ENORME BRAND TEISTERT DE GOUDSCHE KAARSENFABRIEK Geruchten over een reis van Koning en Duce naar Ethiopië ONS BLAD I w h il heden Het nieuws Volkenbondsraad vergadèrt Huizenhoog laaien uit het groote gebouwen complex de vlammen op, die in de ontzaglijke voorraden gretig voedsel vinden Het Engelsche „thee-lék” - 1 VUURGLOED TOT IN DEN HAAG ZICHTBAAR DE BAROMETER Brandweercorpsen uit omliggende gemeenten snellen te hulp EEN KEIZERSKRONING TE AKSOEM? President Azana beëedigd De staking te Saloniki JOH. LAUWERS I 2.- Em laaiende hel DIT NUMMER BESTAAT Ul> De zoon van minister Thomas genoemd Nieuw kabinet in Egypte Het Spaanse he kabinet treedt ai De Normandie rendeert en beken buiten DINSDAG 12 MEI 1936 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 183 De verovering van geheel Abessinië De minister van Justitie af getreden Aloisi verlaat de pitting; Walde Mariam blijft de bespre kingen volgen Waarschijnlijk heden een nieuwe zitting Opzienbarende ontdekkingen doos de commissie van onderzoek Brazilië’s president tegen de communisten Geweldige vonkenregens PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Voortdurende explosies van vaten olie en benzine maken het blusschlngswerk levens gevaarlijk Ongeveer400personen werkloos geworden De Negus zou geen afstand van zijn rechten op den troon wenschen te doen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 i' 1 f ACHT BLADZIJDEN - dnStxdiK NOORDHOLL A NDSCH DAGBLAD In vlam- verlaat het o o o te LONDEN, 11 MeL (D.N.B.) De tot door eveneens landen, die teerd. De minister (Vervolg elders in dit nummer). AlllilllM de De G—dscbr men. sinisch-Italiaansche te houden. Uit een ontzaglijk aantal stralen wordt water gegeven, maar in dese vuurzee schijnt niets te helpen. Era rede van Z. H. den Paus ever het eoas- De brandweer wordt meer en meer terugge- drongen. Het Hikt een onmogelijkheid de vuurzee mees ter te worden. De proclamatie van het keizerrijk Abessinii verwekte te Rome groote geestdrift onder de jeugd. Met vlaggen trekken groote groepen zingend door de straten over francs. Nessim Pasja is benoemd tot voorzitter van den nieuwen senaat. Opatenbarende onthullingen Engetoebe „thee-lek". President Asana beëedigd. bet Spaaneeh kabi net treedt af. Nader bericht men ons, dat de brand, niet tegenstaande het vuur door de brandweer met alle beschikbare materiaal, circa vijftien stra len. U aangetast, in groote hevigheid toeneemt. Hoog boven de vlammen schieten geweldige vonkenregens uit.' De Rotterdamsche brand weer is te hulp geroepen. Men begon omstreeks half twaalf ernstige vrees te koesteren dat het onbedwingbare ele ment zich eveneens aan de aangrenzende fa brieksgebouwen van de stoomzeepsiederU „De Hamer”, van de Vereenigde Zeepfabrieken te Rotterdam, sou mededeelen. Met een geweldigen knal springen telkens de olievaten uiteen. Het was een angstwek kend gezicht on men vroeg zich af. waar deae brand sou ophouden, De hitte was ge weldig en vormde een groote moeilijkheid by het blusschlngswerk. Het laboratorium werd het vuur aangetast. De bladen verschijnen nog steeds niet. Er rijden slechts enkele trams, die bediend wor den door gemobiliseerd personeel en gewapen de technici. Het derde legercorps is het gebied tusschen Takaze en de Tsellari binnengedrongen, en beeft de bronnen Van de Takaze bereikt. De waarnemende minister-president beeft den president het ontslag van het kabinet aangeboden. SALONIKI, 11 Mei. (Reuter.) Na de spe ciale maatregelen