Fokker sticht een fonds r IBIS SHAG a iH Verkeer eischt staat er goed slachtoffers Kanovaarders in nood Dobbelmann lekker...man! Het nieuws van heden I ZELF f100.000 GEGEVEN JAARVERGADERING TE UTRECHT KINDERTOESLAG VOOR OVERHEIDSPERSONEEL „St. Christoffel” VO°r KOOPT ZOMERPOSUkttEtS DAM NIETS BETER MAANDAG 18 MEI 1936 Beleid van het bestuur De openingsrede Automobilist reed door Kerkelijk leven BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Een voorstel tot reorganisatie MOTORRIJDERS IN BOTSING Geen reden voor ongerustheid POSTAUTO TEGEN BOOM Beide inzittenden gewond Vijf ton steun en niet meer VERDUISTERING GEPLEEGD? Meisje verdronken Na den fabrieksbrand te Gouda Vliegt uigbestuurders zijn noodig Baron van Voorst tot Voorst commandant der Lichte Brigade? GENERAAL FABIUS GAAT MET PENSIOEN De vakgroepen hebben belang- rijke werkzaamheden te verrichten HET NED. ESKADER TE STOCKHOLM VOOR HET BLOEMBOLLEN- SURPLUSFONDS EEN ROEIBOOT IN ZEE GEDREVEN Jongetje verdronken Minister De Wilde geeft enkele aanwijzingen aan de gemeentebesturen Drie-jarig meisje té Delft by het spelen onder auto gedood Prinses Juliana neemt de verwoes tingen in oogenschouw Een hunner liep hersen schudding op Vrouw van duo gevallen Voorvork gebroken Doel is: bevordering van de op leiding tot vliegtuigbestuurder en steunverleening in bij zondere gevallen Een congres Over den kop geslagen Toespraak van den geeste lijken adviseur Vaartuigje by Scheveningen omgeslagen; een doode Niet gewacht BIEDT HULP IN NOOD Coe4 ra ta iirga tering bijeen te v Rykssalarispeil en het luir 1935. De drie jongens, E., L. de G. en J. <6., alle 1 van aan- zwsH.alle kleuren bruin en wit WIT TI 'NOQQIT‘ gssH nist af sp Uw keussa de we it itebestu- dapeno- i hoek van de Boteringestraat botste hij een taxi op, bestuurd door W. K. De motor rijder bekwam een zware schedelbreuk en over leed eenlge oogenbllkken later. Het lijk van H. 8., het motorrijwiel en de taxi zijn in beslag genomen door de politie, die een nader onderzoek instelt. 1 Het bevorderen van het oplelden bin nen den kortst mogdyken tijd van een zoo Zondagmiddag is het vyf-jarig zoontje van den heer Slor, wonende aan het Schuitendiep te Groningen, al spelende te water geraakt en verdronken. naar het moest ter meer De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire aan de gemeentebestu ren gezonden. Zaterdagmiddag is van het strand te Kam perduin by Schoor! een roeiboot naar volle zee gedreven. Zij is onbemand. De daarin aanwe zige kleedingstukken wijzen niet op een on geluk. ROOKT IBIS SN GttN ANDERS SHAG VOO» 01 M» Vannacht om twee uur, na het sluiten van de kermis, wilde de 34-jarige H. Slijkhuizen, wo nende te Groningen, even-een ritje op het motorrijwiel van zijn vriend maken, dat voor een café stond. Hjj was echter nauwelijks onderweg of op den tegen drie 15 jaar, die reeds gerulmen tijd op zee rondgezwalkt hadden, trachtten voortdurend de aandacht te trekken van diverse passeerende loggers, die hen echter niet opmerkten of al thans er geen erg in hadden, dat de jongens zich in nood bevonden. De jongens zijn te Rotterdam in totaal uitgeputten toestand aan wal gebracht en op het hoofdbureau van politie o-idergebracht. Zondagavond is het drietal on der jxilitiegelelde naar de ouderlijke woning in Den Haag overgebracht. ten In volle zee gered van Schalk te verzoeken. Zondagmiddag is In de Rotterdamsche haven Motorrijder gedood aangekomen het Dultsèhe stoomschip „Themls”, 1 dat op de Noordzee, Westelijk van de visschers- haven var Scheveningen, drie kanovaarders, die door den stroom en door den wind waren afgecreven en geen kans meer zagen den wal te bereiken, heeft opgepikt. Uit het vorenstaande volgt, dat, wan neer een gemeente «onder kindertoelage «f met een kindertoelage aanvangende met bet derde kind, dan wel aanvangende met bet tweede kind. welker salarissen der halve xy.. getoetst aan de