ONS BLAD Uitslag der verkiezingen in België Haile Selassie vertrekt uit Jeruzalem Engeland naar Herderlijk schrijven tegen de N.S.B. Aanslag op Starhemberg Het nieuws van heden Extreme partijen, Rexisten en communisten boeken groote winsten Het Episcopaat verwacht ernstige schade voor de Kerk, wanneer zij de overhand krijgt Vasténmandement verduidelijkt DE BAROMETER NAAR GIBRALTAR PER BRITSCHEN KRUISER Regeeringsdaden in Spanje De positie van Noord-China De onlusten in Palestina Politieke moord te Tientsin JOH. LAUWERS FXfGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 3 Twee aanvallers gedood 63 23 21 9 16 Persstemmen Rustig verloop alom Mgr. Jarosseau Het succes der Rexisten Kalm verloop der verkiezingen KATHOLIEKEN LIJDEN VERLIEZEN Bonner vrijgelaten Communisten VlaamFch-Nationalisten (winst (winst DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Léon Degrelle zegeviert vooral in *t Walenland. In Vlaanderen waarschynlyk niet één zetel De Keizerin blijft nog te Jeruzalem achter Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toevertrouwde Geloovigen ZALIGHEID IN DEN HEER De onafhankelijkheid van Binnen- Mongolië bemoeilijkt Nationaal-socialisten vallen kasteel aan De staat van beleg te Jeruzalem uitgebreid Nieuwe spanning tusschen Japan en China als gevolg verwacht JERUZALEM. 23 Mei. De kei zer van Abessinië is hedenmiddag te 3 uur, vergezeld van zijn beide zoons en prinses Tsahai en eenige hovelingen, uit Jeruzalem naar Haifa vertrokken. De Negus zal te Londen in een eigen woning zjjn intrek nemen (verlies 3) (verlies 16) (verlies 1) (winst 21) 6) 8) Voorzoo ver thans te overzien, is de positie der partijen na de verkiezingen de volgende: De katholieken lijden groote verliezen. Er zijn berichten, welke van een derde van het stemmen-aantal spreken. Deze verliezen komen uitsluitend ten goede aan de Rex-partij. De Rexisten krijgen in de nieuwe Kamer 21 zetels, terwijl de Katholieken er 16 verliezen. De volledige uitslag der Belgische verkiezingen is als volgt: Sociaal-democraten 70 Katholieken Liberalen Rexisten 202 zetels De oude Kamer telde 187 zetels. De strijd tegen het religieus onderwijs verscherpt De koloniale maatregelen De dum-dum-nota MAANDAG 25 MEI 1936 ADVERTENTIEPRIJZEN; Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Dr. J. DE JONG. J. P. HU1BERS, Bisachop van Haarlem- Prins Starhemberg zegt Gegeven te Utrecht, den 6 Mei 1936. de Geheet anders heeft Vlaanderen gestemd. Fabrieksbrand in Roubaix. groote steden, snoei» Gent stad en Amtwer- vaststaand feit. BRUSSEL, 24 Mei. (AJfJ».). Terwijl de heeft De vermiste Roode Kmis-rnan Bonner terecht en vrijgelaten. Stand op Maandag su IJS: 76L6 Vorige stand: UM de en Onder de Arabische havenarbeiders te Haifa is vanochtend een gedeeltelijke staking uitge broken. De autoriteiten hebben maatregelen ge nomen voor het geval de staking zich sou uit beelden. JERUZALEM, 23 Mei (DUB.) In den afge- loopen nacht is een Arabisch politieman te Tel- mond nabij Tulkorn neergeschoten. In geheel Walenland, met uitzondering van een aantal kieskantons van Luxemburg, blijken de katholieken te verlieaen. De communisten gaan vooruit, de socialisten hier en daar, maar niet over de geheele linie. De Katholieke Standaard van Brussel schrijft in haar ochtendblad, dat er een zware strjjd zal aanbreken voor de Katholieken in Belgis. De Katholieke partij komt diep gehavend uit den strijd. Dit is vooral het geval in de Waal- sche arrondissementen en in dat te Brussel. Men kan zich een denkbeeld vormen van