ONS BLAD De bijeenkomst van den Volkenbondsraad I i e 8 BADOGLIO MET ZIJN STAF Het nieuws van heden TE DESSIE Volkenbondsraad neemt resolutie aan REDE VAN ALOISI IN PALESTINA OPSTAND IN HONDURAS DE BAROMETER Vliegtuig maakt noodlanding JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER NOG STEEDS ONLUSTEN Minister Eden dringt er bij de Volkenbonds leden op aan, de sancties te blijven handhaven Linksche excessen in Zuid-Spanje 11 s Het gebruik van gifgas Twee licht gewonden [1 62 (Zie verder elders in dit nummer) Eden apreekt 5 ld Tajechiach Douglaa-toeatel by Elburg ernstig beachadigd Arabieren proclameeren algemeene staking Hoffmann zou bewijzen in handen hebben, die zyn onschuld aantoonen „Men kan niet verwachten, dat Italië den vyand zal toestaan op adem te komen" F* Voor Veiligheidsmaatregelen te Addis Abeba Toestand ernstiger dan in 1914 DINSDAG 21 APRIL 1936 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 166 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Met banieren en borden, betrekking hebbende op den oorlog in Abessinië, begaven de nieuw opgeroepen lichtingen te Rome zich naar hun garnizoenen De bevolking van Rome wacht op aankondiging van belangrijke gebeurtenissen Kloosters en dogblodgebomoen in brand gestoken Verklaring van den Britachen minister van Oorlog Was Hauptmann toch onschuldig? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ygREENIGDE KATHOLIEKE PERS gV. Drukkerij De Spaameriad - Haarlem PM aeilluslreerd Zondagsblad I 0.60 hooger Tijdelijk president van Venezuela gekozen Toestel ernatig beachadigd De lichting 1916 opgeroepen Japana belangen in Abeaainië vriTV'l Taerisud ia Palestina ernstig geacht. Linkache excessen la Znid-Spanje. Abessinlsche leger ia Ogaden vernietigd? Pater dr. C. Wilde 8. J. ererieden. O A Maarschalk Badoglio ia vandaag met <ün staf te Dearie aangekomen. Stand ep Dinsdag aar VJte.: 751» Verige stand: 7884 Voorloopig Iiiriaa der Berate Warner ever da Indische begrooting 1938. Alois! besloot met Abessinië verantwoorde lijk te stellen voor de verklaring, dat de po ging tot verzoening mislukt zou zijn. Nadat Alois! verklaard had, dat geen en kele regeering aan den'Volkenbond ooit zoo’n bewijs van trouw had gegeven als de Italiaan- scbe door lid te blijven van den Volkenbond, legde hjj er den nadruk op, dat de Italiaansche regeering zoo min geweigerd heeft, als nog weigert oen de zaak te bespreken. Italië heeft rechtstreekse!» onderhandelin- gm geëtecht, omdat zulks het meest practteche ar doeltreffendste stelsel BV de manoeuvres in Oostenrijk moesten de pantserwagens ook in het water hun gevechtswaarde demonstreeren Redevoeringen van AJoisi, Ede* en Paai-Ben- eonr ia den Volkenbondsraad. Raad neemt met algemeene stemmen een resolutie aan. Het Hoofdbestanr van de Oraal in particnliere audiëntie dvor den H. Vader ontvangen. t Daarenboven zou de Engelsche regqerlng be reid zijn en gereed om met de andere leden van den Bond het opleggen te overwegen van alle verdere economische en financieele sancties, die noodzakelijk geacht kunnen worden en doel matig ter nakoming van de verplichtingen, die wij allen In dit geschil op ons hebben genomen.' Roowzittlng van de Tweede Kamer in verband met het overlijden van Minister van Staat Jhr. mr. Ch. J. M. Rays de Beerenbronck. Te Jeres hebben communisten en aorta lts ten onder bescherming van de politie geweld daden gepleegd en rich aan plundering schul dig gemaakt. De communisten, zoo werd be weerd. trokken door de straten en vielen de fascisten aan en fouilleerden hen. GIBRALTAR, M April (Reuter). Vluch telingen. die hier vandaag zün aaugska- men, hebben verhalen gedaan omtrent es- cessen, waaraan aanhangers der bnksehe partijen zich in Zald-Spanje schuldig ge maakt hebben. Vier kloosters zün onder he. oog der politie geplunderd en in brand gestoken. De redactle- gebouwen van twee rechtsche bladen, de ^Ma rio de Jerez" en de „Guadalete" zijn m brand gestoken en geplunderd. Bjj den uitgang van verscheidene kerken sagen de katholieken zich tegenover een woeste menigte geplaatst en hebben schietpartijen plaats