Het Heilig Pinksterfeest H Het verzet H Het disconto De transfer met Duitschland V reemdelingen- verkeer 1 PIUS XI 1857 31 Mei 1936 t I o 4 4 X'ïw 1 Jl ZATERDAG 30 MEI 1936 De Liefde en de H. Kerk fed Voortzetting der besprekingen HERMAN KRAMER Nederland-Ned. Indië Hocapolis geopend Reizigersverkeer HET WERKFONDSBESTUUR De Koning der eeuwen, door 't Godswoord geschraagd, Een mensch, die de zorgen der wereld draagt; Een Vader vol goedheid, en immer klaar Zijn Kind’ren te zegenen, met vroom gebaar. De herder der zielen, onfeilbaar en sterk. Bestuurder op aarde van Christus’ Kerk Hem bidden wij toe, op dit Pinksterfeest, Genade en kracht van den .Heiligen Geest. Slooping van visschers- vaartuigen Tegen den Bisschop- pelüken maatregel Nieuwe overeenkomst Vrijdag middag geparafeerd Op den troon van Sint Pieter, in zijn oud, paleis, Paus Pius de Elfde, eerbiedwaardig en wijs; Een grijsaard, de Vader der Christenheid; Een leven, aan God en de Kerk gewijd. Groene Kruis-congres te Utrecht Een halve ton voor premies beschikbaar gesteld - Cruisbotennerk Betaling in contanten Over de geheele linie met één pet. verhoogd ^Een landsbelang Em blaakf Md vrbraadt Een grandioos geheel I o -I een y - - De kb .Commissie van advies nopen» en B- O i: Rapport der commissie-Krayenhoff dringt aan op hulp van de Regeering -9 ■e hoofd- Nljver- Op een andere plaats In het blad komt nog onder het opschrift „Het rood-roomsch Kabinet" o.a. voor: de nu n to Het vreemdelingenverkeer moet voor onie volkswelvaart van zoodanige betekenis ge acht worden, dat de bevordering er van een landsbelang Is. De bestaande particuliere zorg 1» van nature ontoereikend en de com missie stelt aan de regeering voor, de con centratie en den verderen opbouw van bet vreemdelingenverkeer op te dragen aan een centraal lichaam, dat aan de overheid het benoodlgde gezag moge ontleenen. Als naam wordt voorgesteld: „Nationaal Instituut voor het Toerisme", gevestigd te 's-Oravenhage. h - Naar wij *van bevoegde styde vernemen, ia, onder leiding van de daartoe ingestelde sloop- commissie, het sloopen tachtig aangevat, «oo- dat het ter beschikking gestelde bedrag van 20.000 thans vrijwel is uitgeput. Aangezien nog veel aanvragen om een slooppremie te be komen bb de commissie in behandeling sijn, is het becrag van 20.000 deser dagen verhoogd tot ƒ150.000. en in l H h I - - i - l - - i - keurig hutten worden gesteld. Huren en pachten zullen voor 4f5 gedeelte, dividenden van kapitalen, die geen nominale waarde hebben, in het algemeen voor de helft “in guldens worden betaald. Voor de opbrengsten boven het vorengenoem de in guldens te betalen gedeelte geldt het vol gende: -e -e «e 4 a 4 - H H -è -è -8 -8 -e -e -e -8 «8 -e -e i 1! 3 De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 3-6 Juni vastgesteld op f 0.96 per kilogram.- m ie te sf. iet irg BT- aet ef u- of er, irg en ree aw n- 4 - De heeren Drees én Van den Tempel hebben hun lidmaatschap van het bestuur van het Werkfonds neergelegd. Naar aanleiding van dit uittreden beeft .Het Vglk" geïnformeerd naar de redenen. Kort sa mengevat zouden die zijn: omdat bet geen nut m^er beeft. Het bestuur van het Werkfonds ia eigenlijk nooit iets anders geweest dan een commissie van advies. Vorderipgen van Nederlandsche schuldeischers uit. hoofde van renten, dividenden en dergelijke opbrengsten sullen, voorzoover de debiteuren b(j de Konversionskasse für Deutsche Auslands- schulden betaald hebben, tot een bedrag van Om dese voorstellen tot uitvoering te bren gen, vraagt de commissie aan het rijk, om jaarlijks hiervoor een bedrag van SM.SM beschikbaar te stellen, waarvan 135.SOS voor het binnenland, 145.000 voor het bui tenland en /220.0M voor de aigemeene prw- Vrljdagmiddag is de nieuwe transfer- overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland geparafeerd. Om deze uitbetalingen te kunnen voortset- ten, zal het wederom noodzakelijk zijn bepaal de