de verliezen der katholieken, wanner men nagaat, dat In de drie arrondissementen van de pro vincie Luik de katholieken zich 50 pct. van het aantal stemmen hebben laten ontnemen door de Rex-partlj. Te Brussel schatten wij op het oogenblik, dat de Rex 2/3 van het aantal stem men der katholieke party heeft behaald. Naar te Londen verluidt, wordt op het oogen- bllk in het Foreign Office overwogen, of de regeerlng de Italiaansche nota betreffende het gebruik van dum-dum-kogels in Abessinië al dan niet zal beantwoorden. Men wijst er op, dat het memorandum in hoofdzaak tegen de Aber- sinlache troepen is gericht, niettemin ontveinst men zich niet, dat het document ook verdacht makingen aan het adres van Engeland bevat. Demonstranten hebben een politiebureau te Acre aangevallen en een inlandsch politieman werd ernstig gewond. De politie beantwoordde het vuur en verspreidde hiermede de aanval len. De staat van beleg te Jerusalem is verder uitgebreid, van 1830 avonds tot 5 uur ’s morgens mag men zich niet op straat be vinden. Uitslag der verkiezingen la België. VerUeera der Katholieken en Soetaal-Demoeraten. Sncceasen der rexisten en communisten. DJIBOEH, 34 Mei. (Havas). Mgr. Jaromeau arriveerde, komende van Harrar. te Diaedaoer. Men weet, dat het Italiaansche parlement zijn uitwijzing had herroepen. Mgr. had Harrar ech ter reeds verlaten. BRUSSEL, 34 Mei, (Reuter) —De eerste uit de verschillende kieskringen ontvangen uitsla gen doen zien, dat de Rexisten successen be halen, welke de verwachtingen nog te boven gaan. De door hen veroverde zetels worden ver loren door de katholieken, de liberalen en soms zelfs door de socialisten. Zoo hebben de Rexisten te Arlon, in de streek van FUavlllers 38,16 procent der stemmen op r zich weten te vereenigen. De katholieken gaan duidelijk in stemmen kantal achteruit» vergelegen bU da vertaestagen De Nigw vertrekt per Britochen kndser PalesVna naar Engeland. D« enlmtea ia Palestina. Regeeringsdaden van Span» Een politieke moord te Tientsin. De ruitte van Noerd-Cktaa «n Btaaea-Moa- gotië. WEENEN. 23 Mm (Reuter) Ge wapende Nationaal-Socialisten heb ben heden een aanslag gepleegd op prins Starhemberg, die verbleef xün buitenhuis te Laxemberg Op per-Oost enrijk. Te 20 Hier bieden de katholieken goed weerstand en waar er verliesen worden geleden, zijn zij slechts gering. Vlaanderen heeft niets willen weten van het rexlsme. Alleen in de MADRID, 23 Mei (Reuter) la geheel Spanje woedt eea intense strijd tegen het confessioneel oaderwlR. De onderwtMnapec- teara In de provincies hebben van den minister van Onderwijs opdracht alle col leges, waar religieus onderlicht wordt gege ven. in beslag te nemen. De moord is. naar men veronderstelt, gepleegd uit politieke motieven, en aal waarschijnlijk nieuwe spanning tusschen Japan en China doen ontstaan. uur zal de Negus aan boord gaan van den Engelzchen kruiser „Capetown” om zich naar Gibraltar te begeven. Vandaar zal de keizer doorreizen naar Engeland, doch er is nog niet bekend op welke wijze. De Ketaerta bitjft voorteopig neg te Jeru zalem. Het uur van vertrek was geheim ge houden. He* geselschap reist op een diplo matiek paspoort, dat nog geldig Is, aaagesien geen enkele mogendheid tot na toe de an nexatie van Abessinië heeft erkend. De autoriteiten hadden een specialen trein ter beschikking van den Nw gadoid. l^eminde geloovigen. DJIBOETT, 23 Mei (Reuter) Het Ud van het Britscbe Roode Kruis, Bonner, die verdwe nen was sedert hl) door de Italiaansche auto riteiten In Dtredaoua was