De voorgestelde Grondwets herziening Instantine OVEREENSTEMMING TE LEERDAM 1 Dame door wespen gedood vl DINSDAG 16 JUNI 1936 Staaf Mecr«tariM«n y tem ONVOLDOENDE UITGEKEKEN Paard en MET DE FIETS GEVALLEN DE DU1NDORPRELLETJES PALEIS VOOR VOLKSVLIJT HET HAAGSCHE SCHANDAAL PREDIKANT MISDRAAGT ZICH Een krat voorbeeld M inderheidsnota Onrechtmatig steun getrokken Spiritusdrinker te water gersmkt ADMINISTRATEUR IN ARREST otat Het conflict te IJmuiden Oplichting van een kousen fabriek Het ongeluk op het IJselmeer Oplichter gepakt te Almelo Spionnage door de N.S.B. DE VERDUISTERING IN DE RESIDENTIE Familie op een tocht door de ge vaarlijke insecten aan gevallen wagen door locomotief gegrepen Rechtskracht van aandeelhouders vergadering betwist 7 (Vervolg) tüdelük kan worden Artikel 22 der Groid opruiing of ▼an die zich de vraag heeft gesteld, of Medewerking van Soest er berg Van de zijde van de Baamsche politie wordt Nog twee minderheidsnotafs dat ko- Vleegchvergiftiging Verdachte ingesloten h- elk is Trekkingen worden hervat Additioneele artikelen i F shit Onder de .wapenen blyven Artikel 187 wordt gelezen: Egmondsche werklooze visschers weigeren te varen Bü passeeren van auto tegen trottoir gereden Geen hooger contingent buitenland ache viach Ter gelegenheid van de a.s. lustrumfeesten te Utrecht heeft men aldaar op fraaie en natuurgetrouwe wijze oud-Utrecht wederom opgebouwd. Een kijkje op de Diet- sche Taveerne, binnen den kasteelwand op het Vredenburg Voor hetzelfde feit reeds geschorst geweest Wat is gemakkelijker dan bü verbod van uit gave van ’n bepaald aangewezen krant, den vol. genden dag een blad van deselfde strekking, door dezelfde personen geschreven, maar onder andere namen te doen verschijnen? Voor een groot dagblad met goede reputatie kan een tü- Wanneer In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden de dienstplichtigen door den Koning geheel of ten deele buitengewoon onder de wapenen worden geroepen of gehouden, wordt onverwüld een voorstel van wet aan de Btaten-Generaal gedaan, om het onder de wapenen blüven der dienstplichtigen zooveel noodlg te bepalen. In artikel 13S wordt voorgesteld, dat ook de leden der Provinciale Staten van hun lidmaat schap vervallen kunnen worden verklaard we gens een cnwettig streven. Soortgelijke wijzigingen worden voorgesteld in art. 143 ton aanzien van leden van den ge meenteraad. Men wil tegen nog te verschijnen uitgaven optreden, nieuwe „uitgaven" tegengaan, dus de verschijning van boeken, kranten, bro chures A priori onderdrukken. Daartegen hebben genoemde leden onoverkomelük be zwaar. Zü achten de formule, die thans wordt voorgesteld, ook In hooge mate on duidelijk en rekbaar. De in het vierde lid van artikel 90 der Grond wet bedoelde wet kan geen pensioen verzekeren aan weduwen en wrezen van gewezen Kamer leden, die voor 1 Januari 1921 afgetreden of overleden zijn. Het nieuwe derde lid van artikel 90 laat de pensioenen van reeds afgetreden leden onver kort. Het gntwerp der wet moet zoowel door de Tweede als door de Eerste Kamer der Btaten- Generaal worden aangenomen met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waar uit de Kamer bestaat. Minister Schalk, derzelfde Genoemde leden der staatscommissie advisre- ren daarom, in de Grondwet na artikel TT op te nemen een artikel TT bis, aldus luidende: De Koning kan aan een ministerieel departement staatssecretarissen benoemen en die naar wel- gevallen ontslaan. Hun verantwoordelükheid wordt geregeld door de wet. Namens de gemeente ‘s-Gravenhage is aan gifte bü de politie gedaan van het onrecht matig steun trekken in dertien gevallen tot een totaal bedrag van ongeveer f700. Fnf. Mch. De an na iet Mi. IK6 ide