van de militaire autori teiten is de ochtend kalm verloopen. On danks de officleele adviezen zyn alle win kels gesloten gebleven, waardoor elke ac tiviteit verlamd was. Vannit Addis -Abeba leidt de onderkoning Badoglio een uitgebreide actie van het leger om geheel Abessinië onder Itaüaanach be wind te brengen. In de openbare zitting van den Volkenbonds raad. die geleld werd door den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken. Eden, wer den slechts eenlge minder belangrijke agenda punten behandeld, onder meer de steunverle ning aan behoeftige vreemdelingen en de ar beid der organisatie voor de hygiëne. naast raad. De Negus era geen afstand van «tjn troonroeht wenachen te doen. De Volkenbond vergadert; baron de zitting Gaan de Koning en de Duce op reis naar Abes- sinié? De schade, welke Lloyd’s door deae trans actie heeft geleden, sou honderdduizend pond bedragen. Volgens mededeeling van den procureur-ge- neraal. Sir Donald Somerwall, zfjn drie affai res gedaan op last van den zoon van den mi nister van koloniën, Thomas. Thomas Jr. is geïnteresseerd bjj de make laarsfirma Bellsha en Co. JERUZALEM, 11 Mei (D.N.B.) Uit de omgeving van den Negus verluidt, dat dese geen afstand van zijn rechten op den troon heeft gedaan. handelen. „Wy hebben geen haast. De kwestie, waarbij wy belang hadden, hebben wy optelos’.. wy slaan thans de armen over elkaar en wach ten af." lasting en acetjnuwrheegliig bracht spoedig na Alois! bracht rapport uit over eenlge orga- nlsatiekwesties betreffende het Haagsche Hof. De vertegenwoordigers van Abessinië hadden daar de hun betreffende kwestie niet behandeld werd, plaats genomen by de gedelegeerden der ^een lid van den raad zyn. Een nieuwe zitting is nog niet vastgesteld. Het verluidt echter, dat de raad Dinsdag middag weer aal samenkomen, nadat de neutrale staten dea morgens zullen hebben vergaderd. De voorgenomen verdaging van de bespreking van het conflict zal dus in hoofdzaak be tee kenen, dat gedurende de komende vier weken niet wordt gesproken over afschaffen van de sanc ties. GtNiVg, 11 Mei. (Reuter). Hedenoch tend hadden de verschillende diplomaten, die te Genève verzameld zijn, besprekingen geveerd, welke voornamelijk t Iteliaanech- Abemintech conflict betroffen. Te elf uur woedde de brand in het gebou wencomplex van de Goudsche Stearinekaarsen- fabrtek in onverminderde mate voort. Om streeks dezen tyd had het vuur zich over een lengte van byna 100 meter medegedeeld aan het complex fabrieksgebouwen aan de overzijde van den weg, waarin een waxinellchten- en een glyoerine-fabriek zyn gevestigd. Naast deze ge bouwen bevindt zich een terrein, waar honder den vaten olie liggen opgeslagen. De verklaring van Alois! was van den vol genden inhoud: „Italië kan de aanwezigheid van een zooge- naamden vertegenwoordiger van Aftesslnië niet toelaten, want feiteiyk bestaat er niets, dat ge- lljkt op een georganiseerden staatsvorm in Abessinië. De eenlge souverelnlteit, die daar geldt, is*van Italië. Derhalve zou iedere be spreking van een Italiaansch-Abessinlsch con flict geen zin hebben. Ik zie my dan ook ge noodzaakt van deelneming daaraan af te zien" In een officieel communiqué over de ge heime raadszitting van den Volkenbonds raad wordt nog meegedeeld, dat na het ver trek van Aloisl en zyn medewerkers uit den raad, Wolde Mariam, de vertegenwoordiger van Abessinië de verklaring aflegde, dat Abessinië lid is van den Volkenbond en geen aanvaller, doch slachtoffer