vorderingen geheel of gedeeltelijk van de regeling uit te sluiten. Ten opzichte van het gedeelte, dat boven de 3% pCt. in contanten tot dusver in Holland- mark en/of Fundingbonds werd uitgekeerd, is een gewijzigde regeling overeengekomen. Wie den Ingang binnenkomt krijgt aanstonds den Indruk van een werkelijk grandioos geheel. Den lichtfontein spuit recht voor hem haar kleurige stralen die in een glinsterend gordijn neervallen, omhoog. Daarachter draait lang zaam, hoog tot in de nok van de reusachtige hal, een machtige wereldbol, een restaurant dat in tien minuten geheel om zijn as wen telt en van waaruit men hooggezeten geheel de tentoonstelling geleidelijk kan overzien. Rechts van den ingang treedt men de Oud- Hollandsche afdeeling binnen. Oud-Holland ziet men hier overal om zich heen, met zijn vanoy j» gerenommeerde pqxlucten en met een Koffijhula alleraardigst met een terras vlak voor de lichtfontein. Treedt men de poort uit, dan is men meteen in een ander deel van Europaeen Spaansche arena vraagt de aandacht. Er omheen exposeeren Spanjolen volgt het Moorenland. ook met een restaurant in het Poolgebied kan men ijskasten en koelmachines bewonderen. Uiten naar Athene! blauwe neonlichtbuizen omlijnen de con touren van het danspodium vanwaar men het Indische restaurant met zijn witte kolonnades en zijn bruine bedienden kan zien liggen, ook aan een vijver met een lichtfontein. Daar achter ligt de dessa. Een Chlneeache tuin met geschilderd décor sluit bij de sobere it de rimboe aan. En dan de droom is eensk^ps uit zijn wjj in Holland terug. In hedendaagach, hypermodern Holland. De tentoonstelling is Vrijdag geopend met een rede van Minister Gelissen. Het disconto van de Nederland- ache Bank ie met ingang van heden over de geheele linie met procent verhoogd. Bjj beschikking d.d. 38 Februari 1938 heeft de minister van Landbouw en VisscherU’ uit bet L^ndb^uwcrislsfonds een bedrag van ƒ20.000 beschikbaar gesteld, om bet sloopen van see- en kustvisschersvaartulgen te bevorderen. Dé commissie-Krayenhoff inzakehet vreem delingenverkeer, ingesteld door den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, beeft haar rapport uitgebracht. Wat de middelen ter verbetering betreft, stelt de commissie het volgende vast: Nederland moet goedkooper worden, bet moet zich aantrekkelijker maken, het moet zijn vreemdellngenbezoek op zakelijker wijze organi- seeren en als een der gewichtigste uitvloeisels daarvan moet het zorgen voor een dweltreffënder propaganda in het buitenland. reldsche namen van materieel voordeel ot nadeel, maar krijgen zjj de gedaante, die zjj voeren voor den wil van Hem, voor wien hetgeen ons het kwade toeschijnt de weg kan zijn tot bewerkstelliging van het goede. De Heilige Oeest Is de trooster, en ook al lijden wij zwaar onder den druk van de wereldsche ontreddering, de Liefde Gods in het genadeleven geeft aan alle lijden een hooge wijding en maakt het leed tot de leerschool bij uitstek van de heiligheid Maar de Heilige Oeest is ook de Inspirator, die tegelijk met het goede inzicht, de kracht geeft om dit inzicht metterdaad te verwer kelijken. In de volheid van het katholieke geloof is de Heilige Geest voor de gemeen schap der kerk wat de ziel is voor het li chaam: het levengevende beginsel, het vuur en de gloed, waardoor allee wordt verlicht en ontstoken. Een vurig katholiek leven is niet een bestaan, rijk aan waarneembare hartstochteljjke bewogenheid, maar het is een leven van zich altijd door Gods goed heid hernieuwende liefde. Alleen deze lief de is in staat tot de hervorming van de I wereld en de overwinning van het kwaad. Alleen deze liefde is in staat om te bewlj- I zen, dat twintig eeuwen christendom niet vruchteloos zijn voorbij gegaan aan de ge- I schiedenis der strijdende menschheld. Al leen deze hoogste liefde is in staat „alle I dingen nieuw te maken”, volgens den I wensch van den Bruidegom uit het Hoog lied. „Heer, zend