MèlkBrood Merkbaar Beter x>d)>7netwat(joedb dat is noodzakelijk voor het behoud van gezonde tanden. IVOROL De Nederlandsche tandpasta Af scheidsdienst op „de Hoop” JEUGDWERKLOOSHEID KONINGIN EN HOOFDSTAD tl AFSCHEID MEVR. VAN OERLE MAANDAG 25 MEI 1936 NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI Kerkelijk leven R.K. Universiteit Stelsel TOESTAND TE LEERDAM Zuid- De werkloosheid daalt Dr. VEENEKLAAS HERSTELD TE t Duitsch—Nederlandsche transfer MGR. A. P. F. VAN VELSEN t Steunvergoeding erwten UTT DE N.S.B. GETREDEN Huldiging ir. Van Lonkhuyzen Een boek van dr. Windeel a 1 Doos 2Öct, Tu be 40 en 60et. H. K. H. Prinzes Juliana bezoekt het hozpitaal-kerkschip STEUN ZALMVISSCHERIJ- BEDRIJF Belangrijke order voor Philips MATTHIEU WIEGMAN 50 JAAP Bijzonder luisterrijke St. Jansprocessie Pontificale Requiem-Mis te Batavia Van 1 Januari tot 1 Mei 3l/z mil- Hoen minder dan vorig jaar ONTVANGSTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Als beschermvrouwe bij de plechtigheid De Aartabiachop, Mgr. dr. J. de Jong, zal het AllerheUigate in de processie dragen Statenlid van Noord-Brabant neemt ontalag Mooi gebruinde Huid - Aantal geheel werkloozen in de verschillende beroepsklassen in April Herdenking Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen „twee op een" De zilveren vleugel van Amsterdam „Dankbaar dient erkend dat er in onze goede stad naast de don kere schaduwen, ook nog vele lichtzijden zijn” Pastoor Rhee ernstig ziek De Miniater van Sociale Zaken geeft voorbeelden van onbenutten arbeid Prindpieele overeenatemming bereikt Poets dus met Nieuwe omroepzender voor -■? was met den gemeente- van f Herdenkingarede Amerikaanach dagblad Aantal werkloozen op het einde van- Maart 1936 April 1935 Pater Humilia Castelein O. F. M. tap. 429.045 415.743 Totaal voor be- Gregoriaan- de den orrt al» "eni oor van Bel- an- loor de 14.685 9.922 64 703 3.719 1.991 14814 10.447 65.385 2872 2.047 »ter- rtar- reda er van 32 de er den oote da- een en Naar het Handelsblad verneemt, beeft het NSB.-lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant. de heer H. F. A. M. van der Giften te Oaten op 15 Mel jl. ontslag genomen als Ud der NBR. en tevens «tin zetel in de Staten afgestaan. Hen aardig oogenbllk was het toen ook de bemanning aan H. K. H. werd voorgesteld. Zy stonden daar in het gelid met blauwe truien en broeken, ouderen en jongeren, de koppen verweerd en door-sond. De Prinses drukte hun allen de hand. Als Bescherm vroawe van het Hospitaal- Kerkschip de Hoop, heeft H.K.H. Primes Ja- Hu> Zaterdagochtend den afscheWsdiemt btjgewoend aan heard van het schip, dat gereed Ugt voor zijn eersten kraHtocht dit sslsesa, onder de haringvloot op de Noord- nee. Naar wij vernemen, heeft het groote Bra- ziliaansche dagblad A Nolte" aan de Phi- lips-iender-lndustrie opdracht gegeven tot het bouwen van een omroepsender met een vermogen van 30 kw 10.637 7802 2588 3810 78346 12854 5801 3.590 4.828 1.748 5O27R 2.018 11.186 14.596 58 550 3.243 13810 46813 11.777 9.496 2.631 3341 83.683 12.863 5.886 3.481 6.263 1820 50.165 •1861 10975 14.490 60.891 3.442 14.226 47386 Dr. G. M. H. Veeneklaas, die vlak na zyn te rugkeer uit Abessinië, waar hij deel uitgemaakt heeft van de Ned. Roode Kruis-Ambulance, te Ermelo een auto-ongeval had op Hemelvaarts dag, heeft Zaterdag het ziekenhuis Salem, waar hij was opgenomen, verlaten. Zijn verloofde, mej. mr. Gouveme uit Groningen, sal, gedeel telijk hersteld, heden het ziekenhuis verlaten. De toestand van de beide andere jeugdige gewonden is redelijk. deze gelegenheid getooid worden. De vliegwedatryden Zaterdag gehouden moeilijkheden der