Indië estuurshervorming in I I man w NIEUWE LUCHTLIJNEN WETSONTWERP IS AANGENOMEN GESCHIL MET ZUIVEL- ORGANISATIES DONDERDAG 2 JULI 1936 TWEEDE KAMER H.M. de Koningin In Juli op het Loo en TH. KETELAAR BEGRAVEN att Utrecht Geen willekeur Kerkelijk leven DE HERTOG VAN KENT geven, amend e- een X. Toelating examen» Geen administratieve decentralisatie Een onderhoud met minister Gelisten Indische begroeting voor 1937 Liverpool-Doncaster-Schiphol Stockholm-Amsterdam Zeer groote belangstelling op Zorgvliet! In Oostenrijk werden enkele dagen geleden de militaire auto’s van de „snelle divisie” van het Bondsleger plechtig gezegend R.K. STATENFRACTIE NÖORD-HOLLAND Samenstelling bureau I TEGEN OVERVERMOEIDHEID VAN CHAUFFEURS Stockholm-Amsterdam Voorzieningen omtrent weerkorpsen Eerste Kamer heeft het wets ontwerp vry algemeen met instemming ontvangen Vr^ag te Rotterdaifi Vry fel debat F De voorstellen voldoen aan het beginselprogram van 1932, al xyn er twee nieuwe elementen H.H. WIJDINGEN W^ziging van het wetsontwerp Giften voor Zonnestraal Het afdeelingsverslag van den Volksraad verschenen AmsterdamHelsingfors Unaniem pryst het Nederlandsch Episcopaat den apoetolischen arbeid van dit jeugdwerk tv Den Haag, 1 Juh 193« :ik' alle en i van sticht 'erschiUi Bisdom Instantie instructie heb gegeven de door mij derbeuw van groepsgemeenachkppen zich ontwikkelen kan ter voorbereiding van een beainnnhervorming. die werkelijk de bevol king self inochakeit en niet slechte een administratieve deeéntraMaatle beteekent. Ik kan mjj niet onttrekken aan de gedactSje. dat een bepaalde mate van onwil aanwezig Is, waarvan echter de reden aan mij onbekend is Het bureau van de R. K. Statenfractie van Noord-Holland. is thans als volgt samengesteld: M. J. H Lambooy, voorzitter; Dr. E. A. M. Droog, vice-voorzitter, en Ik H, van Roojjen. secretarls-pennlngmeester. het De De Tweede Kamer is met haar agenda nog niet erg gevorderd. De Indische voorstellen, waarmede zij zich gisteren reedsbezig hield, hebben in verband met de bestuurshervorming. die tot nogal wat oppositie aanleiding gaf, nog een geheelen middag in beslag genomen. Maar tegelijk betoogde hij, dat de voor stellen aan dit Beginselprogram geheel vol deden, al waren er twee nieQwe elementen. houdende verzoek te hem alsnog een nieuw „Er zijn zelfs ultvoercontingenten, welke een voudig op afroep aan de belanghebbenden ter beschikking worden gesteld." Wij merkten echter op, dat verschillende pu blicaties van de laatste dagen spraken van wil lekeur, gunsten op het gevoel en dergeiyke. Het plaatselijk comité voor de „Zonnestraal"- collecte te 's-Gravenhage heeft een gift ontvan gen van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana, in verband met de collecte, die Zaterdag 11 Juli as. zal worden gehouden. de van fge- Woensdagmiddag 3 uur 15 is vla Malmoe en Kopenhagen het eerste retourvliegtulg uit de Zweedsche hoofdstad op Schiphol aangekomen. Velen waren ter verwelkoming aanwezig. Mevrouw E. de MirandaStrombon sprak in "l den piloot Lindner toe en bood bloemen aan, waarna ook de heei Ttom- Vele leden verklaarden, sieh met de strek king van de veorgeetelde regeling ten voile te kannen vereenigen. Zjj waren vaa oor deel, dat toepassing ervan te de toekomst van groot not zal knnnen zijn en wol: om tol Iwt Wat er op het gebied der bestnnnher- verming thans in Indië gebeuren gaat, ie daarmede met één slag veranderd. In leder geval te dit bereikt, dat het proces langsa» neer in atjn werk zal gaan, dat ook het nieu we stelsel van de splitsing in regionale en „landelijke” uitgaven en inkomsten rustiger kan bekeken worden en dat onder de hoede Hoogachtend, wg. Dr. J. DE JONof Aartsbisschop wg. P. HOPMANS. Bisschop van Breda, wg. A. F. DIEPEN. Bisschop van 's Bosch, Dr. J. LEMMENS, Bisschop van Roermond, wg. 3. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Bij het afdeeüngsonderzoek der Eerste Kamer van.hft ontwerp van wet houdende voorzieningen omtrent weerkorpsen, bleek, dat het vrij algemeen met instemming, ge grond op een gevoel van noodzakelijkheid, werd ontvangen. BATAVIA. 1 Juli. (Aneta) Uit het,afdelings verslag omtrent de alge mee ne beschouwingen over de Indische begrooting voor 1937 valt het volgende mede te deelen: Vele leden huldigden den Gouverneur-Gene raal voor het financieel en economisch beleid, alsmede voor het scheppen van politieke rust door krachtige handhaving van het gezag. Ook werd hulde gebracht aan mevrouw de Jonge voor haar socialen arbeid, speciaal ten behoeve van het algemeen steuncomité voor inheemsche behoeftlgen. En hij trok dat amendement eerst weder in, I toen hij van Dr. Coljjn de nadrukkelijke toe- zegging ontvangen had, dat deze aan den Gou- vemeur-Generaal de aanwijzing geven zal, dat men beginnen moet met de aanstelling/ van Regeeringscommissarissen met slechts advisee- rende bevoegdheid. Vóórdat in de gewesten gouverneurs worden aangesteld, zal de Kamer zich daarover weder opnieuw eerst kunnen uit- spreken. naar zijn familie en zijn vrouw, die hem zoo volop heeft gesteund. Vervolgens sprak de heer Schuckink Kool namens het Centraal Genootschap voor Kln- derherstellings- en Vacantiekolonies. Dertig jaar lang, zoo zelde spr., is Ketelaar penning meester geweest en hij heeft het Genootschap groot gemaakt. Namens 100.000 kinderen zeg Ik je dank voor je hulp en toewijding. Rust zacht. Z. Exc. Minister Mr. P. J. Oud sprak tenslotte als vriend. Hierop werd de baar onder zachte orgelmu ziek grafwaarts gedragen. Mr. R. H. Nlerstrasz dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. Velen juichten het toe, dat de Nederlandsche regeenng zich tegen devaluatie blijft verzetten, wijl deze allerminst in het telang van Indië is. waar de werknemersgroep zoo sterk vertegen woordigd kan worden geacht. Velen betreurden het. dat de heffing op aard olieproducten 1J4 mlllioen gulden lager komt dan de vorige betaling. Sommigen uitten scher pe critlek op de houding der regeering tea aan zien van oe olieconcerns. Inzake de hulp van de 25 millioen gulden kwam, naast Instemming en dank, de meenlng tot uiting, dat dit bedrag onvoldoende is voor eenlg welvaar^plan van grootechen aard. Benige leden waren van meenlng, dat de keu ze van den nieuwen Landvoogd een groot risico meebrengt, waartegenover anderen betoogden, dat zoolang de politieke richtlijnen voor het bestuur van Indié in Nederland worden vast gesteld dit bezwaar niet overwegend kan wonden geacht. De vraag werd gesteld of de regeering bereid is er op aan te willen dringen, dat binnen af- zlenbaren tijd een zóódanige structuur van het Rijk wordt verkregen, dat de Volksraad het opperbestuur rechtstreeks zal kunnen advteee- ren ten aanzien van alle belangrijke Indische aangelegenheden. De ontevredenheid Inzake de verhouding NederlandIndië zou daardoor waarschijnlijk verminderen. Eenige leden ..zouden gaarne hun steun geven voor de gevraagde extra ƒ3.300.000 voor Defen sie. Van andere zijden werd aangedrongen op het voteeren van veel hoogere uitgaven voor de verdediging. Het wetsontwerp is ten slott^, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De com munisten vroegen aanteekening van hun tegenstemmen. regejlog te gaan uitvoeren. En Excellentie, als wij goed begrijpen, daar aan heeft uw gemachtigde geen uitvoering wil- G' len