ui föafmvu/ue, Financiering der industrie I Katholiek radio-congres te Praag der Berlijnsche Graal I DE OLIJFOLIE Mechanisatie in de sigarenindustrie „Kreuzchor” EEN SCHRIJVEN VAN Z. H. DEN PAUS I I RADICALE REDE VAN MR. WESTERMAN KATHOLIEK BERLIJN BIJEEN WOENSDAG 6 MEI 1936 Ontvangst op het Raadhuis PRINSES JULIANA TE BAARN Katholieke actie in den aether TWEEDE KAMER TOESLAG VISCHVENTERS GLASFABRIEK LEERDAM Vragen aan minister Gelissen TUINBOUWSTEUN* In eigen hand Ufa-Palast geheel vol I t De opvoedende taak van de radio Op de feestvergadering voerden eenige hoogwaardigheids; be kleed er s het woord Commissie van deskundigen moet van advies dienen Bezoek aan tentoonstelling gebracht Feestvergadering Oedeïeczi bewonderd de PALMOLIVE TEINT-.' Het standpunt van de S.D.AT*. Na ordening moet de industrie zoo krachtig mogelyk tegen het buitenland beschermd worden jcel is de, olijfolie in Palmolive! verwerkt, Jeugd en charme geeft aan Uw teint. Er is geen andere schoonheidsolie die met olijfolie kan worden vergeleken. Olijfolie „smelt’’ op lichaamstemperatuur, drinkt diep in de poriën door en reinigt deze grondig, zonder de huid te irriteeren. VV reproduceer en op deze pagina een tweetal fragmenten uit het, door de Berlijnsche Oraal IJ. Zondag op gevoerde -Kreuzchor" De katholieken en de radio Diepe zin van de „Imitatio” op kunstzinnige wyze verbeeld Rede pater de Soccorsi Jb was voorge- CW (Van onzen byzonderen correspondent) I Dit schrijven luidde: hield. verwonderen, dat Z. H. PER STUK Den Haag. 5 Mei 1936. t «pel. igheidsbeklee- (Van een byzonderen correspondent) Berlijn, 4 Mei doel Stadion een sdeze lg zult 3 8 B 8 5 Nadat net Congresplan was aanvaard, gingen de Congressisten uiteen, om .den eersten dag te besluiten met een groote feestvergadering, die te acht uur gehouden werd in Sladkovsky zaal van het ..Rcpresentacnl dum”, het Represen- tattehuls, door de Regeerlng^ Wat de radio kan uitwerken in de huiska mers, in de Ziekenkamers schetst spreker aan In haar memorie van antwoord op het voor- loopig verslag Aer het wetsontwerp, houden de tydeiyke maatregelen betreffende de me chanisatie in de sigarenindustrie deelt de re geerlng mede, dat noch de BedrQfsraad, noch de NUverheidsraad haar de aangewezen in stantie voorkomt om op te treden als advi- seerend college bij de uitvoering der betref fende wet. Is «Be ordening geee-hied, dan dient sfj de industrie aoo krachtig mogeiUk tegen het buitenland te beschermen. Geschiedt dit. dan heeft a(j althans de rendabiliteit in eigen hand. f l I Aansluitend by deze slotgedachte behandel de pater Dito het vraagstuk van de radio on der katholiek opzicht. g Voor dit gehoor van Berlijnsche Katholieken klonk deze tekst als een gongslag. Hier werd geen religieuze tendens voorzichtig in een pro- laan omhulsel binnengesmokkeld. Hier, in een bioscooptheater, klonk open en onomwonbaar de realistische waarheid van het onontkoombare kruis. Hier durfden jonge menschen een blij moedig ,Ja" te zeggen op het offer, en het he roïsme van het lijden te verheerlijken. Een „Bejahung” van het leven in zjjn volheid, van levensvreugd èn lijden, van natuur èn boven natuur. Een zuiver religieuze waarheid, maar snijdend actueel in het leven van elk der aan wezigen. Als zeer verheugend werd geconstateerd het feit, dat de Katholieken de noodzakelijkheid beginnen in te zien van zich op radlagebied te moeten doen gelden. Doch het zal noodig zijn, dat de negeerde samenwerking vergezeld ga van