r ONS BLAD Van Cdlles tot Cardenas o Engeland bereid de sancties op te heffen Het nieuws van heden De stakingen in België DE HORIZON BLIJFT SOMBER DE BAROMETER Algemeene staking te Cadix Ontzettende brand in België VERDERE TOEPASSING NUTTELOOS STRUDBONDEN IN FRANK RIJK ONTBONDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE ZITTING VAN DEN FRANSCHEN SENAAT y -: Door den Senaat goedgekeurd Op de conferentie te Montreux Heinrich Lersch Rijksminister Kerri ziek Maxim Gorki overleden den gevolgd. De „Zwarte Adelaar” zoekt een baantje Werk in de mynen in Asturië wordt Maandag hervat Griekenland zal Turkije steunen De broeder-processen in Duitschland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Half millioen liter benzine in vlammen Volgens minister De Schryver is eenige ontspanning merkbaar f I Binnenscheepvaart ligt stil Er bestaat geen Abessinische regeering meer; slechts een militaire actie van buiten af zou toestand kunnen wijzigen Alleen Zondags mogen de kerken open Aanslag op Litwinof voorbereid Wet op collectieve arbeids contracten aangenomen Spoedig antwoord van Berlijn gewenscht VRIJDAG 19 JUNI 1936 NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 215 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c.,jngez. med. 40 G p. regel; idem op peg. één 55c p. regel - Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 I 2- - De 4O-urige werkweek I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het is nog niet waarschynlyk dat de godsdienst politiek wordt herzien Rede» van Baldwin Weer bommen geworpen te Haifa Toestand blyft nog steeds gespannen I het Eden conflict tijdens <cs Stand op Vrijdag M nr vja76511 Vorige stand: 763 CADIX 18 Juni (Reuter). Zonder voorafgaan de waarschuwing is hier de algemeene staking afgekondlgd, uit solidariteit met de tonünvis- schers, die sedert eenige dagen In staking lijn. De civiele gouverneur heeft de staking onwet tig verklaard en de leiders der vakvereenigin- gen doen arresteeren. Wijzende op de regeeringsbank riep Lloyd George uit: daar zijn de lafaards. de formule voor de oplossing van het mijncon flict in Asturië is gunstig ontvangen. De vakvereenigingen hebben besloten, werk Maandag te hervatten. BARCELONA, 18 Juni. (Reuter). Als gevolg van de staking, welke te middernacht is uit gebroken zijn alle handelshuizen gesloten. De stad ziet er uit ais op Zondagen. De koffiehuizen, de sigarenwinkels, de apotheken, bakkerswinkels, slagerijen, vischwlnkels en de banken zijn nog open. Er hebben zich enkele incidenten voorgedaan. Er zijn 40 stakers gearresteerd. MOSKOU, 18 Juni. (Reuter) Maxim Gorki is beden overleden. lende fabrieken te Ukkel e der stakers om een fabriek Brussel te bezetten, werd verijdeld. In de Bo- PARIJS, 18 Juni. (Reuter). De Senaat heeft het wetsontwerp inzake de veertigurige werk week met 183 tegen 84 stemmen aangenomen. Eden verklaart ta het Lagerhuis, dat Enge land bereid is de sancties op te heffen. Stakingen In België duren voort, Er is evenwel •enige ontspanning merkbaar. Algemeene staking te Cadix. Fransche Semat keurt wetsontwerp inaake do collectieve arbeidsovereenkomsten goed. Aan deze demonstratie namen niet minder dan 80.000 arbeiders deel. Cardenas, de vroe gere gunsteling van Calles, die thans President van Mexico is, werd in -den beginne als een plaatsvervanger van den tyran beschouwd, of schoon hü ook vroeger reeds meerdere malen met Calles in conflict was geweest. Toen Calles in Mexico terugkeerde, heeft de regeering den commandant van het vliegveld bestraft, cmdat deze had toegestaan dat de vliegmachine, waarmede de voormalige presi dent arriveerde, op de luchthaven van Mexico- stad landde, Eveneens