ik RIPOLIN de beste lakverf voor binnen-en buitenwerk Heimwee Een protest De zaak-Vrijman NAT. CRISIS-COMITÉ DE ROLZITTINGEN DER RECHTBANKEN PU ROL leekepreeken -v. Bij Doorzitten ZATERDAG 27 JUNI 1936 Minister Gelissen in Limburg Werkloosheid in April Inachryving opengeafeld Industrie-financiering HET LANDBOUWBEDRIJF t» Nog steeds in bedrijf REGELING VAN DE BACON- BEREIDING H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO Regeering aantwoord aan de Eerate Kamer Waarneming door één rechter wordt voorgeateld Obligatiehoudera beapreken ingekomen vooratellen DIENSTSTUKKEN GEMEENTE- BESTUREN Glasfabriek Leerdam Minister De Wilde dringt aan op zuinigheid Bedryfaraad voor Ooat-Zeeuwach- Vlaanderen MOLEN VAN SCHALKHAAR 100 JAAR en Zonverbranding Geen audiëntie Heffing op boter De katholieke atudenten van „Veritaa” en de Utrechtache Kamercommiaaie acht het ge- we nacht, dat den oud-Ryka- bouwmeeater apoedig oen belangryk werk wordt opgedragen Naar Waenan De percentagea voor de verachil- lende bedryfaklaaaen Iets te schilderen^ Kiest Z. Exc. besprak met veracheidene induatrieelen den toeatand ia hun bedryven In totaal by na negen milHoen gulden voor ateun uitgegeven en moeilükheden, zün tegen HET BESTUUR HA ieten Bedrüfsklassen: 33.0 30,1 379 81.4 WJo- mlnteter van- dorpsbeeld van Schalkhaar oeheeracht. Het ia 1 - wars iroe- De hulp aan de bestaande industrieën mag er uiteraard niet toe leiden, dat zwakke onderne mingen, die den gewdnen strijd om het be staan door interne oorzaken niet kunnen vol houden, kunstmatig in het leven worden gehou den. 7,31) 47.0 13.4 37.S 10,3 30.8 32.5 34,4 j4S' H. M. de Koningin is Vrijdagavond te S uur 10 per trein uit Den Haag naar Het Doo ver trokken. ge bet dat 1931 dam hetzelfde is als het plan der regeering. Uit de vergadering werd twijfel geult aan de waarborgen en de serieusheid van het plotseling opgedoken nieuwe plan. 339 84,4 Aardewerklndustrle. enz. Diamantindustrie Drukkersbedrijven. enz. Bouwbedrijven, enz. Houtbewerking, enz. Kledingindustrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, scheepsb. Textielnijverheid Voedlngs- en genotm. bedrtj vfn 31.4 279 8.71) 48.4 119 *3.5 109 31.6 309 »29 ook een van da weinige molens uit dia om geving, dia nog geregeld draaien. ■geus niet chll- ■dule heel alals ende and Da ster :ow lam liner en nog nee- jpen het fijn. L P. arnie 1600 Gave roote n en Het dat Over oont, we elne, ie en met naar ller- raag zijn anen et is i we April 1935 399 72.5 169 35,8 40.7 179 18,1 209 Maart 1936 63.1 639 20.1 479 479 22.0 22,4 319 409 39,4 April 1936 58.7 63.9 30.0 42.0 44.4 19,6 - - Verracht an geneest A - o:, 3Oct, Rij Apoth en Drogiste overheidsbemoeiing met betrekking tot de in- dustrie-flnancierlng in voldoende mate verwe zenlijkt zou kunnen worden, wanneer telkens voor elk geval afzonderlijk wettelijke machti ging tan de Staten-Oeneraal sou moeten wor den gevraagd. Voor seer belangrijke prlnclpieele gevallen zou daarvoor wellicht aanleiding kun nen zijn. Mr. Frenkel betoogde in de verdediging van zijn voorstellen met klem, dat het niet in de bedoeling van Schiedam ligt, bij overneming de fabrieken te Leerdam stop te zetten. Mr. Crookwit, advocaat der Glasfabriek Leerdam, constateerde, dat het plan van 8chie- De gewone audiëntie van den (l’Z. Sociale Zaken aal Woensdag 1 Juli niet'plaats Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheldsdagen in procenten der ge heel en gedeeltelijk werklooeen onder de geor ganiseerde werknemers, berekend door het Centraal Bureau voor de statistiek. Deze cij fers geven voor elke „bedrjjfsklasse" het alge meen gemiddelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke bedrijfsklasse beboerende leden van de orga nisaties. welke gegevens nopens de werkloos- neld dier leden aan het bureau verstrekken. De heffing op boter en de vervoervergunnlng voor buitenlandse!» boter ia voor da week van 38 Juni tot, 4 JUU vastgesteld op 098 per gram. Werkloosheldsdagen in pet. 17.6 39,4*^ 41.0 319 24.7 309 991) 48.7 129 379 10.4 31,4 349 w.o. tabak- en sigarenind. 