medewerking. Als dit Congres slechts een oplevende medewerking en een blijvende be langstelling mag verwekken, dan is de stap in de goede richting gezet, en kan een volhar dende activiteit internationaal ondersteund, ook nationaal groote vruchten ^Werpen. De eerste spreker, de „nationalist” mr. WE8- (en HU in ca dat De Directeur van het BC.LR, Pater Dito, bracht verslag uit over de werkzaamheden van het Bureau sedert 1929, toen het eerste Int. Kath. Radio-Oongres werd gehouden. Groote hoeveelheden van dexe beroemde schoonheidBolie wor den bij de bereiding van elk stuk Palmolive xeepgebnfikt. om char me en schoonheid te geven, en de teint der jeugd te behouden' Toen aan het einde het -,.xyt dan bereid'1 de zaal werd Ingeslingerd, en de toeschouwers stil de zaal verlieten, hebben dezen de gedachten uit de „Imltatlo” als een levenden schat mee huiswaarts genomen. van e gen en dere volken mogeljjk maken. De cultureele actie van de radio stelt voorop eerst den mensch, dan l»et volk. en dan eerst de volkeren dich ter te brengen by God. Over dit onderwerp voerde het woord dr. Max Jordan, Europeesch vertegenwoordiger van de National Broadcasting Company of America. Er blijkt uit de verstrekte gegevens, dat in de meeste landen, waar de Katholieken ge tracht hebben iets op radio-gebied te onder nemen. men de beschikking heeft over eenige Kathollere uren. In sommige landen, als Ita lië, Polen, Oostenrijk, Tscbecho-Slowakjje wordt Wékelijks de H Mis uitgezonden. In Zuld-Afri- ka wordt maandelijks een godsdienstoefening fiitgezonden. In Japan geschiedde dit twee keer bij gelegenheid van het Paasch- en Kerst feest, doch slechts België en Nederland kun nen bogen op een wekelijksch Katholiek pro gram. dat voor België twee dagen per week en voor Nederland bijna de geheele week omvat, waaruit wel blijkt, dat de positie van den K.R O. in Nederland uniek is in de wereld. Sinds de K.R.O. begon met de radio ook te stellen in dienst van de Missionarissen, kwam de kwestie van radio en Missie meer op den voorgrond. Uit besprekingen met den Kardi- naal-Prefect der Propaganda Fide, zoowel als onderscheidene Missie-oversten in Rome, is komen vast te staan, dat het Nederlandsch initiatief groote waardeering en aanmoediging beeft ondervonden, en dat ook bestudeering van dit vraagstuk in meer algemeenen zin aan beveling verdient. De tweede Congresdag werd begonnen met een H. Mis in de St. *Wenzel-kapel van de Praagsche Kathedrslal, waar de vertegenwoor diger van Z.Em. Kard. Kaspar de H. Offerande, bijgewoond door alle Congres-leden opdroeg. Om 12 uur ontving de eerste burgemeester Dr. Baxa de Oongres-leden in het fraaie Raad huis. Op zijn begroetingswoord antwoordde Pa ter Dito met een korte toespraak, om vervol gens in naam van allen een krans te leggen by het graf van den onbekenden soldaat in de z.g. Raadhuiskapel. Na de kranslegging noodigde spr. de aanwe zigen uit een Onze Vader te willen bidden voor de zlelerust van hen die vielen, en tot het be houd van den vrede. Doktoren bevelen olijfolie aan voor het teere huidje van pasgeboren kinderen.'en 20.000 schoonheidsspecialisten dringen aan op dc toepassing van olijfolie, om frissche. stralen de schoonheid te behouden. Daarom zeggen zij U: „gebruik Palmolive zeep!" Massage met het overvloedige schuim van Palmolive zeep is een schoonheidsbehan- deling op zichzelf. Pas tweemaal eenvoudige behandeling toe; al si U bemerken hoe groot de charme is van een gezonde, goed onderhouden, zachte huid. Masseer