geven en is het conflict accuut geworden. Vrijdag as. 3 Juli te ongeveer twee uur des middags zal de Hertog van Kgpt met een particulier vliegtuig op Waalhaven aniveeren. Per auto zal de Hertog zich van het vdeg- veld naar Den Haag begeven. Men wil nJ. de uitgaven en Inkomsten gaan onderscheiden in „landelijke” en regionale, om dat het ontbreken van die onderscheiding tot nog toe op Java tot moeilijkheden leidde. En men wil overgaan tot Instelling van advisee- rende raden, waar de inrichting van autonome provincies nog niet mogelijk blijken zou. Naar aanleiding van de verschillende mededeellngen omtrent het geschil tusschen den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en de zuivelorganisaties, ver zochten wij minister Gelissen ons de gele genheid te geven hem eenige vragen te kun nen stellen. Het is de wensch van HM. de Koningin om de maand Juli beschouwd te zien als den tijd, welken Hare Majesteit rustig op Het Loo wenscht door te brengen als vacantie. Hare Majesteit zal uitsluitend de staatszaken afdoen. Met verontwaardiging, merkte hierbij de mi nister op, dat toch geen ernstig man zal kun nen volhouden, dat het er om te doen is om ’n middel te kiezen ter bevordering van willekeur. Bovendien, aldus de minister met nadruk, er znl slechts een zeer klein percentage van de contingenten voeg dit doel gereserveerd worden; liet gaat er veel meer om iets te kunnen doen in bépaalde gevallen, dan wel om ieder die nog wenschen heeft zoo maar Iets extra's toe te stoppen. Op onze vraag, of Z. Exc. over dit plan dan geen overleg gepleegd heeft met d? zulvelorga- nikaties, antwoordde de ministe/. ‘dat hij, be halve de uitvoerige correspondentie ter zake, den betrokken instanties in een mondeling on derhoud gelegenheid heeft gegeven haar ge dachten te uiten. De hierbij door deze heeren naar voren gebrachte bezwaren waren echter in het geheel niet overtuigend. Dit laatste punt heeft tusschen den minister en mr. Joekes tot een vrij fel debat geleid bij de replieken. De heer JOEKES hield terecht vast aan de stelling, dat een essentieel ondegjpte—van bestuurhervorir autonome llcl biedsdgelen. Hi) was daarom tegen de vopme- mens der Regeering. om te beginnen fiiët de instelling van drie groote gewesten en de aan stelling van gouverneurs daarover, zóózeer ge kant, dat hij ten slotte een amendement, om de voor dit doel bestemde gelden te schrap pen, indiende. matrozen werden de vlaggen van de KLM., de Sabena en de Air France op het vliegveld geheschen. Aan de plannen van dit congres hebben Wij v Onze volle goedkeuring geschonken. W(j jui chen het bijzonder toe. dat de allereerste be doeling van het congres is: geestdrift te wek ken in de eigen gelederen van Uw organisaties, waardoor het zal worden een krachtige ge loofsbelijdenis van alle katholieke jonge arbei ders van Nederland. Wjj hebben Ons verheugd, dat het eerste lustrum van het R.K. Verbond De Jonge Werk man den stoot heeft gegeven tot "n krachtige „win er een bij” actie, die gevoerd wordt door geschriften, betoogingen, maar vooral door het persoonlijk werken der leden. Wij zegenen de ze apostolaatsactie en willen haar ondersteu nen door alle nog niet aangesloten jonge ar beiders krachtig aan te sporen, lid te worden van De Jonge Werkman en in het Haarlem van de St. Jozef Gezellen. De minister heeft vervolgens uiteengezet, dat de legislatieve methode, thans gekozen, de Staten-Generaal geheel vrjj liet, om de roer- stellen te toetsen aan het-zoogenaamde Be ginselprogram voor de bestuurshervorming, ge lijk zij dit in 1932 onder minister De Graeff hadden goedgekeurd. Wat van De Jonge Werkman is ge zegd. geldt dua eveneens