De nieuwe Britsche politiek Europa oe en lusteloos in 1 VERLIES GENOMEN, WINST GEHOOPT Kerkelijk leven kN DONDERDAG 18 JUNI 1936 Oud-pastoor te ’sGravenhage Sint Adalbertus-dag Soesterberg is paraat tm Dienstplicht in Indië Bezwaren van den Volksraad Doodelijke aanrijding te Borne Muntinvoerverbod Signaal Tekort aangevuld Taxegedeelte consumptiemelk Handelspropaganda voor Ned.-Indië Gezelschapsbiljetten in prijs verlaagd De monarchie in Oostenrijk Nieuwe faciliteiten der Neder landsche Spoorwegen Em.-pastoor F. Lucassen overleden Vrees voor Moskou’» invloed in Frankrijk Onzekerheid omtrent Duitsch- lande bedoelingen heeft het verzet der prosanctionisten gebroken Een voorlichtingadienst te Den Haag? Overeenstemming in België in zicht? DE INBESLAGNEMING VAN TOURINGCARS STEUN AAN TARWEHANDEL EN -BEREIDING In Nieuwediep is het niet pluis, Geeft ze daar een nieuw Tehuis JACHT VOOR DEN SJAH VAN IRAN NIEUW R.K. MARINE-TEHUIS TE DEN HELDER MISLUKTE POGING TOT OPLICHTING BIJ HET PASSEEREN AANGEREDEN Onder presidium van van Zeeland een ontwerp-accoord opgesteld Steunt Léon Degrelle de stakers MONTEUR OVERREDEN DOOR TWEE LOCOMOTIEVEN van machinist niet gehoord? Voor Chineesche munten naar Baii en Lombok Plichtsgetrouwe wacht meende een ongeval te signaleeren en maakte alarm Proclamatie van Otto Bijzondere viering op 25 Juni V f" i A (Van onzen Londenschen correspondent) Mand <9 anten* ca tot r door Pater Borromeus de Greeve vaar. der leider zwaar I i. Broodoorlog te Dinteloord a TONNEMAiCe- SNEEK FAMKANTEN VAN ONG-WBtMUNT MShtl naar, Tildi- cjjfer AAN ONZE KING-VRIENDEN Zooals gemeld, heeft de politie te Naaldwijk In samenwerking met die te Zwündrecht dezer dagen drie personen gearresteerd, dia de vei- Naar de Telegraaf verneemt, ligt het In de bedoeling van de Indische regeering een offl- cieelen handelsvoorlichtlngsdienst op te rich- Het tekort van ongeveer 1000 in de kas van het Alg. Afdeelingszlekenfonds te Apeldoorn is namens den dezer dagen gearresteerden adml- pistrateur A. 8. aangevuld. BATAVIA. 11 Juni. (Aneta.) De Volksraad zal 18 Juni het regeerings-voorstel tot wijziging van het dienstplichtbesluit in openbare verga dering behandelen. Het zoo Juist verschenen afdeelingsverslag wijst uit, dat er verschillende stroomlngen be staan t. a. v. den voorgestelden maatregel. De beswaren zijn vooral gericht tegen verlen ging van den eersten oefentijd der zee-miliciens. Ik wordt op gewezen, dat men in de toelich ting grondige argumenten uit een oogpunt van defensie mist, welke de door het ontwerp op een bepaalde bevolkingsgroep en op het bedrijfs leven te leggen lasten rechtvaardigen. Ben ander deel der leden echter gaat zonder voorbehoud met het voorstel mede. BATAVIA. 17 Juni. (Aneta.) Bü den Volks raad ia een ontwerp-ordonnantie ingediend tot vaststelling van een invoerverbod in de resi dentie BaJ en Lombok van de muntspeciën, be kend als ..kepengs" en „Chlneesche dulten”. EN 'SZONDAQS Z’JT qt WEER. PRlSCh EN HONTER De Duitsche Diplomatische Korrespordenz meent, dat bet bekende artikel der Relchspost over de kwestie der restauratie der Habsbur- gers in Oostenrijk, niet ten doel had, om de ge ruchten dienaangaande geheel te dementeeren. Natuurlijk neemt de Weensche regeerlng reser ve in acht, maar het is bekend, dat de meeste leden dier regeerlng voor de restauratie zün. De restauratlepolltlek kan van schokkende be- teekenis zijn in Midden-Europa. Naar wij vernemen, zullen de Nederlandsche Spoorwegen met Ingang van 1 Juli as. een aanzienlijke prijsvermindering Invoeren voor