IN EN OM ALKMAAR H. Trudo-kerk te Strijp in de asch gelegd 29 Juni BEURS V AMSTERDAM X 12% Uit den Gemeenteraad Wisselkoersen INVENTARIS GERED IS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Prq* behaald 9 Film Gem. R< BURGERLIJKE STAND Voor den Rauch-beker VOETBAL Opbrengst Speldjesdag D. H. V. B.-uitslagen >AG 29 JUNI 1936 Kortsluiting? Oorzaak onbekend Toren ingestort 5 Alleen de kale muren van het kerkgebouw staan nog overeind NIEUWE BEVOLKINGS- VOORSCHRIFTEN COLLECTE VOOR HET FONDS VOOR OUD-MILITAJREN HOOG BEZOEK AAN DE MARKT NEDER LAAGWEDSTRIJDEN A.F. Q Kiezerslijsten Kamer van Koop handel en Fabrieken 1 <ttTtde?d SX 1U 57% 22 39% 1727» 206 ALC. VICTRIX—HELDER II CENTRALE VERWARMING EN WARM WATER- door eerste klasse vak- en deskundige G. BURGER - TECHN. BUREAU TELEF. U HEERHUGOWAZXD Geslaagd voor het zwemdiploma „De Kaazwimpel” Voorbeurs Geslaagd Slecht uitgekeken ■programma Hü stond gesignaleerd MAANDAG 29 JUNI 1936 Weerbericht lllllllilllllllllllllllHIIIIIIIIIII Harmonie: „Peer Gynt”, Maandag en met Donderdag: „Juffertje i”. Alle dogen 730 uur. gebracht. y. tot MAANDAG 29 Juni Promotie Ï.V.CJB. 4—1 3—1 7—1 (Ongecorrigeerd^ f* stoelen konden behouden worden. De beelden werden naar bulten gedragen, terwijl de Kruis wegstatie en de paramenten eveneens konden worden gered. Het la' hersteld. 117% 46 HO»/* 133 117%* 45 110% 133 32.97% 38.077» 37,10 1.46% 6.13 20.20 Vorigs Slotk. heden 37 Juni 18% 10 23 162 208 Biosceoi 730 uur. Van Dins. Blauwbaard”. City: „Tsrass 6.12% 20.20 187 240% 38% 232 8.45— Kk50— 330— 8ch noü Jou de en Haa 07»/,. 82% 73»/* 07% 95% 207/, 20% 30*/, 22% 37% 4% 30’/, 9% 185% 241% 39 231 258% 125 105»/, 20% 10.90 40% 1% 47% ’s-C Am rlnt vele van plet V die war Thj Een ker Kar Pro hou dr. Och teri van öe 1 de roei O oral tyk De Burgemeester van Alkmaar brengt ter al- gemeene kennis, dat de door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, aldaar, voorloopig vastgestelde kle- rerelijsten (afdeeling Grootbedrijf en Kleinbe drijf) van 1 tot en met 14 Juli as. voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter inzage zyn gelegd. Alkmaar, 37 Juni 1936. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. 113*4 57% 22% 39»/* 172»/* 205»/* 270% 16% 79 5% Santpoort 3—St. Martinus Beslissing: 8.V.O. 1—St. Pancratlus 1 Af A Zald Promotie LV.CJL V.VLExcelsior 2 Promotie, eerste klasse Acolus 3—V.VJP. 2 7.37»/* 59.27% 9-73»/* 24.82 48.05 hel ricl 23 160, 205 de mi< I om pis Vk M. het vat het Bel Ka het M. J. k*i din ver con Co: var dijk bes stat '■*Vln 8ch Joe teui van Bot MIs din P. Art haa ren van der pas van Nor te J. 1 Nle 78 259 125 105 20% 10.90 125»/. 112% 72 66% 71% 125% 46 2% Continental OU Shell Union OU Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. L O. O. Allied mtercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unle Suiker H. V. A. Jav, Cultuur n. L a Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Unkm Pacific Wabash Erie Kansas City South. South. Rallw Chic. MUw Maxwell U Gr. 97»/, 82% 73»/, 977* Lond. Reg. Parijs R. München ring laat, de zaak nu maar uit te stellen en er by de komende (tweede) behandeling der begrootlng nog eens over te praten. Over dit voorstel staakten de stemmen, wat in feite vrijwel hetzelfde effect heeft als het voorstel Venneker. Want nu komt het op de volgende zitting opnieuw In stemming, terwijl dan vrjj zeker ook de begrootlng sal behandeld worden. (Wanneer wjj goed zijn Ingelicht, worden de wijzigingen, welke B. en W. voorstellen in de begrootlng aan te brengen, vandaag over een week In de secties onderzocht, waarna de open bare behandeling in de derde week van Juli mag verwacht worden). Wij weten niet precies, of de verlaging der polltie-salarissen, die toch moet komen, terug werkende kracht heeft. Is dit niet het geval, dan Is deze gang van zaken nog zoo kwaad niet, want ieder uitstel van een onbillijke salaris verlaging al is het slechts voor een paar maanden 'is welkom. Zou er wel terugwer kende kracht geëischt worden, dan beteekent het over eenlge maanden een leeljjke aderla ting in de huishoudportemonnale der politie vrouwen. Vorigs Slotk. beden 29 Juni 7.3V% 59.35 9.73% 24.82% 48.05 32.90 38.05 37.10 1.46% Slotkoenen Heden Vorige 3—1 Acolus promoveert. 