er! Het werkfonds I i hi hl Tot industrie-f inanciering besloten De laatste reis Kon. Paleis te Amsterdam R.K. Fractie in de Tweede Kamer Vliegende vleugel heeft toekomst l GEHAKT IN BUK I WETSONTWERP Z.H.S. AANGENOMEN II hg ii tweede kamer VRIJDAG 8 MEI 1936 Tegen luchtaanvallen Minister Gelissen UITVOERING WONINGWET Haringwet 1927 Controle op den uitvoerhandel Vaate-laaten-on twerp Wijziging te wachten? egt' Uitgaven gedaan zonder toestemming Reeds valt duidelyk een stimu leer end e invloed der credieten waar te nemen Nauwgezetheid ver- eischt MINISTER DE GRAEFF NAAR GENÈVE Directe bemoeiingen van den Minister wan Sociale Zaken Met het steunen van de redas- seering vervult men een maat- schappelyken plicht Reclasseeringsdag op Zaterdag 9 Mei Zoo mogelyk per 1 Juni beschik baar voor werkloozen Gunstige indruk der deskundigen by demonstratie op Schiphol Duitschers leenden het principe reed* Veertig arbeiders leggen het werk neer Er is hiervoor zooals reeds gezegd zeer veel geld noodig. doch wanneer men op 9 Mei zijn penningske offert» kan men de overtuiging hebben, dat zijn bijdrage tot den laatsten cent nuttig wordt besteed. Mr. Goseling voorzitter, dr. Kortenhorst bestuurslid ill handelspolitiek Een loonkwestie bij de werkverschaffing Industrialisatie de eenige weg, om tot behoorlyke verruiming van werkgelegenheid te komen Wetenschappelijk college £t Wetsontwerp, waarby *t afgestaan wordt aan het Ryk, ingediend Inspecteur voor de bescherming van de bevolking benoemd NON -QE1CUSO LABQgEM Aanpassing en Consumptiemelk De „Witte Zeen brengt de ,yZ—~ e land ia” naar den slooper ■o I DEN HAAG, 7 Mei 1936 dB Q de slechte economische oen- tertjes.' heeft gistermorgen v fl tijd vordert. o O van den ver- n afgewogen. De Kamer is tot 26 Mei uiteengegaan. De volgende week heeft dus de Eerste Kamer weer het rijk alléén op het Binnenhof. Hierop werd geantwoord, dat het "bureau van het fonds volkomen, technisch is Ingericht en dat de arbeidsinspectie bij de uitvoering ten In bet Wonlngbeslult zijn eenige wijzigingen aangebracht, waardoor de minister van Sociale Zaken zich voortaan in verschillende gevallen, zonder tusschenkomst van derden, met de uit voering van de Woningwet zal bemoeien. Met name wordt de dlrecteur-generaa] van de Volks gezondheid hier uitgeschakeld. Dit besluit is op 1 Mei jJ. in werking ge treden. de Staten-Generaal toegestane posten besnoeit, sou toch wel tot zeer zonderlinge en onge- wenschte consequenties kunnen leiden. Geluk kig leek ons dr. Coiyn's nadere toelichting niet Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging van de Haringwet 1937. In artikel 1 is het verboden haring, behoo- rende tot een der aangewezen soorten, uit te voeren of aan een middel van vervoer tot uit voer aan te bieden, tenzij de haring verpakt en de verpakking gemerkt is op de voorgeschreven wijze. „Aanbieden aan een middel van vervoer tot uitvoer” kan worden geconstateerd, indien de Dit alles zoo mr. De Jongh willen verhelpen deer het oprichten van werkkampen, waarin de Jeugdige misdadigers geregeiden arbeid zal- Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken, zoo mogelijk reeds pee 1 Juni as. zoogenaamd gehakt in blik tegen la gen prijs voor werklooaen verkrijgbaar te stel len. Ten slotte werd door een der aanwezigen - - i da bouw- over te ar- ge- De vele ingediende plannen ver- eischén dan ook een nauwgezette be- studeeting, welke uit den aard der Met tal van statistische gegevens werd toegelicht, dat industrialisatie de eeni ge weg is, om voor ons zeer dicht be volkte land met zijn nog steeds snel aangroeiende bevolking tot een behoor lijke verruiming van^de werkgelegen heid te koenen. Zoo nam ook thans de rede weder den vorm aan van een wetenschappelijk college, waaruit afdoende bleek, hoe uitstekend de minister in de problemen, die hier rijzen, thuis is. Op nieuw kreeg de Kamer een .uiteenzetting te hoeren van