ONS BLAD Een onverschrokken rede van Kardinaal Faulhaber De strijd tegen de Kerk in het Derde Rijk 1 Vliegtuig te pletter Toestand te Luik zeer gespannen D De sancties tegen Italië Het nieuws van heden VOOR GELOOF EN RECHT De Fransche franc VERNIELING VAN DE KRUISBEELDEN DE BAROMETER JOODSCHE IMMIGRATIE IN PALESTINA Brand in prinselijk slot JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER f f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Himmler hoofd der Duitsche politie Spaansche democratie Vertrouwen in de regeering Voorioopig stopgezet? De Duitsche vloot- manoeuvres Helgoland wordt versterkt Staking in Brussel gaat door K Zedelijkheidsprocessen en schoolstrijd Hatelijke maatregelen op Sacramentsdag ClANO TOT AMBASSADEUR BENOEMD Heden een verklaring van Eden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Zy, die hun eed van trouw aan de Kerk hebben gebroken, bieden geen waarborg, dat zy andere eeden zullen houden DONDERDAG 18 JUNI 1938 Staking breidt zich nog steeds uit Katholieke liefdadig heid in Duitschland Met mitrailleurs bewapende door de stad Er valt niet aan te twy telen, of men heeft met een georgani seerde actie te doen Prinses Margaretha en haar beide zoons ternauwernood aan den vuurdood ontsnapt Rome zal tevreden zyn Britsch kabinet spreekt zich met algemeene stemmen voor opheffing uit ADVERTENTIEPRIJZEN P«r lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Auriol verklaart zich opnieuw tegenstander van devaluatie Wil de Staat het kerkeiyk ver mogen secolariseeren? fc NDORD-HOLLANDSCH DAGBLAD r 1 1 e IC Het Koninklijk bezoek aan Den Bovh. I l I l het aanzien van 1 4 r u e s l t r t Stand op Dondcrda< 16 iw Tja.: 760 Vortpa atand; 7« i r i PARUS, 17 Juni (Reuter). De Fransche mi nister van Financiën Vincent Auriol heeft zich opnieuw tegen devaluatie verklaard. „Ik bén een beslist tegenstander van deva luatie”, aldus aei hy in een interview met de „Tribune des Nations.’* Itmmn. Bewonen van Ystad aan de kust van Schonen hebben een eskader van twaalf tor pedojager en vele motorbooten gezien. Van ike opheffing gesteld. Heden (Z. Em. sprak deaen passus zeer luid en met den grootsten nadruk uit) wordt er zoo veel gesproken over trouw aan de leiding en over den eed van trouw aan bet vaandel eo den staat. Maar het moet worden gezegd, dat ZÜ, die hun eed van trouw, by het H. Vormsel af gelegd, breken (Hitler, Goebbels en de meeste tegenwoordige Zuld-Duitsche machthebbers zyn ex-Katholieken)absoluut geen waarborg er voor kunnen geven, dat zy eenmaal ook hun vaan del- en staatseed niet zjillen breken. Mannen, die aan Gods woord gelooven en dit geloof in het openbaar belijden, zyn een zegen voor hun volk, wyi zy trouw en geloot in den boezem des volks steunen en handhaven door hun geloof aan Gods woord. Hier volgen eenlge markante zinsneden: „Deze processie van Katholieke mannen was niet, zooals beweerd wordt, "n demonstratie. Ka- i te llfs. STOCKHOLM, 17 Juni (Reuter) De Zweed- sche pers maakt melding van belangrijke Duit sche vlootmaneeuvres. die aan de Zuld-Ooste- üjke kust van Zweden kunnen worden waar derlijk schrijven uitgevaardigd waaraan wtj het volgende ontleenen: heid van pKatselyke feesten slechts worden uitgestoken, wanneer de byzondere beteekenis van een dergeiyk geval een dusdanige officleele deelname rechtvaardigt. In overeenstemming met den Heer Minister voor Kerkelyke Aange legenheden in het Rijk en Pruisen zie ik een dergelijke voorwaarde niet aanwezig op Sacra mentsdag Derhalve kan er geen sprake van zyn om op