RWunormen, vermeel derd met 6 pet, dan wel met 3 pet na die toetsing overgaat tot het invoe ren «ug. bet wijzigen in gunstigen tin van de klndertoelage-regeling, een dergeljjke maatregel behoudens het hierna vermelde, gepaard zal moeten gaan met verlaging van Daar de algemeen voorzitter, de beer J. B. Tilman uit Nijmegen, nog niet aanwezig wa.. werd zün rede voorgelezen door den buitenge woon bestuurder, den heer C. O. Bekkering. Deze vraag meent de minister zonder voor behoud bevestigend te kunnen beantwoorden, weshalve hij de invoering van een zoodanige kindertoelage in dergeiyke gevallen aan de be trokken organen in overweging geeft. Een automobilist zag Zondagmiddag op den Bussumer grintweg in het Spanderswoud een vrouw op den rijweg liggen, die bewusteloos bleek te zijn. Even later kwam een motorrijder, de heer 8. uit Rotterdam, die de echtgenoot van de vrouw bleek te zijn. HU vertelde, dat hU tot zUn ontsteltenis had bemerkt, dat zyn vrouw niet meer achter op de duo zat. zy had de gewoonte dwars op de duo te zitten. De vrouw bleek door den val een ernstige hersen schudding te hebben bekomen. ZU is naar de Gerardus Majellastichting te Bussum overge bracht. Des avonds was zy nog niet tot bewust- zUn teruggekeerd. Naar wij vernemen, heeft de be kende vliegtuigbouwer Antonie Fok ker, directeur van de N. V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek te Am sterdam, ter gelegenheid van het feit, dat 't Zaterdag 25 jaar geleden was, dat hij op *n door hem ontwor pen en gebouwd vliegtuig de voor het verkrijgen van het brevet van vliegtüigbeatuurder vereizchte proe ven aflegde op grond van zijn belangstelling voor de Nederland sche luchtvaart béSloten een Ne derlandsche stichting in het leven te roepen onder den naam ,,A. H. G. Fokker-fonds" ten doel stelt: Z. H. de Pam sal vermoeMljk ep 31 Mei aa. een nieuwe Ceagngatte Instelten, speciaal veer de Katholieke Actie. De Grietemhe eud-premter Taaldarte overleden. Onbloedige revelatie la Bolivia. De Italiaansche senaat kemt decreten betreffende de Abeesinleehe campagne. Antwoord van MaeeoHnl aaa Schmchnlgg. De exploitatie van AbeatenK door Italië: vier Journalisten uitgeweaen. Bitter ea de Britacbe vragenlijst. Paniekstemming te Jerusalemonlusten en aan slagen duren onverminderd voort. Pakker heeft een naar hem genoemd fonds ge sticht tot bevordering van de opleiding tot vUegtulgbestuurder en steunverleenlng in bU- sondere gevallen. Ministerieel schrijven aan de geme den inzake kindertoeslag voor overt neel. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur heeft H. K. H. Prinses Juliana, die op weg was van Het Loo naar Rotterdam, waar zU de Roode Kruis oefening heeft bUgewoond, op haar doorrit door Gouda op den Bosch weg de verwoestin gen van de Kaarsenfabriek, die door den ge weldigen brand werd geteisterd, in oogenschouw genomen. De Prinses, die vergezeld was van freule De Brauw, werd slechts door enkelen opgemerkt. Tengevolge van het breken van den voorvork van zUn rijwiel is Zondagochtend het 16-jarige wielrennertje Wyants uit Den Haag op den Gouwslulscheweg onder Alphen aan den Rijn tegen een passeerenden auto gereden. De jongen bléek ernstige hoofdwonden en inwendige kneu zingen te nebben opgeloopen. HU is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag over gebracht. De rechtspositie Oppemerkt werd, dat het hoofdbestuur verbetering van de rechtspositie wat agressief had moeten optreden. Aan den anderen kant werd het bestuur dank en waardeering gebracht voor zUn werk. In het belang van vele collega’s werd goed werk verricht. Veel lof hadden de afgevaardigden over de gehouden cursussen en verzocht werd op den ingeslagen weg voort te gaan. De voorzitter constateerde met genoegen een slechts matige crltiek. De heer Bekkering, buitengewoon bestuurder, langen sal worden gelet, diende verder de sprekers van antwoord en deelde mee. dat erop aangedrongen zal