Uwen Geest uit, en Gij zult het aanschijn der aarde hernieuwen". Wij lezen in De Schelde van 27 dezer: eventueel aftreden van het Ministerie Colijn Is een rood-roomsch kabinet het meest waarschijnlijk en de voorlezing van de mededeeling van den aartsbisschop de andere bisschoppen lnzake.de N.S.B. alle kerken op laatstleden Zondag wordt dan ook reeds beschouwd als een maatre gel waarbij de samenwerking tusschen de katholieken en de sociaal-democraten wordt voorbereid.” Wij kunnen hierbij aanteekenen, dat in lichtingen, die ons gewerden, doen vermoe den dat bij de behandeling van het vaste- lasten-ontwerp R. K. Staatspartij en 8. D. A. P. een georganiseerde poging zullen doen om het kabinet-Coljjn omver te loe pen. De minister van Staat, minister van Kolo niën, heeft mede namens de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Land bouw en VtascberU en van Financiën: Met ingang van 15 Juni as. treedt een rege ling in werking, volgens welke in Duitschland woonachtige personen ten behoeve van niét-za- kelljke reizen naar Nederland reiscredietbrie- ven, reischèques, hotelcoupons etc. ter waarde van hoogstens R.M..500— per persoon en ka lendermaand zullen kunnen verwerven. Het totale bedrag, dat voor het reizigersver keer naar Nederland ter beschikking zal wor den gesteld, is dit Jaar op ƒ850.000.gesteld. Daarvan zal ƒ700.000.— op aanvraag in het as seizoen worden uitgegeven, terwijl na uit putting van dit bedrag onder zekere voorwaar den nog beschikbaar zullen blijven: ƒ100.000.— voor Nederlandsche onderdanen, die in Duitschland wonen en een reis naar het vaderland willen maken, met dien verstan de, dat hiervoor een maximum van f 100.per persoon en per kalendermaand geldt; en 50.000.— voor deelnemen aan congressen en dergelijke. Aan de conclusies van het rapport wordt het volgende ontleend: Wij eke ten liet oeg en dor den id. üté 4a- et pas uitgekomen nummer van Volk en Vaderland, het weekblad van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, bevat een verklaring, van welke de katholieken met diep leedwezen zullen kennisnemen. Het hoofdorgaan der NBH. opent met een door den leider, den heer Mussert, on- derteekend manifest, dat hij betitelt: „Het Nederlandsch Episcopaat contra de N.8.B.”: De commissie is van oordeel, dat het aanbo ren van deze bronnen van welvaart bekostigd dient te worden uit de openbare middelen. Al» uitvoerend orgaan van het Instituut zal door de regeering moeten worden aangesteld een com- missaris-generaal voor het vreemdelingenverkeer. Een raad van beheer zal de aigemeene richt lijnen moeten vaststellen. Voor contact met het .plaatselijk Initiatief zullen drie districts-com- mlssarissen. voor het Westen.’Zulden en Noorden van ons land, moeten optreden. Het Instituut zal leiding moeten geven aan de bestaande or ganisaties. om de actie en coördinatie centraal te doen geschieden. Ook het buitenland moet in deze actie betrokken worden. Daarvoor is een organisatie van bekwame vertegenwoordigers van het instituut noodig. Op krachtiger wijze dan tol nu toe zal het In stituut een perscampagne moeten voeren. Wat het vervoerswezen betreft, wordt aange drongen op bet in ruimer mate verleenen van verkeersfaclllteiten. Van cardinale beteekenis acht de commissie den verhoogden graad van aantrekkelijkheid, welke Nederland dient 'te bezitten. In enkele groote badplaatsen worde een proef genomen oommte» bij het Departement van Koloniën. Omtrent deze overeenkomst, loopende voor het jaar van 1 Juli 1938 tot en met 30 Juni 1937, waaromtrent dezer dagen te Berlijn overeenstemming is be reikt, wordt van officleele zijde het vol gende medegedeeld: Ten aanzien van obligatiën, welke meer dan 3% PCt. rente dragen,, zullen Nederlandsche schuldeischers voor het meerdere, doch tot geen booger rentebedrag dan 5% pCt. in totaal te hunner keuze kunnen verkrijgen: een op1 naam van den schuldelscher staande, niet verhandelbare chèque op de