voor de St. Jozef-Gezelien. Daar het doel van beide organisaties overeenstemt, heeft het Onze vol- «ledige instemming, dat de beide hoofdbeaturen overleg plegen om te zien, op welke wijze er met be houd van eigen werkwijze een ge regeld verband tuaachen beide orga- niaaties kan tot atand komen en Wq wenschen van harte, dat het congres Nijmegen den broederband tusschen St. Jozef Gezellen en Jonge Werkman zal bekrachtigen. Daarop aldus de minister heeft in derdaad de gemachtigde ontslag uit zijn functie verzocht, terwijl ook het advisee- rend college gemeend heeft glch solidair tg moeten verklaren en eveneens zijn functie ter beschikking te moeten stellen en iedere z verdere medewerking te weigeren. C In de kapel van Mét Groot Seminarie der Afrikaansche Missles te Hastings (Eng.) zijn do H.H. Wijdingen toegediend door Z. H. Exc. MllaUte°kl^n'tïydmgenE.E.H H. J. Gooien. P.aCnrts. O. Elben, 3. Gieeen, A. v. Hout, W. v. Hout, C. Hulsen, A. Juyn, M. Kleinhorst. J. Mc Cann, A.^Suykerbuyk, Th, Venhovens, 3. Visser. Kruinschering Mc, Evoy. Subdiaconaat: EXJLH. O. Hombergen. 8. Kerckhofs, F. Pas. Om half tien Woensdagochtend is de Toekan, als eerste vliegtuig in den nieuwen dienst op Stockholm, van Schiphol vertrokken. Te ruim vier uur landde de Toekan op het Nederlandsche Bisschoppen unaniem aan den algemeenen voorzitter van het verbond, den Zeereerw. Heer Rector I. H. van den Berg, te Utrecht, het hier volgende zeer paardeerende schrijven gezonden. doelde groep daar uitsluitend tegenwoordig was, om mede van hare trouw en aanhanke lijkheid aan ons Vorstenhuis te getuigen. De Kamer heeft verder nog besproken het wetsontwerp tot toelating van bezitters van het diploma H.BB. A (Utteralr-economlsch) tot de examens In de vereenlgde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbe geerte. Morgen wordt gestemd over In een nota van wijziging betreffende het Wetsontwerp, houdende* bepalingen, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van be- stuurdeng van motorrijtuigen, heeft de Regee ring de volgende wijziging akfigebracht .Artikel 1, eerste, lid onder a, wordt aldus gewijzigd, dat het komt te luiden als volgt: a. de tijden, waarop en gedurende, welke en de toestand waarin alle of bepaalde groepen van personen of leden dier groepen geen mo torrijtuigen mógen bestureibr Ter toelichting wordt t volgende opgemerkt: Teneinde het met de wet beoogde doel te bereiken, is het gewenscht dat nidt alleen regelen worden gesteld omtrent de tijden ge durende welke motorrijtuigen mogen worden bestuurd, maar ook omtrent den toestand, waarin ge bestuurder gedurende het besturen verkeert. ^Bepaaldelijk wordt hier gedacht aan het geval, dat oververmoeidheid den bestuur der niet tot behoorlijk besturen van het motor rijtuig in staat- A>u stellen. Een toestand van oververmoeidheid kan, maar behoeft niet ver band te houden met de bovenbedoelde tijden. ment-Tllanus (C.H.), om den overgangster mijn te laten eindigen niet op 1 September 1937 maar op 1 September 1938, waardoor wordt voorkomen, dat het volgende jaar opnieuw een verlengingsontwerp zou moeten worden inge- Cbend. Dan is nog besproken de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van J..L. van der Pas, gewezen onderwijzer te Haarljm, willen bevorderen, dal h wachtgeld wordt toegékend. Over een amendement-Tllanus, volgens het welk de Kamer er zich toe bepalen zal, den minister dank te brengen voor de verstrekte inlichtingen, zal morgen gestemd worden. Verscheidene leden verklaarden, zich ar te moeten vragen of thans ten opzichte van de NSB geen ongewenschte tegen stelling is ontstaan tusschen Nederland en Ned.