S TA DSNIEUWS B Alkmaar, 8 Juli Kerkelijk leven De Zwïtsersche Bondsraad bijeen Do onbekende Vertoefde te WOENSDAG 8 JULI 1936 te Circus Strassburger Di Diveraen Een rijk en gevarieerd programma Bekendmaking Alkmaar, 7 Juli 193®. Hunt Strauburger met ztfn twaalf witte paarden HET NOODWEER OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Apothekerenachtdienel IN- EN UITVOER OVER JUNI MGR. H. LEVEN Zondag 19 Juli 1936 LAATSTE OVERSPANNING EEN NIEUWE SLAGERIJ Geslaagd MIDDENSTANDERS BIJEEN a Te weinig afstand bewaard Wat minder haast is goedkooper Britsch protest te Tokio Waterpolo Het Wit-Gele Kruis Aardbeving in Iran Een herdershond Meer vertrouwen in de toekomst is noodig De beatraffing der Italiaanache journaliaten BOOR LEMAIRE NEDERLANDSCHE MISSIE IN NOOD ALKMAARSCHE BEDEVAART NAAR HEILOO GEM. BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN K.R.O.-BESTUUR IN HET CIRCUS Voorloopig belaet met het bettmtr van het Apoatoliach Vicariaat op Timor Gem. Avondschool voor Lager Nijverheidsonderwijs te Alkmaar heft 1 dienst en te: Londe hem t i Zaken F ris va I presaii Gem. Radio-programme J o Donderdag Jzü bedrijfsleren. het nog t 16483.157 en de uitvoer t 106.923.913. Dinsdagmorgen ax. cal de laatste overspan - W.. wat ook HOOFDSTUK XIX was. Je was allen vóór mij vertrok- 1 Aan het bureau van politie zijn Inlichtingen te bekomen over een herdershond, die In de stad liep te dwalen. heeft het noodweer in Bergen en Heiloo, brap- klassieke ;de aan de Oem. Unlversltelt te Ie heer P. Reus, oud-leeraar aan »um, alhier, thans aan het RK Voorts wordt bevestigd, dat de ambassadeur geprotesteerd heeft tegen de arrestatie van een Indischen juwelier te Hslnklng (Mandsjoekwo) binnen het gebied van den Japanschen spoor weg, hetgeen in strijd Is met de exterritoriale rechten. Men gelooft aan den anderen kant, dat de regeering van Mandsjoekwo binnenkort de exterritoriale rechten sou willen opheffen. I ren, o den e Kacha TEHERAN, 7 JulL (D. N. B.) Verscheidene districten van Iran zijn gisterenavond door een hevige aardbeving geteisterd. Vooral de stad Banand bij Birjand werd zwaar getroffen. Hier werden 12 menschen gedood en meer dan 50 ge wond. staat toefd I bols* het s krenk niet TUdem ernstige ker Utw da In he haaldelijl hem niet ten indr buitenlax Ttjltae: list. Hij eenmaal brief ma hoe aangedaan deur. „Goeden In de Langestraat kwamen gisteravond twee wielrijders met elkander in botsing. De oorzaak hiervan was, dat de eene wielrijder den anderen bü het links passeeren te dicht naderde. Van een der rijwielen werd het voorwiel gedeelte lijk vernield. De schade werd onderling ge regeld. BAZEL, 7 Juli (DJiB.) Motte heeft beden in de sitting van den Bondsraad verslag uitgebracht over de jongste sitting van den Volkenbond, in het bijzonder over de op heffing der sancties. De Bondsraad sal in sljn sitting van Vrijdag een formeel besluit over de opheffing nemen. In de maand Juni legde de Wijkverpleegster 319 bezoeken af en wel 114 bezoeken bij leden van het A.A.ZA 146 bü leden van Het Wit- Gele Kruis. 15 bü stadspatiënten en 34 bij par ticulieren. De Wtjkkraamverpleegster verpleegde 17 pa tiënten, met totaal 270 bezoeken, benevens ver leende zij 3 maal assistentie bij den dokter. Wat betreft de ordeverstoring door de Ita- liaansche journalisten tijdens de rede, die de Negus voor den Volkenbond beeft gehouden, nam de Bondsraad er acte van, dat de jour nalisten Zwitserland thans verlaten hebben. Hun bestraffing zal waarschijnlijk geschieden in den vorm van een verbod om bet land bin nen te komen. Morgenmiddag ongeveer 5 uur opent de heer D. v. d. Wardt in het perceel Scharloo 6 een nieuwe slagerij. Het huis, waarin voorheen de schoenenzaak van den heer Bijl gevestigd was heeft een zeer groote verandering ondergaap. Er is een groote étalage gekomen en een geheel nieuwe pui, bekleed met donkere tegels. Inwen dig is de zaak, zooals het in een slagerij be hoort, geheel betegeld. De winkel is flink ruim en voldoet aan ai'e hygiënische eischen welke maar