ADDIS ABEBA GROOTENDEELS EEN ROOKENDE PUINHOOP België’s nationale held Vorstelijke ontvangst Pater Damiaan’s gebeente IBIS SHAG is losgebroken Een ware revolutie De verkiezingen in Frankrijk Dobbel matin lekker „man! L OVERAL LIGGEN DOODEN EN GEWONDEN GROOTSCHE VLAGGEN- HULDE -—CENTRAAL De stad wordt verbrand, afgebroken en leeggeplunderd MAANDAG 4 MEI 1936 l werpen van £Y iet De triomfstoet 1. AL Het hoo/dkwartier van Badoglio nabtf Dsssie, dat volgens de laatste berichten Uit het zilvergrijze zeilschip Vreemdelingenhaters moedigen de vernieling aan, opdat de Ita lianen niets dan puin- hoopen sullen vinden Het keizerlijk paleis gaat in vlammen op L Waarschijnlijk het vertrek naar Europa niet vertraagd De „Graf Zeppelin** scheurt haar huid De heele lands-regeering neemt officieel deel aan de groot- sche manifestatie door de straten van Ant- Een belangrijke overwinning van het Volksfront moet worden vastgesteld Naar Leuven Gisteren heeft België op luisterrijke wijze het stoffelijk overschot van wijlen Pater Damiaan de Venster, den eersten held van het Mrlaatschen-eiland Molokaï, ingehaald en ge huldigd in aanwezigheid van Zijne Majesteit den Koning en van talrijke hooge staatsautoriteiten. Hedenmorgen werd Patet Damiaan’s gebeente te Leuven bijgezet in de kerk van zijn orde. WASHINGTON, 2 Mej (Reuter). De Amerikaumache gezant te Addis Abeba, Cor nelius Venengert, heeft asm het departement van staat geseind, dat het centrum van Addis Abeba in brand staat. De vlammen zouden overal hoog oplaaien, de toestsmd heeft een ernstig aanzien. LEUVEN, 4 Mei co- )«n Antwerpen, 3 Mei i en - jen ware werd gadegeslagen. De buitenlandache legaties verkee- k* i van iets lukte kens Hoog in den prachtigen grooten toren de kathedraal luidt de sware Carolus-klok, de groet, rustig voor zich uitziende met een teeren. zachten glans in zUn oogen. izlen aan Wit) mlt- HO) gom <B UC) 'dag trüd was rust Het corps diplomatique, met den nuntius e den Amerikaanschen ambassadeur voorop, ei de heele lange rij burgerlijke overheden, beslui 71 10 148 25 118 31 83 23 90 11 Addis Abeba zooals het was, toen de Keizers' en de regeering er leiding gaven. Thans is het centrum der stad een hoog oplaaiends vuurzee Een Ethiopiër heeft een schot getost op dr. Melly, den leider van de Britsche am bulance in Abesalnlë. Dr. Melly werd in een long getroffen. ZUn toestand baart zorg. '■■rQ sche uten mej. alen echt tand met lags der- een ftaL Nauwelijks heeft hü zün plaste bereikt of een gerucht gaat door alle aanwezigen van mond tot mond: de Konlng, De ceremonie meester holt naar den Ingang: even later klinkt uit de verte een gejuich, dat naderbij komt: leve de Konlng! vlve le rol! en de Jonge, sympathieke vorst verschünt aan den Ingang; eenvoudig in militair tenue. HU mid- i de Ik.- Ima- iets 1. i toe kstel Communisten „Papistes" Socialisten 8F.I.O Socialistische Unie Onafh. Socialisten Radicaal Socialisten Onafh. Radicalen Links-Republikeinen Volksdetnoc raten Rep. Democr. Unie Conservatieven o te mej. wel- rden mej. ZU mej. i. In het telegram wordt verder me degedeeld, dat de stad in handen wan een opstandige menigte is. Er wordt overal op groote schaal ge- RIO DE JANEIRO, 3 Mei (Reuter). Toen het luchtechlp „Graf Zeppelin” in den hangar werd gebracht, ia het langs een der deurstijlen geschuurd. waardoor het omhulsel over een oppervlakte van meer dan 8 vierkante meter werd opengehaald. Haar volgt de lükwagen, getrokken door zes witte paarden r t zwarte pluimen op het hoofd, zelf heelemaal wit met enkele gouden draperieën en een groot gouden kruis achter op en afgedekt door de zwart-geel-roode na tionale driekleur. Ordebroeders en militai ren escorteerden den wagen. Den ganschen nacht bleef de kerk open voor de