Italië de overwinning Zaterdagavond zal de Duce het volk toespreken L I I i r en I I lil ii in Het nieuws van heden Djidjiga bezet Rijksleiders bijeen De Negus heden te Haifa verwacht Scheépsbotsing in volle zee ld DE KLEINE ENTENTE VOLKENBOND FAALDE DE BAROMETER DE NIEUWE STA TUS VAN ABESSINIË De zitting van den V olkenbondsraad Ij JOH. LAUWERS FAYGLOP 3 ALK MAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 De „Graf Zeppelin” heeff averij VRIJDAG 8 MEI 1936 f 2- De Duce dankt de vrouwen Terugreis over Frankryk Trambotsing te Rome De Valera naar Ierland teruggekeerd I STAKING IN ARGENTINIË Volkenbond verstevigen? Amerika en het recht van Italië 3 EEN AMOKMAKER Italië’s geweld Amy Mollison breekt record De schatten van den Negus De koning overhandigt Mussolini de hoogste militaire onderscheiding Polen kondigt invoer verbod af Hg zal onmiddellyk per trein naar Jeruzalem gaan Léon Blum wil het internationale recht redden Zal Frankryk uitstel van behande ling der belangrijke kwesties voorstellen? Presidentsverkiezing in Spanje Tegen revisionisme, voor eerbiedi ging der verdragen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN i Italiaansche troepen bewaken den spoorweg van Addis Abeba tot de Fransche grens Slechts bedoeld als controle maatregel Conflict met Spoorwegmy. DjiboetiAddis Abeba Nederlandsch schip by Ostende verkeerde weldra in zinken den toestand 'te tul VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 I y ring stoomschip „New-York" Hamburg-Amerika Lijn. O NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 180 N OORD-HOLLA NDSCH DAGBLAD het I ttfdem de prtaL Pootache re<«erin< kondi<t Invoerverbod at Ilf O genomen. A =»=s Stand ep Vrijdag 1« BW V-ZS.: 157.6 Vorige stand: 75» KAAPSTAD, t MH. (Reuter) Amy Montana streek hier 1631 pi. tijd neder en sloeg het record met bijkans twaalf uw. eenvoudige annexatie. Alle bladen schrijven De president der Poolsche republiek, professor Moscicki, begroet de militaire attaché’s, welke een parade van het leger hebben bijgewoond Barcia minister-president dtntsverfcieaing in Spanje. Gepensionneerd luit.-gen. P. H. A. de Ridder beneend tot Inspecteur voer de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Kortenhorst erfractte. I. PARIJS. 7 Mei. De „Ttenps" schrijft o. a.: Niemand kan verhinderen, dat Abessinië Ita liaansch wordt. Maar er 'bestaan verscheidene wegen om de Itallaansche contröle over Abes sinië tot stand te brengen. Er is directe annexa tie, verder het protectoraat en een internatio naal mandaat. Het is verontrustend, dat de Itallaansche pers reeds terstond iedere onder - handeling, hetzij met Genève, hetzij zelfs met de in Oost-Afrlka geïnteresseerde mogendhe den afwijst. Dit standpunt kan slechts moei lijk door de door den Volkenbond gebonden mogendheden, in het bijzonder door Bigeland goedgekeurd worden. Het blad besluit met, betreffende de sanc ties tegen Italië, den wensch uit te spreken, dat men de volgende week in Genève den moed aal hebben zich boven de wisselvalligheden van het oogenblik te stellen en zich zal weten te hoeden voor ieder initiatief. Maarschalk Badoglio heeft besloten, dat de spoorlijn van Addis Abeba tot de Fransche grens door Itallaansche troepen zal worden bewaakt, welke het verkeer zullen beschermen. dat na de mogelijk is. BUENOS AIRES. 7 Mel. (D. N. B.-ANP.). In het wjjnbouwgebied van San Rafael (pro vincie Mendoza) is een arbeidsgeschil gereten tusschen de arbeiders en de eigenaars der wljn- perserpen. Woensdag is het tot ernstige exces- sengekomen. 