CHIEF WHIP Verhuring van het Victoriebad PRINCIPE BESLUIT AAN- GENOMEN ZATERDAG 30 MEI 1936 GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR OFFIClEELE MEDEDEELINGEN DIENSTPLICHT Weekbericht VISSCHERIJWET alpha- Was de commissie te laksch? 1 Elf tegen tien stemmen zeer r zi BIOSCOOP „HARMONIE” kruier” Drie bestuursleden jubileeren Voorgeschiedenis EERSTE PLECHTIGE H. MIS Geen andere oplossing? Geslaagd Diefstallen Alcmaria—De Boys V ictoria-theater OOK MET KURK MONDSTUK Als de N.V. Overdekte verbete ringen tot een bedrag van f 15.000 aanbrengt, is zff voor tien jaar huurster e WATT EN HALF WATT ALS DAKLOOZEN LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN m to n< n Mr. H. P. M. KRAAKMAN BEGRAVEN VROUWELIJKE JEUGDBEWE GING VOOR KATHL ACTIE: „DE GRAAL” ”1 Weth. BONSEMA: We wilden zoolang moge- tl Reeds bijna 20 jaren is CHIEF WHIP de voor- M naamste Virginia-sigaret en de beste voor Uw gezond- F heid Ga vandaag nog over op CHIEF WHIP. Clubrooster van 31 Mei7 Juni CHIEF WHIP onderscheidt zich door voortreffe lijke kwaliteit tabak, absolute zuiverheid en aparten smaak en is het ideaal van den rooker. „Koning en De minderheid van B. en W. Inschrijvingsregister en betisch register VVWWlMVWAVAVWiWAVWVt verdere voornitaichtennog gaar. 1 1 K F> Na 30 minuten wordt de vergadering heropend. gelegenheid goedkoope te verleenen; ten slotte de vorst wordt weer als ongew werd verricht door kapelaan B. Dorbeek uit i Bij de politie is aangifte gedaan van de ver- vertrekken A 3 t middag op het vijvertje had gestaan. Voorts werd een rij wiel plaat je vermist, dat gesoldeerd! was aar. een rijwiel, staande achter een school in HP Gridarmcnlaan Zon op 4.48 - onder 9.91 Ucht op SJ7 Maan op nun. SJB onder vjw. LU Volle Maan 5 Jani De gemeente heeft nooit meer moeten be talen aan rente en aflossing, zooals een Beker advertentieblaadje wilde doen voorkomen. i i het hem bekend r over denkt dft nep katholieken; H hier evenmin weer doch I zot wir vee het stn I ki lu m J» o< Pi l 1 1 1 i 1 bt be de ov ter bal ƒ5 ƒ3 1 Blo bn 1' aa be ku ge de oo he stt ƒ2 ƒ1 sk 1 1 1 ko De 241 K.i 12; sp< tui rai 80 4.8 234 kol V V o 2 d I c - Wf ui P k ti h h bl De Raad deser gemeente vergaderde gister avond, hoofdzakelijk ter behandeling van het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het Victoriebad aan de N.V. Overdekte Bad- en Zweminrichting te verhuren voor 10 jaar ad f500 per jaar. - Een voorstel om het bad aan de N.V. Over dekte 4e verhuren op voorwaarde, dat er ver beteringen aan het bad worden aangebracht ten bedrage van f 15000 la hierna aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. Tegen de heer Appel, de R. K- A. R. en O. H. behalve Grondsma. Hierna sluiting. Het Noorzche komiekenpaar Watt en half Watt, dat een tijdlang uit de mode schoen te zijn, begint er den laatsten tijd weer geheel in te komen, zij het gemoderniseerd en met ge luid. Wellicht vindt deze wederopstanding haar oorzaak in de neiging van het tegenwoordige menschdom tot het luchtiger en oppervlakkiger vermaak, als tegenwicht tegen de crisis- en andere zorgen, waarmede het In deze dagen geplaagd wordt. Want het lijdt geen twijfel, dat men de grappenmakerijen van Watt en half Watt niet moet beschouwen als fijne en De weth. blijft er bij, De 1 Verwachting: meest matige Westelijke tot Noord-Weotelijken wind, betrokken tot swaar bewolkt, waarschijnlijk eenlge regenbuien, kouder. Namens de minderheid In B. en W. (weth. v. Slingerland ’en" Klaver) gelde de heer KLAVER, dat zjj,' omd^t de N.V. geen enkele voorwaarde wil aanvaarden, principieel tegen de verpachting zijn. Westerweg no. priester en zijn fi wijl ter het T en tod ziek con D -De „Wi de» H ken ▼an uit en Is®- UJk het contact bewaren. Direct varen. Jé kknt niet mtaon. (Town Talk). Daarvoor In de plaats cursus over het Apos tolaat van de Moeder, gegeven door den zeer- eerw. heer Pastoor Th. Hagemans. De cursus begint om 8.30 uur. Zaterdag: 330—330 M. V. L. O.