POKON btj de bloem- en xaadwmkels I 6 Verbod van particuliere weerkorpsen F Werkverruiming TlafionaZ Ïlatau'u6ian& dutliiyieifei® verdwijnen spoedig door ALG, NED, ZUIVELBOND VERGADERT WETSONTWERP Z.H.S. AANVAARD k VRIJDAG 29 MEI 1936 TWEEDÉ KAMER Minister Deckers in Friesland Bi Regeering is waakzaam Te naïef DE ANSJOVIS VISSCHERU Zn verband met electrificatie van de Diesellgnen Nieuw plan van minister Coign CRISIS-PUBLICATIE Steunvergoeding erwten het uitzicht? Het ontwerp than* gereed DE G. G. LICHT ONGESTELD T De reorganisatie van het Werkfonds Jubileumcongres van het Groene Kruis Minister van Schaik meent, dat een verbod van politieke par tijen te ver zon gaan Regeering acht de voorgestelde verhooging van het crediet voldoende De drukkende lasten der werkloozenzorg Dit jaar wederom een mislukte ▼angst? Secretaris Koninklijk onder scheiden CONCENTRATIE VAN HET BIJZONDER ONDERWIJS GEEN EXTRA-OLIEHEFFING VOOR 1937? HET TEXT1ELCONFL1CT TE ENSCHEDE DE VERDUISTERING TE MAASTRICHT Belangrijke landbouwbedrijven bezichtigd Verschillende crisismaatregelen besproken Bruin staat gezond. BESTELLING VAN DE NED. SPOORWEGEN Een overeenkomst in De „afweerdienst” bestaat nog! Beperking gemeentelijk belastinggebied DE SPOORWEG-TUNNEL TE HILVERSUM Aanleg vliegveld 5 Tegen machtsvorming o ff 1 Minister Schalk. Ka- i TH. SCHAEPMAN Ml tusschen heven. geheel r Tube 50ct Pot 9Qct Bij clle drogisten kunstmest 40c.perfles De Regeering acht het niet toelaatbaar, al leen ter wille van het scheppen van werk gelegenheid, kostbare werirobjecten ter hand te nemen die niet voldoende net opleveren. De geruststellende verklaringen van den heer Westerman omtrent de N. 8. B. achtte de mi nister te naïef. Op den verjaardag van Konin'gin Mary reed Koning Eduard VIII voor de eerste maal in zijn statie-koets uit Alleen de heer WESTERMAN, de door zijn vroegere partij „Nationaal Herstel” verloochend^ afgevaardigde, heeft voor het ontwerp geen goed woord over gehad. Koningin) aan, dat die twijfel ten volle ge wettigd Is. Want op dit pamflet werd een pro- testrede tegen het optreden der Amsterdamsche politie aangekondlgd, welke gehouden zal wor den door den chef van den „afweerdlenst”. De organisatie dit moest zelfs mr. Wes terman toegeven schijnt dus nog te bestaan. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Algemeens Nederlandsche Vereenlglng „Het Groene Kruis” wordt In het Jaarbeursrestau rant te Utrecht een driedaagsch jubileumcon gres gehouden, hetwelk Donderdagmiddag of ficieel werd geopend. Het betrekkelijk geringe aantal te werk ge stelde personen vindt mede verklaring in de omstandigheid, dat de werken, waarvoor gelden zijn geblokkeerd, eerst langzamerhand tot uit voering zullen kunnen komen. Den ondersoek naar de oorzaak hiervan zal worden Ingesteld. BATAVIA. 27 Mel (Aneta) -» Het „Bata- viaasch Nieuwsblad” verneemt uit Nederland, dat in 1937 niet mag worden gerekend op een extra-olie-heffing ad 5 mlllloen gulden, welke post bU de' samenstelling van de begrootlng ook voor 1937 opgenomen was. rijn itin sr- ion Blijkens de memorie van antwoord op bet voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het crediet voor werkverruiming acht de Regeering de voorgestelde verhooging met fSS mlllioen voldoende. Het voorstel beteekent, dat opnieuw een bedrag van on geveer ƒ20 mlllloen beschikbaar komt voor openbare werken en dit bedrag is voorshands toereikend om de aanvragen, die vermoe- deljjk voor goedkeuring in aanmerking zul len komen, te financieren. Inderdaad zou een aanzienlijk grooter aantal mlllioenen noodlg zijn, om op korten termijn tot sterke vergrootlng te komen van de werkge legenheid, doch daargelaten of het aantal ge schikte werkobjecten te vinden zou zijn, er zou den financieele en technische bezwaren zijn om in een versneld tempo belangrijk meer te laten verwerken. De res.