I* R.K. Bouwvakarbeiders bijeen Tweede Kamer heeft haar arbeid hervat z Inbraak in Registratie-kantoor Instantine BONDSRAAD TE UTRECHT REISBELASTING VAN DE AGENDA AF BEHANDELING VOOR DE RECHTBANK i WOENSDAG 1 JULI 1936 2J4 jaar geëischt Diese/fretnb«xfuiir</er bestraft Ingewikkelde materie Goudvoorraad Ned. Bank De doodslag te Beugen DUITSCHE WAARDEER ING DE GRONDWETSHERZIENING Dr. Max Euwe neemt vliegles UITVOER ZUIVELPRODUCTEN Chauffeur werd zwaar gewond DOODELIjfcE AANRIJDING- DOOR EEN AUTO GEGREPEN 36 jaar trouwe dienst Twee jeugdige fietsers ernstig gewond Door onveilig sein gereden Logisch betoog van Max van Poll over de bestuurshervorming in de Indische Buiten gewesten Maatregelen verzocht tegen surrogatenindustrie OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE In verband met di droogmaking der Zuiderzee. Verdachte zegt de zegels te heb ben gekocht van iemand dien hy in een trein ontmoette AUTO DÓÓR TREIN GEGREPEN PASSAGE-TARIEVEN NAAR NED.-1NDIE In zyn openingswoord heeft de voorzitter zich krachtig ver zat tegen de houding der N.S.B. EEN WERELDKAMPIOEN DE LUCHT IN «nc het BELANGEN DER LANDS VERDEDIGING In hooger beroep het vonnis verzwaard Contributieregeling nog niet gewijzigd Reederyen hebben tot nieuwe verlaging besloten Redders van de „Barmow” onderscheiden Machinist bij Voorburg gedood Het requisitoir welke DEN HAAG, 30 Juni 1936 de België, l heele voorarrest. kwam ze- Jo- Co- een rel- tan- Onthoudt den num INSTANTINEI sluiten noodlg zón. daan Vei I M. J. M. na Po» stilt en voorkomt pijnen aanvan- ver- hel den ach. ■eb. iele wat het W< De vrees I te groeten Voorts wees spr. op de waarin het bouwbedrijf maar vooral het laatste jaar, verkeert. De werk loosheid is schrikbarend hoog en het Is nood- zakeljjk, dat daar, waar mogeljjk, de Overheid de werkgelegenheid stimuleert. Na overleg met zón mede-bestuurdera lelde de voorzitter, dat het voorstel voorloopig wordt aangehouden en nogmaals zal worden herzien aan de hand van de gehouden besprekingen. Vooralsnog wordt dus de bestaande contribu- tie-regeling gehandhaafd. In zón dankwoord aan den heer De Bruyn, zelde de voorzitter, dat hó sprak namens al de R. K. Bouwvakarbeiders, dat wanneer het sein tot den aanval wordt gegeven, zó allen In slag orde staan. Deze woorden werden met applaus door de geheele vergadering onderstreept. ging naar het leven staan, het tijdstip ge naderd is om zich nit de verdedigingsposi- Ue terug te trekken en tot den aanval over te gaan! 4AR itg.t onze de die lókt nd- M. rato ver werken, Staten- achtei Maandagavond te omstreeks zeven uur is onder de buurtschap Haarlo een ernstig onge luk gebeurd. Het elfjarig en het vófjarig zoon tje van de familie Koeslag uit Eibergen waren tijdens het hevig onweer per flets onderweg. Zó besloten bó den landbouwer H. Veldink te Haarlo te schuilen. Toen de regen verminderde togen zó verder om naar huis terug te keeren. Op het moment, dat zó van den zóweg den hoofdweg op fietsten, naderde uit de richting Eibergen een personenauto, bestuurd door den heer M. uit Borculo. Deze laatste kon een aan rijding niet meer voorkomen en de belde jon getjes werden tegen den grond gesmakt. Een tweetal doktoren was spoedig ter plaatse. Da oudste jongen bleek ernstige wonden aan hoofd en armen te hebben opgeloopen, terwól zón broertje beide beenen en een arm had ge broken. Zó zón bó den landbouwer Veldink binnengebracht en voorloopig opgenomen, daar vervoer minder gunstig werd geacht. De heer M., die met zón auto tegen een boom was opgereden, waarbó de wagen ernstig werd beschadigd, kwam er met den schrik af. iar- nd- atu- e in Do Lcht *s- ur- rer- plo- ud- ;een iaat ■ve trol Het Bossche Hof heeft gister arrest gewezen in de zaak tegen den arbeider J. O. P. uit Box meer. die op 17 November van het vorig jaar onder de gemeente Beugen J. Siebers met een mes heeft doodgestoken. Door de