gezelschapsrettpn van volwassenen, Dé gezelJuu* schapsblljettên voor een reis heen en terug op' denzelfdeh dag zullen reeds verkrijgbaar zijn voor gezelschappen van ten minste 20 personen, terwijl de geldigheidsduur der gezelschapsbUjet- -ten voor een reis heen en terug voor ten minste tien personen van 3 op 4 dagen gebracht wordt. Bovendien worden op belde soorten biljetten, afhankelijk van het aantal deelnemers en den afstand waarover gereisd wordt, reducties van 5—20 pet. gegeven. In de memorie van toelichting verklaart de regeerlng, dat dit Invoerverbod noodzakelijk Is om de belangen der bevolking te beschermen met het oog op de mogelijkheid, dat in ver band met de waardebepaling van den kepeng in China deze munt in grooten getale uit het buitenland in Ball en Lombok zal worden in gevoerd. waardoor de koopkracht van deae munt aanzienlijk zou dalen. Het huidige bezit aan kepengs der bevolking zou daardoor wór den gedeprecieerd. Op overtreding van deae ordonnantie wordt een straf gesteld van maximaal drie maanden hechtenis of honderd gulden boete. Met bet oog op het spoedeischend karakter van dezen maatregel, zal een zeer snelle af doening van dit ontwerp door den Volksraad door de regeerlng zeer op prijs worden gesteld. Woensdagmiddag is, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en vel belangstellenden, van een der hellingen van de N.V. Boeles Scheeps werven en Machinefabriek te Bolnes met goed gevolg te water gelaten het voor Z. M. den Sjah van Iran gebouwde luxe-Jacht „Chahsevar**. NEEM DAN IEDCREI9 VQ’JDACjtn ZATERDAG) lovZHÓ S CAOIETJ- Uw ETEN $MAAKT UNIET I Het succes van de KING-ATLAS urr, trr Een der staties van den kruisweg in opaline-schildering op glas, bestemd voor de R K. kerk te Woensel bij Eindhoven. Een pas voltooid werk van Charles Eyck, dat thans geëxposeerd is in het Museum van Nieuwe Religieuze Kunst te Utrecht Op het Westelijk gedeelte van het Cen traal Station te Amsterdam is vanmorgen een monteur, die bezig was met de boven leiding van de spoorbaan doosHwee locomo tieven, ^ie van het Westerdokeiland kwa men, overreden. BRUSSEL, 18 Juni (Reuter-ANP) Na de laatste bijeenkomst tusschen vertegen woordigers van patroons en werknemers, gepresideerd door minister-president Van Zeeland, is een ontwep-accoord tot stand gekomen van den volgenden inhoud: Jven, maal ivens rvui- o i zal llngvereenigingen in beide plaatsen hadden op gelicht door vervalsching van fustbonnen. Het blijkt thans dat ook aan de vellingver- eenlglng „Westerlee” te De Lier getracht is de truc toe te passen. Daar werden n.l. 3 ledige kisten Ingeleverd en één van de oplichters, P. van W„ maakte er 313 van. Doordat de betaalmeester evenwel niet aan wezig was, werd het geld niet uitbetaald, zoo- dat de truc geen succes had. De man zei den volgenden dag terug te sullen komen, doch hü vond het blijkbaar beter dat niet te doen. WEENEN, 18 Juni (ANP) Klaarblijkelijk on der invloed van den steun van Mussolini, heeft Otto van Habsburg gisteren een proclamatie gericht tot het Oostenrüksche volk, zeggende, dat hjj hun oproep afwacht om op den troon terug te keeren. De uitbanning van de mo narchie noemt h(j een inbreuk op de wet, ter wijl het land het slachtoffer is geworden van de omstandigheden. „Evenals mijn vader,” aldus Otto, „ben ik bereid mjj opofferingen te getroosten. Mijn volk gaat mjj boven alles, dat is mün vaste voor nemen. Zoo helpe mü God.” ten, die een onderdeel zal vormen van het de partement van Economische Zaken in Ned.