329 Landbouwbedr., veenderij Visscherlj Handetercizigers Verkeerswezen Handels- en kantoorbed. Toonkunstenaars Overige kl. ivnl. fabrleksarb.) Totaal, excl. landbouw bedr., enz. Totaal industrie Verbazing moet zich nebben meester gemaakt van de honderden en nog eens honderden, die ter plechtige herdenking In de luisterrijke Mid deleeuwse!» Domkerk vereenlgd. en van de duizenden en nog eens duizenden, die. ge schaard op bet Domplein, in de straten en huizen der oude Bisschopsstad, in de dorpen en steden tot in de verste uithoeken van het vaderland langs de aethergolven, de plechtige herdenkingsrede hebben aangehoord, die door dec Rector-Magnlflcus der Utrechtse!» Alma Mater bij haar 300-jarig bestaan la uitgespro ken. Ben verbazing, die spoedig plaats maakte voor een algemeene verontwaardiging. Dat de Rector-Magnlflcus. Prof. Dr. O. W. Vollgraff op het hoogtepunt van de zoo luis terrijke feestviering, in de tegenwoordigheid van de Koningin en de Prinses, in het bijzijn van den Pauselüken Internuntius en den Utrechtecoen Aartsbisschop, ten aanhoore van zooveel illustere personen, als gastheer een rede durfde uitspreken, die niet slechts elke fijnheid van gevoel tegenover gasten miste, maar zelfs krenkend voor hen was. heeft In t bijzonder ons. Katholieke Studenten, gegriefd. Over den wetenschappelijker! inhoud van zijn rede is ook door nlet-Katholieken reeds scherp geoordeeld. Zeer waardeeren wü in onze nlet- Katholieke land- en stadgenooten de openlijke afkeuring van de tactlooae wijze van optreden en ook net openlijk uitgesproken vonnis over het onwetenschappelijke zijner htetorlebeschou- wing. Wjj zouden echter als katholieke studenten te kort schieten In ons Katholiek en wetenschap pelijk gevoel van eigenwaarde, als ook wjj niet openlijk ons protest lieten nooren tegen een optreden, als de Rector-Magnlflcus heeft ge meend. zich te mogen veroorloven bij de viering van bet derde Eeuwfeest onzer Unlversltelt. Namens de Katholieke Studentenvere-nlging „Veritas’. Op initiatief van de Nederlandse!» Trust Maatschappij is in het gebouw „Industrie” te Amsterdam een vergadering gehouden van obli gatiehouders der N. V. Glasfabriek Leerdam ter behandeling van de aanbieding van een nieuwen geldgever, die bereid is, zonder eenlgen steun van het Werkfonds het bedrijf voort te zetten en, ind»n de door de» directie verschafte gege vens juist bleken te zijn, alle activa en passi va over te nemen. per CEBUTO-TOURINGCAR. Relsduur: 14 dagen. Rélttom: 1 130.— Inlichtingen en reisgids: CEBUTO-relsburwau's Het voorstel tot machtiging van de trustee om mee te werken aan de uitvoering van het plan van Rossum wordt verworpen met 41 te gen 198 stemmen en een stem blanco. Na een uitvoerige discussie spruit hieruit voort een nieuw voorstel inhoodende, dat de trustee gemachtigd wordt de onderhandellngen voort te zetten met de groep van Roasum over het plan van Rossum. geamendeerd in den zin van de voorstellen van mr. Frenkel. Dit voor stel wordt aangenomen met 221 stemmen voor, drie stemmen tegen en 16 stemmen blanco. Deze omstandigheden zijn echter voor een be langrijk deel afhankelijk van Internationale factoren, waarop de Regeering slechts een ge- rlngen invloed kan uitoefenen. Gegeven deze moeilijkheden van internationalen aard, ia bet voor het behoud van de bestaansmogelijkheden onzer bevolking