G I Goed voorgaan Pater Damiaan aan Groote opdracht Beijnes DEFENSIE-UITGAVEN LJM 4 ZATERDAG 2 MEI 1936 Li? LEEKEPREEKEN Kerkelijk leven - Voor twee jaar werk Electrificatie Ned. Spoorwegen Jongeman onder Doorn gedood Zomerpostzegel* Mgr. J. P. Huiber» GEEN EIEREN UIT DE MARKT AUDIËNTIES Oude vrouw bestolen DE KRUISBANIER FIETSENDIEVEN GEPAKT bestolen Steunvergoeding erwten iaar HAAGSCHE AGENT GEDOOD Bq tramaanniding omgekomen Z. tm. Xard. me Raeg hetfl Jfecfttfm sm zinao Ssfi^arU tjwsöd l Minister geeft zyn goedkeuring aan uitbreiding WANDELAARS DOORAUTO AANGEREDEN Herdenkingsnummer van Jhr. Ruys de Beerenbrouck OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE De aanschaffing van pantser wagens en gasmaskers LOTEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Een boek van dr. v. Schelven over zyn wedervaren in Abessinie TUSSCHEN BOMMEN EN ROOVERS Groot zeilschip wrak geslagen Een driemaster by de Aroe- eilanden op een rif gedreven Het Belgisch schoolschip Mercator ter reede van Vlissingen De hulde op de West er - Schelde Pater Dito met „Rietvink” naar Praag vertrokken Nederlandsche zeeman ontvangt per radio medisch advies Boodschappentasch met haar spaarduitjes vergeten mee te nemen J Regeering zou van haar voor nemen hebben afgezien De Haarlemse he fabriek mag 74 motorrijtuigen leveren aan de Nederlandsche Spoorwegen Thans aan alle postkantoren en hulppostkantoren verkrijgbaar De Hoogo Raad aal 13 Jum wrest wijten. Omgekeken? Teruggekeerd van zijn Rome-reis Dank zg krygslist van jongen Politietroepen is .d LIBRA. 3. Dienst bü de mllitair-rechtelüke colleges. 3. Beteekenen van vonnissen. 5. 7. 1 De minister van Waterstaat heeft thans rijn goedkeuring gehecht aan de uitbreiding der electriclflcatie bü de Ned. Spoorwegen. sljn en Mgr. N. Stam, Apostolisch-Vicaris van Kisumu, Tit. Bisschap ban Cedie (epis- copus Cediensis) voor het eerst gefoto grafeerd in bisschopsgewaad Z. H. Exc. de Biaschop van Haarlem aal de volgende week Dinsdag géén audiëntie verbe nen. Met het vliegtuig .Rietvink" van de Blauwe Donau Lucht Express der K. L. M, waarmede ook de Oostenrijksche en Hongaarsche journa listen naar hun vaderland terugkeerden, vertrok gistermorgen Pater J. Dito O. P., die met den heer P. Speet Nederland zal vertegenwoordigen op het Intern. Katholiek Radio Congres te Praag. Donderdagavond liep de 23-jarige M. de Rulj- ter, uit Driebergen, omstreeks half elf met zün verloofde, mej. M. Smit uit Doorn, ot> den Rijksweg bü den uitgang van het IJskelder- bosch te Doorn met hun fietsen aan de hand. ZU werden door een auto in den rug aange reden. De heer De R. werd op slag gedood; verloofde werd met een hersenschudding ernstige inwendige kneuzingen naar het zie kenhuis gebracht. De auto reed met gedempt» lichten door in de richting Leersum. Voorbijgangers, die het ongeluk sagen gebeu ren, wisten echter het nummer van den wagen te noteeren. Het bleek de wagen te zijn van den 28-jarigen O. L., die hierop in zijn woning te Doorn gearresteerd werd. winkel in man niet ie jongen Vliet was hawd. die <\t men thee! bed i bü Het Comité voor de Zomerpostzegels, (waar van de opbrengst bestemd is voor cultureele en sociale doeleinden) neeft een pakkende reclame plaat laten vervaardigen die overal wordt ver spreid* om belangstelling en medewerking los te slaan voor het schoone doel. Handen strekken zich krampachtig uit om hulp. Vanaf 1 Mei zün de postzegels aan alle post kantoren en hulppostkantoren verkrijgbaar. In het landelijk comité van aanbeveling heb ben zitting genomen een aantal ministers, de Commissarissen der Koningin, enkele burgemees ters en andere vooraanstaande personen in den lande. nnen ƒ0.76 Als gevolg van de gewüzigde internationale omstandigheden worden aan de grensbeveillglng eischen gesteld, welke, bij ontstentenis van ge oefende dienstplichtigen, uitbreiding van het korps politietroepen noodzakelijk hebben ge maakt. Het geheel at ten deele doen overnemen van laatstgenoemden dienst door dienstplichtigen i en de in verband daarmede tot stand te brengen 1 wüzigingen in de Dienstplichtwet, maken nog een punt van studie en overweging uit. Transporten van arrestanten. Grensbewaking. AMBOINA. 