op De Vliegende Hollander Schiphol gehuldigd Moordaanslag te IJmuiden N.V. Glasfabriek Leerdam Zuivel gerecht en zijn zoo gemakkelijk HET NAT. FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN KIDDER INDE ORDE VAN DEN NED. LEEUW ”1 Verkeersongevallen Fokker spreekt POSTBODE VERDRONKEN Motor over den kop geslagen Pindaman ernstig gewond Het luchtfestyn TWEE KINDEREN GEWOND Jaarvergadering te Haarlem Tonny’s eerste vlucht Meisje door auto overreden EEN RUSSISCHE ORDER? Mor ede steun Taak der commissie Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN De samenstelling <1 Nieuwe commissaris der Spoorwegen Afscheid oud-minister Ysselsteyn Feestelijke middag bij stralende zon Men zag zjjn uniformpet in de Zuid-Willemsvaart drijven Jongeman bjj tragisch ongeval te Nistelrode omgekomen Drie personen onder Twyzel gewond JEUGDIG BRANDSTICHTER GEARRESTEERD Als voorzitter van de commissie inzake waterverontreiniging Worden de varen IS Juni gedoofd? NEER LANDS ZUIVEL VOEDT U GOED/ BRANDSTOF F EN LOODS IN VLAMMEN DRAAD ONDER STROOM GEGREPEN DOODELIJK ONGELUK TE HILVERSUM RESER VE-OFFICIEREN BUEEN Motorrijder, die niet kon sturen, reed hen aam Autobot sing tusschen Haar lem en Halfweg Onder den invloed van de brand- verhalen gekomen Een circulaire aan de burge meesters over de oprichting van plaatselyke commissies Door auto overreden en Individu lost schoten op straat en verwondt de vrouw van zyn zwager Fokker herdenkt en dankt allen die in die 25 jaren hem steun en medewerking gaven ,.w.- r.,_ Felle brand te Rynzaterswoude Besprekingen over scheepsbouw een p In van y. i ■n dan stond Fokker zelf op het podium, Mcbend met gllnsterwltte tanden ia zün De Commissie moet niet te groot zijn In haar moeten zijn vertegenwoordigd de voor- naamste instellingen van weldadigheid, welke zich met dit werk bezig houden. Indien naast deze instellingen lichamen zijn, die zich bij zonder interesseeren voor de nooden der nieuwe armen, kunnen ook vertegenwoordigers in deze Commissie worden benoemd. den toegezonden aan het bur In gemeenten, waar geen het van nca qua ••9 eter den ion, Zondagavond om acht uur is door het sprin gen van een band een motorrijwiel, rijdende in de richting Noord-Holland. op den Afsluitdijk bij Komwerderzand over den kop geslagen. De bestuurder kwam er goed af, doch de duo- rijder. O. Roos uit Den Haag, bekwam een ernstige wonde boven het linkeroog, terwijl hij vermoedelljk een pols heeft gebroken. Met een passeerenden auto is het slachtoffer, nadat door een dokter de eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Door de bewindvoerders der N.V. Glasfabriek - .Leerdam'* 1* Zaterdag de volgende mededee ling aan het personeel gedaan: Bewindvoerders deelen hierbij mede, dat da meerderheid van commissarissen en houders van prioriteltsaandeelen nog geen beslissing hebben willen nemen over het door de directie aan de aandeelhouders-vergadering medegedeelde reor ganisatievoorstel. Behalve dit reorganisatieplan is geen ander plan ter kennis van bewindvoerders gekomen. Bewindvoerders meenen daarom het pene neel erop te moeten wijnen, dat de kansen, dat de fabriek na IS Juni open zal blijven, wel zeer gering zijn geworden. Tenzjj vóór desen detain een reorganisatieplan doorga voeed aal zijn, of aan bewindvoerders het verlies door doorwerken veroorzaakt, gega randeerd wordt, sooals in het reorganisatie voorstel van de directie was voorzien, zal na 15 Jani de fabriek gesloten en zeilen de ovens gedoofd moeten worden, met alle gevolgen van dien. Voor zoover noodig, wordt hierbij dos aan alle arbeiders de dienstbetrekking »pr* segd per 13 Jnni 1936. Zaterdag heeft te Veghel een tragisch ongeval plaats