Koninklijk bezoek aan Goeree Na de reis der verkenners HARTELIJKE ONTVANGST OPNIEUW LEVENSLANG GEËISCHT MAANDAG 27 APRIL 1936 geweien t Acht Bossche dagen Feeiten in voorbereiding Bezoek aan ziekenhuis Tweede Kamer bijeen De aankomst sa- TEN ••te t KLAAR VOOR ONDERWATER Het vertrek uit Stellendam Kerkelijk Leven PASTOOR P. VAN DORP t te WIELRIJDER GEDOOD De wijziging in den oefentijd Dame ernstig gewond Oprichting nieuw klooster Het programma Geen audiëntie Diefstal, gevolgd door anoniemen brief Twee dames gewond bü auto-ongeluk Houding der Italianen was gereserveerd Van werkverschaffing uitgesloten Ju dlle dorpen stond de bevolking ter begroeting opgesteld Het toestel wordt geheel gedemonteerd Van 22 tot 27 Juni worden lustrum feesten gehouden Een feestdag voor het *eiland DE NOODLANDING BIJ ELBURG DIESELTRACTIE WEER UITGEBREID ONZE LEGATIE TE BERLIJN VLAGDE NIET UTRECHTS ACADEMIE JUBILEERT r Goede vangst van de Groes- beeksche politie OPLEIDING VAN RESERVE- OFFICIEREN Tegen beide verdachten van den gruwdyken moord te WUdervank t» Woensdag 6 Mei wordt nominatie voor voorzitterschap opgemaakt Een aandenken voor de opvaren den van Hr. Ms. K XVIII Arbeiders trachtten werk te saboteeren In oorlogsland De oprichter van „De Bazuin" ’s Gravenhage overleden Op den verjaardag van Hitler Langs de dorpen Wagen bjj Oudenbosch geslipt en in sloot gereden een interview nog eens op het succes van den tocht Naar Middelharnis en Sommelsdyk Ongeregeldheden in de Wieringermeer „Cour” ge- wtyse met bloemen had versierd. »vo =9 het i 5» opge- tM 4 I 15.» 1 I 1«.« Het gerechtshof te Leeuwarden behandelde Zaterdag in hooger beroep de zaak tegen den 27-Jarigen arbeider B. B. en den 34-Jarigen ar beider K. 8., belden te WUdervank en thans gedetineerd verdacht van moord met voorbe dachten rade op Jacob Kroeze te WUdervank Voorts werd de aandacht er op gevestigd, dat deze uitsluiting, te meer nu men probeert werk lonen uit andere gemeenten over te halen even eens den srbeid neer te leggen, van langen duur zal kunnen zijn, en dat eventueele herplaatsing eerst mag geschieden na bijzondere machtiging van den Minister. Naar alle waarschijnlijkheid zal een soort gelijke maatregel ook worden getroffen voor de arbeiders uit Hoorn en andere plaatsen, die Zaterdag niet aan den arbeid zijn gegaan. I 12.- I 10» 1 I 1 r 1 Zoo naderde de stoet Dirksland, waar voor het gemeentehuis wederom de plaatselljke auto riteiten stonden opgesteld, onder leiding van Naar wtf vernemen, zal ingaande 27 April as. de Dteselelectiische Aractle weer worden uitgebreid van 200.000 tot 233.000 trelnstelkilo- Tevens zal de waarnemend voorzitter voor stellen om bü den aanvang der vergadering op Woensdag 8 Mei, te een uur, over te gaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap der Kamer. I U.73 I 20.00 1141 34» 6S» 10.71 moetlng zou worden herhaald en de betaling van 10 zou volgen. Vermoedelljk hebben de ..heeren" door de aanwezigheid van vele po litiemannen mej. W. had Inmiddels oe po litie van een en ander In kennis gesteld lont geroken en zün niet verschenen. Dezer dagen ontving mej. W. een tweeden anoniemen brief, waarin haar venocht werd om nog eens. en wei Vrijdagmiddag op de af gesproken plaats te komen. De Rijks- en ge meentepolitie hebben zich toen verdekt opge steld en zün erin geslaagd A. J. A. te arrestee- ren. Deze heeft bekend de schrijter te rijn van de brieven. Hü is Zaterdag naar Arnhem over gebracht. Den naam van den tweeden persoon wilde hü evenwel niet noemen. De politie blijkt dezen evenwel ook reeds op het spoor te zijn. Op 56-jarigen leeftüd is in het R. K. Zieken huis te 's-Oravenliage overleden pastoor P. van