RIPOLIN de beste lakverf Hij zorgt voor U! Visscherijconflict Kerkelijk leven I B Restaurant DORRIUS N. Z. Vaarbargwal b. te. Spal, Amsterdam. PLATS SU JOUR AN A LA CAATB ZATERDAG 20 JUNI 1936 LEEKEPREEKEN rmiua V reemdelingen ver keer De zonsverduistering Oudste Hemonyklok in eere hersteld NATIONALE SOBRIêTASDAG Op 15 Augustus in Den Haag GEHAKT IN BLIK Chef Marinestaf Schout-by-nacht Füratner benoemd Verdronken DE MEXICAANSCHE ORDER Angat wordt aangejaagd Gift der Koningin muis PASTOOR F. A. M. LUCASSEN t VALSCHE MUNTERS II wc Staking is voor allen noodlottig Gemeente Den Haag neemt distri butie zelf ter hand Tarievenpolitiek der gemeenten Bjjna drie eeuwen zong zy boven Zutphen; thana weerklinkt haar geluid te Wyk aan Zee NIEUW R. K. MAR1NE-TEHUIS TE DEN HELDER Dr. Kresin per Statendam naar Amerika Voor at el tot reorganiaatie der vereeniging Na repliek door den Volksraad aanvaard Dienstplichtbesluit in IndH r. leder dubbeltje een ateen, ieder kwartje een paal, duizend rykadaaldera is meteen een knaap van een zaal De confetaioneele werknemera- organiaatiea ataan niet achter deze wilde ataking en zullen haar niet bevorderen Heffing op boter Prof. Romme a pree kt voor de Ver. van Ned. Gemeenten Vee/ belangstelling voor hoi zeld zame natuurverschijnsel Wilt U goed en duurzaam schilderwerk0 Schildert dan met het Of i het geen en het behandelen van willen verder en moeten concurreerend voorstel i. f "SW* pro- van De Oostenrijksche Bondskanselier dr. Schuschnigg slaat in gezelschap van den chef van den generalen staf Zehner een parade der militie gade De voorstellen, die thans aangenomen zijn, bettekenen een verlaging voor de kustbooten van 3 tot 4% pet., voor tusschenbooten 3.7 pet., voor schelvischbooten 4,7 pet. op de totale ver diensten. H. M. de Koningin heeft een geldelük blijk van belangstelling in het Doms Rtykenfonda gegeven. Vrijdagavond is de 23-jarige Heesbeen uit de Vogelwijk te *s Hertogenboach, die met zijn vader in een roeiboot op de Dieze aan het va ren was, op tot dusver onverklaarbare wijze te water geraakt en in de diepte verdwenen. Eindelijk, rechte op zü van de ion. werd een kleine inham zichtbaar, en toen drong snel de schaduw van de maan in de zonne schijf. Het kleine hapje werd, 'schuin naar llnks-onder schuivende, steeds grooter. Te 5 35 uur, ruim drie kwartier dus na het be gin der verduistering, werd het maximum bereikt. zijn, lan- ir de ignjk lacht cnei- eren- sr ge- orden scha- ;ekre- amers rvon- krUgt t 3—1 Ook laat- i, dat •n te maal an in [rooie mor al N. n om Uk te ekent niet EUisen x za l ne- Leuw» lalen. aegen S—0 poot, voor- deze istste I zou t: 7-4 te óen loer der on- staklng Daarop werd door de confessioneele organi saties het volgende voorstel ingediend: „volle dige handhaving van het oude contract, met 5 pet. aftrek der vaste gage”. De reeders namen dit voorstel in zooverre over, dat ze dit voorstel uitbreidden met af trek van het geheele losloon en driemaal 1 pet. voor radio, v. d. patent en echolood. Deze voorstellen werden door de opvarenden van de confessioneele organisaties, voor zoover cüe te bereiken waren, aanvaard. De leden van den Centralen Bond weigerden te stemmen. Daarna heeft het Hoofdbestuur van den Centralen Bond getracht, de leden van eken bond te bewegen opdracht* te geven bet con- Naar wjj vernemen, zal de vice-admiraal J. de Graaff, chef van den Marinestaf, met in gang van 1 Juli den dienst met pensioen ver laten en zal met ingang van dien datum de schout bü nacht J. Th. Fürstner hem In ge laten gelegen liggen. Dat leidt noemde positie opvolgen. Voorts is, naar wjj vernemen, aan den ka pitein ter zee O. W. Stüve opgedragen de be trekking van directeur van de Hoogere Marine- krijgschool te 's Gravenhage. welke betrekking tot nu toe door den schout bij nacht Fürstner werd bekleed. In het besef van hun verantwoordelijk heid zullen de bonden zich niet laten Intl- mideeren door wien dan ook en de confes sioneele