1 3tet u&Aaal Bondswedstrijden van den WUl D.H.G.B. te Beverwijk H Tuitneltje en Kruimeltje in het Kabouterland den „De Graal” bijeen te Haarlem 1 JONG LEVEN WINT DEN BISSCHOPSBEKER Tarief De onbekende Verloofde MAANDAG 6 JULI 1936 ver- Geen .groet zonder offert Het nieüwe openlucht-theater. te Oisterwijk Het West-Friesch Museum KWcMt vervolg® Plechtig Lof in de Kathedraal II DOOR LEMAIRE Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbert eprak over de toekomst der vrouwelyke jeugd beweging M. Vos kampioen Groote deelneming uil het geheele bisdom, maar minder goede organisatie SS, van vare per zü zü mjj haar angsten, haar hoop, haar vrees, alles door elkaar zei. Zij lachte en huilde, omhelsde mjj telkens weer en bracht mij in ver bazing door haar levendigheid, toen haar tranen gedroogd, wü alle vrees ter zijde stelden om ons enkel met de hoop bezig te houden. Ik ried haar aan Michel in het vertrouwen te nemen, maar daar wilde zü niet van hooren. Kto-D.H.Q.B; VO°‘ R.K. Rjjwielbond St. Christo- phorus wiw. den nieuwen rgine 4 bondsfeesten trokken kwamen twee ot- 1 geheim van Fran- Ilef- 3« W. de ik wegl t U zoo o Je M M. Ml M M Id- .00 hierin de groote Vrouw van Nazareth too ge trouw moge lijk na te volgen. bo- per |U. U. ea even over vieren de was het kerkgebouw terwijl of en er len M P- Francoise voelde zich zoo gelukkig dat eindelijk haar gemoed kon verlichten, dat Bü een groot stuk boom gekomen, hielden de wurmen stlL De wurmen hadden nu het grootste woord. Je moet den boom recht zetten, commandeerden ze en de kaboutertjes deden zulks. De wurmen zagen zwijgend toe en toen de boom heel stevig stond, waren ze tevreden. Dat moet ons huis worden, begon de wurmencommandant. Jullie zijn nog niet klaar. Nu moeten er gaten in gemaakt worden. En toen ze dat hoorden trokken de kaboutertjes een bedenkelijk gezicht. kg tm ld. st. ,.8t. naar r W. tvige nog n de op po- ■rbod larjl- I ge inder wtte :wal. talf- uw- ard- i.eo, Tö- 1.10. 3.50 ugge xna- ich- lan- roer. elen kal- per kal- *g- an- Jo- x Ion oor len tn- 41- 20 ld. en 23. .50 11- ag. a- 37« Oor per >nd ?en oor ent Jn- •n: .30. •60, >00 1.00 in- 125 boa 1.50, Wat moeten we voor jullie doen, vroeg Tulmeltje en daar begonnen de wurmen ineens door elkaar te roepen, dat ae een mooien boom gevonden hadden, dien ae best konden gebruiken en dat de kaboutertjes hen moesten helpen. Zeg maar waar we moeten zijn, zei Tulmeltje en daar ging de heele stoet over bloemen en dennenappels naar het bosch. Op het terrein Adrlchem aan den Hof- landerWèg te Beverwijk werd Zondag het bondsfeest 1936 vjm den Dioc. Haarlem- schen Gymnastlekbond gehouden, waarvan de organisatie In handen was van de R. K. Gymnastiekvereenlging 8.8.8„. ter gelegen heid vair haar tien-jarig bestaan. Maar daar de wurmen hen geholpen hadden, zouden ze er maar niets van zeggen. Ze boorden gaten in den boom, hingen vlaggetjes op. Tulmeltje moest een bord schrijven „Tehuis voor werkende wurmen" en nu pas waren de dieren tevreden. Nou kunnen we daar fijn in wonen, zeiden de wurmen en ze dank ten de kaboutertjes voor hun hulp. ering van het* ings- it. d dit oveel ge in het West-Friesche Museum te Hoorn 15 men gereed gekomen met Iets geheel nieuws, men heeft n.L een kamer Ingericht van het vroegere kantongerecht en aldaar een keurooi- lectle glaswerk geëxposeerd. Prachtige bokalen zijn er te bewonderen ter wijl de diverse glasveraierlngen bijzonder op vallen. Het West-Friesch Museum bezit vele waarde volle en interessante voorwerpen van kunst en nijverheid uit vroeger tijd. De genoemde glaswerk-collectle is inderdaad een mooie aanwinst. „Inderdaad dat zal niet grappig zijn! Maar mijn oom houdt veel van mijnheer Servolx. Zijn positie aan de fabriek Is