Rijksmiddelen Bij de opening van Drukkerij in asch gelegd Koninklijk bezoek aan ’s-Bosch □7 Aspirin de Waalbrug STEUN AAN WERKLOOZEN EEN DIEPE INDRUK (Misuur wtuMitfeeijk HERBEREKENING VAN PENSIOENEN WOENSDAG 17 JUNI 1936 SCHULDIGE BURGEMEESTER? Door auto overreden 'K AUTOBOTSING BIJ BAARN Chauffeur ernstig gewond Pensioenen militairen De tocht van de K. 18 Hulde der bevolking Arbeider by Vreeswijk verdronken Koninklijke onderscheidingen DE AFNAME VAN VARKENS ▼oor Verkoop zomerpostzegels Motor botst tegen een vrachtauto Het ongeluk met den Diesel Aankoop 1830 FLA. grond in Drenthe Tegen machinist in hooger beroep zelfde straf geëischt Met groote vreugde hebben de inwoners de Landsvrouwe ontvangen Inlichtingen aan den minister gevraagd Het vleesch beschikbaar Onderscheidingen aan de bemanning uitgereikt Eenzyband-ontvangst te Noord wyk TUSSCHEN SLUISDEUREN GERAAKT Snel mooi bruin REDE PER RADIO OVER GEBRACHT ONGELUK BIJ VOETBAL WEDSTRIJD Extra hulp aan werkloozen Over de eerste vyf maanden van dit jaar ruim f 9 millioen beneden de raming gebleven Door Haar aanwezigheid legde de Koningin den vollen nadruk op een grootsch werk onzer ingenieurs Dame, door brand weer sirenes geschrokken, aan hart verlamming overleden Wetsontwerp weer ingediend, om den groei van wanverhou dingen te stuiten Vopr extra hulp e<n millioen noodig geacht voor den winter 1936-1937 en gedood ▼an wu over r Dat was de schoonste indruk, dien men kreeg. on- (Van onzen redacteur) NIJMEGEN, 16 Juni. n 35-jarige speler overleden a 9 1 Door dit persoonlijk te willen doen heeft zij daarop bovendien allen nadruk gelegd, dien dit heug lijke feit verdient. F werkloozen? ontdekt Koningin Dit werk staat niet achter by het beste wat andere landen op waterstaatsgebied presteeren welnu: dan hoeven wy ook by andere landen niet achter te staan in openlijke waardeering voor dit stuk ingenieurskunst. Slaan alleen som mige andere staats- en regeertngshoofden poli tieke munt uit hun openbare werken, onze Ko ningin waardeert dit groote werk geheel los van alle propaganda, als een stuk arbeid voor de welvaart van ons volk. Te verwachten valt, dat een pensioens- verlaging tot ten hoogste 10 pCt. niet meer ingrijpend zal zijn dan de verminderingen, welke in het algemeen op de salarissen der ambtenaren zijn toegepast. k L L Naar wy vernemen zal mr. dr. 8. de Vries Czn.. oud-mlnister van Financiën. Donderdag 35 Juni as. van 930—10.00 uur n.m. voor de microfoon van de N.C.R.V. een woord van aan beveling voor den verkoop der zomerpostze- gela spreken. Dien Indruk kreeg men by het volgen van den konlnkUJken stoet triomftocht zou men haast zeggen doorloopend. Dinsdag is de 19-jarige P. van der Velde, woonachtig te Zaamslag, naby Terdonck (Bel gië) door een auto overreden en gedood. Voor de militairen, met een pensioenbereke ning over de inkomsten van het laatste dienst jaar. is het salarispeil van 1 Januari 1930 reeds ten volle verdisconteerd in de pensioenen, ver leend na 1 Januari 1931, en dat van 1 Januari 1936 in de pensioenen van de na 1 Januari 1937 ontslagenen. Vandaar dat de regeling de pensloenverlaglng voor de militaire pensioenen van na 1 Januari 1931 onmiddeliyk op de volle 10 pCt. stelt en de verlaging beperkt tot de pensioenen der mi litairen voor 1 Juli 1936 ontslagen, terwijl ook de daling in de percentages na 1 Januari 1934 sneller verloopt. De wet treedt in werking met ingang van den 1-sten Januari 1937 en biyft van kracht tot 1 Januari 1943. Voorgesteld wordt, by herberekening van de pensioenen uit te gaan van het pensioenbedrag, waarop zy zonder