rechtbank te 's-Hertogenboach is hó voor dit feit veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar de Hik met een proeftód van drie jaar. In hooger beroep etochte de advocaat-generaal drie jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, doch de straf verzwaard tot een gevangenisstraf van oen jaar en zes maanden, met aftrek van het ge- Hi er in» ten de ing wen ar in titen voe- t in liste Rolf ebr. RR- loor R. tg.: hen x*- ■óke uwe N.V. isseL lóke ieu- de Be de slechte toestanden, reeds geruimen tód. Ingediend is een wetsontwerp tot wóziging van de wet van 39 Juni 1935, betreffende maatregelen en werken noodlg tot voorziening in de belangen van de landsverdediging in verband met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. zulvel-exporteerend zame maatregelen fabricage te nemen. De minister van I het oordeel van het Bó de voorstellen van het Bondsbestuur was er een om aan artikel 7 in -de statuten een nieuwe alinea toe te voegen, nl dat leden kun nen worden geschorst, als zó lid zón van aan de R. K. Arbeidersbeweging vóandlge bewegin gen of deze metterdaad steunen. Het doel, dat deze lieden met hun critlek beoogen: opzetten tegen de leiding, zal hun niet gelukken. Daarvoor loopen ze te veel in de gaten en daarvoor was er een te groot enthousiasme voor den Kaderdag te Amsterdam, De nieuwe alinea acht het bondsbestuur noo dlg in verband met de gewózlgde verhoudingen in het maatschappelijk leven. Er zón momenteel een aantal bewegingen die de R. K. Arbeidersbeweging, krachtens beginsel en doelstelling naar het leven staan. Dit strekte ertoe, om ook de behandeling van het ontwerp tot wóziging van Inkom stenbelastingwet en Successiewet in verband met peraoneelfondsen tot na het zomerreces uit te stellen. zetels ontvangen. President (tot verdachte): „Hoe in?” lachte: „Gekocht I' President: „O juist. Van gen onbekende De chauffeur van den gemeente-auto Nó meyer. is gistermiddag op den onbewaakten over weg in de buurtschap Notter bó Wlerden te botsing gekomen met een D-treln. De auto wero meegesleurd en totaal vernield. Nómeyer raakte bekneld tusseben de locomo tief en de cabine van den auto. Toen de trein tot stilstand was gefcamen, heeft men bóna een half uur moeten werken om Nómeyer te bevrijden. Hó was zwaar ge wond. De locomotief werd beschadigd en moest te Almelo door een andere machine worden ver vangen Dezer dagen vergaderde het Nationaal mité van den Internationalen Zuivelbond. Het bestuur van het comité heeft o.m. aandacht der Nederlandsche autoriteiten vestigd op het groote gevaar van het bestaan van een bepaalde surrogatenindustrie in een land en verzocht, duur- ter voorkoming van deze Zoowel door een vereenvoudigde uitvoering van de oorspronkelók gedachte werken als door de aanzienlóke algemeene prijsdaling, welke voor werken van dezen aard sedert het tot stand komen van voornoemde wet is inge treden, blókt een bedrag van f20.000.000 be langrijk te hoog te zón geraamd, aangezien naar alle waarschónlókheid ten hoogste een som van f 13.000.000 voor die werken zal wor den gevorderd. over het vraagstuk van een nationaliteltsmerk voor kaas, uitgevoerd naar landen, waar men onze kaas namaakt en soms van bedrieg lóke merken en opschriften voorziet. De moeilókheden, om eventueel tot een ver- weaenlóking van dit idee te komen, wtorden voorloopig nog zeer groot geacht, o.a. als ge volg van de groote differentiatie in onze kaas soorten, ook wat het vetgehalte betreft, de ge ringe centralisatie in onzen kaasuitvoer, de moeilókheid van kwaliteitskeuringen, enz. tie. Zó berustte de gedachte, ieder volk ■tuur moet economisch zwakke gebiedsdeelen in de Bui tengewesten. Morgen set de Kamer hare beraadslagingen over deze belangrijke aangelegenheid voort. Bó de suppletoire begroeting van bet Indische Departement van Financiën is nog Weer eens ter sprake gekomen de houding, door de