hoofdstad Bot te Baar bekend, dat de tijden voor Amsterdam aeer zwaar zijn, doch met vertrouwen ziet Zij hoe de burgerij met groote energie aan zoovele moeilijkheden bet hoofd biedt. Met grooten nadruk vel Ze te hopen, dat met Gods hulp spoedig een betere tijd voor de bevolking moge aanbreken. Het huldigingscomlte bericht, dat de huldi ging van ir. J. P. van Lonkhuyaen, bij zijn af treden als directeur van de Ned. Heide-maat- schappy. aal plaats vinden op Maandag 8 Juni, des middags om 3 uur in bet gebouw va* de Ned. Heide-maatschappij te Arnhem. Aardewerk, enz. w.o. steenfabr. Diamantindustrie Drukkersbedrilf. enz. Bouwbedrijf, enz. Houtbewerking, enz. Bleeding, enz. Leder, enz. Oer, turf, w.o. Mijnwerken Metaalnijverheid Papier Textielnijverheid Voeding»- en genotmidd. I a nd bouwbedrijf VisacherU Handel Verkeer Vrije beroepen (vnl. kantoorbed.) Huiselijke diensten Ongesch. fabr. e*. arb. Zonder voorkeur (geen handarb.) Overige beroepsklassen van gelaat, hals en armen, óók bij geen ion, door AMILDA-zonnebruln crème. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 et. Doos 50 en 25 ct. uit ide- iulle hel me ts 1 weg ..De tag. des gaf tan. hei gen rijd l et tart ood ral. gen mr» rena ilsh. ■J» als len- xm- ind. lloo jlsh een en- sar— 1de- km- - de :ha- da- ge- L bU riag Dese ontvangst van bet gemeentebestuur ten paleize was in den allerlaatsten tijd achter wege gebleven, maar had nu weer plaats om dat H. M. gaarne voorgelicht wilde woraen over den toestand Barer hoofdstad In deae dagen. Van de hand van dr. Oh. W. F. Windeel, lei der van onze Roode Kruis-ambulance in Abes sinië, in samenwerking met dr. A. Oolaco Bel monte, aal weldra een boek over hun belevenis sen verschijnen. Het zal geïllustreerd .worden met een groot aantal nog niet gepubliceerde foto's en uitgegeven worden door P. N. van Kampen en Zoon N.V. te Amsterdam. irgieke vrouw heeft afscheid genomen levenswerk. Mevrouw M. C. van Oer- De Academische Senaat der R. K Universi teit hield Zaterdag een plechtige rouwzitting, bijgewoond door bijna alle professoren der N(j- meegcche Alma Mater De rector magnificus, prof. dr. F. van Welle, hield een gedachtenisrede. gevolg van de gewijzigde methoden van uit zetting van bet aalmbroed, aeer verbeterd sal zijn, wordt uit het Landbouw-crisisfonds steun zalmvisscherybedry f slechts op geringe Hier te lande is het telegrafisch bericht ont vangen. dat de weleerw. pater Humllls Caste- lein O.F.M., Missionaris in Zuid Shansi, op den leeftijd van 34 jaar aldaar is overleden. In de gemeente Den Haag te dit bfj de ge meentebedrijven aldus uitgewerkt, dat 's mor gens een deel van de jongens aan den arbeid te geplaatst en 'a middags een ander deel. Het is in de praktijk gebleken, dat het techniacn in vele gevallen mogelijk la. dit systeem toe te passen, zonder dat dit voor het bé&rijf als zoo danig. nok uit financieel oogpunt, overwegende beswaren behoeft op te leveren. In dit verband wijst de Minister er op, dat het niet in de bedoeling ligt het hlerbedoelde stelsel ook in te voeren voor die jongens, <U« tot nu toe heele dagen werken, doch slechte plaatsing van nieuwe jonge krachten. <»d Zaterdagmorgen te een academische zitting In de R.K. Universiteit te Nijmegen gehouden, waarin de rector-magnlflcus. prof. F. van Welle, ren gedachtenisrede uitsprak. i En dan: nog éénmaal spreekt sjj tot haar meisjes, héér meisjes: draag door je le ven straks in je gesin, al het mooie, dat je hier vond niet alleen je kennis, maar ook je hooge katholieke pryiclpes en Idealen. Dan rust Gods segen over deze school. Over haar levenswerk! Het was Zaterdag op Schiphol weer de dag van de sportvliegers, die zich verzameld hadden ter gelegenheid van den wedstrijd om den Zil veren Vleugel van Amsterdam, dien de Amstei - Pastoor A. G. Rhee, voorheen te Nootdorp, thans rustend In „8t. Bavo** te Heemstede, is van de laatste H.H. Sacramenten der Sterven den voorzien. De toestand van ZJBerw. Is hoogst ernstig. 