Dorp, sedert 25 Mei 1930 pastoor der parochie van O. L. V. van Lourdes te Schevenlngen. Pastoor van Dorp, die bekend was als schrij ver van apologetische geschriften, werd op 15 Augustus 1906 tot priester gewijd en kort daar na benoemd tot kapelaan te Roelofrendsveen. In 1908 vertrok hü als kapelaan naar Amster dam (de Posthoorn», waar hü ongeveer elf Ja- ren werkzaam was. Vooral in de hoofdstad heeft hü naast zün parochiewerk veel op apologetisch gebied gearbeid, en richtte hü „De Bazuin” op, ter bestrijding van de vele neutrale wükblaad- Jes. In 1919 vertrok hü als kapelaan naar Dor drecht (St. Bonifacius), om In 1923 op te treden als pastoor te Rhoon. Na de ontslagaanvrage van pastoor W. F. Roosen werd de thans ontslapene aangesteld als diens opvolger te Schevenlngen. Ben onge- neeslüke ziekte noopte hem tegen 1 April J4. ontslag aan te vragen. arden hot 8A2 A4f Mf 74» 9.15 947 11» 16» I barkas begaf het geselschap zich weer boord van - lichtte. 95» 15.» artclub sn een ip van waarbij ponnen Vssr Goeree en Overflakkee was 1 Zater- *g een feestdag en overal wapperden de vlaggen van woningen en openbare gebon- aen, ato welkomstgroet aan de hooge Be- seeletidaar werden ontvangen. Het k thans de eerste maal dat H.M. de Ko ningin en de Prinses een bezoek aan het agaad brengen. Slechts eens, in de eerste ^abiltsatiejaren, heeft Hare Majesteit het ^---1 betreden op een korten inspectietocht ^ar het fort Ooltgensplaat. De .bewonen hebben daarvan toen echter niets te zien gekregen en de dorpen heeft de Koningin niet bezichtigd, soodat dit bezoek niet ais kei eiland geldende kon worden beschouwd. Voer de Prinses to t de eerste maal, dat zü «t eiland betreedt en vooral de jeugdige in- weners, die nog nooit een lid der Konink lijke Familie hebben aanschouwd, sagen den dag Zaterdag met spanning tegemoet. In verband met berichten over het niet vlag gen van het Nederlandsche gezantschap te Ber lijn op den verjaardag van den Rükskanselier kan van bevoegde züde worden medegedeeld, dat hier geen sprake was van een verzuim, aan gezien een door den waarnemend deken van het Corps Diplomatique ten vorigen jare aan de andere hoofden van legaties verzonden rondschrüven. waaruit bleek, dat het op prijs zou worden gesteld, dat de bultenlandsche mis sles op den 20en April de vlag zouden uitste ken. o. m. het Nederlandsche gezantschap niet had bereikt. Ben vanwege den Gezant aan het Dultache ministerie van Bultenlandsche Zaken verstrekte opheldering is van die züde aanstonds aan vaard. Aalmoezenier Huysmans, van de verken ner*. is weer op Ypelaer teruggekeerd. In een Interview verklaarde hü. dat de bede vaart der verkenners een volledig succes was geworden. Z. H. Esc. de Blsschop van 's-Hertogenboech heeft aan den Hoogeerw. Provincialen Overste der Paters Msristen te St. Brieuc, Frankrijk <2 Rue Lécuüer) verlof gegeven tot de oprichting van een Succursaalhula zijner congregatie met Juvenaat van twee klassen te Deuteren onder de gemeente ■a-Hertogenbosch. Burgemeester Donkersloot, die tevens burge meester van Ooltgensplaat Is, stelde wethouders, raadsleden en Pastoor M. M. Nolet aan Hare Majesteit en de Prinses voor. Gaarne had de Koningin nog een bezoek ge bracht aan Ouddorp, doch deze gemeente lag te ver uit de route om bezocht te kunnen worden, temeer daar het bezoek voor de Koningin reeds zeer Inspannend was en niet langer gerekt kon worden dan den thans reeds vastgestelden tüd. Te Oude Tonge werd halt gehouden voor de lagere school, waar burgemeester H. Vooys werd voorgesteld, evenals te Nieuwe Tonge zün ambt genoot R. J. Sterk. In belde gemeenten zong de schooljeugd en werden bloemen aangeboden. Hoe hield