Konversions- kasse, luidende in Reichsmark, welke voor de zelfde doeleinden, als tot dusver was bepaald, in Duitschland gebruikt kunnen worden, en/tot een onpersoonlijke chèque op de Kon versionskasse luidend In Reichsmark. Deze chèques kunnen terstond, bij een nader aan te wijzen Instelling in Nederland 30 pCt. van hun nominale reichsmarkwaarde worden ge realiseerd. Zij kunnen niet in Duitschland gebruikt worden. Onder deze transferove reenkomst vallen de vorderingen uit rent& en dergeljjke opbreng sten, die tusschen 1 Juli 1936 en 30 Juni 1937 opeischbaar worden en door de debiteuren aan de Konversionskasse betaald zijn. Ook vallen onder deze regeling de vorderingen, die na 1 Juli 1935 en op of voor 30 Juni 1935 opeisch baar geworden zijn, maar door nalatigheid van den schuldenaar of door eenigerlei alidere oor zaak niet voor 1 Juli 19S6 aan de Konversions kasse betaald zijn. De technische uitvoering is, voorzoover de uit effecten voortspruitende vorderingen betreft, opgedragen aan de Vereenlglng voor den Effec tenhandel, en voorzoover het de niet in effec ten belichaamde vorderingen betreft, aan den Postchèque- en Girodienst. Het groote congres van de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis" werd Vrijdag te Utrecht voortgezet. De morgenzltting werd thans voor gezeten door dr. J. E. Felsser, directeur van den G. en O. D. te Rotterdam. Dr. J. P. A. van der Pot, arts uit Terwolde, leidde de vraag in hoe de plattelandsarts wjjk- gebouw en Groene-Kruis-vereeniging ziet al» gezondheidscentrum. Spr. meent, dat de huiselijke ziekenverple ging het zwaartepunt moet blijven, met het wjjkgebouw als centrum voor soclaal-hyglënl- sche bemoeiingen. Tweede spreker was prof. dr. H. Selter uit Bonn, die een inleiding hield over het vraag stuk „Schooi en Tuberculose”. Als de sociale omstandigheden van een volk verbeteren, daalt automatisch de TBC.-sterf te. Op pell houtten van het weerstandsvermo gen is dus het geheim van de T.B.C.-bestrij- dlng, met name bij schoolkinderen. Derde spreekster was zr. Brooders, provln- claal-d<x:ente voor klnderhyglëne te Breda, die in aansluiting aan het betoog van dr. van eter Pot de vraag beantwoordde, hoe de verpleeg ster vijkgebouw en Kruisvereeniging ziet als gezondheidscentrum. De ochtendzitting werd besloten met een referaat van mr. Nlc. Beckers, lid van Ged. Staten van Limburg, over samenwerking tus- seben de bevolking en de Kruisvereeniglngen. met toelating van hazardspel, onder zekere be perkingen. Van groot belang is het in standhouden van stads- en landschapsschoon, waarbij gewezen wordt op de vernieling hiervan door de voort schrijdende lintbebouwing. en wordt rood en pijnlijk door de. son. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruin- créme, die Uw huid beschermt tegen ver vellen en zonnebrand en U tevena «nel mooi bruint, óók bij weinig of geen son. Flacon 90 cent. Tube 80 cent. Doos 50 en 25 cent. ebben twintig eeuwen christendom de wereld wel zooveel beter gemaakt dan ze tevoren was? Deze twijfel besluipt' onwillekeurig den modernen mensch, wan neer hij de economische ontreddering van de hedendaagsche maatschappij gadeslaat, en bij dieper gaande waarneming van dit verschijnsel tot het inzicht geraakt, dat de oorzaak der ellende gezocht moet worden bij de menschelUké hartstochten. De mensch is ten kwade geneigd, en de strijd van twee duizend jaren tegen deze kwade neigingen, schijnt geen ander resultaat te hebben op geleverd dan een verschrikkelijke débècle, een crisis van den geest, een aigemeene malaise, een onveiligheid en een onbetrouw baarheid van alles en iedereen. In zulk een wereld schijnt het christelijke optimisme niet meer <9 zijn plaats. Angstig vraagt men zich af, of de poorten der hel niet de gehee le samenleving overweldigen en haar ma ken tot een pandemonium van losgebro ken instincten. Waar Is de weerbaarheid van het christendom gebleven?. Is zij ver schrompeld