200 arbeiders probeerden een wljn- perscrij te bestormen, waarna de politie van de vuurwapenen gebruik maakte. De Groote Fascistische Raad zal Zaterdag avond om 10 uur in het Palazzo Venezia bijeen komen. Daarna zal de ministerraad worden ge hóuden. De koning heeft heden de onderscheidlngs- teekenen van Ridder van het Grootkruis der militaire Orde van Savoje, de hoogste mili taire onderscheiding, aan den Duce overhan digd. ROME, 7 Mei. (Reuter). Een gemotori seerde colonne van het Italiaansche leger Is beden Djidjiga binnengerukt. Ook de Marda-pas, 2006 Meier hoog, wel ke den w«* BJMRl Maiizg ksfcaz—M, ia beset. ROME, 7 Mei (Reuter). Nabij de universi- telt zijn twee trams tegen elkaar gebotst. Een veertigtal personen werd gewond, waarvan dne ernstig. Zoo mogelijk wordt per 1 Juni gehakt in bük voor werkloosen verkrijgbaar gesteld. In booger beroep is tegen den dader van den diefstal van gunden tientjes ten nadeeie van de Rijksmunt opnieuw twee Jaar gevangenis straf geëiseht. t BU scheepsbotaing nabij Oatende is het Neder- landM-he stoomschip „Alphard” swaar bescha digd, aoodat bet weldra In zinkenden toestand verkeerde. Ten aanzien van de Abessinische kwestie ver klaarde Blum. dat alles wat nog van het inter nationaal recht gered kan worden, ook gered moet worden. In de toekomst zal Engeland ge heel en al kunnen rekenen op Frankrijk oin de collectieve actie van den Volkenbond te steunen. Ingediend is een wetsontwerp tot het afstaan van het koninklijk paleis te Amsterdam aan den Staat en tot het uitkeeren van 16 miliioen aan de hoofdstad voor don bauw van oen raad- De berichten, welke in buitenlandsche bla den zijn verschenen omtrent pogingen van Ita- liaansche Industrieelen tot het verkrijgen vaa leeningen in Amerika en Engeland ten gunste van Italië, worden beslist tegengesproken. op dit huidige oogenblik de feiten zijn, die spreken. De regeering heeft niets toe te voegen aan het begrootingsrapport en aan de debat ten. De begroeting van Buitenlandsche Zaken werd daarop met algemeene stemmen goedge keurd. BERN, 7 Mei. (Reuter). De Valera, die se dert zeven weken te Zürich verbleef, waar hij een operatie moest ondergaan aan bet oog. welke goed is geslaagd, Is naar Ierland terug gekeerd. Negus heden te Haifa verwacht Haltenen Moeteen Djidjiga. Da sitting van den VolkeabandaraadMistri vaa da behandeling van belangrijke kwesties tot er een nieuwe Fieaache regeering ia aa- mengesteld? Zaterdag aal MuesoUnl mededeeien. welke de toekomstige status vaa Abessinië sal zijn. De „Graf Zeppelin" heeft averij. Terugreis over Frankrijk. De Kleine Entente verklaart sich tegen rtrbds nisme en vuur eerbiediging der verdragen. Amy MoUison is in drie dagen, 6 uur en 26 minuten vanLónden naar Kaapstad gevlogen. Zij heeft hiermee het record van Tommy Rose verbeterd met elf uur en 9 minuten Het vrachtschip „Alphard" was Donderdag morgen van Rotterdam in ballast vertrokken, bestemd voor Melilla in Spaansch Marokko en was bemand met 26 koppen, allen Nederlan ders. Dezen zijn na de aanvaring allen aan boord gegaan van de ..New-York." die Donder dag van Hamburg naar New-York vertrok en nu het eerst Southampton zal aandoen. deze taak ge il daarvoor en de annalen Het communiqué, dat in elf punten verdeeld Is, sluit met de mededeeling, dat de drie mi nisters van Buitenlandsche Zaken in perma nente verbinding met elkaar zullen blijven met het oog op de belangrijke kwesties, die bin nenkort ter sprake sullen