sich het weer en. wat nog belang- rüker ia: hoe was de organisatie? Wat het weer betreft, in het algemeen eras het goed, slechts een of twee malen zün we door een bul overvallen, overigens zaten wü veilig in den trein, wanneer Pluvius meester was. De organisatie was keurig. Overal prachtige hotels, voor de jongens wellicht zelfs tets te luxe. Trein- en tramverbindl/.gen waren perfect in orde. En in Rome, Aalmoezenier....? werd: U- 5» De minister van Sociale Zaken heeft telegrafisch aan het gemeentebestuur van Wierlngen laten weten, dat de betrokken arbeiders voor onbepaalden tüd van de werkverschaffing sün uitgesloten en dat. wanneer na eenlgen tüd in de betrokken ggsinnen nood mocht gaan heerschen. het armbestuur slechts hulp mag verieenen op zeer sobere wjjse In nature. I 1250 I 7.» De hooge bezoeksters plaatsten haar handtee- kenlng in het speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde in leer gebonden gedenkboek en hiermee was het bezoek aan het raadhuis ge ëindigd. Aangezien de kom van het dorp Ooltgens plaat te ver buiten de route lag en Hare Majesteit er toch prüs op had gesteld de ver tegenwoordigers dezer gemeente op hun eigen gebied te verwelkomen, werd te Acht huizen, dat tot de gemeente Ooltgensplaat behoort, gestopt bü de R.K. pastorie aan den Qudelandschendük, waar zeshonderd school kinderen en de leden van den büzonderen vrüwilligen landstorm in uniform, alsmede vertegenwoordigers van de RK Landarbel- dersorganisatie „St. Deus Dedit” stonden op gesteld, om de Koningin het „Wilhelmus” toe te zingen. Alleen de bedelaars en de roeenkransventers wisten ons wel te vinden en paaiden ons met: „Oranje povez’. De Aalmoezenier vertelde neg van enkel* lichte ziektegevallen tengevolge van de sterk wisselende temperatuur, van de goede zorgen der beide artsen: dr. Nuyens en Ten Berge die de reis meemaakten, van de sensationeel* spaghettl-partüen, enz. Toen reikten we den bede vaart-aalmoeze nier de hand.... wenachten hem nog eens ge luk met het succes.... de groot* deur var. bet Seminarie viel achter ons dicht. Aalmoe zenier Huysmans ging zün welverdiende rust genieten. Bemerkte in Italic tets dat het tand in oorlogstoestand was? Meer dan ons lief was. lachte de Aalmoeze nier. Toen de oudere jongens *S avonds een wandeling door Florence mochten maken, ont moetten overal demonstraties en optochten, die betrekking hadden op Abesslnie en de sancties. Zaterdag te een ernstig ongeluk gebeurd op den provincialen weg tusschen Oirschot en Best, onder de gemeente Best Een auto, komende uit de richting Oirschot. reed in snelle vaart een tegemoetkomenden wielrijder aan, die achter een vrachtauto van daan kwam. De wielrijder. H. van der Bande, boekhandelaar te Beet, bekwam zeer ernstige verwondingen; hü werd door een paswierenden dokter verbonden en daarna naar het zieken huis te Best vervoerd, waar hü enkele uren la ter overleed. Van bet gebeurde is proces-verbaal maakt. De uit Zuid-Holland afkomstige auto welk* aan de voorrijde zwaar werd beschadigd, is door de politic in beslag genomen. Tusschen de bevlagde huizen en de jui chende bevolking door, ging het naar de Nleuwstraat tot aan het plein voor de la gere schoool, waar bulten schoolkinderen uit Mlddelharnls en Sommelsdljk stonden opgesteld en juichend en zwaaiend met hun vlaggetjes de hooge bezoekster* verwelkom den. De auto’s stopten en uit duizend jonge kelen klonk het oude Wilhelmus, waarvoor de Koningin en de Prinses lachend en buigend dankten. De lustrumfeesten ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Unlverslteit van Utrecht sullen gehouden worden van Maandag 22 Juni tot en met Zaterdag 27 Juni. Doch ook in de