Conslstoriezaal verliet Toen tegen drie uur H. K. H. Prinses Juliwa met gevolg was gearriveerd, werd zü begroet door den heer W. J. Hemmes, voorzitter van de Centrale voor ’Verkl°ozenzorg. Verder heette de heer Hemmes in het bü- ronder welkom den Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr, dr. R. H. baron de Vos van Steenwük en den burgemeester van Roden, mr. H. W. Bloemers. De heer Hemmes gaf daarna een overzicht van de bedoeling en de oprichting van de kam pen van de Centrale, special.’ van dat te Roden. In de plaats van den minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg. die heden In ”W- band met het overlüden van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck de zitting van de Tweede Kamer bljwoonde, heeft daarop de Commissaris van de Koningin in de provincie at dr. R. H. baron de Vos van Steen- wyk, het werkkamp met een korte rede vox geopend verklaard. Nadat ook nog de burgemeester van de ge meente Roden, mr. H. W. Bloemers en de voorzitter van het provinciaal comité Gronin gen, ds. A. N. Tonsbeek, het woord hadden ge voerd en «te kampcommandant, Ir. O. Meye- rink, een woord van dank had gesproken, ont rolde H. K. H. Prinses Juliana de nationals. vlag als bewüs. dat het kamp officieel was geopend. Vervolgens werd de thee geserveerd en be zichtigden H. K. H. Prinses Juliana en de ge- noodtgden het kamp. De eerste passagiers op deae lün waren autoriteiten en persvertegenwoordigers, die als gasten der K.L.M. de reis meemaken en te Boedapest eenlge dagen de gasten van de Kur- directle zullen zün. De heer W. A. N. Westerouen van Meeteren, bestuurslid van den A.N.WJ., dankte als voor zitter van de vereenlging „Nederlan«f*Honga- rije” de KXM.-directie, namens de vele Hon garen in Nederland die door dezen nieuwen dienst slechts door een reis van 5Ü uur van hun vaderland gescheiden waren en bood namens genoemde vereenlging een krans aan. Te half tien precies werd van den toren het vertreksein gegeven en rolde de Rietvink, be stuurd door Duimelaar, naar den anderen kant van het veld om met een korten aanloop zich van den grond te verheffen. De dienst van Nederland naar het hart van Midden-Europa was officieel geopend. Kort na drie uur kwam Z. H. de Paus de Conslstoriezaal kinnen, waar de verkenners met hun vaandels voorop stonden opgesteld. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Mgr. Smit, Mgr. Eras en Mgr. Taskin waren eveneens aanwezig, alsmede zeer vele Nederlanders, die zich bü deze audiëntie hadden aangesloten. De jeugdige verkenner Jos. Arnta uit Nüme- gen las in het Fransch een kort adres van hulde der verkenners voor. De Heilige Vader hield daarna een toespraak, welke meer dan een half uur duurde en vAarln Z. H. met buitengewone hartelükheid Zün -vreugde uitsprak over de aanwezigheid vari de jeugdige pelgrims en Zün zegen gaf aan hun vaandels en hun werken. Z. H. de Paus, die een zeer krachitgen indruk maakte, sprak meer dan een half uur en wachtte daarna nog het zingen van het „Aan U, o Koning der Eeuwen” af. De Heilige Vader schonk aan alle verkenners een kruisje ter herinnering aan deae audiëntie en verklaarde ook Zelf een dergelük kruisje herinnering aan deze vreugdevolle gebeurtenis te willen behouden. De audiëntie eindigde om vier uur. Hedenochtend vroeg, vóór de H. Mis In de Lourdesgrot in de Vatlcaansche tuinen, hebben de verkenners in den Sint Pieter een H. Mis bügewoond. welke volgens den Oosterschen ritus werd opgedragen. Onder deze H. Mis hebben de verkenners de H. Communie onder beide ge daanten ontvangen. I 'Betreffende de audiëntie van de Nederland sche R. K. Verkenners bü Z. H. den Paus seint I onze Romeinsche correspondent nog nader: In naam van 11-000 R. K. verkenners las een den jongsten een adres van trouw voor, waarin zü hun vreugde uitspraken, onder geleide van I een der bisschoppen In het vaderhuis van a.le I katholieken te mogen vertoeven. Bü uet be zoek der heilige plaatsen, zoo zegt deze verkla ring. hebben wü beter begrepen en gevoeld I het geluk, lid van «le Kerk der apostelen te zün en zün wü gesterkt in ons ideaal, om te werken voor de katholieke actie, waarvan wü I deel uitmaken en steeds bereid te zün, voor I Christus op te komen. Daarom komen wü hier I aan U. den Paus der Katholieke Actie, onzen I arbeid aanbieden tot Uw intenties en wü ko- I men U vragen, aan ons ideaal Uw vaderlüken I zegen te geven. iG Onder zulke omstandigheden gedurende elf jaren werkzaam te zün op de meest in het oog vallende plaats, dacht meer dan' gewone geestkracht en is zonder het bezit van regentenkwalitelten niet tot een goed einde te brengen. Het voorrecht gehad hebbend met den nu ontslapen Staatsman in een Kabinet te heb ben gezeten, zou het een tekortkoming mü- nerzüds zün, indien ik niet ook getuigde van zün voortreffelüke gave om meenlngs- verschlllen in den boezem van den l^inis- terraad tot overeenstemming te brengen. In dat opzicht was hü onbetwist primus inter pares. Onze Romeinsche correspondent seint ons. d.d 30 April:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13