toepassing van een beper kende bepaling zouden zyn vastgesteld. door AMILDA-zonnebrulncrême, óók bjj weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube «0 ct. Doos 50 en 23 et. Het Is met bet oog hierop, dat tn dese overgangsperiode een bedrag van 1.ZM.6M noodig wordt geacht vaor den a inter 193V ■37 met dien verstande, dat f SSSXSS ten laste wordt gebracht van 1936 en f SSSJSSS ten laste van den dienst 1937. re de Os te in r r B l r Zooals cetneld. heeft de minister van Land bouw en Visschery besloten, de Nederlandscbe Veehouderycentrale in de gelegenheid te stellen, tot steun aan de te lage varkenspryzen, var kens af te nemen. Naar wy vernemen, zal ver- moedeiyk over eenige weken met deze afname aangevangen worden. Overwogen wordt nog. of een gedeelte van deze varkens zal worden in- gevroren, terwyi dan naar alle waarachyniyk- heid het andere gedeelte, tn overleg met het departement van Sociale Zaken, in bussen zaF worden beschikbaar gesteld voor werkloozen en andere behoeftlgen. Voorts biyft de noodzakeiykheid bestaan, aan enkele gemeenten, waaronder ook Rotterdam, alsnog een extra-bydrage over 1934 te ver- leenen. Met het oog hierop wordt daarom een verhooglng van het betreffende artikel met een bedrag van ƒ3.474.433 voorgesteld. By de wet van 4 Maart 1935 werd een be drag voor eenmaal toegestaan van 2.000.000, zulks omdat de particuliere liefdadigheid niet voldoende georganiseerd was. om in de extra hulp aan werklooaen ter voorziening in de be hoefte aan kleedlng, schoeisel en dekking te kunnen voorzien. Door de regeling inzake den z.g n. ruimeren armslag is de particuliere lief dadigheid gelegenheid gegeven zich beter te ontplooien, met het gevolg, dat van particu liere zyde thans meer wordt gedaan, doch nog niet voldoende, althans niet by alle groepen der bevolking, om extra hulp van overheidswege overbodig te achten. n t. I I l lit >c rt. et re Met het d< ste obstafcrfT „brug in ;rln oor l!- •Iet md 'P- len >en 135. lo- Zon- dat Uit den voorgestelden maatregel wordt een jaariyksche bezuiniging verkregen voor bet rjjk van f3.3W.6M (voor de trergeriy- ke ambtenaren f 2300.000. voor de militaire ambtenaren t 1.000.006), voor het veertigtal gemeenten, dat voor een deel barer Ambte naren he^ risico voor eigen pensioen draagt, f800.000 en vóór het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds f 1.6MM0. allesn hal bests voor U" gsrondheid. UiWwJend In ds o,»n|.-b*ndbul>j«i ven >0 tsbl. 9 ch. in orsnjexakjsr van 1 tabl. 10 ct». Dinsdagmiddag half vier is op den Ryks- straatweg naby het nieuwe benzine-station te Baarn een ernstige auto-botsing gebeurd. Een auto, bestuurd door den beer de M. uit Baarn en komende uit de richting Amsterdam, reed by hst passeeren van een drietal auto’s een wagen van de N. V. Hygiënische Melkinrichting te Hilversum, die daar draalde om benzine in te nemen, in de flank aan. By de hevige botsing werd de Hilversumsche auto omvergereden, waarby de- chauffeur be klemd geraakte. In hoogst zorgwekkenden toe stand werd hij per politie-brancard naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Van den aanrydenden auto bekwam de heer W. verwondingen aan het hoofd. De heer M. bleek ong.