en f8- Bn, fe- x>r len im el- pt. en :ht en er. ten alf lat IO- -O en voorkomt pijnen Openbare lichamen beroep en bedrijf Na het vierde hoofdstuk wordt ingevoegd een vierde hoofdstuk A, luidende: Van openbare lichamen voor beroep en bedrijf. De wet kan voor bepaalde beroepen en be drijven en groepen daarvan, alsmede voor het beroeps- en bedrijfsleven in het algemeen, li chamen instellen, ten einde regelend op te treden. De samenstelling, inrichting en bevoegdheid van deze lichamen worden door de wet gere geld. De wet kan aan deze lichamen verordenende bevoegdheden geven. De besluiten van deze lichamen, die met de wet of het algemeen belang strüdig zün. kun nen worden geschorst en vernietigd volgens re gels bü de wet te stellen. De wet kan bepaalde besluiten dezer lichamen aan goedkeuring onderwerpen, volgens door haar te stellen regels. leend door den commandant van de luchtvaart- afdeeling van Soesterberg. die zich Zondag ter stond bereid verklaarde met een vliegtuig boven het IJsëlmrer te zoeken naar de bootjes, die Zaterdag van Baam naar-, Harderwük waren vertrokken en Zaterdagmiddag door noodweer werden overvallen. Juist toen een machine wilde opstügen. kwam het bericht binnen, dat de opvarenden terecht waren. Er wordt echter op gewezen, dat de comman dant in dergelüke gevallen in den vervolge pagpat is. Dr. Henri Polak geeft in zün Kroniek tn „Het Volk” het volgende voorbeeld, hoe nu reeds door de N. 8. B. wordt gespionneerd. Zooals reeds gemeld heeft de Haagsche recht bank de onmlddellüke invrijheidstelling gelast van mr. L. A. R. die gearresteerd was In ver band het het zedenschandaal in Den Haag. Vol gens mededccling van de Nederlandsche Juris prudentie blükt uit de overwegingen van de rechtbank dat de gevangenhouding is opgehe ven omdat een vormfout was begaan. Naast deze formeele overweging heeft de rechtbank echter uitdrukkelijk willen opmerken, dat zü, ook wan neer het formeele veiwtet niet was gevoerd, geen voldoende bezwaren tegen verdachte aan wezig zou hebben geacht en hem uit dien hoofde in vrijheid zou hebben gesteld. In verscheidene plaatsen oefende hy zyn praktijken uit .\In artikel 77 worden wüzigingen ge- ardoor om. bepaald wordt, dat f ministers benoemen kan, rijn met de leiding van een mi- BANDOENG, 13 Juni. (Aneta) Ds familie van den boofdambtenaar voor algemeene amb- tenaarszaken, den heer Westeroüen van Meete ren, to op een tocht naar een ultlooper van den Papandajan (in de Preanger) door wespen aangevallen De kinderen snelden naar een nabü gelegen onderneming, waar de admini strateur onmiddellük een dokter waarschuwde. Later is bet geheele gezin in de woning van den heer van der Veen opgenomen. Mevrouw Westerouen van Meeterenvan Braam te aan de gevolgen van den wespen- aanval overleden. De gemeente-politie te Apeldoorn heeft Za terdagmiddag gearresteerd den ongeveer 40- jarigen A 8.. administrateur van het Algemeen afdeellngsziekenfonds' (A.A.Z.A.), verdacht van verduistering. Contröle der boekhouding bracht een tekort van ongeveer 1900 aan het licht. De heer 8., die ruim een Jaar zün functie bekleedde, is Zaterdagmiddag in het bureau van politie ingesleten. De leden Aaibarse, Albarda, Van den Bergh, De Geer, Joekes, Kranenburg en Anema heb ben een nota geschreven, omdat zü het ge- wenscht achten, in de Grondwet de mogelük- held open te stellen voor de benoeming, niet alleen van ministers zonder portefeuille, maar ook van staatssecretarissen. Zü stellen zich dezer positie voor als die van onder-mintoters. Zü behooren dus tot bet mi nisterie, waarmee zü op- en aftreden. Zü kun nen dus ook, anders dan de dlrecteuren-gene- raal, door de Kroon naar welgevallen worden ontslagen. De verdaChte