In dische regeering aangenomen in de kwestie van de heffing op aardolie. Na het antwoord, in de Eerste Kamer reeds door hem aan mr. Mendels gegeven, vertelde DR. COLIJN hier over geen nieuws meer. Max van Pull ver klaarde, dat hó 's Ministers argument tegen de heffing van een uitvoerrecht op dit product, het argument nJ., dat de bedrijven zich dan zullen verplaatsen naar andere productle-ge- bleden, reeds daarom niet aanvaarden kon, omdat die bedrijven ook maatschappelóke ver plichtingen hebben tegenover de gebieden, waar zó zich eenmaal gevestigd hebben. Dr. Colón stelde hier tegenover het wel erg zuiver eco nomische argument, dat een bedróf nu een maal ernaar streven moet, zoo goedkoop mo- gelók te produceeren. Naar wó vernemen hebben de beide Neder- londsche reederifen, die de verbinding tus seben het moederland en Nederlandsch-Indië onderhouden, besloten, hun passagetarieven in de eerste helft van Augustus opnieuw te ver lagen. Deze verlaging zal in de eerste plates be staan uit een verdubbeling van de crisis-kor- tlng, nJ. van 7i/2 pet. tot 15 pet., terwól bo vendien de basis-tarieven voor de vrachtsche pen belangrijk omlaag gebracht zullen worden Bó Koninklók besluit van 39 Juni 1936 is de Staatscommissie, Ingesteld bó Koninklijk besluit van 24 Januari 1936, aan welke was opgedragen de voorbereiding van een partieele herziening van de Grondwet, ontbonden, on der dankbetuiging aan hare leden, den secreta ris met raadgevende stem en de adjuct- secretarissen voor de belangrijke door hen be wezen diensten. Bó Kon. besluit van 39 Juni 1936 is bevor derd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau: mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris met raadgevende stem van de Staatscommissie tot partieele herziening van de Grondwet, secre- taris-generaal van het departement van Bln- nenlandsche Zaken, en zón benoemd: tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr.T. P. Hooykaas, referendaris bó het depar tement van Justitie; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: mr. A. J. Rosman, commies bó het departement van Binnenlandsche Za ken, beiden adjunct-aecretaris van genoemde Staatscommissie. Blókens den jongsten weekstaat steeg goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met ruim vól* millioen. Na eenige weken niet in het openbaar te heb ben vergaderd, omdat daartoe niet voldoende stof disponibel was, is de Tweede Kamer thans weer bóeengekomen en werkt zó. alvorens op zomerreces te gaan, nog een zeer gevarieerde agenda af. Voor de vaststelling dier agenda was veel belangstelling van de zóde der leden. Niet minder dan acht afgevaardigden bemoeiden zich met de regeling der werkzaamheden. Mr. van t Hof Stolk. zón pleidooi aanvon kend, reide, dat onmogelók het feit, dat ver dachte een aantal plaksegels verhandeld heeft, uit kan wózen dat de bewuste diefstal waarbó zegels ter waarde van duizenden en duizenden guldens gestolen zón. door V. moet zón ge pleegd. Wat de bewuste voetafdrukken betreft, ook hieruit kan. naar het oordeel van pleiter bet wettig en overtuigend bewós niet worden op gebouwd. Beide andere ten laste gelegde feiten aoudett vclgens spr„ enkel kunnen worden onderge bracht onder de rubriex flesschentrekkeró. Resumeerend kwam pletter tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. peus, een zilveren sigarettenétui aan de ma trozen Klaas Steegstra, Anne Stuystra en Jannes Toxopeus. Voorts heeft de Duitsche maatschappó tot redding van schipbreukelingen aan den kapi tein Toxopeus en aan den machinist Réinlgert zilveren medailles verleend. Onze wereldkampioen schaken dr. Max Euwe gaat>-thans ook in andere sferen, dan dis van bet schaakspel, hooger stógen. Euwe heeft nX op Schiphol met instructeur de Mul van de Na- t'onale Luchtvaartschooi «eb eerste proefles In de vliegkunst afgelegd, en to hierover zoo en thousiast. dat