R.K. Slagerspatroons bijeen I POKON bij de bloem- en taadwinkels vele verrorgingsaanwijringen Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden Invoer van koffie XJrmifda kjL ZOMMEBRUIM om prachtig bruin te ivohn HOOGE HUURUITGA VEN ZIEKENFONDSWET BOMMENWERPERS VOOR INDIË EERSTE VERGADERING RAAD VAN BEHEER JAARVERGADERING TE HAARLEM WOENSDAG 13 MEI 1936 <2 EERSTE KAMER Tydelyke beperking ingetrokken V a»te-la«ten-on twerp i De Hollandache Lloyd den invoer Goudvoorraad Ned. Bank KAPITEIN J. VAN MOORSEL Naar Nieuwershiia overgeplaatst ZIJ WILDEN NAAR WEENEN Actie tegen inblikking Motie Uitvoer naar Tsjecho- Slowakije Vaartuigendienst in Suriname Een vreemd geval! Het conflict met de Koloniale Staten Amerikaanache fabriek met den bouw begonnen Commissie wenacht geen ver plichte toetreding kunstmest 40e.perfles Nederlandsche pelgrims te Rome Einde Mei in openbare behan-, deling? Kunatzyden garena niet meer gewenacht? Bezoek aan het graf van dr. H. Schaapman Prinses Juliana woonde de zitting bij Het bedrijf zal vermoeddyk worden voortgezet DE STEUNVERLEENING. AAN DE BURGERWACHTEN x LATE TULPEN STAAN PRACHTIG LANDGOED AMELTE OPEN GESTELD VREEMDELINGEN IN HET BEDRIJFSLEVEN Ordening Verleening van aanvullenden gd- ddyken, doorgaana éénmaligen, ateun voor byzondere indi- viduede nooden Brievenmalen voor onze oorlogs schepen in de Oostzee Nu U weet buiten kunt zitten Percentage voor voedingamtgaven slechte weinig verminderd Tegenatrydige politiek tuaachen het Departement van Land bouw en dat van Sociale Zaken Jeugdige avonturier* op stap CLEARING MET CHILI Hulde aan Koninkiyk Haia Regding van 12 Mei: van aanga- jx. te bereiken r I B I I I l ■1 i l Eeden, directeur van het tulpen,” Ige van de Zooals reeds gemeld heeft H. M de Konin gin welwillend beschikt op het verzoek om als beschermvrouwe van dit fonds te willen op treden, terwijl H. K. H. Prinses Juliana het eere-voorzitterschap van het bestuur wel heeft willen aanvaarden. De Ned. RK. Hanzebond van Slagerspatroons hield Dinsdag zijn algemeene, zeer drukbezochte Jaarvergadering in het café-restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem, onder voorzitterschap van den heer O. C. Sclibltens uit Leidschendam. Blijkens den jongsten weekstaat liep db’goud voorraad van de Nederlandsche Bank In de af geloopen berichtperiode met US millloen terug. I l BU Koninklijk besluit is bepaald, dat met ingang van 12 Mei wordt ingetrok ken het Koninklijk besluit van 17 Maart 1936 tot tijdelijke beperking van den in voer van koffie. Beatuuraverkiezing By de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende en herkiesbare bestuursleden O. Th. Koekenbler en H. J. Offermans by enkele can- dldaatatelling herkozen. De gebruikelijke geluk- wenschen werden tot hen gericht. Het bekende passagekantoor van de K.L.M. op het Leidscheplein te Amsterdam bestaat dezer dagen 15 jaar Aan het hoofdbestuur werd vrij mandaat in deae kwestie gegeven. delen. De voorzitter wekte op door te gaan met plaateeiyke saneering en ordening, doch dit te doen in bet algemeen raam, door de Centrale voorgesteld. Spr. spoorde aan voor de belangen te blijven strijden en dankte dr. Tobi voor zijn interes sante uiteenzettingen. Dr. Tobi, aldus spr., ia de rechte man op de rechte plaats (applaus). Om 5 uur werd de vergadering geschorst. Des avonds werd een gezellige avond In het café-restaurant Gebr. Brinkmann gehouden. als de beer Van Rappard vraagt, acht spr niet noodlg. Spr. zal deze, aangelegenheid nog eens onder de oogen zien. Het wetsontwerp