- Tndlë. Vermoedelijk zal die afdeellng den naam krijgen van afd. Handelsvoorlichting en Propaganda. De afdeellng zal ook een buiten dienst krijgen. Overwogen wordt de ambtenaren, die de functies van handelswaarnemer vervullen, deel te doen uitmaken van het Nederlandsche con sulaire corps. De kwestie is echter nog in een stadium van overleg tusschen het departe ment van Koloniën en den Gouvemeur-Gene- raal, alsmede het departement van Buiten- landsche Zaken en het ministerie van Handel en Nijverheid hier te lande. De voorbereiding is echter in een vergevorderd stadium. De Ned. Zuivelcentrale heeft voor den tfjd van 21 tot en met 27 Juni 1936 voor de con sumptiemelk regeeringscontract. het taxege deelte bepaald op SM cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; Overmelk regeerings-mlnlmum- prljs 4.00 cent; afdracht bij levering in con sumptie van andere dan taxemelk 2% cent. Had Hitler zün antwoord en een eenigszins bevredigend antwoord eenige weken eerder verzonden, dan zouden vele leden van 1 kabinet zich zeker verzet heb ben tegen datgene wat de ..Daily Tele graph" reeds noemt de ..nieuwe Britsche politiek in Europa”. Onzekerheid over *t geen Duitschland voornemens is, heeft het verzet tegen die politiek gebroken. Met hoofdwonden en Inwendige kneuzingen is de man naar het Binnengasthuis vervoerd. De machinist van de locomotief verklaarde lang van tevoren voldoende signaal te hebben gegeven, zoodat het onverklaarbaar is, dat de monteur de nadering van de machines niet heeft bemerkt. Op de allereerste plaats zouden w(j met nadruk willen doen uitkomen dat de ge ruchten, welke voortdurend de ronde doen omtrent ernstige meeningsverschlllen tor het kabinet, ongegrond zijn. Zjj zijn en niet met zeer eerlijke bedoelingen verspreid geworden door de twee uiterste groepen: door de onverzoenlijke voorstanders van sancties, die zich niet erom schijnen te bekommeren of Abessinië en de Vol ken- bondsbeginselen gebaat, dan wel geschaad worden door bestendiging van een dwang middel dat, door een samenloop van om standigheden, gefaald heeft; anderzijds door de niet minder onverzoeplljke tegen standers van elke Volkenbondspolitiek, door hen die, met volmaakte miskenning van Oroot-Brittannië’s aardrijkskundige ligging, verlangen dat dit land zich in po- litieken zin van Europa zal afscheiden.' Hedenmorgen om kwart over zeven had even voor het gevaarlijke kruispunt bü de R. K. kerk te Borne (Ov.) een ernstig verkeersongeval plaats. De 14-Jarige H. uit Borne begaf zich per flets naar zijn werkzaamheden te Hengelo en reed achter een zwaar beladen vrachtauto. Toen de chauffeur nlotseling remde om de bocht daar ter plaatse te kunnen nemen, kon H niet anders doen dan naar links passeeren of tegen den auto aan rijden. Hjj deed het eerste met het gevolg, dat hjj met een juist passeerenden auto met aanhang wagen van den marktkoopman W. uit Boekelo in botsing kwam. Den auto was h|j weliswaar reeds voorbij, doch H. kwam in aanraking met den aanhangwagen. De gevolgen waren verschrikkelijk en gewond werd het knaapje opgenomen. Nadat de zusters van het St. Johannesge- sticht en dr. P. geneeskundige hulp hadden verleend, werd de Jongen naar het R. K. Alge meen Ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Daar is de Jongen om half elf aan de be komen verwondingen overleden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen *n de appélzaak van den Staat der Nederlanden contra de Noord-Nederlandsche Reisvereer.lging en de Friesch-Hollandsche Relsvereeniging ,De Samenwerking”, gevestigd te Leeuwarden, inzake de Inbeslagneming van autobussen. Het