O^S BLAD van Oproep van Badoglio tot het Abessinische volk - Aan den Volkenbond is een zware slag toegebracht Zondag kiest Spanje een president Het nieuws van heden DE BAROMETER EXPOSÉ VAN EDEN IN HET LAGERHUIS HOARE OVER ITALIË’S OVERWINNING De zitting van den V olkenbondsr aad DE ORDE HERSTELD TE ADDIS ABERA JOH? LAUWERS fAYCLOr 3 ALKMAAR Koning Faroek te Cairo f u De vragenlijst aan Berlyn l Enthousiaste ontvangst op Flandin niet naar Genève? 1 Als er in Londen plotseling iets aan de verkeersregeling hapert! De „Valliant” brengt den Negus naar Haifa Nederland en de Volkenbond Slechts één sanctie had onmiddel- lyh doel kunnen treffen: slui- ting van het Suezkanaal „Italië is thans veel sterker dan vroeger” Weer twee menschen gedood Onlusten en stakingen duren voort IANDELSVERDRAG TUSSCHEN AMERIKA EN FRANKRIJK Fransch disconto 6% gebracht Kranten krijgen weer meer pagina’s DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Met welke moeilijkheden de gemotoriseerde Italiaansche kolonnes op weg naar Addis Abeba te kampen hadden, blijkt uit deze foto wel zeer duidelijk Wesemann tot 3 jaar veroordeeld RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER HOTEL v - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS - -- DONDERDAG 7 MEI 1936 De „GiorPale d’Italia” over den Rqmeipschen vrede Azana wordt zonder enthousiasme door de socialisten ge accepteerd Zullen kleinere staten het lidmaat schap opzeggen? Engeland heeft afschuw van den oorlog Austen Chamberlain tegen voortzetting der sancties Te Port Said verlaat Haile Selassie de „Enterprise” Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 De „GiornOle d'Italia” keert zich tegen degenen, die op ruil handel speculeeren Italië zal een vertegenwoordiger zenden Militaire documenten gestolen in België WA -e'r-flrib Zaten ▼oor 3 b 1 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 179 algemeens is een aantal aanslagen slacken spoorweg. te Port O O De Volkenbond had weliswaar den oorlog Biet verhinderd, doch, aldus Eden, hij heeft de voortzetting van den oorlog moeilijker kostbaarder gemaakt en in dit licht moet het ondersoek worden gevoerd. MADRID, Mei. (Reuter.) Te Alcala del Valle heeft een botsing plaats gehad tusschen De eigenlijke verklezings-vergadering aal dan plaats hebben Zondagochtend 10 Mei te 10 uur, en niet te 19 uur, zooals het gerucht ging. Na een lang en dikwQte heftig debat heeft de parlamentafraetie van da aacSMa- ten Het schijnt. PARUS, 6 Mei (Reuter). De Fransche bank heeft baar disconto verhoogd van F tot B pet BAZEL, 6 Mei. (Reuter.) Weesemann is we gens ontvoering van den Duitschen journalist Jacob veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. PARUS, 6 Mei. In politieke kringen verluidt, dat de gezondheidstoestand van den minister van Buitenlandsche Zaken Flandin nog steeds te wenschen overlaat. Hij sou zich selfs op nieuw moeten laten opereeren aan den arm. dien hij een Jaar geleden heeft gebroken. On der dese omstandigheden is het nog de vraag, of Flandin de Utting van den Volken bondsraad ASMARA, 6 Mei. Maarschalk Badoglio heeft te’ Addis Abeba den volgenden oproep tot het Abessini sche volk gericht: actie van den Volkenbond, de vraag of de oppositie. Te Valladolid en Cadix staking afgekondlgd. Te Santander beeft een plaats gehad. parlementafraetie de eandidataar ran Asana aanvaard, dat de seclaUMea en vooral de extreme elementen onder hen, Asana zonder enthousiasme aanvaarden als regeerings- p resident. Nadat Badoglio een politiedienst had georga niseerd, heeft hl) een krjjgsgerecht Ingesteld voor sdministratie en rechtspraak. De Albaansche minister-president heeft den Dure een telegram gezonden, waarin hij dezen gelukwenscht met de bezetting van Addis Abe ba. en ox verklaart, -dat het bericht van de bezetting bjj het volk en de regeering van Al