ZON DAS Mechanisatie sigarenindustrie H Maken Schoon Schip ^CACHETS NEDERLANDSCHE WAAR ii plhriar P" J Zedenschandaal Zware brand te in Den Haag Oldebroek van De roofoverval bij Alphen Oplichting f29.000? OP ONTWERP AANVAARD NA AMENDEERING KOOPT tv DONDERDAG 28 MEI 1936 Ernstige vechtpartij te Amsterdam Vier gezinnen dakloos ZATERDAG Smokkelaar gedood TWEEDE KAMER rubberboot naar Java Het vaste lasten-debat uitgesteld De onbewaakte overweg Een duif neergestreken Consumptietnelk BOERDERIJ VERBRAND Meer werk Kind doodgereden /7f*/z7e/* u de Bezwaren voor den Raad van State toegelicht Nog meer arrestaties te wachten Koopman de dupe geworden Melkknecht door zyn onoplettend heid gedood Twee woningen, drie hooibergen en twee schuren in de asch gelegd Verkoop van rentezegels stygt, hetgeen op toeneming van werkgelegenheid wyst Geen interpellatie over Leerdam VROUW brenGTbuurman MESSTEKEN TOE DE VLEESCHEXPORTEURS BIJEEN DE WEG AMSTERDAM- HAARLEM MUNITIEMAGAZIJN TE HAAR- LEMMERLIEDE SPECIALE KAASMARKTDAG TE UITHOORN BRANDSTICHTER STAAT TERECHT m- ir er VOOQ DEN 25 PCT. RENTE PER WEEK Twee dappere jongens uit Haarlem Reed» negen personen, onder wie hoogs ambtenaren, gearresteerd De K. N. A. C. en de natrium- verlichting De vermoedelyke dader, een Amsterdamsche makelaar, per K.L.M. naar Weenen vertrokken Bedrijfsraad ingeschakeld Na weigering om te stoppen door kogel getroffen en gedood Boerdery en landbouw- schuur af gebrand Daders na een klopjacht te Nieuw koop gearresteerd Met een I de 5» Holland— C. vee In verband met de vervanging van volwasaen het en Woensdagnacht om half twee te de politie van Nieuwkoop er in geslaagd de beide daders van den roofoverval op den chauffeur W. P. van Lieshout te arresteeren. Het ontwerp tot beperking van de mechani satie in de sigarenindustrie, heeft door amen- deerlng nog verschillende wijzigingen ondergaan. Nu enkele minderjarige jongens een beken tente hebben afgelegd, is te verwachten dat dit schandaal als een sneeuwbal-systeem rich zal uitbrelden en dat nog ongedachte feiten aan den dag zullen kornet). den nog - Deze mededeellng werd dadelijk aan alle om liggende gemeenten bekend gemaakt, waarop een ware klopjacht werd georganiseerd, waar aan selfs particulieren deelnamen. Ben boeren arbeider had bemerkt, dat de beide mannen den Aarlanderveenschen polder waren Ingevlucht en nadat ongeveer twee uur lang gezocht was, ge lukte het de politie te Nieuwkoop de daders te arresteeren. BU hun arrestatie legden ztf dadelijk een volledige bekentenis af. rat er 71- arbelders door jeugdigen, een proces, dat door de machine in de hand wordt gewerkt, heeft Minister Slingenberg er nog eens aan herinnerd, dat hij naar aanleiding van het bekende geval bij de Kwatta-fabrieken den Hoogen Raad van Arbeid om advies heeft gevraagd. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden vorderde Woensdag tegen P. J- 54 jaar, zonder beroep, te IJlst, wegens brand stichting in zijn woning, waardoor de woon kamer uitbrandde, twee jaar gevangenisstraf. lie gd te Uk an In 1OK trd len an hechtenis, welke wel kan betalen. -Mr- s5,h<Per achtte in de eerste plaats de op dien Woensdagmorgen vroeg is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer J. van Heel te Rossum. In een oogwenk stond het geheele gebouw in lichter laaie. Van den inboedel kon niets worden gered, ook een kistje met bankpapier en .zilvergeld werd een prooi der vlammen. De brand sloe- over naar een naast de boerderij