kunnen worden gesteld. Er is een groote electrlsche Frigldalre. waarin het vleesch op de juiste temperatuur kan worden bewaard hetgeeh vooral in den zomer een zaak van be lang is. De heer Wardt, die reeds eenige jaren een slagerij in de Snaarmanslaan had, legt zich toe op den verkoop van rund-, kalfs- en var- kensvleesch, alsmede op den verkoop van fijne vleesch waren. De verbouwing geschiedde door de gebroe- ders Ftikes; het eohllderwerk ls van den heer de Boer de electrlsche installatie van den beer Melman en het marmerwerk van de firma Swart, Ritaevoort. strand bleef tot het donker was en toen.... was het een beetje laat gewordbn.” ,JEn heb je er de voorkeur aan gegeven voor de sterren een serenade te spelen. Ik kon niet slapen, Georges, en het was zoo mooi! Ik heb den kunstenaar willen den, ik heb hem geaien en ben tevreden." „Is bet waar?" „Zeker. Ik wist niet, dat je soo goed viool kon spelen." „Ik speel niet altijd zoo goed, maar JU had het mij gevraagd. Als ik alleen ben of meen alleen te lijn, speel ik dit voor je." HU sprak die woorden heel zachtjes uit met een teedere stem en voor het eerst voelde ik mij ontroerd, zonder dat het beeld van Robert zich voor mün geest vertoonde. ,4e neemt dus je viool mee als je uitgaat?" vroeg ik lachend om mijn verwarring te ver bergen. „O, deze blijft hier. Ik speel alleen als ik alleen ben en gewoonlük hoort hier niemand m(j." Ik wilde niet laten merke ik was en wendde ml) naar nacht, Georges, morgen zien wfj elkaar weer." „Denise!” In de halve duisternis onderscheidde ik uit gestrekte handen on een verwrongen gelaat. „Denise!" herhaalde hü- Ik wachtte hijgend van verlangen de woorden te hoeren, die hü ging spreken. „Goeden nacht. Denise," zei hij kalm. Teleurgesteld en verbijsterd ging ik naar mün kamer en naar bed. gooder nangotoe wakker Voor het doctoraal examen In dé letteren, <ata' Amsterdam/ het RK. L; Gymnasium »S een wat - ----een fel licht, gevolgd door een echt knetterenden bezit social E werd van Tjjc vanke ■werd naar trad van d werd f Russi: voerdi naar f bü de LONDEN, 7 Juli (Reuter). Britacbe officleele kringen bevestigen, dat de Britscbe ambassa deur te Tokio, sir Robert Clive, bü de Japan- acbe regeering stappen beeft ondernomen naar aanleiding van de houding der Japansche amb tenaren te Peking tijdens het onderzoek, dat is ingesteld als gevolg van de tot Britacbe sol daten gerichte beschuldiging naar aanleiding van den dood van den Japanschen officier Sasaki. Een stap in de goede richting zou reeds zün, indien men zich in Nederland wat meer vertrou wen in de toekomst ging inprenten, zjjn geld minder krampachtig vasthield, en die aankoo- pen deed en die werkzaamheden liet verrichten, welke op een bepaald moment noodig sUn. Hier door zou meer geld In circulatie komen, waar van een leder, de fiscus incluis, profijt zou kun nen hebben. aan die woorden de stem van Georges Peral. Vroeger was het Robert, dien ik in hem zag, nu was het Georges, die tot mü de woorden sprak, die Robert tot mij richtte. En als wü elkaar dan ontmoetten, als hü de alledaagsche woorden sprak, na de woorden van teederbeid, die Ik in mün dipom had gehoord, dan voelde ik mfj smartelijk aangedaan. Op een morgen In Augustus zei Mlchel: ,Jk schrijf vandaag aan Robert, heb je ook een briefje voor hem?" Jk heb er geen gereed." „Je schrijft minder dikwijls. Hebben jelui ruzfe gemaakt?" „Wel neen, ik bemin hem meer dan ooit." Dat was geen leugen. Onmlddellük gii< ik naar de MblioCheek en schreef: „O, mün onbekende verloofde, weet jij, dat ik geer» gedachte meer heb, die niet vol is van jou? De ontdekkingsreis, die wU ondernomen hebben, heeft mfj naar een heerlijk land ge voerd. Ik heb met meeuw bekroonde bergen beklommen om lichtende horizonten te ont dekken, een land van schoonheid, waar de zon de roeen doet ontluiken en de gouden vruch ten ven een groote liefde koestert.... Ik heb uw verborgen waarde ontdekt, uw heldhaf tigheid, die u boog verheft boven de gewone De Kon. Ned. Middenstandsbond hield Dins dag te Delft zijn 33e Nationaal Middenstands- congres. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer E. G. Schürmann, op de vele moeilijkhe den, waarmede de middenstanders te kampen hebben. Men moet, aldus ging spr. dan verder, den toe stand helder onder het oog zien en begrijpen, dat ons land met zün door ZUn geografische lig ging zoo kwetsbaar transltoverkeer en bij m een- zUdigen export van t buitenland afhankelijk is en dat zü, die met de beste bedoelingen bezield, verbetering in den toestand van ons bedrijfsle ven willen brengen, met de feiten rekening moe ten houden en zich moeten onthouden van *t af leiden van de aandacht der hoofdzaak door holle phraaen, schoonklinkende plannen en leu zen, alsmede van louter afbrekende crltiek en demagogie. een personenauto. De personenauto geraakte beklemd tusechen het trottoir van de brug en een circuswagen, met het gevolg, dat het linke rechterspatbord van den auto zwaar werd beschadigd. Door de politie werd tegen den be stuurder van den personenauto proces-verbaal opgemaakt. Levend wezen of schim, naderde de kunste naar mü langzaam. Ik deed een pas vooruit, hem tegemoet, maar bleef toen staan, verbaasd, vreezend mü te bedriegen. Het was een onbe kende die voor mij stond. Noch Georges, noch zelfs Robert konden zulk een hartstochtelük gelaat, zulke vurige oogen bezitten, de trek ken verdwenen in een intensiviteit van uit drukking, die ik niet kende, zoo had ik zelfs In den droom den man niet gezien die voor mij stond. Eindelijk ae! hü: „Ben JU het Denise?" Ik herkende de stem van Georges. Ja, ik ben het" Nu verdween de halluci natie en Ik zag Georges voor mü. kalm, be daard, nauwelijks ontroerd. Jk heb je doen schrikken?" zei ik. „O neen, wel verrast Ik dacht, dat ik alleen in huis eras. Je was allen vóór mij vertrok ken." „De auto vertikte het verder te gaan dan een twaalfhonderd meter van hier en daarom zün wü te voet teruggaan. Maar Jü sou toch per flets naar huls terugkeeren?" Jöz avond was zoo mooi, dat ik op het Glstermrogen vond op den Kennemerzingel een aanrijding plaats. Twee circuswagens, ge trokken door een tractor, passeerden de bru" in den Kennemerslngel. Op dit moment werd de tractor met aanhangwagens Ingehaald door oa*lchtb*r* ™a®”. (Reprise) ih. dagen 7.30 uur. Alle B*°sooop Harmonie: ,Jk ben een M-r- met Donderdag, 7.30 uiïT ning van de nieuwe verkeersbrug over het Hol- landsch Diep bü Moerdük de werf van Penn en Bauduin te Dordrecht verlaten, om op de gebruikelijke wijze naar de plaats van bestem ming vervoerd te worden. De nachtdienst wordt in de week van 5 tot en met 11 Juli waargenomen door de apotheek van den heer H. O. F. Wanna, Ritsevoort 5. Het algeheel herstel der volkswelvaart zal zoo wel'in Nederland als in de omringende landen niet plotseling, maar geleidelijk moeten komen en ofschoon niet blind voor de nadeelige gevol gen en de ontwrichtende werking der ons door het buitenland opgedrongen crisismaatregelen, moeten wü toch vol vertrouwen in een betere toekomst voortbouwen op de thans wel geschok te maar toch nog altüd houvast biedende grond slagen van ons volksbestaan. Ten slotte wees spr. nog op het 50-jarig be staan van de standsorganlsatle van den Ned. Middenstand. Op het voortgezette congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Delft lichtte Mr. dr. E Tekenbroek te Wassenaar zijn prae-advies toe over prljshandhavlng bü merkartikelen. Na debat werd de volgende resolutie aange nomen: „Het congres, van oordeel, dat bü een merk artikel een vastgestelde detallverkoopprüs be hoort, welke In de praktijk moet kunnen wor den gehandhaafd ter voorkoming van onder- müning van de bestaansmogelükheld van het MUn onbekende verloofde, waarom heb ik je zoo laat gekend, nu je mü niet meer bemint, nu Ik bet geluk heb laten voorbijgaan, dat zich aan mü aanbood?....