-kapiteln van den Generalen Staf Jhr. J. A. G„ die als verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte als lid der Landstorm- commlssie, in het Huis van Bewaring te Maas- tricht is opgesloten, heeft een bekentenis afge legd. Het juiste bedrag, dat verduisterd is, is nog niet bekend. hij ah Alleen AMILDA-zonnebruincrême, welke Plgmentol bevat, geeft Uw gelaat, hals en armen, óók bij weinig of géén aon, direct een sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Dat de bouw van goedkoope volkswoningen tot nu toe niet ter hand is genomen, ligt in hoofdzaak daaraan, dat, speciaal in de groote steden, het aantal leegstaande woningen zeer groot is. De Regeering blijft evenwel haar volle aandacht hieraan schenken. het Mr. te- dat ont- blijkbaar Had de beer Duymaer van Twist al twijfel erover uitgesproken, of de ontbinding der W. A. geen camouflage geweest is, de beer Albania toonde (met een te Amsterdam verspreid pam flet over de verstoring van de huldiging der In café „Boechlust” aan bet Bezuidenhout te ’s-Gravenhage is Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den heer L. F. Britzel de algemeens vergadering gehouden van den Al- gemeenen Nederlandschen Zuivelbond (FNZ.). De minister meende, dat een verbod van politieke partijen te ver zon gaan; als de N. 8. B. verboden soa worden, kwamen an dere ook aan de beurt. Bjj de verleenlng van voorschotten aan ge meenten wordt met de financieele draagkracht van de gemeente nauwgezet rekening gehouden. Zoo noodlg worden op het stuk van rente ert aflossing verstrekkende tegemoetkomingen ver leend. Nog verder te gaan, door in stede van voorschotten bijdragen A fonds perdu te geven, acht de regeering niet gewettigd. Dat op het gebied van loondruk een vast staand misbruik bestaat, ontkent de Regeering. Natuurlijk aal zij er tegen waken, dat op dit gebied misbruiken insluipen. Als voorbeeld van sulk een misbruik wordt aangevoerd de gang van zaken bij den aanleg van een vliegveld in de gemeente Rijswijk. Als juist één vliegveld in aanmerking kwam om in werkverschaffing te worden uitgevoerd, dan was het wei dit. Hier toch hadden particulieren, geheel voor eigen risico, een zeer groot bedrag bijeengebracht, aoodat dit het eerste vliegveld in Nederland zou zijn, waarvoor de overheid zich geleidelijk niet behoefde te interesseeren. Het bleek echter, dat het Landsbelang met zich bracht, enkele eischen te stellen, waardoor het bedrag aan uitgaven, dat ongeveer ƒ325.000 zou zijn, met ongeveer 50.000 A 60.000 sou moeten worden verhoogd. Het was niet mogelijk, ook dit geld van particuliere zijde bijeen te brengen. Het gevaar bestond, dat bet vliegveld daardoor niet zou worden aangelegd, aoodat een belang rijke werkgelegenheid in een streek met groote werkloosheid zou verloren gaan. De minister Aan het voorloopig verslag der Tweede mer over het wetsontwerp Verlenging van den geldigheidsduur en wijziging van de wet van 4 Maart 1935 en wijziging van de slotbepaling van de wet van 4 Maart 1935, ontleenen wjj het volgende: Overigens heeft ook Ir. Albarda met verwij zing naar de