-club. 4.00 —9.30 Contributle-betalen. De VOORZITTER deelt mee dat de heeren Vogelaar, Leesberg en de Groot namens den Raad een commissie hebben gevormd, ns.v. het onderzoek naar de exploitatie van het Victorie bad. Spr. verzoekt den heer VOGELAAR het rapport uit te brengen. Deze begint met mee te deelen, dat er niet twee maar vier N.V.'s waren, die met de exploi tatie van het bad iets te maken hadden; de N.V. Zwembaden bouw, de N.V. Zwembad .Alk maar” en daarbij nog de N.V. Zwemexploitatie „A'dam" en de Intern. Zwem-8endce. Spr. herinnerde aan den opzet van het bad en constateerde dat het beleid van den direc teur heeft gefaald. Wat het beleid- van B. en W. betreft, kwam de commissie tot de conclusie, dat er van toe zicht op het beheer weinig sprake is geweest. B. en W. hebben geen gebruik gemaakt van de bevoegdheid de boeken te laten controleeren door den gem. controleur. Ts.r. de commissie is er een groote grief, dat ïtea. zoo weinig bij elkaar Is geweest. Met de afhandeling van deze kwestie is het college niet bijzonder vlug geweest. Op 14 Mei 36 hoort 1de Raad eerst wat er aan de hand is. De commissie heeft 4 mogelijkheden ter ver dere exploitatie onder oogen gezien oa. fail lissement aanvragen, het verloopen verklaren van de erfpacht en de voorlooplge exploitatle- 1935. De commissie is van oordeel dat de gemeente beter niet zelf de exploitatie ter hand kan nemen. Weth. BONSEMA verklaart, dat B. en W. hebben gemeend zoolang mogelijk bet contact met de N.V. te moeten behouden. •pr. wijst er op, dat het Bad f90.000 heeft gekost, wat de gemeente nu voor f50.000 in handen heeft. Spr. herinnerde, dat destijds de door den Raad Ingestelde commissie uit raadsleden én burgers B. en W. adviseerde met deze N.V. in zee te gaan, waar de Raad accoord mee ging. Noch spr. persoonlijk, noch het college is ver antwoordelijk voor het bad, de heele Raad, be halve de V.B. dan, heeft tot de oprichting be sloten en heeft dit bad gewild. Komende tot zijn positie als gem. commis saris, zegt spr. dat hij slechts de besprekingen kon bijwonen. Wat zijn toezicht over het beheer betreft, zal men toch niet meer verlangen dan dat hij na het boekjaar de boeken controleerde. In de overeenkomst staat nergens, dat de gem. controleur geregeld de boeken moest contro leeren. Na het eerste explottatiejaar. toen boe ken en bescheiden in orde waren, kwamen de moeilijkheden. Direct na het seizoen is den di recteur verzocht de exploitatie rekening toe te zenden; doch deze kon dat nog niet doen, om dat nog eenlge stukken ontbraken. Ook na het 4de verzoek, kwam nog geen re kening. Verschillende keeren (5 x) heeft spr. den di recteur opgezocht; tenslotte werd bij deurwaar dersexploot van 4 Met den directeur verzocht de stukken en bescheiden op te zenden. B. en W. hebben al het mogelijke gedaan, wn al de noodige stukken binnen te krijgen. Alle commissH rissen hebben In den loop van den tijd hun ontslag genomen, zoodat de direc teur alleen de N.V. uitmaakt, deze weigert alle stukken op te zenden. B. en W. hadden zeker in Januari deze stap- pen kunnen doen, Mr. LEESBERG: Moeten doen. De VOORZITTER sluit hierover de discussie, .waarna de Raad in comité gaat ter bespreking van het voorstel over de exploitatie van het Victoriebad. E hét in 1 Jun Dn O Bij de opening waren de heeren Bakker en Buiens nog aiwezig. Van de ingekomen stukken vermelden we: een brief van ds. C. von Meijenfeldt, berich tende zjjne benoeming tot curator van het Mur- inellius-Gymnasium te aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts een brief d.d. 23 Mei 1936 van het be stuur der arbeiderswonlngbouwverecniging ..Rochdale" met betrekking tot de tewerkstel ling van R.K. arbeiders bij den bouw van de woningen der vereenigtng nabij den Bergerweg. De weth v. SLINGERLAND, zou als hij overtuigd was, dat hij in de vorige vergadering niet geheel juist was geweest zoo ridderlijk zijn, dat te erkennen. Zoolang men nog niet kan aantoonen dat (iet niet waar is. wat rpr. beweerd heeft, nil. dat arbeiders, omdat zij Ka tholiek zijn, bij den bouw van Rochdale geweerd zijn, kan spr. zijn woorden niet herroepen. De heer v. d. VALL betreurt het, dat de heer v. Slingerland aldus spreekt. Het bestuur van Rochdale ontkent pertinent, dat het is zooals weth. van Slingerland ook nu weer zegt; spr. heeft de loonstaten meegenomen, waaruit de weth. zich kan overtuigen; deze brengt de heele kwestie terug tot één man, doch dat is het niet. De RK. aannemer wilde geen federatiemen- schen op het werk hebben, ondanks dat het be stuur van Rochdale daartoe heeft willen mede werken. Spr. hoopt, dat de weth. de loonstaten zal nagaan en ter zijner tijd alsnog zijn woor den zal herroepen. De heer APPEL blijft volhouden, dat zoowel N „AS.