werden strenge maat» (blijkbaar den bovengenoemden Oekraïner) heb ben geschaduwd. Op last van den rechter van instructie heeft de politie den Zwitser Planque gearresteerd, die Dinsdag naar Oenève is over bracht en bekend heeft, voor zijn diensten een bedrag van 600 francs te hebben ontvangen. Uit zfjn bekentenis bleek verder, dat twee personen medeplichtig zijn, waarna de Deen Nordman is gearresteerd, omdat hij tezamen met Planque te Oenève iemand zou hebben geschaduwd, die bekend is door zijn antl-Russische activiteit. GENèVE, 18 Juni. (Reuter). De gearresteer de Zwitser Planque verklaarde aan den rech ter, dat de door hem en zijn medeplichtige ge schaduwde persoon er van verdacht werd voor nemens te zijn een aanslag te plegen op de leden van de Sovjet-Russische Volkenbonds- delegatie. De politie heeft nog een derden per soon in hechtenis genomen. Men schrijft ons uit Buenos Aires: ver de gebeurtenissen in Mexico, het schoonste land' van Latünsch Amerika, waar de bewoners in de laatste tien tallen jaren wel de meest onrustige en pijnlijke periode hebben meegemaakt, zijn de berichten heel schaarsch en meestal zijn ze nog met el kaar in tegenspraak. Plutarco Calles is uit het land gezet, waar hij vroeger als een almach tige potentaat zijn wilde tyrannie uitoefende. Calles heeft veel van de groote populariteit die hü beweerde, te genieten, verloren. Toen hij in December van het vorige jaar naar Mexico te rugkeerde, werden tegen hem groote betoo- glngen gehouden door de arbeiders, die be vreesd waren, dat de vroegere dictator de re geering tot val kwam brengen. Het personeel der sleepbooten in de binnen vaart heeft heden het werk neergelegd uit so lidariteit met de havenarbeiders en tevens ver- hooging vsn loon geëischt met 25 procent en verbetering der arbeidsvoorwaarden. Dit betreft niet alleen de haven van Antwerpen, doch ook die van Oent en Luik. Hierdoor ligt de bin nenscheepvaart totaal stil. Te Brugge is heden staking uitgèbroken in een metaalfabriek, waarbij 700 arbeiders be trokken zijn. Men vreest, dat de staking daar op andere Industrieën zal overslaan. Uit hoofde van de ervaring In de laat ste maanden opgedaan heeft de regeering kipusld, dat het noodzaketjjk fa, dat w|| in de Middellandse!» Zee permanent de fensieve stRMkWteKteli stattenneoren van grooter sterkte dan er geweest Mjn voor het begin van het geschil. ATHENE, 18 Juni. (Reuter.) De minister-pre sident en minister van Buitenlandse!» Zaken, Metaxas,'beeft voor de buitenlandse!» pers o. a. verklaard, dat Griekenland op de conferentie te MontreÜx in groote trekken het Turksche standpunt zal steunen. HU kende echter nog niet den tekst van concrete voorstellen. Met betrekking tot een Mlddellandsche-zeepact ver klaarde hü, dat Griekenland zeer gaarne zou zien, dat een dergeHjk pact met medewerking van alle belanghebbenden tot stand kwam. Wat de opheffing der sancties betreft, zeide hU, dat Griekenland zich bü de besluiten van den Volkenbond zal aansluiten. Een bezienswaardigheid van Stockholm is ’n lift, die midden in de stad is gebouwd en van waaruit men een prachtig vergezicht over de havens heeft PARIJS, 18 Juni. (Reuter). De Matin meldt uit Genève, dat de politie op grond van het verbod van schaduwen van personen ten behoeve van een vreemde mogendheid te Zürich den Dèen Nordman heeft gearresteerd. HU zou den Zwit ser Planque, die te Lausanne in hechtenis is genomen, er van beschuldigd hebben, een Oekraïner, vijand van Sovjet-Rusland, te scha duwen. Deze Oekraïner zou een aanslag tegen Litwinof voorbereiden. Het Zwitserse!» Telegeraaf-Agentschap deelt mede, dat de justitie, na vernomen te hebben, dat te Onève een