met het rijke Palmolive schuim niet alleen Uw gezicht en hal», maar Utv ge- hecle lichaam Laat het schuim diep in Uw poriën dringen, zoodat alle onreinheden wor den verwijderd. Spoel daarna afeerst met warm, dan met koud water en droog de huid zorgvuldig af. om springen te voorkomen. Uw belooning Nieuwe jeugd, het behoud van Uw charme! Hoe heerlijk is een dagelijksch Palmolive voetbadhet houdt Uw voeten in goede conditie. Het R. K. Tweede Kamerlid Kuiper heeft den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart gevraagd. Indien de minister overtuigd is van het groote belang, om. tot behoud van werkgelegenheid, de Glasfabriek te Hedenmorgen komen de Congressisten samen in de Kerk der Paters Dominicanen, waar Pa ter Provinciaal Th. Dili het H. Misoffer zal opdragen. Om tien uur wordt een bezoek gebracht aan de Praagsche i auiuzenders. }leerdagi In stand te houden, wat zijnerzijds daartoe dan is verricht en tn hoeverre het juist is. dat voorstellen van den kant der directie tot oplossing der moeilijkheden gedaan, door de regeer'ng zjjn afgewezen. i Ten slotte heeft het Kamerlid gevraagd, of I het juist is. dat van den kant der regeerlng een oplossing zou® worden bevorderd, die de Glasfabriek te Leerdam onder buitenlandsche invloeden zou brengen, met het gevaar, dat de fabriek binnen afzienbaren tijd zal worden stilgelegd. De heer Westerman ia op dit punt zeer ra dicaal. Zelfs een liberale interruptie, dat. wat hU wenscht. op socialisatie zou moeten uit- loopen, v opmerking, dat Deze groote feestvergadering werd door ruim honderd personen bygewoond, w.o leden der Regeerlng, parlementsleden, vertegenwoordigers van het Corps C'-’-mat que en vele andere ker- keiyke en wereldlijke hoogWMrdicttt^’tt*L,“ ders. 3S Omdat de voorzitter van het bestuur, Wgr. B. Marschall eerst Dinsdag arriveerde, werd het coqgres geleid door Pater Dito O.P.. vice- voórzltter en directeur vaij het B. Q. I. R., die nadat de nationale hymne was gespeeld een openingsrede hield. Spr. ultte zijn» vreugde over de groote opkomst naar het congres en riep vooral den autoriteiten een harteljjk wel kom toe. o.a. den vertegenwoordiger vap den Apostolischen Nuntius, den ministers, leden van het corps diplomatique, professoren der Uni- versiteitewr e.a. Nadat de brief van Z. H. den Paus, waarvan hierbij de positie der teoorleidsters, die voor het publiek de eenheid van elke groep personifieer den en het gemeenschappelijk optreden tot iets persoonlijks samenbonden. Doch niet alleen door aangeboren kunstgevoel kwam deze opvoering „von innen heraus”. In wezen was dit spel allereerst tekst, slechts uitgedrukt door klank en beweging. Het groote effect op het publiek werd bereikt door de groeiende overtuiging, waarmee elk der meisjes haar woorden sprak. TERMAN heeft daarover een radicaal eigenlijk zeer logisch) betoog gehouden, wenscht van de Regeerlng niet slechts dustriefinancleringspohtlek. maar bewuste consequente industriepolitiek. HU oordeelt, minister Gelissen de zaak te eng ziet, als al leen ondernemingen met behoorlijke rendabt- liteitskansen crediet zullen krijgen. In een tijd, waarin van onbelemmerd handelsverkeer geen sprake meer is en waarin één buitenlandsche maatregel de rendabiliteit van een Nederland- sche onderneming kan doen ineenstorten, ia die rendabillteltseisch volgens den heer Wes terman een typisch overblijfsel uit deri tijd der liberale economische opvattingen. Hjj wil, dat de Regeerlng dit probleem geheel anders gaat