4 De onderhandelingen, die in deze week te Berlijn nopens de regeling van de transfer van Dultache kapltoal-renten en dergelyke hebben plaatsgevonden, hebben Zaterdag tusschen de delegaties tot een principieele overeenstem ming geleid, die nochtans de goedkeuring van de beide Regeeringen alsnog behoeft. Ter gelegenheid van den vyftlgsten verjaar dag van den kunstschilder Matthleu Wieg man is Zaterdagmiddag in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een eere-tentoonstelllng van werken van den jubileerenden kunstenaar otider groote belangstelling geopend. De voorzitter van het comité, dat deze ten toonstelling voorbereid had, de heer J Pollet was de eerste, die den jubilaris toesprak. Spr. constateerde met vreugde de groote belangstel ling voor de werken van Matthleu Wiegman, die zijn kunst onvoorwaardelijk diende Vervolgens gaf de heer H. van den Eeren- beemt een uitvoerige uiteenzetting van de ar tistieke ontwikkeling van den jubileerenden kunstenaar. In Wlegman's werken, aldus spr. vindt men dikwijls Invloeden van buiten, doch steeds ook blijft de kunstenaar zichzelf De heer Van den Eerenbeemt deelde namens den directeur van het Stedelijk Museum, jhr. D Röell, mede, dat het Stedelijk Museum een werk van Wiegman zou aankoopen. Namens den kunstenaarskring sprak nog de heer P. v. d. Wjjngaerdt, die den heer Wieg man namens den kring bloemen aanbood Nog langen tijd bleven de aanwezigen bijeen om de fraaie collectie werken te bezichtigen. Een verdienatelijke vrouw uit de katholieke onderwyawereld verlaat haar levenawerk Met de reeds bestaande omroepaenders te Buenos Aires en te Rio de Janeiro is dit de derde Philips-zender-lnstallatle voor Zuld-Amerika Dit nieuwe succes van onze zender-industrie ia zooals de toekomstige eigenaars van den sender verklaarden, te danken aan het feit, dat de Phi lips-senders beter van kwaliteit zijn dan de In- heemsche, met het gevolg, dat de Zuid-Ameri- kaansche luisteraars bij voorkeur naar onze zenders luisteren. In den morgen van den 12en Mei is naar ,4> Koerier" meldt In de Kathedraal van Batavia de pontificale Requiem-mls opgedragen door den Apostolisch Vicaris Z. H. Exc. Mgr. P. Wlllekens, voor de zielerust van den ontsla pen oud-Apostollsch Vicaris Z. H. Exc. Mgr. A. F. F. van Velaen. Om seven uur ving de Pontificale Requiem mis, opgedragen door Mgr. P. Wlllekens, aan. Presbyter asslstens was pastoor Schlattmann, troondlakens waren de pastoors Ariaena en Fleerakkers. diaken was pastoor Van der Kun. sub-dlaken pastoor Neyens en ceremoniarius pastoor Beune. Het St. Caecilia-koor song de sche requiem-mls. Na de H. Mis hield Mgr. Wlllekens de lijk rede. Daar met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat de salmstand. welke sinds 1931 sterk is achteruitgegaan, in dit jaar. als Ter herdenking van het feit, dat het dit jaar vijftig jaar geleden'ia, dat het Allerheiligste, voor het eerst na de Reformatie, weder in het openbaar in de St Jansparochie mocht wor den meegedragen, zal op 24 Juni as., het al oude en tot in den wijden omtrek bekende St. Jansfeest te Laren op bijzonder luisterrijke wijze worden gevierd. Naar wy vernemen zullen buurtcomité's met elkaar in liefde voor het H. Sacrament wedijve ren door extra-verfraaling van de eerebogen en guirlandes langs den weg. Ook het interieur