inlichtingendienst ten behoeve van een vreemden staat was opgericht, een on derzoek heeft ingesteld. Hieruit is gebleken, dat gedurende 3 maanden eenige personen te Oenève een vreemdeling, die vaak naar deze stad kwam NAPELS, 18 Juni. (Stefani.) Tot de passa giers, die vanmorgen met het uit New York ko mende mailschip „Vulcanla” hier zijn aange komen, behoorde ook de negerpiloot Herbert Julian, de „Zwarte Adelaar", die in verband met den oorlog in Abesslnlë bekendheid heeft verworven. Hij verklaarde aan de journalisten, dat hü zijn diensten ging aanbieden aan het ministerie van Buitenlandse!» Zaken, teneinde in Abesslnlë voor Italië werkzaam te zün. BERLIJN 18 Juni. (Havas.) De Rjjksminisler voor kerkelUke aangelegenheden. Hans Kerrl, heeft zijn werkzaamheden wegens gezondheids- redenen moeten onderbreken. HU UJdt aan een ernstige leverkwaal, terwfjl ook zün hart niet in orde is. Voor zoover Eden weet, bestaat ner gens op Abessinisch grondgebied een Abessinische regeering. Niets zou dezen toestand kunnen wijzigen dan een mi litaire actie van buiten af. Is ^er een land bereid een dergelijke actie te on dernemen? De oppofalie protesteert, wanneer Eden zegt, dat hqt nutteloos is de sancties voort te zetten. Er woAil geroepen: aftreden! BRUSSEL. 18 Juni. (A.NJ>.) De minister van Binnenlandse!» Zaken. De SchrUver, heeft vanmiddag aan de journalisten o.a. het" volgende verklaard; Al nemen de stakingen nog niet af, toch wijzen de berichten van dezen morgen op een onbetwistbare ontspanning. De regee ring volgt de gebeurtenissen van zeer nabU. De staking is algemeen. De levensmiddelen winkels, die eerst geopend waren, moesten te gen den middag sluiten. De militaire inten dance zorgt voor de levensmiddelenvoorzie ning. De openbare gebouwen worden door troe pen bewaakt. Tot dusver hebben zich slechts enkele incidenten van weinig beteekenls voor gedaan. De door den minister van Arbeid voorgestel- De stakingen hebben zich nog uitgebreid, onder meer In de textielnUverheid, doch de toestand MUkt in het algemeen kalm, afgezien van het optreden van bepaalde groepen. De minister behandelde vervolgens breedvoe rig de incidenten, en wat er gedaan is om deze te bestrijden. Na de verbanning van Calles scheen de pre sident oogenblikkelUk maatregelen te gaan treffen om tot een betere verstandhouding te komen met de Katholieke Kerk. In leder ge val deden dergelUke geruchten de ronde en werd er toestemming gegeven om weer verschillende kerken voor den eeredienst open te stellen. De president zelf zou eens *n kerkdienst hebben bijgewoond. Maar deze berichten werden weer aanstonds tegengesproken door de mededeeling, dat Cardenas aan den gouverneur van een der grootste Mexicaanse!» provincies heeft bevo len, dat «die Katholieke kerken in dit gewest alleen des Zondags geopend mogen zün. Zoo kunnen de.. geloovigen in deze provincies nog slechts des Zondags de H. Mis büwonen, en dan nog slechts in de weinige kerken, die voor den eeredienst beschikbaar zün gebleven. Zoo is aan Mexico’s somberen horizon nog steeds geen lichtpunt waar te nemen en het ziet ernaar uit, dat dit verdrukte land met Sovjet-Rusland het droevig voorbeeld zal wor den, dat nog door vele andere landen zal wor- - Uit vertrouwde bron vernemen wU uit Keu len, dat het getal der Franciscanerbroeders van Waldbreitbach, die’ te Coblenz terecht staan, niet 376, zooals in de Duitse!» pers en in het proces zelf wordt beweerd, maar 45 bedraagt. Onder die 45 bevinden zich verschillende broe ders, die Jtn politieke redenen zijn gearresteerd en ook vele, welke als getuigen moesten optre den. maar gemakshalve door de Gestapo mede werden Ingerekend. Het aantal der schuldige