worden om het wetsontwerp betreffende de rechtsposi tie van de handelsreizigers te behandelen nog voor de Tweede Kamer op reces gaat. Besloten werd dit telegrafisch aan Minister De belangstelling voor de puinhoopen van de eens zoo groote fabrieksgebouwen biyft voort duren. Eiken dag komen uit alle deelen van het land nonderden de overblUfselen In oogen schouw nemen. Voor Zondag wordt zoo n groote toeloop verwacht, dat het gemeentebestuur voor den Zondag opheffing van winkelsluiting beeft afgekondigd. De onderofficieren van het Nederlandsch eskader, dat op het oogenblik in de haven van Stockholm ligt, hebben Zaterdag een tocht met autocars in de omgeving der stad gemaakt, waarna hun een maaltijd werd aangeboden in een restaurant in een der bultenwUken. De offi cieren waren ultgenoodlgd op een diner in het marine-station. terwUl vUftig leden der be manning aan *n souper aanzaten en vervolgens een bezoek brachten aan Tlvoll. Zondag waren vyftlg andere opvarenden gast in 1 Stadion. Zondagavond bood de Zweedsch- Nederlandsche vereeniging den officieren een alner-dansant in het Grand Hotel aan. Het vertrek van het eskader is vastgesteld op Woensdag. De penningmeester deelde daarop mee. dat het in de bedoeling ligt dit feit te herdenken door het houden van een congres, dat tevens een wapenschouw kan zUn van ,J3t. Christof- fel”. Aan den penningmeester, den heer J. Ver meer. werd hulde gebracht voor de verdediging van de begroeting, terwyi hU slechts zoo kort deze functie vervult. De begroeting werd vastgesteld op ƒ38.060. Het batig saldo sal verdeeld worden over het Vrijwillig Ondersteuningsfonds en het Sanato- riumfonds. Ock aan den secretaris, den heer M. Ch. de Graaf, werd dank gebracht voor de vele werk zaamheden in het afgeloopen Jaar verricht. Met erkentelijkheid werd ook gesproken over de medewerking van den geestelijken adviseur en het werk van het bestuurslid, den heer Petit, en van den buitengewoon bestuurder, den heer Bekkering. De aftredende bestuursleden werden gekozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer H. A. Verborg uit Arnhem. Daarna kwamen de voorstellen asm de orde. Zondagnacht omstreeks twee uur is in het Haagsche Bosch te 's-Gravenhage een 40-jarige wielrijder. de heer K„ door een auto aangere den. De chauffeur zou by het passeeren niet voldoende uitgeweken zijn, tengevolge waarvan hij met den wielrijder in botsing kwam. De auto reed met gedoofde lichten verder en de politie is er nog niet in geslaagd den chauf feur op te sporen. Het bleek dat de heer K. een arm gebroken had en verschillende verwondingen had opge loopen. Hij wer naar het Roode Kruis-Zleken- huis overgebracht. Want practisch beteekent een dergelijke maatregel een salarlsverhooging, en wel van ongeveer 6 pet., Indien een kindertoelage ge heel nieuw wordt ingevoerd ofwel Indien een regeling, aanvangende met het derde, vierde, enz. kind, wordt omgezet In een regeling, aan vangende met het eerste kind, en van ongeveer 3 pet. indien een regeling, beginnende met het tweede kind, wordt gewijzigd in een regeling, aanvangende met het eerste kind. In dergelijke gevallen sal men dus de keus hebben tusschen het handhaven van de ge toetste grondsalarlssen en afzien van een ver betering c.q. invoering der kindertoelage-rege- llng eenerztjds, of wijziging in gunstigen zin c.q. invoering van de kindertoelageregeling, met een oveieenkomstige vermindering van de grondsalarlssen anderzijds. Ook het water, waaraan veten zich met het mooie weer toevertrouwde, elscbto mensehen- levens. Benoemingen in het Bisiim Haarlem. Geen Nederiandscb voetbai-elftal Olympische Speten te Berlijn. 