gelegen schuur, toebehooren- de aan den heer Krijger. De schuur brandde geheel uit, een deel van den inventaris kon worden gered. Dank zij het doortastend optreden van de brandweer kon de woning van den heer Krijger gespaard blijven. De oorzaak van den brand te onbekend, ver zekering dekt de schade. Jannetje B-. wonende te Oegstgeest, te op 4 Maart door den Tfaagschen politierechter we gens overtreding der geldschieterswet veroor deeld tot 1000 boete, subs. 0 maanden hech tenis. Van dit vonnis te zij In hooger beroep gekomen bij het Haagsche Gerechtshof. Gistermorgen vroeg is nabij de Belgische grens te Maastricht de 26-jarige ongehuwde H. B., wonende te Maastricht, door ambtenaren doodgeschoten. De KNAC meldt, dat volgens een tnede- deeling van den hoofdingenieur van eten Rijks waterstaat te Haarlem wordt verwacht, dat de onderhonden zijnde werkzaamheden aan de verbreedlng van het gedeelte HalfwegHaar lem /an eten rijksweg AmsterdamHaarlem tot negen meter met twee kantstrooken ter breedte van 125 meter, vóór medio Juli as. zullen zijn voltooid. voorstel van den president, omdat zij de Inter pellatie op dit moment ondoelmatig achtten. De voordracht voor de benoeming van een nieuwen raadsheer In den Hoogen Raad ter vervulling van de vacature-Polak, Is geheel uitgevallen overeenkomstig de aanbeveling, door den Hoogen Raad zelf bij de Tweede Kimer Ingediend. Dr. J. E. van der Meuten, vice- president van de Utrechtsche rechtbank staat nummeaéén, Dr. P. van Regteren Altena, raads heer in het Amsterdamsche gerechtshof num mer twee, en nummer drie is Dr. J H. R- Sinnlnghe Damsté, directeur-generaal der be lastingen. Belangwekkend, omdat zjj een nieuwen kijk gaf op het vraagstuk der werkloosheid in het algemeen, was ook ’s Ministers mede deellng. dat de verkoop van rentezegels stij gende te, hetgeen op toeneming van werk gelegenheid wijst. In 1934 werd voor 37.256.000 aan zegels verkocht, in 1935 voor f37.337.000, terwijl in de eerste vier maan den van 1936 de verkoop f 400.000 hooger was dan In de overeenkomstige periode van 1935, hetgeen een toeneming van werkgele genheid met 800.000 werkweken bewijst. Wél heeft Minister GELISSEN rich tege moetkomend getoond tegenover een ander amendement-van der Waerden, dat den be drijfsraad wilde inschakelen als adviescollege. Dit amendement werd met 70 tegen 11 (libera len en Protestantsche) stemmen aanvaard. Een koopman, die op het Daniel Willlnkpleln te Amsterdam woont, heeft aangifte gedaan, dat hij door een in de Zultfer Amstellaan wonenden makelaar te opgellcht voor een bedrag van t 29.000. De makelaar beeft zich per vliegtuig naar Weenen begeven. De Minister had aanvankelijk tegen de in schakeling van den bedrijfsraad beswaar ge opperd, omdat daarin slechts een deel van het bedrijf vertegenwoordigd te. Nadere overweging echter had hem tot de conclusie gebracht, dat de fabrikanten uit het Noorden des lands mis schien In den bedrijfsraad zouden terugkeeren, indien men aan dit college bij de uitvoering deser wet een task gaf. De eenlg juiste weg. om aan de bedrijfsraden In het algemeen meer ont wikkelingskansen te geven. gehandeld. Zij ontkende, ooit cadeaus te heb ben aangenomen. Bij het wederzijdsch getuigen verhoor ging het zeer heftig toe. l eveneens De justitie droeg reeds geruimen tijd kennis van het feit, dat er in ultgebreiden kring het misdrijf gepleegd werd, dat strafbaar gesteld te bij artikel 248 bis van het Wetboek van Strafrecht. .De