h« besloten heeft zich tot sport vlieger te laten oplelden. Het Amsterdamsch Gerechtshof beeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den 35-jarigen bestuurder bó de Nederlandsche Spoorwegen L.. en hem veroordeeld tot een voorwaarde- lóke gevangenisstraf van een maand met een proeftód van een jaar en tot f OS.boete. De rechtbank had dezelfde straf opgelegd en de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geéischt. Het betrof hier het ernstig ongeluk met een Dieseltrein, dat op Zondag 5 Augustus 1934 na- bó het Weesperpoortstatlon gebeurde en waar bó 18 personen mln of meer ernstlp werden gewond. Verd. was weggereden niettegenstaande het ultrlfslgnaal op onveilig stond. f De wijdingsplechtigheden van de kapel, welke te Küssnacht in Zwitser land werd gebouwd ter gedachtenis aan Koningin Astrid van werden onder groote belangstelling verricht door Mgr. Colle. En het slot van het lied was, dat mr. GOBBLING een voorstel, om de reisbelasting niet meer vóór den zomer te behandelen, bó zitten en ópstaan aangenomen zag. Dinsdagmiddag omstreeks halt twee to QQ Osn* overweg van Broeksloot, aan de taan van Leeu- wensteln te Voorburg. L. H. een machlntot- wachtgelder van het gemeentelók-ziekenhuis uit Den Haag, gegrepen door den electriscben trein in de richting van Den Haag. Het lók werd eenige meters meegesleurd en zwaar verminkt Het sloffelók overschot te naar het lókenhuisje op de algemeene begraafplaats te Voorburg over gebracht. aan Kaderdag te Voortgaande met de voorstellen van het bonds bestuur na de pauze, kwam aan de orde het uitvoerige voorstel inzake wóziging der contri- buticregellng bó gedeeltelóke werkloosheid. Oelóktódig hiermede werden in behandeling genomen de voorstellen der afdeelingen, welke dezelfde strekking hadden. Het bestuursvoorstel komt hierop neer, dat 5 cent contributie gevraagd wordt, zoolang het maximum steunbedrag, dat het lid genieten kan, niet wordt overschreden. Voorts wordt ook de positie van de invalide leden in het nieuw voorgestelde artikel gere geld. Vele afgevaardigden voerden hierover het woord en betoogden dat de werkloosen door de ze 5-oenta contributie zwaarder warden be last. Enkele afgevaardigden zelden bó doorvoering i— van deze regeling moeilókheden te voorzien. Met nadruk wees de voorzitter er op, dat het bondsbestuur de werkloocen niet zwaarder wil belasten. In eerlóke vergelóking met andere or ganisaties zón de werkloogen bó de nieuwe re geling minder belast. Laat die Overheid er is reeds zoo dikwyis op gewezen er vooral aan medewerken, die werkgelegenheid niet nog meer te verminderen door normale werken er aan te onttrekken en over te hevelen naar werkverschaffing. Dat doet de verhoudingen nog meer ontwrichten, wat zich moet wreken. De ontwikkeling der dingen, met name voer Vttocfonds betreft, maakt ons ongerust, bejïruipt ons, dat -Sociale Zaken" een s Ikvloed krógt, waardoor de werkver- schaffingskansen voor objecten, tot het bouwbe drijf behoorende, stógen, aldus spr. kei?" Verdachte: „Och. een onbekende ziger uit den trein 1“ Officier: .Kerst hebt u verklaard ze op het postkantoor te hebben gekocht en later zou u re weer bó de registratie hebben opgedaan I" Verd.: „Dat zón politleverklaringen!" Officier: .De politie is hier betrouwbaar!1* Verd.: „De politie stond met dwangmiddelen kl-ar om mó de verklaringen te doen afleg gen' De boekhandelaar die verd. woordenboek en atlas had verkocht werd dan voorgeroepen. Hó getuigde o.m., dat hó V. voor een student heeft gehouden en het gevraagde op credlet verstrekte in het vertrouwen, dat hó het geld dra zou ontvangen. Nadat twee bedienden van den boekhande ls ar en diens boekhouder nog waren gehoord, werd de inspecteur van politie nogmaals naar voren geroepen. Op een desbetreffende vraag vat» den president zelde deze getuige, dat verd In het geheel niet door de politie is bedreigd noch op