-menschen als R.K. arbeiders bij den bouw van Rochdale” geweerd zijn; spr. geeft een gesprek weer, door hem met den aannemer gevoerd, waaruit zulks tevens bleek; het was zelfs voorgekomen, dat de arbeiders van den Mod. Arb.-Bond een schilder van het NAS. hebben weggewerkt, die er reedds werkzaam was. Er konden werken SD.A.P.-ers. Moderne arbei ders en bewoners van Rochdale. De S.D.A.P.- fractle heeft hier zeker een toontje lager te zin gen t_a.v. het werk aan het politiebureau. Weth. v. SLINGERLAND moet zijn bewering handhaven, zoolang de heer v. d. Vall, of an deren hem niet van de Onjuistheid, van hetgeen hij zwart op wit heeft, kunnen overtuigen. Onze oud-stadgenoot, de W. E. heer J. van Rek. hoopt Zaterdag 6 Juni uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers in de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem de H. Priester wijding te ontvangen. Zijn eerste Plechtige H. MU hoopt de aa. neomist op te dragen Zondag 7 Juni in de parochiekerk van den H. Joseph alhier. Des middags van half twee tot half vier dien dag' is er ten huize van zijn ouders aan den i. 48 gelegenheid, den nieuwen n famine geluk te wenachen. Besloten wordt de overeenkomst met de N.V. Zwembadenbouw te verbreken. Hierna komt het voorstel aan de orde het Victoriebad voor 500 aan de overdekte te ver huren -j- onder nadere goedkeuring van den Raad van Commissarissen. diepgaande humor: het edele paar is slechts doodgewoon en doodonschuldig grappig. Niettemin, zij weten een heele groote cate gorie menschen te vermaken en daar is niets legen, al zou men ds zucht naar iets vroolijks graag anders gericht zien. Hun spreekwoordelijke onnooeelheld. die ech ter vermengd is met ’n soort intelligentie, welke hen op sommige oogenblikken handige dingen doet verrichten, is de oorzaak, dat zij nimmer in het leven slagen. Ze zjjn de schlemielen en ze blijven het ook. Ook in deze film vergaat het hun niet an ders. Ze zwerven zonder een cent op zak in eer. ónmogelijke auto door het land, in gezelschap van hun trouwen hond, maar 't duurt niet lang of de „wagen” verongelukt op een dwaze ma nier. zoodat ze heelemaal van alles beroofd zijn. Vluchtend voor een stortregen komen ze in een landhuis terecht, dat eigendom blijkt te zijn van een jong schrijver. Na allerlei dwaze voorvallen zijn ze zoo gelukkig door den jon geman in dienst te worden genomen. Deze maatschappelijke vooruitgang is echter het begin van een serie dwaasheden, die den toe schouwers veel vermaak schenken. Ze willen den jongen schjjver, die verloofd is met een aardig meisje, maar waarvan hij niets hoort, helpen dat meisje te zoeken. Hun grootste moei lijkheid is echter aan geld te komen, hetwelk al spoedig onontbeerlijk blijkt te sjjn. Ze pro- beeren allerlei gekke dingen, onder andere op een kermis, welke weliswaar meestendeels ge lukken. maar die toch op het laatste oogenblik niet de verwachte geldelijke belooping op leveren. Tenslotte komen ze In het huis van het meisje terecht, spoken daar midden in den nacht rond, ontvoeren zonder het te weten het bewuste meisje, spelen dan voor roovers, zetten alles op stelten en wanneer de boel heelemaal in het honderd is geloopen, komt alles precies op z’n pootjes terecht; feitelijk dank zij hun onhandigheden. De beide jongelui krijgen el kaar, degenen, die hen dwars zaten ontvangen hun verdiende loon en de beide avonturiers trekken dan weer, omdat ze van meening zijn hun werk te hebben gedaan, hun landloopers- schoenen aan om, gelijk ze gekomen zijn, te vertrekken. Zooals men zal begrijpen, verschilt deze film heel wat van de vroegere Watt films. Technisch is alles In orde, terwijl er ook verschillende in ander opzicht heel genietbare dingen In voor komen. Speciaal de kermlsscène