van een aanval. Bet heeft geen enkele internationale wet geschonden en blyft gehecht aan den Bond. Nog vóór het begin van de zitting trad Wolde Mariam, de vertegenwoordiger van Abes sinië, de zaal binnen. Hiermede werd bewezen, dat de Volkenbond hem nog steeds als zoodanig beschouwt. Om half elf sloegen de vlammen ook op het administratiegebouw ever, aoodaf ook dit ge deelte In allerijl ontruimd momt werden. Tegen half elf bereikte het vuur in het oude fabrieksgebouw een grooten voorraad vaten glycerine en olie. In een oogwenk schoten de vlammen van de wegvloeiende olie als een laaiende hel hoog boven alles uit. Uit alle deelen van het honderden me ters uitgestrekte fabriekscomplex slaan de vurige tongen. De raad besloot de behandeling van de Abes- kwestie op zyn program RIO DE JANEIRO. 11 Mei (Reuter) De president van Brazilië, Vargas, heeft een feilen aanval op de communisten gedaan. Hy noemde hen zoogenaamde propagandisten voor een so ciale hervorming, utopisten, agitatoren en pre dikers van opstandige ideeën. Volgens hem moesten zy buiten contact met gewone men- schen worden gehouden en in landbouwkolonies worden opgesloten. Dit zou voor hen een les zyn in eeriyk en constructief werk en in respect voor de rechten van anderen. Vargas, die heden van zjjn zomerverbHjfplaats terugkeerde, deed'een beroep op alle Brazili anen mee te werken om de regeerlng te ver dedigen en verklaarde dat de wet en de orde streng zulten worden gehandhaafd. De Negus heeft aan den Volkenbond een telegram gezonden, waarin hy dezen ver zoekt, geen gebiedsuitbreiding of uitoefening van souverelnlteit te erkennen, die verkre gen is door het onwettig gebruik van ge weld en schending van internationale ver plichtingen. De drie verdachten van den roofmoord Heensbroek voor de Maastrichtache rechtbank; behandeling geschorst tot de volgende week. tS slachtoffers van vergiftigde lekkernij in Ind’ De Popolo dl Roma verklaart, dat Italië zich pas met de Britsch^en Fransche belangen in Abessinië bezig, zal houden, nadat de sancties zijn opgeheven. Zoolang de sancties voortduren, het blad, zal Italië niet kunnen onder- De eerste verzekering werd reeds eed week voor de bekendmaking van de nieu we ontwerp-begrooting in het Lagerhuis ge sloten door het Lagerhuislid Sir Alfred Butt, die een functie bekleedt by Lloyd's. Sir Alfred Is zoowel met minister Thomas, als met diens zoon bevriend. LONDEN, 11 Mei (ANP.) De Times meldt uit Parijs, dat de dlrecteur-generaal van de reederij der Normandie, Cangandel, tydens de reis naar New-York mededeellngen heeft ge daan over de flnancieele bedrijfsresultaten in het afgeloopen jaar. De onkosten voor reizen van de Normandie hebben M mlllloen francs bedragen, waartegen - ont vangs ten stonden van 50 millioer. aoodat er een batig overschot op ét De regeeringsrormlng In Egypte. De staking te Saloniki. Voorteopig Verslag der Eerste Kamer weer bet wetsontwerp betreffende betere van minderjarigen. BUREAU?: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: tor kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar r f 2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamettad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Het staat nog niet vast, of Haile Selassie een reis naar Genève of Londen zal maken. Hy heeft dagelyks telefoongesprekken met den Abessinischen gezant te Londen, dr. Martin. Het laat zich aanzien, dat het geheete gebouwencomplex, dat door den beogen Schlelandachen zeedijk