Beide vaste-lasten-ontwerpen verworpen I 1 5 zone fden rne- docr Economische, samenwerking met Ned.-Indië f Moordaanslag te Santpoort WIJZIGING ZEGEL WET EPISCOPAAT EN N.S.B. GRONDWETSHERZIENING nd dit'1 WONDERLIJKE UITSLAG VAN DE STEMMING EXPOSÉ BETREFFENDE DE RICHTLIJNEN 1 I pv |ns|antine WOENSDAG 10 JUNI 1936 TWEEDE KAMER OPRUIING TE SCHEVENINGEN Goudvoorraad Ned. Bank DE MOERDIJKBRUG Opening half November Z. H. EXC. MGR. N. STAM Naar Londen vertrokken uur- gen .50 VOOR DEN AUTOMOBILIST Prinses Juliana - I Arrogant optreden van den verdachte Poging tot omkooping van Raadslid Rapport it Maandagavond vattgetteld Haarlemmer viel den vader van zijn vroegere verloofde met een met aan Aanpassingspolitiek mislukt NED. R.K. BOND VAN ZIEKEN- VERPLEGENDEN Mr. Goteling repliceert Contingent eering Een maand voorwaardelijk geëischt Hootópü" Nieuwe gemeente Mi nieter Oud acht de z.g. conte- quente deflatie niet uitvoerbaar Nadere bijzonderheden De thane voorgettelde herziening it in hoofdzaak van tech- nitchen aard De stand van prijspeil De aan Indië te verleenen econo- mieche tteun bettaat hoofd zakelijk uit handeltpoli- tieke en clearinghulp Een handige portefeuille met gid» voor autorijdend Nederland Met boete en tydelgk verliet pan kietrechi gettraft Mr. Oud’t verdediging De Joodse he haven Tel Avtv is een der brandpunten van de onlusten in Palestina gevankelijk Richtlijnen in priettertydtchrift MINISTER OUD X)R f eken, kla* oten ij stéllen knappe Na nog een* verschillende détails van de ontwerpen de revue te hebben doen pas- seeren. stelde Minister Oud vast, dat de zoogenaamde consequente deflatie in den sin. waarin de Katholieken die bedoelen, niet uitvoerbaar Is. Blijkens den jongsten weekstaat verminderde de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank In de afgeloopen berichtperiode met ruim fél millioen. den soa voer staan. De aanpaaringspollUek kon nq niet anders dan als mislukt woedes beschouwd. hypotheken, Oud, minder Mr. GOBBLING beeft in rijn repliek neg aona geconstateerd, dat, indien de Regeering »<nigi jaren geleden had Ingegrepen en dan ■set vaste tand ever een breed terrein, het ▼reagriok van de vaste lasten ar heql an- a. een gewetensplicht om met dere veroor- deeling in te stemmen; b. ren plicht om zich te onthouden van alles wat krachtens de bisschoppelijke verklaring als ongeoorloofd moet worden beschouwd. Naar wij later vernemen had O. zich van te voren de noodige heldhaftigheid ingedronken en scheen eenigszins onder den Invloed. BU de garage waar hij met zijn vrienden den auto gehuurd had, had hü geregd dat men zich maar niet moest verwonderen, als er vanavond lijken vielen. O. blijft volharden in zijn ontkenning te den 8ant- den Het race lamd •echt Juli ilken irels. Hij erkende, dat de toestand door en door moeilijk is, maar hield vol, dat niet bewezen is, dat het langs ren anderen weg dan die door de Regeering wordt bewandeld, beter zou zijn ge- gaan. En over dien anderen weg, aldus de Mi nister, bestaat bovendien allerminst eenstem migheid. Daarom achtte de Minister het voor diegenen, die geen principieel bezwaar konden opperen, de beste oplossing, te accepteeren, wat men krijgen kon. Over de amendementen zou trouwens óók nog te praten vallen. Politieke gevolgen, herhaalde Minister Oud nog eens, zou de Regeering intusschen niet aan een verwer ping verbinden, omdat zü ook zonder de ont werpen haar politiek van remmen hier en stl- muleeren daar nog wel mogelijk acht. Ook aanvaardde de Kamer nóg een