aangehouden, ia, naar hier verluidt, na Interventie van den Brltschen consul op eerewoord op vrije voeten gesteld. Men weet nog niet of de Negus te Londen zal worden ontvangen als regeerend vorst of als een monarch, die zijn land heeft verloren. Het schijnt niet, dat hjj zich definitief in Enge land wil vestigen, doch de duur van zijn ver blijf staat nog niet vaat. In Britsche offldeeie kringen wordt evenwel verklaard, dat men hem geen beperkingen dienaangaande in den weg zat leggen. De Negus zal te Londen wonen In het huis, dat namens hem door de Abessinlsche legatie is gekocht. Het is een huis van 5 verdiepin gen op Princess Gate 5. Hedenochtend was een 20-tal hovelingen van het Abessinische hof uit Djlboeti te Jeruzalem aangekomen, o. a. Dedjasmatsj Naai boe. de vroegere commandant van het Zuidelijk leger en de oudste dochter van den Negus, prinses Tennegne, de echtgenoote van ras Desta, die zich reeds te Jeruzalem bevindt. Deselfde maatregelen, welke gelden voor de overige Italiaansche koloniën, gelden thans ook voor Abessinië. De producten van de sanctio- nlstische landen mogen ook hier niet worden ingevoerd. De Italiaansche bank te Addis Abeba vandaag haar loketten geopend. Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat Italiaansche troepen de dorpen Elerbe Flambiro, twee belangrijke centra In het ge bied van Harrar hebben bezet. Belde plaat sen liggen aan den weg van Harrar naar Jijiga. Wijlen z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Jansen aan de Nbmtegsche Universiteit herdacht. Principieele overeenkomst bereikt Mj de hsri forbeeprehtagen met Duitachland. NEC£N EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 194 veroveringen der Rexisten voornamelijk in het Walenland behaald zijn, hebben de Vlaamsche nationalistenfrontisten in zekere gebieden in Vlaanderen winsten kunnen boeken. Zoo be haalden zij in het arrondissement Oent- Eeckloo 33,82 pCt. der stemmen, tegen 14.90 pCt. In 1932. In Tongeren-Maaseyck 20 pCt. der stemmen tegen 17,90 pCt. in 1932. Volgens de thans bekende uitslagen berekent men dat de Rexisten alleen In het Walenland zetels zullen veroveren, benevens In het arron dissement Brussel. In Vlaanderen zullen zij waarschijnlijk niet tot een zetel komen. Ir. totaal raamt men op deze basis, dat de Rexisten 15 zetels zullen krijgen voor het geheele land. In de provincie Namen winnen zij 2 zetels van de katholieken. In Limburg zullen waarschijnlijk 4 katholieken, 3 Vlaamsche nationalen. 1 libe raal en 1 socialist gekozen worden, waarbij de katholieken dan twee zetels zouden verliezen. Het schijnt, dat de communisten ook versterkt In de Kamer zullen terugkeeren. In Luxemburg sullen de Rexisten waarschijnlijk 3 zetels ver overen en 3 in Luik. Geraamd wordt dat de katholieken 12 tot 15 zetels zullen verliezen. SëS NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dagblad uitgegeven door da N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem van 1932. De socialisten weten zich ongeveer te handhaven. Intussch enzjjn de ingekomen uitslagen nog te fragmentair, dan dat het mogelijk zou zijn daaruit een duidelijk totaalbeeld op te maken. BRUSSEL 24 Mel (Havas) De verkiezin gen hebben te Brussel en in de provincie tot nu toe, voor zoover bekend, een kalm verloop gehad. Prins Karei heeft zijn stem uitgebracht in de Rollebeckstraat, Van Zeeland heeft te Bosch voorde, een voorstad van Brussel, ge stemd. PEKING, 23 Mei (Reuter) Uit Chlnee- sche bron wordt gemeld, dat de politieke raad voor TSjahar en Hopel zoo juist