broeders is belangrük kleiner dan 45. Het getal 376 is een boosaardig verzinsel. Baldwin, die onder de harteiljke toe juichingen van de meerderheid van het huis het woord neemt, zegt: indlen er een punt is, waarop ik niet zal nalaten te wijzen, is dat het experimenteele karakter der sancties en de collectieve veiligheid. Ik heb altijd gezegd, dat indlen zü biet zouden slagen de Volkenbond de oorzaken v.an dit falen zou moeten nagaan. Sprekende over den algemeenen toestand in Europa zeide Baldwin het van het eerste be lang te achten, dat Duitschland, Frankrük en Groot-Brittannië voor den vrede in geheel Europa zij aan zü «erken. Baldwin zeide. dat de geweldsgedachte de Duitse!» mentaliteit van thans schUnt te beheerschen. Niettemin zegt Hitler ons, dat hij den vrede wenscht en in dlen een man mU dat zegt, wil ik de proef nemen. Ik zie niet precies wanneer, maar ik hoop, dat zich de gelegenheid zal voordoen, dat we den Franschen, Duitschers en Engel- schen tot een conferentie zullen kunnen bren gen. Baldwin besloot met te zeggen, dat het vandaag door Eden uiteengezette standpunt den volledigen steun der regeering heeft. Naar aanleiding van het besluit van den ministerraad insake de ontbinding der strUd- bonden hebben verschillende leiders van der gelUke organisaties tegenover journalisten hun meening over een eventueel verbod uitgespro ken. Kolonel de la Rocque van de Vuurkniisen heeft tegenover de .Jntranstgeant” verklaai d. dat hü zün vrienden heeft verzocht kalm t« blüven en zich te wachten voor iedere opwin ding totdat van offtcieele zijde nader mede- deelingen zullen worden gedaan. regelen getroifen tegenover enkele Senatoren, die ter begroeting van Calles op het vliegveld aanwezig waren. Maar de vroegere president liet zich hierdoor geen angst aanjagen en ves tigde zich op een groot landgoed. Waarschijn lijk kcAsterde hU nog de hoop, dat men hem in de zakenwereld, waar hü thans werkelUk nog eenige achting schijnt te genieten, nog hulp zou verleenen, terwUl daartegenover de boeren en. de arbeiders, het meerendeel der Senatoren en afgevaardigden achter President Cardenas staan en zün socialistische politiek steunen. Toen op zekeren dag een bomaanslag ge pleegd werd op de spoorlün Vera-Cruz— Mexico, nam Cardenas dit ongeval als motief om Calles voor goed uit te wijten. Het gerucht deed de ronde, dat deze aanslag gepleegd was door aanhangers van Calles, die hua-toevlucht hadden genomen tot anarchistische methoden. Calles zelf betuigde zün onschuld, maar het baatte hem niet. Hü werd des nachts door sol daten uit zün bed gehaald, naar het vliegveld gebracht en enkele uren later bevond hü zich op Amerikaanschen bodem. Voorlooplg is er voor hem geen redelüke hoop meer dat hü nog naar Mexico zal mogen terugkeeren. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD LONDEN, 18 Juni (Reuter). Na de redevoe ring van Eden sprak Arthur Greenwood als woordvoerder van de Labour-opposltie. Green wood zeide om.: MiUloenen menschen kullen de verklaring van Eden met schaamte en ver ontrusting vernemen. De regeering, zeide hü. is ontrouw aan haar verkiezingsmanifest en be gaat het grootste verraad, dat ooit in de wereld geschiedenis is gepleegd. Lloyd George, die dan aan het woord komt, is niet minder fel en beschuldigt de Britsche regeering formeel de eerste bres te hebben geschoten in hetsanctie- front. Hü had liever gezien, dat een ander land dat zou hebben gedaan. Groot-Brittannië en het Rük hebben een onderneming, welke zü ter hand hebben ge nomen, prlfc gegeven. Hü noemde het onge- looflük, dat de groote Britsche vloot niet in staat is het hoofd te bieden aan de Italianen. De vloot is thans gereed