gehad. De 30-jarige postbeambte D„ die op weg was naar het postkantoor, is op onver klaarbare wjjze tusschen sluis 4 en 5 in de Zuid- Willemsvaart geraakt. Daar niemand in de na bijheid was om hulp te bieden, is de ongelukkige jammerlijk verdronken. Het ongeluk werd ont dekt, toen de sluiswachter een uniformpet op het water zag drijven. Onmiddellijk vermoedde men, dat D., die niet op het postkantoor was aangekomen, verongelukt was. Na eenlge uren dreggen is het lijk van den drenkeling gevon den. De ongelukkige was gehuwd en vader van een.kind. IIIUÏ Fokker’s Spin, of zooals hij zelf zegt: zijn Spinne, kon Zaterdagmiddag wegens den sterken wind geen demonstratievlucht maken Het dageljjksch bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere Nooden heeft aan de burgemeesters van alle gemeenten een schrijven gezonden, waarin het een schema aanbiedt voor de oprichting en werkzaam heid van een Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden. In de Zaterdag gehouden vergaderingen van aandeelhouders der Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen en der Hollandse!» Ijzeren Spoorweg Maatschappij is tot commis saris benoemd In de plaats van wijlen jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, mr. dr. D A. P. N. Kooien te 's-Gravenhage. De man, die zich steeds meer opwond, snelde daarop naar de woning van zijn zwa ger van R. in de Pree. Krugentraai, ep korten afstand van zijn eigen woning. Hier loste hij wederom eenlge schoten, met het gevolg, dat de echtgeneote van van R. door een schampschot vrij ernstig in het gelaat gewond werd. Op den Loosdrechtschen weg te Hilversum is gistermiddag te zes uur de 21-jarige mej. C. - -9 WWW» Cdl De hulpverleening zal In den regel gepaard moeten gaan met een intensieve Individueele bemoeiing. Juist hierin zullen de Commissie en de in haar samenwerkende instellingen een bijzonder nuttig arbeidsterrein kunnen vinden. De Commissie zal in elk bijzonder geval moe ten uitmaken op welke wijze het toezicht en de moreele steun zullen worden verleend. Pistoors woonachtig te Amsterdam door auto gegrepen en gedood. Het meisje was met kennissen per flets uit Amsterdam gekomen om In Looedrecht week-end door te brengen. Bjj een kruising het rijwielpad met den weg heeft zü zander over- Op de Zeelsterstraat onder de gemeente Eind hoven, nabij de grens van Zcelst, is Zaterdag morgen omstreeks elf uur een ernstige aan rijding gebeurd. De motorrijder A. Ellens, stucadoor van be roep, wonende te Zeelst, die niet In het bezit was van een rijbewijs en de motorrükunst blijkbaar niet voldoende verstond, reed over genoemde straat en ontmoette daar twee kin deren; hij kon daarvoor niet voldoende ultwli ken en reed hen omver. De kinderen, het 9-jarig dochtertje van den heer Van der Werf en het 7-jarlg dochtertje van den heer Oosterhuis, moesten naar het Uit het voorgaande volgt, dat, wanneer in een gemeente geen of nagenoeg geen instel lingen bestaan, die zich met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden bezig houden, de burgemeester desgewenscht een Com missie van steunverleenlng in b'jzonuere nooden in net leven kan roepen, bestaande uit en kele door den burgemeester hiervoor geschikt geachte particuliere personen. In zeer kleine gemeenten is ook zelfs een dergelijke Commissie wellicht overbodig en zal de burgemeester de enkele aanvragen om steun persoonlijk kunnen behandelen. Het Nationaal Fonds stelt echter als regel bet bestaan van een „Commissie van Samen werking” op prjjs. Een Commissie behoeft „erkenning" door bet Nationaal Fonds, alvorens voor samenwerking met het Fonds in aanmerking te komeiv, Na verkregen erkenning zal de Commissie dienst- stukken