** De pen viel uit mün hand. Ue«* hsmel, w«t Gelijk bekend, is kort geleden in Neder- landsch-Indlë het eiland Timor afgescheiden van het apostolisch vicariaat van de Kleine Soenda-eilanden en tot een zelfstandig vica riaat verheven. Naar de Msb. meldt, is voorloopig tot aposto lisch administrator van dit nieuwe vicariaat benoemd Z. H. Exc. mgr. H. Leven S.Vh, apostolisch vicaris van de Kleine Soenda-eilan den. Wat *n haard van liefde was dat vreedzame Salnt-Flavien! De neiging van Franooise voor haar Jean werd van dag tot dag grooter; zü sprak er niet over, maar ik zag, dat zü voort durend aan hem dacht. Ik wilde haar niet storen in haar droomen, die beurtelings zalig of droevig waren, om mü beter in de müne te verdiejien. Wat ik nu gevoelde, was niet meer die eigenaardige, sentimenteele gril, die Ik vroeger aan Michel toevertrouwde, het was nu een diepe neiging, kostbaar en sterk. Mijn onbe kende verloofde had geheel bezit van mün hart genomen en ik zocht hem onophoudelUk in zün levend evenbeeld, Georges Peral, want hun Rijnland ontvangen, steeds duidelijker gewor den: dezelfde gestalte, hetzelfde gelaat, dezelfde kalme manieren, dezelfde neigingen voor kunst en letterkunde.... maar Robert mü zulke Ueve woorden te zeggen en Georges .zweeg. Opdat de gelijkenis volkomen mocht zün. De Missionarissen van het H. Hart verzoeken ons het volgende op te nemen: Voor het geestelijk heil der arme bewonen I van NJeuw Guinea zwoegen reeds 30 jaren ome missionarissen. Verschillenden hunner werden koninklijk onderscheiden. Duizenden koppen snellers mochten zü ’t geluk brengen van het Christendom. De besten van ons volk offerden zich op voor onze armste landgenooten ginds. Helaas, deze geestelijke expeditie wordt met den ondergang bedreigd. Door inkrimping der subsidie voor de scholen en door den nood der tüden dreigt dat heldenwerk verloren te gaan. Z.H.E. Mgr. Aerts, de Blsschop van dese Nederlandsche Missie schreef onlangs: „Wü zitten jdair ook diep in den put, wegens gebrek aan geldelüke middelen. We 1 hebben 235 goeroe’s, waarvan er een 15C ge heel en al ten laste komen van de missle- kas* I Niet geroorl een a< De po moe ter klaarw i buitenf de con (door t f_was LI gastrol E De Ru oorlogs E niet in I Italiaai I schors reldoor L tweedei De a 1 oorlogs: E den ovi r.' wat in M ergste r verkeen tout” E en rots' F De punt, d I dag gro r' met gee 1 Toen d Duitschi lo, waai i werden I recht li die allee Tsjitseri midden 1 Wirth, c meer hl minister slissing. gen per de „twe der Eur hadden middellij nauwere kelükhei Gelukl tenlands tig geMe orlënteei dit was verborge woede-ai Duitsche het void heeft er crisis toi wederzüc U dan v In de logsche j Tsjitserü passief, ging uit vendom Blükens mededeellng van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer (zonder goud en zilver) over Juni 1936 f77 mlllioen m. f76 milt). De waarde van den uitvoer beliep over Juni f 53 mlllioen (evenals v. m.). Het percentage van den invoer, gedekt dooe uitvoer, bedroeg over Juli 68.9 (v. m. 66.3). De invoer van goud en zilver in Juni beliep ease -a_ - De circusvoorstelling van gisteravond werd bfjgewoond door een deputatie van het bestuur van den Katholieken Radio Omroep, bestaan de uit den W. E. Pater J. Dito O.P. en den heer Op Zondag 19 Juli as. sal de 26e officieels f Paul Speet. Gelük men weet, zal de KRO. op een der komende dagen een reportage van dit circus uitzenden. verlangde ik er vurig naar, dat Georges mij over liefde sprak. HU zei echter niets, misschien beminde hü mü niet meer. Toch had hU mü dit te kennen gegeven, dien dag in het Rozen park.... Nu ik zUn geestelijke waarde er kende, gaf ik met het schaamrood op de wan gen toe, dat men zoo'n pretendent niet afwüst zooals ik gedaan had en dat hü alle reden had om mü niet te betreuren. Beminde hü mü nog? Die vraag was een kwelling geworden en verjoeg dikwijls de ge dachte aan Robert. Als ik mü voor den geest haalde het hartstochtelük gelaat, flauw onder scheiden in. het sterrenlicht, dien onvergete- hjken nacht, voelde ik een golf van geluk en dan, als hü bü ons was. met zün kalmen glimlach, zoo meester van zichzelf, dan be sloot ik daaruit: Hü bemint mü niet meer! Ik nam dan de brieven van mün