noodzakelljk. dat de regeering In het bijzonder aandacht schenkt aan die maatregelen, welke In eigen land zijn te verwe zenlijken. Dat daarbij de vraag, welke moge lijkheden ons land biedt voor de vestiging van rendabele Industrteele bedrijven, een eerate plaats Inneemt, zal niemand, dia de techntech- economteche ontwikkeling van het bedrijfsleven In het achter ons liggende tijdperk bestudeert, verwonderen. Erkent men, dat de overheid daar bij een taak heeft, dan is een noodzakelljk sluit stuk op deze bemoeiing, dat de overheid ook daar, waar de financiering der Industrialisatie door het particulier initiatief tot stand kan to men, de behulpzame hand biedt. De rol, die de overheid daarbij speelt, te niet primair, doch uitsluitend aanvullend. De Regeering deelt niet het door een aantal leden ingenomen standpunt, dat een zoodanige De molen van de firma J. A. te Rieie eer Zoon te Schalkhaar (gemeente Diepenveen) zal op 1 Juli 100 jaar bestaan. Het te een for- ache, achtkantige bergmolen. die het geheel» De werkwijze der nieuwe vennootschap zal zoodanig zijn, dat de verschillende zaken zoo vlot mogelijk kunnen worden afgedaan. Ten einde echter misverstand te voorkomen, stelt da' Regeering er prijs op te verklaren, dat dit niet beteekent, dat alle credleten na de aanvrage worden verleend. De door de nieuwe vennootschap te verstrak ken credleten hebben een ander karakter dan de gewone bankcredteten, zoodat uit bet feit, dat de rente ervan wellicht iets minder te dan die van de gewone banken, nimmer een con currentie met de particuliere banken kan wor den afgeleid. De minister van Binnenlandse!» Zakeji heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den, waarin het volgende voorkomt: Zooals uw college bekend Is, komen de kosten wegens verzending van dlenststukken door de gemeenteoesturen ten laste van mijn departe ment en wordt voor dat doel jaarlijks een post op de begroeting van mijn departement uit getrokken. Het te een opmerkelijk verschijnsel, dat bet aantal door de gemeentebesturen verwonden dlenststukken telkenjare een stijging vertoont, zoodat herhaaldelijkverhooglng van den be doelden post moest worden aangevraagd. Met net oog op de dringende noodzakelijk heid van beperking der Rüksultgaven roep ik uw medewerking in tot een zoo sober mogelijk gebruik van de bevoegdheid tot verzending van dlenststukken. In dit verband meen ik nog eens te moeten wijzen op de bevoegdheid tot bet vereenden van .aan port onderworpen dienstbrieven Brieven, uitsluitend verzonden In het belang van den geadresseerde <b.v. bevattend gevraag de inlichtingen) en waarvan de portokosten blUljkhehifhalve te sljnen laste kunnen worden gebracht, behooren niet als gewoon dienststuk te worden verzonden. Vrijdagmiddag te vier uur arriveerde Z. Exc. prof. dr. Ir. H. Gelissen, minister var. Nijver heid, Handel en Scheepvaart, te Roermond. Z. Exc. kwam per auto van Maastricht, waar in den loop van den ochtend audiënties voor industrieelen waren verleend. Dezer dagen te ingevolge art. 7 der statuten van het Nationale Crisis-Comltê bet aanwezige saldo, vergezeld van een rekening en verant woording, aan den minister van Binnenland se!» Zaken overgedragen, opdat deze daaraan een bestemming zal geven, zooveel mogelijk beantwoordende aan het doel der stichting. Dit batig saldo is groot pijn, f45.000. Om trent de bestemming van dit saldo is nog mets Lekend. De minister van Landbouw en Visscherlj heeft besloten, thans de volgende bacon-regeling te treffen. De gelegenheid, om in opdracht van de Ned. VeehouderU-oentrale varkens tot bacon te ver werken, zal door inschrijving worden openge steld. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg In April 1936 rond 544.000. onder wie 536.000 tegen werkloos heid verzekerden. Het aantal werklooeen onder hen bedroeg rond 176.100, onder wig 174.100 verzekerden. Mr. A. F. van Hall, die door de Nederland se!» Trust Mij. was aangezocht om als zooda nig op te treden, leidde de vergadering. Vertegenwoordigd waren 24 obligatlehouders met 240 obllgatiën, recht gevende op het ult- brengên van 240 stemmen. De vertegenwoordiger der Tereenigde Glas fabrieken te Schiedam, Mr. P. H. 8. Frenkel, zette zijn bezwaren tegen de houding van den trustee uiteen. Men Rieeft den heer van Ros sum in de gelegenheid gesteld tot accountants onderzoek en bezichtiging van de fabriek te Leerdam, wat men den Vereenlgden Glasfabrie ken geweigerd heeft. Dat Schiedam een Duitse!» onderneming rou zijn of ten doel zou hebben. Leerdam te doen verdwijnen, noemde spr. insinuaties Op het gebied van verpakkingsglas kan Leer dam nauwelijks als concurrent van Schiedam beschouwd worden. Spr. heeft den indruk, dat bet bestuur van Leerdam tegen het plan van Schiedam vecht uit vrees, dat het anders moet verdwijnen. Spr. betoogt, dat het door hem verdedigde pftn meer in het belang te van obligatlehouders dan het plan van Rossum en dat het bovendien zal leiden tot betere sanee- ring der Nederlandse!» glasindustrie. Bovendien komt spr. de flnancleele opzet van bet plan van Rossum zeer lichtvaardig voor, hetgeen hij aan de hand van verachiLende cijfers tracht aan te toonen. Spr. voelt, dat de positie van de trustee zeer moeilijk is. Zütï overwinning in kort geding is eigenlijk een Pyrrhus-overwlnning, omdat an ders de trustee zou zijn gedekt en hij nu de volle aansprakelijkheid draagt. Schiedam is bereid mede te werken aan een oplossing voor de obligatiehouders, waartoe oa. zou moeten worden besloten tot overdracnt van de fabriek, de stichting van een nieuwe N.V. met een kapitaal van f400.000, dat voldoende waarborgen biedt aan alle obligatiehouders. Bo vendien, wil de nieuwe N. V. reeds per 1 Augus tus as. een bedrag van f72.000 aflossen. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer Inzake het ontwerp van wet tot oprichting van een naamlooze vennootschap N. V. Maatschappij voor Industrle-flnancle- ring. merkt de Regeering op, dat zij zich geenszins op het standpunt stelt, dat In dustrie-financiering het eenige, of zelfs maar het voornaamste middel kan zijn om een vermeerdering van werkgelegenheid te verkrijgen. Integendeel. Ook zij is van oor deel, dat een wijziging der omstandigheden, waaronder de bestaande bedrijven moeten werken, de directe vermeerdering van de werkgelegenheid in een veel sterkere mate sou kunnen bevorderen. Uit mededeellng 36 van de afdeellng rechtelijke en' armenzorgstatistiek van Centraal Bureau voor de statistiek blijkt, gedurende zijn bestaan van December tot Mei 1936 door het Nationaal Crisls-Comitë en de plaatselijke afdeellngen voor steun vei lee ring en credietsteun werden uitgegeven: in' 1932 f 2.650.893 (December 1931 inbegre pen), in 1933 f 1964.725' In 1934 f 1999 566; tn 1935 f 1.854.774 en in 1936 f607918; tezamen f 8977.576. Bjj Koninklijk besluit te ingesteld een be- drijfsraad voor het landbouwbedrijf in OosteliJk Zeeuwsch-Vlaanderen. De werkingssfeer van dezen bedrüfsraad strekt zich uit tot de volgende gemeenten: Sas van Gent, Philiplne. Westdorpen, Axel, Neuzen. Hoek, Zaamslag, Boachkapelle. Stoppeldijk. Hengstdijk. Oesentese, Hontentese, Graauw, Langendam. CUnge, Hulst, Bt. Jansteen. Koe wacht, Overslag en Zulddorpe. Het aantal leden en plaatsvervangende leden van den bedrüfsraad zal twaalf bedragen. van bet aantal dagen, dat gewerkt had Kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgenomen. 