1 Mel. (Aneta) Het groote drie- mast-zeilschip „Ariel", hetwelk toebehoort aan de Celebes Trading Coy. te Dobo. en dienst doet als moederschip voor de parelvisschers- vloot, is terwijl het geankerd lag in de rif- baal aan de noordkust te Poeloe Henau nabij de Aroe-eilanden door een zware storm bui op den rif rand gedreven en binnen een uur totaal wrak-geslagen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Er is niets gered. Er gin gen 90 ton parelmoerschelpen verloren. De parel-duikers zün begonnen met het bergings werk. Versterking van de rijkspolitie, wanneer de behoefte daaraan zich doet gevoelen. „De Kruisbanier." het propagandablad voor de R. K Drankbestrijding in Nederland, is thans verschenen met een nummer, dat geheel gewijd is aan de nagedachtenis van Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Het bevat artikelen van de hand van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bis schop van ’s-Hertogenboech, Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, en verder van vele bekende figuren in de drankbestrüderswe- reld. Diensten, velband houdende met de uit voering van de Dienstplichtwet (keuringsraden. inlijving, jaarHjksch onderzoek. Inlevering van goederen, achterhalen van nalatlgen en deser teurs, enz.). Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulben, bisschop van Haarlem, is Vrijdagavond na zijn Rome-reis weer ten Blsschoppelljken Paleize aan de Nieuwe Gracht te Haar lem teruggekeerd. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging en verhooglng van de Defenslebegrooting voor 1935 wordt bü art. 25 opgemerkt, dat, hoewel de behoefte aan pantserwagens reeds lang was gevoeld, eerst besloten werd tot aanschaffing over te gaan op een oogenblik, waarop de regee ring meende niet langer hiermede te mogen wachten. Hét Belgische schootorhip Mercator is ter reede van Vlissingen aangekomen met aan boord net stoffelijk overschot van pater Damiaan Het schip zal heden, geëscorteerd door een Belgische mailboot naar Antwerpen vertrekken. Aan boord van het mailschip zal een grootsche hulde worden gebracht aan de nagedachtenis van den held van Molokai. De Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, N.V„ te Haar lem, deelt ons mede, dat haar thans door de Ned. Spoorwegen te Utrecht defini tief de levering is opgedragen van 74 motorrijtuigen, bestemd voor de nienw te electrificeeren trajecten. Deze opdracht, waarvan de aauneem- som ongeveer 3.5 millioen gulden be draagt, is de grootste welke ooit als één bestelling aan deze onderneming is ver strekt. Zij verschaft aan het bedrijf voor twee jaar werk. Het mag zeker opgemerkt worden, dat de Ned. Spoorwegen allen lof verdienen voor 't initiatief, dat zij in deze nemen; een groot deel van de Nederlandsche industrie is betrokken bij de bestellin gen, die hieruit voortvloeien. Mocht er echter mist heerschen of opkomen, dan kan de commandant niets bepaalds verze keren en zal er Intijds radio-telegraftech een nader bericht volgen. Verder vernemen wü. dat het schip bü nor male weersomstandigheden dicht onder den wal zal voorbüvaren. Daarbü zullen de stoffelü- ke overblüfselen van den held van Molokai opgebaard staan tusschen achterschip en mid denmaat. Een estafette van verkenners zal. zooals reeds gemeld, het naderen van de „Mercator” aankondigen. Alsdan beginnen de klokken In Groenendijk te luiden en zullen 49 kanen schoten worden gelost. Als de „Mercator'' is genaderd, set de muziek het Belgisch volkslied