ONS BLAD Twee Gooische tramtreinen op elkaar gereden een Twaalf gewonden 17-jarige zoon steekt vader Roosevelt spreekt Het nieuws van heden te Philadelphia sa I? Dame gedood door vliegtuig De onlusten in Palestina DE BAROMETER a r GEWONDEN IN EERSTE WAGENS MOORDENAARSBENDE ONTMASKERD EEN REDEVOERING VAN NEVILLE CHAMBERLAIN HET VOORZITTERSCHAP DER ASSEMBLÉE JOH. LAUWERS vereenigDe katholieke pers 57 I. m a. Gewonde buiten gevaar Slachtoffers van de woede van een staker a Tram uit Diemen door wissel gereden De Negus houdt vol en houdt vast Een nieuw bataljon Britsche troepen gearriveerd Alle burgers moeten gelyke kansen hebben in het economisch leven van het land De veldslag voor het behoud der democratie EEN TANKSCHIP AAN DEN GROND GEVAREN DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ongeval geschiedde op emplace ment achter Vrolikstraat in Amsterdam-Oost Zal de aanhouder in dit geval zelfs geen schyn van kans hebben? Een ongewoon ongeluk op het Belgische strand naby Ostende Zweden onveilig gemaakt volgens Amerikaansche gangster methode MAANDAG 29 JUNI 1936 Bloedige afloop van familie-twist op Stadionweg in Amster- dam-Zuid Ook minister De Graeff genoemd als candidaat PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I. 3: r« t: 0 >0 De F ar man is voornemens een nieuw viermotorig verkeerstoestel te bou wen, plaats biedend aan 40 passagiers. Het toestel, dat een maximum snelheid van 300 KM. per uur zal kunnen bereiken, zou in dienst wor den gesteld op de lijn Parijs—Londen en eventueel parijs—Marseille Terwijl te Montreux door de mogendheden wordt geconfereerd over het herstel der fortificaties aan de Dardaneüen, houden de Turken manoeuvres, waaraan door alle leger-eenheden wordt deelgenomen ..12.- f2.85 57 AD VERTENTLEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Asstobtu, dia voor voetgangers by Eindhoven uitweek, tegen een boom oorlog is geëindigd en niets zou de Abessinische regeering kunnen herstellen” Nederlandsch vlieger de schuldige? tyd NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD A reinl over nr In Polen werden de sancties tegen Italië ap- I 04 M ra. M 03 van den I.V.C.B. O O lel 01 Ir. i. la. Familiedrama in Aitertom-Zaid. Zoon steekt vader met mee. I) n la Oad-minJkter Verachnnr volgt prof. Aalberae op ala RUkabemiddelaar. N. I* 4 •4. ke «Ier L naderde, week een dezer personen naar het mid den, op den rijweg. By aankomst op Schiphol zakte zyn toestel door het landingsgestel, dat zwaar beschadigd bleek te zijn. Ook drie andere jongelieden verklaarden, dat zy zich op den grond hadden moeten werpen, ten einde te verhinderen, dat zij door het vlieg tuig gegrepen wérden. De oorlog is geëindigd en niets zou de 'Abesslnische regeering kunnen herstellen. GENéVE. 37 Juni (Havas). Da kwestie der benoeming van een voorzitter van de Volken bondsvergadering is nog niet geregeld. Genootschap opgericht, dat zal strijden voor het behond van den rechtsstaat In ons land. Behalve Brace, die op het oegenblik de conferentie te Montreax presideert, noemde men hedenavond als candMaten veer het voorzitterschap PoUtte, De Grkeff en Mso- telra. ■t r- Slechts het Britsche toestel is te Knocke ge land; het werd door de autoriteiten in beslag genomen, doch kort daarop weer vrijgegeven, daar gebleken is, dat de piloot van dit vlieg tuig het ongeluk niet veroorzaakt kon hebben. Dank zij den mededeelingen van een man, dien de bandieten gepoogd hadden by het complot te betrekken, doch die dit geweigerd had. slaagde de politie er in. alle leden der bende achter slot en grendel te brengen. Gelooven zy werkeiyk, dat het mogelijk sou zyn, 50 landen de sancties te doen handhaven met zulk een mager en armzalig resultaat als doelT De socialisten, aldus de minister, hoopten blijkbaar, toen rij om handhaving der sancties vroegen, ctat Italië ervan zou afzien een hoek van Abessinlë te annexeeren, waar geen regee ring bestaat. Voortzetting der sancties sou een politiek zyn, die noch verstandig, noch