100 Millioen lire de voor exploratie Abessinië van Als Kerkvorst zeer OMBLAD Mgr. J. H. G. Jansen overleden Mgr. Zondagmorgen den geest Onbloedige revolte in Bolivia 1 Na een langdurig en TSALDARIS- OVERLEDEN 5 GEHEIME ABESSINISCHE REGEERING VOLTOOID HET OPTREDEN TEGEN PLUNDERENDE TROEPEN De trouw van den Heimatschutz DE BAROMETER PAR1JS-R0ME-EXPRES ONTSPOORD Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Joannes Hendricus Gerardus Jansen, Aarts bisschop van Selimbria, tot 12 Maart j.l. Aartsbisschop van Utrecht, is na een lang- in het acht en zestigste jaar van zijn leven, het drie en veertigste van zijn priesterschap en het zesde van zijn Bisschoppelijke waar digheid, ontslapen Z. H. Exc. Mgr. J. *H. G. Jansen De 19 I 7* <A 5 AUllllUWi Vier journalisten uit Abessinië uitgewezen De president door het leger gedwongen af te treden É3 f 2- 12.85 De Grieksche honing betuigt aan de familie zyn deelneming studeert, baan als Model-pastoor De zoons van Mussolini heeren terug Dé plechtige uitkaart van Mgr. Jansen zal geschieden in de Kathedrale kerk in de Lange Nieuwstraat te Utrecht op^Vrijdagochtend a. s. De begrafenis geschiedt op de R.K. Begraafplaats te Utrecht in den grafkelder der Aarts bisschoppen. Richtlijnen bepaald voor de orga nisatie der economische ont wikkeling van ,JtaIi- aansch Ethiopië” Een telegram aan Starhemberg Zielzorger VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 18 MEI 1936 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De machinist en de stoker gedood ,7Z,/z//z M I A NOORD-HOLLANDSCII DAGBLAD Tsaldaris B Professor •Xj I in ;ht Reeds hebben zich talrüke technici, arbeiders, boeren en artsen voor onmiddellük vertrek naar Oost-Afrika aangemeld. Generaal Wehlb Pasja, de militaire adviseur van het Abesslnlsche leger, Is te Port Said aan gekomen. Tegenover de journalisten verklaarde hü, dat het plan, dat hij had uitgevoerd voor de orga nisatie van de verdediging van Abessinië, een ware „Hindenburg-linle” vormde, die het land onneembaar maakte. Slechts de gifgassen heb ben het heldhaftige Abesslnlsche leger tot den terugtocht kunnen dwingen. LONDEN. 17 Mei. In een telefoongesprek heeft de Negus aan den Abeaslnlschen ge zant te Londen medegedeeld, dat de geheime regeering In Abessinië thans voltallig is. Vit Abessinië ontvingen wij foto’s van de laatste etappe der krijgsverrichtingen, intocht van maarschalk Badoglio in Addis Abeba Dit de berichten, welke uit La Paz bin nenkomen, bljjkt, dat de algemeene staking aanleiding tot den militairen putsch Is ge weest Het militaire ggrnlgpen in de hoofd stad schaarde zich aan de zijde der stakers en president Sorzano werd afgezet. Het stoffelijk overschot, van Mgr. Jansen ligt opgebaard tn de chapelle ardente van het St. Antonius-Gasthuis. Katholiek Nederland, dr. Herman Schaepman s«. en zeker is 1, dat hij door een oprechte vriendschap de zware zorgen van den leider der katholieken heeft verlicht en tot menige actie geïnspireerd. Stand op Maandag 1 aar nja.: 764.4 Vorige stand: 7*1.4 il worden overge ven Athene, Vaar icht zullen betLek- L L I. t. ge- een mid- Hol- toe- De Haliaankche autoriteiten hebben vier journalisten uitgewezen, onder het motief, dat «U zich aan anti-Italiaansche propa ganda en zplonnage schuldig zouden hebben gemaakt. ...V X3 NV. Mat werd hü minister-president Toen Veniseloa in 1917 aan het bewind kwam, werd Tsaldaris verbannen, doch in 1920 speelde hü weer een rol in het politieke leven. Verschillende malen was hij minister. In 1932 vormde hij met Kon- dylls en Metaxas een regeering, die door Venl- sek» ten val werd gebracht. In Maart 1933 kwam hjj opnieuw met KondyUs aan het hoofd der regeering. In October van het vorige jaar trad hü af. ATHENE. 