gehad. Een persoon sou gedood zijn, terwijl de zie kenhuizen vol gewonden liggen. MEXICO-STAD, M April. (D.N.B.) Bet blad „UIMmas Nrilciax" meldt uit Managua (Nicaragua) dat tegen den president van Honduras een opstand Is nltgebroken. De verplichting moest ten uitvoer worden ge legd, zelfs al kon niemand zeggen of de uitvoe ring snel genoeg of doelmatig zou zijn om een besltesenden invloed te doen gelden tusschen aan valler en aangevallene. De Britsche regeering ts zich altijd bewust geweest van de beperktheid der Volkenbondsactle. Iedere actie, die door den Bond wordt ondernomen moet collectief zün. Hierin lag de. kracht en de zwakheid van den Bond. De maatregelen en de vorm van iedere collectieve actie moeten derhalve tot zekere hoogte een compromis vertegenwoordigen. Wat sommigen t# langzaam kan voorkomen, kan an deren te vlug schijnen. Het heeft geen sin feiten over het hoofd te zien. De ernstige consequen ties voor den Volkenbond van de gebeurtenissen der laatste zeven maanden kunnen nauwelijks worden overdreven. Het vertrouwen, dat de le den van den Bond zich gerechtigd zouden voelen in de toekomst in deze organisatie te stellen, moet in hooge mate beïnvloed worden door een succes of een falen bjj dit tegenwoordige geval. Op dit plechtige uur moeten de regeeringen be reid zijn verantwoordelijkheden op zich te ne men en duidelijk de politiek te kennen tr geven, die sü bereid zijn ten uitvoer te leggen. In' de oogen van de Brltsche regeering is hetAle duide lijke plicht van de leden van den Bond op zijn minst de reeds van kracht zijnde economische en financieele sancties te handhaven. De opstandelingen hebben op verschillende plaatsen de grenzen naar Honduras overschre den. Het op de grens van Nicaragua en* Honduras gelegen plaatsje Cifuentes is door de rebellen veroverd. Naar aanleiding van de begrafenis van negen joden te Tel Avlv, hadden hedenmiddag nieuwe I botsingen plaats, waardoor een vijftigtal perso nen gewond werd CARACAS (Venezuela). 30 April Een groo- te troepenmacht was Zondag op dê been in verband met het bijeenkomen van bet congres van Venezuela, dat tüdelük een president heeft gekozen. Voorloopig werd tot president benoemd het lid van het opperste gerechtshof, dr. Anninio Borjas. Men verwacht, dat bij de verkiezingen generaal Eleazar Contreras aal warden her kanen. Men kan niet verwachten, dat Italië den vijand zal toestaan op adem te ko men en zichzelf het gevaar op den hals aal halen, dat het op zekeren dag, onder voorwendsel van het mislukken der onder- handelingen, genoopt zal worden de krijgs verrichtingen te hervatten .tegen een ge reorganiseerd en met nieuwen moed bezield leger. JERUZALEM, 20 April (D.NJB.) Van Arabische zijde is voor geheel Palestina de algemeene staking afgekondlgd. Deze sta king zal net zoolang duren, tot het man- daatsbestuur de eischen der Arabische na tionalisten vervult. De eischen stjn door de staklngslelding ter kennis van de regeering gebracht. CHICAGO, 20 April. (Reuter). Niettegen staande de executie van Hauptmann set gou- vemeur Hoffmann het onderzoek naar de zaak- Lindbergh voort en zijn agent te Chicago kon digt aan dat binnenkort drie „kidnappers" sul len worden gearresteerd, die de moordenaars zouden zijn. Hoffmann beult thans de bewij zen dat Hauptmann onschuldig was. Indien men einde Maart beschikt bad over de gegevens, welke men thans bezit, zou Haupt- piann gered zijn. De oplossing van de quaestie zal nu nog slechts enkele dagen duren. Wanneer een conventie als deze naar willekeur verscheurd kan worden, zal ons volk, dat leeft in de groote steden van West- Europa of in de minder dichtbevolkte stre ken elders, vragen, wat de waarde is van een internationaal instrument, dat hun ver tegenwoordigers met hun naam hebben be krachtigd. Hoe kunnen zij vertrouwen heb ben, dat zij, ondanks dat plechtig onder- teekende protocol niet later in stukken ge scheurd. verblind en in een vreeeelüken doodsstrijd vermoord zullen worden. Zijn rede voortaettende zeide Eden: Ik kan niet zwijgend voorbijgaan aan het gebruik, dat, naar gezegd wordt, van gifgassen gemaakt