Hof besliste in zijn arrest, dat een beslag niet bij voorbaat onrechtvaardig is, daar het oerdeel, als art. 94 van het Wetboek voor Straf vordering moet worden toegepast, is overgelaten aan de opsporingsambtenaren, die geheel zelf standig ever de doelmatigheid oordeelen. Het Ingestelde appèl vanwege den Staat werd gegrond bevonden. Het door de relsvereeniging Ingesteld j appèl over de vraag, of de bus diensten rechtmatig zijn, kwam niet meer aan de orde. Het bestuur der Reisvereenigingen werd per soonlijk :n de kosten veroordeeld, uitvoerbaar bij voorraad. sgroat >k dor. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds aan handelaren in tarwebloem, die als georganl- seerden zijn aangesloten bij df stichting Ned. Meelcentrale, gevestigd te ‘s-Oravenhage, en die op 1 Februari 1936 ten minste 50 balen tarwe bloem B -n voorraad hadden, alsmede aan im porteurs van tarwebloem, die als georganlseer- den zjjn aangesloten bij deze stichting, voor iedere hoeveelheid van 100 K.O. tarwebloem, als bedoeld in artikel 1. 3e. van het crisis- tarwebesluit 1935 2. welke bij hen op 1 Fe bruari 1926 in voorraad was. een bedrag zal worden vergoed, indien aan bepaalde voorwaar den voldaan is. Een gelijksoortige bepaling is vastgesteld voor berelders van tarwebloem, die als georganl- seerden zijn aangesloten bij deze stichting en die 1 Februari 1936 ten minste 50 balen tarwe bloem B 'n voorraad hadden. Te 8t. Michielsgestel is Woensdagavond op M-Jarigen leeftijd overleden de emeritus-pas- toor F. A. M. Lucassen, tot voor zijn emeritaat pastoor van de parochie der H H. Engelbewaar ders te s-Oravenhage. Geboren in 1870 te Amsterdam en op 15 Augustus 1894 priester gewijd, werd de toen malige kapelaan Lucassen na een werktijd van ongeveer 3% jaar in Nieuwkoop als zoodanig benoemd bü de 8t. Wlllibrorduskerk in Den Haag. In 1908 werd hij benoemd tot rector van het gesticht Groenestein aan den Loosdulnsche- weg, terwijl hem in 1912 opdracht werd gegeven tot oprichting van een nieuwe parochie in de toen pas gestichte Engelenburgwtjk. Gedurende vele Jaren was pastoor Lucassen het middelpunt en de ziel van het Katholiek organisatleleven in de residentie, terwijl hij nog voor de financieele gelijkstelling een feit was, reeds den bouw van eigen Katholieke scholen ter hand had genomen. Wegens gezondheidsredenen werd hem op zijn verzoek na een bijna veertlg-Jartgen priester arbeid in de residentie met ingang van 1 Met Jl.'emeritaat verleend, waarna hl) herstel trachtte te vinden in 8t. Michielsgestel. Bij zjjn 40-Jarig priesterjubileum in Augus tus 1934 werd pastoor Lucassen door Katholiek ’s-Oravenhage een grootsche huldiging bereid. Het blad gaat dan»voort: „De stakingen moe ten worden toegeschreven aan de dictatuur van het hyperkapitalisme en politieke verra ders, en niet minder aan de devaluatie, die zoo veel ellende heeft veroorzaakt." Zondag zal Léon Degrelle. de Rexisten, te Luik het woord voeren. ER ZUN TUDEN DAT QEU STEEDS nOEt«UJSTUOO5 OEMOELT- Nadat Woensdagmiddag de uitkijk op het ter rein van de Luchtvaartafdeellng te Soesterberg een noodlanding in de bosschen nabij het vlieg terrein had gesignaleerd, werd in den avond te ongeveer acht uur wederom de alarmschel in beweging gebracht. Er waren als gewoonlijk lesoefeningen in het vliegen gehouden, toen een der toestellen op zettelijk op het noodlandlngsterrein een z.g. geforceerde landing ging maken om doorgaande weer het luchtruim te kiezen. In dit ongewone evenement had de plichts getrouwe soldaat op den uitkijk aanleiding ge vonden onverwijld