-Indië, in verband met het ambtena renverbod, dat in Nederland bestaat. Men drong aan op een onderzoek naar den om vang van den aanhang der N.8.B. onder ambtenaren en officieren. Enkele leden verklaarden intusschen, zich in geenen deele met deszelfs strekking te kun nen vereenigen. Deze leden achtten de indiening van de on derhavige voordracht het noodlottige. *kiJ het rfhtuurlijke. gevolg van de hier te lande ge veerde partijpolitiek De voorgestelde regeling Is. naar hun mee ting, geheel gericht tegen een, in aanhang wassende, bevolkingsgroep, die’ wars is van de bovengeschetste praktijken, te weten de Na- tionaal-Socialistlsche Beweging in Nederland De minister merkte allereerst op dat onder scheiden moet worden tusschen eenerzijds de uitvoering van bepaalde door de Kroon of den minister genomen maatregelen, waarvoor de minister steeds een gemachtigde had aange wezen, en anderzijds de adviezen, welke den minister terzake van de uitvoerende werkzaam heden worden gegeven, door een adviseerend college. Dit adviseerend lichaam bestond pit vertegenwoordigers der verschillende zuivel- organisaties. De minister heeft voor een conflict tot voor kort geen aanleiding gezien. Waar het om gaat, aldus de minister, is het volgende: ,.Hoe langer de duur ia van de verschillende maatregelen, welke genomen moesten worden in het begin van 1932 en waarbij destijds, wat de verdeellng dei exportmogelijkheden betreft, bepaalde basis jaren werden gekozen, uiteraard liggende voor 1932, hoe grooter de moeilijkheden worden van de exporteurs. Voor de hieraan verbonden bezwaren heb ik gepoogd steeds een oplossing te vinden. Mogen wij u vragen, hoe dit systeem bij endere, belangen heeft uitgewerkt? Hierop kan de minister met veel genoegen antwoorden, dat hiermede zeer gunstige resul taten zijn bereikt Op het geheele gebied der invoercontingen- Ucrlng wordt het reeds sedert langen tijd toe- ja. het belang van den zuivelexport voorgestelde gepast, ik mag wel zeggen, dat de invoerhandel, welke toch ongetwijfeld van cte eontlngenteering niet steeds pleizier heeft beleefd, van het systeem der bijzondere invoervergunningen linnen het kader der contingenten Veel profijt heeft gehad. vliegveld van Stockholm. Na aankomst van de Toekan, even later ge volgd door een Sabena-vliegtuig, had een kleine plechtigheid plaats. Bovendien ontbreekt, dus betoogden deze leden voorts, aan dit wetsontwerp de ver- elschte materieele basis, omdat namelijk de voormalige weerafdeeüngen van de NJBÏB. vol strekt geen militaire formaties in den strikten :in des woords konden worden genoemd. Die korpsen toch zijn voornamelijk opgericht om ongunstige elementen uit de. door de NSB. belegde, vergaderingen te weren, elementen die iiiet zelden met knuppels gewapend, een ge regeld verloop dier bijeenkomsten trachten te beletten De leden, hier aan het woord, verwezen tot staving van hun betoog naar een opsomming van een 134-tal overvallen, in tal van plaat sen op aanhangers van de N BB gepleegd, uit welke opsomming, volgens hen, blijkt, dat de gewone politie niet in staat is hare bescher- mingstaak overal in voldoende mate te vervul len. Dat de NSB veeleer als vogelvrij wordt beschouwd reden te meer, waarom zjj op zelfbehoud bedacht moet zijn bewees, dus betoogden de hier aan het woord zijnde leden, het gebeurde op 25 Mei 1.1. voor het Koninklijk Paleis te Amsterdam, alwaar de politie een groote JFOtp aanhangers dier beweging op ge welddadige wijze uiteendreef, hoewel de be- In positief opzicht, omdat zij het taak en roeping van de overheid achtten, zooveel mo gelijk orde, rust en veiligheid binnen de lands grenzen te verzekeren, reden, waarom