waarschuwende voorbeelden, die het buitenland gegeven heeft, toegelicht, hoe gevaarlijk het toelaten van particuliere machts vorming is. Zijn grief was dan ook, dat de Re geering hier niet eerder heeft Ingegrepen. Te lang heeft zjj degenen, die de overwinning van hun idee met de vuist en door het in militair Verband bijeenbrengen van mannen van 1.65 Meter trachten te bewerkstelligen, laten be gaan. De ansjovls-visscherij boven den afsluitdijk, zoowel als te Bergen op Zoom, is tot nu toe teleurstellend en in vakkringen gelooft men, dat er dit Jaar wederom met een mis lukte vangst zal moeten rekening gehouden worden, De berichten over de vangst in Spanje luider eveneens ongunstig. Mede dcor de te verwachten Regeeringsmaat- regelen bestaan er gegronde redenen voor een verbetering van den ansjovishandel. Intusschen is de markt wat beter gestemd, ofschoon Je handel nog beperkt blijft. ele verzorqingsaanwijrinqen De N.V. van Heek en Co. te bwchede heeft het voorstel, dat in een Donderdag gehouden conferentie met den Rijksbemiddelaar werd gedaan, aanvaard. Dit voorstel houdt in, dat de N.V. gedurende half Jaar geen uitbreiding aal geven aan bet ag, jeugd-tarief, waarover het geschil liep. De secretaris, de heer J. A. Geluk, deed ver schillende mededelingen over den afzet <*er producten, de exportregellng naar contingen- teerende landen, enz. Het Crisis-Zulvelbureau heeft besloten een onpartijdige deskundige commissie in t* stel len. die bet geheele heffingsvraagstuk op den export van gecondenseerde melk naar toge- land grondig zal bestudeeren. Het Crisis-Zulvelbureau heeft een enquête Ingesteld bj) de verschillende organisaties van belanghebbenden bj) den boter-export. Het bestuur van den MZ. heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat voor boter en kaas een regeling met een z.g. leveringsrecht zou die nen te worden Ingesteld en dat voor de ge condenseerde melk naar Engeland het export- recht aan de producenten dient te worden toe- Dat niet alle aangeboden objecten kunnen worden aanvaard, is niet steeds uitvloeisel van de omstandigheid, dat zij niet in voldoende mate bijdragen tot versterking der eciJhomlsche weer kracht of niet in voldoende mate zouden leiden tot het te werk stellen van arbeiden. Ook an dere overwegingen spelen een rol. Het nieuwe scheepvaart-reglem in Neder- iandsch-Indië is na enkele opmerkingen van mr. Joekes goedgekeurd. Dr. COLUN verze kerde, dat bestaande verdragen loyaal zullen worden toegepast. Nu de Regeering voorstelt, den geldigheids duur van deze als zeer tijdelijk bedoelde wet met drie jaren te verlengen, achtten verschei dene lecen de vraag gewettigd, of zij niet een even duurzaam karakter dreigt te verkrijgen als de werkloosheid. BATAVIA. 28 Mei (Aneta) Naar Aneta verneemt, is de Gouverneur-Generaal lichtelijk ongesteld. Hij is verhinderd zijn dagelijksche werkmamheden waar te nemen, aoodat deze met ingang van 29 Met zullen wbrden overge dragen aan den Vice-President van dan Raad van Ned.