E. G. van H. die dezer dagen, op eigen aangifte van verduistering van een be drag van ongeveer ƒ70.000 ten nadeele der Ne- derlafRIsch-Hervormde gemeente te ’sGraven- hage, to gearresteerd, is, na voor den officier van justitie te zfln geléTH, in het Huls van Be waring ingesloten. De Koninklijke Marechaussee heeft aange houden. naar Groningen overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie ge. steld den 58-jarigen doopsgezinden predikant te Den Hom. R. W. B„ verdacht van het ple gen van niet nader te noemen handelingen met minderjarigen. De aangehoudene werd enkele jaren geleden reed-s voor eenzelfde feit geschorst als predi kant te Noordhorn. doch nadien weer irt eere hersteld en naar Den Hom beroepen. Om twéé redenen vooral wordt de mogelük heid van de benoeming vAn staatssecretarissen gewenscht geacht: 1. De groote uitbreiding, welke de staatstaak in de laatste kwarteeuw .heeft gevonden, heeft er toe geleld, bet aantal ministeries te vergroo- ten. Bestaande ministeries zün moeten worden gesplitst in twee, ja zelfs drie ministeries. Zoo werden nauw bürenbehoorende werkzaamheden gescheiden. Wat büeen hoort, moet büeen blü ven, ressorteerend onder een minister. Dit is nu niet mogelük, tenzü groote onderdeden van het departement onder het beheer komen van een staatssecretaris, die vooral het administra tieve werk den minister uit handen kan nemen. De hoofdleiding van het departementale werk kan dan in handen van een minister blüven, die bü meeningsverachil tusschen de onder hem werkzaam zijnde staatssecretarissen beslist. 2. De staatssecretarissen zouden in de plaats komen van de nu bestaande directeuren-gene- raal. Goering en Streicher. Als hü er de macht toe krijgt, ral hü doen als zü- Hü doet het nu reeds. Hunne verfoetlüke me thoden past hü toe, voor zoover hü daartoe in de mogelükheid verkeert. In geen enkel opzicht verschilt zün optreden van dat züner Duit- sche leermeesters en lastgevers. Hü volgt hen getrouwelük na; hü voert hunne opdrachten nauwgezet uit; hü zal. als hij kan. Nederland een getrouwe oopie doen worden van de Dult- sche hel’ Maandagmiddag omstreeks kwart over twee is op den Parallelweg te ’s-Hertogenboech een ernstig verkeersongeval gebeurd. Bü het pas seeren van een auto raakte een fietser, de «8-jarige w de Boer, met zün pedaal den rand van het trottoir, zoodat hü zün evenwicht ver loor en kwam te vallen. Hü liep een ernstige schedelbasisfractuur op en werd stervend in heir ziekenhuis opgenomen. bracht, wa de KoninJ niet belast nisterieel lepartement J. R. H. van 2e voorzitter Staatscom missie Stemmingen Het vierde lid van artikel 107 wórdt gelezen’ De stemming moet geschieden bü hoofdelü- ke oproeping, wanneer in de Tweede Kamer ▼Üf, in de Eerste Kamer drie leden dit verlan gen en alsdan mondeling. Toen Zaterdagavond te ruim negen uur de bakker de Jong uit Kruisland met paard en wagen, waarop ook de Schepper, uit Kruisland, had plaatsgenomen den onbewaakten overweg, aan de Watermolenstraat, onder de gemeente Roosendaal en Nispen, zou passeeren, heeft hü blükbaar onvoldoende uitgekeken at de baan vrü was, met het gevolg, dat paard en wagen door een uit de richting Roosendaal mende locomotief werden gegrepen en een elnd- weegs medegesleept. Het paard werd zwaar verminkt en de wagen vrüwel geheel vernield. Wonderlik genoeg kwam de bestuurder de Jong er met een paar lichte verwondingen af. Zün gezel de Schepper bekwam een. schedelbasisfractuur en moest in het ziekenhuis te Roosendaal warden opgeno men. Bü artikel 95 beantwoordt de commissie ontkennend de vraag, of invoering van het ambt van staatssecretaris, lid van het mi nisterie, wenschelük te. Zondagnacht is het echtpaar J. E. te