wordt 8. h. st. nomen. Dr. E. J. Tobt, directeur van de inmiddels' tot stand gekomen ordeningsorganlsaUe«Cen trale Vleesch- en veehandel" hield dan een lezing over den stand van zaken betreffende de ordening en saneering van het vleosch- en vleeschwarenbedryf in ons land. I ken. Ten eerste toch worden de verliezen door de B.E.NAS. gedekt, ten tweede blijft door voort zetting van het bedrijf de „goodwill" behouden. Doordat In het begin van het jaar 1936 tus- schen 1 Januari en 1 Mel J.l. een achttal rei zen werd gemaakt voor het vervoeren van be vroren vleesch is ook over deze periode vrijwel geen verlies geleden. De onderhandelingen zijn bijna geëindigd. Binnenkort verwachten de bewindvoerders voorstellen van crediteuren, welke In den vorm van een accoord zullen moeten worden behan deld. Het bedrijf zal naar alle waarschijnlijk heid worden «oortgezeu bijzondere in- plaatsg- worden Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin erop wordt gewsusa. dat de distri butie vaa Mikvleeseh groote schade aan het Jagersbedrijf veroorzaakt, terwijl ermede geen algemeen belaag wordt gediend, voorts waardeering wordt genit voer het beleid van bet hoofdbestuur in desen en aan de regee ring wordt verzocht, dat indien tot vlëeeeh- dlstributie moet worden overgegaan, daa ver strekking vaa versch vleesch worde toege- «ast- Spr. deelde mede, dat de Koninklijke goed keuring op de statuten binnenkort te verwach ten is. Er wordt thans onderhandeld met ver schillende organisaties ondat deze zich ook by de Centrale sullen aansluiten. Met de werk nemersbonden hoopt men spoedig tot overeen stemming te geraken. Al te gemakkeiyk kunnen nieuwe zaken zich in dezen tijd vestigen doordat zy zich de be- noodlgde slagerlj-machines op afbetaling kun nen koopen. Daardoor worden bestaande bona fide zaken benadeeld. De Centrale verwacht thans dat zy binnenkort met twee leveraneiers- vereenigingen van dergelijke slagerlj-machines een overeenkomst zal kunnen aangaan, waar door 'Kan het genoemde euvel een einde wordt gemaakt. Wellicht zal deze overeenkomst dan verbindend worden verklaard ook voor de daar voor in aanmerking komende personen, niet ge organiseerd in een by de Centrale aangesloten bond. De Centrale Is ook bezig een overeenkomst tot stand te brengen tegen misleidende reclame- aankondigingen. De Centrale hinkt echter op twee gedachten: Wat kan de Centrale doen in zake vest igtngselsc hen Af wachten tot de wet er is of zelf reeds iets doen? In een analoog geval heeft de minister echter gezegd dat ge wacht moet worden tot de wet er door is; het geen dus thans ook voor de Centrale geldt. De Centrale doet echter allee om klaar te zyn als de wet In het Staatsblad staat. Zy heeft inzake de vakopleiding een commissie Ingesteld. De Centrale werkt ook aan een uniforme boek houding en een uniforme pryscalculatie voor alle slagers. Op symbolische wyze maakte spr. duldeiyk dat ordening en saneering niet uit den grohd te stampen syn. maar slechts steen voor steen kunnen opgebouwd worden. Daarna werd een vyftal afdeelingsvoorstellen behandeld, verschillende wenschen Inzake orde ning uitende. Dr. Tobi, de voorstellers en de vele sprekers beantwoordende, zetde dat de Centrale zich ten doel stelt door overleg met alle daarby betrok ken partyen een oplossing te vinden inzake de kwestie, dat grossiers In vleesch zelf klelnhan- delssaken oprichten. Wat den „spertyd” betreft (den tijd van 1 jaar. waarin geen nieuwe slage rijen mogen worden opgericht) achtte spr. het het beste dat deae kwestie plaatseiyk