tot een kleinmoedige behouds- kracht, een voorzichtig politiek conserva tisme, dat zich uit bangheid voor de toe komst angstvallig vastklampt aan het ver- ledene, of leeft deze kracht van het Pink stervuur nog werkelijk in de harten van de geloovlgen, ontstoken door den gloed -van de liefde? Dit is de beslissende vraag van het ka tholicisme der twintigste eeuw, en het is de beslissende vraag van het katholieke geloof in de wereld van alle tijden. Noch de uit gebreidheid van het aantal der geloovlgen, noch de materieele voordeelen eener krach tige, wel-onderhouden organisatie, noch de eensgezindheid van opvatting kunnen het leven van de kerk verzekeren, indien het vuur is uitgedoofd, dat Christus op aarde kwam brengen, en waarvan Hij wilde, dat het ontstoken werde, waarvan Hij wil, dat het brandend blljve. Sint Paulus waarschuwt de geloovlgen: „Dooft den geest niet uit”. Het Boek der Openbaring spreekt: „Och, of gij warm waart of koud, maar nu gij lauw zijt, zal ik u spuwen uit Mijnen mond." Maar de zekerheid -is gegeven, dat de zending van den Heiligen Geest in de wereld niet wordt verijdeld door de booze machten: „Zie Ik zal u Mijnen,Geest zenden, den Troos ter. Hij zal met u zijn tot het einde der tijden”. Plnksteren is het feest van deze zending, die wij niet moeten opvatten als alleen een historische gebeurtenis, welke zich in de geschiedenis der menschheid éénmaal voor deed in de zaal te Jeruzalem, waar de apos telen vergaderd waren, en waar onder het geluid als van een hevig ruischenden wind, de Heilige Geest nederdaalde onder de ge daante Van vurige tongen, zoodat Sint Pe trus* sprekende, de talen voerde van al de verschillenden, die naar hem luisterden, maar welke wij ons bewust moeten zijn als *n z*ch altijd opnieuw, zich in 'elke ziel van eiken geloovige herhaaldelijk manlfestee- fend wonder der goddelijke genade, waar- door in"het leven van elke ziel het verband met de mystieke gemeenschap der heiligéh wordt onderhouden, en waartloor eln elke ziel het wonder der liefde tot levende wer kelijkheid wordt. Slechts het geloof in dit leven van het mystieke Lichaaip van Christus op aarde en in den hemel, kam kracht verzekeren, die het christendom werkelijk weerbaar maakt tegen de poorten'"'der hei» tegefi de schijnbare overmacht van „deze wereld”, 3« per.,J“r guWen“ beschlkkln8 beheerscht door felwerkende hartstochten en instincten. Het is inderdaad een waar neembare, zij het een .bedrieglijke schijn, dat het katholicisme in de wereld over een minderheid van geestelijke kracht bpschikt, en ware er niet de verzekering van het eeuwige voortbestaan en de eeuwige ze gepraal der Kerk, men zou redenen kun- - nen vinden om zich af te .vragen, of het nog zin heeft, te gelooven aan het goede in een maatschappij, waar de overwinning schijnt weggelegd voor het klaarblijkelijk kwade. Doch de zending van den Heiligen Geest betgekent, in elk. tijdperk van de ai gemeene geschiedenis, en in elke periode van het persoonlijke leven, dat de kracht der Goddelijke liefde, de genade, een ge heimzinnig leven onderhoudt, sterker en geheimzinniger dan het waarneembare le- Ven. Het is dit mystieke leven der genade, daartegen alle boosheid van de wereld on vermogend is, en waarop zij terugstuit als op een ondoordringbaar schild. Twintigreeuwen christendorfl' zouden de wereld hebben veranderd van aanzien, in- dien gfidiirnniia- ri-—ntwintig eeuwen bij ^alle christenen het Pinkstervuur ware bran dend gebleven, indien zlf gedurende al die eeuwen door de kracht der goddelijke lief de weerstand hadden geboden aan de be koringen van den duivel, de wereld en het vleesch- Beschuldigingen baten hier echter niet. Het valt altijd makkelijker aan te wij zen, wat verkeerd is, dan het verkeerde te herstellen, maar deze herstelling is het eenlge, waarop Ket aankomt, en in het bij zonder onze tijd kan zulk een herstel niet missen. Want onze tijd moge door vele rampen geteisterd