geloovigen, die elkander in de nachtwake aflosten. De verschillende congregaties en ge nootschappen betrokken afwisselend de eere- wacht, terwUl hedenmorgen vroeg om vüf uur reeds de Kajotters hun hulde kwamen brengen, om zes uur afgelost door de padvinders en de patronaten, die weer om seven uur plaats maakten voor de vrouwelüke Jeugd. Om acht uur volgden de schoolkinderen. Intusschen arriveert op 't kade-emplacement een speciale trein uit Brussel, waarmee een groot aantal regeeringspersonen arriveert. In een lan ge rU, waar geen eind aan schünt te komen, loopen zü langs de tribunes naar hun plaatsen. Voorop het corps diplomatique met den Pau- selUken nuntius Mgr. Micara aan het hoofd. Dan de regeering en de voorzitters van Kamer en Senaat, de Staatsministers, verschillende gou verneurs en talrijke leden van het Parlement. Eén lange, lange stoet steken en hooge hoeden. Militairen stellen zich op langs de kade. De kapel speelt. Even later komt de geestelükheld. Ook In een onafzienbaren stoet. Alle orden en congre gaties zijn vertegenwoordigd. De Broeders der christelijke scholen gaan voorop. De ordege- nooten van Pater Damiaan, de Plcpussen, zoo als men ze hier noemt, schrijden In grooten ge tale mee en stellen zich op vlak langs het schip. Dit zUn de mannen, die denzelfden geeste lijken vader erkennen, dezelfde idealen koeste ren als de held, die hier wordt ingehaald. De parochlegeestelUkheid in soutane volgt hen. Ach ter hen wordt het kruis gedragen omstuwd door het paars van talrijke prelaten. De kanunniken van alle bisdommen zijn hier bijeen. De gemU- terde abten van de trappisten volgen. De bis schoppen van België tenslotte omringen den Kardinaal Z.Em. Mgr. van Roey, die zich on der eerbiedige stilte naar de hoofdtribune be geeft. Toen de plechtigheden van de absoute ten einde waren, werd de kist weer Van de hooge katafalk afgehaald en bulten de kerk gebracht, waar de organisaties weer al die honderden vlaggen, doch ditmaal leder met vele volge lingen om haar defileerden. In den loop van Zondagavond zijn te Dji- boeti uit Addis Abeba berichten binnengeko men. dat de toestand eenlgszins verbeterd te. Drie auto’s, bestuurd door Franschën, die een toevlucht hadden gezocht in het station, zijn uitgereden in de richting van het centrum der stad. De zon glinstert over de Schelde. In de verte liggen kleine booten en aan den overkant ste ken fabrleksschoorsteenen hoog in ijlenblauwen nevel omhoog. Z.Eminentie Kardinaal van Roey zegende ver volgens het IQk. De commandeerende officieren van de „Mercator” salueeren voor den Konlng. En dan treedt de minister-president Paul van Zeeland naar voren voor de microphoon tot het uitspreken van de eerste offlcieele begroe- tingsrede. Hier wordt, aldus Minister van Zeeland, het stoffelUk overschot van een der zuiverste hel den der menschheid, wiens daden mlllioenen de keel hebben dlchtgesnoerd van ontroering terug gebracht op vaderlandschen bodem. De herstemmingen zijn een groote verrassing gewerden. De communistische en de socialisti sche partijen hebben belangrijke winsten ge boekt. De communisten, die in de vorige Kamer slechte over een elftal afgevaardigden beschik ten, komen met meer dan zeventig verkoeenen in de nieuwe Kamer terug. De socialisten heb ben 'eveneens een grooten vooruitgang; zij zUn van ruim honderd tot minstens 145 zetels ge stegen. De sociaal-radicalen zün echter van 157 tot ruim 115 gedaald. -L*.m mi» PARIJS, 4 Mei (Havas) Na midder nacht gaf het ministerie van Binnenland- sehe Zaken een overzicht van den uitslag der verkiezingen in 414 van de 418 distric ten. Onmiddellijk nadat de Konlng op den troon heeft plaats genomen, dragen de cadetten van het oefenschip onder de gedempte tonen van het Belgische volkslied langzaam