Robert ter hand om er de teedere woorden te vinden, waarnaar ik hongerde en dorstte. Hü schreef mU: .MUn koninginnetje, tot nu toe heb ik je mü» ziel niet getoond; de woorefen, die ik zou wil len spreken als ik je beeld voor mUn geest haal, verstüven op mün lippen, nu ik ze moet neerschrüvende muur la weer gerezen tus- schen je oogen en mün hart, mün hart zoo vol gelUkenis was mü in de laatste brieven, uit het ^van je. Kun je raden, wat ik niet kan zeg- bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Hei loo, uitgaande van de Broederschap in de St. Joeephkerk, gehouden worden. Evenals verleden jaar zal de reis gemaakt worden per electrlschen trein. Door het beetuur der Broederschap zün reeds de noodige be sprekingen gevoerd cn het ligt in de bedoeling dat de Pelgrims omstreeks kwart vóór tien zullen vertrekken. Evenals verleden jaar zal de directie der Ned. Spoorwegen voor een uit stekende regeling zorg dragen. Na aankomst te Heiloo zal In de groote be- devaartskapel een plechtige Hoogmis worden opgedragen voor de leden der Broederschap. Na eenlgen vrUen tüd zal dan om één uur een plechtig Lof met groote Sacramentsprocessie worden gehouden met predikatie bU het rust- altaar. Omstreeks drie uur in den namiddag sullen de pelgrims wederom te Alkmaar terug sün. Aan deze bedevaart zal in de St. Josephkerk een plechtig triduum van voorbereiding gehou den worden, dat Donderdagavond 16 Juli om 7 uur zal worden geopend. De predikaties van het triduum en ook die te Heiloo zullen worden gehouden door den Weleerw. Pater Augustinus Strübosch OJ*., kapelaan te Leeuwarden en oud-kapelaan der St. Joeephkerk. Moge ook dit triduum ertoe medewerken, dat de Katholieken van Alkmaar in een zoo groot mogelük aantal de bedevaart sullen medema- ken. De algemeene intentie van deze bedevaart I is: „Door Maria’s voorspraak te verkrügen ver- I dieping van het godsdienstig leven.” heb ik daar geschreven! Ben ik gek geworden? Ik krijg den indruk van een catastrophe in mün leven, van iets, dat niet te herstellen is. Mün hoofd doet Pün. ik verberg mün gezicht in de bevende handen, ik durf niet in mü® ziel lezen, ik ben bang voor hetgeen ik daar zal zien..., Hoe is het mogelük! Wat root schepsel ben ik dan toch? Tranen overstroomden mün gelaat. Maar gaven geen verlichting aan mün.. gemoed. „Denise, Denise!" Dat was tante, die onder de vensters van de bibliotheek voorbükwam. zü roept weer: „Denise, ben Je daar? Och, wil Je even mün blauwe zijde opzoeken, die ik in dsn salon heb laten liggen?” .Jtadelük, tante!" Als zü maar niet ziet, boe verward ik ben, als niets mü maar ver raadt! Als een slaapwandelaarster ga ik naar den I salon. Maar die züde la niet te vinden! in de werktafel, niet In het werkmand, O, mün hoofd! Daar ligt bet strengetje voor mü! „Ziedaar, tante Madeleine, ik kon het zoo gauw niet vinden/’ Ik hol terug naar de lessenaar,'waar ik heb zitten schrijven. Wat is er gebeflrd gedurende mün korte afwezigheid? Mün begonnen brief 1» er niet meer. Verblindt mü dezelfde verbij stering. die ik zooeven ondervond, toen ik ós züde van tante zocht? Koortsachtig bevead soek ik zonder brief te vinden, die mün rer- schrlkkelük geheim bevat.... Wie heeft dien ge* stoten? Wat heeft men er er mee gedaan? «Boadt vervolgd) Terrein Heilooërdük: Circus Strassbun, Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Aanvang uur. tuurlük werd door de 8 acrobaten duidelük ge demonstreerd, dat men ook heel goed op één wiel kan rijden, zelfs wanneer het zadel eenige meters van den grond af is. Een klassiek stukje circuskunst werd ver toond door mejuffrouw Regine Strassburger, die eenige zeer knappe staaltjes van hoogeschoolrü- kunet liet zien. Haar prachtig paard bleek een volleerd danser te zün, die verschillende oude en moderne dansen kende en uitvoerde. Dario en Bario en Oo. bleken een stelletje clowns te zün van het oude slag. Hun dwaas heden en zotternüen deden allen gieren van het lachen en vooral de geschiedenis met de eieren, waarvan we hier niets zullen