portvrij kunnen verzenden onder „Bin- nenlandsche Zaken no. 1179”. De 35-jarige ongehuwde J. A. R., een bekend straattype te Blttard, die als gewoonlijk zwaaiend over straat wandelde, is Zaterdag middag op den Pudderenderweg door een auto aangereden. In ernstigen toestand Is de man naar eer. ziekenhuis overgebracht, waar hij Zondagochtend is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. In het stralend zomerweer zijn Zaterdagmiddag duizenden naar het feestelijk be vlagde Schiphol getogen, om er mee te vieren het 25-jarig vlieger-jubileum van den grooten Anthony Fokker. En onder hen was een uitgelezen gezelschap van voor aanstaanden uit den lande, die ge tuigen waren van de huldiging van den luchtvaartpionier, die bij deze gelegenheid door H. M. de Konin gin werd benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De volgende spieker, Ir. 3. E. F. de Kok, wees er op, hoe de K. L. M. haar opkomst en eersten bloei, behalve aan haar kranige piloten, heeft te danken aan de goede, betrouwbare, door Fokker gebouwde machines. Spr. hoopte dat Fokker nog tal van nieuwe types op de markt kon brengen en dat zijn aandeel in de Neder landsche leveranties grooter mocht worden dan de laatste Jaren het geval was. Ontroerend was Fokkers dank aan zün be jaarde moeder die aan de radio in de glorie van haar zoon deelde aan de nagedachtenis van ztfn vader, die toch den onhandelbaren zoon hielp ter verwezenlijking van zijn bulten- nlssig Ideaal en gelukkig nog gezien heeft hoe alles goed terecht kwam. Aan zijn ooms, voor al den juist overleden heer Eduard Fokker, die hem eveneens zoo krachtig had gesteund en die Maandag naar zijn laatste rustplaats wordt gebracht. ireau van dien Raad. 1 Armenraad is, zal de Commissie, hetzij door een van de samen werkende instellingen een onderzoek kunnen doen instellen, hetzij een der leden der Com missie persoonlijk uitnoodlgen zich hiermede te belasten. De binnengekomen hulpaanvragen komen, vergezeld van de noodlge gegevens, ter tafel in de vergadering van de Commissie. Indien deze na bespreking van oordeel Is, dat het geval voor hulpverleening in aanmerking komt en vast gesteld is, welke bemiddelende maatregelen gunnen worden getroffen en welk «drag onge veer voor den steun benoodlgd zal zijn, zal de vergadering trachten uit te maken, of een der samenwerkende instellingen bereid is zich met de behandeling van het geval te belasten. Indien de Commissie van Samenwerking er niet in slaagt het geheele bedrag, dat zü noodig acht, In eigen kring bijeen te brengen, zei de Commissie een beroep kunnen doen op liet Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. dat dit verzoek voor aanvullenden steun overweging neemt- De vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Amsterdam, mr. G. C J. D. Kropman, wethouder voor de Handelsln- richtlngen, deed mededeeling, dat het ge meentebestuur den heer Fokker wegens zijn vele verdiensten de zilveren medaille van de- stad Amsterdam heeft toegekend. Zondagavond omstreeks acht uur heeft op den hoek van den Heeschen weg te Oss een ernstige aanrijding plaats gehad, waarvan een plnda-venter het slachtoffer is geworden. De man kwam per fiets van de richting Heesch. heer Van Ysselsteyn indertijd bij de_Arbeidz- Toen hij de bocht wilde nemen Bij de Mare- chaussee-kazeme, kwam van den tegenoverge- stelden kant een auto, bestuurd door Th. uit Oss. Daar de wagen geheel links van den weg reed, was een aanrijding onvermijdelijk. De wielrijder werd tegen den grond geslingerd, terwijl de fiets onder den auto te pletter werd gereden. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toestand met verwondingen aan het hoofd en ernstige Inwendige kneuzingen per brancard naar het St. Anna-Ziekenhuis vervoerd. De auto werd door de politie in beslag genomen; een nader onderzoek zal worden ingesteld. Tegen zjjn reputatie in sprak Fokker lang, héél lang, in zijn dank allen omvattend, die hem in ztfn loopbaan ter zijde hadden gestaan. Nadat hij zijn erkentelijkheid had betuigd je gens H. M. de Koningin, Die opnieuw blijk heeft gegeven van Haar belangstelling in de luchtvaart, memoreerde Fokker zijn medewer kers van vroeger en nu, zjjn personeel allereerst, de vliegers die zjjn machines hadden gevlogen en zijn faam verbreid. rood-verbrand gezicht, dat altijd wat vreemd aandoet boven het plechtig-zwart van zijn jacket. Een hartelijk applaus be groette hem. - Allereerst wordt daarin opgemerkt, dat de Commissies zich niet zullen hebben bezig te houden met eenlge credletverleenlng, noch met steun in nature, noch met verleening van ge regelder! onderstand. Het werk der Commissie bestaat uitsluitend uit het verleenen van eenmaligen steun ult- keeringen ineens in die gevallen, waarin het verleenen van dien «♦-’in de kracht van de gewone instellingen van weldadigheid te boven gaat, en wel hoofdzakelijk aan z.g. stille armen, die door bijzondere nooden in moeilijkheden zijn gekomen. De hulpverleening door eenmaligen steur, aan de bedoelde personen blijft principieel allereerst de rechtstreeksche taak van de bestaande par ticuliere en kerkelijke instellingen. De minister is echter van de gedachte uitgegaan, dat waar schijnlijk in vele gevallen de bestaande Instel lingen van weldadigheid financieel niet in staat zullen zijn de noodlge hulp-lneens aan deze nieuwe of stille armen geheel te verstrek ken en dat dit slechts zal kunnen geschieden door samenwerking van meerdere zijden. Voor dergeljjke gevallen nu is de nieuwe Commissie van Samenwerking bedoeld. de belangrijkste momenten uit de geschiedenis «ter K. L. M. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft op den Rljksstraatweg Groningen—Leeuwarden onder Twtfzel een aanrijding plaats gehad tus schen een taxi uit Groningen, waarin zes jon gelui gezeten waren en een melkwagen van de Coöperatie De Eendracht” uit Twjjzel. Van de zes Inzittenden van de taxi bekwamen er drie schaafwonden. Zü konden, na verbonden te zjjn, met een anderen wagen hun weg vervol gen. Drie honderd liter melk van den melk- auto gingen verloren. De taxi werd zoo goed als geheel vernield en is later door een kraanwagen uit Groningen weggesleept. De melkauto werd slechts licht be schadigd. De Commissie inzake waterverontreiniging heeft in de vergadering, welke Vrijdagmiddag op het departement van Sociale Zaken werd gehouden afscheid genomen van haren voor zitter, Ir. H. A. van Ysselsteyn. Mr. dr A. L Scholtens, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken sprak namens den minister woorden van dank. Spr. wees op het vele organiseerende werk, dat de St. Joeeph-Ziekenhuls te Eindhoven worden HeTmelsje Oosterhuis bleek er het ernstigst aan toe te zijn, haar toestand is evenwel niet direct levensgevaarlijk. Het andere meisje werd minder gewond. Het motorrijwiel is In beslag genomen en de motorrijder in arrest gesteld. De officieele genoodigden en dat waren enkele honderden vereenlgden zich tevoren in den grooten Fokker-hangar, die met vlaggen, palmen, bloemen en tapijten in een groote feestzaal was herschapen. In het midnen, op een podium, prijkte een replica van Fokker’s eerste vliegtuig de Spin, waarmee hjj den grondslag legde van «t*n roemrijke loopbaan. Om de propeller van het thans zoo primitief schijnend vliegtuigje was een krans gehangen. Voor het toestel was het spreekgestoelte op gericht, omringd door een weelde