prachtig. Als hij niet rijk is zal hU het worden.” .Maar moeder....” „Om haar te overreden, zullen wij zijn inge boren distinctie doen gelden. Wij zullen al onze welsprekendheid in het werk stellen. Wat mü be treft, ik vind hem om verliefd op te worden.” „Dat word je toch niet, hoop ik?” „Neen, dat is maar zoon vergelijking!” Ik voelde behoefte om ook te huilen en deze grief gaf mij er een welkome gelegenheid toe. ,Je bent wel gelukkig, Francoise, je hebt de gave der tranen. Je huilt als .je vader Je een milllonnalr aanbeveelt, je-hullt als tante je met een vicomte wil doen trouwen, je huilt als je denkt aan den man, die je liefde bezit, maar met dat al vertel je mü niets. Ik zou dus wel met je mee willen hullen, omdat je niet meer van mjj houdt, maar wat ik ook doe, de tranen blijven in dat hoekje van mijn oog verscholen.” ZIJ begon te lachen en dan vertrouwde zij mjj haar geheim toe. „Ja, ik bemin hem. Toen hü voor de eerste maal bjj ons aan huls kwam dacht Ik, zoo zou ik mtfn toekomstlgen echtgenoot wenschen en toen.... en toen. Je kent hem. hoe zou ik hem niet hebben kunnen beminnen!” wJe sprak er nooit over, Francoise.” „Ik durfde niet en daarbij vreesde ik jouw aandacht op hem te vestigen.... Wat was ik blij, toen Georges Peral je vroeg, maar welke teleurstelling, toen je hem afwees. Ik was zoo bang, dat het hem eenvoudig Zooais bü een jonge beweging altijd geschiedt, zjjn er groote moeilijkheden gerezen. Het werk was nog' niet altijd levensvatbaar en er moesten soms zware offers worden gebracht. Nog voor dat deze moeilijkheden alle geheel waren overwonnen, heeft God de ziel van onzen groe ten voorganger opgeroepen om in de bemel- acbe heerlijkheid de welverdiende rust te gaan genieten. Toen ik het bestuur van dit bisdom op mij heb genomen, was het mlfn eerste zorg zijn belangen toe te vertrouwen aan O. L. V. van O, Ik heb zoo n‘behoefte om te beminnen.... Wat er van komt, kan mij niet schelen, het is niet meer Georges, die mij zijn verrukking mededeelt voor het heerlijke natuurtooneel, dat wij aanschouwen, Ik luister naar hem met half gesloten oogen, verheugd, dat zijn gedachten zoo met de mjjne overeenstemmen. Zooais ik, bemint hij het lied der zee. de heerlijke geur van het zeewier, de pracht van de ondergaande zon. Evenals Ik zou hij dat uur exquis onder allen willen doen voortduren, zoo blijven leven in den stillen avondvrede. Het was mijn Robert, dien ik de hand drukte, toen wü zouden heengaan en zijn beeld, dat ik steun van den Blsschop zijn, doordat zjj on der leiding van dienzelfden Blsschop tot hoog- sten bloei zal komen. Monseigneur besloot zijn predikatie met den wensch, dat De Graal moge groeien in getal, maar vooral in innerlijke kracht. Aan het slot van zijn toespraak gaf de Bis-' schop aan alle aanwezigen den pauseljjken ze gen met vollen aflaat. drecht, 187pnt.; 8. 8t. Christophorus 3, Rot- 186 pnt.; 8. Sparta. Lisse. 17é% pnt.; *lt 3, Amsterdam, 173% pnt.; 11. en, 171% pnt.; 13. 8.8.8., Bever- een groote menigte van geloovlgen in de zij paden een staanplaats had gevonden. Bij het pontificale Lof werd de Blsschop geassisteerd door plebaan F. Fllbry en den directeur van de Graal, den zeereerw. zeergel. heer Aug. Vol- laerts. Onder leiding van mej. Bollinger zon gen de Graal-’eden zelf de gezangen van het Lof. uit ’s mans vestzakje kwartjes te voorschijn. „Dank u vriendelijk.’’ zeide Joris, knipte dan den mijnheer vlug af en zuchtte, toen hjj den Schot eindelijk zag geen. „Wordt beslist geen vaste klant,** mompelde hij voor zich heen. Jk zeg hem wel alles,” zei Ik. „O, jelui bent een paar oude kameraden, jelui begrijpt .elkaar als de zakkenrollers op de kermis, maar ik wil met niemand samenspan nen. Als Je mün geheim niet geraden had, zou ik ook verder gezwegen hebben.” Wat een geluk! Ik was de eenigste op de geheele wereld, die wist, dat Francoise, dat model van wüsheld en gezond verstand, verliefd aardige was geworden op een Ingenleurtje zonder for tuin! O, mün fantastische roman was tienmaal verstandiger dan die van mün bezadigde nicht! Was het daarom, dat ik mü zoo opgeruimd en Altüddurenden Büstand. Daarbü heb ik opheel bijzondere wüze aan het jeugdwerk gedacht, niet het minst aan het werk onder de vrouwe- lüke jeugd Ik ben er zeker van. dat in den korten tijd dat ik uw arbeid van nabü mocht gadeslaan, Maria u reeds den weg heeft gewezen, u zoo veel bereidwilligheid en goeden wil heeft ge schonken. dat de gerezen moeilijkheden, spoe diger dan we durfden hopen, konden worden opgelost. En dit geeft mü het vertrouwen, dat wü voortgaande op denzelfden weg, wat werd opgebouwd, zullen kunnen versterken. Gesterkt ook door den zegen van den Paus, dien HU in zün vaderlijke goedheid aan De Graal en de leidsters heeft willen geven, zien wij met vertrouwen de toekomst tegemoet. Zelfs na de zwarigheden, welke werden overwonnen, zal die niet zonder moeilijkheden zjjn. Wü be hoeven dan ook waarlük niet te verwachten, dat deze ooit geheel zullen verdwijnen. Een offer, dat moet worden gebracht, *s 'de dringende bezuiniging, waaraan ook de vrouwe- lüke jeugdbeweging niet kan ontkomen. Maar zal ook in minder mooie en minder talrijke huizen De Graal niet kunnen bloeien? Het uiterljjke ia bükomstlg. kan hoogstens een eer ste begin zijn om tot het waarlük innerlüke te komen. Het is als met een struik, die wordt gesnoeid. Een oogenblik lükt het, alsof het werk van jaren wordt vernield, maar ieder die vooruitziet, moet erkennen, dat het zoo beterts Volgens de wenschen van den Paus zal de vrouwelüke jeugdbeweging werken In het groote raam der Katholieke Actie, zal zü onder de leiding der geestelükheid, welke de H. Vader uitdrukkelijk bü dezen arbeid veronderstelt, de groote zorgen der kerkelüke overheid helpen verlichten, door op velerlei terrein het beste in mün herinnering meenam als een kostbare schat, Wü brachten eerst oom en mijnheer Bervotx naar het station, daarna vertrokken wü naar Saint- Fa vien. Francoise. stralend vap geluk, gat mü een knipoogje, dat heel veel wilde zeggen en dat ik aldus vertaalde: „Ik word bemind, hü heeft het mü gezegd, of doen begrijpen.' ik maakte de conclusie, dat „Jean” boe vaat hü ook be sloten >as om zün liefde te verbergen, zich had verraden door te welsprekende blikken. Mün glimlach gaf mün lief nichtje te kenden, dat ik in haar vreugde deelde, maar zonder verder iets te zeggen, verzonk ik in een zalige ver- doovlng. De zon wm ondergegaan, nog eenige lichte strepen bleven in de lucht achter, de groote lantaarns van onzen auto verjoegen de duis ternis voor ons uit en het was in een stroom van licht, dat ik mün droom meevoerde. Mün arme droom, hü Ring niet ver op dezen tochtOngeveer twaalf of vüftienhonderd meters van Fleurvllle verwijderd, bleef de auto opeens stilstaan. „Wat is er aan de hand?” vroeg tante vol strekt niet ongerust. Onze chauffeur en Michel onderzochten reeds dq machinerie. Jfu, wat Is er?” herhaalde tante na eenige minuten. ..Een panne, moeder!” „Nu. zoo laat op een eersamen wat mooisl” .rd- zer- rten. .i 1.4& I -46. 10. Pelops, Lündt wük, 186 pnt. Wedstrüd E. Adspiranten: 1. 8t. Christopho rus. Rotterdam, 314 pnt.; 3 8t. Maritius Vo lendam, 313K pnt.; 3. Spartaan 1. Rotterdam, 306% punt; 4. K. F. D„ Dordrecht, 204 pnt.; 5. Spartaan H, Rotterdam. 190%; 8. Jong Leven. Amsterdam 190 pnt.; 7. Wilskracht, Amster dam, 190 pnt.; 8. K. D O. I. Amsterdam, 186% pnt.; 9. Graaf Florte V. Den Haag. 186 pnt.; 10. Wilskracht 3. Amsterdam, 178 pnt.; 11. K.D. O. 2, Amsterdam, 161 pnt. Wedstrüd F I. Eigen gekozen werk heeren: 1. St. Christophorus, Rotterdam, 52% pnt.; 2. WUskracnt. Amsterdam, 47% nnt.