78 1% 7»/* 56% 127% 113*/* 721/, 66»/* 72 126% 48 2% i Afdeeling Centrum De mogelijkheid van kortsluiting door den motor van het orgel is niet uitgesloten. Hoe wel de directeur van gemeentebedrijven dese mogelijkheid niet groot acht. Een ondersoek naar het schakelbord kon we gens de hitte en den rook nog niet worden in gesteld. In dit verband kan ook worden vermeld, dat de brand is uitgebroken aan de Eplstelzyde, terwijl de motor juist aan den anderen kant staat. De kerk van Sint Trudo Is ongeveer vijftig jaar oud. Enkele jaren geleden Is si) uitgebreid en dit nieuwe gedeelte zal misschien kunnen blijven behouden. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen is onmiddellijk telefonisch van den brand op de hoogte ge steld. De H.H. d Wisten sullen denkelijk voor loopig in het patronaat worden gehouden. De schade, welke zeer aanzienlijk lis, wordt door verzekering gedekt. niet zeker of de kerk kan worden wel of rij geheel en al nieuw moet warden opgebouwd. vatten. De rest van den toren viel op straat. Het dak was weldra geheel en al uitgebrand. Het gewelf, dat seer sterk is, sal waarschijnlijk het vuur tegenhouden. Hoewel de kans bestaat, dat het door de enorme hitte zal springen, is het niet zeker dat dan de muren kunnen blij ven staan. Bij het afzenden van dit bericht duurt de brand nog voort, doch de brandweer meent het grootste gevaar te hebben bedwongen. De oorzaak van den brand Is onbekend. Wegens den feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus is hedenmorgen een gezongen H. Mis opgedragen, welke om tien uur geëin digd was. De organist en kapelaan Goette, die na de H. Mis voor de kerk hebben staan praten, hebben om kwart over tien nog niets bemerkt, terwijl om half elf reeds dikke rookwolken en vlammen uit het'gevolg opstegen. Het Gilde der Kaasdragers heeft de goede ge dachte gehad om de Nederlandsche uit te noodlgen tot een bezoek aan markt, waarbij het tevens verzocht maarech kaasje te mogen zenden. Hoewel verschillende ministers o.a. van Bui- tenlandsche Zaken, Landbouw en VlsscheriJ en Justitie bericht hadden gezonden van verhinde ring. is heden antwoord ontvangen van mintstjer Oud, dat deze op 3 Juli a.s. de markt zal komen bezoeken. Men hoopt ook op bezoek van minister Golljn, doch hieromtrent bestaat nog geen ze kerheid. Tevens zal op dien dag de bekende filmfabriek Polygoon eenlge opnamen maken voor haar journaal. Gisteravond speelde Alcmaria voor den Rauch- beker tegen Helder n. Ofschoon Alcmaria een geheel gewijzigd elftal in het veld bracht, was dit toch te sterk voor de Helder-reserves. Gezien den mooien avond en de weinige be langrijkheid van dezen wedstrijd, viel de be langstelling nog mee. Voor de rust wisten belde partijen eenmaal 1 net te vinden, zoodat de tweede helft met ge lijken stand werd aangevangen. De Alcmaria-voorhoede werd, vooral na de rust door de middenlinie, waarin hst uitstekende spel van Gerritse en Rootring opviel, steeds weer opgestuwd. Mooie kansen werden onbenut, gelaten, maar viermaal moest toch de Helder- doelman, die overigens aardig werk verrichtte, den bal nog uit t net halen, waartegenover Helder slechts twee doelpunten, waarvan een uit een strafschop, wist te stellen, zoodat t einde kwam met een 53 overwinning voor Alcmaria. Door deze overwinning heeft Alcmaria de finale bereikt. Het elftal, dat tegen Helder II den strijd aan bond. was als volgt samengesteld: Jongmans doel; de Grand en Stadegaard achter; Rootring, Gerritse en Hoorn midden; Burgers, Keppel, v. Wieringen, Hiemstra en Kaptein voor. Morgenavon 8 uur speelt Alcmaria *n vriend- schappeiyken wedstrijd tegen Z. V. V. 40 Kapelaan Goette had allereerst