aantal 'Contingenteeringsontwerpen. Bij dat van de con- tingenteering van den invoer van draadnagels, enz., was de medewerking van het Werkfonds aan de vestiging van een walsdraad bedrijf te Zuilen voor den Katholieken afgevaardigde MAX VAN POLL aanleiding om te waarschuwen tegen verplaatsing van werkgelegenheid. MINISTER GELISSEN antwoordde, dat men In dit geval voor de uitbreiding van het aantal producenten niet bevreesd behoeft te zijn. Als opvolger van wülen jhr. Ruys de Beeren- brouck is hedenmiddag door prof. Aalberse ge ïnstalleerd mr. Truyen, een onderwijs-deskun- dige, die vroeger al eenigen tijd In de Tweede Kamer zitting had. De Kamer Is uiteen gegaan tot 30 Juni. Kissp»!" Zanuwp'l0*0 dachte de geïncrimineerde woorden heeft en drong op vrijspraak aan. De j doen. Prijs 50 cis. be- der ten- bUJf voor ens- >ben van i OP aside el uit nheid Een gheid 7. De afstand tussehen het Neder landsche en het Ned.-Indische prijspeil is ook bij krachtige aanpassing ia Ne derland zoo groot, dat het noodzakelijk is, dat dé prijzen zoo laag zijn als de ver- de i te In het begin van den middag heeft de Kamer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het ontwerp tot vereeniglng van de gemeenten Boechkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Osse- nisse. 4. De door Nederland aan Indië te ver- leenen economische steun bestaat hoofdzakelijk uit handelspolitieke en clearinghulp, die moeilijk In geld te waardeeren is. Directe steun aan den af let van Indische producten te Ntter- Dat had de Kamer, die hier niet alleen mede werkte aan de wetgeving, maar tegelijk het ge voerde beleid controleerde, te constateeren. Daarom kon de Katholieke fractie, voor die verantwoordelijkheid geplaatst, ook niet Ingaan op de invitatie van den sociaal-democraat Drees, om nog naar verbetering van de ontwerpen te streven. Waarom hiervan geen heil kan worden verwacht, had Mr. Geseling al verleden week uiteengezet. De N. V. Handelsvereeniglng vh. firma Bessel óKok te Amsterdam biedt den trouwen gebrui ker der Renault-ollën een allerhandigste en fraaie zakportefeuille aan voor rijbewijs, enz. Tevens bevat de lederen portefeuille een reis gids voor autorijdend Nederland, welke door hoedanigheid en duidelijkheid een unicum mag genoemd worden. Alle kaarten zijn voor dit doe! speciaal ontworpen en aangepast aan de prac- tlsche elschen van bet autoverkeer. Bovendien bevat dese gids een register van alle gemeenten en de belangrijkste dorpen in Nederland, ver strekt voorlichting over veel en beult ten slotte twee handige kilometertellers, waarmede men. door middel van ronddraaiende schijven, de afstanden tussehen vele plaatsen kan aflezen Aangezien het bedrijfsleven herhaaldelijk met de Zegelwet in aanraking komt, heeft de minis ter gemeend op een voor-ontwerp het advies te mogen vragen van de Kamers van Koophandel te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, als mede van een aantal lichamen, die de belan gen van bepaalde groepen der bevolking voor staan. Al kon uiteraard niet aan alle geulte wenschen worden G. greep hierop plotseling onder zijn jasje en haalde een groot bakkersmes te voorschijn. Hiermede maakte hij een aanvallende beweging naar den man die overhaast zjjn huls binnen vluchtte. Het mes terbrijaelde nu eenlge glas- ln-lood ruitjes van het vestibule-raam. Uit het feit, dat de bisschoppen verklaren dat „zij. die aan deze partij in belangrijke mate steun verleenen niet tot de H H Sacramenten kunnen worden toegelaten” volgt noodzakelijk: a. dat „in belangrijke mate steun verleenen" onder doodzonde ongeoorloofd is; b. dat iedere steun aan He N. S. B. verleend, het lidmaatschap dus, het stemmen op de N. 8. B. en verder welke andere steun ook op zich ongeoorloofd en zondig Is; c. dat bijgevolg .het steunen" der N. S. B. een in haar soort zware zonde is. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam is gistermiddag per K.L.M.-Vliegtuig naar Londen vertrokken voor een bezoek aan het Moederhuis te Mill Hill. De burgemeester van Breda heeft bij de ope ning van het kantoor van den AN WB al daar, op 4 Januari JX de hoop uitgesproken, dat de Kon. Ned. Toeristenbond bij de open stelling van de Moerdjjkbrug Zou zorgen, dat ren groot aantal automobilisten en andere weg gebruikers van de nieuwe verbinding gebruik maken, om Breda te komen „overrompelen”. Als gevolg hiervan heeft de A N WB, den burgemeester van Breda aangeboden, ter ge legenheid van de openstelling van de Moer- dükbrug, welke half November van dit jaar kan worden verwacht, ren <ertocht voor alle vormen van toerisme daarheen te organisee- ren, op overeenkomstige wijze als op IS Juni as. bij de opening van de Waalbrug te Nijme gen zal geschieden. Omtrent dese zaak vernemen wij nader: "Ken sensatloneele geschiedenis heeft zich Maandagavond te Santpoort afgespeeld. Te om streeks half 10 vervoegde zich aan de woning van de familie Sch. aan de Hoofdstraat de 23- Jarige C. M G.. een bakker uit Haarlem, die eenlge maanden met de 23-jarige dochter ver loofd was geweest. Hü was In gezelschap van 2 vrienden, die echter bleven zitten in den auto waarmede zij gekomen waren. Toen de heer des huizes opendeed vroeg O. hem op vrij arrogante wijze zijn dochter te spreken. De vader antwoordde, dat deze niet thuis was waarop O. op ruzie-toon zeide, dat hl] kwam om het polshorloge terug te halen, dat hü haar eens cadeau gedaan had. De vader aelde. dat hü er niets van wist. O. vlei toen heftig uit: „Maar ik mot het horloge hebben, op staanden voet." De heer Sch. wees hem van de deur. Nederlandsche verhoudingen dit oorloven. Nederland dient hiertoe noodige maatregelen te nemen en bevorderen, dat de Nederlandsche daztrie actieve voeling met de Indische markt onderhoudt. idaan, zoo Is toch, van vele waardevolle opmerkingen ren dankbaar gebruik gemaakt, waarbü getracht is aan geopperde be zwaren zooveel mogelük tegemoet te komen. O. maakte zich hierop met zün geselschap uit de voeten om zich te begeven naar de wo ning van den tegenwoordlgen verloofde van het meisje aan den Kruitbergerweg te Santpoort. Hier deed een van de vrienden het woord Bon der dat het echter tot handtastelükheden kwam. Inmiddels had de heer Sch. de politie gewaar schuwd. De agent van der Heyden belde on mlddellük de garage op. waar men vermoedde, dat het drietal den auto gehuurd had. Juist tijdens het telefoongesprek kwam de wagen voorrijden. De jongelui werden even aan den praat gehouden tot de komst” Van dMV'agent. Toen ae dezen evenwel sagen aankomen, reden 1 ze ülings weg In de richting Haarlem. Onmlddellük werd de Haarlemsche politie ge waarschuwd. die een wachtpost uitzette voor de woning van G. aan de Kloosterstraat. De Santpoortsche agent achtervolgde met een an deren auto van den garagehouder den wagen, waarin G. zat. Bü zün woning aangekomen, zag G„ dat daar „de kust” niet veilig was, waarom hü doorreed naar een café aan het Pretoria- pleln. Direct na zün komst daar werd hü door de politie gearresteerd. G. ontkende ook maar lets met de