alarm te maken met als gevolg, dat de geneeskundige dienst en de militaire ambulance zich als om strijd naar het vermeende terrein van onheil spoedden. Met toestellen in de lucht werd, gelukkig tevergeefs, alles afgezocht, totdat kwam vast te staan dat men hier te doen had met een loos alarm. Dit heeft evenwel het bewijs geleverd dat in een ommezien de geheele militaire geneeskun dige dienst paraat is en als zoodanig kan men spreken van een zeer geslaagde oefening. Vele wandelaars en fietsers waren mede spoe dig ter plaatse. BRUSSEL. 18 Juni. Tot dusverre hadden de Rexisten geen scherp omlijnde houding aan genomen ten opzichte der stakingsbeweging, doch in het blad der partij ,J»e pays réel" wor den. naar de Courant verneemt, eenige mede- deelingen gedaan, die aan duidelijkheid niets te wenseben overlaten. ..Ten behoeve der ar beidersgezinnen, die het zwaarst door de sta king zijn getroffen, zal," aldus het blad, „door de Rexisten een nationale inschrijving worden geopend. Bovendien zullen, mocht het conflict blijven voortduren, honderden behoeftige kin deren in het geheele land in tehuizen der Rexisten worden ondergebracht.” •w—e onzekere toestand in Frankrijk is 1 een der oorzaken, dat leden van het kabinet, die tot voor kort nog onveraoenlijk tegenover Italië stonden, thans .nzlen, dat het geschil met dat land zoo spoedig mogelijk moet worden bijgelegd. Ofschoon men te Londen niet vreest, dat het aan gene zijde van 't Kanaal sal komen tot ernstige revolutionnalre woelingen, maakt men zich toch bezorgd over de versterking van de Moecovitlsche Invloeden te Parijs, en men ontveinst zich niet dat deze zich nooit zoo krachtig zouden hebben kunnen doen gelden indien Frankrijk, zonder sym pathie, maar uit vermeend eigenbelang, niet een feitelijk bondgenootschap met Rus>and gesloten had. De sanctle-polltiek, welke ock Parijs en Rome van elkaar vervreemdden, heeft den Russlschen invloed in Frankrijk in de nand gewerkt; die Invloed sou, naar men te Londen gaarne aanneemt, opnieuw tanen indien Italië, ontlast van sancties, weder medewerkte aan ’t scheppen van een doeltreffend veiligheidssysteem. onder vooruit te willen loopen op de offl- cieele apologie van de opheffing der sanc- ties tegen Italië, waartoe heel de Britsche regeerlng eenstemmig heeft besloten gelooven wij toch, dat het nuttig kan zijn iets te zeg gen omtrent de oogenblikkelijke stroomlngen in politieke kringen, waarmede de verklarin gen van Baldwin en Eden o.m. ten nauwste verband zullen houden. GH kunt niet gesond bltfven. als ran da< tot da* xich in Uw ingewanden vergiftige af val-stoffen ophoopen. want die hebben bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe „zoo mat** en „zoo lusteloos** te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert 1 Neem elkee VrQdaff ea Zaterdag eea M.8.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.8.S.-cachets zullen Uw haperende spijs» vertering. Uw vertraagde stoelgang herstel len. Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrlsschen. Ge gaat U *n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.8.S.