moeilijkheden, waarvoor de po litie hier geplaatst was waren 'groot en vele, omdat bet bezwarende materiaal uiterst moei lijk te verzamelen was. Eindelijjtwas bet jus- tltloneele onderzoek echter zoover gevorderd, dat men tot de aanhouding van benige personen kon overgaan. Omtrent de steekpartij in de Bente Ooster- parkstraat vernemen Wij nog. dat de vrouw, die erg driftig van aard is. Iets tegen den buurman had. omdat dese. naar haar meening. er schuld aan droeg, dat haar de huur was op gezegd. Ook verveelde zijn- radio haar. Aan de politie verklaarde zij dat het inderdaad haar bedoeling was geweest den man te vermoorden. Het steekwapen, een groot broodmes, te in beslag genomen. Woensdagmiddag te het 4- jarig dochtertje uit het gezin Wiens te Baarle-Nassau, dat plotseling den weg opliep, gegrepen door een vrachtauto van den wegenbouw. Het kind werd opgenomen met twee gebroken beenen en een zware hersenschudding en te na eenlge oogenbllkken overleden. Het ongeluk gebeurde op Belgisch grondge bied. Het ondersoek van de Haagsehe justitie beeft stek ook uitgebreid tot andere ge meenten in ons land, on met zekerheid kan worden medegedeeld, dat nog meerdere arrestaties sullen velgen. Woensdag omstreeks vijf uur ontstond, waarschijnlijk doordat kinderen met luci fers speelden, brand In een hooiberg, staan de b(j de woning van den landbouwer H. Boeve. gelegen aan den Zuiderzeestraatweg bij Oldebroek, en eigendom van den beer K. Dooraeweerd Hzn., te Oldebroek. Het waren de 23-jarige monteur E. B. uit Celle (bij Hannover), die reeds vijf jaar te Noordwijk woonachtig was, en de 37-jarige met selaar W. 8., die kortgeleden van Celle naar Nederland was vertrokken. Daar zij den laatsten tijd werkloos zijn ge weest hadden zij het plan opgevat weer naar Dultschland terug te keeren. Ten einde gemak kelijker de grens te bereiken beraamden zij den roofoverval op den chauffeur om in het bezit van den wagen te komen. Zü bleken ook te Noordwijk reeds eenlge be- roovingen en inbraken te hebben gepleegd. Zij zijn ter beschikking van den Officier van Jus titie te Den Haag gesteld. De interpellatie van den Communist Bchalker over den gang van zaken bij de glasfabriek te Leerdam, te niet toegestaan. Alleen de vijl ex tremisten verklaarden zich tegen het voorstel van den VOORZITTER,- die voor de weigering der interpellatie als motief had aangevoerd, dat de Regeeringsbemoelingen met het Leerdam- sche geval nog niet beëindigd zijn en Inmenging van de Kamer op dit moment in strijd zou wezen met de beginselen van ons staatsrecht. Al wilden de vrjjrinnlg-democraat Mr. JOEKES en de Sociaal-Dëmocraat Ir. ALBARDA die motiveerlng niet voor hun rekening nemen want de Regeering kan in bepaalde gevallen wel eens In bijzondere mate talmen, zoodat in- I menging van de Kamer geboden kan zijn hunne fracties stemden niettemin voor bot Dinsdagmorgen, omstreeks half vier, is brand ontstaan in de boerderij van den jarigen P. Noom, aan den Hoogendijk, op de grens van de gemeenten Assendelft en Uit geest. De oude man was, zijn gewoonte getrouw, reeds vroeg opgestaan om zijn vee te melken Daar hij licht wilde maken, vulde hij in het half duister een petroleumlampje. Dit viel om. en In een minimum van tijd stond dé zaak in lichter laaie. De brandweer van Uitgeest was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat de ge heele boerderij, welke voor eenlge maanden te rug nog gedeeltelijk was vernieuwd, tot grond toe afbrandde. De oude man wist