Haaks bergen, nadat zü ’s avonds bü het avondmaal worst hadden gegeten, onwel geworden. De ontboden geneesheer constateerde* vergiftlgings- verschünselen. De toestand van vrouw E. is thans weder bevredigend; die van den man vertoont nog weinig verbetering. Een stuk van de worst is voor het instellen van een nader onderzoek in beslag genomen. ƒ3. v Het rapport is vergezeld van "n nota, onder- teekend door de leden der Staatscommissie Al bania, G. v. d. Bergh, Joekes en Kranenburg. Zü zün tegen herziening van'art. 7 betreffende de vrüheid van drukpers. Niet de verspreiding van een reeds versche nen boek, brochure, krant, die een strafbaren inhoud heeft, wordt getroffen, aldus de minder heid. Deze is onder de bestaande fonnuleering van artikel 7 reeds te treffen. overleden. De andere invloed van spiritus. Deze deelde mede, dat ze de laatste dagen niet hadden gegeten, doch buitengewoon veel spiritus hadden gedronken. De overledene was in dezen toestand door eigen schuld te water geraakt en verdronken Het bleek te zün de 39-jarige O. U. Heerenveen. Zün kameraad te weer op vrije voeten ge stald. Om deze redenen stelt de commissie voor, de woorden „en veroordeeling tot een vrüheldsstraf anders dan wegens bedelarij of landlooperü, of wegens een feit, waar uit openbare dronkenschap blükt” in art. 85 te laten vervallen. Op 3 Februari diende voor den Haagschen politierechter mr. Feith de zaak van F. A van T„ aan wlen bet doen van een valsche aanw klacht in verband met de Duindorp-relletjes daan, dat op Vrüdag 10 Mei 1935. toen I4j in Duindorp liep, er van uit een auto waarin eenlge NB.B.-ets waren gezeten, op hem ge schoten zou zün. Deze zaak was door den politierechter naar de instructie terugverwezen, omdat dc verde diger. mr. Van t Holt Btolk uit Amsterdam, ter zitting tien nieuwe getuigen A décharge aad medegebracht. Naar wü vernemen, diént de zaak thans op nieuw voor den politierechter op Maandag 23 Juni as. Het stoffelük overschot is Zondag van bet ziekenhuis te Geroet uit ter aarde besteld Aan het graf spraken dr. Idenburg van het depar tement van Onderwijs en Eeredlenst, een ver tegenwoordiger van den resident van Garoet. alsmede de regent en anderen. Er waren vele bloemen en kransen. Opheffing parlementaire onachendbaarheid In art. 98 wordt voorgesteld, de parlementai re oztochendbaarheid voor ministers en Kamer leden op te heffen terzake schending van geheimen. De commissie teekent hierbü aan, dat zü niet het tot uiting brengen in het parlement van een on wettig streven mede sou kunnen worden te gengegaan door opheffing van de parlementaire onschendbaarheid. Voor opheffing geen voldoenden grond aanwezig, r fende opruiing en schending van g< het optreden van den voorzitter niet zoo licht het ügzag van de strafwet vervangen. Nog te_ meer dient hier een voorziening te worden getroffen, nu in de volksvertegenwoor diging leden hun intrede hebben gedaan, die verklaren, zich principieel door een opgelegde geheimhouding niet gebonden te achten. Men kan dan nog zoo vaak geheimhouding opleg gen van hetgeen in comité-generaal is behan deld, schending van geheimhouding* in de Sta- ten-Generaal wordt door een tuchtmaatregel v»n den voorzitter niet ongedaan gemaakt en straffeloosheid is verzekerd door artikel 98 der Grondwet. Nog moeilüker wordt de positie van den voorzitter bü schending van geheimhou ding. voortvloeiend uit eenlg wettelük voor schrift. omdat niet terstond is te overzien, of een lid zich bü het doen van mededeelingen schuldig maakt aan het schenden van een ge heim, dat hü uit hoofde van zün tegenwoor dig of vroeger ambt of beroep verplicht is te bewaren. Opxiezen grond wil de commissie terzake van opruiing of