1) onvolledige opgaven. De inschrijving staat open voor georganiseer- den bü de Ned. Veehouderücentrale, die met haar op 1 Juni jJ. een overeenkomst inzake het bereiden van bacon hadden, alsmede voor hen, die georganiseerd zün bü de Ned. Veehouderü centrale of een aanvrage tot organisatie hebben ingediend en in het tüdvak 1 Januari 1929 tot 1 Augustus 1932 gedurende eenlgen tüd de be schikking hebben gehad over een baconbedrüt en die voor eigen rekening en risico bacon be reid en uitgevoerd hebben over datzelfde bacon- bedrüf, dat op 1 Juni 1936 voldeed aan de eischen, gesteld door de vereeniging Ned. bacon- contrdle. Voor het slachten van varkens, welke niet tot bacon worden bereid, wordt een vergoeding ver leend, welke de helft bedraagt van de vergoe ding, welke wordt betaald voor tot bacon bereide varkens. Inschrüvlng voor de eerste periode, 26 Juli 1936 tot 24 October 1936, dient schrlftelük te geschieden bü de Ned. Veebouderücentrale voor 8 Juli 1936 des middags 12 uur. Gedeeltelük afwükend van de hierboven sum mier weergegeven regeling heeft de minister van Landbouw en Visscherlj ten aanzien van de coö peratieve baconslachterüen bepaald, dat zü. in dien zü niet wenschen deel te nemen aan de in- schrüving, aan de Ned. Veehouderücentrale prüsopgave kunnen verstrekken voor het slach ten en tot bacon bereiden van een voor ieder van haar vastgesteld aantal varkens per week, dat overeenkomt met het haar toegewezen per centage bü het vroegere baconoontract, op welke prüsopgave een afsonderlüke toewijzing kan volgen. einddoel. In zooverre zün zorgen en moeilijkheden, zün lichamelijke en geestelüke smarten weldaden. Slechts door onzen eigen hoogmoed kunnen deze genaden ons ten verderve strekken. Al te vaak komt het voor, dat wü hoogmoedige men- schen tegen wat zü noemen het kwade noodlot zien worstelen. Hun eigen fouten hebben hen In ongelegenheid gebracht; zware zorgen druk ken op hen, rooven hun den slaap in einde- looze nachten. Die moeilijkheden moesten hen tot Inkeer brengen; hen van ongeregelde eer zucht, geldzucht of andere valsche begeerten aftrekken. Maar zü worstelen door tot zü een uitweg vinden naar een gelegenheid, waar zi bun wierook voor hun zelfgemaakte afgoden kunnen Wijven branden. Zü maken zichzelf wijs, dat zü de overwinning hebben behaald. Zü hebben echter van het lüden slechts de gif tige planten van het onkruid In plaats van christelüke vruchten van ootmoed geplukt; zü hebben niet tegen zichzelf, niet tegen mam* voor hun eigen booze lusten gevochten En het lüden, de zorgen, de moellükhcden rullen In verdubbelde mate terugkeeren, als God hun ten minste nog genade wil schenken. Zóó moet het lijden een loutering van de ziel zün en een opwekking van hoop en verwach ting op een beter leven. De christen, die zóó het lüden begrijpt, zegt met den heiligen man Job: ook wanneer de Heer mü neerslaat tot den dood, zal ik op Hem hopen! Heel zün leven is aldus Juist door zorgen, moeilijkheden en lüden, een voortdu rende verwachting van een eeuwige toekomst, een heimwee naar betere gewesten. LIBRA. De natuurlüke saneeting, die in den economi- schen strüd om bet bestaan steeds zal plaats vinden, mag door deze credletverleenlng van overheidswege niet opzü worden geschoven, nog minder mag de overheid de minder goede krachten door het verstrekken van kapitaal in de gelegenheid stellen de betere elementen te verdringen. Dat dit wetsontwerp In het algemeen gezien in strüd zou komen met het door de Regeering gevolgde handelspolitieke stelsel wenscht zü met beslistheid tegen te spreken. Een verhooglng van de bedrüvigheid in ons eigen land, dat zoozeer op het internationale ruilverkeer is aangewezen, zal steeds hand tn hand gaan met een verbetering