komen, hetzij te Ge nève. hetzij langs dlplomatleken weg. LONDEN, 7 Mei. (Reuter.) Volgens een te legram uit Djiboeti sou tusschen de Italianen en de spoorwegmaatschappij DjiboetiAddis Abeba een ernstig conflict zijn ontstaan met betrekking tot het vervoer van troepen en oorlogsmateriaal. Noch te Rome, noch in offl- eleele kringen te Parijs heeft men echter eenig bericht dienaangaande ontvangen. ST. QUENTIN, (Californië)7 Mei. (A. N. P.) Frank Dagne, een 26-jarige gedetineerde, cie afkomstig is van de Philippljnen, heeft Woens dag amok gemaakt in de gevangenis van 8t Quentin. Vijftien medegevangenen bracht hij met een mes verwondingen toe, terwijl hij ook zich self steekwonden toebracht. Drie personen werden ernstig gewond. Dagne is later aan zijn wonden overleden. De man was indertijd wegens moord tot levenslang veroor deeld. PARIJS, 7 Mei. (Reuter) De Fransche regeering sal vermoedelijk in de vergadering van den Volkenbond Maandag M. voor stellen de behandeling van alle belangrijke kwesties «K te stellen totdat het nieuwe Fransche kabinet sal zijn gevormd. ROME, 7 Mei. (Reuter). Zater dagavond 23 uur zal Mussolini vanaf het balkon van het Palazzo Venezia den nieuwen status van Abessinië, dat nu Italiaansch Oost- Afrika is geworden, uiteenzetten, zooals deze door den specialen mi nisterraad is opgesteld. .Alphard" van en Co' s ROME, Mei (ANP) Aan bet einde der Kamerdebatten over de begrootlng van Koloniën nam de onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken het woord namens het hoofd der regeering. Hij verklaarde dat de feiten met bun éclatante werkelijkheid meer spraken dan alles. Door den wil van den Duce en de heldhaftigheid der soldaten is Ethiopië definitief Italiaansch geworden. MÜNCHEN. Mei (AN.P.) Hedenmiddag zijn de rijksleiders der N. 8. D. A. P. in het Bruine Huis bijeengekomen in een zitting, die onder voorzitterschap stond van Rudolf Hess. De beraadslagingen waren gewijd aan organi satorische en binnenlandsch politieke proble men. De rjjkslelder Rosenberg hield een inlei dende rede waarna princlpieele problemen be sproken werden. De „Voelkischer Beobachter" mekft uit Mün chen, dat de leldersbUeenkomst in München aangevangen is met een gouwleidersconferentle onder leiding van den rüksorganisatieleider dr. Ley, waar. Ij Rudolf Hess en bijna alle rijkslei ders der NS.D.AP. aanwezig warer.. Binnenlandsche politieke probl-men werden behandeld. Dr. Goebbels hield een toespraak over propaganda en volksvoorlichting in dienst van partij en staat. BELGRADO, 7 Mei («enter). De Perma nente Raad dar Kleine Entente beeft na de bijeenkomst op 6 en 7 Mei een oonunanigné gepubliceerd, waarin een nlteensetting wordt gegeven van de beginselen der gemeen schappelijke politiek. De kruiser „Marseillaise" welke dezer dagen van de scheepswerf van Pentock te water is gelaten De staten der Kleine Entente Hjn zich ervan bewust, dat de internationale toestand sew ernstig Is. Zij lijn verknocht aan den vrede en weten, daar zij in den wereldoorlog betrokken zijn geweest, wat de vrede voor da volkeren beteekent. Niettemin zijn zij gereed om in sa menwerking aUe maatregelen te treffen, die noodlg zjjn om den vrede en hun nationaal erfdeel te verdedigen. van de „Alphard" de „New-York" Mr, Gooeling voorzitter on dr. bestuurslid der R. K. Tweede Ka r WASHINGTON, 7 Mel (Heater-ANP) Naar waarnemers hier doen opmerken, aal, indien de Vereenigde Staten hun tegen woordige buitenlandsche politiek volgen, de soevereiniteit van Italië