-deerd. De splinternieuwe wagen werd zwaar bescha digd. prifhippen van het lint, het laat- dat het verkeer over de nieuwe jar'den weg stond, heeft Hare Majesteit !roon gezet op een groot werk van Neder- sche ingenieurskunst. De heer Drees heeft den minister van Bin- nenlandsche Zaken gevraagd, of het juist is. dat in 1935, voordat over de herbenoeming van den burgemeester van ’s-Gravenzande moest worden beslist, ter kennis van den minister is gebracht, dat die burgemeester zich als presi- dent-kerkvoogd aan financieele onregelmatig heden zou hebben schuldig gemaakt en om die reden als zoodanig zou zyn geschorst. Is het juist, dat de minister daarop heeft geantwoord, dat hy deze zaak nog eens nauw keurig had onderzocht, doch dat dit onderzoek hem niet tot de overtuiging had kunnen bren gen, dat hy zyn medewerking aan de herbe noeming bêhoorde te onthouden? Het ernstige ongeluk met een Dieseltrein, dat Zondag 5 Augustus 1934 in de hoofdstad naby het Weesperpoortstatlon is gebeurd en waarby achttien personen min of meer ernstig zyn ge wond, is voor het Gerechtshof te,Amsterdam het onderwerp van een uitvoerig onderzoek ge weest. Ingediend is een suppietoire begrooting So ciale Zaken 1936. Ten gevolge van de groote toename van de werkzaamheden by de afdeeling werkverschaf fing en iteunverleening moest In 1935 tot een belangrijke uitbreiding van het aantal contro leurs voor de steunverleenlng worden overge gaan. Voorts moest in datzelfde jaar het ad ministratieve personeel van genoemde afdeeling worden uitgebreid, als gevolg van de werk zaamheden, die in verband met de instelling van het ft’êrklooshcldssubBldiefonds, ten behoe ve van het departement van Financiën door de afdeeling werkverschaffing en steunverleenlng moeten worden verricht. Mede in verband met het voornemen om het aantal 'controleurs voor de steunverleenlng in den loop van dit jaar nog uit te breiden, zal artikel 2 der begrooting voor 1936 met 175.000 worden overschreden. De belrngryke uitbreiding van het hiervo- renbedoelde personeel brengt tevens een a*n- zieniyke verhooglng der materieele uitgaven met zich, waardoor het daarvoor uitgetrokken bedrag met ƒ50.000 dient te worden verhoogd. Hoewel niet door den brand zelf, valt toch nog een slachtoffer te betreuren. Een dame, die in een perceel in de nabyheio van de brandende drukkery woonde, over leed, doordat zy door de sirenes van de brandweerauto's geschrokken was, aan een hartverlamming. Twee steden hebben getoond dit zuiver meeleven van Hare Majesteit met de groote belangen van de volkswelvaart en van hun bevol- De herberekening der pensioenen wordt als een maatregel van tydeiyken aard voor gesteld, opdat de regeerlng gelegenheid hebbe haar standpunt ten deze nader te bepalen, zoodra zy over een afgerond voorstel tot herziening der pensioenrege lingen van het overheidspersoneel aal kun nen beschikken. Gedurende het jaar 1938 behoeft nog slechts van de 5 pCt verlaging van 1 Januari 1936 van 1/3 op 1 Januari tot nihil op ultimo Decem ber in het pensioen verwerkt'te worden, het geen een te verwaarlooaen percentage oplevert in een op globale, afgeronde verlagingsperceu- tages berustend systeem. Vandaar dat de regeling de pensioenen der in 1938 en later ontslagen ambtenaren onaan getast laat. toen het kleine groepje de Koningin in het r* Dinsdagmorgen is op den Ry ksstraatweg by Harlingen een ernstig motor-ongeluk gebeurd. Twee studenten uit Groningen, afkomstig uit ’s Gravenhage, reden op genoemden weg per motorrywlel in de richting Harlingen, zy reden met groote snelheid en kwamen in botsing met een voor hen rydenden vrachtauto. Door den schok werden belden van het motorrywlel ge slingerd. Nadat spoedig geneeskundige hulp aanwezig was, werden de jongemannen naar het Alge meen ziekenhuis te Harlingen verboerd, waar men by den een een kaakfractuur en by den ander een ernstige hersenschudding constateer de. Later werden zy voor operatief Ingrijpen naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Op