wordt. Het is. niet aan mij te analyseeren, welk effect het gébruik van gas kan hebben op de militaire positie der oorlogvoerenden. Naar het oordeel van de Engelsche regeering echter is het enmogelijk geen rekening te houden met de bestaande bewijzen, die aantoonen, dat gif gassen door de Italiaansche legers gebruikt zijn in hun veldtocht tegen de Abesslniërs, die zelf volstrekt ontbloot zijn van alle middelen van verdediging tegen deze methode van oor logvoering. die door de volkeren buiten de wet is geplaatst. Niet alleen deze twee oorlogvoe renden, maar bijna alle naties ter wereld zijn partners van het gasprotocol van 1935. Dit protocol heeft betrekking op inwoners van iedere groote stad ter wereld. Het is voor hen een oorkonde tegen uitmoording. Te Tel Avlv en Jaffa zijn vanmorgen opnieuw vechtpartijen tusschen Joden en Arabieren voor gevallen, ten gevolge waarvan twee dooden en verscheidene gewonden te betreuren zün. In verband met deze onlusten wordt de toe stand in geheel Palestina van emstigen aard geacht. De Brltsche hooge commissaris heeft volledige volmacht ontvangen om in te grij pen. Troepen staan gereed om handelend op te treden. Indien dit noodlg mocht zijn. Tot dusver zijn twintig personen bij de bot singen gedood en tientallen gewond. Jaffa is practise!) geheel geïsoleerd van het overige Pa lestina. De toestand is zoo ernstig, en gaat ons zoo nauw aan. dat, hoe eerder ons geheele volk rich daarvan rekenschap zal geven, hoe beter het voor dat volk en de geheele wereld zal zijn. Onze kansen bulten een of ander groot conflict te blijven zijn veel kleiner dan in bet verleden. Wü moeten de feiten onder de oogen rien, en onze verantwoordelijkheden op ons nemen. Het gewone leger telt 21 bataljons min der dan in 1914 en zijn huidige effectieven zijn 12.000 man minder dan die, welke werden voorzien. In 1914 telde bet landleger 313900 man, op het oogenbllk telt bet er 182.000 op papier. De Engelsche regeering is bereid om tezamen •ri de andere leden van den Volkenbond het *>eggen te bestudeeren van alle verdere Mncties, die noodlg geacht mochten worden en doelmatig ter nakoming van de verplichtingen, alle leden dragen met betrekking tot het ***srinlsche conflict. Wanneer als ulteindeljjk fetultaat van dit geschil het gezag van den ’ofcenbond als bet beste Instrument voor de liaadhaving van den vrede in twijfel mocht **den getrokken, moeten de volken elk af- i LONDEN, 30 April. (Reuter) Tijdens een op roep tot aanmoediging van bet dlenstnemen by bet gewone landleger, teneinde het effectief op de vereischte hoogte te brengen, bestreed de minister van Oorlog Duff Cooper de in vloeden, die werkzaam waren tegen deze dienst neming. Hij voegde er aan toe, dat de toestand in Europa ernstiger Was dan in 1914. Het woord was verv^'g-ns aan den Britachen minister van Buiten- landsche Zaken Eden, die zeide dat het de plicht van de Volkenbonds leden is de bestaande sancties te Landhaven. GENèVE, 20 April (Reuter). Te kwart voor elf kwam de Volken bondsraad in besloten zitting bijeen. Te elf uur werd de openbare zitting geopend door Bruce als voorzitter. De totale verliezen aan Abessinische aüde sedert het uitbreken der vijandelijkheden wor den te Addis Abeba op ongeveer 50.000 man ge schat. Vijftienduizend menachen, van wie 5000 burgers, zouden het- slachtoffer van gif gasaan vallen geworden zijn. Na opgemerkt te hebben, dat bet Italiaan- sebe voorstel tot het houden van onderhande- itegen buiten Genève niet in strijd is met het Handvest, ging Alois! het derde italiaan sche voorstel na, nJ. dat van geen staking der vijandelijkheden, voordat de voorloopige vre desonderhandelingen tot een besluit zouden zijn gekomen. In dit opzicht merkte hij op. dat bet zegevierende Italiaansche leger op rukt over een bijzonder gevaarlijk terrein in ten bergachtig land en dat men er zeker van kan zijn, dat de Abessinlsche regeering een algemeen verzet, een levée en masse, zal uit nepen. ASMARA. 