schending van geheimen een uit zondering maken op het beginsel van de parle mentaire onschendbaarheid. De belde Umulder Vischhar^lelsfrereenigin- gen hebben zich vier weken geleden met een adres tot de regeering gericht, waarin zü er op wezen, dat het waarschünlük tot een conflict in het vlsscherübedrüf zou komen en daarom vroegen zü, wanneer het zoo ver kwam, het contingent bultenlandsche vlsch ’te verhoogon. Hiero pis afwüzend beschikt met als motief, dat de regeering zich dan partü zou stellen in het conflict. In de Maandag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Paleis voor Volksvlijt werden de jaarstukken goedgekeurd. Aan het bestuur werd decharge verleend voor het gevoerde beheer. Tevens werd de mededee- ling gedaan, dat in verband met de beslissing van den Hoogen Raad inzake een proefproces Donderdag 18 Juni een begin zal worden ge maakt met het houden der achterstallige trek kingen. Gezien het groote aantal trekkingen zullen hiermede enkele weken gemoeid zün. De Almelosche politie te er in geslaagd een oplichter te arresteeren, die in verscheidene plaatsen van ons land zün buitengewoon sluwe praktijken uitoefende en het laatst in Almelo zün slag sloeg. De gearresteerde reisde per taxi ?t land door, natuurlük zonder te betalen. In verscheidene plaatsen stelde hü agenten aan .'oor zün papierhandel, welke in werkelükheid niet bestond, en verdween dan plotseling, na de agenten van een borgstelling ontlast te heb ben. Ook in diverse hotels heeft hü zonder te betalen gelogeerd. Te Almelo heeft hü ren aan tal winkeliers öpgelicnt. HU besprak hier n.L een pension en liet kaartjes drukken met valschen naam met het adres van het te goeder naam en faam bekend staand pension. Met deze visite-kaartjrê wist hü winkeliers e bewegen goederen al te geven. HU was de politie nog büna ontsnapt, doch werd Juist ge arresteerd. toen hü op het punt stond Almelo per taxi te verlaten. nemen. Zü dragen immers bü tot het welsla gen van den strijd tegen corruptie, cumulatie, staateruifvreterü. partüpolitiek, demo-liberalis me. marxisme en andere euvelen, die hetDiet- ache volk met ondergang bedreigen I Zoo gaat het toe, in het geheim natuurlük, nu de NB.B. nog niet identiek is met den Staat. Men kan er uit leeren, wat er zal ge schieden, als de heer Mussert in de gelegenheid wordt gesteld zün ambities te verwerenlüken. Duitachland heeft het ons getoond en gaat voort het te vertoonen een beeld van zeden bederf, geestelük verval en barbarisme, Bonder voorbeeld in de geschiedenis. Wellicht denken velen, die den heer Mussert aanhangen, of die van oordeel zün, dat men het wel rens met hem zou kunnen probeeren, dat het hier niet zoo zal worden als over de Oostgrens. Het gaat met alles zoo slecht en misschien kan Mussert uitkomst brengen o. heilige eenvoud! en Mussert is immers een Nederlander en zal hier geen dingen doen, die Nederlanders tegen de borst stuiten. Zü vergissen zich. Mussert is geen Nederlan der. In hart en nieren, in denken en handelen, in streven en bedoelingen is hü een Duttscher een Dultecher van het slag van Qoebbels, is en de vergadering presideerde, zich aanspra-- gewezen op de medewerking, welke werd ver- kelük stelde, kon deze op vordering van de overige aandeelhouders niet toonen De verga dering ging niettemin toch door en alle agenda punten werden met 89 tegen 25 stemmen aan genomen Zü bevatten o. m. een goedkeuring van de balans en verlies- en winstrekening over 1935, die evenwel zoo simpel was samengesteld en zulk een korte toelichting had. dat alle 25 aandeelhouders heftig protesteerden. Toelich ting weigerde de voorzitter te geven. Een ander punt betrof de verhooging van het salaris der directie de vrouw