-Indië, 4k. Meyer Ranneft. Naar wjj vernemen hebben de Ned. Spoor wegen, in verband met de electrificatie van de *-g. DieselHjnen, de volgende bestellingen gedaan: Bij de N.V. Werkspoor: 53 electrlsche twee- wagen-treinstellen 2e en 3e klasse. Bij de firma Bejjnes 74 stuks motorrijtuigen en bU de firma Allan 37 stuks aanhangrijtulgen. Het electrlsche gedeelte van dit materiaal en 200 tractle-motoren zijn besteld bij de N. V. Heemaf te Hengelo, terwijl 340 tractiemotoren door de Electrlsche- idustrle zullen worden geleverd. Woensdagmiddag heeft mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Vlsscherlj, gevolg gegeven aan zijn voornemen, om zich op de hoogte te stellen van de verschillende proefne mingen, welke op de boerderij van het Old Bur ger Weeshuis te Sneek worden genomen. De reorganisatie van het Werkfonds is reeds ter hand genomen, doch heeft haar volledig beslag nog niet gekregen. De reorganisatie heeft de Regeering als volgt tot stand gebracht. Het Werkfonds wordt on dergebracht bij het ministerie van Sociale Za ken, zoodat alle stukken, bestemd voor bet Werkfonds en de werkverschaffing, moeten wor den gericht aan den betrokken minister. Na voldoende voorbereiding worden deze plan nen behandeld in een Interdepartementale com missie, welke den minister van Sociale Zagen van advies dient. Nadien wordt een beslissing genomen in de mlnlsterieele commissie, welke in haar huidige samenstelling blijft gehand haafd. De uitvoering van de beslissingen van de mlnlsterieele commissie zal weder in handen worden gelegd van den minister van Sociale Zaken. De looncommlssie blijft in haar adviseerende bevoegdheid op dezelfde wijze als voorheen haar werk verrichten. De raad van bijstand is in zijn geheel sedert de installatie-vergaderlng in April 1934 niet meer bijeen geweest. Deze raad wordt opge- wielen. Na bet gereed hemen zal da Lieberger- heven. 1 overweg komen te vervallen. Na dit bezoek ging men per auto naar Utt- wellingerga. Hier lag een drietal motorbooten gereed, waarmede het geselschap een tocht over de meren in de omgeving van Sneek maakte. De minister drukte herhaaldelijk zijn bewonde ring uit over de schoonheid van het Friesche landschap. De tocht werd besloten met een bezoek aan de uitgebreide complexen van de Sneeker jacht haven. Na een half Jaar zal de N.V. met de arbei- ders-organisaties overleggen of het tarief, dat zelf ook niet wenschelijk achten, direct of wel na verloop van eenigen tijd aal kimrem worden afgeschaft. De arbeiders-organlsaties, die tegen as. Dins dag een staking hadden aangekondlgd, hebben echter ter conferentie medegedeeld dat zij bet voorstel van den Rijksbemiddelaar’ alleen zou den willen verdedigen, indien de N.V. van Heek en Co. een kleine verhooging van net tarief zal invoeren. Hieromtrent beeft de N.V van Heek en Co. aan den Rijksbemiddelaar bericht, dat zij alleen bereid is tot de verhooging van de tarieven, indien zal blijken, dat de productie der betrokken arbeiders aal wordeh opgevoerd. De minister van Koloniën, dr. Colijn. heeft een plan opgesteld, waarvan wordt verwacht, dat de opbrengst 3% A 4 mlllloen gulden zal bedragen. Het opperbestuur verwierp de ge dachte van de Nod.-Indlsche regeering om een recht van 75 oent per ton geproduceerde ruwe olie te heffen. Het prefereert een anderen vorm. Hierna vertrok het gezelschap naar de in de onmlddellijke nabijheid van Sneek gelegen zate .Pasveer Nadat de geheele boerderij bezichtigd was, be gaf het gezelschap zich naar de modelboerde rij „Wigledam”. welke moderne boerderij naar Amerikaansch systeem de levendige belangstel ling wekte. De wet achtte de minister niet vaag en was overtuigd, dat de rechterlijke macht zoodanig haar krachtig zou toepassen. De vrijwillige burgerwacht krijgt in dit ont werp een wettelijken grondslag. Ook de B. V. L. I valt onder dit ontwerp, zoolang hij niet In wer- kelijken dienst Is opgeroepen. Als doelmatige wet, beval de minister het ont werp