20 April. (D. N. B.) De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat in officieele kringen werd mede gedeeld. dat het Abessinische leger in Ogaden is vernietigd. Nadere bijzonderheden ontbreken evenwel nog. Het Douglas-toestel O. K. A. I. A. van de Tsjechische luchtvaart maatschappij C. L. S., van den nieuwen dienst BoedapestAm sterdam, dat om tien minuten over zeven Maandagavond op Schiphol werd verwacht, heeft omstreeks acht uur bü Elburg een noodlan ding moeten maken, waarbij het vliegtuig ernstig beschadigd werd. Een der leden van de bemanning werd licht gewond. De negen in zittende passagiers bleven onge deerd. Zü zij o per autobus naar Amsterdam vervoerd. Omtrent de oorzaak van deze noodlanding is nog niets bekend. Op Schiphol nam men aan, dat de radio- installatte van het toestel onklaar was ge raakt aangezien men na half acht geen ver binding meer met het vliegtuig kon krijgen. De machine schijnt bjj Elburg door een sneeuw bui te zijn overvallen, zoodat de piloot rich vermoedelUk niet heeft kunnen orlënteeren en derhalve tot een landing heeft besloten. Tsjechisch Doaglas-vUegtaig beeft noedlaading gemaakt te Elburg; twee leden der bemanning Ucht gewand. *8® NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Omtrent de noodlanding vernemen wij nader, dat de piloot Balik nabij Elburg een landing wilde uitvoeren. Voor de oriëntatie maakte hij gebruik van een parachute-fakkel, die de om geving goed verlichtte. De landing lukte vrij behoorlijk op een weiland nabij den weg El burgEpe, doch bjj den uitloop schijnt het toestel in aanraking te zijn gekomen met een groep boornen, waardoor het ernstig werd be schadigd. De piloot en de radio-teiegrafist heb ben lichte kwetsuren opgeloopen, zU konden zich echter te voet naar het dorp begeven, waar zij door een geneesheer werden verbon den. De passagiers hadden imnlddels het vlieg tuig verlaten en zich naar hotel Kleykamp be geven, waar de komst van een autobus uit Am sterdam werd afgewacht. Ben groote menachenmenigte wnamelds zieh voor het huis van Joaquin Bernal, den leider der fascistische partij te Jerea, en droog hier met geweld binnen. Bernal en zijn zoona, zoo wordt door de vluchtelingen verteld, trok ken uit noodweer hun revolvers. Na een kort handgemeen arriveerde de politie, die Bernal en zijn zoons arresteerde en geboeid naar de gevangenis bracht. BIJ de nadering van de ge vangenis werden vijf schoten gelost op Beraal. die bewusteloos neerviel op een paar meter afstand van zijn zoon, die door de menigte met bruut geweld was neergeslagen. Tsgenvoordlg waren oa. Boncour, Eden, Po- temklne, Alois! en Wolde Mariam. Bruce gaf het woord aan de Madariaga, die zijn rapport indiende betreffende de mislukte onderhande- hngen. Hij concludeerde, dat de hoop moest solden opgegeven door onderhandelen den wede te kunnen bereiken. Als er aan het front in Oost-Afrika rust heerscht vermaken de Italia nen zich met een partijtje voetbal, waarbij kameraden en Abessiniërs enthousiaste tosschousvers zVn - Na de rede van Alois! liet, zooals gemeld, de Abessinische gedelegeerde Wolde Mariam een fel protest hoeren tegen het voortdurend ult- •teUen van hulp aan Abessinië, dat het slacht offer van een ongerechtvaardigden aanval is. Hierna werd de zitting geschorst. Te 1515 werd de zitting van den Vcrfken- bondsraad hervat. HU den aanvang der zitting protesteerde Baron Alolsl speciaal tegen de „insinuatie" van den Abesstnlschen gedelegeerde, dat de Ita- Hzznsche regeering „zou willen trachten een ^«handel tot stand te brengen, door In het «impouiche geschil steun aan te bieden." Volgens in de Italiaansche bladen gepubli ceerde berichten, vormt de strijd bij de Djana Gobo slechts de eerste etappe van een uitge breid plan, dat generaal Graziani in staat moet stellen, het geheele front naar Harrar te doen oprukken. Het zou hier gaan om een hevigen moorddadlgen strijd, waarbij evenwel noch alle troepen van Graziani, noch die van Ras Nassi- boe betrokken zouden zijn. De bewoners van Rome wachten op ds aan- kondiging van belangrijke gebeurteniaaen Iw Oost-Afrika, die, naar men meent, elk oogenbllk kunnen plaats vinden. Vandaag is, voor het eerst sedert het begir van de campagne, geen legerberlcht gepubli ceerd. Men