bezien. ZU moet volgens zijn oordgri een in ventaris opmaken van wat In ons land aan indlvidueele productie bestaat en dan nagaan, wat aan het industrieel apparaat gereorgani- seerd moet worden. Het Tweede Kamerlid Groen heeft gevraagd aan den minister van Landbouw en VlsscherU, of deze bereid is mede te deelen, waarom de elnduitkeering tulnbouwsteun over het jaar 1935 nog niet heeft plaats gehad. De regeerlng stelt zich echter voor, een commissie van deskundigen in te stellen, welke haar bij de uitvoering der wet van advlea zal dienen. Een diepgaand onderzoek in de verschillende bedrijven, dat zich niet zou beperken tot den invloed van de ontwikkellsig op de werkloosheid, doch zich zou moeten uitstrekken tot de betee- kents daarvan voor de positie der onderneming, bjj welk onderzoek de 470.000 werkloosen zou den moeten worden gerubriceerd, is practlsch niet mogelijk. Het vraagstuk der wachtgeldregelingen heeft een algemeenen kant, die niet incidenteel kan worden behandeld. Eerst beirekkelijk laat in den middag la de Kanser teegekomen aan het belangrijke wetsontwerp tot stichting van een N.T. Maatschappij vore Indnetrieflimnciering. werd door hem beantwoord met de 1..; ook die socialisatie te verkie zen is boven den ondergang. Tot dien onder gang komt het. als niet de Regeerlng een krachtige politiek tot behoud van de natio nale kapitaalkracht voeren gaat. Want de tijd, dat het Individu die taak met succes volbren gen kon, is volgens mr. Westerman lang voorbij. „••De groote uitvinding van de radio kan veel zege*, maar ook veel verderf brengen. WU danken u, dat ge meewerkt om de radio te maken tot een werktuig van zegen, om den luisteraars te brengen de waarheid der christe lijke gedachte en den zegen van de Kath. cul tuur. Ik bid Gocb zegen af over het werk van het congres.” - Uit naam van de congressisten sprak Abbt Caffarel, als secretaris van de kath. centrale voor film en radio te Parijs, die dank brach'. voor de ontvangst en organisatie, waarna d-* heer Wlttner namens den Dultach ka th.-radio bond in Tsjecho-Slowakjje nog een korte rede Kruis. Open en klaar sprak in de derde scène de wil de liefde tot het Kruis om te zetten in de daad. Dezelfde tekst der „Imltatlo” heeft indertijd ook gediend als bouwstof voor het „Paasch- kruls”, dat de Oraal in 1931 in het Olympisch uitvoerde. De overeenkomst tusscheu de Amsterdamsche opvoering en het „Kreuz- chor” beperkt zich echter tot dit samenvallen der grondgedachte. In den vorm was er groot onderscheid. Tóen wa^ het een demon stratie van duizenden in de open lucht, titans was het een opvoering van 250 spelenden onder de schijnwerpers van een filmtheater. Te Am sterdam was de uitvoering allereerst een getui genis van eigen gezindheid en een openbare meditatie. Te Berlijn werd'het „Kreuzchor* veel meer tot het publiek gesproken, was het een vastberaden en bemoedigend „Kom. neem uw Kruis op". Men kan hierin het verschil proeven tusschen het karakter der beide Graal-afdee- lingen. Te Amsterdam gaf de beweging met duizenden leden, gewoon demonstratief naar buiten op te treden een massale demonstratie, welke imponeerde door de eensgezindheid der duizendtallen. Te Berlijn gaf een beweging, welke gewend ia in de grootstad met haar 1800 1935 36 had een vrij rommelig karakter, door dat er eerst afdeelingen moesten getrokken worden en. toen dat geschied was en de afdee lingen haar voorzitters hadden gekozen, een vrij gevarieerde agenda gereed lag. De regeerlng is bevreesd, dat