aan alle omstandig heden het hoofd te bieden en ten slotte zijn ■11e Middellandse!» Zee-mogendheden. be halve Italië, bereid u te steunen en toch gaat gü op de vlucht, RUksmimster Kerrl moet zün onderbreken wegens stekte. Metaxas verklaart, dat Griekenland Twrklje e* de conferentie te Montreux ml steunen. Br sün weer bommen geworpen te Haifa. Vrouw ie Eindhoven wegens moord op haar man tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld; haar helper tot tien jaar. Door bekentenfa van den dader, fa een moord op een dienstmeisje te Zeist sah het lieht gc- komen. Verdachte uit Ou wegens doodslag tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen verdachte van roofoverval te Om aea jaar geëischt. Duitach legervliegtuig heeft bü Slochteren een noodlanding moeten maken. Nieuwe voorstellen insake de Glasfabriek Leer dam. De loting voor den dienstplicht is dit jaar 30 Juni. PARIJS, 18 Juni (Reuter). De kabinetsraad heeft hedenmorgen de door- Salengro, den mi nister van Binnenlandse!» Zaken, voorgestelde decreten strekkende tot ontbinding van de se- mi-mllitare organisaties goedgekeurd. De bedoelde organisaties zü": de .Croix de Feu” van kolonel De la Rocque, de „Solida rity Franqaise” onder Renaud; de „Francis- ten” onder leiding van Bucard en de „Jeunea- ses Patriotes” onder Talttlnger De Britsche regeering zal zich voegen naar de opvatting van de Volkenbondsvergadering. Het tumult is zoo groot, dat Eden tien minu ten lang zün rede moet onderbreken. Indien de Volkenbond dus de sancties zou willen opheffen, zal de Britsche regeering zeg gen, dat dat ook haar opvatting fa, Zü wil op deze wüze medewerken aan de to€ standkoming van het vertrouwen. Ten aanzien van Duitschland verklaart Eden te hopen, dat Duitschland nu spoedig ant woord zal geven op de Britsche vragenlijst, waardoor voortgang bü de onderhandelingen zou kunnen worden bereikt, hetgeen ons voor naamste en eerste doel is. Het gaat om de handhaving van den&vrede. Wü zullen het hoofd bieden aan de werkelükheid, zelfs, indfan dat zou beteekenen de erkenning van’ een ge deeltelijk échec. Eden besloot met te zeggen, dat de door hem uitgestippelde politiek kansén biedt den vrede te waarborgen. De meerderheid v^n het Huis applaudisseert, de oppositie protesteert en lacht. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De indertijd door Dr. Carl Sonnenscheln ont dekte dichter-ketelsmid Heinrich Lersch is te Remagen aan de gevolgen van een longontste king op 47-jarigen leeftüd in het ziekenhuis overleden. Lersch was 12 Sept. 1888 te Mün- chen-Gladbach geboren. Hü publiceerde in 1914 den gedichtenbundel „Abglanz des Lebens”, la ter o. a. „Herz! aufglühe dein Blut”, „Deutsch land”, ..Mensch in Eisen” en den roman ,Ham- merschlage”. Beroemd is zün lied geworden tijdens den oorlog gedicht, met dit aldoor weerkeerende suggestieve refrein: „Deutschland musz leben und wenn wir sterben müssen.” PARIJS, 18 Juni. De Fransche Senaat heeft hedenmorgen de discussies over de wet op de collectieve arbeidsovereenkomsten voort- gezet. Een amendement van Lemery, dat sanc ties voorstelde in geval van inbreuk op de collectieve arbeidsovereenkomst, werd verwor pen. Blum had van te voren verklaard, dat hü ge kant was tegen het opnemen van bepalingen betreffende arbitrage bij geschillen in den tekst van deze wet. De Senaat verwierp vervolgens nog een amendement, waarin voorgesteld werd, de wet niet van toepassing te doen zün op in richtingen, waar minder dan tien arbeiders werkzaam zün. Goedgekeurd werd, dat de wet ook van toepassing zal zün op Algiers en op de koloniën.en protectoraten, met uitsluiting van de mandaatgebieden. Nadat verschillende