bezit goede hu moristische kwaliteiten en heeft een levendig taanzien door een vlotte montage. Overigens jnag men de heele film als een aardig amuse ment beschouwen, waardoor velen vermaakt zullen worden. Men mag haar voor iedereen geschikt achten. Met het bijprogramma is dit eveneens het geval. Vermelding verdient een fraaie, gekleur de teekenfllm van den kunstenaar Walt Disney, getiteld „De groote booze Wolf”, die bijzonder de aandacht waard is. Voorts is er een film, waarin het Amerikaansche komiekenpaar Stan Laurel en Oliver Hardy allerlei dwaze dingen uithalen en een goed Polygoonjournaal, waarin een reportage van den brand te Gouda en het beproeven van het catapult-vliegtuig op den kruiser „De Ruyter”. De opstelling van Alcmaria I tegen Boya I| voor den wedstrijd op den len Pinksterdag, j is als volgt: Doel: Keuris. Achter: Bijlsma, Koning. MiddenRootring. Van Wleringen, Hoorn, Voor: Keppal, Burgers, De Jong, v. d. Pol,’ Hemstra. i Alk mar la II (uit naar Holïandla I op deal 2en Pinksterdag): Doel: De Jager. Achter: Jonker, Schokker. Midden: Meyer. De Grand, Venema. Voor: Plas, Hlemstra, woudstra. Gerritsen^ KO<4)Be Zondag: le Pinksterdag. Maandag; Plc-nlc. Wandelaars om 8 uur, de fietsers om 930 uur. Dinsdag: 730—8.00 Inkieedlngacursus. 8 00— 830 InwiJdingscursus. 8.15 Dadenclub. 730—9 00 Handwerken. 8.00—0.00 Religieus dansen. 8.00 —9.30 Handenarbeid. 8.00-9.30 Zwemmen. Woensdag: 230—3.30 Reidansen, tooneel en handwerken voor kruiskinderen. 330—430 Ly- ceum-club. 4.45—5 45 Operette-club. 5.00—6.00 Turnen voor de schoolkinderen. Verder geen club tot Zaterdag. eerder is combinatie Juist De heer APPEL wijst er'op. dat de S D- fractie haar principe van gemeente-explol- tatie prijs geeft. Er is geen enkele waarborg van de N.V., dat ook de kleine man kan zwem men. Mr. DE GROOT is na de toelichting van weth. Bonsema eenigszins tot andere gedachten ge komen doch hij wil zich niet binden voor het standpunt van den Raad van Commissa rissen van de N.V. Overdekte. Spr. verwacht wel, dat gelegenheid voor en gescheiden baden gegeven zal worden;’ hij acht het in het belang van de heele stad als de N.V. Overdekte het bad exploiteert. De heer SIETSMA kan met een principebe sluit wel accoord gaan. Weth. BONSEMA wijst op Bergen, waar de raad geen bezwaar maakte tegen het ge mengde zwemmen, waar z.l. 90 prijs op stelt; met de wenschen van de 10 die gescheiden willen zwemmen wordt rekening gehouden. De VOORZITTER vondt het voorstel voor de gemeente de beste oplossing en Is met de meer derheid van B. en W. bereid met een principe besluit accoord te gaan. De heer KEY8PER is ook voor aanhouding, om ook anderen een kans te geven. De heer HOYTINK is voor aanhouding. Dit voorstel ondersteund door den heer Venneker wordt verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Vóór de R. K.. de C. H. en A. R. be halve Grondsma. B ijhet Vrijdag gehouden examen vanwege de vereniging van leeraren in stenografie en machine schrijven slaagden voor het diploma maclnneschrijven Öe dames: A. Schippers en T. van Iruyen alhier, M. G. Kroon, Oud-Karspel, J. Rotenburg, Bergen, L. de Waard. Egmond aan den Hoef en de heeren ;_M. v. Ucht en J. H. Nierop, alhier. Weth. BONSEMA is tegen gemeentelijke exploitatie, omdat de lasten te hoog sijn, er zal dan weer nieuw kapitaal moeten worden ingé bracht. Het Initiatief om met de Overdekte.in zee te gaan, is van spr. uitgegaan.' De Over dekte wil het bad niet in dezen toestand heb ben; men wil helder water als in de Overdekte. Er moet een nieuwe filter komen; als de ge meente die aanschaft is de N.V. bereid 2000 huur te geven. Het college ziet geen kans van Ged. Bt. de goedkeuring te krijgen; deze vor dert ook tijd; de verandering van inrichting vordert ook 3 8 4 weken. Ten slotte was de overdekte bereid zelf 15000 te foumeeren voor de nieuwe Installatie, doch dit bedrag in 10 Jaar aflossen, en daarpm 1500 minder huur be talen. Meer dan 500.wil de Overdekte niet betalen. Het water, dat nu van 8 M. diepte komt is geen zwemwater; zooals het bad nu is, is het niet te gebruiken. De vorige jaren werd leiding water gebruikt, dat f 1000 per jaar kost. Spr. wijst