historie te maken te hebben. Het mes had hü niet meer bü zich. Dit werd later op den avond echter In het café gevonden. G. is in het hoofdbureau van politie te IJmuiden ingesloten. gen noodig, dat over langere perioden zoo groot mogelüke zekerheid omtrent de Nederlandsche contingenten bestaat. land is slechts in beperkte mate moge lijk. De verdere mogelijkheden ten de zen dienen niettemin van weerszijden nog nader te worden onderzocht en, waar het kan, benut. beteekenis is, uitgevers en drukkers van N. 8. B -lectuur, colporteurs voor zoover deze in het oog des volks werkelijk propagandisten zün). b. zü. die zonder een dergelük ambt te be- kleeden. toch op welke wüze dan ook ren flnan- clrelen of morrelen steun verleenen, die hetzij reeds uit den aard der zaak, hetzü wegens de omstandigheden, belangrijk moet worden ge roemd. Iemand b.v. die zich candldaat laat stellen; een financieels supporter; wie gelegen heid biedt tot het houden van büeenkomsten. zeker op plaatsen waar anders geen geschikte gelegenheid is. Een gewoon lid der NB B., wiens lidmaatschap krachtens zün maatschappelijke positie of zedelük overwicht In het heele land, ten bepaalde plaats of bepaalden kring van meer dan gewone beteekenis is. Verder ook iemand, die gewoon lid of aanhanger is. maar dat doet op brutale uitdagende wüze en een zelant aanhanger, die Overig propaganda maakt. BATAVIA, 9 Juni (Aneta). Aan den Volksraad is een schrijven van de re geering aangeboden, hetwelk is opge steld in overleg met het departement van Koloniën, betreffende de richtlijnen inzake de economische samenwerking tuanchen Nederland en Ned.-Indië. In dit schrijven zijn tevens de denk beelden neergelegd omtrent de wijze van besteding van het bedrag van 25 mü- lioen gulden, hetwelk Nederland aan Indië heeft toegezegd. De Katholieke fractie, aldus haar leider, stond hier voor een groote verantwoordelijk heid. Zü heeft die niet geschuwd. De ver- antwoordelükheid voor wat thans geschie den moet, is nu in de eerste plaats aan de Regeering. Dan komt een nieuwe étape, waarin de Katholieken opnieuw zullen heb ben na te gaan, wat hunne verantwoorde lijkheid medebrengt. Was dit deel van ’s Ministers betoog in hoofd zaak tot de katholieken en soclaal-democraten gericht, tegenover Jhr. de Geer en Mr. Boon had Minister Oud nog eens aan te toonen. dat de Overheid wel degelijk gerechtigd is, in te grijpen in prlvaat-rechtelüke contracten. Met den liberaal Mr. Boon was de slagvaardige be windsman spoedig klaar, want diens vroegere fractieleider, Mr. Knottenbelt, heeft al jaren geleden In ren motie om Ingrijpen op dit ge bied gevraagd. En tegenover Jhr. de Geer, die ingrüpen ten aanzien van nog af te sluiten contracten wel toelaatbaar acht, betoogde de Minister, dat met de noodige voorzichtigheid ook tegenover loopende contracten maatregelen kunnen genomen worden zonc^r dat het crediet- wezen geschaad wordt. Een verlaging van de hypotheekrente tot 4% pCt., ook voor loopende hypotheken, ij voor het crediet, aldus Minister dan een verlaging tot 2 pCt voor alle nog af te sluiten hypotheken. In het feit, of men iets ten opzichte van loopende con tracten dan wel alleen ten aanzien van nog af tc sluiten overeenkomsten doet, zit hier volgens den Minister de bedreiging van het crediet niet. Die bedreiging schuilt veeleer In de mate van waarin men Ingrijpt. Naar wü vernemen, Is het rapport van de Staatscommissie voor de partleele herziening van de Grondwet Maandagavond vastge steld. Na de onderteekening hebben