organisaties zullen niet achter deze wilde staking gaan staan, of deze helpen bevorderen door financieelen steun. Namens den Ned. R K. Bond van Trans portarbeiders St. Bonlfacius, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders is Vrijdag Inzake bet conflict te Umuiden c.a. een uiteenzetting van het standpunt dezer or- ganisatlebesturen aan de pers gegeven. De heffing op boter en de vervoervergunnlng voor buitenlandsche boter is voor de week van 21 tot 27 Juni vastgesteld op f 045 per kilogram. tract te teekenen. De is niet twUfelachtig. Zooals gemeld, hebben de Haagsche slagers geweigerd hun bemiddeling te verleenen bij de distributie van 1 gehakt-ln-blik aan de werk- loosen. D-ze weigering was gegrond op de over weging, dat de voorschriften, welke de regee- kers. voortspruitend en/of gezinsgrootte. Het gestelde vraagpunt behoort derhalve in zUn eerste deel bevestigend. In zijn tweede deel ontkennend te worden beantwoord. Het O.M bij de Rotterdamsche rechtbank heeft tegen den 37-jarigen koopman J. A. 8„ gedetineerd, wegens het namaken van rijks- daalders en wegens het uitgeven te Schiedam van een xplschen rüksdaalder als echt en oo- vervalscht, een gevangenisstraf van drie jaar geëlscht. Tegen den 36-Jari vist en gedetineerd, heid vijf jaar geëlscht. Ultsprtkk 2 Juli. De Nationale Sobrlëtasdag op 15 Augustus zal dit jaar gehouden worden te Den Haag, waar als spreker zal optreden Rector B. H. de Oroot, voorzitter van de Interdiocesane Jeugdcommissie. Z.Eerw. zal spreken over de tegenwoordige katholieke jeugd, die door de moderne jeugdbeweging zeer geschikt en ont vankelijk wordt gemaakt voor het R. K. Sobrië- taswerk. Op dat oogenbiik verschenen er eenlge wolken, welke dreigden het schoone schouwspel aan het oog te onttrekken. De frissche ochtendwind verdreef de wolken echter snel, en gedurende het geheele ^verdere verloop was de verduiste ring uitstekend waar te nemen. De zeldzame gebeurtenis van een. zü het slechts partleele zonsverduistering beeft, on danks 't vroege uur. Vrijdagochtend velen doen gaan naar plaatsen, waar men bij gunstige weersomstandigheden dit natuurverschijnsel zou kunnen waarnemen. Op een punt aan de kust van het IJaelmeer. waarheen wij ons Vrijdagoch tend hebben begeven, hadden zich althans ve len verzameld, de meesten waren zelfs zeer vroeg gekomen, in de hoop tevens een moeien zonsopgang te kunnen waarnemen. Naar wjj vernemen zou dr. V. 14. Kresin. directeur van de N V. Internationaal Handels- consortlum, zich Vrijdag oer .Statendam'” naar New-York begeven en vandaar naar Mexico reizen, ten einde leiding te geven aan de voor bereidende organisatie van den aanleg van een spoorweg en andere werken. Naar men weet, beeft de Mexicaansche regee- ring indertijd aan de N.V. Internationaal Han- delsconsortium de uitvoering van deze werken opgedragen. Het ligt in de bedoeling van dr. Kresin, na een verblijf van drie maanden, naar Nederland terug te keeren. Naar wij vernemen is een historische Hemony-klok, de oudste in den lande dezer dagen ki eere hersteld en laat zü, na zes tien jaar te hebben gezwegen, weer haar eeuwenoude stem hooren. In den toren van de nieuwe Gerefor meerde kerk van Wijk aan Zee is een klok opgehangen, welke afkomstig is vana het eerste carillon, dat de gebroeders Hemony In ons land hebben gegoten en wei voor den WUnhulstoren te Zutphen. Bjj den brand in 1920, welke den tonen verwoestte, werd dit carillon op deze eene klok fia geheel vernield. oppositieblaadje en informatie Op 't oogenbiik van de max.