moedig, noch een groot land waardig is. Spreker ontkende, dat zyn laatste rede, die als een indiscretie was gekenmerkt, omdat de sancties er in worden veroordeeld, ten doel had Eden In verlegenheid te brengen. Sedert Edeu in het foreign office zetelt, aldus spreker, heb ben hU en ik geen enkel meeningsverschil op eenlg punt der buitenlandsche politiek gehad. De minister besloot met zyn vertrouwen uit te spreken in de politiek der collectieve veilig heid. PARIJS, 37 Juni. (Reuter.) De Intranslgeant bericht uit St. Nazaire, dat de eerste dag van de staking van de werklieden aan de scheeps werven twee dooden heeft geëlscht. Een schilder van een van de werven werd plotseling door een vlaag van woede gegrepen en stak twee werk lieden dood, die een vergadering van stakers verlieten. Voortgaande seide Roosevelt: „Een industriee- le dictatuur heeft de wetten gemaakt, die de bedryvlgheld, ja zelfs het leven van den Ame- rikaanschen burger besturen. „In andere landen bestaan zekere volken, die vroeger voor hun vryheld hebben ge- streden, maar die er genoeg vah schynen te hebben nog te stryden. zy hebben hun de mocratie in pand gegeven. Alleen ons succes kan hun weer hoop geven. De staking by de Ringspoar te Diemen apge- heven. tthleUekreceeds. Fraaie tjjd van Oeendarp ap to 399 meter. Matige prestaties by de Nederiandsche athle- tiekkampioenschappen. Weer twee nienwe gelman. Roosevelts redevoering by de aanvaarding zij ner candidaatstelling voor het presidentschap van de Vereenlgde Staten Neville Chamberlain bespreekt de opheffing der sancties. NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 223 Stand op Maandag 19 soar vjs.; 7«A Vorige stand; 7«L4 Dese bende, die haar daden voornameiyk In de streek van Sala teji Noorden van Stockholm bedreef, werkte vofcens Amerikaansche gang- ster-methoden. Zwaardere straffen op kapitaatvlacht uit Frank rijk. De kerkvervolging in Mexico; een herderlijk schrijven van het Mexicaansch Episcopaat. De militaire leiders van Kwantoeng en Kwangsl versterken de grensgarnizoenen. W. it ia de 01 19 «8 d. n an 11- ■1. I7S De K. R. O. hield Zondag zijn derden Radio- Missiedag. STOCKHOLM. 87 Juni (D.N.B.) De Zwecdsche politie Is er zoo juist in geslaagd een zeven man tellende moordenaarsbende onschadeiyk te maken. Een aanrijding was onvermydeiyk. De voet ganger, E. Sukkel uit Eindhoven, liep daarby een beenbreuk op. Tengevolge van de plotse linge zwenking van het stuur, waarmede de chauffeur een aanrijding had getracht te ver- myden, verloor deze de macht over het stuur. De auto reed met een vaart van 40 k 45 K M. tegen een boom, waardoor de bus grootendeels werd vernield. Zondagavond omstreeks elf uur heeft op den Boechdjjk, ter hoogte van de grens tas- sehen de gemeenten Eindhoven en Best een vrij ernstig aatobusongeluk plaats gehad, waarbij twaalf personen mln of meer ernstig Roosevelt keerde zich tegen het conservatis me der republikeinen, waartegenover hy het ideaal der democraten stelde, waarna hy zyn rede als volgt besloot: e- BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Ben autobus van den heer Jac. Verhagen uit Onze Rijen, bestuurd door den heer G. Blere, kwam van de richting Deurne en reed In de I richting Best. De inzittenden keerden terug van I een priesterfeest te Deurne. Op de grens van de I gemeente Eindhoven liepen eenlge personen, die min of meer onder den invloed van sterkten I Krank verkeerden, op den rijweg. Toen da buaj zy beginnen te zien, dat wy hier in de Ver- eenigde Staten een groeten veldslag voor de vryheld leveren. Het Is vooral een veldslag om het voortbestaan van de democratie. wy strij den voor het behoud van dezen prachtigen en onschatbaren regeerlngsvonn, ten voordeele van ons zelf en van de geheele wereld.” JERUZALEM, 39 Juni (Reuter) Zon dag is wederom een bataljon Britsche troe pen aangekomen. waarmede de sterkste van de Britsche legermacht op negen ba taljons is gebracht. Par kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Mot geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De president zette uiteen, dat na de feodali teit, „het economisch royalisme” aan de macht is gekomen. „Nieuwe koninkrijken”, zoo- beide hy, „werden gesticht, dank zy de concentratie der rijkdommen, en deze ecönomlsche machten vormden weldra de basis van ons moderne leven.” De passagiers van belde tramtreinen verlie ten zoo spoedig mogeiyk de rijtuigen en wer den dóór de bewoners van de Vrolikstraat in hun hulzen opgenomen. Een 'lid van het Roode Krüts, dat in de buurt woont, verleende de eerste hulp. Weldra was ook de Geneeskundige Dienst met vier zieken auto’s in de Vrolikstraat aanwezig. De gewon den een twaalftal personen werden door dr. De Haas geholpen in het leegstaande per ceel no. 68. Zes van hen, die hoofdzakelijk sny- en schaafwonden hadden, konden daarna te voet naar huls keeren. Feyenoord wing met 3—3 van Be Qaick, waar toe» de Rotterdamsehe etab kamptoen van Nederland is. By de verhooren is gebleken, dat de bende nog vier moorden op haar geweten heeft. Onder andere hebben de roevers een slager en diens huishoudster doodgeschoten; by deze gelegen heid maakten zy 10.000 kronen bult. Voorts hebben zy door middel van gas, dat zy in een der vertrekken van een villa lieten bin- nenstroomen, een vrouw bewusteloos gemaakt. Toen zy echter geen geld vonden, staken zy de villa in brand, teneinde de sporen van hun daad uit te wlsschen. De vrouw is daarby in de vlammen omgekomen. .Ten slotte hebben zy een chauffeur doodge schoten, die tydens een autorit getuige geweest was van een afspraak tot het plegen van een moord. Hoewel de chauffeur op zyn eerewoord beloofde, ninurjet- iets te zullen vertellen van hetgeen hy gehoord had, beroofden de bandie ten hem van het leven. PHILADELPHIA. 28 Jani (Beater). Pre sident Roosevelt heeft by sfjn aanvaarding - der candidaatstelling voor het president schap voor een aaditeriam van ruim 1W.008 personen een redevoering uitgesproken, waarin hy een oversicht gaf over de econo mische ontwikkeling van de Vereenlgde Staten. Tut zoover het bericht uK Brussel. By informatie op Schiphol werd aan De Te legraaf medegedeeld, dat politie en justitie in verband met dit ongeval aan een.ver hoor hebben onderworpen den Nederland- schen reclamevlieger Van Ganderen, die Zaterdag uit België terugkeerde. Verder kwam vast te staan, dat het an dere toestel, na eerst langs de Belgische kust gevlogen te hebben, naar Nederland koers gezet heeft. Van de veertien inzittenden Hepen twaalf verwondingen op. De, chauffeur bleef ongedeerd. Acht gewonden zyn naar het R. K. Binnengast huis te Elndhovten overgebracht; de anderen naar het St. Josephs Ziekenhuis te Eindhoven. Van de acht gewonden, die in het Binnengast huis zyn overgebracht, konden er denzelfden avond vyf worden ontslagen om thuis te worden verpleegd; drie dames, allen licht gewond, biy- ven voorloopig ter observatie opgenomen. Erger zyn de vier gewonden er aan toe, die naar het St. Josephs Ziekenhuis zyn overge bracht. Hun namen zynDe Bruin, die een sche- deibasisfractuur en een beenbreuk bekwam, de heer Wit, die eveneens ernstige verwondingen heeft, de heer Dusseldorp, wiens toestand rede- iyk wel is, en tenslotte de heer Sukkel. De rijtuigen van de beide tramtreinen waren zwaar beschadigd. Vooral de beide eerste wagena Van alle andere wagons wa ren koppelingen gebrkoen en stonden de bordessen stijf tegen elkaar. Drie wagons liepen uit de rails. wy beweren thans, dat men ten annalen van de vrijheid geen halve maatregelen kan nemen. Wanneer de burgers gelijke rechten genieten by de stembus, moeten «U ook ge lyke kansen hebben in het economische leven van het land.” Op den Stadionwteg in Amsterdam-Zuld heeft zich in den afgeloopen nacht een fa miliedrama afgespeeld. Er waren in het betrokken gezin reeds meermalen woorden gevallen over het laat thuiskomen van een der gezinsleden. Ook thans was -dit weer het geval. Het geheele gezin was door het optreden van