bani# onbeschrijfelijke vreugde heeft gewekt." In verband met de sancties verschenen sedert -enigen -tijd de Italiaansche kranten in slechts zes pagina’s. Gedurende de maand Mei zullen thans de bladen vier keer per week in acht pagina’s ver schijnen. ww” smde uit leeg Nadat Dalton betoogd had, dat er geen en kele rechtvaardiging voor bestaat, de Italiaan- sche overwinning te erkennen door de sancties op te heffen en dat het geschokte gezag van het collectief systeem moet worden hersteld, nam Eden het woord. Naar hedenmiddag te Londen bekend werd, bevinden de beide zoons van dr. Martin, den .^Jiessinischen gezant te Landen, zich te Wal- lega in veiligheid. Rede van Eden in het Lagerhuis. Oproep van Badoglio tot de AbcesIntarhe be volking. Konlng Faroek te Cairo aangekomen. Zondag heeft de presidentiveibteulns ia Spanje plaats. Geheime militaire documenten In België ge- stoten* iet 4» il- MADRID. 6 Mei (Reuter). De regeering heeft besloten, «Jat Zater- dag 9 Mei, a.s. te 10 uur in het „kristallen paleis"" een voorbereiden de zitting plaats heeft voor de pre sidentsverkiezing. Als eenig antwoord op het verzoek om in lichtingen over de aan de Dultsche regeering te zenden vragenlijst, zeide Eden, dat hij wenschte, dat de beoogde onderhandellngen, da grootst mogelijke kans op succes hebben. Wat de Maandag aanvangende sitting van den Volkenbondsraad betreft, deed Eden een beroep op het Lagerhuis om den Engelschen gedelegeerden vertrouwen te schenken. Op een Interruptie van Dalton gaf hjj de verzekering, dat de regeering in dese sitting haar politiek, gebaseerd op het Volkenbondspact, zal blijven voortzetten. NDORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De Amerikaansche vice-consul te Addis Abeba heeft het departement van Staat medegedeeld, dat de Italiaansche afdeeling. die gedurende den nacht de Amerikaanse!»» legatie heeft beschermd, zich thans heeft teruggetrokken na talrijke inboorlingen te hebben ontwapend Vanuit een auto werden twee revolverscho ten gelost op een aantal communisten, die op een caféterras stonden, twee van hen werden ernstig gewond. Even later werd vanuit een anderen auto op een bar geschoten, waardoor drie personen doodelijk werden getroffen, waar onder een broer van den burgemeester. Te Perimes, in de omgeving van Santander. In aansluiting op dit bericht wordt van be voegde zijde aan het A N. P. opgemerkt, dat. waar het in het voornemen ligt de geheele in ternationale situatie onder de oogen te zien, welke door de jongste ontwikkeling der ge beurtenissen met betrekking tot d?n Volken bond is geschapen, een bespreking daarvan Ui teraard niet afgescheiden kan worden gedacht van een behandeling van de vraag ot voort zetting van het Volkenbondslldmaatschap voor de betrokken staten al dan niet wenachelijk is. LONDEN, 6 Mei (Reuter). Het Italië van he den is veel sterker dan het Italië van vroeger. Dit is een factor, waarmede in alle besprekin gen over de toekomst van Europa rekening ge houden zal moeten worden, aldus verklaarde Sir Samuel Hoare hedenmorgen tijdens een bijeen komst der conservatieven te Caxton Hall. Hoare weigerde commentaar te leveren op het conflict en den afloop hiervan. Hjj zeide, dat zijn standpunt hieromtrent genoegzaam bekend was en beperkte zich er toe erop te wijzen, dat zijn voorgevoelens maar op al te tragische wij ze werkelijkheid waren geworden. Hoare formu leerde het volgende commentaar op dë rol van Engeland in de wereld: „Wij moeten nooit ver geten, dat, hoewel Engeland in Europa ligt, het geen continentaal land is.” hebben onbekenden geschoten op een fascist, deze werd doodelijk getroffen. De liberale leider Sinclair verklaarde onder applaus van de oppositie, dat de Volkenbond naar zijn meening nog niet was gestrand, om dat de kwestie tusschen den Volkenbond en Italië nog niet is geregeld. Deze afgevaardigde