- 3. Jong Le ven. 40% pnt Wedstrüd F 3. Eigen gekozen werk adspiran ten. St. Mauritius. Volendam, 41 pnt. Wedstrüd G. Elgengekozen werk adspiranten: 1. Wilskracht I, Amsterdam. 51% pnt.; 3. Wilskracht 3, Amsterdam, 41% pnt.- 3. Graaf Floris V, Den Haag, 33% pnt.; 4. St Mauritius, Volendam, 33 pnt. Keurwedstrljd: 1. M. Vos, Jong Leven, 32% pnt.; 1 en 3. L. van Velsen, Rafaül en Co mité, Winfried, 31 pnt.; 4. Wleffering, Rafaël, 30% pnt.; 5. en 6. A. de Lange. Jong Leven en Koster, Winfried, 30% pnt.; 7. H. v. Rün, Win fried. 30 pnt.; 8. C. Thüssen, Winfried, 28 pnt. Hlndemlswedstrüd senioren: 1. Neure, Mau ritius;- 3. Schenner D.O. K. idem junioren: 1. Kappendük Pelops; 3. K. Tol, Mauritius Marschwedstrüd: 1. Wilskracht, Amsterdam. 26 pnt.; 2. .Jong Leven, Amsterdam, 24 pnt.; 3. Winfried, Haarlem, 23 pnt.; 4. Wilskracht, Alphen aan dgn Rük, 22 pnt. ter op den drem pel van de deur teruggeroepen. Joris had zich bedacht. Mijnbeer.... münbeer....** riep de kapper, ,4k wil u dan voor de helft knippen, omdat u bet speciaal vraagt.... en omdat het vandaag zoo warm Is. Met een tevreden glimlach om zün mond keerde de münheer terug. Ging zwügend In den betreffenden knipstoel zitten. „Slechte tüden!” merkte hü vertrouwelük op. Meel slecht!” gaf Joris toe. .Je, je moet op de kleintjes passen tegenwoordig. Hoe wilt u geknipt worden?” „Kort, zoo kort u kunt! Lekker frleeh met den zomer!” „Meent u.... met de tondeuse?” „Precies. Drie millimeter. Dat is het kortste, geloof ik?’* „Zeer zeker, münhejr. Nóg korter zou ik u niet aanraden.” Joris kreeg de noodige Instrumenten, keek den haardos eens aan, nam dan de tondeuse en begon zwügend te knippen, precies zooais de zuinige Schot het zelf had voorgesteld: voor de helft. Dat wil zeggen: den geheelen linker kant knipte hü kort, drie millimeter; den rech terkant raakte hü niet aan, liet hü zooais die was. Toen nam hü zün slachtoffer voorzichtig de witte jas af, schudde die even uit en vroeg beleefd of münheer ook een friction wenschte. Meen.... neen.... neen.... natuurlük niet. Een beetje nat maken Is voldoende. Maar 'eerst den anderen kant.” Joris grünade, deed wat eau de cologne op ’smans overgebleven haar en zeide dan dat het klaar was en dat hü één kwartje kreeg. .Maar.... maar....** stamelde de zuinige Schot, terwül hü zich in den spiegel bekeek. „Ik heb precies gedaan zooais u dat étepach- te,” zei Joris dadeiük. ,Jk heb u voor de helft geknipt!** „Dat zie ik.” siste de ander, terwül een on- vriendelüke trek op zün gladgeschoren gezicht te prestoeren. In dien zin zal De Graal de verscheen. Toen greep hü zün hoed. v„n .aan Woanhnn —tin nn. „De andere helft raak ik elders wM kwüt,” verzekerde hü- „En.dat kwartje krügt u niet!” .ft z „O ho,” zei Joris. .Münheer, dat zou oplich ting zün. En....‘ inag ik u er even beleefd op attent maken, dat hier nogal veel straatjon gens in de buurt rondloopen?” Toen liet hü zün onwllllgen klant nog eens In een handspiegel küken. met gevolg dat deze toch even aarzelde. „Verder kan Ik u ook de verzekering geven,” vervolgde Joris, „dat. waar u ook heengaat, u overal het volle pond zult moeten betalen. Ik ben de eenige die voor één kwartje meer ook de andere helft knip?’ Toen keerde de münheer zich nüdlg om en bedacht hü zich. „Knip ook de andere helft,” commandeer de hü. „Heel graag, münheer, maar.... u had daar juist zulke onaangename plannen. Ik zag dan wel graag eerst mün geld. Twee kwartjes bü elkaar.” Diep Vroeg in den middag kwamen de deelneem sters in het groote veilinggebouw aan den Klei nen Houtweg büeen. Om drie uur werd 'n stoet geformeerd, die door de stad naar de Kathe draal trok, waar een pontificaal Lof zou wor den gehouden. Een vlotte, büna eindelgose zü. trek door de zomersehe straten. Kleurige uni formen en wapperende banieren, in kleuren en symbolen getuigend van de Katholieke idéalen, die „De Graal” steeds onvervaard heeft uit gezongen op de voorbüe feesten in het Stadion en die zü. stiller en onmerkbaar, heeft bewaard tn het intieme streven vah haar tallooze ‘Club huizen, in vergaderingen en bijeenkomsten, die haar consolideerden tot wat zü* nu is: één groote katholiekebeweging die slechts op aller medewerking wacht om waarlük algemeen te worden. Toen Monseigneur om Kathedraal binnentrad, büna geheel gevuld met Graal-leden, Onder het Lof hield Monseigneur een pre dikatie. waarin Hü op zün wüze de beteekems van deze feestelüke büeenkomst uiteenzette. De Blsschop sprak naar aanleiding van den tekst uit het Officie van O. L. Vrouw: „Sta mü toe U te prüzen. heilige Maagd; schenk mü kracht tegen uw vüanden.” Monseigneur herinnerde eraan, hoe 'de H. Kerk kort geleden het feest van O. L. Vrouw van Altüddurenden Büstand vierde, aan Wie hü het geheele bisdom op plechtige wüze heeft willen toewüden. De Moeder Gods zal ons lei den op den rechten weg, die ons zal voeren nzir haar Goddelüken Zoon. Om Haar voor deze leiding te danken, aldus sprak Mgr., is t vandaag een heel büzondere gelegenheid. Haar mooie oogen lazen in de müne en zagen daar, dat ik de waarheid achterhaald had. Zü verborg haar gelaat tegen mün schouder en kon niets anders zeggen dan: „Denlse.... Denise!” Zü klampte zich vast tegen mü aan, en eindelük kwam de reactie en begon zü Ve schreien. ..Francoise zoo verstandig, maar zoo ge veinsd.’' zei ik. „hoe te het mogelük, dat Je zoo iets voor mü geheim hebt gehouden! houdt dus niet van mü?” klant. Hü was glad-geschoren. Maar zün haren waren wat weelderig, bepaald ontzettend weel derig. Zoodat hü.'niet ten onrechte vermoed de. dat bet bezoek van zün cliënt die baren betrof. Gelük had hü- „Wilde graag geknipt worden!” zet de mün beer met het gladgeschoren gezicht. JAaar moet eerst eens weten, wat dat kost.’’ „Vüftig cent!” zei Joris beleefd. En zün aan staande klant trok een bedenkelük gezicht. .Hoort u eens!" zeide hü gemoedelük, „vüf tig oent is mü te veel. Kunt u bet niet wat bWUker doen?” Joris streek eens langs zün neus. „Vüftig cent te het gewone tarief,” zekerde hü. „Jaja, ja. dat kan wel. Maar luistert u nu eens even. U hebt vandaag toch niets te doen. Er komt natuurlük niemand om zich te laten knippen met dit heerlüke, weer. Wat u dus ook rekent... het 1* voor u zoo meegenomen. Ik zal u eerlük vertellen: daarom kom ik juist vandaag!" Peinzend staarde Joris den zuinigen Schot aan. „Wat wilde u nu eigenlijk?” vroeg hü toen. „Dat u het vandaagzoon büzondere dag.... voor de helft deedl” En Joris wikte en woog. Krabde zich eens achter het oor. Knikte dan van neen. Vond dat hü dit toch niet doen kon. „Tarief is tarief!” zeide hü vastbesloten. „En een. kwartje is een kwartje!" hield de zuinige Schot vol. ,.U wilt mü dus niet voor de helft knippen, vandaag?” antwoord- Toen ander en Maar ja, zucht naar adellijke titels aan den eenen kant, financieele voordeelen aan den anderen'hadden de geheele familie met blind heid geslagen, want münheer Servolx kon niet in aanmerking komen wat betreft adel of for tuin. Francoise beefde zoo erg, dat zü de bloemen, die wü geplukt hadden op het tapüt liet val len. Ik raapte ae haastig op en. zei: ,Kom. —wü gaan de bloemenmand vullen.” Ik bracht haar echter naar haar kamer, waarvan ik zorgvuldig de deur sloot. „Elfenu, Francoise, nu ga je mü alles ver in de bisschopsstad waren gisterenmiddag duizenden Graal-leden uit het geheele diocees büeengekomen