geworgd, dat het H. Sacrament naar een veilige plaats werd overgebrocht. Nauwelijks was men hiermede klaar of de politie verbood aan iedereen den toe gang tot het kerkgebouw, omdat dit te ge vaarlijk was geworden. „febris Interperllaticus” welke onzen Raad sinds eenigen tijd heeft aangetast, schijnt nog niet heelemaal uitgewerkt te zjjn. Alweer hebben wij vorigen Donderdag twee ernstige verschijnselen moeten consta- teeren, en het meest verontrustende daarbij is, dat de kwaal bjj een der patiënten chronisch dreigt te worden. Onze vroede vader Stoutjes- djjk is iemand met een goed hart, dat staat vast. Niemand kan met echt of vermeend onrecht bij hem komen, of hij staat klaar om den onrecht pleger aan den schandpaal te nagelen. Alleen Is het maar jammer, dat hij eerst niet eens on derzoekt, of er werkelijk wel reden tot klagen is, en zoo ja, of het dan niet tactlscher is om binnenkamers de zaak tot een oplossing te bren gen. Daarbij komt, dat de heer Stoutjesdjjk van nature wat wantrouwend tegenover sommige be drijfsdirecteuren staat, zoodat hjj al bij voor baat van hun ongelijk overtuigd is. Al deze din gen bij elkaar maken hem wel eens tot ridder van de droeve figuur, den Spanaschen edel man die vocht tegen windmolens. Men bespare ons daarom een uiteenzetting over het echec dat genoemde heer ook Donder dag weer leed, toen hij vragen stelde over den z.g. verkoop van gasfornuizen door de Llcht- bedrjjven, vragen waarop het ontkennend ant woord n.b. reeds duidelijk te vinden was in den brief welken hij zélf voorlas. -De andere interpellant was de heer Appel, die ook op moet passen om het interpellatierecht van den Raad niet in opspraak te brengen. Ook op zijn vragen over de werkverschaffing te Bergen ware op een andere plaats veel beter antwoord te krijgen geweest. Spreken alleen om te ge tuigen, om door de partjjgenooten gehoord te worden, kan er nooit toe bijdragen, dat het re spect voor het toch al zoo belasterde parlemen taire stelsel, verhoogd wordt. En wij mogen toch niet aannemen dat neer- haling van dit stelsel, de basis van onze grond wet, de bedoeling is van een raadslid, dat bjj zjjn ambtsaanvaarding de belofte op deze wet heeft afgelegd. optreden. Dit gaat den Z.-keeper beter af dan dien van A We denken A. de leiding te sten nemen, wanneer de A.-rechtsbuiten den bal vrij krijgt toegespeeld, maar zijn schot is te slecht gericht. Ook de Z.-voorhoede zit niet stil en zi) weet dan ook verschillende malen een bezoek te brengen aan het A.-doel. Uit een van deze aan vallen weet Z. met een goed gericht schot de leiding te nemen. Door a. worden verschillende corners geno men, welke ook geen succes opleveren, want de Z.-keeper weet deze goed genomen corners al le goed weg te werken. Het schieten van A. is zeer slecht en wanneer er al eens goed gescho ten wordt, belanden zij alle in de veilige handen van den goed spelenden Z.-keeper. Bij een sneuen Z.-aanval weet <i) voorsprong te vergrooten en kort hierna is bet rust. Al boel spoedig na rust komt A. op een ge lukkige wijze aan een tegenpunt, want als de Z.-rechtsback terugspeelt op zjjn keeper, doet hij het zoo bard, dat deze den bal ziet verdwij nen in bet net. Er wordt door A nu weer wat beter aangepakt en zij zetten er allps op om gelijk te maken. Een doelpunt komt échter aan den anderen kant, want bij ’n snellen Z.-aan val loet de rechtsbuiten een schot, dat langs den A.-keeper in het doel belandt. Dit doelpunt had de A.