en door velé schokken uit het evenwicht geslagen zijn, het is een tijd, die zoekt naar de voldoening van hooge elschen der ziel, en op de tallooze vragen van aller lei aard, welkedeze tijd stelt, kan geen antwoord worden geboden, indien niet het herstel van den geest begint bij de erken ning, dat de menschelfjke denkkracht en de menschelijke zielskracht hulpeloos blij ven zonder de verlichtende en troostende en inspireerende werking van den Heiligen Geest, den Geest der liefde. Hij is de Verlichter, die de duisternissen doorbreekt met den straal der hoogste wijs heid, en in dit licht worden de gebeurte nissen niet meer beoordeeld volgens de we- Ter zake van het in contanten uit te betalen gedeelte is, na zorgvuldige af weging van alle bij het betalingsverkeer met Duitschland betrokken belangen, overeenstemming bereikt, strekkende, dat dit gedeelte ongewijzigd blijft ge handhaafd. alle Hun zal hun schijnbaren eerbied voor het Epis copaat overtreffen. Zelfs wordt door enke len gevreesd, dat ook echtgenooten en on mondige kinderen te lijden zullen hebben. Hoe dit ook zij, vaststaat dat vele Katho lieke leden der NBH. door deze publicatie hunner geestelijke leiders voor een zwaar gewetensconflict zullen worden geplaatst Katholieke leden der N.S.B., gij weet dat onze Beweging volkomen de gewetensvrij heid en de godsdienstige overtuiging res pecteert Ik stel er prijs op nogeens uit drukkelijk te verklaren, dat dit principleele standpunt ook door dit optreden uwer ker kelijke autoriteiten ongewijzigd blijft, zoo dat het geheel aan u wordt overgelaten te doen, wat uw geweten u voorschrijft Moge God u doen handelen In Zijnen Oeest Vrijdagmiddag is het Groene Kruiscongres te Utrecht voortgezet met een rede van prof. dr. W. M. van der Scheer, hoogleeraar in de psy chiatrie en neurologie te Groningen óver „Wat te wenschen Is op het gebied van geestelijke volksgezondheid In verband met de kruisvere nigingen’Spr. vestigde o. m. de aanctacht op de toenemende ontwikkeling van de voorzorg en de nazorg. Ondanks de oprichting van een federatie Is het echter nog niet tot een geor ganiseerde samenwerking gekomen. Spr. meent, dat oe kruisverenigingen de helpend? hand kunnen bieden. Ztf zouden alch met den prac- tischen arbeid kunnen belasten en het weten schappelijk werk aan de specifieke organisaties overlatcn. Spr. pleit voor dlstrictsgewljze orga- nlaat'e Als tweede spreker voerde dr. Hewyer uit Parijs bet woord over de ..Hygiene mentale de l’enfanr”. In zjjn voordracht wees spr. op de groote behoefte aan klndenenuwartsen. Prof. dr. P. R. Michael uit Groningen sprak vervolgens over „De bestaande wenschen op het gebied van de zorg voor lichamelijk gebrek- klgen in verband met de kruisvereeniglngen”. Spr. is van oordeel, dat de kruisvereeniglngen op dit terrein nuttigen aanvullenden arbeid kunnen verrichten. De laatste spreekster was mej. Alice Jackson uit Croyjjon, die een referaat hield over ,ƒ»ƒ- chologie en ziekenverpleegster". ondergeteekenden achten zich ver plicht mede te deelen, dat zij binnen de {gelederen der NB.B. blijven strijden voor liet heil van Volk en Vaderland (Lg.l: M. d'Ansembourg, John. Boddé, Vlekke, N. J. van Leeuwen. E. v. Bönninghausen, Ven hoven, B. van Tol, Jan de Haas en 8. van den Hoek. Het bericht, dat R. K. Staatspartij en 8.D.A.P. een georganiseerde gezamenlijke poging zullen doen, om bij de behandeling van het Vaste-Lasten-Ontwerp het kabi- net-Colljn omver te werpen, Is volslagen*' onjuist, de insinuatie dat de bisschoppe lijke maatregel een roomsch-rood kabinet moet inlelden, louter laster. Natuurlijk zal het Vaste-Lasten-Ontwerp aan verschillende partijen gelegenheid ge ven voor gemotiveerde kritiek. Maar zelfs indien het werd verworpen, zou het kabi- net-Colljn zich daarvan weinig aantrek ken. De verhooglng van de rentetarieven der Ne derlandsche Bank met een vol percent over de geheele Unie is wel In hoofdzaak bet