in. gevolgd door het Wilhelmus. Hiema zingen de aanwezigen het Damiaan- lied van Arthur Meulemans. Vervolgens blijden allen eenige Weesgegroeten voor de zaligver klaring van Pater Damiaan en brengen de vaandels en banieren langs den dük den vlag gen groet. door trouw en eensgezindheid! Een godsdienst, die zulke burgers en zulke menschen kweekt, moet toch wel een zeer bijzondere zün.... Wü zün thans negentien eeuwen later; wan neer de vermaning van den eersten Paus tot de christenen der jonge Kerk: „leidt een on- berispelüken levenswandel onder de heidenen” getrouw door alle verdere geslachten was op gevolgd, dan sou de wereld er heden heel wat minder somber en onheilspellend ultsien dan thans. De Kerk, de opvolgers van Bint Petrus, zün de eeuwen door steeds op deselfde wüze blüven vermanen; naar plaats en tüd en om standigheden werden de leden der Kerk altüd onderricht om speciaal die deugden te beoe fenen, welke naast eigen zielehell ook het meest het algemeen welzün op het oog hadden. He laas hebben zeer velen de leiding der Kerk niet gevolgd; duizenden keerden haar den rug toe. overtraden zelfs schromelük de voorschriften der voor een teder geldende natuurwet. Het wangedrag van de In Christus gedoopten, van leeken en zelfs van gezalfden in Gods kerk, was oorzaak, dat mlllloenen van het ware ge loof verwüderd bleven. Wat Petrus schreef aan de eerste christenen blüft evenzeer geldig voor ons, zeker voor ons die leven te midden van een modem heiden dom. Ook wü zün nog altüd van een uitver koren geslacht; ook wü zün nog steeds een kontnklük priesterdom, een heilig volk. Waar aan is dit te herkennen? Zie de christenen van onze dagen te midden van de ongeloovigen I Munten zü uit in bijzondere deugd? Worden de kwalen van dezen tüd minder bü hen dan bü de anderen geconstateerd? De groote oor log heeft een nieuwen geest gewekt: fortuinen werden verschoven; wat arm was werd rijk en apostelen. Petrus vooraan, om de bekeerden f^rat r^k De rijwieldiefstallen, welke in den laataten tüd te Rotterdam zün gepleegd hebben een zeer grooten omvang aangenomen. Degelijks vermelden de politierapporten lange lijsten ge stolen karretje, en het is moellük de daden op te sporen. Donderdagmiddag is de politie er echter, dank zü de activiteit van een Jongen, in geslaagd de hand te leggen op twee mannen, die zich gedurende den laatsten tüd aan vele diefstallen hebben schuldig gemaakt. Een Jon gen zette zün rijwiel even onbeheerd voor een winkel neer, om een boodschap te halen. Bui ten gekomen bleek het dat het rijwiel was ge stolen. De jongen vroeg aan den winkelier of hü even diens rijwiel mocht gebruiken, om te probeeren den dief nog te kunnen achterhalen. Op goed geluk begon hü de omgeving af tc zoeken. Op den Zwaanshals gekomen zap hü van uit de verte een man met een rijwiel in de hand een rüwielstalling binnengaan. De jongen meende dat het rijwiel wel eenlgszins op het züne geleek, maar hü durfde de rijwielstal ling niet binnen te gaan, uit vrees zich vergist te hebben. Hü verzon een list. Hü kocht een doosje sigaretten en met een sigaret in den mond begaf hü zich in den winkel om een beetje vuur te vragen. Eenmaal binnen consta- n alle tüden heeft steeds de wijsheid ge golden, dat het goede voorbeeld in de op voeding veel meer waard is dan duizend vermaningen. En nog is het in alle talen volks wijsheid te verkondigen, dat „woorden wekken maar voorbeelden trekken"; dat „goed voor gaan goed volgen" doet. Een heel büzondere beteekente krügt deze gedachte wanneer de prins der apostelen. Bint aan van en ver- Het door bet Paleis voor Volksvlüt met de houders van premle-aandeelen getroffen ac- coord is zoowel door de rechtbank als door het Hof te Amsterdam bekrachtigd, waarop de N.V. de beheerders van het Waarborgfonds beeft aangesproken, zich daarbü op het stand punt' stellende, dat dit accoord verbindend is voor deze beheerders. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in deze procedure de verbindendverklaring uitgespro ken. Tegen deze uitspraak zün de beheerders in cassatie gekomen. De procureur-generaal bü den hoogen raad, mr. Besler, heeft nu in deae zaak conclusie genomen. Hü concludeerde tot verwerping van het beroep. Z. H. Ey. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag audlèntjeafj) verleenen. - In den loop van 1936 zullen bü de onderschei dene wapens en dienstvakken waarschünlük de volgende aantallen cadetten tot officier worden bevorderd: infanterie en cavalerie geen, artil lerie 6, genie 11 en militaire administratie 4. - Dr. van Schelven, djgjiü den overval van mo vers op de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis in Abesslnié ernstig werd gewond en van al zün bezittingen beroofd, legt de laatste hand aan een boek over zün wedervaren in bet woeste land van den Negus. Dit boek, waarin Dr. van Schelven verhaalt van al het lief en leed, dat onze landgenooten in Abessinlè hebben doorgemaakt, zal binnenkort, onder den titel: „Tusschen bommen en roovera; met de Nederlandsche Ambulance in Abesslnié" bü Schellens en Giltay te Amsterdam het licht zien. Nader vernemen wü dat het slachtoffer, dé agent van politie A. de V., per rüwiel op weg naar het hoofdbureau was, om in dienst te treden. Hü was m burgerkleeding. Het ver moeden bestaat, dat hü op een zeker oogenblik omkeek, waardoor hü den motorwagen van lün 6, bestuurd door den 55-jarigen H. F. J., niet zag naderen. De agent kwam van zün woning in de Harderwükstraat en is vermoedelük door eigen onoplettendheid door de tram gegrepen, toen hü over de tramrails naar de Nunspeetlaan reed. Nader vernemen wü .nog, dat bü het onder zoek is gebleken, dat den trambestuurder geen schuld ttett. Een 73-jarige alleenwonende vrouw, R. F. genaamd en woonachtig aan den Goudzenen weg te Rotterdam, ging Vrijdagavond bood schappen doen in de omgeving van naar woonhuis De vrouw had steeds de gewoonte, al haar geldelüke bezittingen mede te nemen, wanneer zü het huis verliet. Zü bad een be drag van ƒ1790 in haar boodschappentasen gestopt. Toen zü haar inkoopen had gedaan, bemerkte zü tot haar grooten schrik, dat zü haar tasch voor de toonbank in den winkel bad laten staan. Zü keerde onmlddellük terug, maar de tasch bleek inmiddels door anderen te zün meegenomen. De oude vrouw, die geheel overstuur was, vertelde aan de politie, dat bet bedrag bestond uit bankbiljetten van ƒ10 en ƒ100. Het geval wordt des te tragischer, wanneer men weet, dat zü het geld van een handeltje, dat zü vroeger heeft gedreven, had overge spaard voor haar ouden dag. Op een spaarbank had zü het nooit durven plaatsen. Wel had het in haar bedoeling gelegen, zich met het gelo binnenkort in te koopen in een inrichting voor ouden van dagen. De politie stelt een ondersoek in naar de da ders. Zü heeft een hooge beloonlng uitgeloofd voor degenen, die aanwüzingen kunnen ver schaffen. welke tot arrestatie sullen leiden. Petrus, haar gebruikt in zün eersten brief de volken van Klein Azlé. Op geen Christus' leerlingen schünt Jezus' dood rijzenis zulk een grooten indruk gemaakt te hebben, als op dezen vurigen apostel. Hoe kan het anders? Petrus Is de rots, waarop de kerk werd gebouwd en met Christus’ opstanding uit het graf staat en valt het christendom. Zon der verrüzenls geen geloof in de godheid van Christus; zonder een goddelüken stichter geen ware kerk. Zoo vinden Petrus' leeringen steeds Uitgang en oplossingen in den gestorven en verrezen Heiland, den hoeksteen van de kerk en voor alle ware christenen, maar een steen des aanstoots voor allen, die niet in Zün woord gelooven. Die Stichter der Kerk, dien Petrus zóó lief had dat hü voor Hem met het hoofd omlaag gekruisigd wilde worden, was