week, die aan de elgenlüke Lustrumweek voorafgaat, zal het niet aan fees- telükheden ontbreken. De plaats van de feesu terreinen te thans definitief vastgesteld en wel bü den Voaeegatschen Dük aan het Vreeburg. De Tweede Kamer te büeengeroepen in open bare vergadering op Dinsdag 5 Mei, te een uur. Aan de orde te trekking der afdeellngen *n regeling van werkzaamheden. De waarnemend voorzitter zal voorstellen, in deze vergadering een aanvang te maken met de beraadslaging over verschillende wetsontwerpen en conclusies van verslagen van commissies, o.a. de wets ontwerpen wijziging en aanvulling van de nü- verheldsonderwüswet. wüzlglng van de wet openbare vervoermiddelen, herziening der voorschriften nopens de toelating om koste loos te procedeeren, verhooging van de be groeting van het staatsbedrijf der artlllerie- inrichtingen voor 1935. en oprichting van een „N. V. Maatschappü voor Industrie-financie- rlng”. I 10.0» 1 7j» Na de noodlanding van de Tsjechische Douglas bü Elburg Is de directeur der C. L. 8., de heer Ruzlcka, onmiddellük naar Nederland vertrok ken, vergezeld van den Douglas-expert der Fok kerfabriek, den heer A. Brasen, die zich te Praag bevond ter instructie van den technlschen dienst der C. L. 8. -, Belde heeren hebben het toestel, dat reeds door de K. L. M. als vertegenwoordigster der C. L. 8. gedeeltelik was gedemonteerd, ter plaatse voorlooplg onderzocht, waarop de Ne derlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker opdracht ontving, de machine naar haar fabriek te Am sterdam te vervoeren. Aldaar zal de Douglas geheel worden gedemonteerd en aan een gron dige inspectie worden onderworpen, teneinde de mogelükheld van reparatie vast te stellen. Aan alle opvarenden van Hr. Ms. K XVIII. die de reis vla Kaap de Goede Hoop naar Soe- rabaja meemaakten, werd door den minister van Staat, minister van Defensie a. 1., dr. H. Co- lün. een exemplaar aangeboden van ..Ktasu' voor Onderwater I”, het boek dat It. M. 8. Wytema. de oudste officier aan boord van Hr. Ms. K XVIII, over deren tocht heeft geschreven. Elk dezer exemplaren van dit boek, door Andries Blits te Amsterdam uitgegeven, werd voorzien van een ten name gestelde opdracht. -Het te mü een groote eer Uwe Majesteit en Uwe Koninklüke Hoogheid hartelük welkom te heeten en U dank te betuigen, mede namens de tagezetenen. voor het bezoek, dat thans aan onze •••neente wordt gebracht.” De Koningin dankte voor deze vriendelüke *®«rden. waarna de wethouders en raadsleden de Koningin en de Prinses werden voorge- «eld. Onder het gejuich der bevolking verschenen Koningin en Prinses opnieuw op bet bordes en zette de stoet zich in beweging, thans in ooste- lüke richting naar Stad aan het Haringvliet, waar voor het raadhuis werd stilgehouden en aan de Koningin en de Prinses de burgemeester, en de wethouders en raadsleden collectief werden voorgesteld. Een dochtertje van den burgemeester en dat van een der wethouders boden bloemen aan en de tegenover het raadhuis opgestelde kinde ren zongen den bezoeksters opnieuw het „Wil helmus” toe. Op dezelfde wüze verliep het bezoek aan de andere dorpen. Hier richtte burgemeester Den Hollander het *»rd tot de Koningin en de Prinses, zeggen in den Bommel stonden de autoriteiten onder leiding van burgemeester W. J. Donkersloot eveneens voor bet raadhuis opgesteld, en ook hier waren bloemen en het’„Wilhelmus" van de schooljeugd. Den Bosch bereidt zich met groote animo voor op wat het In de eerste helft van Juni hoopt te bieden. Zelfs van buiten de stad mag op de mede werking worden gerekend: zoo te op het pro gram geplaatst kunnen worden een cirkeltocht rond Den Bosch voor automobilisten, motor