De toestand verbeterd regeeringsverklaring Verkiezingen Provinciale Staten in België 1 Blum’s ONS BLAD F in in TOTALE UITSLAGEN VELE WETSONTWERPEN AANGEKONDIGD HET VERZET TEGEN DE JAPANSCHE AGRESSIE Het nieuws van heden DE BAROMETER PRINS PAUL EN BENESJ TE BOEKAREST JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER J MAANDAG 8 JUNI 1936 Verloop der staking o Ka6tnef«t>orming NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 205 Vrede met alle naties Mobilisatiebevel van Tsjang Kai Sjek? Joodsche fabriek totaal vernield is ft- Toen de reéhtoche afgevaardigde Xavier Val- lUIIIIUM Nieuwe gouverneur van de Fransche Bank De Negus weldra naar Zwitserland Schuschnigg te Weenen teruggekeerd Blum antwoordt de inter pellanten Arabische franctireurs schieten ook op de Brit sc he soldaten Vergelijking met de Kamerverkiezingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het verdere verloop Hy zal echter niet in persoon de zitingen van den Bondsraad bijwonen Geen wyziging in de valuta- politiek der regeering Von Ribbentrop weder té Berlijn ^5 Het regeeringsprogram zal bestaan in het verwezenlijken van het program van het Volksfront Rede van koning Carol over de belangen der Kleine Entente et succes der rexisten, fronters en communisten zet zich voort i 2 BEZOEKT DE RESIBEBTIEWEEK VAN TOT 8N MKT 15 JUNI Dinsdag: Militaire Wandeling der Cavalerie; Kinderfeesten: Openb. Orgelbe*p Or. Kerk; TTaagwhe Bedrijvenoptocht: Oymnasttek-demonstraUe; Pa- •ar Malam: Tooneel. Revue, etc. (Zie officieel programma De organisaties der werknemers i werkgevers stellen geza menlijk voorwaarden op Het manifest van Kanton bedoelt slechts Nanking aan te sporen handelend óp te treden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS wel heel ongewoon uitgedoste eerewacht vormden de leden van een Ween- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD (provincie Um- De staking Léon Bhun in de van Schaschnigg ie Weenen teraggefceerd. Ntewwe gouverneur van de Franeebe Bank. Von Ribbentrop wederom te Berlijn. de Moordaanslag te Umuidesi. Fokker op Schiphol gehuldigd. i I naai Stand o* Maandna ta vjm: 168.1 Vorige stand: 18*4 Binnenkort ia de benoeming te verwachten van kapitein J. H. van Riesen tot adjwnet-inspectear voor den iuchtbeechermingadienst. bruik maken van de wapenen, waarbij deze vaak heftigen tegenstand heeft te overwinnen. VENETIE, 6 Juni. (Reuter) De Oostenrijksche Bondskanselier Schuschnlgg is vanmorgen per vliegtuig uit Venetië vertrokken en te 12.48 uur te Weenen aangekomen. BERUJN. 6 Juni. (DUB.) Voo Ribbentrop is hedenmiddag uit Engeland te Berlijn terug gekeerd. De onlusten in Palestina duren veert. Vuvge- vechten in tal van plaatsen. at- O 322.841 (282977) 688 278 1875 Ml 280 625 271.4911 176.888 (166.7371 750.289 <767.5221 138.791 (143 2331 PARUS, 8 Juni (A.N.P.1 In Versailles is de staking ook overgeslagen op het personeel der begrafenisondernemingen. De prefect heeft daarom opdracht gegeven aan de stedelijke po litie een aantal begrafenissen te verrichten. In het Noorden des lands is de toestand on gewijzigd. maar het personeel van de autobus- Versailles heeft vanochtend In den Senaat werd de regeeringsverklaring voorgelezen door Daladier. De volledige uitslag van de heden gehouden provinciale verkiezingen is als volgt: St een Het verzet tegen de Japaneehe agressie; taeM- Uaattebevel van Tsjang Kai Sjek? Tot raadsheer in den Hoogen Raad ia benoemd mr. J. E. van der Meuten, vtee-preaident van de Utrechtsche rechtbank. M*r Arnold Say* van <'o H. Landstichting «■- derschetden. geen- tijen verklaring Franeebe Kamer. Naar aanleiding van de benoeming van La- beyrie tot gouverneur van de Banque de France, in de plaste van Tannery publiceert het mi nisterie van Financiën een communiqué, waar in erop wordt gewezen, dat deze verandering In de leiding van de Fransche circulatiebank niet moet worden uitgelegd als een wijziging van het standpunt der regeering ten aanzien van de valuta. BRUSSEL. 