parti culieren zich huns inziens niet op dat gebied var. overheidszorg mogen begeven door de stichting van weerkorpsen, in negatief opzicht, cmdat de hier aan het woord lijnde leden van meening waren, dat de veiligheid van den Staat gevaar loopt, indien zoodanige korpsen worden in stand gehouden. De oprichting van het eene koens veroorzaakt indlrectelljk de stichting van het andere, hetgeen op den duur slechts tot burgeroorlog kan leiden, gelijk zulks- in Oostenrijk het geval is geweest. Mitsdien moet a priori van overheidswege krachtdadig de vorming van zulke korpsen werden tegengegaan. Deswege juichten deze leden toe. ctet dit wetsontwerp is ingediend. Wat betreft de er op geoefende critlek, zoo ontkenden zjj. dat de ontworpen regeling in wezen is gericht tegen de NS B. Daartegen over stelden zjj hun opvatting, dat die regeling uitsluitend het reeds door hen vermelde doel heeft: de handhaving van orde, rust en veilig heid in het rijksgebied. Intusschen achtten zij niet onmogelijk, dat het optreden van de N33. een aanleiding is geweest tot het indienen van dit wetsontwerp. Te meer betreurden deze leden, dat cMe Indie ning niet veel eerder was geschied, omdat als dan sterker nadruk was komen te liggen op het werkelijke, evengenoemde doel, dat de re geering terecht nastreeft. Met klem protes teerden zij dan ook tegen de door anderen ge wekte voorstelling, als zoude hier gehandeld zijn in opdracht van de politieke partijen. Ten slotte trok men, met de regeering, in twijfel, of inderdaad de weerafdeeüngen van de NSB slechts de taak van orde-oommissaris- stn plachten te vervullen. Deze apostel-taak heeft De Jonge Werkman op zich genomen, omdat zij goed heeft be grepen het woord van Quadrageslmo Anno: de eerste apostelen onder de arbeiders zullen de arbeiders zelf zijn. De 8t. Jozef-Gezelien Vereentging organi seert de jonge arbeiders in het Bisdom Haar lem en beoogt hefÏNJde doel: de godsdlenstig- zedelijke, de maatschappelijke en cultureels vorming van haar leden te behartigen. Wjj kennen van nabij den arbeid streven van de jeugd-standsorganisa tie Jonge Werkman, die voor de katholieke arbei ders een vormschool wil zijn,, waardoor zij godsèienstlg-zedelijk, maatschappelijk en cul tureel uitgroeien tot overtuigde katholieken en tot volwaardige arbeiders, waaraan Kerk en Staat en Maatschappij zoo groote behoefte hebben. Heel de organisatie ?H-de methodenzijn in gesteld op de verchrlstelijklng van het arbei- dersmidden, waarin de jonge arbeiders leven, wonen, werken, zich ontspannen. De organi satie staat daarom open voor alle katholieke jonge arbeiders, en de methode van kernvor ming in de massa wil geleidelijk de verchrlste lijklng van het milieu tot stand brengen. Zeereerw Heer: Het feit- dat het R.K. Verbond De Jong^ Werkman zijn eerste lustrum heeft voleindigd en daarom een grootsch opgezet congres gaat houden te Nijmegen, is de aanleiding tot—«Ut schrijven, waarin Wij enze waardeering wijlen doen blijken voor Uwe organisatie en tevens een opwekkend woord willen richten tot katholieke jonge arbeiders in Nederland. hetgweedsch hembloemen son,» stationschef bij de K. L. M. den heer Lindner welkom heette. Deze had als aardige attentie van den direoteur-generaal van de Zweedsche posterijen een brief medegebracht welke brief verpakt was in een postzak, dié de Zweedsche kleuren vertoonde. Het gezelschap gebruikte hierop de thee In het Schiphol-restaurant. Dank zjj de nieuwe verbinding der K.L.M. •net Stockholm is het mogelijk in één dag van Amsterdam naar Helsingfors te vliegen. Er is na mijn aanvankelijke Instructie lang- I durig overleg gepleegd en telkens meer uitge- I lekt, zoodot ik eindelijk aan deze vertraging leen einde heb moeten maken en de uitvoerende Woensdagmiddag is het eerste K. L. M.