een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij het aan alle banken, tot aan de banken te Nanking toe, verboden wordt, in de pro. vlncles Hopel en Tsjahar bankbiljetten uit te geven. De Vlaamsch-nationalisten boeken winst, hier en daar zelfs in belangrijke mate, wat te begrijpen is, na alles wat den laatsten tijd te Brussel is gebeurd en wat er opgekropt ligt in de Vlaamsche gemoederen. In Walen konden de liberalen hier en daar winst boeken. In Vlaanderen gaan zij meer en meer achteruit en zullen zij weer zetels verliezen. Ook tegenover het communisme biedt Vlaan deren hardnekkig weerstand. De verkiezing van oud-mlnister Van Cauwe- laert Is een geestdriftige demonstratie gewor den, schrijft het blad. pen stad, zijn zij er in geslaagd een behoor lijk stenunenaantal te verkrijgen. Walen en Brussel z}jn hevig aangetast door het rexlsme. Vla» nd eren niet. Dat Is een eerste Aartsbisschop van Utrecht- t -P. A. W. HOPMANS. Bisachop van Breda. f A. F. DIEPEN. Bisachop van ’s Bosch, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisachop van Roermond. De politie was van te voren echter gewaar schuwd en bezette het kasteel. Toen de troep Nationaal-socialisten verscheen werd het vuur op hen geopend, waardoor er twee gedood werden. Acht van de aanvallers werden gearresteerd. De aanvoerder van de bende, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld. wist te ont komen. Men veronderstelt dat de aanvallers tijdig moeten zijn Ingelicht, dat Prins Starhemberg te Laxemberg vertoefde, tnplaate van, aocals ge- woonljjk, te Weenen. TIENTSIN, 23 Mei (Reuter) Generaal Tsjl Hyoe San. bekend onder den naam „generaal gris** is vannacht in de Japan- «che concessie te Tientsin vermoord. Het zorgwekkendste is. besluit de ..Stan daard", dat volgens de vooruitzichten, die op dit uur bestaan, de socialistische partij voortaan de sterkste party zou kunnen worden en dus de leiding der landszaken zou ontvangen. Bel gië zou dan voortaan voornamelijk geregeerd worden door rood. Dit sou het eerste gevolg zijn van het Waalsche en Brusselsche rexlsme en leidt tot bittere conclusie voor de trouw ge bleven katholieken In Vlaanderen. Het socialistische orgaan ,Le Peuple” in een bespreking van de eerste verkiezings resultaten dat twee partijen vooral successen hebben geboekt, n.l. de Rexisten en de commu nisten. Deze plotselinge versterking van uiterst links en van Rex voltrekt zich ten koste van katholieken, liberalen en socialisten, aldus het blad, maar voor de katholieken beteekent deze stemming een Waterloo. De socialistische party lijdt een verlies, waarvan de beteekenis niet mag worden onderschat, maar aan den ande ren kant wordt zij de sterkste party m het par lement. De socialisten, zoo besluit „Le Peuple”, moeten nu hun verantwoordelijkheden onder bet oog zien, want zij worden voor een drie voudig probleem gesteld, namelijk voor hun situatie in regeerlng, parlement en party. Zoo heeft de regeerlng te Avila het college Santa Maria de Gracia in beslag genomen, waar de heilige Theresia werd opgevoed en meer dan 15 eeuwen door religieusen werd les gegeven. Te Madrid zyn de colleges Santa Isabella en Maria Christina geseculariseerd. Het privilege van uitgifte zal voor deze provincies gereserveerd blyven voor de bank van Hopel, die uitsluitend van den politleken raad afhankeiyk is. Men beschouwt dezen maatregel als een nieuwen stap in de richting van financleele autonomie voor Noord-China. Eveneens wordt van Chlneesche zijde mede gedeeld, dat prins Teh Wang van Oost- Blnnen-Mongolië