8 Juni (Reuter). Het blad „Ving- tiéme Slede" acht het uitgesloten, dat van der Velde’s poging om een kabinet te vormen, succes zal hebben. Het blad beveelt de benoeming aan van een persoon bulten de partijen. s PARIJS, 6 Juni. (Reuter). De Franeebe ministerraad heeft een decreet goedgekeurd, waarbij de gouverneur van de Banque de France, Tannery, wordt vervangen door den procureur-generaal van de Rekenkamer, Emlle Labeyrte. Tannery is tot honorair gouverneur benoemd. In de zitting van de Kamer hebben da tumult ontketend, dat de zitting eenigen t(jd meeat worden geeeherst. Nieuwe mededeeiingen ever de etectrifleatte b(j de Ned. Spoorwegen. O O Ten opzichte van de internationale poli tiek wordt gezegd, dat de klaarblijkelijke wil van bet land uitgaat naar behoud van den ondeelbarea vrede met alle naties ter wereld en voer alle natten. Bjjna overal zijn de telefoondraden tusschen Jericho en Bethlehem doorgesneden. Een Jood sche fabriek, gelegen bij het klooster van EU op den weg naar Bethlehem is door groep Arabieren volkomen vernield. De Arabie ren schieten thans niet alleen op Joden, maar hebben zelfs reeds verscheidene salvo's gekist op wagens, waarin zich een afdeellng Engelsche soldaten bevond. LONDEN. 6 Juni. (Reuter.) In een belang rijke verklaring aan Reuter heeft Lo Wen Kan, die practlseh de bultenlandsche politiek van den politieken raad van het Zuld-Westen (de regeering van den bond der vier groote Zuid- Ohmeesche provincies) leidt, het volgende ge zegd: verpUchtlngen en het woord. Frankrijk wenscht vurig een satie van de collectieve velUgheid. welke waanzinnigen bewapeningswedloop, waarin heel Europa vastzit, zal stuiten en welke leiden tot een internationale overeenkomst be treffende publiciteit en voortschrijdende ver mindering van en contróle over de nationale bewapeningen. De politieke raad van het Zuld-Westen heeft besloten zich te verzetten tegen de Japansche agressie, maar geen oorlog te voeren. Dit verzet tegen Japan geschiedt uit zelfver dediging en moet niet verward worden met oorlog. Ieder bevel tot mobilisatie of het on dernemen van een expeditie tegen Janan in Noord-Chlna moet uitgaan van de Centrale regeering. Het manifest van Kanton dient beschouwd te worden als een verzoek aan Nanking, in het verzet tegen Japan de leiding over het volk op zich te nemeh. Deze verklaring heeft de atmosfeer weder eenigszins opgeklaard en de vlucht van den Kantonneeschen dollar geschiedt niet meer op zulke groote schaal. In sommige kringen meent men te weten, dat Kanton een geste heeft ge daan, en dat het waarschijnlijk geen andere maatregelen zal nemen, alvorens de Centrale regeering handelend optreedt. Uil de tot dusver bekende uitslagen blijkt 'groote wijziging in de krachten der par- fn verhouding tot de op 37 Mei JJ. ge houden kamerverkiezingen. De socialisten vertoonen eenvlichten achter uitgang in het geheele land. De katholieken en liberalen handhaven hun posities en vertoo nen hier en daar een lichten vooruitgang. De rexisten boeken verliezen in de provincies Na men en Luxemburg, maar zijn vooruitgegaan in Brabant, Luik en Henegouwen. De frontisten zijn vooruitgegaan in West-Vlaanderen De vrede is identiek met eerbiediging van de Internationale wet en de Internationale over eenkomsten zjjn Identiek met de trouw aan de aangegane verplichtingen en het gegeven organl- den Bé zat Volgens een te Jeruzalem gepubliceerd commu niqué. dat hedenmorgen door het departement van koloniën is ontvangen, is een kleine brug op den weg Ramallah-Latrum met behulp van springstoffen beschadigd. Te Motza op den weg HebronBeersjeba zijn in den loop van den nacht schoten gelost. In de laatste plaats heeft de politie een voorraad kruit gevonden, die ge stoten was van de diensten der openbare wer ken. Te AJaml is een menigte van 300 betoogers door de politie verspreid, aonder dat van de wapenen gebruik behoefde te worden gemaakt r i i I BOEKAREST, 6 Juni (Reuter). Op hei koninklijk plein is ter eere van Prins Re gent Paul van Joego Slavië en van president Bene*j van Tsjecho-Slowakije een groote pa rade gehouden. De eigenlijke politieke be sprekingen tusschen Prins Regent