-keeper kunnen houden. Het spel van A. wordt steeds minder, terwijl er door Z. flink aan gewerkt wordt, zij weten dan ook nog een maal te doelpunten en heeft, wanneer de scheidsrechter voor het laatst fluit, een ver diende overwinning behaald. De speldjesverkoop voor de mlssie-uitzendin- gen van den KRO., gisteren &U de uitgangen der R. K. kerken gehouden, heeft opgebracht f 219.41. BV het cüplomazwemmen op Vrijdag j.l. slaagden de volgenden voor het zwemdiploma: Mevr. A. de Boer, mej. Truus Dekker, Loes Fransen, mevr. Göddeke, Dini Geus, Kees Hooiberg, Nelva Heuseveldt, mevr. O. de Jong, mej. Annl Kruidenberg, F. J. Kooistra, L«ni Kroon, Jan Karels, Marie Klopper, P. Luitjes, Marletje van Marie, mevr. Rootring, Truus de Rover. Casper Swart, Jenny Schipper, Greet van Schaagen, G. M. Vermeulen, Gerard Wes sels, Jan de Waal, Jan Homan, Anneke de 272% 16% 79 S - 3 20% 30% 227/* 377s 30% 10 Laat Uw woning vooralen van In den goeden ouden tijd had onze courant een rubriek welke periodiek, maar dan nog al dikwijls, terugkeerde en die getiteld was „Malle Gevallen". Onder deze rubriek heeft voor jaren ook wel eens geprijkt het bouwen van een brug welke reeds dadelijk te smal was. Zonder nu te laeweren, dat malle gevallen in onze gemeente huishouding niet meer voorkomen, mag toch het feit geconstateerd worden, dat Gemeente werken nu zoo verstandig was een mal geval te voorkomen vóór het te laat was. De Zoutkeetbrug moet noodzakelijk vernieuwd worden en vorig jaar October was een voorstel daartoe aangenomen, waarbij de doorvaart- wjjdte was gesteld op 5.17 M. Nadien kwamen eenlge belanghebbende industrieën in verzet, omdat de nieuw te bouwen schepen 8 M. breed zouden zjjn. Bleef de te smalle doorvaart ge handhaafd, dan werden hun bedrijven van het verkeer te water afgesneden. Men kan zich terecht afvragen, waarom'diezelfde bedrijven niet reeds bij het eerste voorstel hun stem he ten hoorei), masir het was in ieder geval nog niet te laat. Hoewel de zaak nu f2200.— meer gaat kosten, achten wij het goed gezien om met een veranderd £lan te komen- Enkele raadsleden waren voor dit nieuwe plan niet te vinden, omdat belanghebbenden ge weigerd hadden zélf iets bij te dragen, waarbij gewezen werd op de subsidie der omwonenden aan de asphalteering van den Geesterweg. Men moet toch werkelijk oppassen, dat geen o.l. verkeerd systeem hier burgerrecht gaat krij gen. Ex tra-bij dragen van belanghebbende bur gers lijken ons alleen gerechtvaardigd, wan neer bet gaat om een zekere luxe, om Iets dat méér dan redelijkerwijze verlangd mag worden. Het strikt noodzakeiyke dient bekostigd uit de belastinggelden van de geheele burgerij. Men zou anders het gemeentebestuur in de verlei ding brengen voortaan altijd met halve maat regelen te komen omdat belanghebbenden dan zélf wel de andere helft zouden betalen. Het drama der polltie-salarissen is er een In vele bedrijven. Wij hadden gemeend, Overleden: Jan Hendrik Kraak, gehuwd met Lijntje Leenheer, oud 59 jaar; Trijntje Kok, oud 53 jaar; Cornells Kager, oud 4 dagten; Roosje Creveld, oud 87 jaar; Helena de Jong, oud 30 Jaar; Edith Vehenga, dochter van Sjjmen Regi nald Vell-nga en Catharina Anna Paulina Lem- persz; Arien Borst, weduwnaar van Grietje Nat, oud 83 jaar; Cornells Roobeek, gehuwd met Petronella Vrasdonk, oud 39 jaar; Petrus Kop- pes, weduwnaar van Adriana Verkooljen, oud 82 Geboren: Cornells Johannes, zoon van Jacob Tamls en Eva Bierman; Adrianus Albertus An tonios, zoon van Willem Johannes Steeman en Catharina Maria Dekker; George us Clemens Gerardus, zoon van Theodorus Johannes Plus Borst en Jacoba Johanna Heemskerk. In een door Z. goedgespeelden wedstrijd heeft zy een verdiende overwinning weten te behalen. De Z.-voorhoede ontwikkelde een snel open spel. Daartegenover hield A- het spel te kort en had hierdoor geen succes tegen de goedspelende Z -achterhoede. Het goede schot van de A.- voorwaartsen was biykbaar -£oek, want er werden verschillende mooie kansen onbenut ge laten, terwyi de Z.