aan de Kamer aan. Op de vragen van den heer Vliegen ant woordde de minister, dat orde-commlssarissen de huishoudelijke orde in vergaderingen en op tochten bewaren zonder deze wet te overtreden. Tegenover den heer Duymaer van Twist be toogde de minister, dat de leden van den B. V. L. pas op het moment, dat zij in werkelijken dienst komen onder het Landstormbesluit val len. Niet opgeroepen, vallen ze onder de wet van de weerkorpsen. Hij aehtte het een slag in de lucht en vond, dat de Regeering met dezen maatregel niet A la Don Quichote tegen windmolens, maar tegen een luchtledig vecht. Want, aldus deze impulsieve afgevaardigde, er zijn in Ne derland geen weerkorpsen. Ten hoogste zijn ze er bij de NS.B. geweest, omdat men in deze beweging behoefte voelde aan bescherming te gen aanvallen van tegenstanders. Thans echter zijn die weerkorpsen opgeheven en is er dus aan een daartegen gerichte wet in het geheel geen behoefte meer. Mr. Westerman, die de oprichting van de W A. der NB B. verklaarbaar achtte, omdat deze partij honderden aanhangers in den politleken strijd heeft zien gewond raken, leverde ter toelich ting van zijn wonderlijk standpunt een betoog, dat een volbloed NB.B.’er hem niet had kun nen verbeteren. Het hing aaneen van zonder een zweem van bewjjs uitgesproken beschul digingen aan het adres van de snoode tegen standers der NBR. en verschillende van de uit latingen, die erin voorkwamen over de houding der Regeering tegenover de Mussertpartij, leken zóó ontleend aan „Volk en Vaderland”. van Sociale Zaken heeft daarin aanleiding ge vonden, goed te keuren, dat het werk, dat dus op een bedrag van ƒ50.000 A ƒ60.000 na door particulieren wordt gedragen, in werkverschaf fing zou worden uitgevoerd. Burgemeester en wethouders van Rijswijk deelden het Inzicht van den minister van Sociale Zaken. Bovendien zou bet te betalen loon zeer redelijk zijn en zouden werkloozen uit de gemeente Rijswijk bij het werk worden geplaatst. Toen evenwel de meer derheid van den gemeenteraad zich hiertegen verzette en zoodoende aan een belangrijk aan tal arbeiders voor ongeveer een half Jaar de gelegenheid tot werken ontnam, meende de minister van Sociale Zaken, dat hiertegen krachtig moest worden opgetreden. De heer SCHAEPMAN, die uit de katho lieke fractie het woord voerde en ojn. klaagde over de vreem de toepassing van de Vuur- wapenwet en de gelegenheid tot camouflage, welke het unl- form verbod open laat, wees er in een kort woord aan adres van Westerman op, het Omstreeks vier uur arriveerde de minister, per auto van Frederiksoord komende, aan het administratiegebouw van deze instelling, waar, met het college van regenten, reeds aanwezig waren de Commissaris der Koningin in dq pro vincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten; de leden der Gedepu teerde Staten Boelens. Fricke, De Jong en Oost- woud; burgemeesters, wethouders en secreta rissen van Sneek en Wymbritseradeel. bene vens Ir. C. R. Brinkman. Rjjkslandbouwcansu- lent in Friesland en Ir. Sybenga, leeraar aan de Rijkslandbouwwlnterschool te Leeuwarden, assistent van ir. Brinkman en eenlge andere genoodigden. De heer W. R. Casparie, voorzitter van het college van regenten, sprak een woord van wel kom, in het bijzonder tot den minister, wiens komst in deze streek, welke zoozeer voor haar Welvaart van den landbouw afhankelijk is, door de bevolking zeer op prijs wordt gesteld. Minister Deckers antwoordde, dat hij reeds het plan had „incognito"' een