-c*cheta Makes „Schoon Schip” Per 13 stuk» In koker elechta 60 cent. komen, zooals is, de it zó ongekend groot, dat de eerste druk reeds thans h uitverkocht Een tweede, nog grotere oplage komt binnenkort gereed. Wij ontvingen hierop reeds wederom zoveel bestellingen, dat wij U adviseren Uw dro gist ol winkelier reeds thans te vragen één cl meerdere exemplaren voor U te wil len reserveren Onder de broodbakkers te Dinteloord la een prUastriJd uitgebroken, doordat een der bakkers bü verrassing den prils van het brood reapec- tievelük met 5 en 7 cent per brood had ver laagd. Verschillende bakkers zün hem nu op dit spoor gevolgd, waarvan de huismoeders ter plaatse en in de omgeving proflteeren. Zelfs zijn enkele bakkers nog verder gegaan met hun prijsverlaging, waardoor de toestand nog span nender ia geworden. Nu in het najaar van 1935 de Benedictijner Paters rich weer In hun Egmondsche neder zetting hebben gevestigd, draagt de viering van den Sint Adalbertus-dag, op 25 Juni, dit jaar een bijzonder karakter. De Hoogmis wordt om tien uur op den Akker opgedragen door dr. Dom J. Huyben. Prior van bet Egmondsche klooster, geassisteerd door de Benedictijner Monniken, die met hun gezangen de plechtigheden zullen oplulsteren. De feestpredicatle onder deze H. Mis wordt gehouden O.F.M. 'i Middags om 2 uur Lof, eveneens in de open lucht. Op - bertus gebruikelijk bedreigd wordt, nog veel grooter is dan in 1914. Hiertegen kan men aanvoeren dat dit voor een groot deel hiervan afhangt of ae wei- meenende staatslieden bekwamer zün in het afweren van het gevaar dan hun nlet-welmee- nende tegenstanders in het uitlokken ervan. Op welk standpunt men zich ook plaatst met be trekking tot de' gebeut tenisaen van 1914, men kan moeilük ontkennen dat de slechtaards on der de staatslieden (aan welke zijde dezen zich ook bevonden) in het slecht zün heel wat be drevener waren dan de brave staatslieden in het braaf-sün. De grootte van het door Mr. Duff Cooper bedoelde gevaar zal dan ook wel vooral afhankelük zün van de bekwaamheid van die staatslieden, die werkelük geen ander doel hebben dan den vrede te handhaven en te versterken. Maar dat op het oogenblik de Brit sche Regeerlng den toestand als zeer ernstig beschouwt, ook al dreigt geen gevaar voor de allernaaste toekomst, schünt vast te staan, en dit Is wel de voornaamste reden warom zoo spoedig mogelük een einde wil maken aan sancties en de samenwerking met Italië her nieuwen. Het loonmlnlmum ven den volwassen arbeider in vollen dienst bedraagt 32 francs bü een werktüd van 8 uur per dag. Op korten terrnün wordt een vacantie van 6 dagen Ingesteld, De werktüd zal progressief verminderd wor den tot 40 uur in de gevaarlüke en ongezonde Industrieën. Daar de gedelegeerden geen mandaat hadden gekregen, konden sü rich slechts verbinden, dit ontwerp aan hun organisaties voor te leggen. De ministerraad is na het tot stand komen van dit ontwerp büeengekomen. In een offl- cieele mededeeling wordt de hoop uitgesproken, dat de voorgenomen maatregelen tot ontspan ning zullen lelden. Men meent, dat het werk Maandag zou kunnen worden hervat. Het gebrek aan stabiliteit, dat thans in Frankrük heerscht, heeft een duidelük waar neembare uitwerking op Duitschland gehad. Te Londen, waar men, na weken wachten, hoopt binnenkort Hitlers antwoord op de vragenlüsc van Mr. Eden te mogen ontvangen, heelt mea opgemerkt, dat de houding van Berlün, toch al niet toeschietelük sinds de aandacht van Europa afgeleid werd door het Italiaansch- Abessinische conflict, in den loop der laatste weken nog veel strammer geworden is. Men schrüft dit hieraan toe. dat Duitschland zün internationale positie zeer aanmerkelük ver sterkt acht door de successen der socialisten in den Franschen stembusstrüd. Hitler’s antwoord werd eerst ultgesteld tot na de Fransche ver- kiezingen, maar daarna werd het opnieuw uit gesteld, ofschoon men te Berlün weten moest, dat dit in Britsche Regeerlngskrlngen ontstem ming zou gaande maken. Men neemt aan, dat hü nu