om voor het eerst officieel ken nis te maken met Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huiberg, den opvolger van den onvergetelüken stichter van „De Graal”. Die stomme liefde vlak naast mü hulde mü in een geheimzinnige uitstraling en in die bedwelmende atmosfeer stelde ik mü voor den geest de jonge en krachtige gestalte van mün Robert. Het was alsof die oproeping een eigent '_j kracht bezat, want ik meende hem voor mü te zien met dat nieuwe gelaat?' glim lachend en zacht. Ik raadde zijn vurige ziel onder zün kalm ulterlük. ik hoorde hem mü zeggen: A*ün kleine met roeen gekroonde In wedsti den eersten deze nieuw Voor het eigen gekozen werk waren niet veel vereemglngen. De samenstelling was goed. Jong r Leven was niet gelukkig en Wilskracht was nóg g iets onregelmatig, zoodat 8t. Christophorus met den prijs ging strüken. Het keurwerk trok weer de volle aandacht. Het buitenwerk is anders voor de turners altüd een groote I^ndlcap. Gelukkig waren er dezen E keer ook vier opkomende krachten, die allen een goed figuur sloegen. Van de oude garde houdt alleen van Rün I den- strüd nog vol. Comaita gaat nog steeds vooruit. Zün lichaam heeft hü volkomen in zün e macht en de D. H. G. B. zal nog plezier van dezen turner beleven. Dezen keer werd het Vos I moellük gemaakt door L. V. Velzen van Rafaël, die voor de eerste -maal uitkwam. Jammer dat I zün paardwerk niet op peil stond. Wifferiug was niet tn vorm. Tenslotte vond de hindernisloop erg veel bü- I val, zoowel bü publiek als bü de deelnemers. I Na enkele demonstraties van pyramides reikte I de heer H Goris, voorzitter van den D.H.GB, de prüzen uit. De resultaten waren: Wedstrijd A: Vüfkamp in drie graden: 1. Jong - Leven, Amsterdam, 246% pnt.; 2. Winfried, I Haarlem, 347% pnt.; 3. St. Christophorus, Rot- i terdam, 228% pnt.; 4.'Wilskracht, Amsterdam,’ 325 pnt.; 5. St. Rafaël, Den Haag, 222 pnt. Wedstrüd B. Vüfkamp in twee graden: 1. i D. O. K., Delft, 217 pnt.; A. Jong Leven, Am- f sterdam, 213 pnt.: 3. Spartaan, Rotterdam, 212 I Pnt.; 4. St. Christophorus, Rotterdam, 212 pnt.; L 5. 8.8.8.. Beverwük, 205% pnt.; 6. Wilskracht, I Amsterdam 204% pnt.; 7. Wilskracht, Alpheu, 202 pnt.; 8. Pelops, Lünden, 197%'pnt.; 9. Spar- f ta. Llsse, 194 pnt.; 10. St. Mauritius, Volendam. 192% put11. K. D. O. I, Amsterdam, 187% pnt.; 12. K.F.D., Dordrecht, 183% pnt.; 13. K. D. O. 2; Amsterdam, 183% pnt. Wedstrüd C. Vüfkamp4h één graad: I. K.G.C. I Wervershoof, 218% pnt.; 2. Winfried, Haarlem, L_208%-pnt.; 3. Jong Leven, Amsterdam, 304 pnt.; 4. Wilskracht, Alphen. 189% pnt.; 5. Wils- I kracht, Amsterdam, 185% pnt. Wedstrüd D: Adspiranten: '1. 8t. Christo- ph rus 1, Rotterdam, 324 pat.; 2. Wilskracht 1, - Amsterdam, 211 pnt.; 3. Jong Leven, Amster dam, 194% pnt.; 4. K.D.O., Amsterdam. 194 pnt.; 5. Winfried, Haarlem, 192%..pnt.; 6. St. Rafaël, Den Haag, 193 pnt.; 7. K.F.D., Dor- R Over het geheel genomen mag dit feest zeker I geslaagd worden genoemd, waarbü het goede weer niet weinig .heeft bügedragen. Om negen uur reeds trokken de eerste tur- I ners het terrein op, maar door terrelnmoellük- L heden konden de wédstrüden eerst om kwart voor tien een aanvang nemen, terwül sommige I vereenlglngen bovendien niet op tüd waren. De medewerking was overigens goed en het I wisselen bü de toestellen ging vlot. De algemeene indruk is, dat het toestelwer- E, ken goed vooruit gaat. De afwerking was ver- 1 zorgd en er komen krachten, die een gevaar I gaan -worden voor de tegenwoordige favorie ten, Het aantal mislukte "oefeningen was ge- nng. De nieuwe proeven met den junlorenwed- strüd zün geslaagd en ér werden aardige rad- slagen en handstanden wtoond. De nieuwelingen op dé bondsfeesten trokken natuurlük de aandacht. K. G.C. uit