-voorhoede van de haar ge boden kansen dankbaar gebruik maakte. Voor den wedstrijd werden door den voorz. van AFC bloemen aangeboden aan den aanvoerder van Z. voor het door Z. behaalde kampioen schap in de afgeloopen competitie. Over den wedstrijd het volgende. Ex ontwikkelde zich al direct een vlug aan trekkelijk spel en we zien beide partyen vci- schlntnde goede aanvallen ondememeh. Beide keepers moeten verschillende malen handelend Hedenmorgen om half elf uur is brand uitgebroken in de kerk van den H. Trudo in Stryp-Eindhoven. In korten tijd hebben de vlammen fel om zich heen gegrepen, zoodat van het kerkgebouw niets meer over bleef dan de kale muren, welke zwart geblakerd overeind gtaan. Want direct daarna vielen de brandende stukken hout naar beneden en op het dak van de kerk en de zijbeuken, die fveneens vlam LANGESTRAAT 58 ■w <r ig bij een ander vraagstuk is de kleine handel In het, geding gekomen. B. en W. wildên dén straatverkoop in galanterieën reglementeefén door slechts aan een viertal be kende Alkmaarders een ventvergunning te ver leunen. Tegen dit voorstel kwam van alle kan- ^ten oppositie. Terecht oordeelden diverse af gevaardigden, dat deze wel zeer kleine koop lieden het toch al slecht genoeg hebben. Wor den zij niet in talrijke buitengemeenten ge weerd of door tfeperkende bepalingen het wer ken hun zoogoe^ als onmogelijk kemhakt? Op wijze zouden zij met hun kleinen steun van M. H. heelemaal op den rand vaij hongerlijden komen. Wij zien ook niet in waarom juist dit soort kooplieden zoo streng aangepakt moet worded Waarom zij wel, terwijl bloemen- en groer.teh- venters ongelimiteerd langs de straat mogen loopen? Waarschynhjk is de reden deze, dat juist by dit soort kooplieden zooveel verkapte bedelarij voorkomt, menschen, soms uit de groo- te steden, die veter of naphtallneballetjes aan bieden, in de hoop dat men niet iets koopt, maar iets geeft. Wanneer dan ook B. en W. op verzoek van den Raad de grens iets ruimer trekken dan de vier bekende Alkmaarders, dant is het te hoopen, dat streng gelet zal worden op het werkelijk koopman zyn. Onze huisvrouwen mo gen tegenwoordig toch al een extra kracht hu ren om voor allerlei wissewasjes naar de bel te loopen. Op Dinsdag 30 Juni en Woensdag 1 Juli as. zal in de gemeente Alkmaar wederom de Jaar- lyksche collecte plaats vinden ten behoeve van het Fonds voor oud-militairen. Uit dit Fonds worden verdiensteUjke oud-mili- tairen, die van een klein pensioen moeten rond komen, financieel gesteund door het verschaffen van een toelage eens per drie maanden. Waar die oudjes dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden leven, wekken wy op hunne zorgen eenigszlns te verlichten. Moge een ieder naar zijn, vermogen, medewet- ken om de voortzetting van het nuttige werk van het bestuur van het fonds mogeUjk te ma ken en om de collecte te-doen slagen. De Districts-Commissie van bovengenoemd Fonds te Alkmaar: J. G. HAREMAKER, voorzitter. 8. W. B. ARNTZ, secretaris. O. B. C. VASBINDER, pennlngm. ministers de Kaas- een Alk- De brand is aangekomen op het zangkoor, dat in een minimum van tyd in vuur en vlam stond. Door voorbUgangers werden hier de uitslaan de vlammen opgemerkt. Onmiddellijk waar schuwden «ij de pastorie. In allerijl werd de politie en de brandweer opgebeld, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was, terwijl even later ook de brandweer van de Fhlllps-bedrijven ter assis tentie verscheen. Intusschen werd de kerk door voorbijgangers aoo snel mogelijk leeg geruimd, zoodat alle men zich bevolking, enz. (geopend dageiyks van 92 uur. Zaterdag van 91 uur). 4 Nederland 1988 3 Obllg Oert. «X Ned. Indlë 1931'. 4 Ned. Indlë 1934 SJ4 Youngl. (MJL-verkl.) Banken Amsterd. Bank Kolonl&18 Ranlr TnrllRCha Ran Ir Cert. Handei-Mij. - IndostricBn Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philipe Ned. Ford Indartr. Buitenland Anaconda Bethléhem Steel Kennecot U. 8. Steel U. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Kon. Olie Oaboea Periak Pendawa Vorige SloUoereen Hedea 19 10% Dj vlammen sloegen over naar de gewelven en een dikke rookwolk welke elk uitzicht be nam, dreef over de stad Eindhoven. vry snel baande het vuur zich van achter uit de kerk een weg naar voren en klom tot den toren, die grootendeels uit hout is opge trokken en welke spoedig in lichterlaaie stond. Hier was groot gevaar voor Instorten. Hoewel de brandweer alles In het werk stelde om het vuur te dooven en het gevaar te keeren, mocht het haar niet gelukken. Men verzocht ons ter voorkoming van mis verstand, het volgende op te nemen: De bedoeling van den kaaswimpel is enkel Reclama te maken voor ons product. Het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Stad en land dichter by elkaar te brengen. De auteur v. d. Kaaswimpel. Amsterdam, 39 Juni 1936. De New Yorksohe Beurs heeft Vrijdag en Zaterdag JJ. een afwisseleud verloop gehad, waarby de fluctuaties niet van byzonder be lang waren en een nauwelijks prijshoudende ondertoon overheerschte. De gunstige conjunc- tuur-ontwlkkeling in de Vereen. Staten woog niet op tegen den invloed van de nieuwe belas tingwet en de arbeidsmoeliykheden in de Ame- rikaansche Staalny verheid. In verband hiermede was de stemming voor Amerikaansche waarden hedenochtend ten on zent in het telefonisch verkeer een weinig ver deeld, waarby van handel bijna geen sprake was. Steels stelden zich fractioneel lager op 37. Bethl. Steel trok aan tot 30%. Anaconda liep terug tot 20%. Tidewater 9% en Shell Union tot 9%. Op locaal gebied lag eveneens alles stil en was de ondertoon nauwelijks prijshoudend we gens gebrek aan stimulans. Koninkiyke Olie bewoog zich een kleinigheid benéden Vrijdag JJ. op 272Vt. Philipslampen waren ook nauwe- Hjks pryshoudend op 1721/,. H.VA. bewoog zich om en naby het vorig* slot op 258259. Amsterdam Rubber moest prijsgeven op 126% en voor Unilever was de stemming tame lijk prijshoudend op 113H. In het valuta-verkeer was de Franc iets zwakker op 9.739.73% (9.73%). De steun, welk» door de Bank van Frankrijk aan bet zakenle ven sal worden geboden by eventueele moeilijk heden bi) de maandwlsseling en het 'feit dat de centrale instelling wegens den nieuwen gou verneur steeds bereid sal zyn, eventueel wis sels, die op of na den ultimo moeten worden verlengd, in herdisconto te nemen, oefende geen invloed uit. Het Pond Sterling bewoog zich op 737H—738 en de Dollar op 1.46%—1.48% (1.46 13/16) op onveranderd. Intusschen houdt volgens Informatie by de Londensche banken de kapitaalvlucht uit Frankrijk nog steeds aan. Voor hetdezer dagen te Den Haag gehou den examen voor gemeente-adminlstratie slaagde onze stadgenoot de heer R. J. de Vries. Landen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N.W.(cahle) Rome Fiaag Madrid Te omstreeks 4 uur werd Zaterdagmiddag op de Oudegracht een dame door een wielrijder die haar achterop reed, aangereden. Zij viel voorover op straat en brak haar neusbeen. Na voorloopig door de ter plaatse aanwezige zus ter Smal verbonden te s|jn, werd zy met een taxi naar het St. Elisabeths Ziekenhuis ver voerd. De wielrijder had haar vermoedeiyk te laat opgemerkt. Door de politie werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Haan, Henk Kokkes, Tineke Wiegman, Bots v. d. Stok, Henk Voeae, mevr. Kaptein, Corric Avis, Elly Klünnen. mevr. Heuseveldt, Lldn Bos, mej. Besjjn, Oorrle v. d. Rovaart, Willy Frijn, Mr. v.'d. Peen de Lllle, Jantje Knaap, Annie Wagtendonk, Kees Kloosterboer, Lies Peters, Elsje Paleari, J. v. d. Helde, NelUe El- derman, mevr. T. de Jong, Ben Wlelinga, J. A. de Lange. Totaal 48 personen. Met ingang van 1 Juli tleedt in werking het nieuwe besluit betreffende bevolkingsboekhou ding. De voornaamste verplichtingen, welke de bevolking dienaangaande in acht heeft te ne men, volgen hieronder. De bepalingen, regelende wie in het bevol kingsregister moeten worden ingeschreven, zyn geheel gewijzigd. Na dei\ genoemden datum is een ieder, die voornemens is duurzaam of voor cnbepaalden tijd in een gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genie ten verplicht zich binnen vijf dagen, onder overlegging van een verhuiskaart of legitlmatie- bewyzen, een trouwboekje, geboorte-extract, e.d. of by komst uit het buitenland van een paspoort, in persoon aan te melden ter gemeen te-secretarie. Wanneer nochtans iemand in een andere ge meente of in