-verdulstertng was de lichtsterkte der zon sterk afgenomen Het strand van het IJaelmeer, dat reeds fel lichtte In de eerste zonnestralen van een «o- merachen dag, kreeg een aachgrauwe kleur en de ontstane afkoeling deed de waarnemers hui veren. Nadat Donderdag de vergadering van de Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten in huis houdelijke zitting was bijeengeweest, werd Vrij dagmorgen een openbare vergadering gehouden. Na de opening door den voorzitter, mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotter dam, hielden de heeren mr. M. H. de Boer, oud-wethouder. van Utrecht en prof. mr. C. P. M. Romme te Amsterdam inleidingen over het vraagstuk: ,4a bet gewenscht. dat de tarieven politiek der gemeenten mede wordt beh sereent door sociale elementen, b.v. door de grootte van het tarief afhankelijk te stellen van inkomen, aantal kinderen, of moet de politiek een zuiver commercieel karakter dragen?” Prof, mr C. P. M Romme verdedigde in zijn inleiding: De tarief-bepallng in het gemeente lijk bedrijf behoort bevorderlijk te zijn aan het bedrljfsdoel en. mede daardoor, bjj te dragen tut het gemeentelijk welzijn. In het doel der in het vraagpunt begrepen ge meentelijke'bedrijven moet worden onderschei den: het doel-elnde om behoefte-bevrediging mogelijk te maken voor den gemeentenaar-con sument. en om Inkomsten te verschaffen aan de gemeentelijke gemeenschap. Inzooverre het bedrijf beoogt, behoefte-bevre- diging mogelljk te maken voor den gemeente- naar-consument, kan het bedrljfsdoel vorde ren, dat bli°de tarief-bepallng rekening wordt gehouden met verschil in draagkracht tusschen de verbruikers, voortspruitend uit verschil tn inkomen en/of gezinsgrootte. Daarenboven kan dit ook eisch zijn van het gemeentelijk welzUn, los van wat het bedrüfs- doel vordert Inzoover het bedrijf beoogt, inkomsten te ver schaffen aan de gemeentelijke gemeenschap, wordt door het bedrljfsdoel gevorderd, -jat bjj de tarie.bepaling rekening wordt gehouden met verschil in draagkracht tusschen de verbrul- ult verschil in inkomen ring hieromtrent heeft gegeven, voor hen niet de mogelijkheid van een voldoende winst open- lieten. Het gemeentebestuur zag zich, daar de dis tributie fa» ieder geval moet geschieden, voor de taak °eolaatst, een oplossing voor dit vraag stuk te vinden. Aangezien de door de regeering gestelde re gelen te oezer zake bindende voorschriften zijn, waarvan niet kan worden afgeweken, kon aan de wenaclen der slagers niet worden tegemoet gekomen Naar w’j vernemen, heeft het college van B. en W. in zijn Vrijdag gehouden vergadering 'n oplossing van het vraagstuk gevonden in dien zin, dat de gemeente self de distributie ter hand zal nemen. Deze oplossing heeft bovendien het voordeel, dat geen afzonderlijk distributie apparaat in 'het leven zal behoeven te worden geroepen, aangezien de verstrekking der blik ken gehakt aan de werkloozen zal geschieden in de voor de distributie van groenten in ge bruik zijnde lokalen. Doch toen te 3 39 uur het tijdstip van het aanbreken van den dag er dan was. verhinder de een dichte ochtendnevel een mooien zons opgang. Nu en dan brak de roode schijf der opgaande zon door de nevels heen, doch het duurde lang, voordat zü zooveel kracht had. dat zjj geheel zichtbaar werd. Kort voor 4.48 uur, het tijdstip, waarop de zonsverduistering zou aanvangen, doordat de maan zich gedeeltelijk voor het ons licht en warmte gevende hemellichaam zou plaatsen, waren de nevels verdwenen. De wachtenden wapenden zich met donkere brillen, met roet zwart gemaakte stukjes glas en dergelüke hulp middelen om de verduistering te kunnen vol gen. uitslag van dit verzoek i stoker D. v. z., recldl- ■rd wegens medeplichtig- De schaduw op de zonneschijf verplaatste zich echter snel naar den onderkant, om tenslotte te 8.24 uur aan de llnkerbenedenzüde te ver dwijnen. De son was intusschen booger aan den hemel gestegen, en straalde haar warmen gloed weer in vollen omvang naar moeder aarde uit. u Zü. die zich de moeite getroost hebben, voor het waarnemen van het zeldzame natuurver schijnsel vroeg uit de veeren te komen, hebber n,‘ er geen spüt van gehad. U moest eens kunnen komen küken. Als ik het mag zeggen: onze mannen zün het waard; zün het waard voor de v<#le honderd procent. Beste kerels, maar. Enfin, u begrüpt er alles van. Ze zün in een moeilüken leeftüd. Ze zün in een moeilüke omgeving. Hun