van den bul- tenlandschen handel, zoodat er in dat opalcbt zich wel wijzigingen zullen voordoen, doch naar de vaste ov» tuiglng van de Regeering op den duur onze eonomische betrekkingen met het buitenland daardoor niet zullen worden ge schaad. Ingediend is een wetsontwerp, dat de strekking heeft de waarneming det rol zittingen bü de arrondlssemcnts-rechtban- ken aan de enkelvoudige kamer op te dragen. Hitler woonde te Berlijn den rouwdienst bü voor Dr. von Billow, den overleden staatsie eretari» De minister was In gezelschap van dr. Hlrsch- feld, directeur-generaal van zün département en mr. R. Glelen, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Limburg Allereerst begaf minister Gelissen zich naar de N.V. Electro-chemische Industrie, waarvan Z. Exc. verscheidene jaren, n.l. van 1926 - 1930. directeur was, alvorens hü benoemd werd tot directeur der Stroomverkoop-maatschappü in Limburg. Hier werd de minister begroet door den directeur, dr. H. Hartman, waarna een rondgang werd gemaakt door de fabr.f-k. Vervolgens ging het gezelschao naar het ge bouw van de Kamer van Koophande' en Fa brieken voor Midden-Limburg, waar -erschil- lende leden van de Kamer en industrieelen den minister opwachtten. De heer H. Smeets, voorzitter van de Ka mer, verwelkomde den minlste- met een kort woord, waarna de industrieelen gelegenheid kregen zich met hem te onderhouden over hunne bedrüven. Vertegenwoordigt! waren o.m.; de Zinklndus- trie te Budel, de lucifersfabriek, de tricotage- fabriek en de alumlnlumfabrlek te Weert, verder de Midden-Limburgsche pannen- en steenindustrie, de meelfabrieken de emballa gefabrieken en de zuivelindustrie. y et lüden van dezen tijd.... Wanneer f—I Sint Paulus daarvan spreekt, dan be- x doelt hü niet het leed, hetwelk de menschheid alleen in zün eigen tüd te ver duren had, maar het lüden van de geheele we reld van Adam’s zondeval tot aan haar ver. gaan. Wü zün geneigd om eigen persoonlijk leed en dat van de eigen tüdsperiode zwaerder te achten dan dat van anderen en van vroegere tüden. Zoo gevoelen wü ons in de drukkende tijdsomstandigheden, waaronder ons geslacht thans leven moet, zwaar beproefd en wü zien spijtig om naar voorbije tüden, waarin de menschheid lachte, danste, zich veilig en be- haaglük voelde. En toch: in het alremeene ui ter lijke beeld kunnen licht en schaduw elkaar sterk af wisselen, ^over het "geheel genomen is de menschheid aitüd onder lüden gebukt ge gaan. Juist tüdperken, die in de geschiedenis glansen door hooge beschaving, kunst en we tenschap, zün overrük agn menschel!)!: lüden geweest. Juist In zulke z.g, bloeiperioden namen wü waar: knechting van de massa door de z.g. hoogere of vrije standen; oorlog met al de ver schrikkingen van de slagvelden en de onder drukking van de overwonnenen; snelle bevol kingsaanwas In de steden, zonder dat daarmee de hygiëne gelüken tred hield; uitzetting van industrie en geldwezen, wat voerde tot rükdom van weinigen en loonslavernü van velen, t Is onverstandig te trachten af te wegen, in'wel ken tüd het meest geleden is. Het lüden is met Adam's val in de wereld gekomen en geen mensch, geen schepsel, geen tüd ontsnapt daar, aan. Daartegenover staat een troostrijke gedach te, die Sint Paulus ons in zün Romeinenbrief voorhoudt. Het lüden van dezen tüd is niet te vergelüken bü de toekomstige heerlükheid, welke in ons zal geopenbaard worden Er is geen verhouding tusschen aardsch leed en he- melsch geluk. Immers, hoe groot menschelük leed ook moge zün. het kan niet langer dan enkele tientallen jaren duren; en ver volgens: menschelük leed te niet grooter dan onze zwakke krachten dragen kunnen; zoodra het daarboven uit gaat bezwijken wü en ein digt