dien dag de vlag uit te steken op de openbare gebouwen. Ook het versieren van openbare gebouwen by gelegenheid van de pro cessie op Sacramentsdag beschouw Ik niet nood zakelyk evenmin gewenscht." WU publlceeren deze verordening opdat de geloovigen zouden weten, dat niet de stedeiyke autoriteiten maar de RJjksregeerlng verantwoor- deiyk is voor het feit, dat terwyi het sinds <m- heugiyke tyden gebruikelijk was om alle ge bouwen waarlangs de processie trok te versie ren, thans de openbare gebouwen en zelfs de Katholieke scheden by de Jongste Sacraments processie op geen enkele wijze versierd waren. ROME. 17 Juni. (Reuter) De minister van Buitenlanctache Zaken, graaf Ciano, die tot nu toe slechts den rang van gezant had. is be vorderd tot .Ambassadeur’*. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 214 Met Inzanr van 1 Jail verlagem de Nod. Spoor wegen de tarieven der gezelsehapoMljetten. Bezwaren van den Volksraad tegen de voerge- stelde wijziging van den dienstplicht In Indië. BU den Volksraad te Ingediend een ontwerp- ordonnantie tot vaststelling van een Invoerver bod van Chineesche manten In Ball en Lombo t 3 I. 8 1 1 J JERUZALEM. 17 Juni. (DJ4JB.) Volgens ta Joodsche kringen ontvangen berichten uit Lon den wordt het reeds meermalen besproken plan Palestina in te deelen In Joodsche, Arabische en Internationale kantons thans ernstig over wogen. De laatste sullen in het byzonder Haifa en het achterland omvatten. Uit dezelfde bron verluidt, dat te Londen besprekingen met Joodsche leiders worden ge voerd over de onmlddeliyke tydeiyke stopset ting van de emigratie naar Palestina, die, on danks alle uitdrukkeiyke tegenspraken toch op handen zou zyn. In Palestina is het nog verre van rustig. Inheemeche soldaten onderzoeken in de straten van Jeruzalem de voorbijgangers op wapenen -- - -- Door den brand is de eerste verdieping van het gebouw verwoest, aan het blusschingswerk werd, behalve door vele brandweerlieden, door onge veer 300 in de nabyheld gekazerneerde gardisten deelgenomen. Na een uur was men den brand meester. Het grootste deel van den Inventaris van he slot kon In veiligheid worden gebracht. Het Britache Ksbhsei verklaart ziek met alge meene stemazen voor opheffing der zaartlee Toeatand te Leik zeer gespannen. Joodsche immigratie In Paleotina voorioopig stopgezet? Do Fransrho minister van Financiën iwklssrt zich tegen devaloaUe. Himmler tot hoofd der Doltocbe politie be ltrand In een prinseiyk ziet naby Kopenhagen Clone krijgt den rang van ambomadewr. Uit Beriyn kwam een bericht naar de Prager Prezee, dzj katholieke kringen vermoeden, dat de Nat.-Socialistische staat het kerkeiyk ver mogen wil secalariseeren. Mussolini schijnt thans voorstander te zijn van de restauratie der Hababorgers in Oostenrijk. BRUSSEL, 17 Juni Woensdag zijn de stakers te Luik erin geslaagd verschillende zinken van de Maas te bezetten. Groepen stakers zijn de Maae opgevaren tot Heel on hebben zoodoende de binnenscheepvaart seo goed als stilgelegd. Er Is te Luik een strenge ordedienst ingesteld, daar zich hedenmorgen een nieuwe opleving der stakingsbeweging loordcctL 1 tl r la i 5 Volgens myn verordening over voorschriften betreffende bet uitsteken van de vlag op dienst gebouwen, van 8 Juni 1935 - I. A. 4781/4015 (R.M. BI. blz. 545 en M. Bl. 1. V. blz. 775) mogen Naar men ons zeer laat In den avond meedeelt zal een decreet worden uitgevaar digd. waarby alle samenscholingen van meer dan vyf personen, alsook alle verkeer per rywiel in het geheelc land zullen worden