voorts op de urgentie van een be slissing. De N.V. is na 10 jaar bereid 2000 huur te geven, doch dat kan niet vastgelegd worden. Gaarne had spr. gezien, dat een modus ge vonden was. om tegemoet te komen aan prin- cipieele bezwaren; de N.V. zal zich echter aan passen aan het aantal personen, dat niet ge mengd wil zwemmen. Omtrent het personeel kan geen toezegging gedaan worden, door B. en Wdeze zullen echter de geulte wenschen aan de N.V. kenbaar maken. Spr. is er voorts van overtuigd, dat ook ge legenheid zal worden gegeven voor goedkoope baden. Spr. doet een beroep op den raad, de zaak thans tot stand te brengen; in uitstel ziet spr. geen voordeel. De heer VENNEKER betoogt, dat de raad te weinig voorwaarden kan stellen, omtrent goedkoope baden, enz.; de N.V. laat zich geen bepalingen opleggen. Spr. blijft een proef over de mogelijkheden van dit bad wenschelijk oor- deelen. De heer KEYSPER wijst op de angstpsychose van den wethouder, die' de zaak eerst zoolang mogelijk aanhield en er nu^oo lang mogelijk af wil. De wethouder heeft veel gezegd wat geen reclame is voor het bad, daar kunnen eventueel de inschrijvers rekening mee houden. Spr. blijft voor openbare inschrijving. De heer v. d. VALL is blij met de door den weth. gegeven oplossing. We krijgen de moge lijkheid om te zwemmen. Voor principes heeft spr. respect, maar hij heeft meer aan zwem mers. Spr. ziet geen mogelijkheid in gemeente- exploltatie. De heer KEYSPER segt, di is, dat een belangrijke groep bad te exploiteeren, n.l. een/ zekerheid is er iflet, maar het geval. heer De heer VENNEKER meent, dat cr nog 'n andere oplossing en 'n andere gegadigde is. Is het wel verstandig, dit bad voor 10 jaar voor 500 te verhuren? Over de exploitatiemogelijkheden weet de raad niets, evenmin als over de uitkomsten '35. Spr. wijst op het denkbeeld van openbare In schrijving. of slechts verpachting voor '36, om daarna nader te beslissen. De bezwaren van de minderheid van B. en W. tegen het vrijlatten van den nieuwen exploi tant wat betreft het al dan niet gemengd zwemmen deelt spr. ten volle. Resumeerend vraagt spr. of er geen andere oplossing is, of B. en W. niet voor 1 Jaar kunnen verhuren en hoe B. en W. tegenover het gemengd zwemmen staan De heer v. KEYSPER heeft zajcelijke be zwaren en acht een openbare inschrijving op korten termijn moge lijk, hetzij met beperkende bepalingen hetsij zonder voorwaarden. Onder zocht moet worden, hoe het bad het best te verhuren is. De heer BTOUTJESDIJK meent te weten, dat voor 10 jaar gehuurd wordt met het oog op de nieuwe zuiveringsinstallatie, die moet worden aangebracht. De heer HOYTINK is wat huiverig, om zoo maar direct op-het bod van 500in te gaan, ook vraagt spr. hoe de overdekte denkt te doen met den badmeester. De heer APPEL is voor gemeentelijke exploi tatie; hij siet niet in, waarom de directeur van Plantsoenen niet met de directie belast kan worden. Het aanbod van 500.— vindt spr. •n fooitje; men denkt zeker, dat de gemeente met het bad in den put zit. Bovendien vindt spr. de voorwaarden niet zoo, dat de geheele bevolking er niet van kan proflteeren. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. De heer BUIENS noemt de combinatie met de overdekte de juiste gevolgtrekking. Reeds De heer SIETSMA wil Iets zeggen, als lid van de Commissie van Toezicht op het bad: deze heeft meermalen haar ontevredenheid over den gang van zaken te kennen gegeven, zooals ook uit de ter Inzage gelegde stukken blijkt. Over de slechte flllerinstallatie en de (vermeende' on zuiverheid van het water heeft de commissie vragen gesteld. Ook naar de exploltaiie-reke- ning '35 heeft de commissie meermalen ge vraagd; maar de weth. had zelf nog geen stukken. Spr. meent, dat de commissie van toezicht hei hare zeker gedaan heeft. De heer WOLDENDORP kan dit betoog in groote lijnen onderschrijven en herinnerde er aan dat de commissie de exploitatierekening '34 niet kon goedkeuren, ortidat de noodige stuk ken er niet bU waren; tenslotte werd met het accountantsrapport genoegen genomen. Spr. wijst de conclusie, dat de commissie niet gedaan heeft wat haar taak is, van de hand. De heer HOYTINK