afwachtte hoe de toestand in Frankrijk zich na de verkiezingen ontwikkelen zou. De vorige week liet Mr. Eden te Berlijn naar men beweert In nogal scherpe bewoordingen aandringen op beantwoording züner nota. Hü vreesde, ;’at Hitler nu opnieuw zou wachten, en wel tot hü wist of Engelsch-Italiaansch» toenadering tot stand zou komen. Nu zün de geruchten, die te Londen de ronde doen omtrent den vermoedelüken inhoud vau Hitler’s antwoord, buitengewoon pessimistisch. Men neemt aan, dat hü verklaren zal, det Duitschland nog steeds niet „gelükgerechtigd” is en dus geen bindende verdragen kan sluiten, en verder dat hü verlangen zal. dat te züner tüd volksstemmingen gehouden zullen worden in die aan Duitschland grenzende gebieden, waar de meerderheid der bevolking Dultsch is. Overigens verwacht men, dat Hitler’s antwoor den op alle belangrüke punten negatief sullen zijn. De „Daily Telegraph”, die nauw contact onderhoudt met 1 Foreign Office, geeft bhjk van groote bezorgdheid met betrekking tot het Duitsche antwoord, en men kan er büna niet aan twüfelen, dat deze bezorgdheid gedeeld wordt door de Regeerlng. en oogenbllkkelük haar politiek grootendeels beheerscht. Klaar- blükelük hoopt zü. dat intrekking der sancties en herstel der Brltsch-Itallaansche samenwer king Duitschland toeschleteiüker zal stemmen dan het thans Is. Reeds .eenige weken geleden had Mus solini te kennen gegeven, dat hü tot samen werking bereid zou zün soodra de sancties op geheven waren. Het interview, dat hü den 27en Mei toestand aan den Romeinschen correspon dent der „Daily Telegraph”,'was geen „gewoon' interview. De diplomatieke medewerker van het blad schrijft heden, dat „de vragen en ant woorden, welke het verslag van dit interview vormden, als grondslag gebruikt zün voor alle verdere b-spreklngen tusschen Londen en Ro me”, en dat „voor officieele doeleinden dit do cument de beteekenls gekregen heeft van een staatsstuk vau ’t hoogste gewicht." Dit is blükbaar geen üdele zelf-,.opkamme rij". maar de zuivere waarheid; wellicht was de Regeering niet onbekend met de vragen, welke de correspondent aan den Duce voor- ^gde. Deze verklaarde, dat „onze vriendschap net Groot-Brittannlë niet alleen wenschelük, maar noo^zakelük is", dat de „onafhankelük- heid van Oostenrijk een onherroepelük begin sel der Itallaansche politiek in Europa” blijven zou, en vooral dat. indien sancties bestendigd werden, d» vraag of Italië al dan niet den Vol kenbond verlaten zou, zeer urgent zou worden, maar dat door opheffing der sancties de ge legenheid tot vruchtbare samenwerking in Europa zou worden geschapen. Dat Mussolini, zoowel In Afrika ah in de MiddeUandsche Zee, tot veel concessies bereid sou zün- ter wine van vernieuwing der vriendschap met Ekigeland, was van dat oogenblik af duidelijk. De belangstelling voor de Vloot is gelukkig groeiend. Gaat de belangstelling van den Katholieken Nederlander nu ook meer uit naar den Katho lieken Marineman 7 Het is mogelük. dat men er niet veel over hoort en cr dus niet diep over nadenkt, maar in Den Helder zün vele Katholieke Marine mannen, die verzorging behoeven, aan alle ge varen van het zeemansleven blootgesteld. We hebben. God zü dank, het instituut vsn de geestelijke verzorging op de Vloot, d.wi. in Vlisslngen is een Vlootaalmoezenler en in Den Helder. De laatste doet op U allen een beroep! Hü doet dit in het belang van zün werk. Als.... een arme bedelaar voor zün gezin. Als een missionaris, die nog heel veel kon bereiken, als.... Als.... een priester, die weet dat, als allen medehelpen. zün