de leden, de secretaris en de adjunct-secretarissen zich verrenigd aan een maaltüd in het hotel De Oude Doelen te Den Haag, him door den voorzitter, den Minister van Binnen- landsche Zaken, aangeboden. H. K. H. Prinses Juliana heeft Dinsdagavond in café Beukenhof te Oegstgeest deelgenomen aan een maaltüd van enkele barer LeidscYie Jaargenooten Na den maaltüd la de Prinses pet auto naar Het too vertrokken. Ds Almelosche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen den landbouwer R-B„ wethouder van Wlerden, die 2S Mel JX terecht stond wegens poging tot omkooping van het raadslid fl Stegeman. Terzake was een jaar gevangenisstraf geélscht en ontaegging van het recht om te Hezen en gekozen te worden. De rechtbank veroordeelde B. gister tot 900 boete subs, drie maanden hechtenis met ver lies van het actief en passief kiesrecht voor den tüd van vüf jaren. 5. Het beleid ten aanzien van de handelspo litieke betrekkingen met het buitenland dient, voor zoover daarbü beide gebiedsdeelen trokken zün. te geschieden op grondslag rükseenheid en In nauwe samenwerking der be trokken departementen. Daar Indië In vele ge vallen niet in staat is om door eigen prestaties zün exporten naar het buitenland In voldoende mate te verdedigen, dient het moederland deze verdediging naar vermogen voor zün rekening te nemen. 8. Het is In het belang der Nederlandsche In dustrie en voor het slagen der contlngenteerin- Waar op enkele punten een verzwaring van belasting plaats had, welke uit overwegingen van technlschen aard niet geboden was, ge schiedde dit hetzü als compensatie van verla ging. hetaü omdat daarvoor In verband met andere belastingwetten aanleiding bestond. Het priesOertijdschrift „Nederlandsche Ka tholieke Stemmen" bevat eenlge richtlünen voor de praktijk naar aanleiding van de bisschop pelijke documenten tegen de N. 8. B. Wü ontleenen er net volgende aan: Een positief verbod tn den technlschen zin des woords wordt weliswaar niet gegeven, maar toch ren uitspraak, dat de N. 8. B. ongeoorloofd is onmlddellük uit kracht van het hooger god- delük Recht. De bisschoppen hebben niet alleen maar gewaarschuwd of de geloovlgen slechts vermanend op hun plicht gewezen; neen, zü hebben krachtens de volheid van hun gezag de N. 8. B. beslist veroordeeld, een authentieke besliste uitspraak gegeven, die allen tn geweten bindt. Uit deze uitspraak volgen: De Katholieke afgevaardigde LOCKEFEER opperde eenlge bezwaren, terwijl ook de platte lander VERVOORN het voorstel onwenschelük achtte. Een andere Katholieke spreker, de heer v. d. PUTT, drong er op aan, dat In de zeer uitgebreide nieuwe gemeente, welke den naam Vogelwaarde zal dragen, het wegennet verbeterd zal worden. MINISTER DE WILDE had weinig moeite om de noodzakelükheid der samenvoeging dezer vier Zeeuwsch-Vlaamsche dwerggemeenten aan te toonen. Na de schorsing van de beraadslagingen over de vaste-lasten-ontwerpen, heeft de Kamer nog de Interpellatle-Vervoom afgedaan over den steun aan de producenten van hooi, een Inter pellatie, die voor de betrokkenen weinig uit zicht opent, omdat deze steun bü allen goeden wil zeer moellük te regelen valt. Maandagavond heeft zekere G. wonende Haarlem, een moordaanslag gepleegd op heer 8., wanende In de Hoofdstraat te poort. O. was eenigen tijd verloofo geweest met een dochter van den heer 8. Gewapend met een groot mes, drong O. de woning van den heer 8. binnen. Hü wilde hem een steek toebrengen, doch deze wist dien echter te ontwüken, met het gevolg, dat het mes door een ruit van de vestibuledcur drong. De jongeman Is daarop gevlucht. Hü werd later In een café in Haarlem gearresteerd en gevankelük naar IJmuiden overgebracht. 