den vader op de been. Een der zoons, een jonge man van 17 jaar, maakte zich daarby driftig. In die drift greep hy een mes en bracht zyn vader ste ken in de borst en in den rug toe. TOKIO, 37 Juni (Reuter) Het 10.000 ton gioote Amerikaansche petroleumtankschlp .Magnolia” is aan de Koreaansche kust aan den grond gevaren. Drie Japansche schepen zyn ter assistentie vertrokken. Aan boord van het tankschip bevinden zich 38 penonea Dame op het Belgische strand naby Ostende door een te "laag vliegend vifegtaig gedood. De Geneeskundige hulp werd verleend door den directeur van den G. G. Dienst, dr. Spooren- berg, door dr. v. d. Loo, dr. Goyarts en dr. van Alphen de Veer, allen uit Eindhoven, en dr. Bur gerink uit Best. De wagen, die grootendeels vernield is, is naar het politiebureau te Eindhoven gesleept, terwyi door de verkeersrecherche van Eindhoven een onderzoek is ingesteld naar de schuldvraag. Alle inzittenden van den autobus waren af komstig van Gilze-Rijen. Zooals vanzelf spreekt, werd door dit onge luk de dienst van de Gooische Tram ernstig gestagneerd, omdat de weg was versperd. De passagier, uit de richting Diemen konden niet verder warden vervoerd, dan tot aan de Linnaeusstraat en van de Weesperpoort kon geen tram vertrekken. De passagiers in de richting Diemen werd gezegd op eigen gelegen heid naar de Linnaeusstraat te gaan, vanwaar de trams vertrokken in de richting Diemen. Prinses Juliana sal 3 Juli nieuwe brug te Zaan dijk openen. Het Tweede Kamerlid Th. M. Ketelaar uver- BI8SCHOPSWUDING VAN Z. H. EXC MG». N. STAM, APOSTOLISCH VICARIS VAN KISUMA (AFRIKA). KADERDAG VAN DE R.K. ARBEjDPERSBE- WEGING TE AMSTERDAM. De Geneeskundige Dienst vervoerde den ge wonde, waarvan men aanvankeiyk vreesde dat hy er slecht aan toe was, naar het Wllhelmlns- gasthuis. De jonge man, die het mes hanteer de, werd door de politie in arrest gesteld. Hedenmorgen bleek de toestand van den ge wonde goed te zyn. Gevaar voor het leven was geweken. GENEVE, 37 Juni. (Reuter.) De Negus heeft een schrijven doen toekomen aan de leden van den Volkenbondsraad, waarin hy, na te By het onmiddeliyk ingestelde onderzoek, schrijft de Telegraaf over dit ongeval, kwam vast te staan, dat vzn het vliegveld te Ostende twee vliegtuigen, een Engelsch sportvliegtuig en ma Nederiandsche machine, met hpjgtemmjng naar Knocke vertrokken waren. passagiers te pakken en een glas water bracht hen weer op hun verhaal. Er bleken echter ook gewonden te zyn. Het waren de passagiers uit de eerste wa gens van de beide trams, waarvan enkele ruiten braken en de banken van haar plaatsen werden gerukt en de bodems ver bogen. De inzittenden van deze wagons werden als kegels door elkaar geworpen, waardoor dan ook de passagiers, die gewond werden, meest hoofdwonden hadden. MANCHESTER, 27 Juni. (Reuter.) In een rede, welke Neville Chamberlain heeft gehouden, heeft de kanselier van de schat kist ook de kwestie der sancties aaage- roerd. De Nederlander van Hove wint Brussel—Os tende. Sterke Nedertandsche athletiekploeg naar Kb- Ure buntal landska: De machine staat nog op het terrein. Zy is van het AVRO-Aviantype en de registratielet- ters zyn PH—OVG. hebben verklaard dat Abessinlë recht heeft op een onafhankeiyk bestaan, een beroep doet op de beginselen van den Volkenbond. De Abessl- nlsche regeering bestaat nog altyd en is ge zeteld in het westeiyk nog niet bezette gebied van Abessinlë. Deze regeering is door den Negus zelf Ingesteld en heeft van hemzelf de noodige volmachten ontvangen om het land te regee- ren en zyn gezag te handhaven, terwyi hy voortdurend in verbinding staat met deze re geering. De Negus verzoekt deze uitsluitend legitieme regeering te helpen, hetzy met credle- ten, hetzy met wapens. Da twee tramtreinen, die op het baanvak achter de Vrolikstraat op elkaar liepen, be stonden elk uit drié wagens. De tramtrein, die van de Weesperpoort vertrok in de richting Diemen, moest den uit die richting komenden tramtrein passeeren aan de