betoogt, dat het slechts gaat om de vraag, in hoeverre het college, spe ciaal de gem. gedelegeerde verar.twooraelijk is voor het rouwbeheer Spr. wijst er op, dat de commissie bezwaar maakte tegen de begrooting '35 omdat verschil lende ramingen het dubbele bedrag waren van de rekening '34 doch het college heeft op die bezwaren niet gereageerd. Spr. meent, dat de gemeente het bad voor f 50.000 over moet nemen, doch niet tegen elk bod moet van de hand doen. Mr. LEESBERG zegt, dat het hem tegenvalt, dat men na het objectieve rapport van de commissie niet openlijk toegeeft, dat de zaak verkeerd is geloopen. Spr. betoogt voorts, dat de gemeente geen borgtocht had mogen aangaan. Het gaat niet aan dat de Raad nu voor deze zaak gesteld wordt, terwijl de moeilijkheden 6 maanden loopen; de Raad, althans de Raads commissie had eerder Ingelicht moeten worden. B. en W. hebben wel gezegd, dat zU met de rekening "34 niets te maken hadden, doch het saldo *34 had in mindering gebracht moeten worden op de annuïteit *35 De heer BULENS betreurt het, dat zoo haas tig nu een besluit genomen moet worden; wat de raadscommissie betreft, sluit spr. zich bij de heeren Sietema en Woldendorp aan. Mr. DE OROfcrr herinnert eraan, dat op 8 Nov. 35 reeds bekend was. dat over '35 nog geen f 5000.ontvangen was; de wethouder had toen reeds de commissie bijeen moeten roepen. Men heeft in goed vertrouwen op die N.V. vertrouwd, doch had meer toezicht on het be heer moeten uitoefenen. Spr. betoogt voorts, dat de sanctie van art. 773 toegepast had moeten worden. De heer VOGELAAR wijst op ’n passage in de overeenkomst, waarin wel staat, dat de gem Hedenmorgen te 10 uur is In de parochie kerk van den H. Joseph de plechtige uitvaart gehouden voor mr. H. P. M. Kraakman De H, Mis werd opgedragen door pastoor T. Hage mans o.P. met assistentie van de paters J. Kooien O.P. en Jansen. In het priesterkoor hadden o. a. plaats genomen deken E. P. Rengz, oud-pastoor A. Baetsen O. P. en rector W. Zijl- 8tra. Veie geloovigen gaven van hun belang* stelling blijk. Na de H. MIs was op het kerk- J?.31?*”-be«rafenl«^ De beaardlng Lelden, een neef van dén”overledene? I Donderdagavond hield de vereeniging „Lief dadigheid naar vermogen” haar algemeene jaarvergadering. In deze vergadering werden de jubilea van de heeren P. A. de Lange. W. J. D. Appel en H. J. Haasbroek op harteljjkc wijze herdacht. De burgemeester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot was hierbij aanwezig. De secretaris, dr. A. Schenkeveld. bracht het Jaarverslag uit, waaraan we het volgende ont- leenen Aan 't liegiii en eind van 1935 was het leden tal resp. 139 en 129. Dat is alzoo een achter uitgang van 10 leden. Zoo heeft 't ledenverlies, hetwelk de laatste jaren chronisch was, maar in 1933 en 1934 gestuit scheen te zijn, zich weer voortgezet en wel in groote mate. Op 19 April jj. was het 25 jaar geleden, dat de heer Haasbroek in de plaats van den heer H. de Rover rapporteur onzer VereeMgin werd- Telkenmale als hU aftrad, werd hij hoe kon 't anders bi) zoon voortreffelijk werker! her kozen. Betreurd werd het dan ook zeer, dat hij uit de vereeniging zal verdwijnen, maar men vleide zich met de hoop, dat hU de 30 Jaar nog zal willen volmaken. Tegelijk met hem werd op den loden April 1911 de heer W. J. t>. Appel als lid van de On derzoek-Commissie gekozen. Ook deze was de vorige maand dus 25 Jaar in functie. Op 12 Sep tember 1927 werd hij in de plaats van den heer J. C. Messelaar tot bestuurslid gekozen. H16r- mede gaf de Vereeniging wel te kenneni hoe zeer zij 't werk yan dezen vurigen strijder Ir. den kamn tegen de armoede waardeert. Als Dritte lm Jubilar-Bunde fungeerde de voorzitter, de heer P. A. de Lange, die op 14 Maart 1906. dus al voor 30 jaar, tot bestuurlid gekozen werd. Daarmede werd een traditie voortgezet, want de vader van den nieuwen functionaris, Mr. A. P. de Lange, was een van de oprichters en tot zijn dood in 1897 bestuurs lid van de vereeniging. De ver-eniging heeft aan dit oude geslacht zeer veel te danken. Toch wel 't- meest aan dezen vertegenwoordiger ervan, die nu al 30 lange jaren met liefde de vereeniging gediend