een afstand van 160 M. van het perron werd het eerste rijtuig in de linkerflank aan gereden door den tender van een locomotief van een dat perron binnenrfjdenden stoom trein, welk spoor het spoor van den uitryden- den Dieseltrein kruiste, met het gevolg, dat de linkerwand van het voorste deel van dat rii- tuig geheel werd opengescheurd. In hooger beroep had zich thans te verant woorden de 35-jarige bestuurder by de Neder- landsché Spoorwegen W. C. J. L., die den Die seltrein bestuurd had. De rechtbank had verdachte's schuld bewe zen geacht door de rapporten van de deskun digen en de verklaringen van de getuigen en den wagenbestuurder op 21 Juni van het vorig jaar tot een voorwaardelyke gevangenisstraf van een maand, met een proeftyd van drie jaar en tot een geldboete van ƒ60.subs, tien dagen hechtenis veroordeeld. De Officier van Justitie J»ad een maand hech tenis gevorderd. Verd., die verklaarde In beroep te zyn ge komen, omdat hy, mocht hy al een kleine ver gissing hebben begaan, de straf te hoog vindt, had op zijn horloge gezien, dat het tyd voor vertrek was het ultrijsein stond veilig en verd. was in de meening, dat de perronchef het (ver treksignaal met zyn staf gaf. Direct was hij de cabine binnengegaan om de dieselmotoren in werking te stellen. Kort daarop zag hy, dat het brugseln op onveilig stond. Plotseling kwam van links tn de bocht van het W.S. een stoomlocomotief: verd. had onmiddeliyk gestopt en ook de machinist van de locomotief had zyn uiterste best gedaan een ongeluk te voorkomen. Uitvoerig besprak de President daarop met verd. de verschillende voorschriften en rege lingen van de signalen. Als deskundige werd, evenals voor de Recht bank gehoord Ir. Roodenburgh, rijksinspecteur van de N. 8., die o. a. zeide, dat ook de hoofd conducteur van den trein had moeten letten op het vertreksein;- de dienstdoende perron chef had niet met zyn staf moeten .spelen”, hetgeen den indruk maakte, dat hy het vertrek sein gaf. Er zyn naar de meening van deskun dige drie personen te laken in deze zaak. Het kan naar spr.’s meening niet juist zyn. dat verd. op bet allerlaatste oogenbllk den stoom trein om den hoek zag komen. De bewering van verd. dat het ultrysignaal veilig stond, kan evenmin juist zyn, desk, heeft dit ter plaatse onderzocht en bevonden, dat hier de gang van zaken volkomen normaal is geweest. De perronchef, die het vertreksein zou heb ben gegeven, was door een verbiyf in het bui tenland niet in staat ter zitting aanwezig te zyn. De President las daarom zyn verklaring voor, waarin o. a. staat, dat hy dien dag pas van ziekteverlof was teruggekeerd. Hy was op het perron door verschillende reizigers aange sproken en het was mogelitk dat hy zenuwach tig was en een beweging met den vertrekstaf had gemaakt. Het vertreksignaal had hy echter niet gegeven. De procureur-generaal mr. dr. Reilingh zei- Met den trein van 1736 uur arriveerden de hooge bezoekers Op het perron werden zy op- gewacht door den Commissaris der Koningin en burgemeester mr. F. J. van Lanschot. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar buiten, waar, zoodra de Koninkiyke farm- lie zichtbaar werd, lulde toejuichingen haar tot welkom tegenklonken. Voor het bordes stood i opgesteld een eerecompagnie van het regiment wielryders ter sterkte van 100 man onder commando van kapitein F. de Bie, die in haar midden had den Koninkiyken standaard en waaraan ook het regimentsmuziekkorgs e was toegevoegd. Nadat het korps het Wilhelmus had gespeeld, inspecteerde de Koningin deze eerewacht, en vervolgens nam zijr plaats in den gereedstaan- den auto, welke haar naar het gouvernement*- paleis in de Ververstraat reed. Overal langs den weg stond de burgery in dichte ryen geschaard en overal werd H. M toegejuicht, voor welke attentie de Vorstin dankte met een minzaam hoofdbuigen en wui- de in rijn requisitoir er van overtuigd te zyn, dat er door den perronchef geen ultrijsein is gegevenverdachte zelf verklaart ook niet meer zoo pertinent, dat hy op het ultrysignaal heeft gelet. De procureur-generaal somt verschillen de tegenstrijdigheden op tn verd.’s verklarin gen. Spr. acht het uitgesloten, dat ultrijsein 5 a ook maar een oogenbllk op veilig heeft ge staan. Vergissingen zyn in den werkkring Tijdens een veteranenvoetbalwedstryd dag te Schyndel is een ongeluk geschiM, een der spelers het leven heeft gekost. In het vuur van den wedstryd kwam de 35- jarige A. v. d. Wetering uit Schyndel te vallen. De ongelukkige bleek ernstig te zyn gekwetst en werd per auto naar huis vervoerd. Maandag avond werd de toestand van het.slachtoffer zóó ernstig, dat hy van de H.H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. Spoedig daarna is hy aan de gevolgen van de opgeloo- pen kwetsuren overleden. Van de W. was gehuwd en laat een gezin met vier kinderen achter. Nadere berekeningen sullen moeten aantoo- sn of het voor het pensioenfonds mogeiyk is genover dese laatstgenoemde bezuiniging eenl- eveneens tydeiyke maatregelen te treffen, elke besparing voor het rijk en de overige ihamen tengevolge zouden hebbën. De regeering is van oordeel, dat de pen- oenen van leden van Gedeputeerde StaU-n, tn wethouders'en van leden van besturen van aterschappen, veenschappen of veenpolders egens de verscheidenheid van normen en re lingen. waarnaar zy zyn toegekend, niet be- -epen te behooren te worden in de algemeene erberekening Ingevolge het wetsontwerp. Verschillende andere pensioenen vallen ev»n- *ns buiten de regeling. Voorgestelde wordt van de herberekening uit 1 zonderen de pensioenen van 1800 en mln- f - wit, de Prinses in een kleurlg-gebloemde Japon, de Ingenieurs met den minister van Waterstaat en het gevolg in het zwart over de brug naar Nymegen toewandelend, dopr gejuich op de tribunes, een gejuich, dat zich voortplantte langs de donkergroene heuvels van het Valkhof en de Belvedère, door het luiden van de klokken en door de sirenen van de booten op het water werd begroet. De middagrit door de stad heeft dien indruk versterkt. Zooals gezegd: alle groepen der bevolking na men er aan deel arm en rijk, jong en oud. De ouden van dagen huldigden de vorsteiyke personen, de studenten van het Canisiuscollege. de militairen vin de drie kazernes, de kinderen van de scholen. Buiten zelfs op de wegen, die ver buiten het centrum liggen, by de Heilige Landstichting, stonden talrijke menschen te wachten en te wuiven. Werkelijk deze betooging had, in al haar treffende spontaneïteit een mooien zin. Zoowel in Arnhem als in Nymegen stonden de menschen opgepakt langs den weg waar de koninkiyke personen passeerden en in Nymegen vooral was dit een héél lange weg. Op den weg tusschen de beide steden, door de Overbetuwe heen stdhden in ieder dorp hon derden menschen opgesteld. Honderden kin deren zongen minder massaal dan in Arnhem op het Velperpleln, waar een overweldigende aubade werd gebracht aan Koningin en Prinses maar toch niet minder indrukwekkend en ontroerend vaderlandsche en koningsgezinde liederen. Overal waar in dit prachtige, volle groene land met zyn wyd-uitspreldende donkere boom kruinen. een hofstee alleen staat langs den weg, stonden de boerenmenschen