daarmee het lüden. Hemelsch geluk ech ter is groot als de brem van alle geluk: God self. Het lüden te een groot mysterie, waarin zich te verdiepen veel nut kan brengen. Waarom is er zooveel leed in de wereld; waarom laat God, de algoede en barmhartige dit toe; hoe weten wü, dat al dit leed werkelijk In vreugde zal verkeeren? Ziedaar vragen, welke zich her- haaldeljjk aan ons opdoen, voora! In d°zen tijd, nu er zooveel en zoo algemeen geleden wordt. Sint Paulus heeft in zün brief aan de Ro meinen op al die vragen afdoend antwoord gegeven. Wü weten, zegt hü, dat heel de schepping zucht en in barenswee te tot nu toe. Hiermee bedoelt de apostel niet enkel de menschheid, maar heel de schepping, ook de redelooze. Daar te een voortdurende etrüd in, op, boven en onder den aardbol. In de lucht eten de kleine vogels de insecten en ce groote vogels de kleinen op. In de bosschen en strui ken tot onder den bodem toe, ja tot in de zee en op den zeebodem worden dagelüks ontelbare wezens gedood en Ijlden millioenen hevige pijnen in den strüd om het bestaan. Dat alles zou geen zin»hebben, wanneer er geen eindcoel ach ter zat. Oorspronkelük werd heel de kosmos geschapen in een harmonie van geluk en be stond er geen lüden. De smart kwam met de zonde; de zonde was de verstoring van de orde, van de harmonie dér schepping. En sinds dien verzucht de geheele wereld om verlosssing. Voor den mensch te deze verlossing in zóóverre gekomen, dak hü door Christus’ dood de ze kerheid heeft verkregen van een geopende hemelpoort na den dood. Maar de redelooze schepping blüft de gevolgen van de zonde dra gen als een voortdurend bewijs van de schrik, wekkende grootte der beleediging Gods. Maar niet alleen zü, doch ook wü zelf. wü. redelüke schepsels, die de eerstelingen van den geest bezitten, dat te, «wü christenen, die de eerste gaven van den H. Geest ontvangen hebben en dus door het doqpsel en de genade naar de ziel verlost zün, ook wü zuchten in ons binnenste in afwachting van de aanneming tot kinderen Gods, de verlossing van ons lichaam. Dit te het sterke bewijs, dat er op dit tüde- Hfke, dit vergankelüke. op dit voortdurend lü den en sterven een eeuwigheid van geluk moet volgen, dit verlangen en dit verwachten van heel de schepping. Onze ziel is, zooals Vondel song, als de naald in het kompas, die steeds naar het Noorden trekt, naar het „zalig honk” waar zy thuis behoort en waartoe zü ate met magnetische kracht wordt aangetrokken. Hieruit volgt ook, dat het lijden nuttig Is ën dat God er ons met wijsheid aan onderwor pen heeft. VrüwUUg zullen wü het niet ge- makkelük kiezen, want de menschelüke natuur is afkeerig van smart. Maar God laat toe. dat de wereld in haar geheel en leder afzonderlük door lüden getroffen wordt, opdat de verwach ting van het eeuwige in ons wordt opgewekt en levendig blüve en wü van de slavemü van het I bederf bevrüd zullen warden. Het lüden is de vuuroven voor de zielen. Wee degenen, die zeggen, dat zü zonder lüden door het leven gaan: zü hebben hun loon reeds hier ontvangen I Wee ook degenen, die het lüden ver achten en het op alle mogelüke wijzen trachten te ontvluchten en morren tegen het lot, dat hen, volgens hun meenlng, zoo slecht bedeelt. Zü versmaden het eenige middel om hun ziel zalig te maken. Wü zün allen aan de ijdelheid on derworpen, dat wil zeggen: de wereld, het aard- •che, het vergankelüke trekt ons aan. Wü «IJn •hmelüke menschen, onze oogen, onze handen, ooro tong, onze lusten vragen voortdurend om bevrediging, steeds loopen wü gevaar misbruik te maken van de schepping door overdaad en Bnnelükheld. Weelde, genot, uiterlüke schoonheid, trekken ons aan en maat houden In het genieten te moeilük. Van jongs af