1 B. K. hl Utrecht. Het verteer heeft Zondag weer verschillende slachtoffers geèfoeht. Te Utrecht werd Zaterdag de algemeene jaarvergadering gehouden van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsrelzigers en Handels- agenten „St. Christoffel.” Zaterdagmiddag is een tweejarig dochtertje van den heer B. van Zuthem, terwijl het met een zusje was gaan wandelen, van een vlonder aan dwen Haatlanderweg te Kampen gevallen en verdronken. Weliswaar kwam de vader zijn kind spoedig te hulp, doch de levensgeesten btekea toen reeds te zijn geweken. Zaterdagmiddag is in de Sloetstraat te Nij megen een postauto tegen een boom gereden, doordat de bestuurder een te grooten draal nam De motor werd Ingedrukt en zwaar be schadigd. De hulpbesteller J. A., die achter het stuur zat. whrd lichtgewond terwijl de chauffeur B. K.. die net stuur had overgegeven, een vrij diepe wonde aan het hoofd had opgeloopen. Bovendien was de man zeer overstuur. Zondagmiddag om vijf uur verliet de automo- oillste, mevr. N. K. uit Amsterdam op den Rijks weg bij de Hakkelaarsbrug te Mulden plotseling de file van auto's, welke van Bussum naar Am sterdam reed. Door deze onverwachte manoeuvre werd de wagen van achteren aangereden door een auto, welke eveneens uit de rij was gegaan. Eerstgenoemd voertuig kantelde en kwam op den kop met de vier wielen naar boven te staan. De zes inzittend dames werden met moeite uit hun netelige positie bevrijd. Zij werden allen gewond, doch hun blessures waren niet van ern- stigen aard. De aanrijdende auto was doorge reden. Naar men zich zal herinneren heeft de mi nister van Landbouw en Visscherjj onlangs op desbetreffend dringend verzoek van de bloem bollenkweekers een bedrag van f 500.000 ter beschikking van het bloembollen-surplusfonds gesteld, teneinde deze stichting in staat te stel ten by de uitbetaling van de bij haar Ingele verde vroege tulpen de voor deze gestelde mini mumprijzen zoo dicht mogeljjk te benaderen. Blijkens verschillende, dezer dagen in de pers De nieuwe geestelijke adviseur. Pater Woer- deman O1AA sprak dan de vergadering toe, ZljiMerw. wees er op. hoe bet de taak der leden van ,JM. Christoffel” is Christus-dragers te zijn. Spr. vraagt zich af of in de gelederen der katholieke organisatie niet de goede geest is verslapt. We moeten zoo practisch katholiek stfn als van ons verwacht wordt. Door ons voorbeeld In leven, spreken, doen en God dienen als katholieke mannen, moeten we apostel zijn. Elk apostolaat begint en eindigt met het gebed. Durf, mannelijkheid en apostolischen geest hebben we noodig en daarom 'geloofsovertui ging en geloofsmoed. Christoffelmannen, met God voorwaarts, als echte katholieke mannen in woord en daad. (Applaus). De voorzitter dankte pater Woerdeman voor deze bestelende toespraak. Bij de behandeling der begrooting werd aan merking gemaakt op een uitgetrokken poot voor de 30-jarige herdenking van de fusie. alsof de minister genegen zou zijn nog verdere bedragen voor dit doel beschikbaar te stellen. Van bevoegde zijde wordt echter medegedeeld, dat belanghebbenden in geen geval op een be schikbaarstelling van verdere bedragen kunnen rekenen. Het voorstel Amsterdam wordt tenslotte met «5 tegen 33 stemmen aangenomen. De commis sie zal in de volgende hoofdbestuursvergade ling worden benoemd. Het rapport, alsmede de eventueele voorstellen deser commissie zulten een agendapunt uitmaken der algemeene ver gadering in 1937. In verband met de aanneming van dit voorstel werden de overige voorstellen naar de te benoemen commissie gerenvoyeerd. die als een stil werker werd pekarakteriseerd. werd benoemd tot lid van verdienste. Daarna werden de verschillende commissies samengesteld. groot mogeljjk aantal Nederlanders tot vlleg- tulgbestuurder zulks bijzonderlijk in ver band met het belang, dat de nationale defen sie heeft bij krachtige versterking van de re- serve-aan vliegtulgbestuurders door een aan tal Nederlanders, die voor een opleiding tot vliegtuigbestuurder geschikt zijn te achten, ge heel ot gedeeltelijk tegemoet te komen in de kosten aan zulk een opleiding verbonden; 3 Voor zooverre daarin niet op andere wijze wordt voorzien, steun te verleenen