Linnaeusstraat. Deze laatste is echter door den wissel gereden naar de Weesperpoort. Indien beide tramtreinen elkaar zouden ont moet hebben aan het lange einde achter de Vrolikstraat zou er vermoedeiyk niets zyn ge beurd, maar beide trams ontmoetten elkaar juist op bet punt, waar de Vrolikstraat zich ombuigt en de wagenbestuurders elkaar niet konden zien. De bestuurder van de tram uit de richting van de Linnaeusstraat zou nog tweemaal hebben gefloten. Twee tramtreinen van de Gooische Stoomtram zjjn Maandagmiddag op het baanvak achter de Vrolikstraat in Amsterdam-Oost op elkaar gereden. In beide treinen zaten tusschen de 100 en 159 passagiers. Er waren 13 gewonden, van wie er zes op bet terrein zijn ver bonden en dadelijk naar huis gingen. De overigen werden door den G. G. D. naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd; waar zij werden verbonden en van daar naar huis gebracht. Ofschoon niet harder werd gereden dan met een vaart van 12 tot 15 K M. was de botsing hevig en de slag gewéldig. Van alle kanten kwamen de bewoners uit de hulsen van de Vrolikstraat toesnellen, vooral toen ook uit alle wagens een geweldig gegil op steeg. Zy klommen over de hekken van hun tuintjes en verleenden dadeiyk alle mogeiyke hulp. De schrik had de meeste Maarschalk Badoglta plannen van Italië in Nicaragua treedt uit den Volkenbond. - Dr. Goebbels en Daladier spreken ever vrede «a bewapening. Moordenaarsbende, Jte volgens Amerikaansche gangstennezbode werkte, door de Zwecdsche politie ontmaskerd. Den Belgischen premier Van Zeeland soa ver docht worden de Volkenbondsvergadering te Eer. nieuw bataljon in Palestina aangekomen ter versterking der Britsche legermacht.' De zes overige gewonden werden naar het Ned. Israël Ziekenhuis gebracht. Het zyn: de heer I. de Vries, Weteringschans 345, die een kneuzing aan de borst had. Mej. E^-Mykerk. Raadhuisstraat, die een hoofdwonde vertoon de en aan de armen was geblesseerd. Mevr S. Hirscb, Dufaystraat, had een hoofdwinde en ontvellingen, Mevr. C. Hlrsch, Nieuwe Kei zersgracht had een lichte hersenschudding en een hoofdwonde. Mevr. G. van Moppes, Her culesstraat klaagde over inwendige pyn cn Mej. H. Rlelingen, Nieuwe Prinsengracht had schaafwonden. Van al deze gewonden behoefden echter geen enkele in het ziekenhuis te warden opge nomen. Per ziekenauto of per eigen gelegen heid konden zy naar huis terugkeeren. De leiders van de Arabieren ontkennen, dat een Arabische delegatie naar Amman is ver trokken. Er worden geen onderhandelingen gevoerd tusschen de Arabieren en de man- daatsregeering, noch zyn dergeiyke handelin gen voorzien. Aanleiding tot de ontmaskering was een Vrijdag JL gepleegde moord. De bandieten had den met een auto bun slachtoffer, een kasloo- per. omvergereden en getracht zich van zyn geldtasch meester te maken. De man slaagde er evenwel in weer overeind te komen en de vlucht te nemen, waarop de bandieten een he vig vuur op hem openden. Door zes kogels ge troffen, stortte de kaslooper doodelyk gewond terneer. Hy is den dag daarop aan rijn ver wondingen bezweken. Een bende van een twintigtal Arabieren heelt in den afgeloopen nacht naby Hebron t vuur geopend op een Britsche politie-patrouil le. De politie beantwoordde het vuur en de aanvallers trokken zich terug. Ook Britache militairen wisselden schoten met Arabieren naby Hebron, doch niemand werd getroffen. De boete van 5000 pond sterling, welke den bewoners van het dor^ Loedo collectief is op gelegd, heeft in alle kringen der bevolking groote beroering gewekt. Verscheiden daden van terreur werden In 1 Arabische centrum gepleegd. In de afgeloopen week zijn te Nabloes, Toekarem en Khanloeban naar schatting 54 personen gedood en 98 ge wond. OSTENDE. 28 Juni (Stefaiéi). Een particulier vliegtuig, dat vp het Belgische strand naby Oétende te laag boven den grond daalde, raak te met het landingsgestel twee wan delaars. Een jonge vrouw werd hier bij gedood. I, •i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1