zijn geld en andere waardevolle papieren, welke hij In huls had, veiligheid te brengen. Hjj bewoonde de boerderij alleen. Het was in de weide. Van den geheelen inventaris was echter niets meer over. Practlsch komt bet er dus op neer, dat alleen voor nog aan te schaffen machines een ver gunning noodlg zal zijn. Wat In het verleden geschiedde, blijft onaangeroerd. En het was dan ook geen wonder, dat Dr. Kortenhorst, die zeer veel voelde voor het amendement-van der Waerden, de vrees uitsprak, dat het ontwerp, gewijzigd volgens het (overigens gerechtvaar digd) voorstel-van der Putt, wel eens een was sen neus kon blijken. Maar de Minister liet aan de Kamer geen andere keuze. De *e Gravenhaagsche justitie beeft dezer dagen ingegrepen in een zedenschandaal, dat, naar men ons verzekerde, het grootste zal worden van wat men in de laatste jaren op dit gebied heeft beleefd. De omvang van het schandaal ie thans nog niet vast te stellen. Er zijn reeds negen personen in het Huis van Bewaring ingesloten, terwijl thans reeds vaststaat, dat achttien personen bij dit schandaal betrok ken zijn. Van Minister Slingenberg s betoog, dat de rede van zijn ambtgenoot Gelissen verdienstelijk aanvulde, valt te noteeren, dat de Regeering tegenover den wensch van den Katholieken afgevaardigde Hermans, dat op breede schaal onderzocht zal worden, welke plaats de mecha nisatie inneemt onder de oorzaken der werk loosheid, thans een bevredigender antwoord stelde dan de heer Hermans uit de Memorie van Antwoord had geput. Minister Slingenberg is tot een dergelijk onderzoek bereid. Een getuige, de koopvrouw van H. uit Lelden, seicte. voor bet geleende geld iedere week een kwartje per gulden rente te moeten betalen. Bovendien, moest zjj haar geldschietster, wan neer zj opnieuw geld wilde leenen, artikelen uit haar winkel cadeau geven. Verc. relde steeds uit medelijden te hebben y s.'-'l Het bleek, dat bij dit schandaal betrokken waren eenlge hooggeplaatste ambtenaren van enkele departementen. De justitie ging er toe over om den thesaurler-generaal van het Departement van Financiën, mr. R., die met een regee- ringsopdracht in Dultschland vertoefde, dezer dagen, onmiddellljk na zijn terugkeer in Den Haag, te arresteeren. Om ongeveer half elf des avonds ontving de politie van Alphen aan den Rijn bericht van den inspecteur te Noordwijk, dat aldaar een tweetal Duitschers, die wegens een at ander delict werden gezocht, spoorloos verdwenen waren, terwijl tevens door een raadslid uit Al phen aan den Rijn aan de politie werd mede gedeeld, dat In de Bruggestraat te Zwammer- dam twee mannen waren opgemerkt, die be antwoordden aan het gepubliceerde signale ment van de daders van den roofoverval. Naar wjj vernemen is mr. F. Woensdagmiddag voor de justitie geleld. Na een langdurig verhoor is hij door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld. Voorts vernemen w|j, dat Ingevolge de be palingen van het Ambtenaren-reglement, mr. R. van rechtswege geschorst te als thesaurler- generaal, in verband met het feit, dat hij in preventieve hechtenis te gesteld. Nederlandsche Zulvelcentrale. 