van bloemen en bloemstukken in warme zomersche kleuren. Rondom in den hanger waren enkele typen van oude Fokker-toestellen geplaatst, o.a. ook bet door hem geconstrueerd» zweefvliegtuig, waarmee hij zich in 1922 als eerste met auto- kracht liet opsleepen. Staande in een hal ven cirkel om het spreekgestoelte volgden de ge noodigden dicht opeen de nu volgende huldlgingsplechtigheid, welke verliep in een spoedig schier ondraaglijke temperatuui, maar nochtans een recht harteljjk karakter droeg. In den hangar waren aanwezig o.m. de verte genwoordiger van H. M. de Koningin, tapltein- luitenant ter zee N. A. Rost van Tonnlr.ger., de Minister van Waterstaat, jhr. Ir. van Lidth de Jeude. leden van den Raad van State, van de beide Kamers der Staten Generaal, hooge mi litaire en civiele autoriteiten, vertegenwoordi gers van de regeeringsinstantles op luchtvaart gebied, van de burgerlijke luchtvaart, sport- en militaire vliegers en particulieren uit velerlei kringen. Later op den middag kwam ook bur gemeester dr. W de Vlugt. Allen werden in een inleidend woord welkom geheeten door een heer 3. E. van Tijen, onder-directeur der Fokker fabrieken. Indien slechts een der vertegenwoordigde in stellingen gelden beschikbaar stelt voor een be paald geval, zal ook het toezicht en de moreele steun in den regel aan dit instelling kunnen worden overgelaten. Indien meerdere instellin gen gezamenlijk het noodlge geld beschikbaar stellen, zal in onderling overleg moeten wor den vastgesteld, wie van hen zich met den moreelen bijstand belast. De Commissie zal. zoo zij dit in bepaalde gevallen gewenscht acht, ook een Individueel lid, voor zoover dit daartoe bereid is, met den moreelen steun kunnen be lasten. Bemiddelende büstand kan b.v. bestaan in het bevorderen van huurverlaging, van het gedeeltelijk kwijtschelden van schulden, van vermidering van hypotheekrente, enz., enz. Schiphol was in feeststemming. Overal vroolijk uitwaaiende vlaggen in de zon, zo mersche menschen op de voor het publiek gereserveerde gedeelten, groote groepen, die werden rondgeleld en boven alles uit schier ononderbroken het motorgeronk van de gaande en komende lijntoestellen, rond- vlucht-machines, militaire en sportvlieg- tuigen. Ook op de wegen en dijken rondom hadden tal van nieuwsgierigen zich opge steld, om van ver iets te zien van de lucht-demonstraties, die hét hoogtepunt van den middag zouden vormen. Daar meer woningen gevaar liepen, achtte de burgemeester, de heer J. A. Bakhuizen, bet raadzaam de assistentie van de brandweer van Alphen aan den Rijn in te roepen. Deze was spoedig ter plaatse en kon een gedeelte van de boerderij van den heer Visser nog redden. De brandstoffen-opslagplaats en hooiberg werden geheel door het vuur verteerd. Oorzaak van den brand is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. In naam van den heer Plesman die pas later per Koetilang uit Parijs arriveerde «prak de heer P. Guilonard. onder-directeur der K. L. M. Spr. herinnerde er aan. hoe de samenwerking tusschen den jubilaris en de K. L. M. al van 1919 dateert, dat volgens luchtvaartbegrippen al van ouden datum is. Als stoffelijk blijk van waardeerlng bood spr. den beer Fokker een album aan met foto’s van Zaterdagmiddag ’s tijdens den opbouw van de kermis te Nistelrode een tragisch ongeval gebeurd. De 22-jarige electricien M. van der Velden was bezig een der vermakelijkheids-in- stallaties aan het electrische net aan te slui ten. toen hij plotseling van een trap, waarop hu stond, viel en in zUn val een draad van de electrische leiding, waar stroom op stond, greep. De jongeman, die nog riep „Zet den stroom af”, bleef als levenloos aan den draad hangen. Hoewel