verboden. het slagwoord der „Reichsjugendführung”, dat de Jeugd alléén dooi» de jeugd kan worden opge voed, met kracht af. In denzelfden nacht van 8 op 9 Mei werd op den Ryksweg Bühl-Klblngen een heiligenbeeld dat op e i twee meter hoog voetstuk stond] vlaggen vanuit openbare gebouwen by gelegen- omvergeworpen en stukgeslagen, terwyi men ook een kruis langs den weg, dat In de naby held stond, had trachten te vernielen. In dënzelfden nacht van 8 op 9 Mei werd een steenen kruisbeeld, dat op de grens van Det- tlngen staat van het voetstuk geslagen en totaal vernield. Men moet aannemen dat hier niet een persoon, maar een groot aantal vandalen aan het werk is geweest om deze schanddaad te plegen. In denzelfden nacht van 8 op 9 Mei heeft men getracht om het beeld van den H. Joannes Nepomucemus, dat aan den Ingang van het stadje Hemmendorf staat, met touwen naar be neden te halen. In denzelfden nacht van 8 op 9 Mei werd ook In verschillende andere gemeenten buiten ons diocees (In het aartsbisdom - relburg, Red: K.W.P.) dergeiyk vandalen-werk verricht, zoo-, dat er niet aan getwyfeld kan worden, dat niet een bepaald misdadig individu aan het werk is geweest, maar dat er een heele samenzwering het vliegterrein te Soesterberg te ptatter De bestaorder, een aspirant reserve •«icier, wMe met het vliegtuig dalen, doek vloog zoo laag, dat hat met de toppen der toornen in aanraking kwam en emlaag stortte. Het toestel werd geheel vernield, terwijl de bestaurder sendeiHJk genoeg ongedeerd bleef. Het toestel ia, veer zoover noodig, gede monteerd en door militairen naar het vlieg terrein overgebracht. tegen den Gekruisigden Christus is gesmeed. Dat alles gebeurde in den nacht van 8 op 9 Mei en In den daaropvolgenden nacht werd een Christusbeeld, dat door soldaten uit den Wereldoorlog was opgericht, en dat van ge wapend beton was en in een meter diepe rots kloof was ingemetseld, omvergeworpen en ver nield.** De brand werd door de beide zonen van den Prins vanmorgen om half vyf ontdekt, nadat zy door den rook, die hun kamer binnendrong, wakker waren geworden, zy wekten hun moe der, Prinses Margaretha, een zuster van wy- len Koningin Astrid van België, en slechts ge- deelteiyk gekleed konden moeder en zoons sich In veiligheid brengen. Van bevoegde Itallaansche zyde wordt van avond de opvatting van de hand gewesen, dat Italië met het oog op de mogelijk der sancties nieuwe eischen heeft De opheffing der sancties, 'zoo wordt hier aan toegevoegd, zal door Italië als een af? doend bewtjs voor de erkenning van de door den Volkenbond Jegens Italië begane gerech- teiyke dwaling worden beschouwd. Ten aanzien van de berichten, dat reeds be sprekingen over de Mlddellandsche Zee-kwestie worden gevoerd, verzekert men In bevoegde Itallaansche kringen, dat te Rome niets om trent dergeiyke besprekingen bekend, is. „Hoe is het mogelyk geweest, dat zulk een oppervlakkig woord zonder protest werd geac cepteerd? -eugdopvoeding is Jeugdlelding, maar jeugdleiding moet, als Iedere leiding, tot voor waarde hebben geeeteiyke meerderheid, autori teit. Onrypheid kan slechts door rypheid wor den overwonnen. Het geloof met zyn rotsharde beginselen is een pantser tegen de dictatuur der slagwoorden." JERUZALEM, 17 Juni. (Reuter) Het is dui delijk merkbaar, dat de spanning in de hooxd- stad groeit. In welingelichte kringen gelooft men echter niet, dat de Arabieren massa demonstraties met geweldplegingen zullen or- ganiseeren daar zy hebben opgemerkt, dat de geïsoleerde aanval hun minder verliezen kost dan de