schaapjes het noodzakelüke kan geboden worden. Het R K. Marine-Tehuls In Den Helder is niet voldoende. We loopen met ons werk vast. Onze Roomsche .Jannen” hebben u noodig en rekenen vast op uw hulp. Zegene de goede God u en geve HIJ u in ons te helpen! Kleine en groote gaven, alles is welkom! Dezer dagen bereikt u een officieele aan vraag. H. J. BANGERT. pr. Vlootaalmoezenler. Tot zün spüt bedelaar.... maar het moet. Postrekening 273336. van H J. Bangert, pr. Vlootaalmoezenler, Directeur R. K. Marine- Tehuls, Den Helder. Zondag onder het octaaf van St. Adal- reeds tal van jaren Amsterdamse!» pelgrims, waarbü zich stellig weer velen ook van elders zullen aansluiten. Professor Hennetnan zal dan om 6 uur de H. Mis opdragen, die telkens weer zoo'n heerlük diepen indruk maakt CP de vrome schare, die in den vroegen morgenstond eerbiedig yp den Akker neerknielt, waar de liturgische gezangen afwisselen met blader- geruisch en vogelgekwinkeleer. Nog van meer züden kwamen reeds berich ten van processies, die desen zomer een bezoek aan den St. Adalbertusput aankondlgden, om getuigenis af te leggen van de devotie voor den man. die Kennemerland heeft gekerstend. Dat Mr. Neville Chamberlain de vorige week wel niet officieel namens, maar toch met in stemming van zün collega's in het kabinet sprak, leed van het begin af weinig twüfel. Op ondergeschikte punten hebben de meeningen van toonaangevende ministers min of meer uiteengeloopen. Dit is, bü de heterogene sa menstelling van het kabinet, büna onvermü- delük. Mr. Eden, die via Genève tot zün hoog ambt opgeklommen is, en in sterke mate den Volken bondsgeest bezit, zou zeker de voorkeur gegeven hebben aan een straffer houding te genover Italië. Uit de rede, die Mr. Ramsay MacDonald te Cardiff hield, valt af te lelden, dat de toon van Mr. Chamberlain’s rede niet geheel in zün smaak viel, maar evenals Mr. Eden vereenigt hü rich met Mr. Chamberlain's conclusies. De liberale minister van Handel, Mr. Walter Runciman, zou als liberaal wellicht niet afkeerig zün van de toepassing van een laatsten dwangmaatregel tegen bet Fascistische Italië, maar betreurt als president van de Board of Trade het groote verlies dat de Britsche handel tengevolge van de sancties lijdt. Practlsch schünen de meeningsverschlllen van ondergeschikten aard voornamelük hierin bestaan te hebben, dat de minderheid het niet wenschelük achtte dat juist Groot-Brirtannlë te Génève het initiatief zou nemen tot ophef- ting van sancties, doch dit aan de Volkenbonds vergadering wilde overlaten, De meerderheid, met Mr. Chamberlain, Mr. Duff Cooper (minister van Oorlog) en Sir Sa muel Hoare aan het hoofd, drong er daaren tegen op aan dat het initiatief van Groot- Brittannlë zou uitgaan, daar dit in overeen stemming zou zün met de voornemens der Britsche Regeering, herziening van het Volken- bondspact en in het büzonder van Art. 16, aanhangig te maken. Het voorstel tot zulk een herziening houdt nauw verband met de hardnekkige pogingen der Britsche regeerlng, om de goede verstand houding met Italië te herstellen en zich te verzekeren van de medewerking van dat land aan de „organisatie” van den Europeeschen vrede op nieuwen grondslag. Achter de schoon-klinkende, Britsche leuzen betreffende Volkenbonds-hervórming en col lectieve veiligheid schuilen evenwel overwegin gen, welke verband houden met de strenge jx>- litleke realiteit van het oogenblik. Mr. Duff Cooper, de minister van Oorlog, heeft gezegd dat het gevaar, waardoor Europa

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15