in Abessinië niet erkend worden, omdat desa gebaseerd is op een verovering met gewald. reeds over de Inspan ning, welke Italië zich zal moeten getroosten om Abessinië te ontginnen, en zjji> verontwaar- De „Glornale dltalia” schrijft, overwinning slechts een oplossing BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar s f2.85 Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamoztad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10 60 hooger Zoodra hjj vernomen had, dat de Negus aan boord van een Britsch oorlogsschip was, gaf Ras Naslboe uiting aan zijn verontwaardiging. Hij verklaarde, dat Abessinië door den Negus was verraden. Ook Dedjas Makonnen toonde zich verontwaardigd. Volgens hem is de Negus in de eerste plaats verantwoordelijk voor den ondergang van het land. MADRID, 7 Mei (Reuter). Zaterdag, na de voorbereidende vergadering voor de presidents verkiezing zal minister-president Martines Bar- rio den minister van Buitenlandsche zaken Bar cia bij zich ontbieden om hem te belasten met het voorzitterschap van den ministerraad ge durende de presidentsverkiezingen. Zondag zal Azana tot president worden geko zen en na het onderhoud tusschen Azana en Barcia Maandag daaraanvolgend zal de minister crisis een feit zün geworden. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, zal zich Zaterdag of Zondag naar Genève begeven om daar als vertegenwoordiger van Engeland deel te nemen aan de beraad slagingen over het Oost-Afrlkaansche conflict en de andere punten der agenda. Men acht het niet waarschUnlUk, dat hU.zUn reis te Pa rijs zal onderbreken. PARUS. 7 Mei. Het luchtschip „Graf Zeppelin", dat op de thuisreis was van Rk) de Janeiro, neeft hedenmiddag, toen het zich bo ven de Mlddellandsche Zeekust van Spanje bevond, tot de Fransche regeering het verzoek gericht, machtiging te verleenen tot het vlie gen over Franeoh grondgebied. In het desbe treffende telegram deelde de „Graf Zeppelin" mede, dat in verband met btf de landing te Rio opgeloopen averij en op grond van het slechte weer gevreesd werd, dat niet over de Alpen kon worden gevlogen. De Fransche re geering beeft de gevraagde machtiging ver leend. Van het balkon van het Palazzo Venezia heeft Mussolini een toespraak gehouden tot de Fascistische vrouwenorganisaties. Honderd duizend vrouwen en mannen waren op plein voor het paleis samengestroomd. i Naar aanleiding van de begrootlng van Bui tenlandsche zlken sprak vervolgens de afge vaardigde Orano over het conflict tusschen het fascistisch Italië en de parlementarlstische traditie. De Oost-Afrikaansche onderneming heeft den aan Britsche belangen onderworpen Vcdkenbond gelegenheid gegeven sanctlonnis- tlsche middelen te moblllseeren. om te trach ten de toekomst van macht en roem van Italië tegen te houden en het tot een consocnmeerend land te maken, dat niet tot economische pro ductie zou kunnen komen en dat in de buiten landsche politiek een ondergeschikte rol zou spelen. Het plan tot hervorming van den Vol kenbond. aldus spr., bewijst, dat de Volkenbond niet alleen niet in staat was den vrede te orga- nlseeren, maar zelfs niet in staat Is geweest de Engelsche belangen te dienen. De Minister van Justitie. Solml, verklaarde uit naam van het hoofd der regeering en den minister Van Buitenlandsche Zaken, dat het dlgd over de stemmen in het buitenland, dat Italië het noodige kapitaal hiertoe mist. Gayda schrijft, dat er arbeid is, voor er kapitaal is, voor de financiers zijn er boeren en werklie den. Geen