- toestel uit Liverpool vla Doncaster op Schip hol aangekomen. Aan boord van het toestel bevonden zich de mayor van Doncaster, de heer T. H. Jol-nson en de townclark, de heer W. Bagshaw met hun dames. Ook de directeur van de K. L. M. de heer H. Plesman, is met dit toestel uil Doncaster teruggekeerd. Het gezelschap is op Schiphol ontvangen door den heer Boogert, directeur van de „Han- delslnrichtingen” te Amsterdam, die de bezoe kers namens B. en W. met een kort woord wel kom heette. Het gezelschap gebruikte vervolgens de thee, die door het gemeentebestuur werd aangebo den. Daarna werd de Amsterdamsche lucht haven bezichtigd. Na zijn aankomst hadden wjj een kort on derhoud met den heer Plesman, die zich over de nieuwe route vla Doncaster zeer enthou siast uitliet. Doncester is zeer gunstig gelegen, zoo zeide hij. en men is daar zeer verheugd met de nieuwe luchtverbinding met bet con tinent. Liverpool wordt als luchthaven steeds be langrijken Ik voeg hieraan nog tqe, dat ik In het geheel niet begrijp, hoe de betrokkenen dezen stap tegenover hun organisaties kunnen verant woorden en wellicht daarom ook hun heil zoe ken in verdachtmakingen en laag bij de groïid- sche insinuaties. Was er nu, zoo vroegen wij den minister, geen andere uitweg inogelijk om aan deze moei lijkheden voor onzen export te ontkomen? Een keuze werd mij niet gelaten, antwobrdde minister Gelissen. Voor den gang van zaken bU den export behoeft dit m. 1. geen nadeellge ge volgen te. hebben. Mochten er moeilijkheden rijzen, welke aan bepaalde tegenwerking toe- gesëhreven moeten worden, dan Is de verant woordelijkheid daarvoor bij degenen, die dan toch veel moeite zullen hebben deze te dragen tegenover de belanghebbenden. Dus Uw Exc. zal nu de betrokken regelingen door andere laten uitvoeren en vreest daarvan geen moeilijkheden? Inderdaad, aldus de minister. Ik zal boven dien zoo spoedig mogelijk bevorderen, dat er voor het geheele zulvelcmnplex een regeling zal komen, waardoor aak andere kwesties, welke tot herhaalde twistpunten aanleiding ■toj een definitieve oplocslng komen. De treurige ervaring, opgedaan bij de samen werking met deze bestuurders der zu/velorgani- salles, is voor mij wel aanleiding mij voor de vergaande medewerking dezer heeren te Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amster dam is gistermiddag onder buitengewoon groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Th. M. Ketelaar, in leven lid der Tweede Kamer en van den Am- sterdamschen gemeenteraad Onder' de zeer velen, die in de aula van de begraafplaats bijeengekomen waren om aan den overledene de laatste eer te bewijzen, merkten we op de ministers Oud en SUngenberg. den commissaris der Koningin in Noord-Holland. jhr. mr. dr. A Röell, benevens leden en oud- leden van Ged. Staten, waarvan ook de heer Ketelaar lid is geweest Voorts den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt met de wet houders Kropman, De Miranda en Boekman, zoomede den gemeentesecretaris, mr. van Lier, Hierbij sloten zich aan de gemeenteraadsleden van alle partijen. Thl van oud-leden van den gemeenteraad waren mede aan wezig. Onder dezen waren de heeren H. J. den Hertog, mr. G. v. d. Bergh en Klaas de Vries. Vertegenwoordigd waren verder het hoofdbe stuur van den Vrijz.