drong aan op verscherping der sancties. Gedurend» den geheelen nacht trokken nieu we Italiaansche troepen en auto’s Addis Abeba binnen. Maarschalk Badoglio beeft onmlddellük •m ordedienst georganiseerd, verzorgd door ca rabinieri en soldaten, die over snelle wagens beschikken. De plunderende elementen waren spoedig onschadelijk geftiaakt. De Fransche le gatie heeft den Italiaanschen militairen auto riteiten meegedeeld, dat de compagnie infan terie, die ter beschikking van het gezantsthaps- gebouw uit DjlboeU is ontboden, per eerste ge legenheid aai terugkeeren, aoodra zij te Addis Abeba aal zijn aangekomen. PARIJS, 6 Mei (Reuter) Heden wordt te Parijs en Washington gelijktijdig een communi qué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de Fransch—Amerikaansche onderhandelln- gen zjjn beëindigd met een handelsverdrag tus- ROME. 6 Mei. (Reuter) Italië zal naar de zitting van den llden Mei te Genève een ver tegenwoordiger zenden, doch deze zal In geen gevai opdracht heoben onderhandellngen te openen met den Volkenbond tot oplossing van het Abessinlsch probleem. Volgens Italiaansche meening kan deze oplossing slechts bestaan in een erkenning van het bestaande feit: de an nexatie. Sprekende over de Britsch-Egyptische on derhandellngen aeide Dalton: tenzij wij onze betrekkingen met Egypte op vriendschappelijke en coöperatieve basis kunnen plaatsen, zal onze oppositie in Afrika in haar geheel ernstig be dreigd worden. De voornaamste grief van Dalton tegen de regeering was, dat deze volgens hem verant woordelijk was voor het uitbreken van den Itallaansch-Abessinischen oorlog en nagelaten had de verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondspact" en in het bijzonder artikel 16, na te komen. De minister van Buitenlandsche Zaken begon met te zeggen, dat de feiten vrijmoedig onder de oogen moeten worden gezien. Het zwak ke punt der sancties, aldus Eden, is dat zij niet onmiddelljjk doeltref fend konden zijn. Slechts een sanc tie had onmiddellijk "doel kunnen treffen: sluiting van het Suez-ka- naal voor de Italiaansche schepen. Deze sanctie zou onvermijdelijk tot militaire actie hebben moeten lei den. Indien de oppositie tot mili taire actie wil overgaan, moet ik haar waarschuwen, dat men het Suez7kanaal niet met papieren boo ten kan sluiten. Aan den Volkenbond was volgens Eden een zware slag toegebracht, doch zonder schroom diende de les hftrnit getrokken te werden. Wat de toekomst betreft, aeide Eden, dat he* daidelijk K dat de Volkenbond moet blijven voortbestaan. In de beden- daagsébe wereld is hij absohnt enentbeer- Ujk voor de organisatie der Internationale aangelegenheden. BRUSSEL, 6 Mei. (Stefani.) In het fort Battlce bjj de Dultsche grens hebben werk lieden, die daar aan den arbeid waren, ge heime documenten gestolen, die, naar men zegt, van groote beteekenis zijn. De schuldi gen zjjn reeds gearresteerd. CAIRO, 6 Mei (Reuter). Egypte heeft konlng Faroek I een warme ontvangst bereid. In den speclalen trein, die hem naar Cairo bracht, nam de souverein de eerbewijzen in ontvangst van het volk, dat hem overal op de doorreis toe juichte. Drie escadrilles vliegtuigen begeleidden den speclalen trein. Bij de aankomst te Cairo juichte de volks-’ die reeds vijf uren voor .het station en de KOPENHAGEN, C Mei (Reuter). Met be trekking tot de aa. Zaterdag te Genève aanvangende bespreking der ministers van buitenlandsche zaken van de Scandinavi sche landen en Finland, soomede van Ne derland, meent men te weten, dat een der belangrijkste kwesties, welke aan de orde zullen komen zal zijn, of dese landen lid van den Volkenbond zullen blijven of er alt sullen treden. Eden besloot met te wijsen op de gevaren van het oogenbllk, nu overal actief bewapend wordt. Hjj zeide, dat de Britsche regeering een belangrijke rol zal hebben te spelen en deed een