onder de oogen wordt gezien. De Centrale wenscht vooralsnog niet direct prysregelend op te treden, wel allerlei indirect By het wetsontwerp tot regeling van den in voer van huishoudeiyk glaswerk zegt de heer BLOMJOUS (R. K). dat het dringend noodlg is. dat ter beperking van den Invoer het zwaar tepunt verlegd wordt naar verhooglng van in voerrechten. Dit is noodlg wegens de groote ultvoerpremies van het buitenland, met name Duitschland. Dit beteekent een totale ontwrichting van de Ne derlandsche Industrie. Ook wordt er door de contlngenteerlng een onrechtvaardigheid begaan jegens sommigen en worden bevoorrecht de genen, die In de basisjaren in boofdzaak bulten- landsche producten aankochten. De heer J. O. bondsbureau, hield hierna een toespraak over het In de laatste weken dreigend gevaar van ..inblikken” van vleesch. De slagershonden heb ben hiertegen scherp stelling genomen. Op 25 Maart JJ. heeft minister Deckers aan de bonden verzocht plannen voor de distributie van versch vleesch aan de minst draagkrachtlgen tn te dienen. De-bonden hebben toen voorge steld dat de regeering zg. waardebons zal uit geven, waarop de minst draagkrachtlgen goed koop vleesch bij den vleeschhandel kunnen kry- gen. Op 6 Mei JX is een conferentie met Ir. Laywes, vertegenwoordigende den minister, ge houden. Vrywel was men het er over eens, dat inblikken niet meer noodzakelijk is en dat versch vleesch verstrekken de voorkeur verdient. Alleen over de wyze waarop bestond verschil van meening. Besloten werd dat de bonden de oontrdle-maatregelen op de verstrekking onder de oogen zouden zien en dat In vier groote steden een proef genomen zou worden. Plotse ling werden de slagers echter opgeschrikt door het bericht, dat toch tot Inblikking zou worden overgegaan. De minister van Landbouw heeft echter mede gedeeld. dat hy van het bericht niets afweet, doch dat het waarschijnlijk afkomstig Is van den minister van Sociale Zaken. De secretartó-generaal van dit departement deelde desgevraagd mede, dat de bonden maar een briefje tot den minister moesten richten met de vraag of het bericht juist is. Daarvoor hebben de bonden bedankt. Wel hebben zy een conferentie met den minister van Sociale Zaken aangevraagd, welke Donderdag as. gehouden zal worden. Inmiddels is het bericht afgekomen dat reeds een bestelling voor Inblikken van vleesch met vitaminen (gehakt) is gegeven. De kapitein van de polttietroepen. J. J. van Moorsel. tweede afdeellng bereden troepen, wordt met Ingang van 2 Juni belast met het commando over de depot-afdeellng der politle- troepen te Nleuwersluls. By de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp, waar by, ter voldoening aan artikel 3 der Crisislnvoerwet alsnog wettelyke sanctie wordt gegeven aan het inmiddels weder Inge trokken Koninkiyk besluit van 17 Maart tot regeling van den Invoer van koffie. Den laatsten tijd doen geruchten de ronde, dat de Tsjecho-SIowtaksche regeering voor nemens sou syn den invoer van kunstzijden garens uit Nederland te bemoeiiyken. Ondanks geruststellende berichten, welke belanghebbende importeurs van dit artikel zouden hebben ver kregen, namen de geruchten toe. dat de TSje- cho-Slowaaksche autoriteiten Inderdaad voor nemens zyn bepaalde verplichtingen, welke de regeering te Praag tegenover Nederland op zich genomen heeft, niet verder na te komen en den verderen invoer van bedoelde garens stop te zetten. By navraag te bevoegder plaatse kon geen uitsluitsel worden verkregen, doch erkent men. dat met de beëindiging van den ongehlnderden