14. Een op grond van overwegingen van al- gemeenen aard door Nederland aan Indië te verleenen financleele bijstand tot het treffen van welvaarts-maatregelen. vormt, in verband met de feiten, genoemd In de punten 1, 4 en een passend complement der hierboven behan delde economische samenwerking. Hierdoor kan aan het economisch veel zwakkere Indië ren zekere, aan de in Nederland toegepaste steun maatregelen analoge, verlichting worden ge geven. De echtgenoote van den los-werkman V. uit Schevenlngen sou op 7 Februari jX, toen een aantal fascisten geschriften in de brievenbus sen der hulken wierp, op den Kranenburger- weg geroepen hebben: „Slaat die fascisten dood”. Het gevolg hiervan sou geweest zün, dat de Schevenlngers en de colporteurs elkaar met steenen hebben bekogeld. Op 4 Mei jX stond deze vrouw voor den Haagschen politierechter jhr. mr. Feith voor het bezigen van opruiende woorden terecht. Het O. M. had voor heden nog twee getuigen charge gedagvaard. Dezen verklaarden, dat verdachte wel degelük de ten laste gelegde woorden heeft geroepen en niet alleen gezegd zou hebben: „fascisme is moord" en „De brie venbussen dicht”. Als zü haar mond had ge houden, aouden er dien avond geen onregelma tigheden hebben plaats gehad, meenden deze getuigen 4 charge, die op 7 Februari, evenals de ter vorige zitting gehouden getuigen, ge colporteerd hebben. De verdediger, mr. Van t Hoff Stoik, stelde vervolgens eenlge vragen aan de vier getuigen A dechyge, die allen verklaarden, dat ver dachte de ten laste gelegde woorden niet ge sproken had. substituut-officler van justitie persisteer de bü zün requisitoir en concludeerde tot dc veroordeellng van verdachte tot een maand ge vangenisstraf voorwtardehita met ren proeftüd van drie jaar. De verdediger, hór Van 1 Hoff Stoik, achtte niet wettig en overtuigend beweren, dat ver- - ------i geroepen politierechter zal op 15 Juni uitspraak Wie verleent nu in belangrijke mate steun? Zooals de zaken op het oogenbllk staan nog niet noodzakelük Iedereen, die lid is van de N. 8. B„ op de N. 8. B. stemt of haar vergade ringen büwoont. (De belangrükheid van den steun aan een dergelüke beweging hangt b.v. ook van de heele positie der beweging af). Voor thans zou men twee categorieën kun nen onderscheiden. a. zü die steun verleenen krachtens het ambt zelf, dat zü In de N. B. uitoefenen of als haar vertegenwoordigers* bekleeden (leden van kamers, staten of gemeenteraden, propagandis ten, redacteurs en schrijvers, medewerkers en correspondenten wier arbeid van aanmerkelüke De Ned R. K. Bond van Ziekenverplegenden heeft te Nümegen een druk beaochte jaarver gadering gehouden. Bü de begrootlng werd door het Hoofdbe stuur toegeaegd een reorganisatie van de ad ministratie te bewerkstelligen. Het voorstel tot verlaging van de contributie werd aangenomen, op voorwaarde, dat de in te voeren bezuinigin gen ten voordrele van de afdrellngen aouden komen. Na de pauze sprak Rector W Bóckllng van het St. Canislus Ziekenhuis te Nümegen een opwekkend woord en werd de vergadering voortgezet met bespreking van de ingekomen voorstellen. Het voorstel van het Hoofdbestuur om van het Ondersteuningsfonds een afaonderlüke stichting te maken weid met groote meerder heid aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel om aan het Huishoudelük Reglement een bepaling toe