beroep op het Lagerhuis, matig te zijn In de critlek. De Tweede Kamer heeft voortgezet de bespre kingen over het wetsontwerp inzake industrie financiering; vandaag komt minister Gelissea aan het woord. Op een vraag van Lloyd George, of de vra gen in de vragenlijst collectief zjjn, dan wel of bet alleen vragen zijn van de Britsche re geering, aeide Eden: Wjj weten, dat andere regeeringen bjj bepaalde punten belang heb ben, doch de vragen zijn alleen op ons gezag en voor onze verantwoordelijkheid gesteld en aan niemand voorgelegd. Ik hoop, dat het mogelijk zal zijn, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn den Rljkskanselier of den minister van Buitenlandsche Zaken morgen bezoekt om dese vragen te overhandigen. ROME, 6 Mei. De „Glornale dltalte" geeft een uiteenzetting van de „Pax Romana”, waar over Mussolini beeft gesproken. Dese vrede be- teekent volgens bet blad _een volkomen Ita- Uaansch bezit van Abesslnië." Het blad keert zich tegen „pogingen tot het makqn van re serves, die reeds weer gemaakt worden’’ en waarbjj op ruilhandel gespeculeerd wordt. De verdere militaire maatregelen zullen nog slechts het karakter van een groote pohtioneele en zuiveringsactie hebben. Harrar, Djidjlga en andere belangrijke sletten zullen spoedig beset kunnen worden. De occupatie zal snel en duidelijk geschieden. waarbij men uitgaat van den eitelljken toe stand en steunt op de eenstemmigheid, waar mede de inboorlingen zich hebben uitgesproken voor de Italiaansche driekleur. De Negus en zijn generaals, aldus vervolgt het blad, hebben door bun vluch’ hun rechten verloren. Deze opvatting wordt gesanctionneerd door het feit, dat Engeland en Frankrijk dezen .menschen vrijheid van doortocht hebben ver leend. o Interventie van dese landen of van den Vol kenbond schijnt het blad niet meer op haar plaats. Er is nog slechts de bevoegdheid der Italiaansche regeering. ijpksche elementen en de politie. Twee perso nen werden gedood, seven gewond. Te Bilbao zijn twëë broers, belden lid van de Basklsche nationale partij, door revolver schoten gewond, een van hen ernstig. Het tram-personeel t$ Malaga heeft besloten met ingang van middernacht in staking te gaan. De algemeene staking te Valladolid duurt voort. Er hebben zich enkele incidenten voor gedaan. doch slachtoffers zjjn niet te betreu ren. - Het staklngstxxnite heeft een manifest gepubliceerd, waarin de vervanging van den gouverneur, den chef der politie en den di recteur der gevangenis wordt geëlscht. Te Cadiz duurt de staking eveneens voort; een student is hier ernstig gewond. De staking te Madrid in de koopvaardij en die van de havenarbeiders is geëindigd, aange zien op Initiatief van den minister van Arbeid overeenstemming is bereikt tusschen de reeders en hun personeel. Tusschen de spoorwegmaatschappijen M Z.A en «Ie sedert eenige dagen In staking zijnde stokers is overeenstemming bereikt. Deze laat- sten hebben besloten het werk te hervatten. Kamera met ontbijt Lunch en diner met schotels naar keuze - Plats du Jour en A la Carte partijen Dat de regeering niet op militaire sancties aandringt, komt omdat zjj afschuw heeft van den oorlog en niet uit vrees voor het uit eindelijk resultaat. Na erop te hebben gewezen, dat artikel 1 van de Suez Kanaal-conventie bepaalt, dat het Suez Kanaal zoowel in oorlogs- als in vredes tijd steeds open moet blijven, verklaarde Eden, dat het volkomen duidelijk is, dat het kanaal niet gesloten kon worden, behoudens door een stelde daarop i de houding van talrijke regeeringen ten aanzien van de sancties, werkelijk geloofde, dat de Volken bond met algemeene stemmen een resolutie had kunnen aannemen om het Suez Kanaal te sluiten. LONDEN, 6 Mei (Reuter). Voor een stampvol Lagerhuis heeft de Labour-afgevaardigde Dalton he denmiddag het debat over de bui tenlandsche politiek geopend. Daltog