uitvoer van deae garens een der voornaamste pylers, waarop het evenwicht In de handels- betrekklngen met Tsjecho-Blowaklje rust, aan het wankelen zou worden gebracht. Naar wy vernemen, heeft de commissie, door den minister van Sociale Zaken Ingesteld tot het uitbrengen van een advies Inzake een in zyn, die voortzetting van de surséance biliy- te voeren Ziekenfondswet, besloten, den minis ter mee te deden, dat de in werking stelling van artikel 50 der ziektewet thans niet ge wenacht wordt. k Dit beteekent, dat de commissie een verplich te toetreding van de arbeiders, die onder de ziektewet vallen, tot de fondsen in de nieuwe wet, als deze tot stand komt, op dit oogenblik niet wenscht. Spr. weide dat het wel geen betoog behoeft hoe de bonden denken over het geval, dat de eene minister overleg pleegt "over verstrekking van versch vleesch en de andere minister on- dertusschea opdracht tot inblikking geeft! De bewindvoerders tn de surséance van den Konlnkiyken Hollandscben Lloyd, de beeren J. den Tex en mr. P. van Regteren Altena hebben wederom een driemaandelyksch rap port uitgebracht aan de Rechtbank. Het ver lies per 31 December 1935 Is geiyk gebleven Het landgoed Amelte. gelegen In de ge meente Oorssel. ten Zuiden van den weg Gors- sel-Dorth. is by beschikking van de ministers van Landbouw en Vlsscherij en van Financiën onder de Natuurschoonwet 1938 gerangschikt. Ot er van de proeforder iets terecht kan komen, wist spr. niet. De voorzitter beklemtoonde nog eens den tegenstand van den bond tegen blikvleesch. Spr. bepleitte In de plaats daarvan levering van veraeh vleesch op waardebons, hetgeen vele voordeelen heeft. Uit de vergadering werd dank gebracht aan het hoofdbestuur voor syn bemoeiingen en an der applaus scherpe critlek geuit op de regee ring. De voorzitter bracht echter hulde aan minis ter Deckers voor de wyze. waarop-hy steeds over leg pleegt met de bonden. Overigens verklaarde spr. zich accoord met de bestrijding van de macht van het groot-kapltaal daf in deze kwestie Ki. den doorslag heeft gegeven. Eenig succes verwachtte spr. van de conferentie met den minister niet. Spr. was er van overtuigd dat minister Deckers tegen Inblikking is. De mlnls- ter moet echter rekening houden met Sociale Zaken. Tot inblikking zal toch wel worden over gegaan. Daarover heeft spr. geen illusies meer. Met protfstvergaderingen verknoeit men echter meer dan pien bereikt. De regeering gaat immers niet voor dreigementen opzy. Het hoofdbestuur heeft hier een moetlyke taak. De vergadering ging na uitvoerige besprekin gen er. mede accoord dat het hoofdbestuur ver strekking van versch vleesch voorstelt door mid del van z.g. waardebonnen. De voorzitter waar schuwde echter dat aan de slagers, aan wie de levering van versch vleesch zal worden opge dragen. zware waarborgen gesteld sullen wor den. opdat daardoor een chaos, zooals die by de verstrekking van blikvleesch thans ontstaan is. voorkomen wordt. -* Het zy ons vergund, reeds Aanstonds tn onze eerste samenkomst Uwe Konlnklyke Hoogheid ■eer eerbiedlgiyk dank te zeggen, dat zij hare rijke gaven van hoofd en hart ook aan dit werk van nationale naastenliefde zal willen wyden en wy zyn hierby overtuigd, dat Uwe Konlnklyke Hoogheid de eerste zal wezen, die zich harteiyk zal verheugen, wanneer onze arbeid eenlge vruchten zal mogen afwerpen, ten gunste van onze In nood verkeerende land- genooten. Onze eere-voorzitster, zy leve. (Applaus). Een groote groep Nederlandsche pel grims heeft hedenochtend een hulde gebracht aan net graf