massa-aanval. De Britsche Ryksunie beeft Baldwin «en af schrift gezonden van een met algemeene stem men aangenomen resolutie, waarin de ophef fing der sancties tegen Italië wordt gevraagd, daar deze niet uitvoerbaar zyn gebleken en schadeiyk zyn voor den vrede In Europa en bet welzyn van het Britsche Ryk. Auriol gaf hiermede antwoord aan de deva- luïsten. die meenen, dat de franc moet wor den „aangepast”. „Verkeeren zy In de illusie", aldus Auriol, „dat in zulk een geval het pond en de dollar op het tegenwoordige niveau zouden biyven?" Nauwelyks zouden wy ons hebben „aange past" of het evenwicht zou worden verbroken want de monetaire politiek der Angelsaksische landen is In de eerste plaats opportunistisch. Er is 25 milliard francs aan biljetten en 30 milliard aan goud aan de circulatiebank ont trokken. Een economische opleving moet deze terugbrengen, maar deze opleving is alleen mo gelyk door een verhooging van het binnea- landsch prijsniveau, hetwelk door hoogere loe- nen moet worden voorgegaan, die niet de ge- heele prijsstijging zouden absorbeeren. Vincent Auriol deelde heden in den Senaat mede dat hy morgen verslag zal uitbrengen over den flnancieeten toestand. „In den nacht van 8 op 9 Mei jJ. werden op den straatweg tusschen Hobenmühringen en Nordstetten in den kring Horb door wilde man nen drie kruisbeelden, die langs den weg ston den, omvergeworpen, vernield en op den ver keersweg gesleept. Er is een officleele mededeellng afgekomen, dat In de eerste maanden zes honderd kloos- teriyke onderwyzeressen en over eenlgen tijd alle kloosteriyke onderwijzeressen aan de Beier- ache scholen zullen worden ontslagen. BERLIJN, 17 Juni. (D. N. B.) Rykskanselier Hitler heeft op voorstel van den Ryksminlster van Blnnenlandscbe Zaken, dr. Frick, ter co ördinatie van de taak der politie In het Duit sche Ryk den plaatsvervangenden chef der geheime staatspolitie van Pruisen, den ryks- lelder der SB-, Heinrich Himmler, tot chef van de Duitsche politie in het Hijksministerle van Blnnenlandscbe Zaken benoemd Evenals in het Aartsbisdom Freiburg zyn In bet Bisdom Rottenburg op éénzelfde tijd stip op tal van plaatsen de kruisbeelden langs den weg beschadigd of vernield. Uit het feit dat In het zelfde bisdom in denself- den nacht verschillende kruisbeelden werden stuk geslagen, kan men concludeeren. dat hier van een georganiseerde actie sprake moet zyn. Naar aanleiding van deze vernielingen heeft de bisschop van Rottenburg een her- KOPENHAGEN, 17 Juni (D. N. B.) Van morgen is het slot Bernstorffshoej In de na byheld van Kopenhagen, dat bewoond wordt door Prins Azel, een neef van den Koning van Denemarken, door een brand ge teisterd. LONDEN, 17 Juni. (Reuter). Het Britsche kabinet heeft zich met algemeene stemmen uitgesproken voor een opheffing der aanctie- maatregelen tegen Italië. Eden zal morgen in het Lager- huia een verklaring dienaangaande afleggen. In aansluiting hierop schryft de correspon dent: „In katholieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat de flnancieele staatsoverheid de charitas onder haar ..hoede zal nemen." Ook by de geesteiyke orden verwacht men, dat spoedig commissarissen benoemd zullen worden voor de contrdle der flnancieele aangelegen heden, hetgeen de eerste etappe zal beteekenen op den weg naar seculariseerlng van het ker keiyk vermogen.” De bisschop van Münster, Clemens August Graaf von Galen, publiceert In het Jongste num mer van het Klrchllches Amtsblatt de volgende verklaring: wy zien ons genoodzaakt de volgende ver ordening van de Ryksregeertng te publlceeren: Onderwerp: Versiering van openbare gebou wen, het uitsteken van vlaggen. Met mitrailleurs bewapende pantserauto's der gendarmerie patroui.leeren door de straten der stad en de omgeving. De bereden gendarmerie belet iedere poging tot samenscholing. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de staking uitgebreid tot’ de textielarbeiders te Vcrviers en Peplnster. Woensctag lag het werk in de haven van Gent geheel stil. Vyftlen schepen, welke bin nen waren gekomen, konden niet warden ge lost. Incidenten hebben zich echter niet voor gedaan. De arbeiders eischen 14 frank per dag meer, en verwierpen het aanbod der werkge- vers. dat 10 frank oedraagt. By de staking zyn ongeveer 2500 arbeiders betrokken. Vanochtend is een groep stakers met een roode vlag voorop van Anderlecht naar Brus sel getrokken, waar het Volkshuis gevestigd is. De betooglng werd ontbonden onder den kreet: leve de algemeene staking en onder het zin gen van de internationale. Het Brusselsche Verbond van Vakvereeni- gingen heeft besloten geen rekening te hou den met het communiqué van de Regeering en de Brusselsche arbeiders op te roepen zich by de stakingsbeweging aan te sluiten. an kwam de Kardinaal te spreken over den huldigen toostend: ,4k weet, dat Uw zielen bedrukt worden door de herinnering aan de gewelddadige wyze, waarop de ouders by de laatste Inschrijvingen voor de scholen, zelfs onder bedreiging van broodroof, werden gedwongen hun kinderen van de confessloneele scholen af te nemen en ze zenden naar de gemeenschapsscholen Zoo rel dat men haast niet meer kan spreken van den vryen wil der ouders. En thans weer iete erger. Slechts door bet geloof kan men het byge- Joof en geheel de oppervlakkigheid huidige geesteüjke leven afweren." In dit verband wees dé Kardinaal p H. Drievuldlgheidssondag heeft Z.Bm. f 1 Kard. Faulhaber. Aartsbisschop van München, nadat hy mede was getogen In een enorme processie van Katholieke mannen, In den Liebfraundotn te München, weer een zyner niets ontziende geharnaste predikaties gehouden. Deze processie was een openbare geloofsbe lijdenis, waarop het Katholieke München op grond van zyn geschiedenis en het Concordaat recht heeft. In deze tyden moet men zxh im mer weder beteekenis en zin van het geloof klaar voor oogen stellen. Het geloof is de Führer ten eeuwigen leven, maar is ook een schat en segen voor het leven hier beneden. Onderwyzeressen met de beste examen- nummers en getuigenissen, die volgens het leer plan van den staat in dienst der jeugd-opvoe ding het beste hebben gepresteerd, zullen haar verworven rechten tegenover den staat en het recht op uitoefening van haar beroep verliezen. Het Kath. volk vraagt zich af: zyn wy, Katho lieken, dan rechtlooe en vogelvry? Zal de wil der ouders In verband met de opvoeding hun ner kinderen geen waarde meer hebber.? MADRID, 17 Juni (DJiJB.). de Kamer heeft de motie van den leider der Accion Popular, Gil Robles, waarin energieke en snelle maat regelen tot het doen verdwynen van de revpj lutionnalre toestanden In het land worden g#- elscht, verworpen en. met de stemmen der Volksfrontpartyen voor, haar vertrouwen In de regeering uitgesproken. De trouwe katholieken van München bereiden In deze tyden, wanneer maar de gelegenheid zich voordoet, hu» heldhaftigen Kardinaal en Aartsbisschop stormachtige ovaties. In het be gin zyner prediking had de Kardinaal gevraagd dit achterwege te willen laten en wel met deze veelzeggende woorden: „De katholieken hebben thans andere dingen noodig