van Van N. is directrice van ƒ120 tot ƒ2600 ‘sjaars. Even tévoren had Van N. den aandeelhouders nog op gemerkt dat er geen dividend mocht uitgekeerd Worden, omdat er een verliespost van ƒ30.000 was. De rechtskracht van deze vergadering wordt thans betwist, op grond waarvan een gerechte- lük onderzoek naar het beheer van de N.V. „Neko" kousenfabriek zal worden Ingesteld. In art. 97 stelt de commissie voor, om het ministerschap en bet Kamerlidmaatschap on- vereenlgbaar te verklaren, maar tevens om te bepalen, dat een minister, bü ren verkiezing tot lid der Staten-Generaal gekozen, ten hoog- ate drie maanden na zün toelating het ambt ▼an minister en het lidmaatschap der Staten- Oeneraal vereenlgen kan. Tegen revolutionnaire vertegenwoord igers Ten aanzien van art. 85 doet de commissie een voorstel, waarin de volgende gedachten gang tot uitdrukking wordt gebracht De tegenwoordige redactie van artikel 85 sluit van de verkiesbaarheid voor hgt lidmaat schap van de Tweede Kamer uit bedelaars, landloopers en gewoonte.dronkaards, maar laat toe personen, die wegens het begaan van ren ernstig misdrijf tot een vrijheidsstraf van meer dan een jaar zün veroordeeld, omdat zoodanige personen wellicht uit idealistische overwegin gen hebben gehandeld. Dit motief is naar het oordeel vajk de commissie weinig afdoende. Van leder aanstaand lid van een vertegen woordigend lichaam mag worden verwacht, dat hü zich niet in een positie brengt, die tot bet opleggen van een zoo zware straf aanlei ding zou kunnen geven, onverschillig het meer of minder politiek karakter van de strafbare bandeltog. Wüziging van het artikel op dit punt is nog te meer gemotiveerd, wanneer, gelijk de com missie voorstelt, personen, die blük geven van een streven tot het plegen of bevorderen van revolutionnaire daden, ook buiten het verte genwoordigend college, waarvan zü deel ult- niaken, en zelfs buiten hun functie als zoo danig, van het lidmaatschap vervallen kunnen worden verklaard. Voorts wanneer artikel 98 der grondwet zal vJorden gewüzigd in dien zin. dat de parlementaire Immuniteit wordt opge heven ten aanzien van hen, die zich schuldig maken aan opruiing en schending van gehei men. Op al deze gronden is het consequent ook ten aanzien van de uitsluitingen van het lid maatschap van vertegenwoordigende colleges niet meer ten behoeve van misdadigers van alle gading ren uitzondering te maken, alleen «m voor de plegers van ernstige politieke mis ér ven de deur open te kunnen houden. In December 1934 werd op groote schaal in Eindhoven een pamflet verspreid, dat tot titel had: .Btavisky in Eindhoven”, en dat geschre ven was door den Geldropechen kousenfabri- kant J«n v. B. Het was gericht tegen J. G. van N„ zich noemende accountant. Deze Van N. had zich n.l. op slinksche wüze het bezit ver worven van de aan G. van B. toebehoorende kousenfabriek. voornamelük door misbruik van vertfouwen. De gerechtelUke vervolging, waar mede Van N. van B. bedreigde, beeft nog steeds niet plaats gehad. Bovendien had Van N. den aannemer J. de K. te Boxtel met veel mooie beloften voor ƒ25.000 in deze fabriek weten te Interesseeren. terwül van die beloften tot nu toe nog niets is vervuld. Zaterdag J.L to nu <ie jaarlüksche aandeelhou dersvergadering van deze kousehfabriek, de N.V. .JTeko” te Oeldroo. gehouden. Van de 94 aandeelen, die vertegenwoordigd heetten te »ün könilen slechts 25 getoond worden. De overige 69. waarvoor Van N., die president-commissaru ddük verbod, om te verschünen. een zoodanige schade beteekenen. dat het voort heet» an er van daardoor in gevaar wordt gebracht. Directie en commissarissen der Glasfa briek ..Leerdam” deelen mede, dat aan de directie is verleend de