de wijze, waarop deze bewinds man zich de verdere ontplooiing der Nederland sche industrie denkt. ’schepen naar het buitenland gingen, aan den anderen kant door het verstrekken van cre dieten, als tweede hypotheek voor den bouw van kustvaartuigen. Het mailschip „Zeelandla" van den Kon. HoU. Lloyd, dat, na langen tijd opgelegd te zijn ge weest. verkocht is aan de N.V. Frank Rljsdyk te Hendrik-Ido-Ambacht. heeft gistermorgen te 9.20 uur van de Coenhaven te Amsterdam zijn laatste reis aanvaard. Het schip, dat, ofschoon het nog in goeden staat verkeert, onder sloopershanden vallen zal, is door twee sleepbooten van de N.V. voorheen Oebr. Goedkoop naar IJmuiden gesleept, waar het is overgenomen door de sterke zeesleep- boot „Witte Zee”, van A. Smit en Co’s Inter nationalen Sleepdienst, die het naar Hendrik- Ido-Ambacht sleept. 0 De bij Met ingang van IS Mei is benoemd tot in specteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, in vasten dienst. P. H. A. de Ridder, gepensionneerd lultenant-gene- raal. De experimenten met het staartlooze vlieg tuig «yn intusschen niet van den laatsten tjjfL Reeds jaren geleden werd dit principe in Dultechland aangeraakt. De bekende con structeur Ir. Llpplsch paste bet toe, zoowel op motor- als zweefvliegtuigen. De geringe practiacbe belangstelling voor het type rem de echter de ontwikkeling. De installatie van Prof. Aalberae als nieu wen voorzitter van de Nederlandsche Volks vertegenwoordiging is een stemmige plech tigheid geweest. Er hing de weemoed over om het verlies van den hooggeschatten president, die menig Jaar met zwier de ka mer gevoerd heeft en dien het land enkele weken geleden ten grave dragen moest. Zoowel de heer Van Dyk, die by den aan vang dezer vergadering in het voondtters- gestoelte zetelde en den nieuwen president in een keurig toespraakje hartelijk in rijn nieuwe functie verwelkomde, als Prof. Aal berae zelf hebben Jhr. Rufjs nog eens her dacht. Wat de éigenlijke credieten aan de Industrie betreft, daarvan is thans een 20-tal toegezegd tot een bedrag van bijna drie millioen gulden. Zij hebben aan den eenen kant de bedoeling, bestaande bedrijven door een reorganisatie voor ondergang te behoeden'en daardoor werkgele genheid in het land te houden, aan den an deren kant de gelegenheid te openen met steun van het Werkfonds nieuwe producten te fa- Uieze werkenzonder ^werkfonds niet zoud vens wordt hWrbtf rekening gehouden mc bruik van zooveel mogelijk Nederlandsch Het is bij de K. L. M. vooral Ir. E. A. Dries sen. die zich reeds Jaren interesseert voor de ontwikkeling van dit type. Daarom heeft ook de K. L. M. de 8. A. Alle Volante te Pa rijs ultgenoodigd haar eersten Vliegenden Vleu gen naar Schiphol te zenden, om het door haar ontwikkelde type eens in oogenschouw te ne men. Reeds gedurende eenlgen tijd zijn omtrent den aanmaak van dit product besprekingen ge voerd tusschen de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw. De voorbereidingen, welke voor deze distributie moesten worden getroffen, zijn thans zoover gevorderd, dat met de productie binnen enkele weken een aanvang zal kunnen worden gemaakt, nu daaromtrent tusschen het departement van Sociale Zaken en den betrokken leverancier overeenstemming is bereikt. Een minimum aan weerstandsvermogen in de lucht met als gevolg een zoo economisch mogeiyke exploitatie van het vliegtuig, al daar het uiteindelijk doel, waarnaar de luchtvaart streeft. In dezen ontwikkelings gang speelt het vliegtuigtype, dat gisteren op Schiphol experimenteerde de Vliegen de Vleugel en rol. Ook hierbij is ge streefd naar vereenvoudiging, verfijning dus, van het vliegtuigmodel en als zoodanig heeft het de belangstelling der deskundi gen. zoowel van de K. L. M. als do Rijks- studiedlenst voor de Luchtvaart. In de Donderdag gehouden vergadering van de R. K. fractie van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal werd mededeeling