leven valt niet mee. Ieder, die ze kent, houdt van hen, maar.... Degenen, die geesteJÜk voor hen moeten zor gen. zün dikwüls bezorgd. Ons werk zou toch niet dood moeten looper, door gebrek aan een goed tehuis! Daarvoor hebben wü te veel vertrouwen in onze Katholieke landgenooten. Zeg ik teveel, als ik het een eigen missiewerk noem? Ik geloof het niet! Bij allerlei gelegenheden hebben we ruimte te kort. We verder en durven dikwüls niet, omdat we geen lulmte hebben. De laatste maand een algemeene H. Commu nie van 130 marinemannen en 110 man aan het ontbüt. Een twintig hebben staande mbeten eten, omdat we geen stoelen hadden. Nu voer nog een geheel eskader en waren velen met tropenverlof. Moeten ze dan wegblüven, omdat er toch geen plaats voor hen is? We hebben algemeene H. Communies gehad van een kleine tweehonderd en vüftig man en u moet maar niet vragen, hoe het er toeging bü het gemeen schappelijk ontbijt daarna. Zoo zün er vele ge legenheden, waarbü «Ues te klein is. We moeten waarachtig vooruit. U helpt toch ook een handje en vult uw giro- biljet in? Ik hoop ook door uw royale gave onze man nen gelukkig te kunnen maken. De Sterre der Zee moge u zegenen in al uw belangen! Ontvangt u geen officieele aanvrage, gedenkt dan, bid ik u, bet gironummer van: H. J. Ban- gert. pr. Vlootaalmoezenier en Directeur R. K. Mari- netehuis, Hoofdgracht 22, Den Helder. Post- gironummer 273336. Nadat het stoffelük overschot van den Zeer- Eerw. Heer F. A. M. Lucassen, em. pastoor van de parochie H.H. Engelbewaarders te Pen Haag j.l. Vrüdagmiddag van St. Mtchiels-Oestel naar Den Haag was overgebracht en aldaar opge baard in de parochiekerk aan de Brandt- straat, werden des avonds te half acht de Metten voor den overledene gezongen, waarbij als Agens fungeerde pastoor J. Lucassen. uit Amsterdam, neef van den overledene, met as sistentie van pastoor Th. J. van Beers, van Bergschenhoek als diaken en kapelaan van den Kolk als subdiaken. Op het priesterkoor hadden oa. plaats («no men Pastoor C. F. J. M. de Meulder, van Heer-Hugowaard. de pastoor der parochie M. Th. Finck en verschillende geestelijken uit Den Haag. Een groot aantal parochianen en de leden der jeugdvereeniglngen waren in bet kerkgebouw aanwezig. De leden van de in den aanhef genoemde bonten hebben zich echter niet achter de ge nomen besluiten geplaatst. Het verschünen van een ..Het Orgaan" voor discussie voor leden van den C.B.T., alleen voor IJmui- den en Egmond, hitst de menschen voortdu rend op. Communisten en OB.P.-ers doen het ■inume, om den menschen angst aan te jagen. \tlle besturen, ook die van den Centralen Bond, waren van het begin der onderhan- dellngen af van oordeel, dat een staking en voer het bedrijf en voor den handel en dns ook voor de menschen noodlottig zou zjjn en dat daarom aan staken niet gedacht kon dingen moet I naar van het groote doel af. Dit wilde natuur- I lijk niet zeggen, dat zü niet moesten eten of I zich niet moesten kleeden. Maar de bekom- I I mernis daarover werd hun ontraden. En zoo I zien wü dan ook in de eerste eeuwen van het I christendom het juiste gebruik opleven, dat de i I geloovigen voor het onderhoud hunner pries- I ters zorgden. En ten allen tüde hebben wü ge- I zien, dat de groote werkers in Gods Kerk een I «ober leven leidden. Wanneer de weelde en de I genotzucht in het vaticaan doordrongen en zich I vandaar uit in de lagere rangen der geestelük- I heid en zelfs in de kloosters verspreidden, be- teekende dit met verslapping van de tucht verval van het geloofsleven; terwijl omgekeerd I» de godsdienst' bloeide bü een aan het aardsche onthechten priesterstand. I Wat in directen zin geldt voor de bedienaren I ven het woord Gods, heeft zeker ook beteekenis I voor de christenen in het algemeen. Te duide lijker komt dit uit, nu de Paus de geloovigen in dezen tüd oproept tot het leekenapostolaat. Door een materialistischen geest waren wü ver vreemd van de gedachte, dat wü allen, ieder