te voegen, waardoor de mogelükheidr wordt geopend om leden, die meer dan 25 jaar lid zün, van contributie vrü te stellen. Het voorstel om de verplegenden-ln-oplei- dlng over een deel van hun Inkomen geen con tributie te laten betalen, werd verworpen. De aftredende Bestuursleden Mr. P. van der Velden, Zr. L van den Abeelen en Zr. A. Wol tering werden herkozen. De vacature der ver- plegenden-ln-opleidlng in het Hoofdbestuur werd nog niet aangevuld. Als plaats voor de volgende Algemeene Ver gadering werd Den Haag aangewezen. 9. Waar contlngenteering op zichzelf veelal niet tot het beoogde doel leidt, dient realisatie der Nederlandsche contingenten ook in de toe komst door Indië te worden bevorderd. 10. De belangen der Nederlandsche Industrie mogen er niet toe leiden, dat de voor Indië on der de huidige omstandigheden noodzakelüke industrialisatie wordt tegengegaan, al zal bü de ontwikkeling der Indische Industrie ook op de belangen der moederlandsche nüverheld ge let worden. Dit laatste geldt ook wanneer ren algemeene Invoerbeperking noodig wordt we gens stügende Indische productie. 1L Er dient wederzüds gestreefd te worden naar het vermüden van wrüvlngsvlakken tus- schen Indische en Nederlandsche bedrijfstak ken. Hiertoe kunnen o. m. Nederlandsche In- dustrlrelen door beleggingen In Indië büdragen. 13. Wanneer blükt, dat bü bestaande contln- genteeringen de realisatie der Nederlandsche contingenten belet wordt door in Ned.-Indië geheven Invoerrechten, dient overwogen te wor den In hoever hieraan door verlaging deser rechten tegemoet gekomen kan worden. Blükt een dergelüke verlaging niet mogelük te zün, hetaü uit financleele overwegingen, hetzü we gens het karakter der Indische tariefwet, dan kan Nederland dezen last overnemen In geval len, waarbü geen derde landen betrokken zün. 13. De Indische contlngenteerlngen ten bate van Nederland behoeven vooriooplg niet in be langrijke mate verder uitgebreicf te worden. Consolidatie der belangrijke reeds verkregen en beoogde( resultaten moet vooriooplg voorop staan. De door Indië aan Nederland te verleenen hulp bestaat noodzakelükerwüze In hoofdzaak uit bevordering van den Invoer uit Nederland, waarbü het verleenen van contingenten het voornaamste middel Is. Deae contlngenteerlngen veroorzaken doorgaans aanzienlüke prijsstijgingen, die veelal op eco nomisch zwakke deelen der Indische maat- schappü drukken en de In Indië doorgevoerde aanpassing doorbreken. Deze prüsstüglngen die nen niettemin binnen bepaalde grenzen aan vaard te worden wegens het belang der Neder landsche industrie en de rijksbelangen ge noemd onder 1. In aansluiting op bovengemeld telegrafisch bericht kan Aneta-Holland nog melden, dat het volgende exposé heden door den minister van Koloniën terzake aan de beide Kamera der Sta- ten-Oeneraal ie aangeboden. 1. Bü de economische samenwerking tussehen Nederland en Ned.-Indië zün zoowel belangen van het rijk als geheel als belangen der beide afaonderlüke gebiedsdeelen betrokken. De structuur van de economische verhouding Nederland/Indië brengt mede, dat bü de door Nederland in het kader dezer samenwerking aan Indië bewezen diensten In de meeste ge vallen tegelükertüd Nederlandsche belangen ge baat zün. terwül bü de door Indië verleende hulp weliswaar ook rüksbelangen betrokken zün, doch de rechtstreeksche economische steun aan Nederland overweegt. Dientengevolge ligt In de door Nederland getroff«i maatregelen reeds een zekere compensatie voor de gebrachte offers, terwül bü de door Indië getroffen maatregelen deze compensatie in den regel ontbreekt. 