-Dem. Bond en de afdeeling Amsterdam van dien bond, tal van hoofdbe stuursleden van den Bond van Nederl. .Onder wijzers, waarvan de heer Ketelaar vele jaren desecretaris is geweest, zoomede bestuursleden -Kgn de afd. Amsterdam van dien bond. Het hMWbestuur van het Ned. Onderwijzers Ge nootschap was vertegenwoordigd door zijn voor zitter. Ook waren aanwezig leden van het be stuur van het Centraal Genootschap van Va cantiekolonies, van welke instelling de heer Ketelaar penningmeester was. Ten slotte merk ten we nog op den consul van Frankrijk, der. heer Judas. De voorzitter en het bureau van de Tweede Kamer waren wegens vergadering dezer Kamer verhinderd tegenwoordig te zijn Toen de kist met het stoffelijk overschot in de aula was geplaatst en onder een schat van bloemen was bedolven, trad allereerst naar voren mr. A. M. Joekes, die sprak namens de Kamerfractie en namens het hoofdbestuur van den V.-D. Bond Van zijn werk in de Kamer te, aldus spr., het belangrijkste zijn medewerking aan de Commlssie-Bosch voor de onderwjjspacificatle. Hij was met hart en ziel voorstander van het openhaar onderwijs, de volksschool moest het -centrale punt voor het volksonderwijs worden. Onder trompetgeschal van twee Zweedsche Kamer sprak hq niet veel, doch wan neer hjj het woord voerde, had hij ook de volle belangstelling van de aanwezigen. Bq zyn heengaan gaan onze gedachten uit Nadat de Ohrtetelijk-Htetorteche deskundige Van Boetaelaer van Dubbeldam een standpunt verdedigd had, hetwelk dat der Regeering niet dekte bij wil de instelling van gouvernemen ten en de aanstelling van gouverneurs in de buitengewesten pas, nadat eerst geleidelijk een behooriyke onderbouw zich ontwikkeld heeft hebben de liberaal Van Kempen en de anti-re- volutlonnair Van Dijk een verdediging van de ontwerpen geleverd. En dr. Ooiyn deed daarop in breeden stijl een antwoord aan de twijfelaars en tegenstanders klinken, hetwelk opnieuw ge tuigde van zyn groote kennis en ervaring van de Indische Zaken, doch dat b.v. den vrijzinnlg- democraat mr. Joekes, die zich het scherpst tegen het voorgestelde had verzet, toch niet vermocht te ovértuigen, dat de manier, waarop thans de bestuurshervorming wordt aangevat, de juiste is Dr. OOLIJN, die met een resumé van de historie van dit vraagstuk begon, stelde voor op, dat de bestuurshervorming altyd tweeërlei bedoeling heeft gehad. Men wilde de staatkun dige ontw.'kkeüng van de bevolking bevorderen door haar te doen deelnemen in de voorziening in belangen, welke zy overzien kan. En men wilde door decentralisatie van de bestuurszorg het centraal gouvernement geleldeiyk ontlasten van een deel zyner steeds in omvang toegeno men bemoeiingen. Op Java heeft men sedert 1928 met de daar doorgevoerde bestuurshervorming geen bevredi gende ervaring opgedaan. Eenerzijds was daar van de oorzaak, dat een centralistisch conser vatisme niet veel neiging had, om verschillen de onderdeden van de bestuurstaak op de res sorten af te wentelen, en de bedoeling van de wet elgeniyk saboteerde Anderszyds werkte daartoe mede, dat de flnancieele verhouding tusschen het land en de ressorten niet voldoen de was afgebakend. En tenslotte was er dan nog het feit, dat de bestuurshervorming beperkt was tot Java en Madoera, zoodat een centraal apparaat voor de Buitengewesten moest biyven gehandhaafd. Ook dit werkte een welslagen van de decentralisatie op Java en Madoera tegen en veroorzaakte allerlei wrijvingen en doublures. Naar aanleiding van het feit, dat het RJC. verbond .JJe Jonge Werkman" in dezen rijd z(jn eerste lustrum als nationale or ganisatie heeft voleindigd, naar aanleiding ook van het groote congres, dat dit jeugd werk den zestienden Augustus aanstaande op de H. Landstichting te Nymegen zal organlseeren een congres, waarop tien duizend jongemannen uit alle deelen van dr. H. Colijn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5