31 Mei tot en met 6 Juni 1936. Consumptiemelk regeertngs- contract. taxegedeelte 5% cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringamlni- mumprite 3.5 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 3K cent. De twee geld van Het betreft hier een club van personen die regelmatig bijeenkomsten hielden, waar de in artikel 348 bis W. v. S. bedoelde misdrijven, zoowel met minderjarigen als met meerder jarigen werden bedreven. B. kwam met een'auto, geladen met suiker en margarine, uit Klein-Temaalen en weigerde op sommatie van de ambtenaren te stoppen. Ook na het lossen van eenlge waarschuwende scho ten reed B. met onverminderde vaart door. De ambtenaren achtervolgden B. in een anderen wagen en losten daarbij nog een aantal schoten. Hierbij heeft een der kogels B. in het achter hoofd geraakt. De auto van B. reed twintig meter verder te gen de leuning van een der bruggen over het kanaal Luik— Maastricht. B. werd uit den wa gen geslingerd. Hij bleek door den kogel gedood te zijn. Het lijk te naar het ziekenhuis te Maas tricht overgebracht. De auto met smokkelwaar is in beslag geno men. dagvaarding niet geldig en pleitte grand ontslag van rechtsvervolging. Volgens pleiter te verdachte door het leenen aan de getuigen A charge arm geworden. Zij Ben postduif welke in uitgeputten toestand verkeerde, te op het Uaelmeer op het motor schip „Veluwe” neergestreken. De duif had een rubberring en een metalen ring oen de poëten, reep, gemerkt: k. 36M en e. 20293/ X 334. De vogel is af te balen aan het kantoor van de Nieuwe Veluwelijn Stationsplein. De KNAC, hoopt, dat, om een doelmatig gebruik van dezen drukken verkeersweg bij duisternis dan mogeltjk te maken, de verkeers- voorschriften tegen dien tijd sullen toelaten, het verkeer op dezen weg voor te schrijven, met niet-verbllndende verlichting te lijden. In de dezer dagen gehouden JaarliJksche ver- gadering van leden der groep versch schapen- vleesch van de Ver. van Ned. Exporteurs van vleesch en vleeschproducten werd de periodieke aftredende voorritter, de beer T. Stout, bij accalamatle als zoodanig herboren, e' periodiek aftredende leden van het stuur de heeren A. Stnllde en L. Weinbërg. In de vergadering van de groep versch rund en kalfssteesch Werden de periodiek aftredende leden van het bestuur der groep, de heeren O. Saes, H. Prins en E.'Mendels bij acclama tie als oeodanig herkozen. Besloten werd bij de Ned. Veehouderij- centrale er op aan te dringen, in het vervolg slechts dan toeslag te verieenen op versch rund en kallsvleesch, t.e leveren voor scheepspro- viand, wanneer vrije mededinging In die leve rantie voor alle bonafide slachterijen gewaar borgd is. Omtrent de toedracht van deze zaak verne men wij nader, dat de verdachte en de aangever reeds verscheidene jaren met elkaar In relatie stonden. De makelaar verleende voor den koop man op gezette tijden zijn bemiddeling voor het koopen van huizen, welke dan door laatstge noemde met winst van de hand werden gedaan. De opdrachtgever had dan ook in den make laar het volste vertrouwen en zoo dacht hij ook met een reëele zaak te doen te hebben, toen dezer dagen de maketear hem mededeelde, zelf huizen gekocht te hebben, in welke zaak de koopman op zijn voorstel voor een vierde deel kon participeeren. De koopman ging op de zaak in en betaalde aan den makelaar een bedrag van t 39.000 uit, waarvan hij kort daarna een z.g. be wijsstuk ontving, dat mede onderteekend was door een advocaat, die echter, toen de koopman argwaan begon te koesteren ennavraag deed, deze handteekening voor valsch verklaard heeft en tevens mededeelde, dat hij den inhoud van bet stuk niet kende. De politie heeft de zaak thans in handen. Een moeilijkheid bij het onderzoek is, dat de koop man geen onaantastbare bewijzen kan bijbren- ren, dat hij de f 29.000 betaald heeft. Hij beeft echter verklaard, dat zijn vader en zuster bij- deze betaling aanwezig zijn geweest, welk punt nader zal worden onderzocht, waarna in overleg met de Justitie stappen tot opsporing en aan houding van den makelaar zullen worden ge daan. Het onderzoek ten deze heeft thans reed* uitgewezen, dat de makelaar bij de K. L. M. passage naar Weenen geboekt heeft en per vliegtuig vertrokken is. zou oe dupe van anderen zjjn geworden. Hit verzocl'.t de uiterste clementie. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. De geheele weg van Amsterdam naar Haar lem stü dan op een breedte van drie verkeerz- strooKen zijn gebracht. Waarschijnlijk zal ongeveer gelijktijdig de natriunnerUchting op dezen weg gereed kun nen zijn. Gistermorgen stak de 38-jarige melkknecht P. Peters den onbewaakten overweg te Weert over met een melkkar, beladen met kannen. P lette niet op den uit Roermond komenden trein, zoodat de kar werd gegrepen en eenlge meters meegesleurd. P. werd van den wagen geslingerd en op steg gedood; zijn zoontje, dat zich even eens op de kar bevond, kwam er met eenlge lichte kwetsuren af. Het paard werd eveneens gedood; de kar werd vrijwel geheel vernield. Het slachtoffer was vader van zeven kinderen. Donderdag 4 Juni as. zal te Uithoorn, aan vangende des voormlddags 9 uur, een speciale kaasmarktdag gehouden worden. Als propaganda hiervoor zijn onder een groot aantalveehouders propagandablljetten ver spreid. Een groot aantal boeren heeft reeds toegezegd, dien dag hun kaas aan de markt te zullen brengen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer na nog een antwoord van Minister ^ILINGENBERG en na een vrij tydroovend debat over de ingediende amendementen, het wetsontwerp tot beteugeling van de mechanisatie in de sigarenindustrie aange nomen. In een ommezien sloegen de vlammen, aan- gewakkerd door een matigen Noord-Oosten- wlnd over op de woning, welke door de belde ge zinnen Boeve en Dooraeweerd werd bewoond, terwijl even later ook de naastgelegen wonin gen van de gezinnen van den landbouwer M. Grootkarzljn en den landarbeider O Berghorst vuur vatten. Beide hulzen, resp. eigendom vin Doorne- weerd en B. van der Veen Wzn. te Oldebroek, alsmede een drietal hooibergen en twee schu ren gingen geheel verloren. Van de inboedels van Boeve, Dooraeweerd 4h GroptkarzUn, welke wel verzekerd waren,' kon slechts weinig worden gered. Alleen de inboe del van Berghond, welke niet verzekerd was, kon grootendeelf in veiligheid worden ge bracht. De beidé hulzen zelf waren wel verzekerd. Mede gingen enkele landbouwwerktuigen en ge reedschappen in de vlammen verloren. Het vee bevond zich gelukkig in de welde. De motorbrandspuit van de gemeente Olde broek was spoedig op het terrein van den brand aanwezig en nam het blusschingswerk met kracht ter hand. De belendende perceelen wer den nat gehouden om verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Door dezen brand zijn vier gezinnen dakloos geworden. Het verkeer over den Zuiderzeestraatweg moest eenlgen tijd worden stilgelegd, teneinde ongehinderd het vuur te kunnen bestrijden. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot. Interessant waren de cijfers, waarmee de Minister aantoonde, dat in de sigarenindustrie reden tot ingrijpen aanwezig was. Terwijl vóór 1 April 1935 het werkloosheidspercentage in deze industrie lager was dan 1 percentage voor het bedrijfsleven in het algemeen, n.m. respec tievelijk 27.9 en 30.2, deed de mechanisatie hier een ommekeer komen en was reeds in Mei van dat jaar de verhouding 32.3 en 29.6. Natte ons werd medegedeeld, heeft mr. R., die Dinsdag in het Huis van Bewaring te in gesloten, reeds bekend, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebben schuldig ge maakt. Voorts zijn gearresteerd mr. F., raadsadviseur van bet Departement van Justitie en voorts verschillende personen uit de kringen van kun stenaars. DEN HAAG, 27 Mei 1936. Met de behandeling van de twee ontwer pen betreffende de vaste lasten zal de garner eerst op Woensdag, 3 Juni, een aan vang maken. Zij besloot daartoe op voor stel van Mr. GO6ELING, den voorzitter van de Commissie van Voorbereiding, die de overweging aanvoerde, dat er eenlge amen dementen van fundamenteele beteekente bij de genoemde commissie zijn Ingediend. Hij zag. zoo vertelt het A. I. D. de Preanger- bode, twee jonge, stoere kerels van een jaar of 23. zwartgebrand door de zon, voor zich staan, die zich aan hem en de overige leden der Kievit- bemanning als twee Haarlemsche Jongens voor- stelden, die in een rubberbootje van 4% meter lengte onderweg zijn naar Nederlandsch-Indlë. Zij waren juist een avond te voren in Bushir aangekomen en hadden zoolang onderdak ge vonden bij den K LM -agent. Op het laatste stuk voor Bushir waren zü nog verdwaald ook, doch gelukkig kon<)en zij een vteschersboot praaien waarvan de bemanning tegen een on gehoord bedrag op zich nam om hun scheepje naar Bushir te sleepen. Zij waren nu reeds een Jaar onderweg. Eerst warm ze met hun vieren en begonnen den tocht in drie kano's uit Nederland, over Dultschland, Oostenrijk, Rusland, Klein-Azlë langs den Tigris naar Bagdad. Het kwartet was toen reeds tot twee geslonken, aangezien de beide anderen wegens verschillende omstandig heden tan den tocht moesten afzien. Tot over maat van ramp sloeg hun kano tijdens slecht weer op een rots stuk. Al hun geld schraapten zy toen bijeen om aan een nieuw vaartuig te komen en zoo besloten zij tot den aankoop van het rubberbootje, dat hun tot dusver uitste kende diensten had bewezen. Hun plan was om over Bendar Abbas langs de kus», naar Karachi te varen efl vervolgens via Bombay. Calcutta. Rangoon, Singapore naar Sumatra over te steken. Zij waren vol goeden moed en hoopten over een jaar het einddoel van de reis: Java, te bereiken. Het belangrijkste amendement, nm. dat van den Sociaal-Democraat van der Waerden dat de mechanische vervaardiging van sigaren, die duurder zijn dan 4 cent, geheel wilde verbie- den, is verworpen met 49 tegen 31 stemmen, nadat Minister GELISSEN het onaannemelijk had verklaard. De Minister vreesde daarvan verstarring, omdat het alle bedrijven over één kam wilde scheren. Ook in de Katholieke frac tie echter Dr. KORTENHOR8T gaf daar blijk van achtte men dit voorstel belangrijk beter dan dat van de Regeering, temeer daar de rechtvaardigheid gebood, het terrein, waarop dit stelsel der Regeering van toepassing zijn zal, nog in te perken. Volgens de Regeering sou een vergunning noodlg zijn voor machines, dia op 15 Mei 1935 nog niet aanwezig waren. Deze bepaling was eigenlijk een straf voor die fa brikanten, die uit sociale overwegingen zoo.ang mogelijk gewacht hadden met de invoering van machines. De heer VAN DER PUTT, die daar gisteren al op gewezen had, stelde dan ook een amende ment voor, om den genoemden datum te ver schuiven naar 26 Mei 1936. De billijkheid eischte dit, maar tegelijk beperkte dit amende ment de werking van de