viel de regeering scherp aan, o.a. wat betreft de politiek ten aanzien van het Abessinische con flict. Hü zeide voorts, dat de op positie iets meer wil weten omtrent de besprekingen met Duitschland en den inhoud van de vragenlijst. Er is sprake geweest van bedreigingen met geweld van Tsjecho-SlowakUe en Oostenrijk, voldoende om ons ongerust te maken, aldus Dalton, ofschoon men ons heeft verzekerd, dat de vrede niet in gevaar is tot na de Olympi sche Spelen. Hier moeten wij blij om zjjn. De herbewapening van Duitschland gaat echter in snel tempo en op dreigende wijze voort. Contingenteeringzovereenkomst tusschen Ne derland en Belgisch-Lnxemburgsche Economi sche Unie geteekend. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met den«crltieken toestand van den Andalu- Onmiddellijke maatregelen zijn genomen, o.a. is een aanzienlijke som ge stort, welke het mogelijk maakt, dat nog geen surséance van betaling wordt gevraagd. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tbkfoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRUS t Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar* (2.85 Dagblad uitgegeven door de ^/N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Austen Chamberlain bestreed bet nut hier van. Een actie van de vloot in den aanvang, die Ik bereid geweest zou zfjn te steunen, aldus spreker, had kunnen slagen, doch ik ben er zeker van, dat zij tot een oorlog zou leiden, In dien zij morgen beproefd werd. Het gebruik van geweld zou volgens Chamberlain nutteloos zijn, want ar zou geen druppel bloed in Abeszlnlë door gespaard woeden, su de oude regeering zou er niet door hersteld worden, aangezien dese Ineengestort is. Chamberlain verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de regeering gelijk heeft de grondvesten van den Volkenbond te willen versterken door een reeks regionale pac ten met regionale waarborgen. Wij hebben, zeide hij, een reusachtlgen bo venbouw, doch de grondvesten zijn op het oogenbllk zeer wankei. PORT SAID. 6 Met (Reuter) Vernomen wordt dat de Negus met zijn familie den Brit- schen kruiser „Enterprise” te Port Said zal verlaten en zich zal inschepen aan boord van de „Valliant”, die hem naar Haifa zal bren gen. De „Enterprise” wordt vanavond Said verwacht. mei stond samengepakt, den konlng lulde toe overal weerklonk de kreet „Leve Faroek. konlng van Egypte. Leve de constltutloneele konlng.” De vorst begaf zich met groote plechtigheid naar de moskee van El Rlfai, waar de graf tombe van zijn vader is. en keerde daarop naar het Abdlne-palels terug.Daar begroette hij van het balkon de menigte, die hem met groot enthousiasme toejuichte. „Abessiniërs. Vandaag zijn de troepen vsn den machtigen koning van Italië te Addis Abeba binnen getrokken. In stad en dorp her neemt het leven zjjn gewonen gang. Geen maatregelen zullen worden genomen tegen hen, die de wapens neerleggen en den arbeid hervat ten. In de schaduw der Italiaan sche driekleur zullen de Abessi niërs de gerechtigheid zien gedjjen”. Deae oproep is in het ItaKaanscb Voorloopig verslag der Tweede g snier esar de nisbriasting. Bfj vechtpartij te Venray zijn twee ernstig gewond. Het dram* aan de Jaliana van Stolbergiaan te Den Haag. Dader in hooger beroep tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Iedere regeering die In den Volken bond vertegenwoordigd is. moet voor zlch- self zorgvuldig de conclusies overwegen, die uit de laatste zeven maanden getrokken kun nen worden en moet vervolgens aam den Vol kenbond haar meening kenbaar maken en dit organisme moet als een geheel zijn toekom stige gedragslijn vaststellen. Wij stellen voor, *oo vervolgde Eden, onmlddellijk met de be- studeerlng der betrokken vraagstukken te be ginnen en tot dit doel zullen wij in overleg treden met de Dominions.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1