aan: a Nederlandsche luchtvaartpioniers en duwen en weezen van dezen, b Nederlanders, die in de uitoefening van de civiele of militaire Nederlandsche lucht vaart geheel of gedeeltelijk invalide werden en weduwen en weezen van dezen. Een belangrijk voorstel had de afdeellng Am sterdam. n.l. om staande de vergadering een commissie te benoemen, bestaande uit drie leden, waaraan wordt toegevoegd de buitenge woon bestuurder. Deze commissie heeft tot taak vóór 1 October 1936 een rapport uit te brengen over en even tueel voorstellen te doen tot wijziging der struc tuur van de organisatie. In zijn toelichting noemde de afgevaardigde van Amsterdam de huidige formatie van het bestuur te omslachtig. Spr. wenschte ook een wijziging van de vakgroepen om tot meer ont plooiing te komen. Dit kan tot gevolg hebben, dat oök in de afdeelingen meer op de vahbe- In verband met onregelmatigheden, ge pleegd bjj den VriJwilligen Landstorm te Maas- tricht, meldt Het Volk, heeft de politie jhr. Gr., verschenen uitingen wordt de Indruk gevrékt, aldaar, gearresteerd. - Jhr. Gr. is vroeger luitenant geweest en is thans in dienst bij den VrjjwiUigen Landstorm, waarbij hl) administratief werk verrichtte. Hij wordt verdacht van valschheld in geschrifte eu van verduistering. X. BXC. MGB. J.^B. G^JMJ»SKN.^AABira- AARTSBI8SCHOP VAN UTRECHT, OVER LEDEN. De vraag, welke men zich in dit verband thans nog kan stellen, is, of het gelet op dg min of meer belangrijke salarisverlagingen, waaraan het personeel van vete publiekrechte lijke organen moest of nog moet worden on derworpen aanbeveling zal verdienen, de grootere gezinnen in gemeenten, enz. waar nog geen klndertoelage-regeling bestaat, tegemoet te komen door Invoering van een kindertoe lage, aanvangende met het derde of vierde kind. Een dergelijke kindertoelage zou im mers, rekening houdende met de in de hler- voren aangegeven gedragslijn, niet met ver laging van de grondsalarlssen gepaard behoe ven te gaan. Een van deze belden was zoodanig uitgeput, dat hij per auto van den G.G.D. Roode-Kruls-Ziekenhuis te Den Haag worden overgebracht. Zjjn toestand is thans gunstig. De derde jongeman, de 18-jarige E. van W., wonende aan den Gevers-Deynootweg te Sche veningen, werd helaas niet gevonden, zoodat moet worden aangenomen, dat hjj Is verdron ken. De voorzitter begint met allen een harteljjk welkom toe te roepen. Bezien wy onze organisatie in haar gehee’. aldus spr., dan staat St. Christoffel er ge lukkig gunstig voor. Het biykt ocR ten duide- lykste uit de jaarverslagen van onzen secre- 'taris en onzen penningmeester. Het streven naar verbetering gaat wel niet in een tempo zooals wy dat wel gaarne zouden willen, maar gezien de allerongunstigste tijds omstandigheden waarin wy teven, gaan w>j toch vooruit. De onderdeelen van onze organisatie bloeien. Een' uitzondering mogen wy wel maken, nJ. voor de vakgroepen. De vakgroepen brengen aan het hoofdbe stuur wel eenlge bezorgdheid en wy zyn niet ten volte gerust over het werken van onze vakgroepen. En toch zyn juist de vakgroepen een van onze voornaamste onderdeelen. De vergadering werd voorloopig gepresideerd door den heer H. M. Wlllemse uit Schiedam. De verschillende jaarverslagen werden goed gekeurd. Het ledental bedroep op 31 December 1846, tegen 1816 op 31 December 1934. Het aantal afdeellngc i bleef statlonnalr. De wenschelykheld werd uitgesproken dat eenlge kleinere afdeelingen by grootere worden onder gebracht. Nader vernemen wy, dat een van de drie jongelui, nadat de kano was omgeslagen, naar het strand zou zwemmen om hulp te halen voor zyn belde kameraden, die steunend op de omgekeerde zeilkano zouden biyven wachten. Intusschen werd de jongeman onderweg door een andere, i kanovaarder opgenomen en aan land gebracht. De beide kameraden hebben geen assistentie afgewacht, doch hebben hun kano eveneens verlaten, om te trachten naar de kust te zwem men, hetgeen