gedaan van het besluit van prof mr. P. J. M. Aalberse om. na zijn benoeming tot voorzitter van de Ka mer. ontslag te nemen als bestuurslid van de fractie. Tot voorzitter der fractie werd daarna met op één na algemeene stemmen gekoaen mr. C. M. J. F. Goseling, terwijl de vacature als bestuurslid werd aangevuld door de verkiezing van dr. L. C. Kortenhorst. Op Zaterdag 9 Mei wordt de nationale reclas seeringsdag gehouden, dat wil zeggen, dat in Lijna alle gemeente» van ons land gecollecteerd zal worden om geld bijeen te brengen voor de reclasseeringsvereenlgingen,- de vereenlgingen, die ten doel hebben om de bedrijvers van mis daden tot normaal maatschappelijke individuen op te voeden. Het offeren voor de redasseering is dus niet alleen liefdadigheid, het is het dienen van het belang der maatschappij, van het ge- heele land en tenslotte van zichzelf. Dat er ontzettend veel geld voor de redas- aeering noodig is, juist in deze tijden, behoeft nauwelijks betoog. Eenerzyds verminderden gif ten en subsidies, anderzijds is de criminaliteit tengevolge van standigheden en vooral door de werkloosheid ontstellend toegenomen. De idee van den vliegenden vleugel, zooals die ook hier weer gunstig is uitgewerkt, heeft voor de toekomst ongetwijfeld toepassingsmogelijk heid voor het practische luchtverkeer, dat im mers gebaat is bij de grootste vereenvoudiging van het. model der verkeersvliegtuigen. Van daar de experlmenteele belangstelling der KL.il. voor dit nieuwe type. Naar wij vernemen sullen ook heden demon stratievluchten met den Vliegenden Vleugel wor den gemaakt. haring aan een trein of boot, die bestemd is naar het buitenland te vertrekken, wordt aan geboden. Veelal wordt de haring echter eerst van de pakkery met een of ander vervoermid del vervoerd naar een station van de spoorweg maatschappij of naar een havenplaats, terwijl tegenwoordig ook zeer veel haring vervoerd wordt per vrachtauto, o*. naar Duitschland en naar België. Deze vrachtauto is dikwijls het eigendom van den haring-exporteur, soodat er van „tot uitvoer aanbieden" aan een middel van vervoer dan geen sprake is. Aan deze beswaren wordt thans tegemoet ge komen. Voorts is gebleken, dat sommige ingeschreven haringexporteura tonnen haring, voorzien van het stempelmerk, afleveren aan in een der grensplaatsen gevestigde handelaars, die dese haring eerst in opslag houden en daarna expor- teeren. De uitvoer wordt dan niet verantwoord op de staten, welke de exporteurs motten in- dlenen, want deze hebben geen haring uitge voerd en de handelaars In de grensplaatsen staan meestal niet bij den dienst der Neder landsche haringeontrdle Ingeschreven Bovendien is er gelegenheid te knoeien met het gewicht door haring uit de tonnen te nemen of goede haring te vervangen door haring van mindere kwaliteit. Ook hierin wordt thans voorzien. Bij dit ontwerp heeft de minister mede gedeeld, dat door hem dezer dagen aan den chef van den generalen staf opdracht is gegeven te onderzoeken, of en hoe het 'mogelyk is, voor een behoorlijke grensver- dediging speciale maatregelen tf treffen door b.v., gelijk de heer Schaepman wenscht, bijzondere grensregimeaten van geoefende dienstplichtigen in het leven te roepen voor de bezetting der kazematten. Doinderdagmorgen is in verband met *nloon- kwestie Ti wilde staking uitgebroken onder de arbeiders, die In werkverschaffing werkzaam zyn aan den Nieuwen Rijksweg Nijmegen—Rotter dam. De steking betreft arbeiders uit de ge meente Sliedrecht. Zij kunnen in werkverschaf fing geen hooger loon halen dan f 8f 9 per week, hetgeen te gering geacht wordt. Donderdag hebben ongeveer 40 arbeiders van de zeventig t werk verlaten. Reeds eerder rijn dertig arbeiders, die in staking gingen van steun uitgesloten. Dezen waren inmiddels weer door andere arbeiders vervangen. Hierboven het wapen, dat Mgr. N. Stam, benoemd Apostolisch Vicaris van Kisumu, zich gekozen heeft. Op