Wervers- hoof sloeg een goed figuur. Als er zoo nog meer I vereenlglngen zün in Noord-Holland, moet hier I eens flink propaganda gemaakt worden. Het I roemruchte K.D.O. uit Amsterdam werd met f genoegën In Het oude milieu ontvangen, terwül g St. Rafaël uit Den Haag in de toekomst een geducht concurrent voor den blsschopsbeker zal worden. De strijd ging zooais verwacht was tusschen Jong Leven en Wtofried, dat den beker moest I verdedigen. Wilskracht wacht nog op- een ka meraad van Kleit voor den eersten graad. St. 8 Christophorus werd gehandicapt door een on- I gelukje bü den rejutok. Voor de derde maal heeft Jong Leven den beker meegenomen. De belde vorige keepen I werd de tropee verover In 1923 in Zoeter- woude en in 1934 in Amsterdam. Om een uur trok de groote marschwedstrijd door Beverwük en omstreeks twee uur, toen K de mlddagwedstrüden een aanvang gingen ne men, was er op het terrein flinke publieke be langstelling. Op de tribune zagen wü o. m. den hoogeerw. deken en verder den zeereerw. régent van de Blsschoppelüke Kweekschool, den ad- - junot-directeur van het mannelük jeugdwerk, rector van der Lugt en kapelaan Schretlen, oprichter en oud-adviseur van 8.8.8. Na de overhandiging van de bondsvlag wer- den de Wedstrijden van 's morgens voortgezet haaW- o Allereerst schetste de Blsschop de belang rijke plaats, welke de opvoeding der katholieke meisjes in den modernen zielzorg behoort in te nemen. Voor baar bestaan thans meer dan ooit groote gevaren, die slechts met de groot ste voorzichtigheid en buitengewone kracht overwonnen kunnen worden. Van de opvoeding van de jonge vrouw hangt de toekomst van onze katholieke huisgezinnen af. Zü zün de moeders van de tpekomst» die, zëhffi.lngesteld op'den nieuwen tüd. de Jeugd in deze moel- lüke omstandigheden sullen moeten leiden. Met groote dankbaarheid, aldus ging de Bls schop voort, gedenken wjj, hoe onze onverprte- Ujlce voorganger met zün scherpen enverzlenden blik den nadruk heeft gelegd op het Jeugdwerk en daarbü vooral aan het vrouwelüke jeugd werk een büzondere plaats heeft toebeueeld. Zün groote Ideaal, de jonge meisjes en vrou wen op te voeden tot christelüke moeders, heeft hü toevertrouwd aan de Vrouwen van Naza reth, die het als hun levenswerk beschouwen om Jean was.... ik noem Jean, als ik aan hem ctenk.... ik-kan je verklaren, dat Ik verscheidene dagen erg terneer geslagen waa” „Arme lieveling!" „Het is, omdat Ik niet eens weet, at hü mü bemint. Soms denk ik van wel, maar in plaats van mü daarover te verheugen, voorzie ik allerlei beswaren. Je kent mün ouders. Na voor mü een schitterend huwelük gedroomd te hebben, zou ik trouwen met een burgerman zonder for tuin. Kun Je je dat voorstellen. Denlse?” Zohdag. hield de R. K. Rüwielbond Christophorus” de Jaarlüksche bedevaart O. L. Vrouw ter Nood' te Heiloo. Uit alle deelen der provincie waren de deel nemers, ruim 1200, opgekomen onder leiding der afdelingsbesturen. Bü den aanvang der plechtige Hoogmis, die om 10.45 uur werd opgedragen, was het kerk gebouw tot in de uiterste hoeken gevuld. Deze plechtige Hoogmis werd opgedragen door den WelEerw. Pater de Vries met assistentie van de WelEerw. Heeren Schimmel als diaken en Schaeffer als subdiaken. De predicatie werd gehouden door den Wel Eerw. heer Schimmel. Om 1.45 uur werd het Plechtig Lof gehou den, gecelebreerd door den HoogEerw. Heer Deken Rengs met assistentie van de WelEerw. heeren Abeln en Roessen. Hierna vond de plechtige processie plaats, waarbü het Allerheiligste werd gedragen door Deken Rengs en geëscorteerd door de Verken ners en de ^Jonge Wachters der diverse atdee- lingen. Gekomen bü het misaltaar werd door deken Rengs op aandoenlüke wüze een openlüke aan bidding gehouden, welke besloten werd