gevolg van de goudafvloellngen. welke de laatste we ken vleien waar te nemen. Deze goudafvloellngen, welke sedert 4 Mei totaal 27 millioen bedroegen en sinds de pu- olicatie van den laatsten weekstaat nog voort duren. worden voornamelijk veroorzaakt door den druk, die op bet Fransche betaalmiddel werd uitgeoefend en waarvan de gulden den weerslag ondervindt. Een aanwijzing In de disoontoverhooging, welke vóór de komende vacantledagen werd afgekondlgd. zag men wel in het feit dat het particulier disconto zich Donderdag reeds bo ven bet bank-dlsconto bewoog. ingesteld een „Commissie van advies nopens concrete uitbreiding van de economische sa menwerking tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië.” Benoemd zijn: tot lid en voorzitter van die commissie de heer dr. A. A L Rutger», lid van den Raad van State; tot leden 5. Ir. Ch. G. Cramer, mr. A M. Joekes en M. J. M. van Poll, leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; dr. H. M. Hinchfeld, dlrecteur-generaal van Handel en Nijverheid; Ir. Alph. L. H. Roebroek, dlrecteur-generaal van den Landbouw; H. van Qibenhorst Tengbergen, administra teur, hoofd der afdeellnp Invoerrechten bij bet Departement van Financiën; prof. J. van Gelderen, hoofd van afdeeling Crisiszaken van het commissariaat voor Indi sche Zaken bij het Departement van Koloniën; prof. H. A Kaag, hoogleeraar aan de R.K. Handelshoogeechool te Tilburg; Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, tweede voorzitter van den Chr. Boeren- en Tulndersbond in Nederland; Ch. J. I. M. Welter, voorzitter van den on- ttememersraad voor Ned.-Indlë; Gottfr. H. Crone, voorzitter van .de K. v. K. en p. vóór» Amsterdam; mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Bond van eigenaren van Ned. Indische suiker ondernemingen. en Raden Adlpatl Ario Soejono, oud-lid van het College van Gedelegeerden van den Volksraad, te voren regent van Pasoeroean; tot plaatsvervangende leden: voor dr. H. M. Hirschfeld. in verband met diens mogelijke afwezigheid gedurende een deel der besprekingen, de heer J. de Wi commies bij het Departement Har heid en Scheepvaart en voor Ir. Roebroek, de heer ir. R. P. Bont huis, hoofd van den Bultenlandschen Land- bouwvoorllchtlngsdlenst. Aan de commissie is toegevoegd al» secreta ris de .heer jhr. mr. H. A. Loudon, adjunct- Na deze inleiding, die de daaronder staande verklaring ensceneert, leest men zonder motiveering: Door dit nieuwe herderlijke schrijven worden dus getroffen allen, die in belang rijke mate steun verleenen aan de N.S.B., m.a.w. de In onze Beweging vooraanstaan de kameraden. De ondervinding heeft ons echter geleerd, dat de farlzeérs en de schriftgeleerden, die hier te lande In groo- ten getale ons volk onveilig maken, ook op dit herderlijk schrijven hun uitlegkunde zullen toepassen, daarbij zich spiegelend aan het voorbeeld hun gegeven door den Regeeringspersdlenst. toen de politieke partijen het ambtenarenverbod van de Re- geering eischten. Hoewel het voor ieder duidelijk is, dat „in belangrijke mate steun verleenen” meer beteekent dan .steun verleenen" en „steun verleenen” meer dan „sympathi seer en met”, en toch ieder zal aannemen dat de bisschoppen in staat zijn zuiver te zeggen wat zij bedoelen, zullen de hand langers van de R. K. Staatspartij en .daarmede samenwerkende marxisten nog meer dan te voren verkondigen, dat alle NB-B.-ers getroffen moeten worden. politieke haat tegen onze Beweging In de Nenijtohai te Rotterdam wordt, een tentoonstelling gehouden, de Hocapolis een expositie van alles wat het hotel- en reetau- rantweaen aangaat. Men heeft hier getracht alles v*t dit bedrijf aan ingrediënten ge bruikt ten toon te stelle» in de milieus van de herkomst. En waar het hotel- en cafébedrijf zijn grondstoffen betrekt uit alle deelen Van dé wereld is hier een wereldtentoonstelling in het klein verresen. -9 -9 -9

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5