op zjjn plaats en met de hem geschonken talen ten, moeten meewerken aan de verbreiding van Gods Rük op aarde. En in dezen gedachtengang die op de eerste plaats vraagt zelfheiliging en op de tateede plaats werken aan het zieleheil van anderen, past geenszins een gedragslijn, waarbü alle aandacht en alle streven worden gezet op lijdelijke dingen, op het maken van winst als doel van al onze handelingen, op hel rusteloos najagen van stoffelük voordeel. Im mers, al zulk ingespannen streven brengt uiter aard groote zorgen mee: alle ondernemen ver onderstelt risico; alle handel en elk soort ken doen” legt beslag op ons denken en willen, vergt omgang met anderen, met alle wrijvingen «n moeilükhaden. welke daaruit vanzelf voort vloeien. Dat zün onze zorgen, onze bekommer- hissen. Welnu, wü kunnen deze alleen dan op den Heer afwentelen, wanneer wü al deze we- reldsche dingen slechts opvatten als onze plich ten van staat; wanneer wü er niet ons .hart **n verpand hebben, wanneer er in één woord geen ongeregelde begeerte achterzit. Dan ook zullen w\j altüd gelegenheid vinden om oore eerste en voornaamste plichten te ver vullen nJ. God te dienen, onze ziel zalig te maken en mee te werken aan het heil van on- ten naaste. Geen voorspoed zal ons opblazen, dooh tegenspoed ons zieleleven schokken, om dat wü al onze bekommernissen op den Heer geworpen. De tweede fout, waarop wü boven doelden, te in onze hedendaagsche maatschappü «elf «'tegen. Het Is niet te ontkennen, dat het be- ,Uaft voer het overgroote meerendeel der BATAVIA, 19 Juni. (Aneta) In het Regee- rings-antwoord op de volksraad -discussies om trent het dienstplichtbesluit, verdedigden de regeeringsgemachtlgden, de legercommandant lultenant-generaal Boerstra en kapitein ter aee Sonnenberg, het beleid der regeering. De laat ste zette uiteen, dat een diensttüd van achttien maanden het minimum is. dat kan worden ge steld voor een behoorlüke oefening voor de Marine. Dc maatregel, thans in te voeren, kan als definitief worden beschouwd. Na een korte behandeling tn tweeden ter- mün werd t ontwerp tenslotte zonder hoofde- lüke stemming aangenomen. thans levende menschheld hachelük is. Het ge tal werklooeen, dat voor zün minimum aan levensonderhoud op den steun der openbare kassen is aangewezen, is schrikbarend en daaronder zün ontelbare mannen in de kracht van hun leven, die werken willen en werker kunnen, doch die uit het arbeidsproces zün uit geschakeld. Daarnaast is een nog veel grooter getal werkers, dat uitsluitend afhankelük is van de functie, welke zü verrichten. Zü hebben geen keus om van werkkring of van onderneming te veranderen; wanneer zü hun plaats verlie- sen. vallen zü uit de rü der arbeidenden in die der werkloozen. En de overgroote meerderheid van hen valt daarmee tevens aan de armoede ten prooi. Zeg den menschen nu eens: maakt u geen zorg; de Heer zorgt voor u! Zü zullen u niet gelooven. Doch aan wie de schuld van deze wantoestanden? Niet aan God, maar aan den menschelüken hoogmoed, die in waanwüs- heid de samenleving scheef getrokken heeft Men beeft de menschheld voorgespiegeld, dai het hoogste geluk gelegen was in het opvoeren van en het voldoen aan telkens nieuwe behoef ten. Dese moderne behoeften schiepen werkge legenheid; een snel groeiende industrie was bü machte hooge loonen te betalen, ^n met die loonen konden nieuwe behoeften bevredigd worden en die behoeften eischten weer nieuwen arbeid. Dat was de glorieuze cirkel van de wel- 14. vaart, welke het paradüs op aarde zou bren gen. En het resultaat is geweest, dat het plat teland wferd leeggepompt; dat de eenvoudige bevolking de steden overstroomde, dat de ar beiders van den nieuwen tüd in huurkazernes werden opgestapeld en, wat bet ergste was, to taal afhankelük werden van de sterkte van de vernuftig gesmede keten. Wanneer één scha kel losliet, viel alles uit elkaar. En zoo is bet gebeurd, dat op een goeden dag de cirkel niet meer bleek tg sluiten: er was te