17 Mei. (Reuter)>Ger kevopoelos. die tijdens den ooSk Azië opperbevelhebber was, is van ling aan een hartkwaal overleden. Het gerucht, dat de Itallaansche regeering de Fransche verzocht zou hebben, haar den spoor weg Djiboetl-Addls Abeba af te staan in ruil voor concessies in Abessinië, wordt te Rome tegengesproken. Niets wijst er op. dat Rome een dergelijken stap zal ondernemen. ..De op uw bevel onder mijn voorzitterschap bijeengekomen landleiders van den Oostenrijk- schen Heimatschutz verklaren uit eigen naam en uit naam van alle kameraden In onverbro ken trouw en onvoorwaardeljjke gehoorzaam heid achter u te staan. Wü blijven in ijzeren discipline eensgezind en trouw. Heil Starhemberg" Het telegram was door Baar—Barenfels <m- derteekend. Te midden van zijn wist hij echter nog tijd te vinden om zich te geven aan zijn mede-priesters. Zijn pastorie stond voor allen open. Hij verstond de kunst overstelpende drukte Lultenant-kolonel German Busch heeft voor- loopig de macht in handen genomen, doch men verwacht vandaag kolonel Toro, die In den Chaco vertoefde, en die het presidentschap der republiek op zich zal nemen. Er Is een nieuwe regeering gevormd, die ver klaard heeft, alle internationale verdragen te zullen eerbiedigen. Graaf Clano, de schoonzoon van Mussolini, alsmede diens belde zoons zijn Zondagmiddag uit Abessinië op het vliegveld Littoria aange komen. Zij werden bij hun aankomst door een talrijk publiek toegejuicht. Ook de duce en mevrouw Mussolini bevonden zich onder de aan wezigen Langs den weg Djlma-Addisalem is een ge motoriseerde colonne op marsch om op te tre den tegen plunderende. Abesslnlsche troepen, die de boeren In de streek der Galla’s aanvallen. Talrijke inboorlingen, die op heeterdaad op plundering of moord betrapt zijn, hebben zich voor den krijgsraad moeten verantwoorden en zün direct na veroordeellng gefusilleerd. Het zijn George Steer, de correspondent van de Times, Nebenzahl, de correspondent van Havas, Angelopoelos, de Grieksche correspon dent van de Amerikaansche bladen der Hearst- pers, en De Robillard, de Fransche directeur van de Courrler d’Ethiople. Voorts zijn nog drie andere Europeanen uitgewezen. BUENOS AIRES, 17 Mei. (Reuter). De plaatselijke bladen berichten, dat de president van Bolivia na een onbloedige militaire rtevolte zou zijn afgetreden. ROME. 1 7 Mei (DNB) De Voce d' Italia meldt, dat door het crediet- consortium voor openbare werken reeds een eerste bedrag van 100 millioen ter beschikking is gesteld voor bouw- en bodemonderzoekings- werkzaamheden in Abessinië. Hoe hoog zjjn talenten door den Aartsbisschop Mgr. v.d. Wetering z«. werden geschat, bleek al spoedig toen kapelaan Jansen, geen man van studie maar man van de practlsche ziel zorg, op 14 Sept. 1900 werd aangewezen om op het Groot-Semlnarie Rljsenburg het professoraat In de Exegese op zich te nemen. Met taaie vol. harding werkte hij zich In de moeilijke stof in. Zoo schitterend slaagde hij, dat zijn latere op volger, Mgr. Dr. Jan Smit openlijk de scripta prees, welke prof. Jansen had achtergelaten en die voor het klassegebruik dienst bleven doen. In Rljsenburg had h’ü ook het voorrecht, met wijlen prof. E. van Hinsbergh de vriendschap te genieten van den grooten emancipator van WEENEN. 17 Mel (D.N.B.) De onder voorzitterschap van vice-kanseller Baar Barenfels bijeengekomen vergadering van landlelders van den Heimatschutz heeft gisteren het volgende telegram aan Star hemberg gezonden: Des avortds had Tsaldaris nog een bijeenkomst van de parlementaire commissie bijgewoond. Omstreeks middernacht had hü zich In goede gezondheid te bed begeven, doch tegen f uur kreeg hü een hevige hoestbui en klaagde over benauwdheid. Een half uur later verloor hü 1 bewustzijn. De In allerijl ontboden genéeshëeren konden nog slechts den dood constateeren. Tsaldaris is In IMS te Kamarios bü Corinthe geboren. Na aan Grieksche, Duitsche en Fran sche universitelten in de rechten te hebben ge- begon hü in 1910 zün politieke loop- affevaardigde van Corinthe. In 1915 Maurice Conn, filmproducent, heeft den Negus een telegram gezonden, waarin