kapitalistisch land kan deze massa Italianen, soldaten en werklieden, die eendrach tig samenwerken, betalen of vervangen. De .Xavoro Fascistanoemt reeds de pro ducten op, welke Abessinië Italië kan leveren: katoen, koffie, oliezadeiv enz. In Itallaansche oogen vermindert dit steeds meer den invloed van de sancties. De Onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Suvich. heeft besprekingen gevoerd met de ambassadeurs van Polen en Sovjet-Rusland en met den Roemeenschen gezant. Mussolini heeft den Chineeschen ambassa deur ontvangen. Sedert zestien jaar. aldus het communiqué, doen de staten der Kleine Entente al het mo- geljjke, om den vrede In het kader van den Volkenbond en de eerbiediging der interna tionale verplichtingen te verdedigen. Waar s|J den vrede, de grootste weldaad voor alle vol keren. willen handhaven, hebben zij zich zeer energiek verzet tegen alles, wat den tegen- woordigen stand van zaken in Mldden-Europa zou kunnen verstoren. De bemanning ia aan boord van LONDEN, 7 Mel (Reuter-ANP) De „Dally Herald” publiceert een interview, dat de Pran- sche socialistenleider Lèon Blum den ParUschen correspondent van het blad heeft toegestaan. Na te hebben verklaard, dat de overwinning zijner partij helaas te laat is gekomen, oo> de verovering van Abessinië door Italië te voor komen. zelde Lèon Blum: Het verleden moge niet in onze handen ge weest zün, de toekomst te dit wel. De Volken bond moet verstevigd worden. Daarom hebben zij de politiek der westelijke mogendheden, ter verdediging van de selfstar.- dlgheid van Oostenrijk, gesteund. Zij verzetten zich tegen grenswijzigingen door het revisionis me en tegen den terugkeer tot den troon van de Habsburg-dynastie, die onvermijdelijk een con flict van erastigen aard In het Donaubekken zou veroorzaken. Deze politiek zullen zij krach tiger dan ooit blijven volgen in het belang van den Europeeschen vrede. De gemeenschappelijke vitale belangen en het begrip voor de historische noodzakelijkheden van gisteren, heden en morgen dwingen de staten der Kleine Entente er toe. een onverbrekelijke een heid te blijven vormen. De Kleine Entente zal den Volkenbond blij ven steunen. Zij hoopt, dat hij de tegenwoor dige Crisis te boven zal komen. De staten der Kleine Entente leggen er den nadruk op, dat zij het grootste belang hebben bh de eerbiediging der verdragen van St. Ger main. Trianon en Neuilly. ZU zullen alles doen om hun rechten uit dese verdragen te hand haven. Deze houding ten aanzien van de onschend baarheid der verdragen sluit geenszins uit. dat de Kleine Entente energieke pogingen in het werk blijft stellen om tot een vreedzame, eco nomische samenwerking met de andere staten van bet Donaubekken te geraken. WARSCHAU, 7 Mei Het Poolsche telegraaf- denlng uitgevaardigd, waarbij de invoer van alle goederen verboden wordt. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat dit verbod slechts een technische maatregel beteekent. Het bedoelt geenszins een nieuwe beperking van den buitenlandschen handel en houdt niet in. dat de Invoer van alle goederen ónmoge lijk te. De verordetilng Is veeleer een doeltref fend middel tot contröle op den invoer tn ver band met de onlangs afgekondigde devtesen- contrftle. De Importeurs van goederen, welker invoer in principe is verboden, kunnen in bet kader der vastgestelde contingenten en met inacht neming der tot dusverre voor verboden goede ren bestaande procedure invoervergunning ver krijgen. De verordening kent een aantal