van Mgr. dr. H. Schaepman op het Duiteche Campo Santo. De talrijke pelgrims vulden geheel bet klei ne achllderachUge kerkhof. Onder ben waren o. m. de neer A. C. de Bruyn, de hoogeerwaar de heer deken Th. Knuvelder. de zeereerw. aeergel. heer dr. J. Wltlox. dr. R. R. Post en vele andere geesteiyken. Mgr. Van Schalck. proost van het kapittel van Utrecht, herdacht in een geestdriftige rede bet werk van Schaepman op het gebied van de emancipatie, de school, de pers en het Katho lieke vereenigingswezen en trok een les uit Schaepman s werk voor de huidige problemen, die de Katholieken op politiek en sociaal ge bied wachten. Daarna zongen de pelgrims het ..Aan U. O Kontng der Eeuwen”, waarmede deae plechtig heid was afgeloopen. De begrooting 1936 werd eveneens goedge keurd en de contributie 1936 vastgesteld op het zelfde bedrag als het vorig Jakr. De heer L. Kuyk. voorzitter van de ontvangen de afdeeling Haarlem, hield een rede, waarin hy allen hartelyk welkom heette. De heer Scholtens dankte voor de sympa thieke welkomstwoorden. Spr. verwelkomde dan dr. Odé, vertegenwoor digende dr. Berger, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. F. P. Keyser, directeur van het Openbaar Slachthuis te Haarlem, den Bondsadviseur, de Oeesteiyke Adviseurs van verschillende afdeelingen en afgevaardigden van zuster- en andere organisaties. Spr. releveerde den chaottschen toestand op slagersgebied eenerzyds door de haast misdadige concurrentie van sommige slagers en anderzyds door den crisistyd. Er is verleden jaar door het bestuur veel gepresteerd, een en ander is be reikt, doch belaas ondervond men ook vele te leurstellingen. Onze kracht biyft echter het hooghouden van ons beginsel. Spr. wekte op het hoofdbestuur in alle opzichten te blyven steu nen. Het jaarverslag van den secretaris den heer F. v. Geloven uit Tilburg en van den penning meester den heer F. J. Fruytler uit Tilburg, werden goedgekeurd, waarna het verslag van de kascommissie en van het bondsbureau over 1935 werden uitgebracht. Den functionarissen werd een pluim op den hoed gestoken voor de uit nemende wyie, Waarop zy hun functie vervullen. Onder applaus van de vergadering werd spe ciaal den directeur van bet bondsbureau. den heer J. G. v. Eeden. dank gebracht voor zyn yver in het belang van den bond. Aan de Nederlandsch-Duitsche grenfe by het grenskantoor Locht-Kerkrade zyn twee jongens uit Haarlem en Heemstede aangehouden, die volgens hun zegpen een bezoek aan Weenen wilden brengen Ze waren niet in het bezit van papieren. De jongelui zyn op transport gesteld naar hun woonplaatsen. In verband met eenlge wyzlglngen In het vaarplan van bet Nederlandsch eskader naar de Oostzee, vervalt de gelegenheid tot verzen ding van post naar Helsingfors voor de op varenden van H. Ms. torpedoboot Z 5. Aan de opvarenden van H. Ms. pantserschlp „Her tog Hendrik” te Stockholm wordt op 11 en 13 Mei geen, doch op 18 Mei wel een brievenmaal verzonden. De minister van Buitenfimdscbe Zaken heeft aan de Tweede Kamer ter vertrouwelijke ken nisneming doen toekomen de van een toeUeb- tlng vergezelde teksten van de op 4 Mei JX tusseben hem en den Chlleenscben tydeiyk zaakgelastigde te 's-Gravenhage gewisselde ver- trouweiyke nota's betreffende 1 Nederlandsch ChUeenscbe clearingverdrag van 1 Juni 1934. Het Verbond van Nederlandsche Werkgever/* heeft naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van be roepen en bedrijven door vreemdelingen een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin verzocht wordt, den eisch tot het aanvragen van vergunningen uitsluitend te beperken tot natuuriyke personen, subsidiair daarvan vry te stellen ondernemingen, welke meer dan 50.000 verloonen. Ten behoeve van het N&erlandsch-Indlsche touvemement werden reeds In de tweede helft van het vorige jaar proeven genomen met bommenwerpers. Na rijp beraad is men enkele weken geleden overgegaan tot het verstrekken van een opdracht van dertien bommenwer pers aan de Glenn L. Martln-fabrieken. Een A.N.P.