Indien niet wordt ingegrepen, de toestand zich in korten tijd sterk ten ongunste zal wijzigen. Mocht dit wetsontwerp niet tot wet worden verheven, dan is een snelle mechanisatie speciaal in het Zuiden des lands te verwachten. De regeerlng zegt, met dit wetsontwerp geens zins te beoogen den op 15 Mei 1935 bestaanden toestand te „bevriezen"zij wil aan de nor male geleidelijke ontwikkeling der mechanisatie zoo min mogeluk hindernissen in den weg leg gen en alleen daar, waar noodig, regelend in grijpen. Tot stomme verbazing van den minister van Justitie is over de herziening van de voorschrif ten nopens de toelating, om koatelooa te pro- cedeeren, geen woord gezegd. Van belang is tn de nieuwe regeling vooral, dqX- voortaan niet slechts onvermogenden kostelSaa, maar ook minvermogenden tegen een gereBuceerd tarief kunnen procedeeren. Het is tegenwoordig een zeldzame ge beurtenis, dat katholiek Berlijn te zamen komt bü een uitvoering, door een katho lieke organisatie gegeven. Toen dan ook Zondagmiddag de Oraal in het Ufa-Palast am Zoo haar „Kreuzchor” opvoerde, was de De voordrachtenreeks in een der zalen van het Handelsmlnisterie te Praag, waar het Tweede Internationaal Radio-Congres bijeen kwam, werd geopend door den Di- - recteur van den Oostenrijkschen Radio Om roep (Ravag) Dr. O. Czeya met een ver handeling over „De radio in de Wereld.” Wanneer de invloed van de radio in de wereld vast staat, dan heeft het voor de Katholieken ook zin, om zich inter nationaal op dit terrein te organiseeren, om de „spreekbuis van de wereld” te stel len in dienst van de Katholieke levensbe schouwing. Dinsdagavond van half zes tot kwart over zes. bracht Prinses Juliana een onofficieel be zoek aan de tentoonstelling van werken van H. M. de Koningin en Oooische meesters, die gehouden wordt in de aula van het Lyceum te Baarn. H. K. H. werd ontvangen door den intendant van het paleis, jhr. De Jonge van Wijnbergen en burgemeester Jhr. dr. O. C. J. van Reenen. Zij werd voorgesteld aan de hee- ren van het comité Wjjnja en Vorderhake. H. K. H. werd rondgeleid door den heer Wijn ja. terwijl diens dochter bloemen aan de Prin ses aanbood. De Graal had zich niet tevreden gesteld' met een goedkoop tooneelsucces. De stof, welke aan het publiek werd voorgehouden, was een harde en voor velen moeilijk te aanvaarden waarheid In overeenstemming met den diepzlnnigen tekst was in den vorm het banale vermeden en werden aan de uitvoering de hoogste artistieke e'ischen gesteld. De stof, waaruit het spel was gebouwd, was ontleend aan de hoofdstukken uit de „Imitatio Christi”, welke handelen over „den koninklij ken weg des Kruises", het 12e en 56e kapittel van het twteede en derde Boek. Voor dit had de Graal den Latjjnschen tekst van Tho mas Kempls opnieuw uit het Latijn vertaald 'Deze tekst was uitgebreid met het „Vexilla Re gis” en het „Crux fidelis". De opbouw en de ensceneerlng der scènes sloot aan op den ge dachtengang der belde hoofdstukken der „na volging”. In de eerste scène vlamde uit het echt menschelijk verlangen naar het edele en groote de geestdrift op voor het Kruis. Dit vluchtig enthousiasme louterde zich in de twee de scène tot een diepe, gloeiende liefde tot het die De directeur van Radio Vatlcana. Pater dr Soccorsi, hield vervolgens een rede ovjr de geestelijke taak van de radio in de wereld. Spr. had tot tekst gekozen „Wat Ik u gezegd heb in de duisternis, zeg dat in het volle licht; en wat Ik u in'Jet oor gezegd heb, predik dat van