tweetal dagen naar Friesland te gaan, om zich dan op de hoogte te stellen van het voor dit gewest zoo belangrijke landbouwbedrijf, toen hem de uit- noodlglng van regenten gewerd, welke hij dus direct kon aannemen, omdat het hem verheug de onder hun leiding kennis te kunnen nemen van eenlge belangrijke en Interessante land bouwbedrijven. Ir. Brinkman gaf daarna een inleiding be treffende de proefnemingen, welke op de zate „Pasveer” werden genomen en welke beoogden door een nieuw systeem van exploitatie groote hoeveelheden voeder te winnen, waardoor groo te invloed op de melkproductie kan worden uit geoefend, en de kosten voor krachtvoeder kun nen worden gedrukt. recht deze werp alleen als tegen de NBB. ge richt had beschouwd. De bedoeling lm echter uiteraard, ook bij andere groepen der bevolking machtsformatle tegen te gaan. Die machtsfor- matie is er weliswaar op het oogenblik niet, maar niemand weet, wat de toekomst nog eens brengen zal. Hebben we in het verleden ook niet de Socialistische Liga gekend en den Roode Frontstrijdersbond? Zij zouden gaarne vernemen, of de Regeering niet van meening is, dat thans reeds voorbe reidende maatregelen moeten worden genomen om op 1 Januari 1940 de in 1936 ingegane be perking van het gemeentelijk belastinggebied ongedean te maken. Het resultaat der regeling van 1935 inzake het Werkloosheidssubsldiefonds achtten deze leden wel zeer teleurstellend. Het offer, het welk de gezamenlijke gemeenten brengen, heeft niet tot eenlg herstel van de financieele zelf standigheid van de gemeenten kunnen bij dragen. Naar het oordeel van deze leden is de ern- stigste bron van onzekerheid de regeling van de sg. subjectieve bijdragen uit het Werkloosheids subsldiefonds, de extra-bljdkage en de belastlng- bijdrage Verscheidene van de hierboven aan het woord zijnde leden meenden, dat de uitkomsten mede ongunstig beïnvloed worden door de omstan digheid, dat naast de gewone uitgaven voor de werkloosheid nog bijzondere uitgaven op het gemeentelijke budget drukken, die niet alleen niet door de Regeering worden vergoed, doch bovendien niet in den uitgavenfactor van de verdeeliugsformule meetellen. Verscheidene leden betoogden de wensche- iljkheld van de instelling van een commissie, die ds Regeering van advies zou hebben te dienen bij de uitvoering van de wet van 4 Maart 1935, Inzake het Werkloosheidssubsldiefonds. In zijn openingswoord heette de voorzitter, dr. H. G. Hamaker, welkom den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal; den dlrecteur-generaal van de Volksgezondheid, dr. v. d- Berg met zijn hoofd- en andere Inspecteurs; voorts de bultenl. gasten: prof. Johan, prof. Set ter, dr. Heyer, miss Jackson, prof. Deels, mej. V. Cauwenberghe. dr. Dronsaert, directeur van t Croix-Royal de Belgique, senator Ofterdinger en prof. Reye uit Hamburg; prof. Bout en dr. Guldentops, namens de Vér. v. Sociale Genees kunde en Vroedkunde in Vlaanderen; Vlaam- sche verpleegsters, vertegenwoordigers van het Wit-Gele, Roode en Oranje Kruis ms. Aangezien mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Zaken, wegens ambtsbezi"heden ver hinderd was, verrichtte de comrififcsaris der Koningin in Utrecht, Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, de opening. De commissaris richtte zich speciaal tot den secretaris-generaal van het Groene Kruis, den heer J. Beyerman. Spr. noemde het een voor recht te mogen mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den