de een voudige kist aan den wal, waar zü opgebaard werd vlak voor den, troon. De Konlng groet, staande. Allen verheffen zich van hun zetels. Dof rollen saluutschoten over dBLSchelde, en een schorre bootsirene. Aan grijpend^ moment Hij neemt de eereplaate in op den troon. Hier heet het Belgische volk, de Belgische Staat in zijn hoogste waar-" digheidsbekleeders vertegenwoordigd, zijn grooten landgenoot en Burger wel kom op den bodem, dien hij meer dan zeventig jaar geleden verliet. schoten. De Amerikaanscbe legatie zou door verscheidene verdwaalde kogels zün getroffen. Het Duiteche gezantschap heeft twee pa trouilles op vrachtauto's door de straten van de brandende stad laten rüden om achterge bleven Europeanen te zoeken. Men werkte sa men met een dergelUke patrouille van de D>- gelache legatie en een aantal Europeanen kon den in veiligheid worden gebracht. rieys POOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Intusschen wordt de plechtige stoet gefor meerd die het '..ihaam var. Pater Damlaan in een waren triomftocht door Antwerpen ge leidt naar de kathedraal. Voorop trekken de vaandels van de jeugd organisaties, bonte, kleurige doeken, die vier aan vier voorbU worden gedragen door fleu rige meisjes en jongens honderden en hon- derden achter elkaar. Minuten en minuten lang ziet men niets anders dan vlaggen, zoover men kan kUken. Even wordt de groep onderbroken door een groep meisjes in het wit, die het „Hosannah” zingen. En dan komen de vaandels weer uit alle deelen van België, onafgebroken steeds maar meer, steeds maar nieuwe honder den. Dit is een vlaggenhulde, zóó grootsch en Indrukwekkend, als wü nog nergens zagen. Om tien uur had de plechtige H. Requiem mis plaats, door den Hoogeerw. Pater Paul Vanhoutte, provinciaal van de P P. der Heilige Harten, opgedragen voor alle gestorven melaat- schen van Molokai, met pontificale assistentie van ZUn Em. Kardinaal van Roey. Na de absoute, door Kardinaal van Roey verricht, vormde zich de begrafenisstoet, die de kist dwars door de stad naar de kerk van de Paters rer Heilige Harten bracht, waar de Kardinaal haar büsette in de speciale graf kapel. Weer een reusachtige manifestatie van heel België bü den Intocht van zün held. "D* echode wordt thans hersteld, e» men hoopt, hiermede nog tijdig genoeg gereed te sUn. opdat het luchtechlp nog hedenmiddag den dienst op de Zuld-Atlantlsche De Inzittenden hoorden eenige schoten, maar deze schoten waren niet voor hen bestemd. Het blükt dat de inboorlingen zich op het oogenbllk bepalen tot onderlinge twisten. De onlusten, die te Addis Abeba zün uitge broken hebben een echo gewekt in eenige plaat sen langs de spoorlün. Te Aoesje is een goe derentrein geplunderd, te Alsja heeft zich een vechtpartU voorgedaan tusschen Ethiopiër» en Somali's. Uit vrees, dat zich nog meer Incidenten zou den voordoenen vooral omdat zü wenschten bet station Addis Abeba vrü te houden, hebben de autoriteiten van Fransch Somaliland heden avond besloten twee compagnieën Senegaleeaen naar Addis Abeba te zenden. Volgens een bericht uit Addis Abeba beeft bat opvoer aldaar den deed tenge volge gehad van 34 Europeanen, enen Grieken of Armsnilra, die het leven zen den hebben verteren bü de verdediging van Als eindelUk het zicht weer vrü wordt, komen de padvinders, de verkenners, de Sea-Scouts. de welpen, de vrouwelUke padvinders met allerlei kleuren dassen, van allerlei troepen en horden en eveneens met vlaggen. Achter hen komer de verpleegsters, de politiecorpsen, ook me vaandels. Achter een dof trommelslaande kape rüden enkele officieren te paard, gevolgd doo een regiment soldaten in flankformatie. De oud strijders sluiten zich aan honderden mannei met onderachéidinggen op hun gewone overjai De studenten van