rijders. wielrüders en wandelaars, die staat onder def auspiciën van den AJ7.W.B.; de 24- uurs wegwedstrijd voor wielrijders, welke het vorig jaar met zooveel succes is gehouden, wordt herhaald. Een groote optocht van de onderscheidene ambachten en bedrüven zal door de straten trekken. Deze stoet, die een ruimen kük zal .geven op het gebied van ambacht, handel en industrie van Den Bosch, belooft werkelük Iets bijzonders te worden. Ijverig wordt reeds gestudeerd voor uitste kende uitvoeringen van een nieuwe Bossche Revue van denzelfden auteur en door hetzelfde gezelschap gespeeld als ..Hou doe wor!”, waar mede In het jubileumjaar zulk een uitbundig succes te geboekt. Deze voorstellingen zün op 0, 7, 8 en 9 Juni. Zeker te voorts, dat er watersportfeesten, wedstrijden voor kellners en fietsjongens zul len plaats vinden. En vergeten we niet de tochten door de ro mantische Blnnendiest met haar fraaie gewel ven onder de straten der stad door. Deze toch ten vormen een aparte attractie op zich zelf. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen. Bteachop van te-Heriogenboech aal Vrijdag aa. geen audtentte verieenen. Het meerendeel der bevolking was In de dor pen gebleven om daar getuige te zün van de aankomst en de ontvangst der. hoogs bezoek sters, doch niettemin hadden zich aan de ha ven nog tal van belangstellenden verzameld, toen tegen, negen uur de „Nautilus” met den koninklüken standaard in den mast voor het havenhoofd van Mlddelharnls büdraaide. Benige vaartuigen van de rijkspolitie verge zelden het marineschip en met een barkas werd het hooge gezelschap aan land gebracht. Hier werden Koningin en Prinses verwelkomd door den Commissaris der Koningin In de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, den burgemeester van Middelhar- nls, den heer L. J. den Hollander, en den reeds Vrijdagavond op het eiland gearriveerden Kamerheer der Koningin jhr. M. C. Dedel en den districtscommandant der rüksveldwacht in de vierde divisie, den heer F. H. A. H. Helens. r UJi I 545 Op den Standaardbultenachedük bü Ouden bosch te Zaterdagmiddag omstreeks twee uur een vrü ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door een heer uit Wil lemstad, aan wlen de chauffeur juist zün plaats achter het stuur had afgestaan, wilde een voor dezen wagen rüdenden auto passeeren. De be stuurder heeft daarbij waarschjjnlük te veel uitgehaald; hü slipte althans en de auto kwam in een sloot langs den weg terecht. Van de in zittenden, twee dames, twee heeren, een kind en de chauffeur, werden twee dames het ern stigst verwond. Beiden kregen hoofdwonden, een van haar ook een schedel fractuur. De ande re Inzittenden kwamen er wonder boven won der vrijwel zonder letsel af. De dames werden naar het St. Elteabeth-gesticht overgebracht. De toestand van een van haar te zorgwekkend. stolen. Bü vonnis van de rechtbpnk te Groningen van 14 November 1935 werden beide verdach ten terzake van moord veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Al meermalen Is het voorgekomen, dat goe deren werden ontvreemd uit auto’s van per sonen. die hun voertuig een tüdje onbeheerd Heten staan om een wandeling te maken door de Groesbeeksche bosschen. Enkele weken geleden miste een gezelschap bü terugkomst een kistje met chirurgische in strumenten, ter waarde van ongeveer 160. Van de daders was geen spoor te bekennen. Een tot het gezelschap behoorende dame, mej B. W. uit Nijmegen ontving echter een anoniemen brief, waarin haar verzocht werd op bewuste plek in het boech te komen, dan zou haar de plaats aangewezen worden, waar bet kistje verborgen was. Mej. W. ver scheen op het bewuste uur met het afgespro ken herkennlngsteeken