ingevolge be sluit van de op 25 Mei 1936 gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders benoodigdé machtiging tot Ver vreemding van roerende en onroerende zaken der vennootschap, conform het aan de voornoemde algemeene vergade ring Van aandeelhouders medegedeelde Plan. Directie en commissarissen stellen er prijs op, hieraan toe te voegen, dat zoo wel in de vergadering van commissa rissen als in de vergadering van houders van priorlteitsaandeelen, na uitvoerig overleg, volledige overeenstemming is bereikt. acht zü iar betref- riXen kan Aan het derde lid van artikel 73 wordt ren volzin toegevoegd, waardoor de zittingsduur, voor de na ren ontbinding gekozen Kamers. Tweede Kamer een termün van vüf. Eerste Kamer van zeven jaar niet jden mag. Aan het wetsontwerp ontleenen we het voi- /''volgens dit wetsontwerp wordt aan artikel 7 ger Grondwet ren lid toegevoegd, luidende: De wet kan regels stellen, volgens welke eene bepaalde uitgave wegens nader bü de wet te «nschrüven grove inbreuk op de openbare orde - verboden. Iwet bepaalt het jaarlüksch Inkomen van den Koning ten laste van 'sRüks kas op ƒ1200.000. Dl commissie stelt voor om dit bedrag te brengen op ƒ1.000.000. Voorgesteld wordt, den gemaal eener regee- tende Koningin uit 'sRüks kas een jaarlüksch Inkomen van 200.000 te verleenen, de Konln- gin-Weduwe ƒ200.000, den Prins van Oranje 200.000 en na zün huwelük 400.000. de doch ter des Konlngs. vennoedelüke erfgename van de Kroon ƒ200.000. haar gemaal ƒ200.000. ,Jn ren onzer universiteitssteden woont ren oud-hooglreraar, ren man van vooruitstrevende beginselen. De zoon van ren züner elders woonachtige vrienden sou aan de univeitetett gaan studreren en bü hem, den ex-profeaeor, zün intrek nemen. De jongeman was lid van de NBB. Nauwelüks had hü zün nieuwe ver bluf betrokken, ot hü ontving een brief van ren züner leiders, waarin hem gelast werd goed te letten op hetgeen in zün nieuwe omgeving werd gesproken of behandeld en alles, wat voor 4e NS.B. van belang zou kunnen zün, te rap- porteeren. De student had eergevoel genoeg om te antwoorden door onmiddellük zün lidmaat schap van de NBB. te doen eindigen. In dit eene geval is de toeleg dus mislukt en werd hü ook in kleinen kring bekend. Maar wie zal zeggen in hoevele gevallen zulke spion nage wordt bedreven? Men heeft zich Immers verbonden tot trouw aan den leider, tot on- voorwaardelük volbrengen van elke opdracht, door of vanwege den leider gegevenIn den ver wrongen gedachtengang van vergiftigde her senen kunnen zulke laaghartigheden zelfs de geatalte van prijzenswaardige handelingen aan- Maandagmiddag heeft het gemeentebestuur van Egmond aan Zee aan alle werklooze vis- schers ren verklaring voorgelegd, dat zü in verband met de staking in het vlsscherübedrüf te IJmuiden genegen waren te varen. Alle 173 werkloosen hebben verklaard, zü hiertoe niet bereid zün. Door dit te verklaren hebben zü zich uitge sloten van allen steun. De politie te Abcoude vond dezer dagen twee mannen voorover aan den oever van het Geyn liggen. Een van hen bleet reeds te zijn was danig onder den Van de leden Albarda, Van den Bergh, Joe kes en Kranenburg is er ren nota met be trekking tot de mogelükheid. dat van het lid. maatschap van de vertegenwoordigende licha men worden vêrvallen verklaard leden, die een streven ,tot uitdrukking brengen* gericht’ op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige mid delen. In rijden van heftige politieke beroering kan dan, in de stemming van het oogenblik, te genover ren Kamerlid of een partü licht ren onbillükheid worden begaan, meent deze min derheid. Er kan dan ook In de Kamers door vervallenverklaring van ren of meer leden een kunstmatige