hü hem voor stelt te poseeren voor een film, die speciaal van hem zal worden opgenómen, waar hü zal willen. In verband met den Hemelvaartsdag kan het stoffelük overschot van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen pas Donderdagavond naar de Kathedraal aan de Lange Nieuwstraat worden overgebracht. Daarom te het ónmogelijk dien dag ge legenheid te geven om in de Kathedraal langs Ae lükbaar te deflleeren. Voor belangstellenden bestaat ër evenwel gelegenheid heden (Maandag) tot 8 uur n.m» en morgen (Dinsdag) tussehen 10 uur vm. en 6 uur nm. voor een laatsten groet een kort, bezoek te brengen in de lükkapel van het St. Antonlus Gasthuis (ingang Jan van Scorelstraat)waar het stoffelük overschot van Mgr. Jansen zal opgebaard staan. Dinsdagavond wordt het stoffelük over schot van den overledene naar het Aarts bisschoppen Paleis aan de Maliebaan over gebracht. I l Het stoffelük overschot bracht naar de kathedrai de afgevaardigden de eert ken tot Dinsdag 11 uur. Zoodra het bericht van het overlijden van Tsaldaris bekend geworden was, begaven talrijke afgevaardigden zich naar het sterf huis. Ook de konlng heeft de familie van den overledene zün deelneming betuigd. De begrafenis zal Dinsdag as. op staatskosten geschieden. ATHENE, 17 Mei. (Reuter). De leider van de Grieksche volkspartij en vroe gere minister-president, Tsaldaris, is vannacht aan een congestie overleden. Bü de afreis uit Buenos Aires had hü al aan genomen de telegrafische noodiging om bü terugkomst voor den KRO te spreken. Zün üzeren wü deed hem deze belofte gestand doen. Velen hadden het hem ontraden, maar toen Z.H.Exc. in gematigder klimaat van Lissa bon weer gekomen, zich beter gevoelde en het bed kon verlaten, wilde hü de geloofsgenooten in het vaderland niet teleur stellen. Hü heeft toen op de vaart van Umulden naar Amster dam voor de radio gesproken en daarna nog op de kade te Amsterdam, om allen te danken die hem en zün pelgrims op de reis met zoo goede zorgen hadden omringd. Helaas: de tydelüke beterschap zou geen blüvende blijken. HU is van den slag, dië hem op zün Eucharistische pelgrimage trof, niet Imeer bovenop gekomen. De slepende ziekte duurde weken en weken, maanden en maan den, en nu ruim 1J4 jaar na het begin van zün reis naar een ander werelddeel, etecht de dood hem op voor een beter leven. Hü was een waarachtig priester, een straf maar tevens bemlnnelük ■mensch! een geboren leider en gebieder, die geen streng vermaan noodlg had om gehoorzaamd te worden. Zün persoonlükheid, zün daad was doorleefd katho licisme en daarom juist werd hü óók door andersdenkenden zoo geëerd en daarom was zün figuur een waarlük apostolische! Maar de tüd kwam, dat hü den stoel der wetenschap weer sou verlaten om terug te keeren Tn de praktische zielzorg. 16 Oct. 1908 volgde zün benoeming tot pastoor te ’t Goy (gem. Houten). Onder de eenvoudige bevolking van t Goy werkte hü met lust en liefde. Ten koste van groote, ook persoonlüke offers wist hü de kleine dorpskerk te verfraaien en de devotie van zün kleine gemeente voorbeeldig te maken. Nooit hebben parochianen grooter verdriet gehad dan toen deze dorpsherder, naar- elders geroepen, hen verlaten moest. Op 23 Jan. 1914 werd hü overgeplaatst als pastoor naar Harlingen. Het katholieke zieken huis In deze stad, mede door zün krachtig werken opgericht, doet, naast zün üverigen priesterlüken arbeid, de dankbare herinnering aan pastoor Jansen onder de katholieken van Harlingen voortleven. Zün werkkracht werd vervolgens geroepen voor een uitgebreider arbeidsveld. Den 27en Sept. 1918 volgde zün benoeming tot pastoor van een der grootste parochies In het Aarts bisdom, de O. L. Vrouwe-parochle aan de Bilt, straat te Utrecht. In deze uitgenreide parochie kon hü zün volle kracht ontplooien. Geweldig is de arbeid ge-* Joannes Henricus Gerardus Jansen werd geboren te Leeuwarden 9 Mei 1868. Reeds van zün vroege jeugd af voelde hü zich geroepen tot het priesterschap. Na de openbare school in zün geboortestad bezocht te hebben, deed hü met groot succes zün studies, eerst te Rol- duc, later op de Seminaries Kuilenburg en RÜsenburg. 