wordt begrensd, en waarin de vitale gedeelten van de fabrieken zjjn gevestigd, een prooi der vlammen zal Gouverneur Bottal heeft opdracht gege ven het keizeriyk paleis te herstellen, dat de zetel zal worden van Badogllo, wanneer dese zyn functie van onderkoning zal heb ben aanvaard. Het is op het oogenbhk evenwel nog niet mogeiyk bevestiging van dit bericht te ver krijgen. brand is ontstaan midden tusschen de fabrieksgebouwen, die tot de nok vol Uggen met stearine. De vlammen laaien hoog op en vinden oen grotig voedsel in de massa’s brandbaar mate riaal. De nieuwe fabriek, die naast den vuurhaard ligt, bevat eveneens groote voorraden en biedt op de bovenverdieping plaats aan de pitten- fabriek. Dit nieuwe gedeelte loopt ernstig ge vaar door de vlammen te worden aangetast. Naast deze nieuwe fabriek bevindt zich de timmerfabriek en aan de andere zijde van de brandende opslagplaats met stearine staat een perskamer, waar de stearine wordt geperst. Ook deze loopt evenals de oude fabriek groot gevaar. De brandweer is met groot materiaal aan- weaig. Een enorme mensebenmassa slaat de vlammenzee gade. r De brandende perceelen zyn van het andere complex, dat het administratiegebouw en de glycerine- en nachtlictitemfabriek bevat, ge scheiden door een sloot en een weg. Voors hands loopt dit gedeelte geen gevaar. Ds Rotterdamsche brandweer is om half elf met groot materiaal op het terrein van der. brand verschenen en ook verscheidene spuiten uit omliggende gemeenten zyn ter hulp gesneld. Het gansche kantoorpersoneel was druk In de weer om alle administratie uit het groote ao- mlnlstratiegebouw te bergen. Aangezien de electrische stroom was afgesloten, moest dit werk geschieden by het licht van Gouda- kaaraen.... In het Lagerhuis verklaarde minister-presi dent Baldwin In antwoord op een vraag, dat de persooniyke toestand van den Negus Inge wikkelde kwesties oplevert, welke nauwkeurig moeten worden onderzocht. CAIRO, 10 Mei (Reuter) Nahas Pasja heeft een kabinet samengesteld, dat geheel be staat uit leden van de Wafd-party. Naha« Pasja neemt zelf de portefeuille van Binnen- landsche Zaken en die van Volksgezondheid bet voorzitterschap van den mlnister- Nader wordt gemeld: Gisterenavond te half acht ontdekten ar beiders van de tweede dagploeg brand mid den tusschen de fabrieksgebouwen in een op slagplaats van stearine, waarvan zich een voor raad van anderhalf mlllloen kilogram op de terreinen bevindt. Deae brand was vermoede- UJk ontstaan door broeiing in de stearine. De sprinkler-inrichtlng. de automatische blusch- installatie, begon onmiddeliyk te werken, ter wijl de brandweer van de fabriek zelf al zeer spoedig het vuur aantastte. De Goudsche brandweer voegde zich na enkele minuten bij de blusschers, doch bet brandbare materiaal bood een dergeiyk gretig voedsel aan de vlam men, dat het vuur zich spoedig tot grooten omvang uitbeeldde. Het blusschlngswerk der Goudsche brandweer, die onder leiding stond van den hoofdbrandmeester J. C. den Boer, werd aanvankeiyk bemoeilijkt door de omstan digheid. dat het water van de afvoersloot ach ter de fabriek, waarin men slangen had gelegd, voor blusschingsdoelelnden ongeschikt bleek te zyn wegens de dikke laag vet, die als afval stof uit de fabriek in de sloot was geloosd. De brand kreeg mede hierdoor gelegenheid tot groote uitbreiding. MADRID, 11 MeL (Krater). De nieuwe president Asanas is heden In een plechtige zitting van hei parlement beëedigd. Maandagavond om