van de St. Janskerk zal met een schat van blo Verder wordt het St. Janskerkhof, waar dui zenden aanwezig zullen zijn, in een waren bloe menhof herschapen. Voorts vernemen wjj dat Z. H. Exc. de Aarts bisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong, dit maal het St. Jansfeest met rijn hooge tegen woordigheid sal oplulsteren. Vast staat reeds, dat Z. H. Exc. het H. Sacrament in de pro cessie sal meevoeren, terwijl hy na de processie van de loggia der kerk, den Zegen sal geven aan de verzamelde geloovigen op het Kerk plein. In het laatst van het vorig jaar heeft de Minister van Sociale Zaken den provincialen be sturen verzocht aan de gemeentebesturen ia overweging te geven, het noodlge te doen, ten einde te komen tot de instelling van plaatse lijke commissies, welke het opnemen van jon geren in het bedrijfsleven aouden kunnen be vorderen. Nu het «tan Minister gebleken is. dat het niet eenvoudig is. aan te geven, welke soorten van werkzaamheden zich in het bijzonder er voor leenen, om als s«. onbenutte arbeid te wor- den beschouwd, heeft de Minister in een nieuw schryven aan de provinciale besturen met een zestal voorbeelden aangegeven, wat als z*. onbe nutte arbeid kan worden aangemerkt, waarbij hy er echter op wijst, dat overleg tusschen de afdeellng Werkverschaffing van sijn be trokken Departement en de betrokken gemeen- teiyke commissies steeds wenscheiyk is. ten einde te vermyden. dat werkloosheidsbestrijding werkloosheldsverplaatsing worde. De heer de Boog hield een korte toespraak, waarby hij zich eerst tot de Prinses, later tot de bemanning richtte. Maandag gaat het schip naar zee aldus de Boog en de haringvloot op zee zal weer met vreugde het witte scheepje aan den horizon zien verachynen, aan boord waarvan hun hulp wordt geboden tn lichameiyken en geesteiyken nood. Hy schetste het zware leven van den viaacher- man, het ruwe, moeizame werk, door Vondel aoo ontroerend bezongen. De Hoop vaart weer uit. om onder deze men- echen rijn schoone taak te volbrengen. Rondgeleid door den heer de Boog bezichtigde de Prinses het schip, waarna men zich in de kerkzaal vereenigde. Ds. A. Luteijn leidde hier den traditioneelen afscheidadienst vóór het ver trek, welke ditmaal door de aanwezigheid van de Hooge Beschermvrouwe een byaonder karak ter droeg. In de schemerige ruimte op het heen en weer wiegende schip, het klotsen van het water rondom en van ver het signaal van een scheepshoorn, ging by het orgelspel, den psalmzang en de rustige stem van den voorzanger van deze korte bijeenkomst een onmiskenbare wyding uit. Domlné sprak naar aanleiding van THus 3 vers 14. Gezongen werden psalm 146 3e vers en ps. 121 het le ven, terwijl tot slot allen zich van hun zitplaats verhieven en de Prinses de strofe toezongen: Dat 'sHeeren zegen op U daal. Prinses Juliana begaf zich hierna terug naar het Kon. Paleis. Ook van haar vertrek waren velen op de kade getuige. Het hospitasü-kerkschlp lag gemeerd aan den steiger van Van Es en van Ommeren aan de De Ruyterkade. Van alle gebouwen en schepen wap perde de driekleur. Ver weg lag de Gelderland als Ti grijze vlek met oe kleurige lyn der sein vlaggen boven het dek. Ook het Duitsche stoonschip Astarte, dat aan den steiger Van Es en van Ommeren loste, had de Nederlandsche vlag in top geheschen. Om kwart over tien reed de Prinses per auto op de De Ruyterkade voor, waar zich een groot aantal belangstellenden had verzameld. rij zy werd aan den steiger begroet door mr. G. Vissering, voorzitter van de Vereenlging Hospt- taal-Kerkschip de Hoop en den heer W N. v. d. Poll, havenmeester van Amsterdam. Aan boord, waar aan den achtermast