een van hen, den reeds genoem de - E. van W., het leven heeft gekost. De reddingboot werd uitgezonden, doch deze moest onverrichter zake terugkeeren. Het slacht offer noch de kano werd gevonden. De heer J. B. Tilman, die inmiddels ter ver gadering was gekomen, werd als voorzitter her kozen en met een harteiyk zeer waardeerend woord, dat met een applaus door de vergade ring werd onderstreept, van den heer Wlllemse begroet. De voorzitter deelde nog mede, dat door het Werkloozenfonds over het eerste kwartaal 1935 was uitgekeerd f 7369.25. In hetzelfde tydsbe- stek van 1936 bedroegen de ultkeeringer. f 12.700. waardoor aan de grondslagen van het fonds Is geraakt. Door den Dienst van Werk loosheidsverzekering is daarop reeds gewezen en in de eerstvolgende bestuursvergadering zal deze zaak worden besproken. Het ligt echter niet in de bedoeling, dat d'f premie wordt verhoogd. Aanbevolen werd standsorganisatie stand.” Ook het retraitewerk werd onder de dacht der leden gebracht. De voorzitter heette nog byzonder welkom den oud-jjennlngmeester, den heer G. H. Dls- telbrink uit Amsterdam. Met een applaus werd goedgekeurd het voor stel van het bestuur óm pastoor Mulder tot eere-lid te benoemen. Het lid no. 1, de heer Koster uit pen Bosch. Naar bet N. v. d. Dag verneemt, zal gene raal-majoor H 'A. C. Fabius, inspecteur der cavalerie en commandant der Lichte Brigade, 1 Augustus den dienst met pensioen verlaten. Als zyn vermoedeiyke opvolger wordt genoemd lultenant-kolonel baron H. F. M. van Voorst tot Voorst, commandant van bet Regiment Wlelryders. lid te worden van de „De Werknemende Midden- c Weduwen en weezen van Nederlanders, die by de uitoefening van de Nederlandsche civiele of militaire luchtvaart het leven ver loren. Een en ander voor zoover de betrokkenen in behoeftige omstandigheden verkeeren; 3 Het bevorderen van de verdere ontwik keling der Nederlandsche luchtvaart in bet al gemeen, b.v. door het in bysondere geval len verstrekken van studiebeurzen aan hen, die zich voor een functie in die luchtvaart voorbereiden 4 Het verleenen van steun en bet nemen van het initiatief tot maatregelen, wanneer zulks ter beoordeeling van het bestuur van het fonds aan den bloei van de Nederland sche luchtvaart ten goede kan komen. De beoordeeling van de wyze, waarop middelen van het fonds ter bereiking van bo venstaande doelstelling zullen worden aange wend, berust by het bestuur van het fonds. Namens den heer Fokker werden aangezocht, om In bedoeld bestuur zitting te nemen: Als voorzitter: de heer ir. j. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart te Den Haag. Als leden: de heeren O. Kolff, voorzitter van len raad van beheer der Nationale Luchtvaart- school te Rotterdam, en J. E. van Tyen, onder directeur van de N. V. Ned. Vliegtuigenfabriek te Amsterdam, die zich daartoe bereid hebben verklaard. Zondagmiddag te circa drie uur is op een kilometer afstand van het stille strand tusschen Scheveningen en Kykduln een kano met drie jongelieden In zee omge slagen. Eenlge bezoekers van het strand snelden met een andere kano ter hulp en moch ten erin slagen twee drenkelingen te red den. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot kapelaan te 'S-Gravenhage: den Weleerw. heer W. B Hermatis. thans kapelaan te Noor- den: tot kapelaan te Rotterdam <H. WlllibrordusT den Weleerw. heer J. B. Th. van Woesik: tot kapelaan te Amsterdam <H. Hart) den 'Weleerw. heer J. L. W. Wltteman, thans kape- laan te Nieuwerkerk a. d. IJsèl; tot assistent te 's-Gavenhage <H. Jacobus) den Zeereerw. Zeergel. heer dr. A. C. Ram- - selaar, priester van het Aartsbisdom. Hoofd- verkennersgeesteiy ke tot assistent te 's Gravenhage (Ziekenhuis H. Joann, de Deo) den Weleerw. heer C. Vlaar, thans kapelaan te Sloten. Zondagochtend om kwart over elf Is op den Verwersdyk te Delft het driejarige meisje A. van Gouw uit de Vlssteeg. toen zy een bal achtemallep, aangereden