en ontmoette twee man nen, die haar mededeelden, dat de aanwüzing van’ bet bewuste kistje 10 zou kosten. Dtt bedrag had mej. W. niet bü zich, en er werd afgesproken, dat den volgenden du de ont- Nadat deze aan de Koningin was voorgesteld, begaf de stoet zich naar het nieuwe fraaie zie kenhuis, dat hier in 1934 dank zü het groote legaat van mej. P. M. van Weel kon worden gesticht en dat een zegen te voor het eiland. Ii» het groote gebouw zün ondergebracht het diaconessenziekenhuls „Bethesda" en het chi rurgische van Weei-zlekenhuis. Hier stapte het gezelschap uit en in de vestibule werden H. M. de Koningin en de Prinses verwelkomd docr den voorzitter van het ziekenhuis „Bethesda", ds. C. van der Wal, die aan de belde hooge be zoeksters werd voorgesteld, het dagelüksch be stuur. de geneesheer-dlrecteur dr. P. Boot en 1 de chirurg J. J. de Lalfe. Het personeel stond eveneens In de hall opgesteld en bood den gas ten eenige ververschingen aan. terwül des avonds het lustrumspel ..De Groote Geus" opgevoerd zal worden. Woensdag wordt In een der zalen van het jaarbeursgebouw de gebruikelü'ie ,,’T houden. Donderdagavond plaats, terwül verdere Van hier ging het door het dorp naar 8om- •nelsdük. waar voor het raadhuis de leden van Raad stonden opgesteld. Daarna ging de stoet langs een anderen weg terug naar Mlddelharnls. naar het raadhuis. *aarvoor büna de geheele bevolking zich had opgesteld. In de vestibule van het raadhuis boden mevr, mej. Den Hollander, echtgenoote en dochter •••1 den burgemeester, de Koningin en de Prin- bloemen aan. waarna het gezelschap zich verzamelde In de fraaie antieke raadzaal, waar Wethouders en raadsleden van Mlddelharnls Mnwezlg waren. De uiterst moderne uitrusting van het zie kenhuis wekte de bewondering van de Koningin en de Prinses, die zich vervolgens naar de ziekenzalen begaven en een bezoek brachten aan de 28 patiënten, die hier op het oogenbUk verpleegd worden. Met velen hunner onder hielden de Koningin en de Prinses zich eenlgen tüd en brachten aldus een zonnestraal In de dagen van ziekte en lüden, welke ook in de voortreffelükste inrichting toch grauw en een tonig zün. Ook de beide zuigelingen, die zich op het oogenblik In het ziekenhuis bevinden, werden niet vergeten. Vrijdagavond vüf minuten voor negen arri- reerden H. M. de Koningin en H.K. H. Prinses Juliana met gevolg aan de Koningin Wilbel- mlnahaven te Vlaardingen. ten einde zich aan boord te begeven van Hr. Ms. politie-kruteer Nautilus, die het hooge gezelschap, buiten om, naar de Zuid-Hollandsche eilanden zou bren gen, in verband met het voorgenomen bezoek aan’ Goeree en Overflakkee. Toen de vorstinnen aan boord waren werd de «at-majoor voorgesteld, waarna H. M. en H.K.H. door den commandant naar de voor haar bestemde vertrekken werden geleid. Ko ningin en Prinses begaven zich daarna naar de brug, om de uitbundige toejuichingen van de ■amengepakte menigte minzaam buigend in ontvangst te nemen. Hierna werden de trossen losgegooid en doomde de Nautilus statig de nieuwe haven uit, begeleid door H.M. münenlegger Hydra, onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse J. H. van Rinkhuyzen. Door de afdeellng Vlaardingen van de ver- eeniging de Princevlag was aan boord van de Nautilus een prachtig bloemstuk bezorgd, ter- w wül de bemanning de longroom op Eenvoudige bu^7meCTter“K ji" Visschér.’ 