vertellen, teneinde de verrassing, die er in verborgen zit niet te ver raden, deed den lach daveren door de groote tent. Olifanten zün schrandere dieren en daarom is het mogelük hun allerlei kunstjes bü te bren gen. Daardoor is het ook moeilük op dit gebied met iets nieuws voor den dag te komen. Hier echter zag men toch weer iets, wat men van te voren niet zag. De vier kolossale olifanten van dit circus traden op als clowns, maakten hoog standen en tenslotte bleek er een zoo ver te zün, dat hü op een poot kon balanceeren. Aan het slot van de voorstelling verscheen de heer Strassburger nog eens in den grooten cirkel, dezen keer vergezeld van ongeveer50 dieren, zooals paarden, kameelen, buffels, lama’s, po ny's en olifanten. Het was 'n slotaptheose, het grootsche en keurige programma waardig. Zoo was dan het einde van de voorstelling ge- Jcomen. Allen gingen voldaan naar huis, omdat men iets had gezien, dat werkelük de moeite waard bleek te zün. Men had waar voor z’n geld gehad. We gelooven dan ook vast dat het het circus Strassburger ook dc komende voorstellingen niet aan de noodige belangstelling zal ontbreken. Het programma kan door iedereen gezien worden. Dé directeur van het Gem. Bureau Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 8 Juli t/m. Dinsdag 14 Juli 1936 de volgende kleuren bons geldig zün: Gehaktbonnengeel met roode streep.' Boterbonnen: witte kleur. De Directeur voornoemd. y. d. HEUVEL 'gen? Vandaag lüd ik te zeer.... Zie mü aan, mün lief koninginnetje, ik heb behoefte om mün oogen in de Jouwe te doen verzinken Ik zocht de eenzaamheid op om mü *e ver diepen indie liefkoozende zoetheid, maar vreemd geval: mün droom verpiaatete rich, ik leende De gisteren gespeelde wedstrüden in Pesie’s Natuurbad voor de competitie van den K. N. Z. B., hebben de „Ratten" laten zien, dat ze nog wel Iets konden. D. A. W. I—H. Z. V. I: 4—1. D. A. W. Ill—Neptunus III: 4—2. D. A. W. n—De Ham: 0—1. Na de heeren kwamen de dames te water om den strijd aan te binden tegen de Water lelie. De Waterlelie was een te zwakke partü voor de vlugge dames van D wel uit de cüfers blükt: Competitie dames N. Holl Waterlelie: 8—0. Lün 1 Hilversum I Lün 2 Hilversum n Lün 3 Keulen -8.00—8.45; Normandië 8 45- 10.05; Keulen 10.05—11.20; Parüs R. 1120—1301; Brussel VI. 13.05—1440; Keulen 14.20—U.»- Dioltwich 15.20—16.10; Parüs R. 16.10—1740- Brussel VI. 17.20—19.05; Keulen 19.05—219|’ Parüs R. 21.05—23 06; Berlün 23.05—24. Lün 4 Brussel VI. 8.00—9.20; Parüs R 940- 10.35; Lond. Reg 10.35—11.25; Droltwich 114$_ 15.20; Lond. Reg. 15.20—1745; Droitwich 1735- 18.20; Luxemburg 18.2018.50; Droitwich I860— 2150; Lond. Reg. 2150—2250; Droitwich 225» te maken. In mün wit bedje onder de witte lakens gedoken, riep ik tevergeefs den slaap, die mü ontvlood. Mün hart deed mü pün, het leek te groot voor mün borst. Om 'het te ver lichten huilde ik langen tüd, stille tranen, tranen van vreugde en verdriet. Wat had ik toch gehoopt, dat het stllzwü- gen van Georges mü den volgenden dag zoo droevig maakte? Was dan alles maar een droom geweest? Burgemeester en Wethouders van Alkmaar roepen sollicitanten op naar de betrekkingen van leeraren aan bovengenoemde aphool in de hierna genoemde vakken voor een nader te be palen getal lessen (van 50 minuten) per week, wtouwoor bü voorkeur in aanmerking komen bezitters van wettelljke bevoegdheid voor het betreffende vak: a. bouwkunde en bouwkundig teekenên; b. werktuigkundig en smidsteekenen; c. electro-technlek en electro-technisch tee- kenen d. hand- en decoratief teekenen; e. natuurkunde; f. stoomwerktuigkunde en motorenkennis; g. wiskunde. Cursusduur 1 October31 Maart. Salaris volgens Rüksregeling (le klasse). De directeur verstrekt gaarne inlichtingen. Solilcltatie-stukken (adres ongezegeld) in te zenden aan het gemeentebestuur vóór of op 15 Juli aa. Alkmaar, 8 Juli 1936. Burgemeester en Wethouders voomoemd. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. bonafide mlddenstandsbedrijf. noodigt het hoofdbestuur uit, gehoord den bondsraad, met inachtneming van het algemeen belang, de totstandkoming dier maatregelen te bevorde ren. welke tot een spoedige verbetering van den bestaanden, onhoudbaren toestand kunnen lelden.” Tot besluit van den eersten congresdag hield de heer F. L. v. d. Leeuw, directeur van het bondsbureau, een inleiding over organisatie en publiekrechtelüke vertegenwoordiging van het a Wie verwacht mocht hebben, dat de belang stelling dezen keer jtoot een circusvoorstelling niet zoo groot zou zün als vroeger, omdat de tüdsomstandlgheden nog Ongunstiger zün ge worden en bovendien het weer althans gis teravond slecht en de afstand tusachen stad en circus groot was. heeft deze verwachting niet bewaarheid zien worden. Reeds, lang voor den aanvangstüd was het in de omgeving van den Hellcoërdük ongekend druk; eensdeels werd deze drukte veroorzaakt door de altüd aanwezige nieuwsgierigen en anderdeels door de velen, die nog een toegangs bewijs wilden bemachtigen. Dit laatste is niet teveel gezegd, want inderdaad moest een entrée- biljet bemachtigd worden, zoo groot was de animo voor de eerste voorstelling. De groote tent, waarin vele duizenden een plaats kunnen vinden, was dan ook. op een paar honderd plaatsen na. uitverkocht. Merkwaardigerwijs was het juist de staanplaatsen-rang. die open plekken vertoonde. De duizenden, die gisteravond aanwezig wa ren. hebben volop kunnen genieten van echte, ouderwetsche maar dan op moderne leest geschoeide circuskunst. De wonder! üke staaltjes van dressuurkunst met leeuwen, tü- gers, beren en olifanten en niet in het minst met de edele paarden, hebben hen geboeid; de üzingwekkende toeren van de trapeze-menschen en de acrobaten op den beganen grond, heb ben hun renuwen tot het uiterste gespannen, terwül de dwaze clowns op z’n tüd weer voor J Zóó erg' als het In andere gedeelten onzer provincie geweest is. wUs bet hier wel niet, maar toch mag men ook hier spreken van een ernstig, en vooral, langdurig onweer. Het begon omstreeks half één al, na morgen van onuitstaanbare broeihitte. Na rommelen in de verte, kwam plotseling slag. Hierna bleef het gestadig aan, tot na vier uur, onweeren, terwül enkele uren lang water naar beneden stroomde. Gelukkig bleven ernstige ongelukken in de stad uit, al zal menigeen wel wat last van het water hebben gehad. Zooals wü elders in dit nummer berichten, dfhge^Sig, os. te veroorzaakt^ de noodige ontspanning zorgden. Alles opnemen wat geboden werd en nog geboden zal worden, is een büna niet te ver vullen opgaaf, maar om niemand te kort te doen, sullen we trachten een overzicht te geven van hetgaaiMeate zien ia, zü het ook, dat we daarbÜ kortheid' moeten betrachten. Het eerst dan trad de dresseur Court op met •en gemengd roofdlerennummer. Leeuwen, tügers, zwarte- en Ijsberen, en hyena’s ver toonden gezamenlük hun velerlei kunsten, tot groote bewondering van ieder. Veel is op dit gebied vertoond, maar een nummer met zoo'n gemengd roof dieren-gezelschap is toch een zeldzaamheid. Geen wonder, dat aan het slot van dit nummer een ovatie gebracht werd aan den beheerscher van al deze dieren, den tem mer. De twee Staldys vertoonden verbazingwek kende toe ren aan de luchttrapeze. waardoor menigeen in een ietwat angstige spanning werd gebracht. Den bewonderend applaus was dan ook het loon voor het kranige werk. Veel, succes had eveneens de exotische dres suurkunst met kameelen. Kameelen zün zelfs in een clrcusprogramma een zeldzaam verschün- zel. Niettemin bleken ook deze ..schepen der woestün” zeer geschikt voor een optreden in een circus. De gebroeders Kuens bleken een paar vroo- lüke en eigenaardige voetballers te zün. Ze haalden allerlei gewaagde streken uit, waar door menige angstige ziel zich het' hart in de keel heeft voelen kloppen. Noem het maar iets gewoons, dat twee menschen met de hoof den op elkaar gaan staan en tusschen die hoof den nog een voetbal geklemd houden, of dat een man een ongeveer acht meter lange stok op zün schouder balanceert in welken stok de ander, negen meter boven den