met den zegen met het Allerheiligste. Teruggekeerd In de kapel volgde nogmaals de zegen en werd door den weleerw. heer Schimmel een afscheidswoord gesproken. Zoowel des morgens als des middags werden de gezangen op kaprige .wüze uitgevoerd door kxxnangars uit de aldMitagen onder leiding van den dirigpnt, eten tewO^ertom. Het was voor alle deelnemers weer een on vergetelijke dag. Op verzoek van het HooMbestuur willen wü nog even wüzen op de bedevaart naar Dok- kum, die gehouden zal wórden op 15, 16 en 17 Augustus as. Deelnemers kunnen zich nog aan melden vóór 12 Juli a st bü het Hoofdbestuur. Voor de bedevaart naar Noordwük ia spoedi ge aanmelding zeer gewenscht. Bü den Bondsvoorzitter, den heer Nlele, Snaarmanslaan te Alkmaar, is terug te beko men een insigne, dat tüdens de bedevaart naar Heiloo is verloren. gelukkig gevoelde, nu het toise mü niet meer kwelde? De daaropvolgende Zondag blüft in mün ge dachte als een paradüselüke dag. Toen wü in Fleurvllle aankwamen, leek de zee een blauwe turkoois overdekt met een zilveren net, het vochtige zand schitterde als goud, de men- schen leken allen vroolük. Francoise had een zonnetje van geluk In de oogen, münheer Servolx had zün gewone deftigheid in Parüs achter gelaten. Ik bemerkte, dat hü dlkwüls met ontroering den blik vestigde op mün blozend nichtje, dat er mooier dan ooit uit zag. Zooais rij was ik er van overtuigd, dat haar liefde beantwoord werd. Maar ik begreep ook. dat hü de eerzucht van mün oom kende en dat hü zich niet zou declareeren. Indien Voorzienigheid hem niet te hulp kwam. Uit den grond van mün hart bad ik, dat de goddelijke Voorzienigheid een wonder zou wrochten, ik geloofde aan dat wonder. Het was dien dag zoo heerlük op het strand, waar wü na het diner ons in een groep verzameld hadden om naar het ondergaan der zon te küken. et was een warme zomerdag. De zon scheen fel, de wind schitterde door af wezigheid. Wie vrü was, zocht de zee op, of het boach. Niemand had lust in werken, niemand deed méér, dan bet hoog noodige. Zoo had kapper Joris niets te doen. Neen! Zün winkel liep men eenvoudig voorbü- Nie mand dacht er aan op zulk een heerlijken dag bü hem binnen te gaan. Behalve dan een en kele heer, die „vlug” even geschoren wilde worden. Dasr bleef het bü- Knlp-klanten geen één. Kapper Joris zuchtte. Hü stond aan de deur van zün kapperszaak, blazend en puffend. Keek naar de voorbügangers en vroeg zich af, ot nu niemand behoefte gevoelde om zün haren wat te laten kortwieken. Tot.... plotseling...,, een heer den weg overstek, recht op hem aan. en zwügend bü hem binnenwandelde. Joris hem dadelük na. Eindelük dan, einde lük had hü beet, eindelük kon hü wat verdie nen, hetwelk hü bijzonder toejuichte. Ja, hü kon best een paar dubbeltjes gebruiken. En hü vond, dat je de hitte alrijd minder voelde, als Je maar wst te doen had. Aandaclftig beschouwde hü Joris de niet, greep de i zün hoed, ging. Wend eeh- fee.... men leert gemakkelük. wat men heeft...." Ja, hü staat daar voor mü; o, wat is zün blik teeder om mün glimlach te beantwoor den.... maar hü wendt zich af, drukt de hand van tante en ik hoor Michel hem zegéen: „Wel, Georges, wat zeg je wel van zulk weer?" Marianne komt er aan, zü bloost hevig; hü houdt zich niet meer met mü bezig, maar Ik ben ontwaakt uit mün droom: Het was Geor ges. die veertien kilometers per fiets heeft af gelegd om de zon in de zee te zien neerdalen. Ik wilde mijzelf uitlachen, maar het deed mü Pün het levend evenbeeld van mün onbeken den verloofde naast een jong meisje te sten, dat alles in het werk stelde om hem te be hagen. Maar toen bü naar mü terug kwam, voelde ik de levensvreugde tot mü terug- keeren. H5 _l|2

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 3