105 Katholieke Marinemannen hebben een retraite gehouden in Bergen (N.H.) en Vught (Loyola). Z. H. Bxc. Mgr. A. F. Diepen sloot in Vught met een Pontificaal Lof. Hier tiet men Monseigneur te midden van de vertrekkenden naar Den Helder Overweldigend, wat wü daar hebben be leefd: het gezamenlük gezongen Credo aan het Confeasle-altaar. de H. Mis in de Ca tacomben en vooral niet te vergeten: de ontroerende audiëntie bü den Paus.Dat alles heeft bü de jongens een indruk ach tergelaten voor heel hun teven. En dan de enthousiaste hulpvaardigheid van den Procurator der Kriiisheeren te Rome, pater dr. Rutten. De man heeft zich voor ons afgesloofd en uitgeput, altüd en overal stond hü klaar om ons te helpen. Voor hem een eere-aaluutt Ja. die sancties.... Wanneer wü meenden, des avonds eens een uurtje rust te mogen ge nieten en radlo-muziek uit Nederland vroegen, was het antwoord: „Verboden, sanctle-iand”. Toen wü «en bezoek brachten aan den Sint Pieter, vroegen enkele geestelüken, waar wü vandaan kwamen. En toen wü antwoordden: „Olanda* werd hun gelaat strak en somber •n als eenige antwoord gold: „Paese Sansio- niata”.... (Land dat meedoet aan de aanc- Ues). Dat overkwam ons dikwüls, zelfs in AssisiA Bü onze tochten mocht de Nederlandsche vlag niet worden ontplooid en in het alge meen was de houding der Italianen tegenover ons zeer gereserveerd. Maanddg 15 Juni zal het feestterrein met een ag. Kennis geopend worden, terwül talrijke wedstrüden voor studenten zullen worden ge- organiseert!. Vrijdag, Zaterdag en Zondag houdt de stu- denten-roeivereenlglng „Triton” groote natio nale roelwedstrüden. Maandag 2d Juni heeft de ontvangst van de reünisten plaats. Dinsdagmiddag geschiedt, zooala reeds ge- mglci, dt officieels tMrdonkUicsptecbUgiwki» heeft een nachtmaskerade de Vrijdag en Zaterdag met feestelükheden zullen worden gevuld. Ter gelegenheid ,-an het lustrum zal door de Posterijen van 1 Mei af een speciaal stem pel worden gebruikt, dat het opschrift draagt: 1836—1936 Unlverslteit van Utrecht 22—27 Juni. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk het in bet voornemen van den Minister van Defensie zou liggen een belangrijke wüzl glng te brengen in den eersten oefeningstüd en de bevordering van de dienstplichtigen, bestemd voor de opleiding tot' reserve-officier der infanterie en voor het dienstvak det>mHltaire administratie, vernemen wü nog van welinge lichte züde, dat men hier eenvoudig te doen heeft niet een uitvloeisel van de z.g. aanpas singswet, waarbü de aanstelling tot reserve- offlcier twee jaar Is uitgestgld, in de eerste plaats ter verkrijging van bezuiniging, doch tevens om do asplrant-reserve-officieren lan ger te kunnen laten dienen in de onderoffl- ciersrangen. De maatregel geldt niet uitsluitend de opleidingsschool voor reserve-offlcieren bü de Infanterie en bü de militaire administratie, maar voor alle opleidingsscholen voor reserve-offlcie ren, met uitzondering van de school voor reserve-offlcieren van gezondheid. In verband met de staking In de Wieringer meer. waardoor arbeiders in de werkverschaf fing te Hoorn Nieuwe Nledorp, Hensbroek en andere plaatsjes In West-Friesland bet werk hebben neergelegd, terwül te Medembllk demon straties zouden hebben plaats gehad vernemen wü nader, dat deze demonstraties haar aanlei ding vonden In het feit, dat eenige arbeiders uit Medembllk. die In de werkverschaffing te Wierlngen werkten, op advies van de Helde- maatschappü weer waren ondergebracht bü de afdeellng Steun. Deze maatregel was genomen, omdat deze arbeiders het werk te Wieringermeer zouden trachten te saboteeren. Zaterdagmorgen heb ben enkelen hiertegen gedemonstreerd door met borden door de straten van Medembllk te loo- pen. Deze demonstratie had echter weinig te beteekenen. Zaterdagmiddag onutreeka half vier stond de automobilist A. D„ uit Lelden, met zün auto stil aan den rechterkant van het kruispunt rijksweg Laren—Amsterdam en den Hulaer- weg bü Buasum. Hü wilde