wet in zeer sterke mate. De Kamer schrok daar evenwel niet voor terug en de katholieke afgevaardigde zag zijn amen dement met 43 tegen 36 stemmen aangenomen. Gezagvoerder Brugman van het IncMë-vllegtulg de Kievit werd, toen hij bij het aanbreken van den dageraad zijn toestel op het vliegveld Bushir aan den grond had gezet, plotseling bij het uitstappen met een onver- valscht Nederlandsch „Goedenmorgen” verwel komd. Gtt kunt mat gesond blijven, ala van dag tot dag alch In üw Ingewanden vergiftige afval-atorten ophoopen. want die hebben *a bijzonder schadelijke werking op Uw gentel. Tenslotte begint Ge V ..xoo moe', „zoo mat en _zoo lusteloos" te gevoaten en laat te krijgen van allerlei onprettige verschnaaien. Bonder dat Ge beseft, waar het U hapert I Neem elkea Vrijdag ee Zaterdag egp M.S.8.-cachet ter Inwendige zuivering De M S.S.-eachete zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len. Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde dgëmen zacht ledigen. Uw geatel opfrtsschen. Oe gaat U n ander menach voelen. Oe bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor hot eerst sens lekker frlacb en opgewikt gevoelt, vol van levenalust en energie, want: M.8.S.-cacheta Maken „Behaen Schipf Per U stwks tn koker slechts 0 oent. ▼oor den Raad van State, afdeellng voor do geschillen van bestuur, zijn Woensdag behan deld de bezwaren, ingébracht tegen de doorbet Departement van Defensie voorgenomen oprich ting van een munitiemagazijn in de gemeente Haarlemmerllede en Spaarnwoude. in den kom van Halfweg aan den Ringweg van den Groo- ten IJpolder. Bezwaren waren ingebracht ojn. door Gemeentebestuur van Haarlemmerllede Spaarnwoude. dat een munitiemagazijn plaatse als een voortdurende bron van gevaar beschouwt. Ter zitting werden eenlge dezer bezwaren nog kort toegelicht. Burgemeester Simons merk'e hierbij op. dat de voorgenomen oprichting in Halfweg groote beroering heeft gewekt. Spreker verzocht om, wanneer goedkeuring voor een munitiemagazijn zal worden gegeven, daaraan als voorwaarde te verbinden, dat slechts geweerpatronen en handgranaten mo gen worden opgeslagen. De Koninklijke beslissing volgt later. Krachtens art. 51 van het Reglement van Orde moet de Commissie van Voorbereiding over dergelijke amendementen mondeling of schriftelijk verslag uitbrengen aan de Kamer. En om die reden vroeg zij dan ook uitstel van de openbare behandeling der betreffende wets ontwerpen. De Kamer ging er zonder hoofde- lijke stemming accoord mede, zoodat dit deel harer agenda eerst na Plnksteren aan de orde komt. andere getuigen hadden verdacntc geleend. D- advocaat-generaal achtte het ten laste gelegd:- bewezen, doch requlreerde, mede in verband met den hooier, leeftijd van verdachte, 70 jaar. een boete van f 500 subs 3 maanden bo*e zij, naar spr.'s meening, Gistermorgen to half elf is in ds Eerste Oos- terparkstraat to Amsterdam gevochten tusschen •n man van 41 en h vrouw van 45 Jaar. Tijdens deze vechtpartij, waarvan de oorzaak tot nog toe niet bekend is, heeft de vrouw den man drie steken met een mes toegebracht, waar van sen in den arm, een in het achterhoofd en een in den mond. Hierbij werden hem een drietal tanden uitgestoken. De man en de vrouw wonen op een geringen afstand van elkaar. De daderee, die een zeer vreemden ta- druk maakt, ia aan het politiebureau Llnnaeus- straat Ingesloten. De man werd in het O. L. Vrouwegasthuls verbonden. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15