-telegram uit Baltimore In den Xmerikaanschen staat Missouri meldt thans, de fabrieken met den bouw van deze vlieg tuigen een aanvang hebben gemaakt. De kasten beloopen anderhalf millloen dollar. De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters en aan de burgerwachten een circulaire gericht, waarin hy hun mede deelt, dat behoudens enkele wyzlglngen. da ■teunverleening aan eie burgerwachten, onder- scheideniyk actieve of rustende, voor wpt be-- treft verstrekking van patronen vop^schiet- oefenlngen, oefenlngsgelden en 'bnderiioudsgel- den voor de „rustend verklaarde burgerwach ten. In 1936 naar dezelfde regelen zal plaats hebben als In 1935. De «lichting tracht dit doel door, overeenkomstig hulshoudeiyk vast te stel len regelen contact te houden met plaateelyk te vormen commissies van samenwerking voor byzondere nooden en daarmede geiyk te stel len organisaties en door aan de aan deze in tc dienen verzoeken om aanvullenden steun zoo mogelyk gevolg te geven, alsmede door andere wettige middelen, welke aan het doel bevor- deriyk kunnen zyn. De stichting wordt be stuurd door een raad van beheer. Met zeer byzondere erkenteiykheld toch kan worden vermeld, dat het H. M. de Koningin heeft mogen behagen, als beschermvrouwe van het Nationale fonds op te treden en het Is voorzeker hier de plaats en Ik weet, aldus spr„ daarby uit u aller naam te spreken, om Hare Majesteit voor dit hernieuwd bewijs van me deleven met haar volk, met den diepsten eer bied dank en hulde te betuigen. (Applaus) Dat U, Konlnklyke Hoogheid, die in geiyke waardigheid In het N. C. O. Uw sporen hebt verdiend, eere-voorzitster van deze nieuwe stichting hebt willen worden, strekt ons tot groote verheugenis. Uwe warme belangstelling In de handelingen van de Ned. Vereeniglng voor Armenzorg en Weldadigheid en Uw bezielend voorgaan in bet N. O. C. geven ons thans reeds den moed om, e onder Uw hooge en tevens zoo uiterst sym pathieke leiding, de zware taak aan te vatten, welke ons ten deze wacht. Volgens ,,De Telegraaf” is het de bedoeling, dat de Tweede Kamer, die 36 eenkomt, nog in die week-eenóianvang nteax^ met de behandeling van het vaste-las ten ont werp en het ontwerp betreffende de landbouw- hypotbeken. Eerst zullen nog enkele andere aangelegenheden de aandacht van de Kamer vragen, zoodat het lang verwachte debat waar- schyniyk Donderdag den Maten zal aanvangen. Na de Pinksterdagen wordt de discussie dan Woensdag 3 Juni voortgezet. AH. het bedrijfsverlies financierde. Het be draagt thans 11.602.663. De bewindvoerders zouden de Rechtbank in overweging geven de surséance onmiddeliyk op te beffen, ware het niet, dat er twee redenen die tien jaren wel verminderd is, maar toch slechts weinig. Opvallend is verder, dat, terwijl de percen tages voor Ueeding en schoeisel thans vrywel lager zyn dan In 1923/1924. die voor ontspan ning hooger zyn, evenals die voor godsdienst, liefdadigheid en steun, daarentegen zyn die voor betasting aanmerkeiyk lager. Ten overstaan van notaris A. J. M. Kraft te s Gravenhage is Maan dag door mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Su riname, onder-voorzitter van bet Nationaal' Crisis Comité en voorzit ter van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadig heid. na bekomen uitnoodiging van den minister van Binnenlandsche Zaken in het leven geroepen de stichting „Nationaal Fonds voor bij zondere nooden”. Volgens artikel 2 der stichtingsacte heeft de stich ting ten doel in die Nederlandsche gemeenten, waarin de behoefte daaraan zou blijken, aanvullenden geldeljjken, doorgaans éénmaligen, steun te bieden voor dividueele nooden, waarin lijk niet voldoende kan voorzien. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde de VOORZ1 i lls.R. mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk. mede, dat de centrale sectie besloten heeft, het wets ontwerp tot regeling van hoofdstuk XIII der Ryksbegrooting 1936 betreffende den vaartul- gendlenst in Suriname dezen avond in de af deelingen te onderzoeken. De heer MENDELS (SB.) merkt op. dat het nlethooren van de Koloniale Staten dezen aan leiding heeft gegeven tot een telegram aan de Tweede Kamer met verzoek om het wetsont werp niet te behandelen, alvorens zy waren ge- be- monieuze sfeer moge ontwikkelen en ‘dat overal waar zulks noodlg biykt de handen in een worden geslagen, om het „eendracht maakt macht” tot volkomen ontplooiing te brengen. Moge Gods onmisbare zegen hierby op ons en op onzen arbeid rusten, besloot spr. <j8*® f*de ging ds raad van beheer over u>t de verkiezing van een dagelyksch bestuur, dat als volgt werd samengesteld: mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter, mr. dr K. J. Frederiks. onder-voorzitter. mr. H. M. L. H. Sark, algemeen secretaris, mr. E K .Penningmeester, mr. J. Everts, mr J. w. Noteboom en Jhr. mr. J. Smits van Oyen, ieaen. Vervolgens werd de werkwijze van het fonds oesprokeiL Het dagelyksch bestuur van het fonds zal zich tot de burgemeesters richten met een dr- 9UAnrii <Tlke aanslult aan circulaire van pril J-1- van «fen minister van Blnnenland- «vZnZit^en;» Wsarln ““’üzlngen werden ge- geven betreffende hetgeen na de liquidatie van het N. O. C. op 1 Mei ji behoort te geschieden. De cerate vergadering Maandag Is In het departement van Blnnen landsche Zaken de {eerste vergadering van den raad van bestuur gehouden. Deze vergadering werd bygewoond door H. K. H. Prinses Juliana. Da voorzitter, mr. baron Van Heemstra, hield een rede, waarin hy herinnerde aan de ml- nlsterieele circulaire van 9 April 1936, aan alle burgemeesters, waarin een overzicht is gege ven van de drie onderdeelen, welke in de taak van het Nationale en van de plaatseiyke Crisis Comlté's waren begrepen en als zoodanig ge noemd: 1 de steun in natura, 2 de crediet- steun. 3 de verstrekking van geldeiyke by- dragen ineens. Wanneer de raad van beheer thans zyn taak gaat aanvaarden, geschiedt zulks onder bescherming van de hoogsten in den lande. Aan de orde zyn wetsontwerpen tot regeling van den invoer van dweilen, van wollen en halfwollen dekens, van cocoestukgoederen, van petten en baretten, van bovenkleeding, van geëmailleerde gegoten badkuipen en closet reservoirs. van naaigaren, van kachels, haard kachels. haarden en fornuizen, van triplexhout. van schroefbouten, van papier en papterwaren, van veriwkkingsglas. van manufacturen, slat ten en weefsels van echte syde en van eehte zyde met kunstayde, van geïsoleerde etectrici- teitsgeleidlngen, van cement van alle soorten, van leder, van boter, van paarden en van huls- houdeiyk glaswerk. De Kamer keurt zonder detjpt en zonder