dan personencultus en demonstraties.” Aan het adres der opsweepers der openbare meenlng. die deze treurige geschiedenissen tot een nieuwe campagne tegen de Katholieke Kerk uitbuiten, richt de Kardinaal bet woord van Christus: „Wie van U zonder zonde is, werpe den eersten steen." En veelzeggend en door al Zijn hoorders begrepen, voegde de onverschrok ken Kardinaal hier aan toe: „Het eenvoudige ▼nik vraagt zich afof In andere lagen van ons volk alleen maar zedeiyxe Musterknaben te ▼inden zyn? De zedeiykheidsprocessen hebben - «en geweldige bedrukking en een onbeschryf- lyke ergernis gelegd op de ziel van het katho lieke volk, vooral van de jeugd. Uit het Evan gelie weet echter de geloovige christen, dat er gernissen moeten komen, opdat bet geloof op de proef worde gesteld als het goud in den vuuroven. Men behoeft zich niet te verwon deren, dat in een tyd, waarin alles wankelt, **n het Duitsche Katholicisme ook deze be proeving wordt opgelegd. Maar er Is nog een ander Evangeliewoord, namelyk dat de H. Geest by de navolgers van Christus zal biyven tot aan het einde der wereld toe. Ook In <mze dagen is de H. Geest by ons, wanneer de bedrukking van bulten ons moede wil maken, aan ons ge loof vast te houden en ons al onzen moed tracht te ontnemen, wanneer menschelyke zwakheid en slechtheid het Goddelyke en de Kerk door het stof sleuren." LUIK, 17 Juni (Reuter) Na de opwinding van vanochtend, werd het in de middaguren algemeen kalmer, zoodat de ordedienst gedeel telijk kon worden teruggetrokken. De groote magazyner. zyn vanmiddag om drie uur heropend. De zitting van het kabinet heeft zeven kwartier geduurd. Het is mogelyk, dat een mededeellng aan de andere leden van den Volkenbond gedaan zal worden ten van het standpunt in de kwestie der sancties, dat door het kabinet is aanvaard. Men is van meenlng, dat een dergelyke me- dedeeling de aanstaande Volkenbondsberaad- slaglngen sou vergetnakkelyken. Intusschen heeft minister Eden geen enkele voorbereiding getroffen voor een onderhoud met den Ite- Uaanscben ambassadeur Grandl. PRAAG, 18 Juni (A.NJ>.) De Berlynsche correspondent van de Prager Presse seint aan zyn blad, dat de Zondag gehouden straatcol- lecte voor de katholieke charitas een volledig succes is geworden, ondanks het feit, dat den zelfden dag nog drie andere collectes tdëge- staan waren. In het overwegend Protestant- sche Beriyn alleen reeds, werden 600.000 bloempjes verkocht. y dezen druk van bulten komt nog een zware druk van binnen: de berichten over zedeiyke delicten van Ordebroe ders, welke in de pers en nog meer in den volksmond misbruikt worden tot ophitsing te gen alle kloosterlingen en alle katholieken. Niemand van ons wil in bescherming nemen wat slecht te. Niemand kan dese ten hemel schreeuwende misdaden tegenover de zedelyke wet scherper veroordeelen dan de Kerk self. Gelooft my, bet Kerkeiyk gerecht zal met alle gestrengheid tegen dese ongeloofiyke afschu- weiykheden optreden en ze bestraffen." BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tyfoon Adminirtrrtié 4330, Rédadid 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Pér kwartaal voor Alkmaar I 2.— Voor button Almaar f2.85 Dagblad uttgogovon door do N V. Drukkerij Do Spaamestod Haarlem Met geïlluztroerd Zondagsblad f 0.60 hooger en vyftlen torpedojagers gesignaleerd. Te Mal mö zyn drie kruisers, twaalf dulkbooten en vyftlen jagel» gepasseerd. Men gelooft *s Kopenhagen, dat Duitschland MXWWWWUIII Illi I HUI/ffff SA S Mn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 11