het Amerikaansch colleg stappen achter de stars-and-strlpes-vlag. En dai volgen alle kerkmeesters, ook weer een lang stoet, van de heele stad en omgeving, in hui merkwaardige kleedü: lange zwarte tabberder professorale toga’s lüken ze haast, de mouwei met zwart bont opgewerkt en met strikken opzi verschillend in kleur, naargelang de parochi< waartoe zü behooren. Enkelen dragen een platt Spaansche muts. De bemanning van de .Merca tor" krügt een applaus langs den weg. De fa mille Constant de Venster, met drie rechte nlch ten en vier aangetrouwde bloedverwante, voorop, eveneens. En dan schrüdt de militair muziek met den Marche heroique van Handt aan de priesters vooraf dezelfde lange stoe die onder de overkapping van de kade binnen trad. Ja, deze roemrüke missionaris leeft voort, krachtiger en werkelijker dan ooit. HU moge vanwaar hü thans verkeert zün vaderland in dachtig zün en ter hulp koenen: de geestelUk heid zegenen en de jeugd bezielen tot aposto laat. Deze dag weze er niet alleen een van zün verheerlüking doch ook een van eigen bezin ning. Moge zün voorbeeld aansporen en aan moedigen tot het goede dan werpt deze dag een hoopvol licht in de toekomst. De belde toespraken werden buiten de Ka thedraal voor duizenden menschen door luid sprekers verstaanbaar gemaakt. Uk telegrammen, ontvangen Bodard, den Franschën gezant te Addis Abeba, blijkt, dat aldaar oen revolutie is loogebaroten. De roovers bestrijden en vermo^4n -elkaar. Onophoudelijk hoort men schieten. De vreemdelingenhaters moedigen de vernieling aan, zoodat de Italianen bij bun aankomst slechts puinhoopen zullen vinden. Allqp Abessiniscbe autoriteiten hebben de, stad verlaten. Er zijn talrijke doo- den en gewonden. De mlnister-przsident verklaarde, dat het hem als hoofd der regeering een eer was als eerste Pater Demlaqn’s gebeente in Belg* te mogen verwelkomen. -’ Na deze korte toespraak treedt de Konlng weer van den troon af, drukt Kardinaal van Roey en tien Pauselüken internuntius de hand, brengt nog eens zün groet aan den opgebaar den priester-held en begeeft zich naar den uit gang onder nieuwen lulden jubel van allen. Enkele oogenbllkken onderhoudt ZUne Majes teit zich met den eenlgen nog overlevenden rechten neef van Pater Damiaan, Constant de Veuster, een eenvoudigen boerenman, die eer biedig zün klak van zün hoofd afneemt als de Konlng tot hem spreekt. Buiten zün de ramen van al de hooge hulzen tegenover de kade volgeproot met menschen, die den Konlng blüven en blüven toejuichen. Op e 11e balcons «ruiven de zakdoeken en het ,,leve de Konlng" galmt nog straten ver. Ook Leuven heeft het lichaam van Paer Da miaan 'n grooten intocht bereid. Op de Thien- sche vest werd gisterenavond een kleine stort samengesteld klein in vergelüking met dien van Antwerpen waarin hoofdzakelük de plaatselüke autoriteiten meegingen. Aan den Ingang van de St. Pieterskerk werd het stoffelUk overschot ontvangen door den Deken van de stad, omringd door zün geeste- lüken en kerkmeesters, waarna het werd op gebaard In den kruisbeuk. De Amerlkaansche gezant heeft gëselnd. dat de Amerlkaansche. mevrouw Stadin uit Loma- linda In Callfomlë, tijdens een vuurgevecht in de hoofdstad door een verdwaalden kogel is ge troffen en gedood. De Britache kerk Is door plunderaars leegge haald. Alle Koptlsche kerken zün geplunderd, verscheidene der laatstgenoemde kerken zün tot den grond toe afgebrand. Volgens te Djlboetl ontvangen berichten heb ben te Addis Abeba zeven Franschën. twee Bel gen en drie Syrische gezinnen en het geheels spoorwegpersoneel een toevlucht gezocht in het station. Niemand is lastig gevallen. Toch wordt te Djlboetl een trein gereed gehouden om eventueel met een compagnie Sen'egaleesche soldaten naar Addis Abeba te gaan, teneinde