de stan daard van de Prinses omhoog ging, werden aan H. K. H. voorgesteld de aanwezige bestuurderen van de Vereenlging. o.w. de heer H. de Boog, 'vice-voorzitter, R. Chambers, secretaris, de heer G. N. Bolssevaln, penningmeester, verder de le den van het dames-hoofdcomlté mevr. Rabuaen, presidente, mevr. Beels van Eeghen, mevr, de Mareas Oyens. Een dochtertje van den heer Vissering bood de Prinses bloemen aan: rose anjelieren. H. K. H. was by dit bezoek gekleed In een beige zomerjurk met lichten stroohoed. zy droeg een snoer van bloedkoralen. Deze week blijft het peraoneel nog doorwerken De N.V.' Glasfabriek .Leerdam" zal de vol gende week met het thans in dienst zynde per soneel dóórwerken In antwoord op een door de Glasfabriek Leer- dam aan den Middenstand gedaan verzoek om aan de werknemers der fabriek een korting op de eerste levensbehoeften toe te staan, heeft voormelde vereenlging beriqht. hieraan niet te kunnen voldoen. verleend, ten einde het dat in de laatste jaren slechts op schaal werd uitgeoefend, te bevorderen. De steun zal bestaan uit een toeslag op den prijs, waarvoor de zalm op den afslag te Wou- drichem. Krallngscheveer of Hardinxveld wordt verkocht. Voorts kan door dese bedrijven een credlet van ten hoogste f 1000 worden opgenomen. Belanghebbenden dienen zich voor de uit voering van dezen steunmaatregel te wenden tot de Nederlandsche Visecherycentrale. Juliana '/an Stolbergplein 3-4 te 's Gravenhage. De Koningin antwoordde, dat zy ten volle doordrongen w^s van de groote economische Het centraal bureau voor de statistiek ver strekt hieronder, per beroepsklasse, opgave van de aantallen geheel werklooeen onder de op het einde van April 1936 by alle organen der open bare arbeidsbemiddeling in Nederland inge schreven werkzoekenden. Zóó werd het afscheid genomen in allen ernst. De blyheld echter volgde onmlddeliyk in de gangen en zalen van het gebouw werd ge restaureerd, dat het een lieve lust was en' ge keuveld en gelachen. En tot laat in den avond waren de leerlingen nog byeen op een schoon festijn! Nadat de voorzitter der jubileerende Amsterdamsche Kamer van Koop handel en Fabrieken, de heer G. Crone Zaterdagmorgen ten paleize door H.M. de Koningin wawontvan- gen, werd te I 2 uur het gemeentebe stuur der hoofdstad tot H. M. toe gelaten. Burgemeester dr. W. De Vlugt heeft daarbij in een rede den zorglijken toestand van Amster dam bloot gelegd, maar ook niet verzuimd op lichtplekken te wijzen, verzekerend, dat wy de kracht, om met moed verder te gaan, ontlee- nen aan het vertrouwen, dat het lot der stad in Gods vaderhand wèl is geborgen. De geschatte ontvangsten van de maand April der Nederlandsche Spoorwegen (Inclusief der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) be droegen totaal f 7.742.400. De totaal-ontvangst van 1 Januari af 1 droeg f 29.497.851, tegen f 32308.850 in 1936. Om concurrentie te voorkomen verdient het aanbeveling, dat de invoering zooveel mogeiyk gelijktijdig door de voornaamste werkgevers in een gemeente geschiedt. Naar het Inricht des Ministers moet het stel sel gebaseerd syn. eenerzyds op de vrijwillige medewerking, eoowel van de werkgevers als van de jonge menachen self. De Minister merkte nog op. dat bij toepas sing van het stelsel, voor wat betreft de sociale verzekering, wellicht eenige extra kosten kun nen ontstaan. De Minister verklaart rich echter bereid, aoo hem dit wordt gevraagd, deae koeten voor gemeenschappelijke rekening van Rijk en gemeente te nemen. Het doel van de plaatseiyke commissie, zooals de Minister deae ziet, zou aldus kunnen worden omachreven. dat zy tot tasde heeft actief bezig te zyn