uit- •onderingen, vooeal ten aanzien van de pro cedure, zooals ■feesteld b|J het Dultech- PooUche accoord 1921”, 41 Het koloniaal bestuur maakt plannen tot ontwikkeling van het bezette gebied in Abessi nië. Vele Itallaansche landbouwers vragen con cessies om in dit gebied een landbouwbedrijf te beginnen. Dese aanvragen komen zoowel uit Italië, als van hen, die zich reeds in Oost- Afrika bevinden en zich ter plaatse kunnen overtuigen van de mogelijkheden van dit ge bied. De Duce zeide onder meer: „Het Fascisti sche Italië, dat door 52 naties belegerd werd, had u een moeilijke en belangrijke taak toe vertrouwd: gU moest van leder gezin een bol werk in den strijd tegen de sancties maken. Ojj hebt u voortreffelijk van kweten. Het vaderland dankt verzekert u, dat uw voorbeeld in van Italië bewaard zal blijven Door de botsing, welke in volle zee ter hoogte van Oatende ge- achiedde, werd de „Alphard” zwaar beachadigd, zoodat het schip weldra in zinkenden toeatand verkeerde. De „Alphard" werd in 1915 ge bouwd en meet 3551 bruto regiater ton en netto 2171 r. ton. De „New- York" ia gebouwd in 1927 en meet 21867 bruto regiater ton en netto I I 81 I ton. PORT SAID, 7 Mei (Reuter). Het Brit sche oorlogsschip „Enterprise,” dat den Nejjis en zijn gevolg vervoert, is hier te ié uur aangekomen en onmiddellijk door gestoomd. In de haven waren uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Alle verkeer was stop gezet en alleen pollüebooten voeren rond. De Britsche en Fransche oorlogsschepen, welke in de haven lagen, groetten de „Enterprise.” De Italiaansche kolonie van Port Said had overal de Itallaansche vlag uitgestoken. Te Haifa hebben de autoriteiten eveneens uitgebeelde voorzorgsmaatregelen genomen voor de aankomst van den Negus. De journalisten hebben hun eerewoord moe ten geven den Negus niet te zullen naderen voor hij te Jeruzalem zal zijn. Vele persmen- schen zijn met extra vliegtuigen gekomen. De „Enterprise" wordt Vrijdagochtend te Haifa verwacht. De Negus zalXbnmiddellijk per trein naar Jeruzalem gaan. De te Djiboeti bjj het vertrek van den Negus achtergebleven Abessinische legerleiders zijn, naar Stefanl weet te melden, sindsdien bezig met de verzending der enorme bedragen aan goud en zilver, die het eigendom van den Ne gus en henzelven zijn. Haile Selassie beeft, naar vernomen wordt, b|) zijn vertrek uit Addis Abeba al het edele metaal meegenomen, waar op h|j de hand kon leggen, te weten 150 kilo goud en 1200 kilo zilver, benevens zes luxe- auto’s en 4000 kilogram koffie. Enkele dagen tevoren had de keizer reeds 4000 kilo koffie aan een firma te Djiboeti verkocht. Op het sta tion te Djiboeti liggen 102 stukken bagage op verscheping naar Europa te wachten. Van de voorname hoofden vergezellen dan Negus slechts Ras Kassa en Ras Getatsjoe op zijn reis naar Palestina. Blum verklaarde, dat zijn partij krachtig zal streven naar de totstandkoming van een ont wapeningsconferentie, en dat Dultschland moet worden ultgenoodlgd aan de opstelling hiervan deel te nemen. Aan Dultschland moet worden gevraagd of het bereid te te ontwapenen. In dien het weigert te antwoorden, of aan het ontwapeningswerk deel te nemen, moet een conventie zonder dit land worden gesloten Donderdagavond ia by mistig weer op 51 graden 14 minuten Noorderbreedte en vier graden 44 min. Ooaterlengte het Nederland- ache stoomschip Van Nievelt, Goudriaan Stoomvaart Maatschappij in aanva- gekomen met het Duitache van de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11