het centrale bevolkingsregister staat Ingeschreven, Is h|j van den bedoelden aanmeldingsplicht vrijgesteld. Dit moet hy desgevraagd kunnen bewijzen door overlegging van een gedagteekend bewijs van inschrijving Hoogste barometerstand: 767.1 te Llbau. Laagste barometerstand: 7553 te Parijs. VERWACHTING: Zwakke tot "'-Hf—T Zuid-Oosteljjken tot Zuid-Westelijken vind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken, later opkledend, kans op re ten- of onweersbuien, vooral in het Wes ten, aanvankelijk warm, later koeler Zon op vJK 4.43 onder njn. 933. Lteht op mn. 94». Maan op njn. 435 onder n.m. L— Volle maan 4 Juli. Plotseling ging een kreet op uit de me nigte, die op verren afstand naar de in brand staande kerk stond te kijken. T De toren stond scheef. Elk oogeriblik kon h|j naar beneden vallen. 1 De commandant van de brandweer, <>e -fi heer mr. Fens, stond vlak bij de kerk. Door desen kreet werd' hjj echter' gewaarschuwd en kon zich nog nauweiyks In veiligheid stellen. Op het gisteren gehouden zangconcours. uit geschreven door de sangverl „Ons Lied” te Sloterdijk, behaalde onze stadgenoot Nico Snel met de gemengde zangver. „West-Frisla” uit Winkel een eersten prijs met 352 punten. Dit was het hoogste aantal over beide con- coursmlddagen in deze afdeeling. De jury bestond uit Fred. J. Roeske, Paul F Sanders en J. Hagens, allen te Amsterdam. T71 r bestaat, ook tn Alkmaar, heel groot- steedsch, een gemeentelijke groentedis tributie. Deze zaak is voor een drietal maanden by wijze van proef opgezet. Men zou eens zien, of er hier wel animo voor was de kosten waren niet zoo hoog en misschien zou dit het zoo krappe huishoudbudget van het werHoosengeztn wat verlichten. proef nu geslaagd genoemd wor den? Men moet daarvoor het antwoord op deze twee vragen kennen: heeft een behooriyk aantal menschen er van geprofiteerd en hoeveel heeft hun dat gegeven? De cijfers, welke de wethouder, via zijn amb tenaren, verstrekte, geven op beide vragen het antwoord. Gemiddeld hebben per week twee honderd personen van de distributie gebruik gemaakt en In totaal 10 000 K.G. diverse groen te afgenomen. Eerlijk gezegd, die getallen val len ons niet mee. wy zyn toch hegsch wel aan den lagen kant, wanneer we het getal gesteunde gezinnen op 1000 schatten. Als nu slechts een vyfde deel hiervan gebruik maakt van de ge legenheid om voor weinig geld een behooriyk maal groente te koopen, Is dit een bewijs, dat er andere redenen zijn die de menschen terug houden. In dit verband is hét ons ook niet dui delijk, hoe byna 450 personen het adres toeken den om den Raad te verzoeken de distributie in stand te houden. De eenlge oplossing is, dat vooral de laatste weken de behoefte aan goed- koope groente zooveel grooter geworden Is. Nu het voordeel. Hier spreken de ambtelijke cijfers een taal welke wij niet kunnen verstaan. Per K.G. zou het voordeel voor de werkloozen varieeren van 1% cent tot ten hoogste 7% cent. Maar daarnaast werd opgegeven, dat het totale verschil tusschen hetgeen in den handel voor deze hoeveelheid betaald bad moeten worden en wat de distributie er voor ving, niet minder dan f 1200.zou bedragen. Een schoolkind kan uitrekenen, dat deze becijfering niet klopt. Stel immers het (onmogeiyke) geval dat alle groen te behoord had tot de hoogste, de 7% cent- groep, dan nog was het verschil slechts f750 Hoe dit z|j ook ambtenaren kunnen reken- foutjes maken een voordeeltje van f750.