heofdeiyke stemming deze wetsontwerpen, be halve de laatste twee, goed. By dat tot regeling van den invoer van paar den merkt de heer VAN RAPPARD (Lib.) op, dat de minister in de memorie van antwoord verklaart, dat het zelden voorkomt dat inge voerde slachtpaarden verkocht worden als werk paarden. - Niettemin dringt spr. er op aan. slaclitpaarden in verzegelde wagons naar abat toirs te vervoeren. De minister van Handel, Nyverheid en Scheepvaart, de heer GELISSEN, bezit geen exacte cijfers. Zulke ingrijpende maatregelen Spr. uitte den wensch, dat, hetgeen thans «al worden aangevangen, zich ook in har- hoord. Doch dit telegram kwam een dag te laat. Koloniale Staten hebben als protest de be grooting voor 1937 verworpen. Er is dus een conflict met de Regeering. Spr. vraagt of het niet mogelyk is, de Kolo niale Staten alsnog te hooren en het wetsont werp nu niet te behandelen. Daartegen heeft spr. het’bezwaar dat de Tweede Kamer het aan dat op 30 September 1935, toen de B.E.N. wetsontwerp reeds heeft aangenomen. Dan zou nameiyk een deel der Staten-Generaal. de Ko loniale Staten niet, een ander deel wél gehoord hebben. Spr. behoudt zich voor, by de openbare behandeling op deze zaak terug te komen. Zooals bekend is, heeft het Bureau van Sta tistiek t onderzoek dat in 1923/’24 was inge steld naar do uitgaven van een aantal gesin nen uit verschillende kringen der bevolking over den tijd van 1 Maart 1934 tot 1 Maart 1935. herhaald. Ditmaal hebben 197 gezinnen van verschillenden welstand en maatschappeiyke positie aan het onderzoek deelgenomen, dat thans niet alleen liep over de door hen ge dane uitgaven, maar ook over de door hen ge kochte hoeveelheden voedingsmiddelen. Hee ding. huisraad en dergeiyke. Vergeiykt men het percentage voor de voe ding van 1934/'35 met dat van 1923 '24, dan vindt men, dat deze percentages tn alle groe pen kleiner zyn geworden. Toch mag men daaruit niet direct de ge volgtrekking maken, dat de welstand thans grooter is dan vroeger, want het biykt. dat men thans relatief veel meer voor huur moet uit geven. dan 10 jaar geleden. De hooge huurultgaven hebben die voer voe ding sterk gedrukt. Inderdaad biykt, dat. als men de huur niet meerekent, het percentage, dat de voedings- uitgaven van de overige uitgaven vormen, tn De heer TER HAAR (C.-H.) acht eveneens contlngenteerlng voor velen een groot bezwaar Doch verhoogde Invoerrechten hebben nog grooter beswaar. MINISTER GELISSEN is het ten deele eens met wat de heer Blomjous heeft betoogd. Den heer Ter Haar zegt spr., dat de handel by ver hoogde Invoerrechten meer vryheld heeft dan by contiqgenteering. Verschillende handelaren hebben daar by spreker op aangedrongen. Ten aanzien van eenlge artikelen zullen bin nenkort wel maatregelen worden genomen, waardoor het betoog van den heer Ter Haar, dat zoo in heel andere richting gaat dan dat van den beer Blomjous, wordt ontzenuwd. De Kamer keurt het wetsontwerp goed. Zy gaat on» negen uur in comlté-generaal ter behandeling van de huishoudelijke begroeting over 1937. Omtrent den bloei der zg. „late deelt de A N W B, mede, dat tengevolg zachte weersgesteldheid en den regen van den afgeloopen nacht deze tulpen zich prachtig hebben ontplooid, zoodat de bollenvelden op nieuw een bezoek overwaard zyn. Men kan ze in de geheele bollenstreek aan treffen en daar de velden prijken met de meest uiteenloopende kleuren van wit en peel, lila en gloeiend rood, leveren ze een buiten gewoon aantrekkeiyk schouwspel op.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13