de vluchtelingen af te halen. Plunderaars hebben winkels op vrü grooten sfstand van het station In brand gestoken. Het stationsgebouw is van steen gebouwd en loopt dus weinig brandgevaar. Om 17 uur Is heden middag de tweede speciale trein, die gisteren uit Addis Abeba vertrokken Is. aangekomen. In den trein zaten de militaire Zweedsche missie en verscheidene officieren. lederen keer als uit een of ander deel van België een gewone of een extra-trein is binnengeloopen, dringt zich weer een nieuwe drom menschen door de poorten van de machtig monumentale middensta tie naar buiten om de Keizerlei op te trek ken, waar de Antwerpenaren op de café terrassen achter hun hooge café-filtre- glazen hun Zondagmorgenrust genieten. Menschen van buiten, met koffertjes en pakjes en onderpastoors met lange dicht geknoopte jas en platten, breedgeranden bolhoed loopen er tusschen door aan het hoofd van groepjes kajotters. Op lederen kraag plekt het verguld insigne met de beeltenis van Pater Damiaan, den lüdens- r en offerheld van België, die meë konink- lijke eer vandaag wordt ingehaald in zijn vaderland meer dan vijftig jaar na zijn dood op het eiland der Meiaatschen. Velen heeft deze opgewekt. Niet alleen de meiaatschen, die hjj zelf in Molokai verzorgde, maar ook tal van anderen, die trooat vonden in zjjn vrijwillig leed. Hoevelen wer den geïnspireerd tot heldenmoed en opgebeurd als zij een blik wierpen op het edel metaal van dit leven. misdienaars in soutane groe- met het kruis eerbiedig bü de kerken. Alles trekt in de richting van de Schelde. In de binnenstad is de drukte niet om door te komen. In optocht marcheeren meisjes van de jeugdbeweging in sierlüke uniformen langs de menschenhaag die tusschen de kathedraal en de kaden opzü van den weg wordt gehouden door militairen m hun groot uniform, met tres sen op hun borst en het geweer op. den rug. Bü den ingang van den landingssteiger rüden auto's af en aan. Loopers zün uitgelegd van het hek naar de overkappingen vlak langs den aral, waar de tribunes voor de autoriteiten zün op geslagen tegenover het water. Heel officieel België is hier vertegenwoordigd. Hooge militai ren loopen 'in hun uniformen, rük bezaaid met onderscheidingen en eereteekenen op en neer. De ridders van het Heilig Graf, gehuld in witte mantels, met hun aalmoezenier, eveneens ge heel In het wit, aan het hoofd, nemen een der vleugels van de tribune in. Aan den anderen kant nadert het *nke zllver-grüze oefenschip „Mercator”. Hoog steken zün masten de lucht in. De zeilen zün opgerold langs den spriet, die als een fraaie lange punt voor den boeg ultateekt. Op het dek staat de bemanning in het ge lid naar den wal gekeerd. Pavoiseerlngen loopen door het strak-lngewikkelde, spits naar de mastpunten toeloopende touwwerk heen. De Ingang van de kajuit is afgedekt met een Amerlkaansche vlag. Pater Da miaan is in de Antwerpsche haven aange komen. Nog even gaat het schip de over kapping voorbü, om kort daarna vlak langs den wal te worden gesleept. Matrozen staan klaar, grüpen de trossen en leggen het vast. De masten steken boven de kap van„ den steiger uit. Loopplanken met rood fluweel draperie omkleed worden naar het schip uitgelegd. Op de rivier aan den overkant kruisen schepen. plechtigheden haar brommende stem doet hoe ren. Uit den witten hjkwagen wordt de - kist weer op de echouders genomen en de kelk bin nengedragen. Vóór aan het priesterkoor wordt aü opgebaard op een hooge, tot achter in de kerk zichtbare catafalk, die omgeven is van tal- rüke kaarslichten. Ben zwaar zwart-en-gouden kleed ligt erover been. Onder de hooge gothl- sche gewelven dreunen de klanken van het orgel. Alle autoriteiten hadden in de kerk plaats genomen. toen Z.Em. Kardinaal van Roey de plechtige absoute