3. De tegenwoordige wereldverhoudlngen bren gen de noodzakelükheid mede eener intensieve voortzetting van de economische samenwerking der belde gebiedsdeelen In rijksverband. Na het eerste thans als afgesloten te beschouwen expe rimenteels stadium behoort dese samenwerking niet langer Incidenteel, doch zooveel mogelük stelselmatig te geschieden, waazbü de wederzüd- sche prestaties in een algemeen kader worden ingepast. 3. De economische samenwerking vergt on- vermüdelük offers, welker aanvaardbaarheid mede beoordeeld moet worden in verband met het weerstandsvermogen en de structuur der betrokken gebieden en met de ontvangen hulp. Zü mag echter niet het karakter van een do- ut-des politiek tussehen beide gebiedsdeelen ver krijgen. Minister OUD hü heeft er de gave der glasheldere uiteenzetting voor heeft nog een poging gedaan, om de verwerping der voor stellen te verhoeden. Al droeg hü voor de verdediging der voor- ongetwüfeld en handige argumenten aan. wat de hoofdzaak betreft, n.m. de algemeene economische politiek, In welker kader de katholieke fractie de ontwerpen terecht be zag, heeft hü de din gen niet naar zün hand kunnen zetten. Wat hü over die alge- meene economische politiek betoogd heeft, kwam op herhaling neer van wat van de Re- geeringstafel reeds tal van malen is gezegd; ren ontkenning, dat de aanpassingspolitiek eenzijdig zün zou en als argument voor die ontkenning een verwüzlng naar den landboifw- steun, den werkloorensteun, de Werkfondspoll- tlek, de contlngenteerlngspolltiek, de offers, die soms van het kapitaal gevraagd werden, enz. DEN HAAG, 9 Juni 193ë. Het is met de vaste lastenontwerpen precies geloopen, zooals verwacht werd: van beide ontwerpen sneu velde art. I, waarna Minister Oud schorsing van de beraadslagingen vroeg. Ook de verhouding van voor- en tegenstanders viel uit, ge lijk voorzien werd: de'Katholieken, Christelyk-Historischen, Liberalen, Staatkundig-Gereformeerden, een deel der anti-revolutionnairei), de eenlingen ds. Lingbeek en Vervoorn stemden tegen, de sociaaldemo craten, vrjjzinnig-democraten, com munisten. de rest der anti-revolution- naire fractie,^ de Katholieke demo craat Arts, de Christen-democraat van Houten en de reVolutionnair- socialist Sneevliet stemden vóór, 5 5 tegen 3 7 was de voor het kabinet ongunstige uitslag. Een wonderlijke uitslag tevens: de „Regeeringspar- tjjen”, uitgezonderd een deel der anti-revolutionnaire fractie en de vrjjzinnig-democraten, in verzet te gen, en de „oppositie”, aangevuld door de vrjjzinnig-democraten en eenige anti-revolutionnairen achter het kabinet! Ingediend is ren wetsontwerp tot wijziging van de Zegelwet 1917. Het zegelrecht, geregeld in hoofdstuk 9 der Zegelwet (het zg. beurszegel) heeft op eenlge punten aanleiding tot moellükheden gegeven, welke naar de meenlng van den minister van Financiën zoo schrijf* dese in de Memorie van Toelichting slechts door wetswüziglng kunnen worden opgriost. Herhaaldelük Is voorts de klacht geult, dat de Zegelwet, die toch een belasting heft, welke den handel wel zeer na raakt, de evolutie van dien handel niet heeft bügehouden. De minister heeft daarom gemeend, nu bet hoofdstuk over het beurssegel toch moest worden gewüzlgd. 1 ook de overige bepalingen der Zegelwet aan een herziening, te moeten onderwerpen. Deze 1 herziening la in hoofdzaak van technlschen aard. stilt en voorkomt pijnen!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5