en ze daarvan nu reeds een tiental jaren oot met vaste, zij 't tevens zachte hand bestuurd' heeft. Den heeren Haasbroek, de Lange en Appel werd hartelijk dank gezegd voor 1 vele door hen voor „Liefdadigheid naar Vermogen” vei- richte werk. Wat het eigenlijke werk betreft, er kwamen 63 aanvragen binnen. Hiervan werden er 3 in getrokken en 22 afgewezen, zoodat er op 38 aanvragen gunstig beschikt werd. Van deze 38 gelukkigen kregen er 22 een gift, 9 een renteloos voorschot en 7 belde soorten van steun. De kleinste gift was ƒ2.50 en de grootste 50, wat bij de voorschotten resp. 10 en 50 was en bij de gecombineerde hulp resp. 40 en 100. De totalen waren702.50 aan giften en ƒ485 aan rentelooze voorschotten. Dat het’ begrip „voorschot" met het bekende zoutkorreltje genomen moet worden, bleek In 1935 opnieuw, waar er van al de aldus „uit staande” gelden slechts 126 terugkwam. De ontvangsten bedroegen: gekweekte rente 206.60; contributies 413.50: terugontvangen gelden 126netto-opbrengst van den bloeni- pjesdag ƒ279.10; giften ƒ1.20; totaal ƒ1635.40. De uitgaven waren: totaal 123L32 Dat aldus de uitgaven de ontvangsten met ruim ƒ200 overtreffen, behoefde niet te ver ontrusten. omdat het vorige Jaar een CaXig sal do van ruim, ƒ500 had en de vereeniging bo vendien in 1935 een legaat van ƒ500 ontving, en wel van mej. C. H. de Langst De heer P. A. de Lange werfi herkozen tot bestuurslid, terwijl de heeren L. H. Obdarn en N v. d. Poll werden, herkozen tot rapporteurs. Voorts werden 16 aanvragen om steun be handeld, waarvan er 4 moesten wordten afge wezen. Voor de overige 13 gevillen werd voor giften en rentelooze voorschotten een bedrag van ƒ409.50 beschikbaar gesteld. aan de mogelijkheid va»i gedacht. Het lijkt spreker thans juist met de overdekte In zee te gaan. Spr. gelooft, dat de overdekte met het principe van de R. K. rekening zal houden, ook uit cotnmercieele overwegingen. Spr. wijst echter er op, dat de beperkende bepalingen t av. gemengd zwemmen de exploitatie van het Victo riebad onmogelijk maakten. Uitstel van exploitatie acht spr. niet wen schelijk. Als het een overheidsbedrijf zou zijn, zóu het aantal klachten legio zijn; en veel grooter dan wanneer 'n particulier het exploiteert. Spr. ondersteund den wenach van den heer Hoytink La.v. den badmeester en zijn zoon. De heer GOVERS acht het onverantwoordelijk aan de N.V. Overdekte voor 10 Jaar te ver huren. Spr. is voor openbare verpachting, soo als de heer Keysper. De heer SIETSMA was aanvankelijk niet tegen dit voorstel; doch nu een besluit nog nader bekrachtigd moet worden door den Raad van Commissarissen van de N.V. Overdekte, is spr. er niet voor; ook heeft hij bezwaar tegen verpachting voor 10 Jaar. Spr. prefereert open bare inschrijving, en dat op twee wijzen, n.l. met bepaalde voorwaarden en zonder. Het Inschrijvingsregister voor de lichting 1937 met het daaruit opgemaakt alphabettach register ligt van 2 tot en met 11 Juni aa. ter gemeente-secretarie. afdeellng Militaire Zaken, voor een leder ter inzage. Tegen deze registers kan. binnen dien tijd by een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het bezwaarschrift moet bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Het behoeft niet gezegeld te zjjn. Alkmaar, 30 Mei 1936. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De komende week staat zoo ongeveer in het teeken van uitgaan. En degenen, die zich heb ben voorgenomen dit traditioneel* u tgaan tot de bioscoop te bepalen, kunnen we ten zeerste een bezoek aan de Harmonie aanbevelen. De humoristische film met Weisz Ferdl jn de hoofdrol, is esn zeer goede keuze. Ook in operette's een veel gebruikt recept om geestige verwikkelingen te bekomen, is de persoons wisseling, en deze factor is we! in deze film met succes toegepast. Voor het slot van Vorst Christiaan XVH hééft de kruier Anton Hessdörfer zijn stand plaats, d. w. z. een stoel met een bord „kruier". Zijn gezicht is nu eenmaal een doorn in het oog van de politie door de gelijkenis met dat van den vorst en men verlangt nu, dat hij ten minste zijn seehondensnor zal laten wegnemen om deze gelijkenis te doen opheffen, hetgeen Hessdörfer