acht uur is een zware brand uitgebroken in de Ver eenigde Fabrieken van Stearine- kaarsen en Chemische Producten aan den Rotterdamachen Djjk Gouda. KAIRO, 11 Mei. (Reuter) De regent- achapsraad heeft prins Mohammed, een neef van den Koning, tot voorzitter van den regentachapsraad gekoaen. Paul Boncour voerde besprekingen met Eden en Alolsi. Aloisl had een onderhoud met Lltwl- nof. Van belang was ook het onderhoud van Eden met den vertegenwoordiger van Chili, Rivas Vicuna, aangezien men vermoedt, dat Chili zal voorstellen de sancties tegen Italië op te heffen, terwyi de overige raadsleden de fancties nog voorloopig willen handhaven. ROME, 11 Mei (Reuter) Het ge rucht gaat te Rome, dat Koning Victor Emanuel en de Duce naar Abessinië zouden gaan, waaraan dan wordt toegevoegd, dat de Koning in de heilige stad Aksoem tot keizer zal worden gekroond. Het corps diplomatique en verschillende auto riteiten waren aanwezig. By de afgevaardigden lieten de monarchisten verstek gaan. Na de plechtigheid defileerden de troepen voor den nieuwen president, die vervolgens zjjn ambt aanvaardde. Uit Athene wordt bericht: Ook des middags hebben zich geen nieuwe botsingen tusschen politie en •stakers voorgedaan. De tbestand blyft echter gespannen. De unlversltelt van Saloniki is gesloten, daar verschillende groepen studenten by de onlus ten betrokken zyn. Het is mogeiyk, dat ook de Academie te Athene gesloten wordt. Men acht het waarschyniyk, dat Martinez Barrio minister-president zal worden. De besprekingen inzake de vorming van een nieuw kabinet zullen Dinsdag door nresldent De regeéring heeft verklaard, dat zy in leder geval de handhaving van orde en rust zal ver zekeren. Talrijke linksradicalen zyn gearres- v^n ^Justitie la afgetreden. Morgen (Dinsdag) zullen de troepen, diefc hebben deelgenomen aan de besetting van da hoofdstad van Abessinië voor Badogllo jp revue passeeren. Maandagochtend la te Napels het hospitaal- schlp Oesarea aangekomen, aan boord waarvan zich de prinses van Piemont, Marie José be vond. Ongeveer terzelfder tjjd stortte met donderend geraas de achterzijde van het magazijn in en vielen eenige machines van de bovenste verdie ping naar beneden. Omstreeks kwart over negen stond het maga zijn in volle vlam. Van het dak waa spoedig niets meer over. Het geheele gebouw was een fakkel gelijk. Knal op knal werd gehoord, en door de vaten ammoniak, die zich op de bovenverdieping bevon den, vlogen de stukken bij massa de lucht in. Te half twee in den nacht woedde de brand in een gebouwencomplex van Hohderd meter lengte en vyf en twintig tot vyftlg meter diepte, dat is ongeveer de helft van de totale oppervlakte van het fabriekscomplex. Het ter rein der fabriek beslaat 125.000 vierkante me ter. Het laboratorium, dat in den laten avond vlam had gevat, was te half twee geheel ver nield. De Volkenbondsraad is na vijf uur in een niet-openbare zitting bijeen gekomen. Ook werden in het Lagerhuis wei een twintig tal vragen gesteld Inzake de houding van Groot Brittannië jegens Abessinië. In de antwoorden werd opgemerkt, dat Baldwin over den Negus sprak als „zyne majesteit.’’ Verder zeide hy, dat hy niet vooruit kon loopen op de beslissin gen van Genève. Ongeveer tien minuten na de epenlng verliet de IteHasnache gedelegeerde, baron Aloisl, de zaak nadat tetf had geprotesteerd tegen de aanwezigheid van den Abeasini- sehen gedelegeerde. Welde Mariam. jWO- f 0 si

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1