beganen grond allerlei acrobatische toeren uit haalt. Hierna kregen de toeschouwers een prach tige dressuurvertooning toet paarden te zien, uitgevoerd door Hans Strassburger. Op het ge- b:ea van paarclendressuur is er al veel te zien geweest, maar het ia een feit, dat Btrassbur- gtr nog altüd den toon aangeeft. Ook nu weer zag men buitengewoon knappe dingen met Shetlandsche pony's, tüger Schecken en witte Lippizaners. alsmede nog verschillende andere paarden. Het was een waarlük grootsch schouw spel, waardoor het oog ten zeerste werd be koord. Grappig was de tegenstelling tusachen een zeer kleinen pony en een Belgischen hengst van zeer groote afmetingen, niet ten onrechte droegen zü de namen .Minimum” en .Maxi mum". Verbazing verwekten ook de 5 Marywards met hun fameuse sprongen op de wipplank. Vooral de viervoudige doodensprong was een sensatie van groot formaat. Geen wonder, dat het applaus ook voor dit nummer daverend WM. Ramon Prieto besloot met zün weerspannl- gen muilezel het eerste deel van het program ma. Een ieder, die 21 jaar was en het risico vzn gescheurde kleeren en gebroken armen of beenen op zich nam, mocht probeeren dezen muilezel te bereiden. Het spreekt vanzelf, dat niemand er op een redelüke manier in slaagde aan deze opgaaf te voldoen, met het gevolg, dat het publiek zich zeer amuseerde. Na de pauze vertoonden de vier Amadorls in de nok van het circus hun Ijzingwekkende toeren. Slingerend van de eene trapeze naar andere ontlokten zü menigen kreet van ver bazing en algemeen was de schrik, toen het vrouwelük lid van dit gezelschap bü een reu zenzwaai door de lucht de handen van haar partner niet kon bereiken, waardoor zü naar beneden stortte. Gelukkig deed het valnet z'n werk, waardoor het incident geen beteekenis had. Dat de artiste, toen bü een herhaling de moeilüke toer wel gelukte, een daverend ap plaus kreeg, laat rich denken. De 8 Reading vormden een fietsende acroba tenfamilie, die inderdaad uitermate acrobatische kunsten op hun fietsen verrichtten. Vooral een der dames' bleek een specialiste op de twee wie len en vertoonde een aantal verbazingwekkende handigheden, die een rasechten Alkmaarschen fietsjongen racend jaloerse!» zouden maken. Na- Wat Ie een goeroe? Het is de wegbereider van den missionaril. De missionaris komt en jyiat, want andere dor pen trachten hem, maar de goeroe blüft Hü brengt de jeugd wat orde en beschaving bü. Hü geeft onderwüs, hü leert den kinderen de waarde van het leven, de goedheid van God. De goeroe tracht langzaamaan ook de ouderen te winnen voor Christendom en beschaving. En dat alles dlkwüls ten koste van syoote offers. Eens gaf een dier helden zün leven voor de goede zaak.... Missionarissen zün het met de blanke missionarissen, prachtkerels, die ge heel alleen te midden van koppensnellers en andere stammen hun heerlijk werk verrichten. Voor hun levensonderhoud ontvangen dese apostelen een bescheiden salaris van f 12 WC f 15 per maand. Is er een goeroe in een dorp, een schooltje, dan is of dan komt er Gods dienstzin en beschaving. Had de Blsschop geld, voor een klein bedrag (gemiddeld f 175 per jaar) zou een goeroe kunnen worden aangesteld, zou een dorp Christus kunnen leeren kennen. Zooveel dor pen vragen er om, maar er is geen geld. T« leed van den Blsschop en zijn missionarissen moesten 30 goeroe’s worden ontslagen. 30 schooltjes gesloten, in plaats van nieuwe ie kunnen openen. De Blsschop is er van overtuigd: Nederland zal helpen. Allereerst vrapen wü u te bidden voor dooe missie en deze actie. Dan, dat u over desen missienood zult spreken met uw vrienden en kennissen. Maar vooral, schenkt uw persoonlijke bü- drage, al is zü nog zoo klein, naar uw finan cieel kunnen en naar de ingeving van uw hart. Het gironummer van het Missiehuis Tilbuif is: 58775. Wü zullen gaarne uw gave doorzenden. V wilt wel zoo goed zün, even de bestemming van uw zending aan te geven: „Voor de redding na Nieuw-Gulnea.” overl het Ts. geh& borer

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 10