voor de uitbreiding van de werkgelegen heid voor jonge werklooeen, onder meer be staande in: a het vinden van leiders van bedryven, die bereid zyn het twee op een stelsel in hun onder neming toe te passen; b het opnemen van jongeren in het bedrijfs leven voor het verrichten van onbenutten arbeid; o het zoeken van wegen en middelen die er toe kunnen leiden, de werklooaheld onder de jeugd te verminderen. Verder heeft de minister van Landbouw en Visschery bepaald, dat steun zal worden ver leend aan de dryfwantvisschery. Aan de eige naars van bedrijfsmateriaal voor de dryfwant visschery kan op hun desbetreffende aanvraag door de Nederlandsche Visscherijcentrale een credlet worden verstrekt van ten hoogste f 100. De Nederlandsche Akkerbouwoentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor groene erwten en schokkererwten. gedenatureerd in het tijdvak van 3 Mei tot en met 9 Mei 1936. voor de kwaliteitsklassen C en D respectleveiyk f 3.70 en 380 zal bedragen. Voor erwten van kwaliteitsklasse B. welke worden gedenatureerd door hen. met wie een zgn. B-contract was afgesloten en welke bfhooren tot de 50 der gecontracteerde hoeveelheid ten kanalen waar van bedoeld cohtract is geannuleerd, wordt, voor zoover zij zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, een denaturatievergoeding van 480 per 100 Kg. gegeven. De uitwerking van de afspraken in bijzon derheden zal nog eenige dagen In beslag nemen. De nieuwe regeling zal voor den tijd van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 1937 gelden. Tegeiykertyd is de met Juli a.s. afloopen- de overeenkomst nopens het reizigersverkeer eveneens voor den duur van een jaar, zy het met kleine wyzlgingen, verlengd. In de nieuwe feisovereenkomst is met de belangen var de in Dultschland wonende Nederlandsohe on- derdanen, die naar Nederland willen reizen, damsche Aeroclub Jaarlijks uitschrijft, rekening gehouden. De leider der Nederlandsche delegatie voor de transferornertiandelingen met Dultschland. mr. L. A. Ries, is Zondagmorgen uit Berlijn te Den Haag teruggekeerd. Hy zal rapport uitbren gen aan de regeering, die vervolgens de te Berlijn verkregen resultaten onder de oogen sal zien en een beslissing aal nemen. Nu de praktyk heeft aangetoond, dat dit stelsel technisch en aociaal-economisch, zonder al te veel bezwaren kan worden toegepast, waarby wordt uitgegaan van een normale belooning (de jonge menschen die halve dagen werken ontvangen de helft van het normale loon) moet zegt de Minister gepoogd worden, dit systeem, dst by goede en ultgebrelde toepassing vele jonge menschen weer in het arbeids proces zal doei» opnemen, op •ruimere schaal ingang te doen vinden en dit niet alleen In bedrijven van de overheid, doch zeer zeker ook in particuliere bedrijven. houdkundigen en -leeraressen naar de groote zaal, heelemaal boven, waar een geanimeerd ge zelschap geleideiyk byeenkwam. Het Bestuur van de schooi was voltallig aanwezig. Mej. Mi chels vertegenwoordigde de onderwijsinspectie, wethouder Tepe de gemeente. Vele bloemstukken versierden de zaal en de omgeving van de groene tafel Met een welkomstlied werd mevrouw van Oerle ontvangen. Waardig in sober zwart costuum, slechts met het eenvoudig lintje der Oranje-Nassau-orde getooid, een energleken trek om de dunne lippen treedt zy binnen gevolgd door haar echtgenoot. En dan beginnen de toasten. Pater van der Snoek opent de rij. Hy wijst erop, dat mevrouw van Oerle vooral de gods- dienstig-zedeiyke ontplooiing der aan haar toe vertrouwde meisjes zoozeer behartigde. Hy bood haar namens allen een door Moikenboer geschilderd portret aan, dat in de school een plaats