de daken”. „De H. Vader beeft met genoegen verno men, dat het tweede katholieke Radio-con gres te Praag gehouden wordt onder pro tectoraat van Kardinaal Kaspar. Uwe Emi nentie «"set heel goed van welk belang mo menteel het probleem der radio is; de radio, die een machtig wapen is om de waarheid en rechtvaardigheid te verkondigen, doch ongelukkigerwijze ook gebruikt wordt als een der meest gevaarlijke verspreidin gen van het kwaad. Het is dus niet te de Paus zijn bijzondere belangstelling ten opcichte van het B.C.IA. heeft en aan de congressisten, door middel van Kard. Kas par zijn specialen zegen geeft, die tegelijker tijd een'vaderlijke aanmoediging is en een uitdrukking van zijn wenschen.” PACELLI. Kardinaal Staatssecr. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van Waterstaat gevraagd, of de vischventers als belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet kunnen toetreden tot een toeslagregellng en of het juist is, dat de toeslag neerkomt op f6 per week voor gehuw den en kostwinners en f 0.50 per kind hefteden 14 jaar gedurende 19 weken, terwijl over de andere 33 weken geen toeslag gegeven zal wor den. De eerste vergadering van de Tweede Kamer in het derde trimester van het zittingsjaar De voorgelezen adhaesle-betuigingen. gezon den aan net Tweede Internationaal Katholiek Radio-Congres, dat dezer dagen te Praag wordt gehouden, culmineerden in het schrijven van Z. H. den Paus, door Pater Soccor^j aan het Congres-Bestqpr overhandigd. De radio moet eerat een volk zijn eigen wezen doen kennen, alle cultuurwaarden, waarvan velen ver- stoken bleven, aan jong en oud, aan arm en rijk doen kennen. Daar- ^iaast moet de radio het meeleven een volk met de geestesuitin- beachavingsideeën van an- de hand van de praktijk in Nederland. Wan neer dit bereikt kon worden in een land met ren toch gemengde bevolking, dan moet el ders tenminste hetzelfde kunnen verkregen worden. De radio staat ook niet stil voor de gren zen Van een land, en is In waarheid van In ternationalen en unlveraeelen Invloed. De erkenning van dezen invloed bracht Rus land ertoe zich van den omroep meester te maken voor de propaganda van de communis tische wereldbeschouwing. Spreker gaat na hoe men ook in andere landen naar de radio als instrument voor volksbelnvloeding heeft ge grepen. leden als kernbeweging te werken, een uitvoe ring, welker effect lag in een artistieken vorm, waartoe elk der medewerkenden persoonlijk bjj- droeg. Het kleiner aantal medespelenden bood de mogelijkheid een ruimer gebruik te maken van de artistieke uitdrukkingsmiddelen zang, dans, en begeleidende muziek en hierin een harmoni sche perfectie te bereiken. Hoe moet het „Kreuz chor" genoemd worden? Het was meer dan een spreekkoor. afgewisseld door koraal en dans. Het was veeleer een compositie van dat alles Een vierstemmig koor van Graalleden voerde onder leiding van Fritz Stummel, die de muziek had gecomponeerd, de koralen uit. De organist van het Ufa-Palast Erwin Christoph schiep door zijn orgelspel een gevoelige sfeer rond het spel. Op het podium speelde, reciteerde, zong en danste de Graal. De vorm, waarin de Graal in staat bleek de diepe gedachten tot uitdrukking te brengen, verried meer dan een gewetensvolle voorberei ding. Ofschoon uiteraard een gedisciplineerd optreden van velen, ontbrak op charmante wjjfe elke bestudeerdheid in houding en dictie, een bewijs, dat het spel den speelsters „lag". De stijfheid van vele tableaux vivants, het hache lijk