door een personen auto, bestuurd door den 18-jarigen A. H. uit Delft. Het kind werd ernstig gewond en is per polltie-auto naar het gasthuis overgebracht, waar een hersenschudding werd geconstateerd. In den loop van den middag is de kleine over leden. Den chauffeur treft geen schuld. B|j de aanwending van de middelen, waarover het fonds beschikt of zal be schikken, ligt het in de bedoeling den door het fonds te verleenen steun niet te beperken tot de eventueel uit drie middelen te kweeken rente, omdat als dan niet te verwachten ware,'dat het na te streven doel in afzienbaren tijd voldoende zon kunnen worden ge diend. De heer Fokker heeft besloten een bedrag van f 1M.0M te bestemmen, om daarmede het „A. H. G. Fokker Fonds’* in het leven te roepen. By de beoordeeling van de provinciate en ge- meenteiyke salaris- en loonregelingen in ver band met de conclusion, aangegeven in het rap port der commisste-Schouten, la gebleken, dat door de onderscheidene pubhekrechteiyke or ganen niet sekten een zeer uiteenloopengc maatstaf wordt aangelegd ten aanzien van de waardeering der kindertoelage als deel der be zoldiging van bet personeel. De minister acht het daarom gewenscht, me de ook in verband met de vete vragen, welke hem betreffende dit onderwerp worden gesteka, hiervoor enkele aanwyxingen te geven. De gedragsiyn, welke bfj de toetsing van de salaris- en loonregelingen der lagere publtek- rechteiyke organen enz. ten aanzien van bet emolument der kindertoelage wordt gevolgd, steunt op de richtlynen. aangegeven In het rapport der commissie-Schouten. meer in het byzonder op de oonelusten 3, 10 en 33 van dat rapport. By vergeiyking. Ingevolge conclusie 32. ran de gemeenteiyke Salarissen en loonen met bet Rykssalarispell en het plaatselyk loonpeil, wordt ten aanzien van de kindertoelage in bet algemeen slechts rekening gehouden met een gemiddeld aantal van twee kinderen. Heeft een gemeente voor haar ambtenaren een klndertoelage-regeling. .aanvangende met het eerste kind zooals by het Ryk dan gelden in dit verband als maatstaf van vergc- lyking de Ryksnormen zonder meer. Bevat de gemeenteiyke regeling een kindertoelage, aan vangende met het tweede kind, dan gelden als toetsingsnormen de Rykssalarisaen. vermeer derd met de toelage voor een kind. Kent de ge meente een kindertoelage toe, aanvangende met het derde, vierde, enz. kind, ofwel ontbreekt een kindertoelage, dan gelden als toetsingsnor men de Rykssalarissen. vermeerderd met de toelage "oor twee kinderen. Geldt een gd&eenteiyke kindertoelage-rege- llng, behalve voor de ambtenaren, ook voor de werklieden, dan dienen de van bet plaatselyk loonpeil afgeleide loonen als regel te worden verminderd met de kindertoelage voor een of twee kinderen, al naar gelang de vanwege de gemeente toegekende kindertoelage aanvangt by het tweede of eerste kind. De minister teekent hierby aan, dat deze gedragsiyn niet voorziet in alle gevallen, welke zich op dit gebied kunnen voordoen. In de dikwyis zeer ulteenloopende gevallen wordt op de meest blliyke wijze zooveel mogeiyk ge handeld naar analogie van de gedragsiyn, hier- voren aangegeven. Doordat op het kruispunt van den rijksweg Nieuw-Hellevoet—Dgn Briel en den Moriaan- scheweg twee motorrijders gistermorgen om 9 uur vrywel tegeiykertyd aankwamen en de een den ander geen voorrang verleende, zijn zy met elkaar in botsing gekomen. I. Braat. soon van het gewezen Kamerlid, die van den Morlaanscheweg kwam, werd te gen den grond geslingerd en bleef met een hersenschudding liggen. Na in een garage te zyn binnengedragen en door twee doktoren te zyn behandeld, is hy naar de woning van zyn vader te Hekelingen overgebracht. De andere motorrijder, S. L. van Orselen uit Nieuw-Hellevoet. liep vleesch- en schaafwon den op en is, na verbonden te zyn, naar zyn woning vervoerd. Marei: Antonie Fokker

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5