het wapenschild onderscheidt men bovenaan de Ster van Bethlehepi, een schip ter aanduiding van den patroonheilige St. Nicolaas en onderaan de Roos van Lisieux, ter eere van de H. Theresia, aan wie het vicariaat van Kisumu is toegewijd Als devies heeft de nieuwe btsschop gekozen.Non recuso laborem” (Jk weiger den arbeid niet’’) Werk is de beste remedie tegen de misdaad. Werkloosheid werkt criminaliteit in de hand. Als voorbeeld van te verrichten arbeid noem de mr. De Jongh het sloopen van oude spoor wegwagens, zooals reeds thans op de Marine werf geschiedt. Een voordeel hiervan is verder, dat de Jongens leeren met gereedschappen om gaan. Medewerking van de Nederlandsche Spoorwegen is in dezen reeds verkregen. Thans resten er nog slechts financieele en organisa torische moeilijkheden, welke door verschillen de commissies worden onderzocht. Ongunstig voor de financieele resultaten van zulk een werkkamp is het feit, dat men de vrije markt geen concurrentie mag aandoen De uiteenzetting van mr. De Jongh toonde duidelijk aan, hoe krachtig en hoe veelsydlg de redasseering, juist in deze tijden, ter hand moet worden genomen. De minister van Buitenlandsche Zaken, A. C. D. Jhr. mr. de Graeff, Is Donderdag avond, vergezeld van den administrateur, chef van de afdeellng Volkenbondszaken, prof. Fran cois, naar Genève vertrokken. Onder leiding van den heer A. J. Lievegoed. chef van den Regeerlngspersdienst, is op het departement van Buitenlandsche Zaken een persconferentie gehouden ever het Werkfonds, waarby inlichtingen werden verstrekt door den heer dr. A. H. W. Hacke, algemeen secretaris van het Werkfonds en dr. Ir. B. Bölger. Aan de zeer uitvoerige gegevens te dezer con ferentie verstrekt wordt het volgende ontleend: Het Werkfonds, dat naast bevordering van de Industrie beoogt vermindering der werk loosheid. heeft van het begin af gepoogd sti- muleerend te werken. In dit verband werd voor al gewezen op het bereikte resultaat by den scheepsbouw. De werkgelegenheid by de scheepswerven is gestimuleerd, eenerzyds door prijs-overbrugglng, waardoor voorkomen kon worden, dat verschillende orders voor groote Naar de ax Rotterdammer verneemt, is nog een wyzlglng in het zg. vaste-lasten-ontwerp te wachten, waardoor de bepaling zal vervaDen, dat huurverlaglng afhankelijk zal worden ge steld van den financleelen toestand van den huurder. Aanvankelijk was de regeling zoo gedacht, dat voor evqntueele verlaging van tjuur de finan cieele toestand van den huurder huurder tegen elkaar zouden wc Dit subjectieve element aal. Is het blad wel ingelicht, uit het ontwerp worden wsrwyderd. tische en revolutlonnalre) stemmen een sup- pletolre defensie-begrootlng goedgekeurd, waar by de kathqüeke afgevaardigde SCHAEPMAN terecht nog eens bezwaar inbracht tegen het feit, dat het departement tot groote bedragen uitgaven heeft gedaan os. voor de aan schaffing v^n pantserwagens zonder dat het Parlement tevoren die uitgaven had toege staan. Wél merkte Dr. COLIJN op, dat het elndcyfer van de begrootlng niet was over schreden en het budgetrecht der Staten-Ge neraal dus niet geschonden, maar de stelling van den minister, dat de regeering bepaalde Het silhouet van het vliegtuigje to heel op merkelijk. By start of landing geiykt zijn pro fiel een vreemd insect, in de lucht is het staart- loose vleugelvlak met den even vooruit stekenden neus precies een vleermuis of vampyr. De Fransche piloot doet met het kleine, uiterst be weeglijke toestel, wat hy wil. Ter bereiking van dit doel is een Instrumen- larium noodig. waarin handelspolitieke maat regelen, economische voorlichting, conjunc tuur- en marktanalyse, economisch-technolo gische exploratie, ordening van het bedryfsleven en hulp by de financiering de Instrumenten zyn. Week van 10 Mei tot en met 18 Mei 1938 oon- aunpUemelk regeeringsoontmet taxegedeelte Sy, cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsmlnlmumprijs 3,8 oent. af dracht by levering in consumptie van andere dan taxemelk 3K cent. Indien er gerepliceerd was doch men zag daar biykbaar van af, omdat het financieringz- voorstel zelf ten slotte aanvaardbaar werd ge acht had de Kamer den minister allicht nog eens geïnterpelleerd omtrent hetgeen hy vrii terloops aanvoerde over de aanpassing van de kostprijzen en over de handelspolitiek. Indien immers deze vragen niet bevredigend beant woord kunnen worden, loopt de financiering van nieuwe industrieën vanzelf op niets uit. Maar wat “minister Gelissen speciaal over deze twee punwn zeide, was nogal magertjes. Met de aanpassing, zoo stelde hy, stond het toch'' waariyk niet zóó slecht als sommigen plegen te beweren. En wat de handelspolitiek betreft, de contingenteering had voor de industrie heel wat goede resultaten afgeworpen en, wie weet, misschien kon ook door een hooger invoerrecht wel eens wat bereikt worden in byzondere ge vallen. Of dit gedeelte van de bewuste in dustriepolitiek bimfen korten tijd zal gevoerd worden op de eenig juiste wfjte, dAAraan biyft na 's Ministers rede alle twijfel gerechtvaar- dlgd. Er rust hier dus een zware taak op de schouders van de reclasseeringsvereenlgingen, temeer daar de middelen, om rié misdadigheid by jeugdige personen te doen, afnemen, steeds moeiiyker zyn toe te passen. Werd vroeger veel bereikt met het opleggen van boeten, die van het zakgeld werden afgehouden, thans is dit middel wegens het in veie gevallen ontbreken van zakgeld haast onmogeiyk geworden. Het gevolg hiervan is, dat hechtenis en tuchtschool de plaats van de boete hebben Ingenomen, het geen grootere kosten voor het Ryk en vaak minder opvoedende waarde voor den jeugdigen misdadiger beteekent. Op 28 April JX was voor een totaal aantal van 362 plamaen vastgelegd een bedrag van f 87.446.806.73 waarvan tot durver is uitgegeven ongeveer 10 millioen gulden. Reeds uitgevoerd zijn 33 plannen, waarvoor volle to ingeschakeld. De minister van Financiën heeft thans bü de Tweede Kamer inge diend een wetsontwerp tot gdedkeu- ring.van de overeenkomst, houden de afstand om niet door de ge meente Amsterdam, aan den Staat van het koninklijk paleis aan den yDam te Amsterdam en uitkeering door den Staat aan de .gemeente Amsterdam van een bedrag, groot f 10 milliöen. voor den bouw van een nieuw raadhuis. Wat minister Gelissen over de financierings- strikt moeten beperken tot het verstrekken van credieten op langen termyn voor investee- ringsdoeleinden in gevallen, waar het particu liere bankwezen zich van credietveratrekking onthoudt. Minister Gelissen staat nameiyk op het solidaristische standpunt, dat de Staat een aanvullende taak heeft, als het particulier initiatief te kort schiet. De financiering zal centraal moeten geschieden, terwyi de exploi tatie van industrieele mogeiykheden beter wordt overgelaten aan regionale instellingen. Het ambteiyk element mag in de leiding van de centrale bank niet ontbreken ten eerste,, om dat de bank ten slotte over Overheidsgelden beschikt, en ten tweede, omdat de ambtenaren beter dan particulieren kunnen waken voor overeenstemming van de gestie dér bank met het algemeen economisch Regeeringsbeleld. Wél heeft de Minister aan dr. Kortenhorst «en nauwe samenwerking met de RUkscom- missie voor Werkverruiming toegezegd. Aan het einde van den middag is nog door m Kamer met 49 tegen 19 (sociaal-democra- In een persconferentie, welke het comité voor den reclasseeringsdag dezer dagen or ganiseerde, heeft de oud-klnderrechter te Amsterdam, mr. Q. F. J. de Jongh aan de band van cijfers en statistieken aangetoond, dat de misdadigheid van jongens van 14 tot 18 jaar de laatste jaren onrustbarend is gestegen. Vonden in 1931 te Amsterdam 140 processen tegen jongens van 14 tot 18 jaar plaats, in 1935 was dit aantal tot 354 geste gen en het ziet er niet naar uit of vanzelf aan deze stijging goedig een einde