15 Aug. 1893 ontving hü uit de handen van Mgr. Snickers zg. de H. Priesterwü- dlng; 6 Oct. 1893 werd hü benoemd tot assis tent te Heeg (Fr.), waarna op 30 Juni 1894 zün benoeming volgde tot kapelaan te Sneek. In deze stad, uitmuntend door hair godsdienstzin, werkte hü met jeugdigen üver aan bet heil der zielen. Den 14en Jan 1898 werd hü overgeplaatst naar de St. Walburgis-parochle te Arnhem. De president van politie «e Weenen. dr Skubl. heeft een dagorder uitgevaardigd, waar in hü bet optreden van het ..Preiwillige Schutz- korps” op het gebied van het Weensche politie district voor beëindigd verklaart. Het thans ontbonden corps was ongeveer 2000 man sterk bisdom, de O. L. Vrouwe-parochle aan de Bilt, straat te Utrecht. In deze uitgebreide parochie kon hü zün volle kracht ontplooien. Geweldig is de arbeid ge weest, welken hü in de 11 jaar van .gün ver bluf aan de Blltstraat heeft verricht. Onver moeid was hü, wanneer dag in dag uit een menigte .sprekers” op zün kostbaren tüd be. slag kwam leggen om zün weloverwogen advie zen en veelvermogende hulp te ontvangen. Ar men, zieken en allen, die troost behoefden, vod den in hem een vader, die meevoelde en alles deed om hun üden te verzachten. Voor het heil der zielen had hü alles over. Het bloeiend godsdienst*? leven, de veelvuldige Communies, de schitterende kerkelüke plechtigheden, heeft mpn aan zün onvermoeide werkzaamheid te danken. In 1929 volgde zün verheffing tot Kanunnik van het Metropolitaan-Kapittel. Hoog waar, deerde Mgr. van de Wetering s«. de eerbiedige raadgevingen, gegeven door Kanunnik Jansen, zün biechtvader, dien hü vaderlük beminde. nog tijd te vinden om te den der Hollanders en in landsche families te toeven, spraken te houden, kortom over al katholiek Nederland te doen spreken op efeze samenvloeiing der volken in de Zuid-Amerikaan- sche katholieke hoofdstad. Had reeds de tropische hitte op de heen reis hem geen goed gedaan, op de terugreis had hü erg te lyden van de hitte. Te Bahia was hü nog met Z. H. Exc. Mgr. Lemmens en anderen aan land gegaan om den Fran- ciscaanschen missiebisschop te be groeten, met wien hü op de heenreis had kennis gemaakt- Helaas strom pelde hü naar het schip overver moeid terug. kende in eerbie- lamheid aan het door God gestelde htf de zware taak op zich ..Vir oboediens loquetur victorias”. „De gehoorzame mensch zal van overwinningen spreken. Als zleleherder was ..pastoor Jansen” voort durend met voorbeeldlgen üv*r en zorgzaam heid vervuld en oefende hü in de vier parochies, waar hü achtereenvolgens door zün bisschop als herder was aangesteld, dit verantwoorde- lük ambt met groote toewüding uit. Immer is Z. H. Exc. Mgr. Jansen, zün Frie- sche afkomst en z|)n volksaard getrouw, een stoere en harde werker geweest, die zich op velerlei terrein van bet godsdienstig en maat- schappelük leven voor Kerk en Maatschappü buitengewoon verdienstelük heeft ^gemaakt en dit dan ook erkend zag in dè'benoeming tot de hoogste kerkelüke functie in ons vaderland. H.M. de Koningin erkende zün groote ver diensten voor ons land en volk door Z. H. Exc. op 31 Aug. 1931 de onderscheiding van Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw te verleenen. Ook was Mgr. Jansen gerechtigd tot het dragen van het Mobilteatlekruis, dat hem des. tüds door den oud-opperbevelhebber van leger en vloot, luitenant-generaal Snüders, persoon, lük op de borst werd gespeld. Het is büna ondoenlük alle functies, advi seurschappen e.d. te noemen, tn den lóóp der jaren door den overleden oud-Aartsblsschop be kleed. Wü doen daarom slechts enkele grepen en noemen o.a. zün voorzitterschap van het Co mité tot bevordering van bedevaarten naar Dokkum ter eere van den H. Bonlfaclus. van welk comité Mgr. Jansen een der stuwende krachten was en welks geleidelük verkregen successen bü de-organisatie van bedevaarten naar Dokkum voor een zeer belangrijk deel aan dezen vurigen en grooten vereerder van onzen vaderlandschen heilige te danken zün. Met den toenmaligen kapelaan Mets van Zwolle stichtte hü de thans bloeiende St. Bo- nifaclus-Broederschap van Dokkum. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de ij De Spaarnestad Haarlem erd Zondagsblad f 0.60 hooger PARIJS. 17 Mei. (Reuter). De D.-tr«in ParijsRome te even na middernacht nabü het station Laroche ontspoord, tengevolge waarvan de locomotief kantelde. De machinist en de stoker werden ge dood, doch verder zün er geen slachtoffers te betreuren. •- Met groot leedwezen zal ka tholiek Nederland en het katho lieke deel van onze bevolking niet alleen de doodstü’ding vernemen van Züne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Joannes Henricus Gerardus Jansen, titulair Aartsbisschop va|F Selimbria, eerder Aartsbisschop van Utrecht. Want Z. H. Exc. was als Kerkvorst een in heel ons land eerd Biaschop, wiens dood tragische züde heeft. Immers, aan gegrepen door vermoeienis na de van hem te veel vergende dagen van het Internationaal Eucharistisch Congres in de Argentünsche hoofd stad Buenos Aires, overviel hem, kort na zün vertrek uit de Braziliaan- sche havenplaats Bahia, op de terug- reis een hartaandoening, welke hem toen reeds op de „Flandria” dagen lang op het ziekbed neerwierp en reeds het'aanschün van den dood deed zien. Hü had zich zelf niet ontzien. Hü had op onze Hollandsche sectie vergaderingen redevoeringen gehou den, die diep doordacht en door wrocht naar den vorm waren. -Zün representeerende persoonlükheid was bü alle kerkelüke plechtigheden tegenwoordig, wist in de millioenen- stad met haar enorme afstanden Donderdagavond 7 uur worden in de Kathedraal de Metten gehouden, Vrijdag morgen 10 uur zün de Lauden, terwül de Pontificale Uitvaartdienst, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbis schop van Utrecht, te half elf aanvangt. De lükrede wordt gehouden door den HoogEerw. Heer Mgr. D. Huurdeman, Vl- caris-Generaal van het Aartsbisdom. Na de uitvaart volgt de begrafenis en wordt het stoffelük overschot van Mgr. Jansen bügezet in den Bisschoppelüken Grafkelder van het R. K. Kerkhof aan de Bütstraat te Utrecht. vriendschapsrelaties aan te houden. En tal loos velen, priesters en ieeken, zullen een dank bare herinnering aan de oprechte vriendschap ran dezen nobelen priester bïüven bewaren. ▼oor zün kapelaans was hü eeji „model-pas toor”. Zelf hard werker, vorderde hü van hen een rusteloozen arbeid voor bet heil der stelen, maar als dank voor dien arbeid süner mede werkers schonk hü hun een huiseiüke gesëlllg.- held en vroolükheld, zooals er misschien in wei", nig pastorieën gevonden wordt. Na 11 jaar In de O. L. Vrouwe-parochle ge werkt te hebben, werd Kanunnik Jansen belast met de oprichting van de H. Hartparochie te Utrecht en op 31 Mei 1929 als eerste pastoor daarvan aangewesen. *t Moet voor den pastoor van de Blltstraat een zwaar offer geweest zün. zün dierbare kudde te verlaten en den last op zich te nemen van den bouw eener nieuwe kerk. Nu echter <}e Aartsbisschop sprak, Kanunnik Jansen geen bezwaren .en L dlge gehoorzaal Gezag, nam L 3 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No 188 - - -- Het ministerieel comité, dat In Maart J.l. Is gevormd ter bescherming van het na tionale spaarwezen, te onder voorzitterschap van Mussolini büeengekomen. Er werden richtlünen bepaald voor de organisatie van het koloniale crediet, dat een essentieel element zal vormen voor de economische ontwikkeling van „Italiaansch Ethiopië". Berichten uit de grensstreken bevestigen, dat het leger de Bollviaansche regeering heeft om- vergeworpen en zich van de macht meester heeft gemaakt. MO l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1