senatoren nog hun stem toegelicht hadden, werd de wet met 279 tegen 5 stemmen aangenomen. Vervolgens werd overgegaan tot de behande ling van het voorstel betreffende de veertig urige werkweek. In verband met het feit, dat de debatten over de sociale wetsontwerpen langer duren dan verwacht werd, zal Vincent Auriol eerst mor genmiddag in de Kamer een uiteenzetting van de financieele politiek der regeering geven. Tij dens die zitting zal de regeering bü het bu reau der Kamer onder meer de wetsontwerpen betreffende reorganisatie van de Bank van Frankrijk en het tegengaan van valsche be- De schrüvw- richten, die het staatscrediet kunnen benadee- len, deponeeren. Indien de Volkenbond het doel wil berei ken, dat hem oorspronkelijk werd gesteld moet hü bereid zün maatregelen'te nemen van een geheel verschillenden aard dan die welke tot nu toe zün toegepast. Er is geen sprake van, dat, naar onze opvatting, het vonnis, dat de Volkenbond in den vorigen hterfst heeft uitge sproken over een agressieve handeling, zou moeten worden gewüzigd of in tegengestelden zin zou moeten worden veranderd. Ten aanzien van een Volken bondshervor- ming verklaarde Eden, dat bet veel verstan diger zou zün de aangelegenheid te verwüzen naar de zitting van September. WÜ zullen te Genève voortgaan ons aandeel te nemen in iedere beslissing van den Volken bond. Eden bevestigde, dat Groot Brittannië het .Italiaansch-Abesslnlsch nimmer is opgehouden metop resolute wijze de internationale actie te leiden ter voorko ming van een aanval. BRUSSEL, 18 Juni. (A.NP.) Hedenmiddag is een zware brand uitgebroken in de fabriek van de S. A. de Carburants et Goudrons te Vorst, tengevolge cener ontploffing. De brandweer van Vorst en van Brussel ruk te onmlddellük uit. Een half millioen liter ben zine bleek in lichterlaaie te staan. Twee ar beiders ontsnapten als levende toortsen uit den vuurpoel. Zü liepen «ware brandwonden op. Vermoed wordt, dat zich nog twee, leclen van het personeel, in de brandende fabriek bevin den^ Men vreest het ergste. Het personeel, dat zich in de kantoren bevond, moest langs de ramen gered worden, evenals een tiental ar beiders, die in de fabrieken werkzaam waren. LONDEN, 18 Juni. (Reuter). In hetstampvolle Lagerhuis heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, vanmiddag een verklaring af gelegd, waarin hü o.m« zeide: „Wij moeten toegeven, dat het doel, waarvoor wjj de sancties hebben uitgevaardigd niet bereikt is. Het is nutteloos verder sancties toe te passen als middel van pressie op Italië”. JERUZALEM, 18 Juni. (Reuter) Er sün bom men geworpen in de bureaux van het ge meentebestuur van Haifa. Zü ontploften, waardoor een beambte gewond werd. De loka len werden beschadigd. Het onderzoek inzake den aanslag op de vlieg haven van Lydda, waarbü van politie honden gebruik werd gemaakt, heeft naar het op ongeveer 30 K.M. afstand gelegen dorp Dan- naba geleid. Dannaba is een collectieve straf opgelegd. De stakers hebben vannacht de houten brug van Bemler, op den weg van Bergen naar Va lenciennes, in brand gestoken. Spoedig werden genietroepen ontboden, die de brug hebben hersteld, welke reeds weer voor het verkeer is opengesteld. Vandaag werd het werk hervat in verachll- Vrost. Een poging i de omgeving van rinage daarentegen is de staking uitgebreid. Te Gent ligt de textielnUverheid thans volkomen stil. Meer dan 30.000 arbeiders hebben het werk neergelegd. Ip de metaalnüverheid wor den 14.000 arbeiders door de staking getroffen. Voor wat den toestand in Limburg betreft.de staking is daar algemeen in alle kolenmünen, en 18.000 arbeiders zün erbü betrokken. I t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1