zal komen- Doch zooals gezegd, de Kamer wilde daar biykbaar thans maar niet meer diep op in gaan en keurde alvast (ftt Aéne van ’s mi- industrialis^ie-middelen z. h. goed. brlceeren. Zoo heeft een aantal credieten er toe geleid, dat bestagnden bedrijven de gelegen heid werd gégeven nieuwe producten aan de markt te brengen, waardoor niet alleen de werkgelegenheid in het bestaande bedrijf be houden kon biyven, doch ook nieuwe werkge legenheid kon worden geschapen, hetzy in de bedryven die de grondstoffen leveren, hetzy In de neven-bedrijven (transport enz.), hetzy In de ambachts- en middenstandsbedryven. waarin de tewerk gestelde arbeiders als con sument optreden. o x Medegedeeld werd nog, dat niet alle toege zegde bedragen worden opgenomen of vrbrulkt Het komt nameiyk voor, dat alleen door het de opmerking gemaakt, dat in wereld groote ongerustheid heerscht de Inschakeling van de Nederlandsche Hel- demaatschappy by de uitvoering van alle mogeiyke bouwwerken, in plaats van het economlsch-technisch apparaat der beldsinspectie, van welke inschakeling vreesd werd een degradatie van het werk, waardoor liet niet zou kunnen leiden tot terugkeer naar normale arbeidsverhoudin gen, maar "alleen zou dienen om de men- schen maar een beetje aan den gang te houden. feit, dat de betrokkene de toezegging van een crediet uit het werkfonds had, hy van parti culiere zyde voldoende geld kan aantrekken en daardoor het werkfonds-crediet zelf niet noo dig heeft. Verder hebben andere bedrijven nog slechte een gedeelte van het crediet opgenomen, en hopen de rest niet noodig te hebben. Ook hier biykt dus weer duidelyk de stimuleerende wer king. By de credietverleenlng, welke steeds wordt gezien in het kader van de algemeene wel- vaarts-politiek der regeering, wordt steeds na gegaan. of de betrokken onderneming niet ge heel door particulier kapitaal kan worden ge holpen. Indien deze mogeiykheid bestaat, wordt geen crediet gegeven. Verder wordt rekening gehouden met de ren tabiliteit van het bedrijf- Waar hier met overheidsgeld wordt gewerkt, en dus de uiterste voorzichtigheid moet werden betracht, spreekt het wel vanzelf, dat het aan tal afgewezen crediet-aanvragen veel grooter la dan dat der ingewilligde, hetgeen by velen na tuurlijk teleurstelling In het Werkfonds heeft gewekt. Daartegenover staat echter de voldoening, dat uit de ervaring welke met het werkfonds tot dusvët Is opgpdaan, biykt. dat op het ge bied van de industrle-financiering de over heid een taak te vervullen heeft en dat wy ons gelukkig mogen prijzen, dat het Werk fonds daartoe de gelegenheid heeft gegeven. Op een vraag, of by de industrle-financiering ook voorwaarden worden gesteld ten aanzien van de loonen, werd geantwoord, d«t de kwes tie der loonen Inderdaad moet worden bekeken Ir. verband met de rentabiliteit van het bedrijf. Het Werkfonds zelf treedt echter niet in de onderhandellngen hierover, wanneer deze tus schen werkgever en werknemers zouden moe ten worden gevoerd. By de beoordeeling der rentabiliteit wordt tevens onderzocht, of het bedrijf winstgevend is, waarby geen rekening wordt gehouden met bedragen, welke aan steun worden gegeven, zulks om geen bedryven kunstmatig in het le ven te houden, die niet anders dan met over heidssteun kunnen bestaan. Wat de bemoeienis van het werkfonds by de uitvoering van werkobjecten aangaat, werd op gemerkt, dat by financiering voor openbare werken in het algemeen moet vastslaan dat J f medewerking van bet —ondsi nlet rouden worden uitgevoerd. Te met ge- teriaal en met de plait^fyk. werü^id.”