men hem spoedig wist te bevrijden en de ongelukkige toen nog leefde, is hU eenlge oogenbllkken na den val overleden. Te Rijnzaterswoude is Zaterdagmiddag brand uitgebroken in een plaats bif den brandstoffen handelaar P. HiUenaar, die zijn zaak juist deze week had verkocht. In het gebouw was een groote hoeveelheid turf en andere brandstoffen opgeslagen, die natuurlijk spoedig geheel in lichterlaaie stonden. Het vuur sloeg over naar een aangrenzenden De vele verbalen over brandstichting te Sndhoven hebben to gevolg gehad, dat de baldadigheid sterk is toegenomen. Vrijdag ontdekte personeel van de Hema in de garderobe voor het personeel, dat de kleeren op een hoop waren gegooid en daaronder pa pier lag te branden. De dader bleek te zijn de 18-jarige koksmaat P. Beelen. HU werd gear resteerd en heeft na een langdurig verhoor be kend, het plan te hebben gehad brand te stich ten. B. is naar Den Bosch op transport gesteld. De Commissie zal tot taak hebben: Het in ontvangst nemen van hulpaanvragen. Het Instellen van een onderzoek naar de hulp- aan vragers. Het zich beraden over de wenschelUkheid van in den vorm en omvang hulpverleening deze hulp. Het bUeenbrengen van bet bedrag, dat noo dig is voor de beoogde hulp, zooveel mogelUk geheel (eventueel in samenwerking der mede- wer^pxfe instellingen) en, zoo dit ónmogelijk is,-inet ^bijstand van het Nationale Fonds. Het geven van advies aan den hulpbehoe vende en het verleenen van moreelen en be middelenden steun naast den geldelUken bUstzmd. Binnengekomen hulpaanvragen zullen In ge meenten, waar een Armenraad is, kunnen wor- Schiphol beleefde dezen middag weer een zijner hoogtUdagen. Autobussen, touringcars, taxi's, particuliere auto's, extra booten voer den in de eerste middaguren van alle zijden de belangstellenden aan, ongeacht nog de zeer velen de jeugd vooral die zich per fiets naar Schiphol begaven. Zoowel bü als op het vliegveld was men volkomen berekend om den stroom van bezoekers te verwerken en het verkeer op de nog onvoltooide toegangswegen te regelen. Marechaussees assisteerden daarbij de politie. Juist wilde de onverlaat zUn handen ophef fen om opnieuw te schieten, toen eenlge man nen hem overmeesterden. Het zou zeker slecht met hem afgeloopen zUn, als niet inmiddels eenl ge politieagenten ter plaatse waren verschenen die hem boeiden en naar het politiebureau op het Wlllemspleln overbrachten, waar hU werd ingesloten. De getroffen vrouw werd door dr. R. verbon den en kon weer huiswaarts keeren. Het spreekt vanzelf, dat de schietpartij groote opschudding veroorzaakte. Met eerbied gewaagde hg van Immelmann, von Richthofen, Boehl- cke, Udet, de beroemde Duitsche oorlogsvliegers, maar ook van de piloten, die, onbekend, nog dage lijks, hun plicht doen op de verkeers- routes. Fokker huldigde piëteitvol de helden der lucht in oorlog en vree; allen, die zijn duizenden toe stellen in al die jaren hadden be mand, levenden en dooden. Minister van Lidth de Jeude was de eerste spreker, die geestig herinnerde aan de eerste vlucht van den jeugdigen Tonny, n.l. door het venster van het schoollokaal, te Haarlem, waar hU voor straf zat opgesloten. Later zijn er andere vluchten gevolgd. Maar toen als on derdeel van onverdroten sucoesvollen arbeid, 25 jaren lang, welke Anthony Fokker maakte tot den eersten en grootsten der luchtvaart pioniers. Onder daverend applaus deelde de Minister mede dat het H. M. de Koningin had behaagd den heer Fokker te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Hartelijke woorden voor zUn concurrent Kool hoven. woorden van groote waardeerlng en bewondering ondanks een enkel meenlngs- verschil voor directeur Plesman ónzen Plesman, het