verrichtte, na afloop waar van de ZX. Pater Rutten O. P. eerst ia het Nederlandsch en daarna in het Fransch zün kanselrede uitsprak. Het zün niet alleen gevoelens van bewonde ring en dankbaarheid, aldus sprak pater Rut ten, die ons hier hebben gebracht, maar ook de behoefte om over iets anders te hooren spreken dan over oorlog, ellende en zedeloosheid. Nu wü op dezen dag het leven van Pater Damiaan beschouwen gaan onze gedachten naar no beler dingen, naar heldenmoed en offervaardig heid. Dit leven geeft ons een groote les: rük- dom, eer en zingenot hebben geen duurzaam heid alleen het offer blüft leven. En het woord van Christus blüft waar: slechts als de graankorrel In de aarde verdwünt en ontbon den wordt, zal er oogst uitschieten. Wü heb ben hier een melaatsche in triomftocht bin nengehaald en wü groeten hem. Pater Da miaan leeft thans voort in het vaderland, waarnaar hü zoo vurig heeft gesnakt. Vaxihf het Priesterkoor richtte vervolgens kardinaal Van Roey het woord tot alle aanwe zigen, Z. Eminentie dankte den Konlng en den President 8er Vereenlgde Staten van Amerika voor wat zü gedaan hadden, om deze plechtige rouwhulde mogelük te maken. Mag dit eigenlük wel een rouwhulde heeten. Is het niet veel meer een juichend vreugde feest, de apotheose van levende? Hoort Pater feest, de apotheose van ’n levende? Hoort Pater hebben gevolgd, om mét Hem het Rük van het Leven binnen te gaan! Gold ook voor hem niet letterlük wat Isaias van den Chris tus zeide: „Veten waren met verslagenheid vervuld toen zü hem zagen, zoodanig -was hü misvormd; zün aanzien was niet langer dat van een tnensch; hü had noch gedaante noch schoonheid meer om onze blikken tot zich te trekken.” En heeft ook hü niet deze afschu- welüke gedaante weten om te zetten in een visioen van licht en schoonheid? PARIJS. 3 Mei (Reuter). Volgens gisteravond iaat aan den Quai d'Orsay ontvangen •telegrammen duurden de onlusten en plun deringen den geheelen dag voort. Het keizerlijk 'paleis en de handelswijk staan in brand, in de straten wordt gescho ten en overal ziet men gewonden liggen. Deze onlusten zjjn te wjjten aan de soldaten die naar de hoofd stad terugvloeien, aan benden die door den Italiaanschen opmarsch worden voortgedreven, en aan duis tere elementen. De nacht op den Zondag is betrekkelijk kalm ver- loopen. Heden ontbrandde de strijd in ver schillende deelen der stad opnieuw. Het centrum vaA Addis Abeba is volkomen leeggeplunderd, afgebro ken en verbrand. rend komen er vluchtelingen bin nen. Een goed deel van Addis Abeba is thana vernield en de scha de is aangjenljjk. Vanmiddag begon het hevig te regenen, maar de schietpartijen verminderden er niet om. De Fransche legatie is op elke gebeurtenis voorbereid. Langs «ten heeten weg branden kaarsjes langs de ramen en staan de menschen biddend aan den kant. Pastoors en ten Langs zün geboortehuis, cl^t aan het klooster van zijn ordebroeders Is vastgebouwd, trekt de stoet. Bü de kerk van Tremelo wordt halt ge houden en de Profundls gezongen. Door al deze dorpjes rüdt de held van Mo lokai en bet is laat, heel laat in den avond als de stoet te Leuven aankomt. r België heeft zün hulde gebracht. Thans ont vangt de Kerk weer het stoffelUk overschot van haren grooten zoon om het in den velligen grafkelder bü te zetten. En dan elndelük trekt weer de heele stoet door Antwerpen, waar duizenden en duizenden menschen zich langs de straten verdringen, naar Berchem, waar de Hst wordt over ge bracht in een auto, die Pater" Damiaan’s ge beente, over Tremelo, zün getxxirteplaats, naar Leuven brengt, waar hü zün studies maakte. overwinning behaald, welke zeer zeker *n het regeertngsprognun tot uitdrukking aal moeten komen. 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5