meerderheid geschapen worden, zelfs voor ren herziening der Grondwet. De ervaring, hier en daar in het buitenland, heeft helaas bewezen, dat het gevaar niet alleen in theorie bestaat. Dy door de commissie voor gestelde bepaling zal dus in bepaalde omstan. digheden een in wezen revolutionnair streven kunnen bevorderen. Alleen door een uitspraak van den rechter, kan., met inachtneming van de objectieven, in de strafwqt omschreven, maatstaf worden be paald of iemand dit geldt ook voor leden van de volksvertegenwoordiging zich schul dig heeft gemaakt aan opwekking tot gebruik van onwettige middelen. Genoemde leden geven in overweging, het betreffende door de commissie voorgestelde ar tikel niet in de Grondwet op te nemen De leden der Staatscommissie Van den Bergh, Van der Heyden en Kranenburg heb ben ren nota opgesteld betreffende de schade loosstelling van Tweede Kamerleden. Genoemde leden meenen, dat het algemeen belang beter zal worden gediend, als de scha, deloosstelling, in plaats van tot 4000, tot 4500 wordt verlaagd. Artikel 88 bepaalt de vervallen verklaring van revolutionnaire leden. De plaats van het vervallenverklaarde lid blüft gedurende de loo- pende periode onbezet. De commissie teekent hierbü aan, dat het onwettige streven tot uitdrukking kan worden gebracht door woord, geschrift, afbeelding ot handeling, zoowel in als buiten het verte genwoordigend lichaam. In art. 90 stelt de commissie voor om de schadeloosstelling voor Tweede Kamerleden en de toelage voor den Tweede Kamer-voorzitter, beide thans f 5000, te verminderen tot f 4000. De in het vorige lid bedoelde schadeloosstel ling wordt niet genoten door de leden, die het ambt van minister bekleeden, noch door hen, die gedurende een geheele zitting afwezig ble ven. noch ook door hen. die ingevolge het re glement fan orde der Kamer zün uitgesloten van het büwonen harer vergaderingen. Het derde lid wordt gelezen: „Aftredende leden ontvangen ren pensioen van f 120 's jaars voor elk jaar, gedurende het welk zü lid der Kamer waren, tot een maximum van f2400. Het pensioen wordt niet genoten, zoolang ren afgetreden lid het ambt van mi nister bekleedt, of, na herkiezing, de in het eerste lid bedoelde schadeloosstelling ont vangt.’ (Thans is het pensioen f 150.voor jaar, tot f 3000.— maximum). Aan het artikel worden twee leden toege voegd, luidende: „De bedragen, vastgesteld in dit artikel, kun nen worden gewüzigd bfj eene wet. Het ontwerp dier wet moet zoowel door de Tweede als door de Eerste Kamer der Staten- Generaal worden aangenomen met de stem men van twee derden van het aantal leden, waaruit de Kamer bestaat.” Dit artikel is op de Eerste Kamer-leden van toepassing. Geen staatssecretarissen ▼oor d« voor di Het gepleegde overleg heeft tot resultaat ge had, dat ten aanzien van eenige punten. Waar omtrent nog desiderata bestonden, o. i. de so ciale structuur, eveneens bevrediging werd ver kregen. In verband met het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat met Ingang van 15 Juni 1936 ruim honderd arbeiders meer te werk zün gesteld. In den loop van deze week zal dit aantal nog worden vermeerderd, in afwachting van verdere uitbreiding. Wel stelt zü voor, de gelegenheid te openen, dat niet alleen ambtenaren, doch ook andere personen den minister in de Staten-Generaal kunnen büstaan. Aan beide categorieën ware bovendien de bevoegdheid te verleenen, den minister te vertegenwoordigen, zoodat *s mi nisters aanwezigheid ni^f' steeds vereischt zal 8Ün. - Ben gelüke verandering ware aan te bren- <en in artikel 111 ten aanzien van de regre- ringsoommissa rissen Belangrijke uitbreiding van werkgelegenheid

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15