gelooft, dat. Indien zich morgen een dezer belangrijke gebeurtenissen mocht voor doen. sirenes de bewenen zouden waarschuwen, teneinde hen op de openbare pleinen bijeen te doen komen om het bericht aan te hooren. Door de Brltsche legatie zijn, naar Reute» verneemt, alle voorzorgsmaatregelen genomen voor de veiligheid der Brltsche onderdanen en vreemdelingen Ingeval de Italianen de Abessint- sche hoofdstad mochten bezetten. De omgevlnv van de Brltsche legatie te Addis Abeba Is door prikkeldraad afgeset en de 3.000 vreemdelingen, die In de hoofdstad wonen, sullen er een schuilplaats kunnen vinden en van gasmaskers voorzien worden. Een afdeeling Indische int an- terle onder bevel van Brltsche officieren, waar mede de gezantschapswacht op het oogenbllk versterkt te, zal de vreemdelingen beschermen. Naar men te Londen verklaart, te er geen sprake van dat de Brltsche legatie Addis Abeba zal verlaten, zelfs al mocht de Abessinlsche re geering de hoofdstad verlaten. De levensmidde len- en watervoorraden zijn toereikend. zonderlijk de politiek overwegen, die het hun plicht zou zijn ten uitvoer te leggen. Overgaande tot bespreking van de geschiede nis der verzoeningspogingen, zeide Eden, dat het ongelukkig was, dat het beroep op staking der vijandelijkheden niet ontvangen te In den geest waarin het werd opgesteld. De Brltsche regeering heeft getrouwelijk er naar gestreefd haar verplichtingen na te komen tot deelne ming in de maatregelen, waartoe collectief besloten was volgens het handvest. In dezen geest te de Engelsche regeering bereid voort te gaan met de sancties tegen den staat, die het handvest heeft geschonden. WoOTdeifpc zeide Eden: „Wtf waren-en zjjn bereid dit t« doen, ofschoon wij ons steeds bewnst «ijn geweest van de grenzen, die de Volkenbondsactle gesteld zjjn, gren zen. die bet gevolg zjjn van de onvolledig heid van bet lidmaatschap van den Vol kenbond". De Abessinlsche regeering verblijft nog steeds te Addis Abeba, daarentegen heeft een groot deel der bevolking de stad verlaten. Volgens van het Noordelijk front binnenkomende berichten zouden de Italianen Ankober nog niet bezet hebben; men verwacht, dat zij daar op hevigen tegenstand sullen stuiten. Volgens Abessinische mededeelingen heeft de keizer zich met de legers van Ras Kassa. Ras Seyoem en Ras Imroe, alsmede met de reserve- troepen naar het westen van Abessinië terugge trokken. - De sterkte dezer afdeelingen wordt op 150.000 tot 300.000 man geschat. Het leger aan het zui delijk front zou 150.000 man sterk zijn en tus schen Harrar. Ghigner, Goba en AUata liggen ROME 20 April. BÜ decreet van het mi nisterie van Oorlog te de lichting 1916 upgeroe- pen De tot deze lichting behoorende manschap pen vullen van 33 April tot het einde van het jaar successievelijk onder de wapens komen. TegeÜJkertUd zullen degenen, die bü de keu ring der lichtingen 1911 tot 1914 af gekeurd werden, aan een herkeuring worden onder worpen. De Italiaansche troepen verschepingen naar Oost-Afrika duren onverminderd voort. Za terdag en Zondag zün zes troepentransport en vrachtschepen van Napels vertrokken met bataljons zwarthemden. Roode Krute-verpleeg- sters en auto’s aan boord. TOKIO. 30 April (A. N. P.). De Japansche gezant te Addis Abeba heeft het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio medege deeld, dat binnenkort de bezetting der hoofd stad door del Italiaansche troepen verwacht moet worden. In dit verband verneemt het agentschap Do mei, dat de regeering mededeelingen verwacht betreffende het standpunt van Frankrijk en Engeland. Indien de Japansche belangen in Abessinië zouden worden geschonden, zal de Japansche gezant daartegen protesteeren. Naar Reuter nog meldt, heeft Alolsl voor Italië de toepassing geëischt van het Hand- Test in zün geheel en al zün artikelen en biet van enkele artikelen, op willekeurige *ljze uitgezócht. Ten aanzien van de beschuldiging van het QNhrulk van gifgas door de Italianen zei Alolsl, dat zün regeering het recht opelschte van re- peesaillemaatregelen tegen de Abessinische wreedheden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9