zUn nog enkele namen die wU ianstippen uit de lange, lange rU, die Fokker trouw en eerlijk memoreerde, voor leder een woord van hulde, van dank, hen allen erken nend als direct of indirect deel hebbend aan den groei der luchtvaart. Vermelden wU ten slotte nog uit Fokkers rede de mededeeling, dat hU als bUdrage voor de goede ontwikkeling van het luchtvaartver- keer de belangstelling der bevoegde instanties heeft gevestigd op de etschen, waaraan sJ. in de toekomst de luchthavens moeten voldoen. Zondagmiddag omstreeks twee uur werd het stille gedeelte van IJmuiden in rep en roer gebracht door een zekeren D. de R., een man, die bekend staat als een dronkaard. De R-, die zich bü een twistgesprek met de Jongste dochter van zün overleden vrouw zeer had opgewonden, snelde plotseling zün woning in de La Reystraat binnen en kwam met een geladen revolver naar bulten, waarmede hü eenige schoten loste, zonder echter iemand te raken. Een der kogels kwam door een ruit in de voorkamer van zün woning terecht. De kogel werd later gevonden. Zaterdag is te Haarlem de Jaarvergadering ge houden van de algemeene vereeniging van Ne- derlandsche reserve-offlcieren. Ir. W. Cool sprak een welkomstwoord tot het eerelld. generaal Snüders, tot den burgemeester van Haarlem en tot den vertegenwoordiger van den minister van Defensie, overste Steensel, ge zegd van der Aa. Spr. herinnerde er voorts aan, dat de veree niging 20 jaar bestaat. De vereeniging stelt zich op het standpunt van algemeenen weerplicht voor mannen en vrouwen, geen uitgezonderd. Zü streeft na, dat de loting wordt afgeschaft en dat in haar plaats als middel om de weermacht te vormen een ne gatief selectlesysteem dient te treden, dat de lichting zal worden gesplitst in een van elkaar streng gescheiden strüdend en niet strijdend ge deelte, dat de invoering van een weergeldbe- lastlng zeer wenschelük is en dat, behalve 11- chamelüke en verstandelüke, ook geestelijke volksopvoeding, gericht op nationaal gevoelen en bereidheid tot dienen, ten zeerste noodig is. De periodiek aftredende leden van het dage- lüksch bestuur werden bü acciaipatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Kueppers, werd als commissaris herkosen de heer W. J. van Dük. De volgende jaarvergadering zal in Arnhem worden gehouden. Nadat bestuur en leden op het stadhuis offici eel door B. en W. van Haarlem waren ontvan gen, werd des middags op Woestduln (gem. Bloetnendaal) een ruiterfeest gehouden. Inspectie heeft tot stand gebracht. Daarnaast werd door hem in den oorlogstüd zeer nuttig werk op economisch en sociaal gebied verricht, welke werkzaamheden als het ware een voor bereiding waren voor het ministerschap. In die jaren heeft de heer Van Ysselsteyn ook het Rüksinstituut voor zuivering van afvalwater in bet leven geroepen, een instelling, die thans tot ver bulten onze grenzen een uitnemende re- v putatie geniet op het gebied van alles wat met waterverontreiniging samenhangt. De heer Van Ysselsteyn bedankte den heer Scholtens voor zün vriendelüke woorden en verzocht hem. den minister de erkentelükheid voor zün persoonlüke belangstelling te willen overbrengen. Ook dankte hü de commissie voor de steeds aangename samenwerking. Hierna werd de scheidende voorzitter nog in waardeerende bewoordingen toegesproken door Prof. Kluyver, Ir. Kessener, Ir. Scholte namen de Arbeidsinspectie en door den nieuwen voorzitter, den heer Talsma. het rijwielpad met den weg heeft zü acht te slaan op het verkeer, den rijweg gestoken. Zü werd door een auto gegrepen en op slag gedood, zulks ten gevolge van een gebroken halswervel. Het lük is naar de Noorderbegraafplaats ver voerd. Den autobestuurder A. K„ te Hilversum