secretaris-generaal te benoemen tot officier in df Orde v. Oranje- Nassau. Toen het applaus verstorven was, werd aan de afgevaardigden van zusterorganisaties ge legenheid gegeven het woord te voeren. Hier van werd een zeer druk gebruik gemaakt. Uit het gesprokene bleek de hechte band die er bestaat tusschen en de wederzljdache genegen heid van de organisaties. De geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. R. N. M. Eykel, hield ver volgens een inleiding over de‘vraag, waarom de overheid het Groene Kruiswerk bevordert en gaarne samenwerkt met het particulier initia tief. Vervolgens sprak prof. Daels uit Oent over bescherming 'van het moederschap en prof. dr. Bela Johan, staatssecretaris uit Boedapest, over gezondheidscentra in Hongarije. De eerste congresdag werd besloten met een groot avondfeest op het bekende slot Njjenrode te Breukelen. De wet is a h. a aangenomen; alleen de' communisten vroegen aanteekening te hebben tegen gestemd. Minister VAN SCHAIK heeft het wetsontwerp rustig verdedigd. HU wees er op, dat de regeering niet eerder tot indiening was overgegaan dan op het moment dat zjj dit noodlg achtte. Zjj laat zich niet door uiterlijk heden van de wijs bren gen of vrees aanjagen. De regeering is waakzaam en op de hoogte van hetgeen in verschillende groepen omgaat. De-wet richt zich niet tegen bepaalde par tijen, al heeft men wel de N. S. B. op bet oog gehad. Zjj steunt op het beginsel, dat machte- formaties alleen in banden der wettige Over heid mogen zijn, niet van een partij. Volgens de Standaard hebben de werkzaam heden van de Staatscommissie, ingesteld na de behandeling van par. 12 van het Bezulnigings- ontwerp op het Onderwijs in de Tweede Kamer nog geen vlot verloop. De tegenstellingen, die zich bij het Kamer debat tusschen Rechts en Links openbaarden inzake gedwongen concentratie van bijzondere scholen, schijnen ook in de Staatscommissie nog niet verzoend te zijn. gekend. In verband met de intrekking der tnelk- steunbeperking achtte het bestuur het wen schelijk te weten, welk standpunt diende te worden Ingenomen ten aanzien van een nood- x zakelijk geachten melkprijs, zulks met het oog op reeds genomen of nog te nemen crisismaat regelen op veehouderij- en zuivelgebied. Het belang hiervan blijkt duidelijk, wanneer men bedenkt dat de toeslag op de melk nauw‘ver band houdt met de hoogte van de heffingen op boter en de andere eetbare vetten. Uit een dienaangaande bij de bonden ge houden enquête is gebleken, dat de in 1935 verkregen melkprijs in bet algemeen onvol doende wordt geacht. In de meeste bonden ziet men evenwel geen mogelijkheden aanwezig om zonder regeeringsmaatregelen van zeer ver- strekkenden aard tot een hoogeren melkprijs te komen. Algemeen stond men afwijzend te genover een verder gaande regeerlngsbe- moeiing met de melkveehouderij, weshalve ook een streven naar een hoogeren melkprijs langs dien weg niet wenschelijk werd geacht. Ben verderen teruggang van den melkprijs achtte men evenmin aanvaardbaar. De heer Terpstra constateert, dat de eon- dens-affaire vooral in het Noorden van ons land een onbehaaglijk gevoel heeft gewekt. Spr. vraagt of de mogelijkheid van een na- hefflng aanwezig is. De voorzitter antwoordt natuurlijk niet te weten, wat de minister zal doen, maar erg waarschijnlijk HJkt een nahefflng hem niet De heer Van Veen noemt de condenshefflng eeij der ratte plekken in onze maatschappij, waarin zoo spoedig mogelijk het mes moet worden gezet. Naar spreker» meening had bet bestuur ten deze veel eerder moeten ingrijpen. De voorzitter zegt, dat het bestuur gedaan heeft wat het gemeend heeft te moeten doen. Na goedkeuring van de verschillende jaar stukken werd de vergadering gesloten. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 10 Mei tot en met 16 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk f 3.70 en f 3J0 per 100 k g. zal bedragen. Voor erwten van kwaliteitsklasse B, welke worden gedenatureerd door hen, met wie een agn. B-contract was afgesloten'en welke beboe ren tot de hoeveelheid ten aanzien waarvan be doeld contract is geannuleerd, wordt, voorzoover zij zijn gedenatureerd In genoemd tijdvak een denaturatlevergoedlng van f 4J0 per 100 kg. gegeven. 's-Gravenhage, 27 Mei 1936. Naar wij vernemen, to het ontwerp van den spoorwegtunnel onder den spoorweg te Hilver sum thans gereed, doch is het wachten nog op onteigening van eenlge gebouwen. De tunnel bet spoorwegemplacement (ondergronds) kruisen ter hoogte van het uiteinde van bet perron (richting Amersfoort) en dus komen te liggen tusschen de Schaper- en Prof. Koch- straten. De geheele lengte wordt ongeveer 90 M„ de breedte 820 M„ met twee gedeelten ter breedte van drie M. voor voetgangers en rij- Hjj verwees naar Jjet Dultsche voorbeeld, waar eveneens de S.A. en de SB. tot op bet laatste oogenblik werden afgeschilderd als on schuldige Sportabteilungen en Saalschutz. Hij herinnerde aan een toespraak van Mussert tot de W.A. en aan Mussert’s dapper bevel onlangs te Den Haag, om een interrumpeerend toehoor der „eruit te trappen,” uitlatingen, die volgens den heer Boon toch wel aantoonen, dat de heer Westerman een geheel verwrongen beeld van de W A ophing, als hij ze afschilderde als forma ties, die enkel vopr ordehandhaving op de partjj- vergaderingen waren opgericht. En hij wees ook op de wonderlijke methoden, welke de NB.B. in den politleken strijd toepast, methoden, die handtastelijk zijn en die handtastelijkheden uit lokken. Liet men niet te Nijmegen in een ver gadering van Zwart Front witte muizen los, om er den boel in de war te sturen? Maakte men te Amsterdam niet aan Baars het spreken on mogelijk door met bedorven eieren te gooien? Mr. Boon heeft met zijn vloed van feiten en oitaten van Mr. Westerman’s pleidooi voor de N.SB. werkelijk niet veel overeind ge laten. Voordat de heer Westerman zijn zooveel te- geuspraak uitlokkende rede hield, hadden al de anti-revolutionnalr DUYMAER VAN TWIST, de christeiijk-historische afgevaardigde TILA- NU8 en de soclaal-democratische fractieleider ir. ALBARDA in instemmenden zin het woord gevoerd. En ook de vrijzinnig-democraat mr. JOEKES verklaarde zich later met bet ontwerp volkomen accoord. Vooral de liberaal Mr. BOON heeft het betoog van den heer Westerman krachtig onder handen genomen. HU haalde nog eens een uitlating van grhaf de Marchant et d’Ansembourg aan ten bewUze, dat bU som mige NBB.'era wel degeUJk de idee voorzit, desnoods met illegale middelen naar de macht te grijpen DEN HAAG, 38 Mei 1936 Het beknopte wetsontwerpje, dat het totstandbrengen, het steunen en het deel uitmaken van particuliere weer korpsen strafbaar stelt, heeft in de Tweede Kamer een vrij uitvoerige discussie uitgelokt, al was haast de geheele Kamer het met de Regee ring eens, dat Overheidsoptreden tegen de hoogst ongewenschte par ticuliere machtsformatie op een terrein, dat der Overheid is, ge boden is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15