Paul, Be- neaj en Koning Carol zulten «uzi morgen aanvangen in tegenwoordigheid van Titoe- lescoe en Krofta. De regeering zal dezen algemeenen wil van het Fransche volk tot gedragslijn nemen, het geen geenszins een teeken is van laten begaan ot een bewijs van zwakheid. Ter uitvoering van deze binnen- en bulten landsche richtlijnen heeft de regeering geen ander dan het met de democratie overeen te brengen gezag noodlg, maar dat dan ook in zjjn geheel. Het gezag in de democratie wordt gevormd door snelheid en energie van een me thodisch overlegde actie en de overeenstem ming van die actie met de uitslagen van het algemeen kiesrecht, voorts door de trouw aan de gegeven beloften aan de kiezers en de vast beslotenheid een einde te maken aan alle vor men van corruptie. lat bezwaar maakte tegen de aanwezigheid van Pierre Cot in het ministerie, zulks naar aan leiding van diens houding tijdens de bloedige gebeurtenissen te Parijs op 7 Februari 1934, be gonnen de communistische afgevaardigden den naam van den vroegeren prefect van politie Chiappe te roepen. Zij maakten zich gereed om Chlappe, die als afgevaardigde voor Corsica in de Kamer zitting heeft, te lijf te gaan doch dit werd door de ordebewakers verhinderd. De Kamervoorzitter, Herriot, slaagde er niet in de orde te herstellen, zoodat de zitting voor 10 minuten werd geschorst. Na de hervatting veroorzaakte Vallat een in cident door te verklaren, dat Frankrijk thans voor het eerst door een Jood wordt geregeerd. Herriot protesteerde tegen deze uitlating en riep Vallat tot de orde. „Ik ken,” aldus Herriot, ,Jn dit land noch joden, noch katholieken, noch protestanten. Ik ken slechts.Franschen." Deze taak kan slechts ten uitvoer worden ge legd wanneer allen medewerken. „Trouw aan onze verplichtingen zal onze stelregel zijn. Het openbaar welzijn zal ons doel vormen." Een onbevestigd bericht meldt, dat Tsjang Kai 8Jek een geheim bevel tot mo- bilteatte afgekondlgd beeft en 3M.0M man troepen aan de grenzen der provincies Kiangsi, Hoenan en Kweitajsu concentreert. Nadere bijzonderheden over den Leger- VlooCdaq op 12 Juni te Amsterdam. Nadat in de hedenmiddag gehouden Kamer zitting nog verschillende afgevaardigden der oppositie aan het woord waren gekomen, ant woordde Blum de interpellanten. Hij stelde o.a. vast, dat de deflatie, die in de vorige zittingsperiode der Kamer is beproefd, op een mislukking is uitgeloopen. Blum zeide van meening te zijn, dat de eco nomische activiteit opnieuw bezield moet wor den. De productie diende te worden verhoogd, en het land moet het vertrouwen zelf her vinden. Volgens officieele kringen zullen de staats hoofden der Kleine Entente zich bezig houden met de kwestie van een eventueele restauratie der Habsburgers, de onafhankelijkheid van Oostenrijk, de betrekkingen tusschen de Kleine Entente en Duitschland, Italië en andere lan den enz. De volgende week zullen reeds voorstellen worden Ingediend betreffende amnestie, 40- urige werkweek, collectieve arbeidsovereen komst, vacantie met behoud van loon, een plan voor groote openbare werken, nationalisatie der wapenfabricage, een graanbureau, dat tot voorbeeld zal dienen voor de revalorisatie van de andere landbouwproducten, zooals wijn, vleesch, melk, verhooglng van den leerplichti gen leeftijd, hervorming van. het statuut van de Bank van Frankrijk, waardoor overwicht van de nationale belangen wordt gewaarborgd, een eerste herziening van de wetsdecreten. ANTWERPEN. 8 Juni (Reuter). De staking van het tram- en autobuspersoneel is geëin digd. De elschen der arbeiders zijn ingewil ligd. BRUSSEL. 