veel gepiodu- ceerd, zoodat de goederen geen waarde meer hadden en de fabrieken moesten worden stop gezet. De levensluxe verdween bü smeltende koopkracht. Het bleek, dat het leven met veel minder in stand was te houden, maar de be hoeften waren eenmaal geschapen en het gemis' van overbodige dingen wekte ontevredenheid. De werkers van vroeger, bouwers aan de wel vaart, zün werkloos en hun karig levensonder houd moet door de gemeenschap «Prden op gebracht. welke haar algemeene lasten daar door met vele mlUloenen ziet verhoogd. En zoo draait de cirkel terug in een heillooze baan. Er wordt gemord: God laat ons in de ellen de; HU helpt ons niet! Ondankbare domheid! Wü hebben zelf tn hoogmoed en zonder God het geheele maatschappelüke bestel in de war gebracht. En wü zouden God voor onze dom heid aansprakelük stellen? De wereld is rük. rijker dan ooit aan alles en meer dan wü noodig hebben. Laten wü dit eerst erkennen en trachten uit onze ellende een les voor onzen hoogmoed te trekken. „Vernede ren wü ons onder de machtige hand van God.” zegt ons 8t. Petrus, „opdat HU ons ophefte ten tijde der bezoeking." Doen wü dit. dan zal ook wederom het vervolg van Sint Petrus' woord voor ons gelden: werpt al uw bekommer nissen op Hem, wént HU zorgt voor u! LIBRA et is voor den mensch en heel in het 1—1 bijzonder voor den mensch van onzen X L tüd. welhaast een onmogelükheid om van de Schrift, zóówel van het Oude als van bet Nieuwe Testament, met een bereidvaardig nart die vele vermaningen ter harte te nemen, azarln hem wordt aangeraden zich toch niet aaeveel om aardsche zaken te bekommeren, er boven de wolken een Vader woont che voor al die dingen zorgt. In enkele woorden vat Sint Petrus deze troostrüke en toch zoo ^ytlijk te aanvaarden gedachte samen, wan- neer hü m «Dn eersten brief neerschrüft: wierp ai uw bekommernissen op den Heer; Hü zorgt yoor u! Petrus deed niet anders dan de les van zün Heester herhalen. Die verschillende malen en veel duidelüker en ultdrukkelüker hetzelfde ver kondigd had. Weest niet bezorgd voor uw leven, wat gü zult eten, noch voor uw lichaam, waar mee gü u zult kleeden zei Hü tot Zün leer lingen. Het leven is meer dan het voedsel en bet lichaam meer dan de kleedlng. Ziet naar de raven, zü zaaien niet en zü oogsten niet, zü hebben geen kelders noch schuren en God voedt ze. Hoeveel beter züt gü dan zü! Wie van u kan met peinzen een el aan zün lengte toe voegen? Wanneer gü ook niet tot het geringste (uit uzelf) in staat züt, wat maakt ge u dan bekommerd over de rest? L En dan volgden de prachtige vergelüklngen I van de vogels in de lucht en de lelies op het i veld, ons allen zoo wel bekend. Mocht Petrus die deze met zooveel overtuiging uitgesproken Meen had aangehoord, op zün beurt niet zün volgelingen aanraden: werpt al uw bekommer nissen op den Heer, HU zorgt voor u? ■Toch, aan weinig woorden van de Schrift lieeft de mensch, ook de christen, practiach zoo 1 weinig geloof gehecht als aan deze vermanin- I gen. Langs den weg der redeneerkunde heeft men deze parels der H. Schrift tot onbruikbare •reuken verlaagd. Natuurlük, zoo redeneerde men. kan met deze uitspraken geen aanmaning tot zorgeloosheid bedoeld 'zün. Een ieder is ver plicht te arbeiden, in zün levensonderhoud en in dat van de zünen te voorzien. Ook is alle bezit, dat door eerlük werken verkregen wordt, geoorloofd en onschendbaar. En zoo kon het gebeuren dat. wie zich zün heele leven afsloof de in materieele zaken, wie geen uur verzuimde om .kaken te doen", om geld te verdienen en nauwelüks zich den tüd gunde om het mini mum van zün godsdienstplichten te vervullen, dat dezulken bü hun dood als halve heiligen «erden vereerd. Immers! Zü hadden heel hun leven hard gewerkt, zichzelf weinig gegund; zü «aren een voorbeeld van arbeidzaamheid. Iedere christen voelt, dat hier iets scheef gaat. Natuurlük is zorgeloosheid verboden; natuur lijk moet iedereen zooveel mogelük door eigen arbeid trachten in zün onderhoud