andere wóze in het nauw gedreven is. Tenslotte werd de Rechtspositie-conunlssie benoemd. Deze commissie bestaat uit zeven per sonen; te weten 5 bondsraadsleden en twee le den van het bondsbestuur. Na stemming werden gekosen de heeren: van de Wóngaarden, Dekkers, Schramaar, v. d. Ham en Lampe uit den Bondsraad, terwól de twee leden uit bet bestuur later worden be- xiocxnd» De Bossche rechtbank beeft vonnis gewe zen in de zaak tegen den 36-jarigen chauffeur C. L. H. uit Reusel, die op 15 Juli van bet vo rig jaar. toen hó te Oirschot een personen auto bestuurde, met groote vaart tegen een tegemoetkomenden vrachtauto te gereden. F. van der Ende, die in de cabine van den vrachtauto zat, werd daaruit geslingerd en bekwam een zware hersenschudding. Net slachtoffer overleed spoedig aan de hekront verwondingen. De rechtbank heeft H. veroordeeld dood door schuld tot vier m>»tuten hechtenis. Na korte bespreking werd het voorstel aangenomen. Nog eenige voorstellen inzake ■tatutenwósiging werden aanvaard, Vóór de pauze hield de heer A. C. de Bruyn nog een toespraak. Spr. gaf hierin den leden van den Bondsraad één groote ge dachte ter overweging, dat het naar spre kers meening in dezen tód, na talloosen de K. K. arbeiden en de geheele B. K- Bewo- een hebben, dat zich zooveel mo- gelók aanpast aan zón eigen aara Maar, zoo vroeg Max van Poll, is de bestuurs- hervormlng, die thans aan de Kamer wordt voorgelegd eene dus danige als waarmee men op het Binnen hof vroeger in beginsel instemde? Ondanks alle ulterlóke overeenkomst meende de Ka tholieke afgevaardigde te moeten twófelen. Want eenige jaren geleden besloot men. de mooie en noodzakelóke hervorming, waar mede de Staten Generaal zich hadden actoord verklaard, niet door te zetten, omdat tó geld kostte. En thans, nu Indié nog krapper in bet geld is komen te zitten, nu het volgens dr. Colónl eigen woorden ..doodarm” is, pakt men haar opeens aan, voert men als aigument aan, dat zó een flnancieele saneering brengen zal en stelt men voor, de Indische inkomsten en uitgaven te gaan onderscheiden in regio nale en ..landelóke". Dit is een zeer ingewikkelde materie en dr. Kortenhorst zelf had op het ontwerp eenige amendementen ingediend. Ook oud-mlnister De Geer namens de Vaste Commissie voor de Be lastingen voelde alles voor uitstel. En zoo gleed ook dit ontwerp van de agenda af. Van deze regeling van werkzaamhden is voorts vermeldenswaard, dat de voorzitter aan de Sociaal-Democraten K. ter Laan en Van der Sluis ernstige overweging toezegde van hun wensch, om in September a.s. de Pachtwet en het inltiatiefvoorstel-ter Laan betreffende ver lenging van den leerplicht In behandeling te nemen. In een stemmig speechje heeft de president den Zaterdag JJ. overleden veteraan der Kamer, De Nederlandsche Akkerbouwcentrole maakt bekend, dat de steunvergoedlng voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tódvak van 14 Juni tot en met 30 Juni 1936, voor de kwaliteitsklassen B, C en D respectieve- lók f 4.20, 3.70 en 320 per 100 K.G. zal bedragen. In aansluiting op het persbericht van 3 Juni maakt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale be kend, dat van 1 Juli 1936 tot 15 Juli 1936 ge legenheid zal worden gegeven groene erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse B te dena- tureeren tegen een nader vast te stellen ver goeding. e Ook voor in dat tódvak gedenatureerde groe ne erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse A, zal steun worden verleend. Bó denaturatle na 15 Juli 1936 zal op grond ▼an art3 Md 3 van het Reglement Steun Groene Erwten en Schokkererwten voor geen der kwaliteitsklassen A, B, C en D steun meer Ook den vrózinnig-democraat mr. Joekes en den sociaal-democraat ir. Cramer lokte dit denkbeeld allerminst aan. En de heer Van Poll stelde den Minister in dit verband een viertal concrete vragen, waarvan de beantwoor