8 Juni (Reuter). Vandaag heb ben in heel België in de grootste kalmte de verkiezingen voor de provinciale staten plaats gehad. In de mijnstreek van Doual is het stakers sedert Donderdag van 350 tot on 20.000 gestegen. Ook het personeel der en brikettenfabrieken beeft zich bij de staking aangesloten. De Bond van Warenhuis-fabrikanten evenals dit reeds door andere ondememersbon- den geschiedde, verklaard alle onderhandelln- gen tot belegging van het conflict te zullen af breken, Indien het persAieel de bezette waren huizen niet ontruimde. De Bond van Electriotens deelde mede, dat er in dezen bedrijfstak geen algemeene Making heerscht. De staking van verschillende particu liere electriclteitsfabrieken heeft slechts ten doel voor deze arueiders in de toekomst betere arbeidsvoorwaarden en levensomstandigheden te verkrijgen. Zaterdag werd ook de rivierscheepvaart door de stakingsbeweging getroffen. Vooral in Noord-Frankrijk. in de omgeving van Rijssel, zijn de bemanningen van talrijke vrachtsche pen in staking gegaan; Zij legden hunne sche- pen’daVirs over rivieren en kanalen, teneinde op deze’.wijze elk verkeer ónmogelijk te maken. Ook. in Reims heeft de staking zich verder uitgebreid. De staking in de Parjjsche metaal industrie schijnt echter te verminderen. Tus schen de directie der Renault-fabrieken en de arbeiders schijnen de onderhandelingen reeds zoover gevorderd te zijn, dat nog slechts een enkel geschilpunt te regelen overblijft. De werkgevers hebben zich bereid verklaard 72 «brkuren als betaalde vacantie toe te staan, de arbeiders elschen echter 96 uur. Desniette min hoopt men, dat de arbeid reeds heden we der zal kunnen worden hervat. PARIJS, 6 Juni. (Reuter). He denmiddag heeft de nieuwe Fran sche premier, Léon Blum, in de Ka mer de regeeringsverklaring voor gelezen. Wü ontleenen hieraan het volgende: De taak der regeering is van den aanvang af door de uitspraak van het volk bepaald: het behoud van de democratische vrijheden tegen alle pogingen tot geweld, het be houd van den vrede. Het regeerings program zal bestaan in het verwe zenlijken van het program van het Volksfront. LONDEN, 8 Juni. (Reuter). Naar het Abes- sinische gezantschap te Londen mededeelt, zal de negus binnenkort Londen verlaten en zich naar Zwitserland begeven. Hij zal echter niet in persoon de zittingen van den Volkenbonds raad bijwonen. Het desbetreffende communiqué der legatie luidt als voolgt: .Keizer Haile Selassie zal binnen een A twee weken uit Engeland vertrekken. Zijne Majes teit zal vermoedeUJk een bezoek aan Zwitser land brengen. De zittingen van den Volken bondsraad zal hij' niet in persoon bijwonen, doch wel zal hij er zich laten vertegenwoor digen. De keizer verlaat Engeland niet eerder dan hij oorspronkelijk voornemens was te doen. Het lag nimmer in zijn bedoeling, -er zich permanent te vestigen.” De diplomatieke correspondent van de „Observer” wijst er in dit verband op, dat de keizer heeft doen weten, dat hjj zich wel is waar niet meer met de leiding der Abessi- nische staatszaken belast, doch dat hij geen afstand van den titel van keizer van Abes- sinië gedaan heeft. Indien hij gedurende lan gen tijd in Londen zou blijven, dan zou hij verplicht wezen zijn incognito op te geven en de Briteche regeering te verzoeken hem als keizer van Abessinië te erkennen. Aangezien van zulk een erkenning geen sprake is, besloot de negus uit Engeland te vertrekken. Liberalen Katholieken Rexisten Vlaamsche nationalisten Socialisten Communisten PARIJS 8 Juni (Reuter). Er is overeenstem ming bereikt inzake de stakingen. Ten aanzien van de besprekingen, tenein de te trachten een einde te maken aan de stakingen, had Jouhaux verklaard, dat hij 8 hoopte, dat bij de hervatting der bespre kingen een overeenstemming tot stand zou kennen. Naar de minister van Binnenlandsche Za ken, Salengro, heeft medegedeeld omvat het tusschen de vertegenwoordigers van den algemeenen bond van Fransche voortbren ging en die der C. O. T. tot stand geko men accoord het volgende: le het recht van vereenlging; 2e. erkenning der fabrieks- afgevaardlgden3e. verhooglng der salaris sen, varieerend van 7 tot 15 procent; 4e. voorwaarden en wijze van hervatting van het werk en <5e toepassing door de werk gevers van dq wetsontwerpen, die bij het bureau van de kamer zulten worden inge diend, met betrekking tot de invoering van een werkweek van 40 uren en betaalde va- canties. JERUZALEM, 5 Juni (Reuter). Vrij wel overal rondom Jeruzalem wordt ge- schoten. Zelfs de Joodsche universiteit op den berg Scopus, het