zoo voor als na Zün verrüzenls het groote geschilpunt in de geestelüke stroomlngen, zooals Hü het tot op den dag van heden gebleven is. Te midden van dien geestesstrüd stonden in die dagen de De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tüdvak van 12 April tot en met IS April ’936 voor de kwaliteitsklassen C en D resp. f 3.70 en f 330 per 100 kg. zal bedragen. Verder wordt nog bekend gemaakt, dat de genen. met wie een zgn. B-contract werd af gesloten. vanaf 1 Mei as. in de gelegenheid zullen worden gesteld om 50 pct. van de ge contracteerde groene erwten, welke voldoen aan de kwaliteitsklasse B, te denatureeren. De Daily Herald meldt, dat geneeaheeren van bet ziekenhuis te Weston-super-mare (Somer setshire) zün opgebeld door het radio-station te Burnham-on-Sea. waar men een radiogram had opgevangen van bet stoomschip Amster dam van de K. N. M. In dit radiogram werd advies gevraagd voor de behandeling van een der opvarenden, wiens oog niet in orde waa De dokters wisten raad. Zü vertelden, op welke wüze de pün zou kunnen worden gestild door gebruik te maken van wonderolie. Het radiostation aond deze medische instructie uit. In hoeverre de raad is opgevolgd, weet men in bet üekenhuis niet. was arm; de eerbied voor het gezag nam af; er was een algemeene zucht naar goud en genot waarneembaar, een verslapping van het gevoel voor eer en fatsoen, voor eerlükheid en rechtvaardigheid. Hebben wü in dezen geweldigen tüd, waarin alle waarden leken omgekeerd, kunnen roemen: ziet, de christenen hielden stand? Zü waren het zout der aarde; in hun harten werd geen bedrog gevonden; hen heeft geen goud dorst verleid; zü deden niet mee aan het mateloose opdrijven van prüsen, zü hamster den niet; zü knoeiden niet met belastingaan giften; zü woekerden niet, staken als o-weeërs anderende oogen niet uit; zü waren rechtvaardig in den handel, billük tegenover medewerkers en ondergeschikten; in één woord de chaos, gevolg van gebrek aan naastenliefde, komt niet op hun rekening? Helaas, dit getuigenis kan niet gegeven wor den! Ontegenzeglük hebben velen zich van de kwalen van dezen tü4 weten vrü te hou den; maar groot is ook het getal christenen en katholieken, die zich in niets van de moderne heidenen onderscheiden, wier zwakheid zelfs in het openbaar voor den wereldschen rechter tot uiting kwam. Dit algemeen getuigenis kan helaas niet worden gegeven. Deze waarheid drukt zwaar, omdat de verantwoordelükheid der gedoopten in Christus groot is en omdat Petrus’ woord ook voor ons geslacht blüft gelden: „leidt een onberispelüken levenswandel onder de heide nen, opdat zü, uw goede werken ziende, God verheerlüken op den dag der bezoeking!” Wee degene, die er schuld aan is, dat, wan neer deze of gene ongeloovlge het licht der genade ziet doorbreken, hü zün oogen sluit zeggend: mün vriend of mün buurman heeft al sinds lang dat geloof ontvangen, maar het heeft van hem geen beter mensch gemaakt. 9. Verleenen van militairen bijstand, indien, op grond van artikel 217 der Gemeentewet, of op grond van art. 15 van de Instructie veer de Commissarissen der Koningin in de provinciën, militaire hulp gevorderd wordt. 10. Diensten bü veeziekten en besmettelüke ziekten. Zoo spoedig mogelük. nadat gebleken was. dat de kosten van deze en andere aanschaffin gen niet geheel uit de betrokken artikelen, doch vermoedelük wel uit de bü de begrootlng toegestane gelden konden worden bestreden, is overgegaan tot het samenstellen van het onder- werpelüke wetsvoorstel. Het contract tot aanmaak der pantserwagens te gedateerd 28 December 1934. De twaalf pant serwagens voor het eskadron pantserwagens waren op 1 April 1936 Inderdaad aanwezig. Voor het bü art. 37 aangevraagde bedrag zün uitsluitend complete gasmaskers en onderdeden daarvan, besteld. De onderscheidene onderdeden, waaruit een compleet