zyn broer naar Tientsin heeft gezonden om te onderhandelen over het handhaven van het Japansche garnizoen In Noord-China. De Japansche deskundigen doen alles wat mogelijk is om te Chapser, 60 K M. van KaL gan een onafhankelijke regeerlng van Mongo lië te vormen, doch prins Teh Wang is hierop nog niet ingegaan uit vrees voor interventie van bet leger van den gouverneur van Sulyuan. Als gevolg van het ingewikkelde verkiezings stelsel, dat In België wordt toegepast, waren de autoriteiten hedenmorgen, aldus De Courant, om twee uur nog niet in staat, cyfers te ver schaffen over de voorloopige resultaten. Op het ministerie van Binnen landsche Zaken raamde men evenwel, dat de katholieken 10— 15 zetels zullen verliezen en de Rexisten 20—25 zetels winnen; voorts verwachtte men, dat de socialisten enkele zetels zouden moeten afstaan aan de communisten, die met 7 of 8 vertegen woordigers in de Kamer zouden komen, terwijl de Vlaamsch-nationalisten 1415 zetels zouden behalen. Van de liberalen verwachtte men, dat zij stationnair zouden wyven. Een zuivere vergeiyking is nog niet mogelyk. omdat de nieuwe Kamer, als gevolg van bevol- klngstoeneming, 15 leden meer zal tellen dan de oude. De oude Kamer bestond uit 187 leden, de nieuwe zal 202 zetels hebben. Deze 187 zetels waren als volgt verdeeld: 79 katholieken, >3 socialisten, 24 liberalen, 8 Vlaamsch-nationalisten, 3 communisten. In politieke kringen verwacht men, dat katholieken, liberalen en socialisten, ook na de verkiezingen zullen blijven samenzferken en een regeerlng sullen vormen, waarin wellicht de socialisten het premierschap zullen opelschen. omdat zij de sterkste party vormen. De genoemde partijen zullen dit te meer doen met het oog op de successen van Re*. De lei der dezer party, Degrelle, heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat hij niet aan een regee- ring wil deelnemen, omdat hij den strijd beeft aangebonden tegen alle partijen- Het is zijn be doeling, door telkens weer verkiezingen uit te lokken, het Rexlsme by de bevolking Ingang te doen vinden en het is dus waarschijnlijk, dat de drie ooalitlepartyen hem de verwezeniyklng van zijn plannen niet gemakkelUk zullen maken. Voor ruim twee jaren hebben Wq U in een herderlijk schrijven gewaar schuwd tegen de gevaarlijke stroomingen van onzen tijd, vooral op staat kundig gebied. Ofschoon Ons schrijven duidelijk genoeg was, hebben sommigen door gewrongen uitleg daarvan misbruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop Wjj U toen wezen, duidelijker aan het licht zijn getreden, maakt het Ons tot plicht nogmaals het woord tot U te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de Kerk in ons Vaderland in hooge mate geschaad en dat zelfs haar heilzame werking grootendeels ónmogelijk zou gemaakt worden, als de beweging van het Nationaal-Socialisme de overhand zou krijgen. Daarom verklaren Wjj, als Herders uwer zielen, die diep Onze verant woordelijkheid gevoelen, dat zij, die aan deze party in belangrijke mate steun verleenen, niet tot de H.H. Sacramenten kunnen worden toe gelaten. De volgzaamheid, dierbare Geloovigen, die gij zoo dikwijls in moei lijke omstandigheden betoond hebt, doet Ons vertrouwen, dat Gjj ook nu Mar het woord van uw Bisschoppen zult luisteren. En zal dit ons herderlijk schrijven op Zondag 24 Mei a-a.* in alle tot Onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, onder de vastgestelde H.H. Diensten op de gebruikelijke wjjze worden voorgelezen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1