wo nend. treft geen schuld. Hierna vingen de luchtdemonstraties Mn. welke geheel in het teeken stonden der Fokker- producten. Als eerste verhieven zich in de lucht het befaamde vliegtuig uit den wereld oorlog de D VII en het eerste verkeerstoestel de F 2. die rustig hun rondjes vlogen, hoog te gen den met üle windveeren doortrokken hemel. Den modernen tüd vertolkten de jachtvliegtui gen van de J. A. V. A. en het escadrille van den Marine-vllegdienst, die schitterende staaltjes formatlevliegek ten beste gaven. Het hoogtepunt van den middag was de kunstvlucht van Fokkers nieuwste jachtvlieg tuig, de D 21, dat als een klewang door de lucht klieft, stügt en omlaag schiet als een felle roofvogel. Met een zweefvhegdemonstra- tie werd het festün besloten, dat slechts één teleurstelling had gebracht: het niet vliegen van de Spin in verband met den sterken wind. Van Nüenhoff taxlde er mee langs het publiek zoodat men althans een idee kreeg, hoe dit voorwereldlük insect zich gedroeg. Grappig was het toen Van Nüenhoff het reed tot onder de vleugels van de Arend, de beste demonstratie van den vooruitgang dier 25 Jaren. hooiberg. De wind was verder precies gericht op het rieten dak van de boerderij van den landbou wer 8. J. Visser. Dit gebouw werd eveneens spoedig door het vuur aangetast. Naar de Telegraaf verneemt, worden momen teel inleidende besprekingen gevoerd over den bouw van vüf schepen voor de Russische han delsvloot. ■Het vorige Jaar heeft de Nederlandsche Scheepsbouw MU-. sooals bekend, drie groote houtschepen. elk van 3000 ton, voor Rusland ge bouwd en de resultaten, welke met deze booten, de Korsarew. Meshlauk en Andrejew, zün be reikt. moeten zeer gunstig zün. De nieuw te bouwen schepen zouden van hetzelfde type zün. Een dezer dagen zal een directeur van een der Nederlandsche werven zich naar Moskou bege ven en het vermoeden ligt voor de hand, dat dezÊ reis met genoemde besprekingen In nauw verband staat. De auto-ongelukken, welke den laatsten tüd geschieden als gevolg van de werkzaamheden aan de verbreeding en verbetering van den Rüksweg tusschen Haarlem eq Halfweg, waar door de rijbaan van dezen weg op verschillen de plaatsen telkens tüdelük aanzienlük ver smald wordt, volgen elkaar zeer snel op. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ter hoogte van de Zwetbrug n.l. weer een ernstige botsing gebeurd, waarbü zeer aanzlenlüke scha de werd aangericht, doch waarbü geen per sonen werden gekwetst. Uit de richting Halfweg kwam een luxe auto, welke werd bestuurd door den heer 8. uit Am sterdam en waarin bovendien nog een dame was gezeten, terwül uit de richting Haarlem eveneens een luxe auto naderde: deze werd bestuurd door den heer van S. uit Amsterdam. Door welke oorzaak is niet komen vast te staan, doch op het smalle gedeelte van den weg kwamen beide auto’s met een hevlgen klap, welke in het nacbtelük uur tot ver in den omtrek hoorbaar was, met elkaar in botsing. Als gevolg van deze botsing hobbelde de auto uit Haarlem, waarvan het llnkervoorwiel reeds was afgerukt, over het opgebroken ge deelte van den weg en kwam daarna dwars over de trambaan tot stilstand. De Inzittende heer van S. uit Amsterdam kon ongedeerd zün nieuwen auto, welk- nu aan de voorzüde en den geheelen zükant totaal vernield was, ver laten. De auto uit de richting Halfweg was na de aanrüding over het rijwielpad en het voetpad met het voorste gedelte In den naast den weg gelegen bermsloot terecht gekomen, waarbü ook deze aan de voorzüde ernstig beschadigd werd. De inzittende heer en dame konden zich echter tüdig en geheel ongedeerd uit hun be narde positie bevrüden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5