gasmasker bestaat, worden hier te lande in verschillende fabrieken vervaardigd, terwül het samenvoegen van die onderdeden bü 1 de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug ge schiedt. Aangezien het aanschaffen van gas maskers tot de mobUteatie-voorberolding be- 1 boort, heeft de minister er bezwaar tegen te vermelden welke aantallen gasmaskers in 1935 en 1936 voor het leger zün. respectlevelük zul len worden, aangeschaft. Hü acht het voorts niet in overeenstemming met het defensle-belang. te vermelden, welke fabrieken de gasmasker-fabricage zün be- trokhen Voor zooveel den minister békend, zün er in ons land vier fabrieken, vanwaar men in Nederland vervaardigde, complete .gasmaskers kan betrekken. teerde de jongen, dat het inderdaad zün rij wiel was. Hü ging weer weg om een agent te waarschuwen. Toen hü eenigen tüd later met een agent binnenkwam wts het rüwiel nerjens meer te vinden. Tijdens het zoeken naar den agent had de knaap voortdurend dM bet oog gehouden om te zien oTMdi met het rijwiel wegreed. Aangezlen/w met zekerheid kon zeggen dat zulks! geschied, werd de recherche gewaarscl een huiszoeking verrichtte. Toen bleek het rijwiel onmlddellük na aankomst had gedemonteerd. Het frame sfes in e verstopt en de andere onderdeeten lai andere fietsdeelen in kisten geborgeïf~-Bë man die het rüwiel gestolen had. bleek te zün de 18-jarige J. J. W. Hü te in arrest gesteld. De 18-jarige C. v. Z„ die op den ultkük had ge staan. werd eveneens in het politiebureau op gesloten. De eigenaar van de rijwlelzaak, de 23-Jarige L. R.. werd aan een streng verhoor onderwor pen. Het te gebleken, dat hü de dieven er op uitstuurde en de gestolen fietsen later aan den man bracht Hü betaalde den dieven slechts eenige guldens. De prüs, dien hü voor de rij wielen maakte, was niet zelden 15 k 20 gulden In de stalling werden een vüftlental gestolen fietsen in beslag genomen. Vrijdagnamiddag omstreeks kwart over twee is op de Dierenschelaan bü de Nunspeetlaan te Den Haag, een ongeluk gebeurd, dat een menschenleven heeft gekost. De agent van politie De V. te door een tram wagen van lün 6 aangereden en op slag ge dood. De geneeskundige dienst heeft het stoffe- lük overschot van het slachtoffer naar het gemeente-zlekenhuis overgebracht. Hst Pater Damiaan-comité in Zeeuaach- Vlaanderen heeft Vrijdagavond een schrijven ontvangen van aalmoezenier Renaat Buelena. aan boord van het Belgische schoolschip .Mer cator*. waarin deze namens den commandant mededeelt, dat het zeilschip Zondagmorgen omstreeks negen uur Walsoorden zal passecren. behouden en te versterken In het geloof; de heidenen en halsstarrige joden tot Inkeer te brengen. Treffend zün op tal van plaatsen de vermaningen van de eerste pioniers der chrtetelüke kerk tot de nieuwe bekeerlingen, om de waarde van hun uitverkiezing toch voor al goed te beseffen en er hun voordeel mee te doen. „Gü «üt een uitverkoren geslacht, een konlnklük priesterdom, een heilig volk”, schrijft Sint Petrus in zün eersten brief aan de be keerlingen van Oalatië en Capadoclë. Maar die uitverkiezing legt zware verplichtingen op: „Leidt een onberispelüken levenswandel onder de heidenen, opdat zü, uw goede werken zien de juist in datgene waarover zü u thans las tigvallen, God mogen verheerlüken op den dag der bezoeking." Wat wil de groote apostel daarmee zeggen? Dit: het nieuwe geloof, dat ge hebt aangeno men, is thans nog voor de heidenen een aan leiding om u te belasteren. Zü zien in u ver eerders van een valschen godsdienst, opstan- dlgen tegen den staat, omdat ge de oude gó den verloochent. Eenmaal echter, wanneer Gods dag voor hen gekomen te en het licht van het ware geloof voor hen doorbreekt, dan moeten zü door uw voorbeeld voorbereid en voorgelicht zün om de genade bereidwillig te aanvaarden. Dan zullen zü juist in datgene, wat hun