het verkeer uit de richting Naarden laten passeeren, alvorens met uitgestoken richtingwijzer naar den Hulzerweg over te steken. Ben automobilist, die eveneens uit de richting Laren kwam, passeerde hem met groote snelheid over den berm aan den rechterkant van den weg. Vlak achter hem kwam een auto, bestuurd door den heer B, W„ uit Venlo, die den stilstaanden auto te laat sag. desen met de spatborden raakte, naar Waks uitweek, maar door de groote snelheid eerst tegen den vluchtheuvel aan den linkerkant tot staan kwam. Zün naast hem rittende vrouw sloeg met het hoofd tegen de kap kreeg een zware hersM- schuddlng en een diepe wonde in het gericht vlak bü het oog. Zü is naar de Mejeila-stichttng te Buasum vervoerd Nadat verdachten en getuigen waren gehoord, vorderde de advoenai-generaai levenslange gevangenisstraf. In den avond van 12 Juni 1935 vervoegde ge noemde B. zich ten huize van den vermoorde, zoogenaamd voor het halen van zetboontjes. Hjj heeft Kroeze dien avond tot het donker was geworden aan den praat gehouden, waarna 8. zich aan de woning meldde. Kroeze deedt open «n werd direct door 8. met een revolver bedreigd, terwijl B. hem van achteren aanviel en op den grond wierp. Ver volgens hebben ze den aangevallene de keel dicht geknepen en hem de hand voor den mond gehouden. Daarna heeft een der herdachten een zakdoek van 8. in den mond van Kroeze gestopt, vervolgens de voeten en handen ge bonden en hem zoo laten liggen. Na eenigen tüd hebben zü gezamenlük een zwaar stuk üzer, dat zü even tevoren hadden gestolen op een nabü gelegen fabrieksterrein, aan het Hik van Kroeze gebonden, hem naar buiten gebracht en in het Oosterdlep neergelaten, waar hü is gezonken. OnmiddedJljk voor of na het plegen van deze onmenschelüke daad hebben zü een brandkast opengebroken en daaruit f 710 «e- Na een rit door het dorp werd het haven hoofd bereikt, waar de Koningin afscheid nam van de burgemeesters der verschillende gemeen ten, die zü bezocht en die zich bü den stoet hadden aangesloten. De .Nautilus" lag reeds eenlgen tüd voor de haven’ te wachten op zün hooge passagiers. Het muziekgezelschap scheepte zich in op een der in de haven liggende vaartuigen om het af scheid met muziek fe kunnen opluisteren. Met een barkas begaf het geselschap zich weer aan de Nautilus, die daarop het anker Onder groote belangstelling en warme toe juichingen begaf het gezelschap zich weer naar de auto’s en door Mellssant ging het naar Stel lendam. Bü het begin van de Voorstraat ston den de autoriteiten opgeheld onder leiding van burgemeester J. E. Charbon, die eveneens werd voorgesteld, waarna het muziekkorps „Apollo” Wilhelmus ten gehoore bracht en voor de laatste maal twee meisjes bloemen aanboden. Nadat jhr. van Karnebeek den burgemeester aan de Koningin en de Prinses en de overige leden van het gevolg had voorgesteld, werd In de auto’s plaats genomen. Er reden drie hof- auto’s In den stoet, waarvan de kap was neer geslagen. In den eersten auto, die den konink- lüken standaard voerde, namen de Koningin en de Prinses plaats. In den volgenden auto zetten zich de Commissaris der Koningin, jhr. van Karnebeek, de eerste hofdame der Konfn- «in, jkvr. D. H. van Tets en de Kamerheer van H. M. Jhr. M. C. Dedel, terwül in den der den auto plaats namen de hofdame van Prin ses Juliana, baronesse van Heemstra en de adjudant van de Koningin, kapitein ter zee N. A Rost van Tonnlngen. De drie kilometers, die de haven van Mid- delhamis schelden, werden in snel tempo af- «elegd en te ruim half tien naderden de auto’s de kom van het dorp, waar men aanzienlük langzamer begon te rijden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15