weigert. Hessdörfer gaat bjj den vorst °O audiëntie, om zich over de houding van de politie te be klagen. De vorst komt op de gedachte met hem van kleeding te verwisselen; hij wil mid den onder het volk zijn en eens hooren hoe het volk over hem, en de regeerlng spreekt, terwijl Hessdörfer als regeerend vorst den dag moet doorbrengen. De krier vervalt natuurlijk als zoodanig van deeene domheid in de andere, maar maakt ook tevens ten eigen bate van de gelegenheid gebYuik. Zjjn dochter is in het ballet van de Opera en hij weet een vlugge promotie voor haar te bewerken. Dat de onechte kruier, intusschen allerlei avonturen beleeft, laat zich denken; hij wordt zelfs In hechtenis genomen. De vrouw van den echten k>uier, in jde waan met haar eigep man te doen te’hebben, komt nu dé nagemaakte vorst (haar eigen man) om genade smeeken. Deze benut dit mo ment door zijn eigen vrouw te laten beloven, hem nooit meer tegen te spreken en hsar toestemming in het hwelijk van haar dochter f- --- X- vorst; de kruier weer kruier. Den volgenden dag staat Hessdörfer op het slotplein op zijn ode plaats, ditmaal met een anders gefriseerden snor. Van het prachtig varzo^gde voorprogram ma zij vermeld, o. a. de schltterendd ge kierde teekenfllms en bovenal de sblieme na- turfilm, waarin we de dieren en planten knnnen waarnemen, die leven op den bodem van de zee, zooals inktvisschen, zee-anemo- uen, brabben. enz. Dit niet-alledaagsch filmprogram zal twijfeld veel bezoekers trekken. (Ongecorrigeerd^ Ter gemeente-secretaria zijn verkrijgbaar formulieren voor het aanvragen van visch- akten. De pryzen der akten bedragen voor de groote 7A0. de kleine 1en voor de hengelakten 0.50. Bij inlevering der aanvraagformulieren moeten de verschuldigde kosten meteen wor den voldaan. Met het oog op het op 1 Juli a.s. aanvan- gende vlschjaar, behooren de aanvragen zoo veel mogelijk voor 21 Juni as. te worden ge daan. Alkmaar, 30 Mei 1936. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. de overeenkomst, waarin wel staat, dat de gem contróleur de bevoegdheid heeft de boeken te controleeren. Spr. vindt, dat B en W. den raad eni de commissie al 3 maanden eerder ovej de exploi tatie hadden moeten spreken. De heer GRONDSMA herinnert aan de winst 34, die 2700 zou geweest zijn; de com missie nam genoegen met het rapport van den accountant, maar wie was dat? In de begrooting 35 was slechte 1000.— winst geraamd, terwijl alle andere eUfers ongeveer het dubbele wapen. Was die accountant soms de directeur zelf? Weth. BONSEMA is van meening, dat de discussie teveel gebaseerd is op de thans ver kregen wetenschap over de feiten. Vooral mr. •de Groot maakt zich daaraan schuldig, als hij segt dat het bad de gemeente nu niet voor 50.000 maar voor 200000 heeft. De drie commissarissen, die in het geheim bedankt hebben, waren menschen, waarop men kon bouwen; zonder medeweten van B en W. zijn zU heengegaan; toen B. en W. dit wisten, kwamen de moeilijkheden over de exploitatie '35 Het accountantsrapport '34 is door de com missarissenvergadering geparafeerd. De cijfers over 34 gingen over twee maanden, de begr. 35 over 'n vol seizoen. De bevoegdheid om de winst van het eene Jaar voor het andere Jaar dienstbaar te maken, had het college niet. B en W. hebben een faillissement willen voorkomen, omdat anders die 50 000 direct op tafel hadden moeten komen. Daarom is de zaak zoo laat aan de orde gekomen Mr. DE GROOT betwist, dat de f 50.000 bij faillissement op tafel zouden moeten komen. De heer GRONDSMA neemt niet aan, dat het oordeel van den raad anders was, wanneer alles vooruit geweten was. Als de commissie beter werk had verricht, had het zoover niet gekomen. De heer WOLDENDORP wijst dit beslist af; hij zit ook in andere commissies die ook geen toezicht hebben op het financieel beheer. heer HOYTINK had verwacht, dat de het boetekleed had aangetrokken; hij LJ. dat de weth. niet vrij uit gaat, heer VOGELAAR handhaaft zijn rapport. miss'r.g van ene heerenrijwlel, dat Donderdag- fniriziaer rxn hal --ié-.*— werd ten rijwiel plaat je' vermist.’ daTgesoïdeerd in de anaarmanlaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 14