thans in u een ergernis is, God ver heerlüken. Voor dit alles is de groote voorwaarde: „Leidt een onberispelüken levenswandel onder de heidenen!” Hiermee werd natuurlük meer bedoeld dan het volbrengen der natuurwet. Ook voor de heidenen gold, dat de eene mensch den anderen niet mocht dooden; dat diefstal, leugen en bedrog, echtbreuk en godslastering ongeoorloofd waren. Christenen, die tegen deze grondwet der menschheid zondigden waren den naam van fatsoenlük burger, laat staan van christen, niet waardig. De onbertepelüke le venswandel van den christen moest zeer bü zondere, heldhaftige deugdbeoefening inhou den. opdat de aandacht der heidenen er door getrokken zou worden. Petrus geeft daarvoor eenige wenken, welke in het büzonder voor de eerste christenen gol den In den tüd en de omstandigheden, waar onder zü leefden. De Kerk werd gesticht in een geschiedkundige periode, waarin de kei zers van Rome den scepter zwaaldén over büna geheel de bekende wereld. Niet enkel Europa, ook het bekende gebied van Afrika en Azië was aan de heerschappü van den Caesar onderworpen. De veroverde volken nu droegen het slavenjuk onwillig en groot vooral was hun haat tegen de landvoogden, die de win gewesten in naam van den keizer bestierden, wat meestal neerkwam op onderdrukken en uitplunderen. Bovendien was de lüfelgenschap een eeuwenoude en algemeen erkende vorm van dienstbaarheid. Het ligt voor de hand dat bü de nieuw bekeerde christenen het menschelüke naar boven kwam; dat zü lust hadden om te gen de Romeinsche ambtenaren op te staan, te weigeren de hooge belastingen te betalen en dat de slaven neiging voelden om de vaak onbillüke bejegeningen van meesters en mees teressen niet te verdragen. Dit te meer, omdat in Christus’ naam de vrüheld van het kind schap Gods gepredikt werd. Daarom vermaant Sint Petrus zün tüd- en geloofsgenooten: weest aan elke menschelüke ordening onderdanig om God; hetzü aan den koning als aan den op persten heer; hetzü aan landvoogden als door hem gezonden. En den lüfelgenen vermaande hQ: gü slaven, weest met verschuldlgden eer bied onderworpen aan uw meesters, niet enkel aan de goede en welwillende, maar ook aan hen, die lastig zün. En waarom dit alles? Door zoo te doen zult gü de domheid van dwaze menschen tot zwügen brengen. En weest niet bang, dat gü u door die onderworpenheid ver laagt: gü toch doet dit alles als vrije mannen, met eigen vrüen wil en niet als diegenen, die de vrijheid slechts gebruiken als een dekman tel van de boosheid. Op deze wüze moest het voorbeeld der christenen de heidenen tot nadenken stem men. In dien tüd van geweldige politieke en so ciale spanningen moest er van de christenen gezegd worden: ziet, hoe onderdanig zü zün aan het eenmaal als wettig erkende gezag; ziet hoe zü de openbare lasten zonder morren meedragen; hoe het chrtetelüke dienstperso neel in bescheidenheid en gehoorzaamheid bü de anderen afsteekt. Ziet ook, hoe zü elkan der liefhebben en verdragen; ziet hoe de hu- welüken der christenen waarover Petrus in «ün derde hoofdstuk spreekt voorbeeldig zün 11. Wachtdiensten bü de Eerste Kamer en bü de Paleizen. De taak van het korps politietroepen Is in het kort de volgende: 1. Bewaking van niet door geoefende mili tairen belegde militaire gebouwen en terreinen. Politiedienst in het leger. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt, heeft de regeering met het oog op de huidige marktprijzen besloten voor- loopig af^te zien van baar voornemen om in het belang van de eierenprüzen 40 millioen eieren uit de markt te nemen. Omtrent de wü>e, waarop thans dé vervan ging van blikvleesch zal worden geregeld, staat nog niets vast. Het geldcontlngent voor den uitvoer van eieren naar Duitschland is voor de maand Mei 10 pct. hooger dan over April 1936.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5