gevaar van dergelijke opvoeringen, was ge lukkig afwezig. Er had een strenge schifting onder de medespelenden plaats gehad, doch ver- moedelijk was het ook de volksaard, waardoor wU hier een natuurlijke vrijheid van beweging en een soepele danshoudlng te zien kregeir~Be schoonheid van het spel werd in hooge mate gedragen door het artistiek aanvoelingsvermo gen van elk der medespelenden. Van belang was Minder radicaal ultte zich de sociaal-democra tische econoom Dr. VAN DEN TEMPEL. Hij herinnerde aan het verleden van het probleem der industriefinanciering, waarin Dr. Coiijn her- haaldelUk een Overheidsoptreden afwees. En zijn standpunt ten opzichte van het voorstel van thans viel samen te vatten'in de woorden „be ter laat dan nooit.” I>. Van den Tempel zette uiteen, dat de S. D. A. P. anders tegen over dit vraagstuk staat dan de Regeerlng. die het voorstel nog teveel als een onvermljdeiijken noodmaatregel ziet, die zoo spoedig mogelyk weer verdwynen moet, als de particulieren zelf deze taak meer verzorgen kunnen. Men zal in de toekomst deze taak niet meer kunnen overlaten aan het particulier ini tiatief. aldus Dr. van den Tempel. Ook hy wraak te het, dat in de overwegingen der Regeerlng altijd nog zooveel restanten uit een voorbijen, liberalen tijd schuilen. Trouwens, ook de opaet van het financlerings- instituut voldeed den aociaal-democrati- schen afgevaardigde niet erg, al nam hij er ten slotte genoegen mede. Morgen komen wij nog nader op da ▼erschil- lende kanten van het voorstel terug. Daarom rees In het katholieke kamp de gedachte om ter verspreiding van de ka tholieke wereldbeschouwing een katholieken wereldzender op te richten, geheel onaf- hankelyk van welk staatsbeheer ook. Hoe prachtig een dergelijk plan ook moge lij ken, toch wijst spreker het als onuitvoer baar van de hand. De katholieken zoo ■egt hy moeten hun krachten niet be perken tot het oprichten van één wereld zender, evenmin als zy één Katholieke we reldkrant voldoende hebben geacht. Juist om de universaliteit en de internatlonali- teit van de radio, moet de radlo-omroep een werktuig zijn in dienst van 'heel een volk, waarvan de gemeenschappeiyke cul- tuurbelangen dezelfde zUn. Daarom moe ten de Katholieken in elk land hun In vloed op de radio doen gelden ten dienste van een bepaald volk. ue inhoud hierboven is vermeld, was voorge legen, werd besloten telegrammen van*eerbied te zenden aan Z. H. den Paus, aan dr. Benesj, president der Tsjecho Slowaaksche republiek en aan Pastoor L. H. Perquin, oprichter en eere- voorzlttervan het bureau. Namens Kardinaal Ch, Kaspar, pauseiyk nuntius te Praag, werd hierna het woord ge voerd door Z H. Exc. Mgr Eltsckner. bisschop van Praag, die de apljt van den kardinaal ultte, dat deze door apostolische vormreizen verhinderd was het congres by te wonen. Qm toch van zfjn sympathie te getuigen had Z. E. zyn hulpbisschop geaonden' om hem te ver tegenwoordigen. Z. Em. richtte zich in een brief als volgt tot het Congres: élite van katholiek Beriyn samengestroomd, om met haar bisschop, mgr. Graf von Prey- slng, getuige te zyn van deze openiyke be- lydenis van katholieke gedachten. De zaal van het groote filmpaleis was geheel ge vuld. Behalve kerkeiyke prominenten zag men er menig belangstellende, die min of meer aan regeeringskrlngen was gelieerd. In stille aandacht volgde bet publiek het en was dankbaar Voor de sterkende gedachte, welke de Graal het mee gaf.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5