— is nog niet te versmaden, al is dit over 200 ge zinnen verdeeld maar 3% gulden. De groote vraag is echter: heeft dit voordeeltje voor de eene groep burgers niet evenveel schade ge bracht aan het ander gedeelte, dat financieel weinig minder op de keien zit dan de werk loosen? wy bedoelen de kleine groen teven tere, die hun cliënten vooral hebben in de ar- beiderswyken. Ontegenzeglijk hebben deze menschen schade ondervonden, vooral wanneer zich nog het misbruik gaat voordoen, dat de groente aan buren verkocht wordt. Is er dan geen weg te vinden, die de werk- loozeri helpt, zonder dat de kleine handel In dit artikel ten onder gaat? Zeker wel, maar dan moet de betrokken regeeringsinstantle wat meer soepel zijn. Van die halven cent marge tusschen in- en verkoop kan geen handelaar leven, dat is te mal om los te loopen. Maar de gemeente heeft aan onkosten gemaakt gemiddeld 5 cen ten per K.G. Geef die aan den handel en de saak is gezond. Er zal met bekwamen spoed onderzocht worden of dit geoorloofd is. Moge in het belang van allen het antwoord Ja” rijn. Dinsdag 30 Juni: Lijn X: HllversunKl. L|jn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8.00—8.45, Normandk 10.06, Kekilen 10.06—1050, D. Sender 1130, Parijs R. 1130—1230, Brussel VI. 14.20, Keulep 14.20—1530, Lond. Reg. 1530— 1735, Brussel VI. 17.35—1850, Parijs R. 1850— 19.50, Brussel VI. 1950—2030, Keulen 2030— 21.20, Brussel VI 2130—2230, Weenen 2230— 23.00, Berlijn 23.00—24.00. L|jn 4: Brussel VI. 8.00—630, 10.35—11120, Drditwlch 1136—1A20, 1630—16.55, Droitwlch 1655—1*20, 1830—1850, Droitwlch 1850—2030, Lond. Reg. 2030—2150, Droitwlch 2150—24.00. Door de politie werd hedenmorgen een per soon aangehouden, die in het Algemeen Poli tieblad stond gesignaleerd tot het ondertaan van eenlge dagen hechtenisstraf. HU werd naar het Huis van Bewaring over- in vele bedrijven, wy hadden gemeend, dat Donderdag JJ. de slotacte zich zou hebben af gespeeld, maar hebben ons alweer in de men taliteit der vroedschap vergist- Tn de vorige vergadering was met veel bra- vour een door den Minister gewenschte verla ging afgestemd, ondanks het feit, dat de Wet houder toen reeds wees op de dreiging van een Koninklijk Besluit in dezen. Dat K. B. is in derdaad gekomen en men had mogen aanne men dat de Raad nu zy het met het bekende „bloedend hart” gezwicht was. Er waren dan ook wel enkelen, die „om” gingen, maar de heer Venneker kwam met een voorstel om, waar een dergeiyk K. B. drie maanden ttid voor ultvoe- in het bevolkingsregister of In het centrale be volkingsregister. Op schriftelyke uitnoodiging van of vanwege het gemeentebestuur is ieder voorts verplicht in persoon, ter plaatse en binnen de op de uit noodiging aan te geven uren, naar waarheid de inlichtingen te verstrekken ten aanzien van zyn persoon of de leden van z|jn gezin of van de tamenwonlng, waartoe hij behoort, tot aanvul ling en byhoudlng van de bevolkingsregisters en tot eventueele inschrijving In het verbiytre- gister. HU die bulten Nederland geboren is is ver plicht binnen drie maanden na vordering door of vanwege het gemeentebestuur zijner woon plaats, een uittreksel uit zUn geboorteakte, doop- 1 akte of akte van bekendheid over te leggen. By vertrek uit de gemeente moet op den dag van het vertrek of ulteriijk vyf dagen daarna mondeling of schrifteiyk aangifte worden ge daan aan het bestuur der vertrekgemeente, met opgave van het laatste adres en van den naam en het adres der gemeente van vestiging. Ieder die Nederland verlaat, moet op den dag van zyn vertrek of ten hoogste vijf dagen te voren geiyke opgave doen. Ieder die binnen de gemeente verhuist of van adres verandert, is verplicht daarvan binnen vyf dagen, mondeling of schrifteWk aangifte te doen ter gemeente-secretarie. Binnen gelUk tydvak moeten bestuurders van instellingen, gestichten of schepen, waarin personen onder eenig bestuur inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders, aangifte doen van ieder persoon, die daarin langer dan veertien dagen wordt of is opgenomen of ge huisvest, alsmede van ieder persoon, die daar uit vertrekt. Indien in de inwoning geen wyzlglng is ge komen. geven de bestuurders van de genoemde instellingen, enz. waarin als regel meer dan tien personen Inwonen, daarvan eenmaal per maand kennis. Voor verdere Inlichtingen wende ter gemeente-secretarie, afdeeling kei de Eei Pei (et 59.27% 9-73»/* 24.82 48.05 3Z95 38.05 37.07% 1.46%

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 14