zal krijgen. Verschillende leeraressen dankten vervolgens, na het défilé der honderden leerlingen, me vrouw voor de leiding, die zy steeds gaf. Mej. Parmentier voegde er nog 'n persoonlyk nootje aan toe: zy >as er trotsch op mevrouw als leerlinge te hebben gehad. De leerlingen, oud- leerllngen en collega's kwamen successlevriük eveneens hun hulde betuigen. Mej. Michels prees haar verdiensten voor het nyverheldson- derwys en de nieuwe directrice mej. Lutz ver zekerde. dat haar werk in haar geest zou wor den voortgeaet. Een groepje frissche leerlingen voerde een keurigen dans uit. En tenslotte sprak mevrouw zelf: zy had vele moeliykheden te doorwor stelen gekregen. Doch deze hebben haar nooit afgeschrikt. En hoevelen hielpen haar niet. Zij dankt hen allen. En zy dankt in een gevoelig persoonlyk woordje het eerste en het laat ste, dat zy als directrice spreekt haar man voor den grooten steun, dien zy In hem vond in het volbrengen van deze taak, die zy als een moederiyke task opvatte. De Minister van Sociale Zaken vraagt in hetzelfde schrijven door bemiddeling van de provinciale besturen de aandacht der gemeen tebesturen voor een bepaald stelsel, dat kan medewerken tot plaatsing van jonge werUoo- zen, te weten het stelsel van .twee 00 een", dat in Den Haag bU den gemeentelijken ,tele- t. foondienat en andere gemeentebedrijven emUbk reeds elders met succes wordt toegepastV Het stelsel komt in groote Utnen hierop neer, dat de arbeid van jonge mannen van 14 tot en met 21 jaar. niet door één wordt verricht, doch door twee Een er van haai leNipper de stichteres en byna twee decen nia lang de stuwende, krachtig besturende di rectrice van de groote R. K. Vakschool Meisjes aan het Galgewater te Leiden, moet heengaan haar gezondheid gebiedt het. zy, die als jonge, reeds eenige jaren gehuwde vrouw, het plan opvatte de katholieke meisjes van haar parochie te helpen opleiden tot haar taak als huisvrouw; zy die in die dagen nogmaals: als gehuwde vrouw plaats nam op de schoolbanken om nog de bekwaamheid en de bevoegdheid te krijgen om haar cursussen te geven; zij, die daarna geleideiyk haar een voudig begonnen werk uitbreidde, met onver woestbare energie, zóó, dat het uitgroeide tot een school van landeiyke vermaardheid, een school met 700 leerlingen; zy, die al die Ja ren ieder van haar leeraren, en leder van haar leerlingen iets gaf van haar persoonlykheid en Ieders eigen persoonlykheid tot ontplooiing, tot ryping wist te brengen, zy gaat heen! Er ligt een traan van tragiek In zulk een afscheid. Bij de ontvangst ten paleize waren nagenoeg alls psu-tyen, behalve de communistische, verte genwoordigd; ook de soc.-democraten waren aanwezig. Het volledig college van Burgemees ter en Wethouders secretaris verschenen. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses onderhield zich eenigen tyd met den burgemeester en de wethouders. TOt de aanwezigen beboerden de wethouders mr. G. Kropman. 8. Rodriguez de Miranda. E. Boekman. Jac. Rustige. G. Baars en F. van Meurs. de raadsleden J. ter Haar. dr. Vos. Th. Ketelaar, mej. mr. Katz, prof. mr. C. Romme. C. Woudenberg, prof. dr. Woltjer. J. G. M. Erfte- meyer. A. J. Dlngemans. dr. M. den Hartogh. W. Steinmetz, P. van Eek, mr. 8. Mok. Th. Thyssen, J. Crucq, mr. J. v. d. Velden. G. A. Roobol, Th. de Groot, mr. Jansma. mr. F. H. C. van Wyck en J Bommer. Om half tien uur werd in de 8t Augustlnus- kerk een plechtige H Mis opgedragen voor de zielerust van Mgr. Jansen. Prof. W. Lampen O FM droeg de H. MIs op, met assistentie van twee paters Franciscanen In de kerk waren veel professoren alsook studenten aanwezig De Requiemmis werd ge