krankzinnigen gesticht te Jeruzalem en de stedelijke slachthuisen hebben te lijden gehad van het vuur der Arabische franctireurs. maatschappij te hët werk hervat. Op bevel van den Minister van Binnenland- sche Zaken, Salengro, is een speciaal nummer van de Solidarity Francaise in beslag genomen, waarin ojn. de volgende zinsneden voorkomen: „Het vaderland is in gevaar.... de joden en de vrijmetselaars zjjn de verantwoordelijken. de joden en de vrijmetselaars zijn de vijan den....” Het ministerie van Arbeid deelt mede, dat tijdens de voor den minister van Arbeid, Lebas, bijeengeroepen conferentie van patroons en werklieden in de meelfabricage uit de omgeving van Parijs in principe overeenstemming werd bereikt, aangaande het collectief contract en dat morgen de besprekingen over den inhoud daarvan zullen worden geopend. Dientengevolge zal ook het werk dien dag worden hervat. In afwachting van de totstand koming van het collectief contract werden voor- looplge minimum-k»nén vastgesteld. De minister van Financiën, Vincent Auriol. heeft den secretaris van de vakvereenlglngs- kamer der bankbedienden ontvangen, die hem in kennis stelde van de elschen der bankbedienden Minister Auriol heeft onmiddellijk besprekingen gevoerd met den voorzitter van de syndicale bankunie. Ais eerste resultaat werd bereikt, dat de beide par tijen tot overeenstemming zijn gekomen dat Woensdag de bepalingen van het collectief contract zullen worden besproken. BUREAUX: HOF 6, ALKAAAAR TeMoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger .Koning Carol heeft vandaag een lunch aan geboden ter eere van den TSjecho-Slowaakschen president BenesJ en den Joego-Slavischen Prins- Regent Paul. De Koning hield bij dese gelegenheid een re de, waarin hij er den nadruk op legde, dat een der eerste belangen van de Kleine Entente is de eerbiediging der tegenwoordige grenzen en der vredesverdragen. Wij moeten, aldus Koning Ca rol, trouw blijven aan den Volkenbond en Indien de ervaring medebrengt, dat In het pact veran deringen moeten worden aangebracht, zullen wij geen enkele inbreuk op het principe van gelijk heid der staten of eenig voorstel, dat de ver zwakking van het pact beoogt, aanvaarden. Ten slotte verklaarde de vorst het oogenblik ge komen te achten om elk jaar een bijeenkomst der staatshoofden van de Kleine Entente, bijge staan door hun ministers van Bultenlandsche Zaken, te doen plaatsvinden. Prins Paul sloot zich b(j de woorden van Ko ning Carol aan. Aantal te verdeeten zetels: 686. De verdeettng hiervan la aldus: Socialisten: 221 (verlies 20). Katholieken: 224 (verlies 84). Liberalen: 89 (verlies 6>. Rexisten: 78 (winst 78). Frontsisten: 50 (winst 18). Communisten: 27 (winst 20). Eupensche volkspartij: 3 (winst 1). „Voor België" (arrondissement Vervier») 3 (winst 2). Afzonderlijke katholieken burg): 2 (winst 2). Landbouwbond (provincie Luxemburg) (verlies 2. De globale uitslagen der provinciale verkie zingen in vergelijking tot die van de kamerver kiezingen van de vorige maand zijn als volgt: PARIJS, 8 Juni (Reuter) Alle bladen zijn verschenen, maar slechts in vier pagina's, daar de staking in de papierfabrieken tot zuinigheid met papier dwingt. Daar de benzinevoorraden van bijna alle ga rages uitgeput zjjn, rijden op straat slechts weinig auto’s. De benzlnevoorzlening zal heden hervat wor den. Voor het geval de benzinevoorraden der artsen, bakkers en van de autobusdiensten uit geput zijn, zal benzine van het leger beschik baar worden gesteld. De toestpnd is onveranderd in de fabrieken, waar het personeel de werkplaatsen symbolisch bezet houdt, aooals bjj Renault. Niets doet te Parijs voorzien, dat er eenige agitatie in de lucht zou hangen. De indruk te, dat de staking een „étappe” te. Evenals de vorige dagen het geval was, zijn de openbare diensten verzekerd: de water-, gas- en electridteltsvoorziening functionneert. evenals in het algemeen de transportdiensten. De melk werd overal normaal bezorgd en aanvoer b(j de hallen had op de gewone wijze Pla&tSe o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1