leert ons de ervaring, «M tedere ronde zich zeU straft; na leder» De Commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen zün gesteld de inlichtingen op het adres van J. A. W- Vrüman. gewezen Rüks- bouwmeester te Den Haag. houdende verzoek te willen bevorderen, dat het aan hem gegeven ontslag uit Rijks dienst alsnog eervol worde verklaard, hem een blllüke genoegdoening ter vergoeding van geleden schade worde toege kend. sub», een enquête over deze zaak worde ingesteld, heeft thans verslag ingébracht. Nu geen rtovum aanwezig bhjkt te zün. komt de Commissie tot de slotsom, dat er geen aan leiding bestaat aam de Kamer in overweging te geven de bü Kamer-votum van 15 Mei 1929 afgesloten behandeling van de saak-Vrüman heropenen. De Commissie stelt de Kamer voor al» haar oordeel uit te spreken, dat het wenschelük is, dat alsnog aam den oud-Rüksbouwmeester J. Vrüman zoo spoedig mogelük een opdracht tot een belangrük Rüksbouwwerk worde verstrekt. overdaad volgt walging, na uitgelatenheid In zinking, eenzaamheid na feestvedruisen, na iedere misdaad de knaging van het geweten. Voor de meesten is echter dat „berouw na de zonde” niet voldoende. De lust te sterker dan de afschrik voor de gevolgen van het kwaad. Daarom is het lüden nuttig. Het herinnert oni Pijnlijk aan de vergankelijkheid der dingen, aan de broosheid van ons eigen bestaan en **n de ijdelheid van roem, menschelüke eer. rükdom en schoonheid. Het lüden, mits in chrtetelüken geest gedragen, trekt ons van dat vergankelüke af en ia een wegwüzer naar ons In het algemeen zal de rolrechter hebben de rolbehandeling; de beslissing der zaken en het aanhooren der pleidooien blüven bü de meer voudige kamer. Toch bestaat er gerezoe aan leiding op dezen laatsten algemeenen regel uitsonderingen te maken. Dat een rolrechter een dagvaarding nietig moet kunnen verklaren, dat hjj verstek moet kunnen verleenen, zal weinig tegenspraak ont moeten. Toch kunnen zich ook daarbü gevallen voordoen waarin den rolrechter Wijkt dat het de voorkeur verdient de zaak aan het oordeel van de meervoudige kamer te onderwerpen (bijv, ais verstek gevraagd wordt tegen een bultenlandschen Staat) Overwogen te nog, of geen ^oeciale regeling noodig te voor het geval, dat een eisch te in gesteld op korten termün. De verwijzing door den rolrechter naar de meervoudige kamer geeft zeker oponthoud. De minister meent echter, dat door tijdig overleg dit oponthoud in de practük -ot zoo geringe qfmetingen kan worden teruggebracht, dat een speciale wettelüke regeling niet noodig is. Het instituut van oen rolrechter moet zoo consequent mogelük worden doorgevoerd. Moet in een zaak, na enquête, deskundigen-bericht worden afgewacht, of in een ander stadium, weder worden geconcludeerd, dan geschiedt verwüzing naar den rolrechter Deze verwijst de zaak wederom -naar de meervoudige kamer, wanneer dezelve opnieuw rijp te voor pleidooi of recht op de stukken. Op desen regel te evenwel een uit sondering gemaakt. Is krachtens artikel 288b (nieuw) een zaak naar de enkelvoudige kamer verwezen, dan houdt deze de zaak verder aan zich voor de rolbehandeling, ook al te >11 niet dezelfde enkelvoudige kamer als die. welke de rolzittingen houdt. Het. argument van bespa ring van Improductief werk geldt In dit ge val niet. Slechts de meervoudige kamer zal de zaak ter beslissing naar de enkelvoudige kunnen verwüzen. Het schünt niet gewenscht. ook den rolrechter deze bevoegdheid te «even. Het voorschrift van artikel 24. lid 4. der onteigeningswet, maakt behandeling der ont- elgenlngsgedingen door den rolrechter ónmo gelijk. De toepasselijkheid van het nieuwe sys teem te hier dus uitgesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5