bulten, de oude De regeiing stelt naast de verlaging van de pensioenen der in 1923 ontslagen bur- geriyke ambtenaren met II pCt de verla ging op 2 en 6 pCt. veer de pensioenen der respectievelijk in 1921 en 1922 ontslagen ambtenaren. Aneta-Holland bericht: Erkennende de groote diensten door com mandant officieren en bemanning van Hr. Ms. K 18 tydens de uitreis over Kaapstad en West- Australlë aan het wetenschappelyk onderzoek aan boord bewezen, heeft de Rykscommissie voor graadmetlng en waterpassing besloten aan alle opvarendenfeen medaille toe te kennen. Deze medaille is Dinsdag door een barer le den, prof. Schermerhorn, in Soerabtda ultae- reikt. waartoe de marlne-autoriteiten'TM* me dewerking hebben willen verleenen. H.M. de Koningin heeft toestemming gegeven de me daille op de uniform te dragen. De medaille geeft aan de voorzyde een ver kleind beeld van de in den handel gebrachte herlnneringsmedallle: de toren van de K 18 te gen de kaart van de reis als achtergrond en aan de achtcrzyde het opschrift ,*llngerwaar- nemlngen”. Zooals gemeld, heeft de gouverneur-generaal van Ned.-Jndië in den Volksraad zyn jaariyk- sche openingsrede uitgesproken. Teneinde ook de belangstellenden in Neder land gelegenheid te geven de rede te volgen, werd deze op gramotoonplaten vastgelegd en via de rijksradlotelefoonverblnding overge. bracht. Het ryksradio-ontvangstation te Noordwyk was weder met de zorg voor de ontvangst en de doorgifte aan de omroepvereenigingen be last. Dat het resultaat zoo goed was, la In de eerste plaats te danken aan het gebruik te Noordwyk voor de telefonie-ontvangst van een zoogenaamd eenzybandontvang.toestel met draaggolfbymenging. Is by het ingestelde onderzoek gebleken.Tiat de beschuldigingen ongegrond waren? Zoo ja. ware het dan niet wenscheiyk ge weest, in het belang van het prestige van den burgemeester, daarvan duideiyk en in het open baar te doen biyken. te meer omdat de be schuldigingen in de gemeente in een open brief waren verspreid? Zoo neen, waarop berustte dan het oordeel van den minister, dat er geen reden was, zyn medewerking aan de herbenoeming te onthou den? By de voorbereiding van dit ontwerp Is over wogen. of niet, evenals voor de spoorwegamb tenaren is voorgesteld, ook hier een indlviduee- le herberekening der pensioenen zou kunnen worden ontworpen. In verband met de wyzl- ging. welke de werkzaamheden, aan een be paalden rang verbonden, in den loop der Ja- ren hebben ondergaan, werd zulks onmogeiyk geoordeeld. Evenmin kan een regeling worden voorgesteld voor elk openbaar llcKbam afzon derlijk. Besloten werd daarom uit te gaan van de al-, gemeene wyzlgtngen. welke de salarissen der ambtenaren in den loop der jaren hebben on dergaan. met inachtneming van een limiet, be neden welke het herberekende pensioen niet zal mogen dalen. nthousiast heeft de bevolking van de twee thans meer dan ooit verbonden steden Arn hem en Nijmegen de Landsvrouwe ontvangen in één groote, spontane betooging van hulde en aanhanke lijkheid een betooging die niet alleen een afgesloten geheel vorm de, waarin geen enkele dissonant viel waar te nemen, doch die ook alle groepen van de bevolking, geen enkele uitgezonderd, samenbontL^-^ Een feest van nationale gezind heid in den vollen zin des-^woords hebben deze twee steden vandaag gevierd. De Rijksmiddelen hebben over Mei opgebracht f 30.708.630, hetgeen ruim f 170.000 meer is dan over Mei 1935, doch f 251.778 minder dan de raming. De opbrengst over de eerste vijf maanden van dit jaar was f 145.726.328 en is daarmee^ f 9.075.755 beneden de raming gebleven en f 