ding zal moeten bewózen, of hier niet in stede van de vroegere mooie bedoeling van bestuurs- decentralisatie de intentie voorzit, de alge meene Indische kas te ontlasten ten koste van Aan den beer P. J. Berlemon. voorzitter van den Koninklóken Onderofficiers-Scbennbood, adjudant-onderofficier-administrateur te Den Ham (O.), zal op Zaterdag 4 Juli aa. de gou den medaille voor 36-jarigen dienst worden uitgereikt. Te Utrecht werd Dinsdag in hotel Noord Brabant de Bondsraadsvergadering gehouden van den Bond van Bouwvakarbeiders „St. Joseph”, welke bóeenkotnst onder presidium stond van den heer J. Andriessen. Spr. schonk aandacht aan de critiek, welke van de zóde der N. S. B. geoefend is op de door den bond getroffen maatregelen voor het bezoek van de delegaties der afdeelingen den zoo schitterend geslaagden Amsterdam. Wó zouden willen vragen: Waar bemoeit gó u mede? Met welk recht crltiseert gó deze han delingen van onzen bond? Gaat het de N. 8. B. niet voor den wind en kunnen zó maar geen bres schieten in de róen onzer katholieke ar beiders, aldus spr. Laten de heeren moker en breekózer opber gen en doen wat wó doen: in het openbaar ver antwoording van hun financiën afleggen. Het door hen becritiseerde besluit is met volle in stemming van de wetgevende instantie van den bond genomen en voldeed derhalve aan alle eischen, welke voor het nemen van wettige be- sluiten nnnHiff «iin Nog voor een andere ceremonie had prof. Aalberse heden den witten strik aan. De heer Van den Brule werd geïnstalleerd als opvol ger van den kolonialen deskundige der Katho lieke fractie, ir. Feber. Reeds den eersten middag heeft de beer Van den Brule gelegenheid gehad, kennis te maken met de stof, waarin zón voorganger doorkneed was en die thans op zeer verdien- stelóke wóze door den heer VAN POLL be handeld werd. Want aan de orde waren eenige Indische suppletoire begrootingen, waarvan er één een post uittrok voor de bestuurshervor- mlng in de Indische Buitengewesten, een zeer ingewikkelde materie, welke Ir. Feber's opvol ger in de Indische aangelegenheden een rustig, logisch betoog ontlokte. De bestuurshervorming in den trant, waar in aó vroeger de principieele goedkeuring van de Kamer kreeg, heeft ook thans nog de vol ledige instemming der Katholieke frac- op dat be- 18 September 1935 strandde op het Borkum- sche rif het Duitsche schip Barmow. Dank zó de hulpverleening door de bemanning van de Nederlandsche reddingsboot Insulinde konden de opvarenden gered worden. Als erkenning van hun moedig optreden zón thans, met toestemming van den Dwtschen rókskanseliet, de volgende belooningen toege kend aan pe bemanning van de Insulmde. Het eeretepken van het Duitsche Roode Kruis aan kapitein Mees Toxopeus, een gouden hor- De officier van Justitie nam hierop reouisi- toir Spr. achtte het wettig en overtuigend bewós voor den diefstal zoowel als voor de verduiste ring en de oplichting bewezen. tie”U eüchte 2 H Jaar met «ftrek van preven- De voorzitter der Katholieke fractie voerde sis argument aan. dat de netto-opbrengst dezer belasting, welke per maand f 150.000 bedraagt, toch van vrijwel geen beteekenis meer zón zou voor dit begrootingsjaar. Zó zou. gezien de noodzaak van de organisatie der uitvoering, ze ker niet voor November kunnen gaan zelfs al zouden de beide Kamers der Generaal den grootst mogelóken spoed de zaak zetten. Ook dr. KORTENHORST zag met groote meerderheid een voorstel betreffende de agenda aangenomen. Landbouw en Visscheró had st comité gevraagd over het denkbeeld, om alleen volvette en 40 plus kaas ten uitvoer toe te laten. Een daartoe Ingestelde commissie is echter noch over het vraagstuk in zón geheel, noch in onderdeelen tot een eenstemmig oordeel kunnen komen. Uitvoerige besprekingen werden gehouden De opzienbarende Inbraak in de Muntstraat te Utrecht van eenige maanden geleden, waar bó uit een kantoor van