te voorzien en 't is ook onbetwistbaar, dat iedereen op eerlüke wüze zün bezit mag vermeerderen. Hoe is het een met het ander dan te rijmen? De schünbare tegenspraak tusschen Chris tus' vermaningen en de eischen van het prac- teche leven moet in twee menschelüke fouten gezocht worden. Op de eerste plaats vergeten te gemakkelijk onderscheid tusschen gere gelde en ongeregelde begeerten te maken. Wan neer Christus Zün leerlingen vermaant zich niet om eten of drinken te bekommeren be doelt Hü daarmee Zün medewerkers er op te wüzen. dat, wie zielen moet vangen, wie men leken moet bekeeren, wie zich zulk een hoog ideaal als de verbreiding van Gods Rük op sarde ten doel stelt, zich aan zulke alledaag- tche dingen als voedsel en kleeren al heel weinig hebben bü cle vangsten de visch aan boord. De voorstellen van de werkgevers werden door de ledenvergaderingen van alle orga nisaties verworpen. De voorstellen hielden dan ook in een ver laging van gemiddeld 9S pet. De bemoeiingen van den rüksbemiddelaar brachten toen het voorstel, dat het door de reeders voorgestelde procentelük aandeel zou worden verhoogd van 13 pet. voor alle booten op: 16 pet. voor de kustbooten, lo pet. voor de tusschenbooten en 14 pet. voor de schel vischbooten, alsmede, dat de vóorgestelde ver slechtering van de opbrengst In lever- en kuit- geld zou worden ingetrokken. Ook deze voorstellen werden door de vc»— schillende ledenvergaderingen verworpen.,/^ Op ledenvergaderingen van de confessloaeele bonden was naar voren gekomen, dat een be paalde aftrek van de vaste gage voor de ar beiders aannemelüker zou zün, dan de voor stellen van de reeders. Toen na voortgezette onderhandelingen de gedachte rijpte, om te trachten aldus overeen stemming te verkrügen, is den Centralen Bond gevraagd, of men iets voor die gedachte voel de. Dit werd met de meeste volstrektheid af gewezen. De Centrale Bond handhaafde zün eens ingenomen standpunt. In de bespreking met de reeders werd het van den Centralen Bond afgewezen. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond ver klaarde daarop, hoe ook de resultaten derhandellngen zouden zün, aan geen sl te zullen meewerken. Daaraan is het volgende ontleend: De aanvankelüke voorstellen van de reeders hielden een verlaging van de vaste gage van f 73.75 op 45 per maand in per matrozen deel en een verhooging van het procentelük aandeel in de besomming, waardoor de ver laging van de vaste gage sou moeten worden opgevangen, doch waarpiede terzelfder tüd het risico van de bedrüfsultkomsten voor een groo ter deel op de schouders der arbeiders zou wor den gelegd. Bovendien zou daarbü worden toegepast een aftrek van de ruwe besomming van het ge heele losloon inplaats van het halve, plus voor radio, van de patent en echolood telkens 1 pct„ wanneer dit aan boord was. Tenslotte nog een verslechtering in de opbrengst van het lever en het kuitgeld. Het veranderde systeem verdedigden de werkgevers door de veronderstelling uit te spreken, dat de bemanning meer interesse zou De reorganisatie van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer is in de algemeene vergadering te Assen een belanjrük punt van bespreking geworden. Het rai«port van de door minister Gelissen ingestelde Staatscommissie, dat juist Donder dag in druk verschenen is, waarin werd ge adviseerd omtrent de wüze. waarop de orga nisatie ter bevordering van het vreemdelingen verkeer dient te worden veranderd, was voor het hoofdbestuur aanleiding om zün eigen ge dachten daarover naar voren te brengen. De voornaamste büzonderheden van prae-advt>s zijn de volgende: De algemeene leiding van het vreemdelingen verkeer hier te lande blüft in handen van de A. N. V. V., zoowel binnen- als buitenlandsch. De organ'satie zal, sterker moeten worden ge centraliseerd. Het rük geeft aan de A. N. V. V. een JaarUlk- sche büdiage van ƒ250.000. Rechtspersoonlük- held bezittende vereeniglngen. ten doe! hebben de bet bevorderen van het vreemdelingenver keer naar en in Nederland, die lid wenschen te worden betalen aan contributie 10 pet. der totale bruto ontvangsten van het lid over het afgeloopen jaar en over het eerste jaar een vooraf vast te stellen bedrag. De A. N. V. V. stelt twee afdeelingen in, af- deellng buitenland die blüft zooals zü thans is tngericht en een afdeeling binnenland, die verdeeld wordt over drie districten, te weten: a. Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht b. Zeeland, Noord-Brabant. Limburg. c. Groningen. Drente. Ovèrüsel en Gelder land. Aan het hoofd van elk district staat een telkens voor den tüd van zes jaar door de re geering te benoemen Inspecteur. Deze Inspecteur ia qualltate qua lid van het dagelüksch bestuur det A. N. V V. Eveneens qualltate qua is hü lid van elke erkende plaatselüke. gewestelüke of provinciale V. V. V. in zün district. Ook de plaatselüke. gewestelüke en provin ciale vereeniglngen voor vreemdelingenverkeer moeten van rijkswege gesubsidieerd worden. De statuten zullen moeten worden gewüzigd, waardoor .4e algemeene vergadering zal worden Congresvergadering. Daarin zullen worden be handeld congresonderwerpen. benoeming van leden van het hoofdbestuur enz. De hoofdbestuursvergadering wordt besturend lichaam. Dit krijgt de rechten, die thans aan de al gemeene ledenvergadering toekomen. De vergadering nam na bespreking sonder stemming een motie aan. waarin het hoofdbe stuur wordt opgedragen het prae-advles uit te werken. v Te zijnet tüd zullen de resultaten aan de goedkeuring van een buitengewone ledenver gadering worden onderworpen. In principe werd besloten om in 1937 te congresseeren in Zandvoort, in 1938 te Oister- wük. Vrüdagmiddag tegen een uur werd door een ambtenaar van Maatschappelük Hulpbetoon aan de werklooae visschers, die in de gemeentelüke werkverschaffing te Zandvoort arbeiden, mede gedeeld. dat zü feiet langer mochten werken. De overige aangeschreven visschers wilden om drie uur gaan stempelen, doch zü werden niet in het stempellokaal toegelqfpn. In 1640 vestigden de Hemony's. die geboortig waren uit Lotharingen, zich te Zutphen, waar zü een werkplaats begonnen. Vier jaar later kwam hier een klokkenspel gereed, van negen tien klokken, bestemd voor den WUnhulstoren in hun woonplaats. Toen het carillon gereed wai. noodlgde de stedelüke regeering van Zutphen deri directeur van de speelwerken te Utrecht, jhr. Jacob van Eyck en den organist van Deventer. Lucas van Lenninck uit. om het werk te keuren. Hun oordeel was in elk opzicht zeer gunstig en als blük van bijzondere tevre denheid verleende het stadsbestuur van Zut- pben den klokkengieters het burgerrecht. De buitengewone kwaliteit van dit eerste carillon werd aanleiding, dat de Hemony’s wer den overladen met werk. Zoowel het leveren van luldklokken als van klokkenspelen werd hun opgedragen. Zoo vervaardigden zü: carillons van Deventer, Doesburg, Purmerend (in 1874 door brand verwoest). Arnhem en nog vele andere plaatsen. In 1655 bereikte de He mony's het vereerend bezoek van de burge meesters van Amsterdam om zich voor goed in hun stad te vestigen, waar zü o.m de op dracht kregen het later zoo beroemde klokken spel van den Raadhuistoren, ou Konlcklük Paleis, te gieten. In Januari 1920 is de Wünhuistoren, welke het oudste Hetnony-cariUon borg, afgebrand, waarbü het klokkenspel werd vernield. Slechts één kleinere klok overleefde de ramp en werd het eigendom van den heer J. Vincent, beiaar dier van het Kon. Paleis te Amsterdam, die ook in 1925 het openingsconcert gaf op het nieuwe Zutphensche klokkenspel. Thans heeft meester vincent de oude He monyklok overgedaan aan het kerkbestuur van de Oer. Gemeente te Wük aan Zee, waar zü in den nieuwen toren,is opgehangen. Na büna twee eeuwen te hebben geklonken over 't oude stedeke aan den IJsel, laat zü thans haar helderen klank hooren over zee, duin en beemd aan het vriendelük Kennemerdorp.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15