4.802.147 bene den de opbrengst over de eerste vijf maanden van 1935. i Dinsdagmorgen was te Nijmegen een groot aantal marechaussees voor den oprit van de nieuwe Waalbrug verzameld om voor de afzetting zorg te dragen. Op den achtergrond de nieuwe brug, links en rechts tribunes voor de genoodigden king op hoogen, zeer hoogen prijs te stellen. De politie, die spoedig ter plaatse was, legde direct twee slangen uit en tastte onmiddeliyk het vuur, dat in den kelder woedde, aan. Het vuur breidde zich echter zeer snel uit en toen de brandweer ter plaatse verschenen was, had het vuur, dat in den in den kelder aanwezigen voorraad oud papier en vuil poetskatoen gretig voedsel vond, zich reeds een weg gebaand door het plafond naar de zetterij. De concierge, die naast de drukkery woonde, kon eerst na veel moeiten wakker gemaakt worden. BU dat alles lag daar de brug in de genaakbare rust van haar oer-sterke kracht, als één brojc stalen energie, onbeweegbaar donker afstekend tegen de strakke zilver blauwe lucht. Alles in .de omgeving is ver sierd. Vlaggen en oranje-wlmpels fladde ren in den wind tegen de lichtmasten opzy en aan alle huizen en gebouwen. De ernst van de oude gevels en torens die opge stapeld tegen de helling langs de Waal het silhouet van de stad vormen wordt gebroken door allerlei levendigen tooi. Alleen de brug zelf is niet versierd Stoer en donker op het sombere af rekt zy haar enorme bogen pver de rivier. Dit ja.tr zal worden aangekocht het Ech tener-, Rutner- en Koekangerveld in het Zuid-WesteWk deel van Drenthe, groot on geveer 1830 H.A. De koeten hiervan zyn ge raamd op ten hoogste ƒ300.000. Na aankoop zal dit complex in werkver- schaffing deels worden ontgonnen tot wei de- of bouwland, deels worden beboscht. Daar het vuur zich inmiddels steeds meer en meer uitgebreid had, werd de woning van den concierge veiligheidshalve ontruimd, doch hoe wel deze veel waterschade en ook eenige brand schade had bekomen, kon deze behouden bltf- ven. De brandweer had inmiddels versterking ge kregen en met tien stralen op de waterleiding werd de strijd teyen het vuur aangebonden. De drukkery. waarin zich zeer veel kostbare ma chines bevonden, heeft men dank zy doortas tend optreden kunnen behouden. De zetterij, de kelder en twee kantoorlokalen, waarheen zich het vuur eveneens een weg ge baand had, werden echter een prooi der vlam men. Na een uur hard werken kon gezegd worden, dat men den brand meester was. Omtrent de oorzaak tast men voorloopig nog in het duister, terwyi ook omtrent de schade, die door verzekering gedekt wordt, nog niets te aeggen viel. De drukkery, die onder directie stond van den heer H. Krul en waar ongeveer een veertig tal personen werk vond, was eigendom van de onderofficiersvereeniging „Ons Belang.” verd. fataal. Spr achtte de straf door de Rechtbank op gelegd ju<st en eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. H. B. J. Waslander. van meening. dat hier sprake was van een ongelukkigen samenloop van omstandigheden PI. drong aan op vrijspraak, subs, clementie. Ingediend is een wetsontwerp, houdende her berekening van pensioenen van burgeriyke en militaire ambtenaren. De regeerlng meent dat de teruggenomen herberekening weder dient te worden voorge steld om den groei van wanverhoudingen te stuiten, u. Na de openingsplechtigheid van de .nieuwe Waalbrug te Nymegen te hebben verricht la H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. prinses Juliana en gevolg Dinsdagmiddag door gereisd naar Brabants hoofdstad, waar zy ook heden vertoeft en de gast is van den Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Bra- bant, Jhr. mr. dr. A. B. C. M. van Ryckevor- ael. Met groote vreugde hebben de Bosschenaren de Landsvrouwe, die in tal van jaren hun stad niet bezocht en haar dochter begroet. Nage noeg huis aan huis wappert er de driekleur en in breede scharen hadden de inwoners der Hertogstad zich langs den Weg, dien de Ko ninkiyke familie nemen zou. geschaard ten einde van hun aanhankelijkheid blykt te ge ven. met bruin doorbrande gezichten, de zwart zy- den pet eerbiedig in de hand, de jonge met den frisse hen blos van het landleven op de wangen zwierig wuivend en nog lang na-turend den- stoet van auto’s, die naar de nieuwe brug op trok. Déér by de Waalbrug was de men- schenmenigte onafzienbaar. Overal zag men het wemelen: op de kaden langs het stroomende water, tegen het donkere groen van het Valk hof, op. de wegen, die naar boven leiden, naar de Belvedère, in de verte langs den weg die de brug met de stad verbindt en op het Keizer Lodewykpleln, op de schepen, beneden. Overall Dinsdagmiddag te half vier is by de sluls- werken te Vreeswyk een doodeiyk ongeval ge beurd. De 27-jarige timmerman J. van Veen is ty dens het werk men was bezig met he( op vullen met zand - van de ruimte tusschen de sluisdeuren in de sluis gevallen en verdron- ken. Na een half uur dreggen werd zyn lyk cpgehaald. V. was gehuwd Hedennacht omstreeks half drie werd crior de jongedames Maas en Helis, die door den rossen gloed gewekt waren, brand in de drukkery „Patria” aan de Wilhelminastraat 32 te Amers foort. Zy waarschuwden direct hun ouders, die op hun beurt de politie en brandweer van den brand in kennis stelden. Tydens den koffiemaaltyd. welke na de ope ning van de Waalbrug door H. M. de Koningin aan een aantal genoodigden werd aangeboden, heeft de burgemeester van Nymegen, de heer J. A. H. Steinweg, den minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Udth de Jeude, den zilveren Waalbrugpennlng aangeboden. De minister van Waterstaat dankte in een korte rede voor den penning en deelde vervol gens mede. Oat het H. M. de Koningin had be haagd de volgende onderscheidingen te verlee nen: Benoemd tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw: Ir. W. J. H. Harmsen. hoofdingenleur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Bruggen; J. A. H. Steinweg, burgemeester van Nymegen; Ir. M. H. Damme Jr„ directeur van de N.V. Werkspoor te Amster dam; tot officier in de Orde van Oranje Nassau den heer D. Manassen, directeur-hoofdhedacteur van de Prov. Geldersche en Nymeegsche Courant; by bevordering den heer C. A. P. Ivens te Ny megen. oud-algemeen voorzitter, thans eere-lld van het comité-Waalbrug 1936; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau F. J. ten Cate, lid van het bestuur van de V.V.V. te Arnhem, voorzitter van het comité van de brugfeesten aldaar; G. Th. C. Vergouwe, redac teur van het bouw en montagebedryf. De eeremedallle, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, In goud, is verleend aan: J. J. Post te 's Gravenhage, opzichter eerste klasse van den Rykswaterstaat en aan A. de Geus te IJmulden, uitvoerder van de N.V. Internatio nale Gewapend Betonbouw; en in zilver aan: H. F. Flierboom te Zullen, I baas by de N.V. Werkspoor en J. H. Dekker te Rotterdam, baas by de N.V. Bouw- en Montage- I bedrijf. De regeling gaat uit van de gedachte, dat echts de pensioenen, verleend na de aanpas- ng in meer biyvenden vorm van de over- ridssalarissen aan de na-oorlogsche prijssty- ngen, dienen te worden herzien. worden overgebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15