zongen door een priesterkoor van studenten. Vóór de communiebank stond het wapen van wyien Mgr. Jansen. Op de baar rustte de mijter. De absoute werd verricht door prof. W. Lampen. De warmte echter, de vriendschap en sympathie, die het heengaan van deae verdien- stelijks vrouw Zaterdag omringden, mogen het schoone en blyde In haar herinnering aan den volbrachten arbeid doen overheerschen. Warmte en blyheld doordrongen de sfeer van dezen dag. Vroeg in den morgen droeg Pater van der Snoek O. F. M. voorzitter van het Bestuur der Vakschool een plechtige H. Mis op tot intentie van de scheidende directrice. Onder leiding van denzelfden Pater kwamen later op den dag, tegen elf uur, alle leerlin gen en leeraressen, bij elkaar in het gebouw un het Galgewater. waar de officieele af- scheidsplechtigheld plaats hsd. Meisjes in witte huishoudschorten flankeerden de trappen. Tus schen hun hagen door leidden aspirant-huis- Het brengen van offers, aldus de rector- magnificus, schijnt bij uitstek het middel te zyn om groote dingen tot stand te brengen, en zoo staan w£ thans, nadat reeds vele medewer kers aan de verwezeniyking van het doel der Universiteit door den dood van ons zyn heen gegaan aan de baar van Mgr. Jansen, die slechts een viertal jaren actueel de leiding der Alma Mater mocht hebben. De Rector schilderde den overleden kerkvorst als voor alles een man van practiache zielzorg, maar eei: zielzorger, die doorschouwde, welke verwe t sti ngen de theoretische dwaling onder het volk aanricht. Daarom wees Mgr. den Hoog- leeraren er op, dat hun onderwijs gericht moest zyn op het „doen" der waarheid, wyi naar zyn Inzicht de studenten alleen daardoor bruikbare menschen. voor Kerk en Maatschap- py zouden kunnen worden. Tenslotte sprak de Rector de hoop uit. dat de Professoren by de vervulling hunner taak bemoedigd zouden worden door de gedachte, dat Hy. die tydens zyn aardsche loopbaan zoo veel belangstelling toonde en werkte voor de Univerbileit. by den troon van God ongetwijfeld met de heiligen van ons vaderland en met de reeds vroeger ontslapen bestuurders der Alma Mater hun voorspreker zyn Ditmaal hadden acht sportvliegers ingeschre ven en twaalf leerllngberoepsvliegers, waarvan twee van de verkeersopleiding der K. L. M., drie van de marine en zeven van Soesterberg. Bij de eigenlijke sportvliegers bevond zich weer, evenals verleden jaar de bekende mevrouw Ven Alphen—Roos, die telt haar machine bestuurt, terwyi mevrouw Van Heek als passsgiere baar echtgenoot vergezelde. Des morgens om elf uur verzamelden de deel nemers zich in het gebouwtje van de Areoclub. waar hun de te vliegen route werd medegedeeld. Deze liep van Schiphol naar Arnhem, waar op het vliegveld een controlepost Is Ingericht, vervolgens naar den tweeden contrólepost te Nunspeet en verder naar het vliegveld Twente, waar een landing op een gemarkeerde plaats moet worden gemaskt. Tegeiykertyd met de opgave van de route werden de gegevens omtrent windrichting en windsterkte verstrekt. Gedurende anderhalf uur zaten de deelnemers, als zaten zy voor een belangrijk examen, met papier, kaart, passer en gradenboog, ijverig te rekenen. Tegen een uur vertrok de heer Hymans, de bekende Amsterdamsche sportvlieger, met zijn Leopard Moth In de richting van Arnhem, ter wijl vijf minuten later de tweede deelnemer startte In de richting Hoenderloo. Met tusschenpoosen van vijf minuten ver trokken de vliegers beurtelings in beide rich tingen en tegen twee uur was het laatste sport- vllegtuig van Schiphol verdwenen, waar men tegen vier uur de eerste deelnemers terugver- wachtte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5