*' was vastgelegd 9.091.737.59 van welk bedrag op de bouwplaats werd vertoond f 434.454 voor 26.799 manweken, waarby nog een zelfde aan tal moet worden gerekend voor arbeiders bui ten de bouwplaats. Op 3 Mei JX waren 113 plannen geheel of gedeelteiyk in uitvoering, waarvoor het toegestane bedrag 26.466.290. bedroeg. Op de bouwplaats werd tot dusver hiervan vertoond 1;176.220 terwyi het aantal manweken tot 15 April 51.140 was. Over het gebeele toegestane bedrag zal het aantal man weken op de bouwplaats rond 384.000 bedragen. Zoo is tot dusver reeds een aanmerkeiyke ver meerdering der werkgelegenheid bereikt, welke als vanzelfsprekend nog zal toenemen, wanneer ook geleideiyk de overige reeds goedgekeurde plannen In uitvoering zullen komen. Want het aantal op de bouwplaats werkende arbeiders, beweegt zich, behoudens een kleine inzinking van 2000 tot 1700 in de periode 15 September 193515 Januari 1936 voortdurend in stygende lyn en nam sinds laatstgenoemden datum toe tot 1900 op 15 Februari, 2150 op 15 Maart en 2500 op 15 April JX Het loon by deze In werkverruiming "ultge- voerde werken bedraagt gemiddeld 25 gulden per week. Hierbü dient men in het oog te houden, dat met Inbegrip van. de materialen voor het tewerk stellen van 1 man op de bouwplaats (met als gevolg daarvan 1 man daarbuiten) per week een bedrag van 80 gul den noodig to, soodat, wanneer al onze werk- toozen op deze wyze aan werk zouden worden geholpen, daarvoor niet minder dan 700 mil- Uoen per jaar zou moeten worden uitgegeven, kn te verrichten hebben, waarop dan natuuriyk de thans uUbetaakie’ w steunbedragen in mindering moeten worden gebracht. Het doel van deze werkverruiming is verder om de arbeiders weer terug te brengen tot de normale bedriJfsverhoudlngen. in welk verband gewezen werd op de medewerking, welke ten deze is ondervonden van de vakorganisaties In zyn toelichting tot de bereikte'-resultaten van het werkfonds gaf de heer Hacke tenslotte al» zyn overtuiging te kennen, dat het fonds heilzaam gewerkt heeft by de bestrijding der werkloosheid. Een desbetreffend voorstel der regeering, ter oplossing dezer aangelegenheid, heeft de raad van Amsterdam goedgekeurd. De daarop tusschen het RUk en de gemeente gesloten overeenkomst wordt by het onder havige wetsontwerp ter goedkeuring aange boden. De nMnlster deelt mede, dat het in het voornemen der regeering ligt, de uitkeering van de krachtens het contract aan de ge meente Amsterdam verschuldigde bedragen te doen plaats hebben ten laste van het Werk fonds. Een harteiyk handgeklap zoowel na het installeerend woord van den heer Van - -- Dyk als na de rede van den nieuwen voor- “itg“ve” k“n °Pv°eren mits zy op andere door zitter onderstreepte, hoe de Kamer is Inge nomen met de figuur, die thans aan hare ver gaderingen zyne bedachtzame leiding geven gaat. Toen ging het gewone werk van allen dag weer voort en stond tegenover voorzitter Aal- berse minister Gelissen voor de verdediging van zijn ontwerp op de industriefinanciering. Leerling Gelissen tegenover leeraar Aalberse. Want de huidige minister heeft vroeger, toen Aalberse protessor was te Delft, college geloo- pen by den huldigen Kamerpresident. En de minister herinnerde op hupeche wyze aan die periode uit hun beider leven, toen hy van achter de Regeeringstafel zyn gelukwensch aanbood aan zyn vroegeren leermeester tegen over hem. Minister GELISSEN heeft lang gesproken over de industriefinanciering. Te verdedigen viel er voor hem eigeniyk niet veel. Want met de industriefinanciering zelf was immers haast heel de Kamer het eens. En ook de liberalen hebben ten slotte met tegen de wet gestemd. indruk, welken de Vliegende Vleugel deze demonstratievlucht maakte, was niet ongusttg. De snelle start na een 30 Meter to het toestel al Joz oen dan zeer snel te stygen de stabiliteit in de lucht, de opmerkeiyk vlotte landing bleken goede eigenschappen, welke werden bevestigd door ir. Wynia van den Ryksstudiedienst, die later op den middag mee de lucht in ging. Ir. Wynia prees de stabiele ligging van het toestel, vooral in de bocht. By bet overtrekken zakte de machine pas Mj 90 gr. over een vleugel weg, zonder dat het verschijnsel gevaarhjk was te noemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15