de registratie voor een groot bedrag aan zegels van de couponbelas- ting werd gestolen, is Dinsdagmiddag behan deld door de Utrechtsche Rechtbank, werd gepresideerd door Mr. Havelaar. Het parket, waargenomen door den subsituut Mr Twiss Quarles van Ufford, had acht ge tuigen gedagvaard. Verdacht van dezen diefstal werd door den veldwachter binnengeleid de 25-jarige stuur man V.. te Utrecht woonachtig. Uit de dagvaarding, door den officier voor gelezen, bleek, dat V. zich behalve aan dezen diefstal nog aan verschillende andere strafbare feiten schuldig moet hebben gemaakt. Verd.’s verdediger. Mr. van 1 Hof Stolk. wees er in den beginne op. daar naar zón oor- d<ei, het gerechtelók vooronderzoek is uitge gaan naar heling en niet naar diefstal. Hierop grondde spr. zón verzoek tot nietigverklaring van deze dagvaarding. De officier antwoordt* hierop, dat in zakt heling nooit een vooronderzoek is geopend. Na in raadskamer te zón geweest, wees de Rechtbank het verzoek van den advocaat af. Daarop werd de verd. in verhoor genomen. Hó ontkende de inbraak te hebben gepleegd Eveneens ontkende hó de andere hem ten laste gelegde feiten: verkoop van een hem itf huur koop verstrekt radio-toestel en het op credlet knopen van een atlas en een Dultsch woorden boek, dooi* gebruik te maken van een valschen •haam Het getuigenverhoor nam daarna een aan vang. Een Inspecteur der Utrechtsche politie heeft den dag na de inbraak, ter plaatse een onder zoek ingesteld. Hicrbó heef thó o.m. voetafdrukken gevon- drn. Bil aanhouding van dezen verd., welke aanhouding ongeveer 3 weken later plaats vond, bleek, dat een paar schoenen, bó hem in be slag genomen, den zelfden voetafdruk gaven. De kassier van het kantoor voor registratie gaf eenige inlichtingen over de vermiste ze gels. Een politie-ambtenaar werd als deskundige gehoord en legde verklaringen af over de in txslag genomen schoenen. Deze schoenen hadden gummi-hakken waar op een patroon voorkwam, bestaande uit een ster en eenige strepen. Ook de voetafdrukken in het gebouw aan de Muntstraat gevonden, vertoonden dit patroon. Een onderzoek, onder het personeel ingesteld, teeef zonder resultaat. Geen daarvan bleek schoenen met deze hakken te dkagen. Vervolgens werd een persoon gehoord die V. een radio-toestel heeft geleverd. Op V.1 ver- »cek werd besloten, dat in gedeelten zou wor den afbetaald. Een 45-jarig koopman uit Utrecht zelde van den verd. een Phllipsradlotoestel te hebben ge kocht voor ƒ38.50. Dit was van hetzelfde type als V. van den vorigen getuige in huurkoop betrokken had. Deze getuige heeft van den verd. ook plak- De reeds gestorte bedragen vertegenwoordi gen aan het einde van een periode van 12 jaar, berekend tegen 5 pet. samengestelde rente per I loge met inscriptie aan den machinist Klaas jaar, een aanzienlók hooger bedrag dan de Retnigert en aan den stuurman Klaas Toxo- totale rente zal bedragen van de reeds werke- lók voor de werken gedane uitgaven en die, welke voor de jaren 1935, 1936 en 1937 daarvoor nog zouden moeten worden gedaan. 1937 achterwege kunnen blóven. De ministers van.'Defensie ad Interim, Fi nanciën en Waterstaat geven er de voorkeur aan. ook de storting voor het jaar 1935 alsnog te laten vervallen, zoodat het gewenscht is, te dezer zalte"de wet wóziging te doen onder gaan. *°'»U De Reedersvereeniging voor de Nederlandsct» haringvisscheró heeft besloten tot het iiignilus ren van een haringweek voor geheel Nederland en wel van 30 tot 25 Juli 1936. Toestemming 1 worden verzocht aan ongeveer tachtig gemeente besturen van de voornaamste p>mi teen, cm op daartoe geschikte punten de haringweek te mo gen inluiden, waarbó gebruik ml word* Bh maakt van met allerlei visscheró-attributen versierde wagens, waarop een visscheraman, al klinkende met zón bekken, de aandaobk ron da inwoners xal trekken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15