ONS BLAD Een zwaar onweer woedde boven geheel Nederland De terugkeer Greiser Het nieuws van heden van VIJF PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD VERZET IN ABESSINIË Desertie in het De conferentie te leger van Kanton Montreux Baar-Barenfels naar Boedapest DE BAROMETER Zuiveringsactie in Palestina Tsjitsjerin over leden JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS o te 1 Een officieel* bevestiging Letter uit Genève terug 40 wagens hooi verbrand Nog meer slachtoffers Aartsbisschop van Bliksem slaat in teerton (Zie verder elders dit nummer) Militairen door het hemel vuur verrast Op vele plaatsen groote schade aangericht Zware regenval te Eindhoven De relletjes in de Champs Elysées Pantserauto’s, tanks en vliegtuigen namen deel aan de expeditie Spoedig reeds na zyn aankomst vergaderde de Senaat van Danzig DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hevige gevechten in Spanje W R Boerderyen in vlammen De Engelsche voorstellen zyn in studie genomen Maatregelen tegen de oppositie Omtrent het doel van het bezoek is niets bekend ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 a p. regel; idem op peg. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De beklemming van voortdurende bliksemstralen en onophoude lijk knetteren van donder slagen hield meer dan een uur aan Italiaansche vliegers in een hinder laag gelokt en gedood Zand verschuiving Tweemaal aan dood ontsnapt Dinsdagmiddag is te omstreeks half drie in de Bannlngstraat te Soesterberg Ujdens het hevige onweer de bliksem geslagen ia den auto van den adjudant-vlieger F. V. d. Griendt, die daarmede op weg was naar het militaire vliegterrein te Soesterberg. De. heer van der Griendt werd geheel versaft, ten gevolge waarvan de wagen met groote snel heid tegen een aan den rechterkant van den weg geparkeerd staanden auto van den aria van Beek op reed. Italië en de zee-engten PAYGLOP 'j ALKMAAR ENKELSTUKKEN a f W NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD !«n. or c l omtrent nieuwe NOODWEER KI8CHB VUF SLACHTOFFERS KN RICHT GROOTE SCHADE AAN. Memorie ran Antwoord aan de Eerste Kamer insake de naturalisatie ran den bankier Mann- heinter. 04» 0.24 180. 13 er en Dinsdagavond omstreeks half reven toen te Alem (N.-Br.) de landbouwer J. van Mook met zijn elfjarig zoontje Christiaan bezig was met het melken der koeien, werd het knaapje door den bliksem getroffen en op slag gedood. Ook te Eindhoven ging het noodweer gepaard met felle bliksemslagen en hevige slagregens. Op vjjf plaatsen sloeg de bliksem in, doch slechts in één geval werd schade veroorzaakt. Een duidelijk beeld van den ontzettenden regenval van gisteren geeft deze fotavan den tunnel bij den Zeeburgerdijk te Amsterdam, waar het water ruim 50 cM. hoog stond en het verkeer groote moeilijkheden berokkende Een zwaargewonde b(j aato.ongeval te Helmond. Een aantal wetsontwerpen door de Tweede Ka mer aanvaard. 0.00 04» 0.00 0.00 0.00 04)0 04» 04» 0.00 0.00 0.03 0.00 Dinsdagmiddag werd tijdens hevig onweer de bijna een eeuw oude boerderij, bewoond door den beer J. Leyen aan de Zanegeest te Bergen (N.-H.) en eigendom van de Stichting „'t Hofje Nlcolaas van Berensteyn” te Haarlem, door het hemelvuur getroffen. De bliksem sloeg in den ingebouwden hooiklamp waarin de nieuwe hooioogst van vijftig wagens was ondergebracht. Direct stond de boerderij in lichterlaaie. Toen Dinsdagmiddag tijdens het hevige on weer een aantal militairen op de Stompert te Soesterberg bezig was een telegraafdraad op te rollen, sloeg de bliksem op dien draad en werden allen geheel versuft ter aarde geslagen. Behalve eenlge brandwonden bekwam geen der man schappen verder letsel. Van Engelsche zijde namen er 4.000 man troe pen aan deel, die door pantserauto's, tanks en vliegtuigen werden gesteund. In sommige kringen verklaart men, dat deze onverwachte verscherping van den toestand een poging is om de besprekingen tusschen de Ara bische delegatie te Londen en de Britacbe sa nering te beïnvloeden. Reeds in 't begin van den middag bezette de polltie de bureaux van het socialistische or gaan Volksstimme, welke voor den duur van drie maanden verboden is. Men verwacht eer lang het verbod der goheele oppositieoers. Stand ep Woensdag war vjte,; 754.4 Vorige stand: 753.4 T AP AP AP er AP AP AP dt ga- >ptnde Grave jn b« De bewoners, die juist aan tafel zaten, kon den nog Juist een paar slapende kleine kinderen in veiligheid brengen. De dichte rook maakte het redden van den Inboedel echter onmogelijk. De Bergensche brandweer kon de boerderij. Bi) den slager Beerends nJ., in de Kruisstraat, werd de schoorsteen door het hemelvuur ge troffen en van het dak geslagen. Er ontstond brand, die weldra gebluscht was, dank zij den hevigen regen en het onmiddellijk ingrijpen van de brandweer. Op verscheidene plaatsen in de gemeente stond het water een halven meter hoog, waardoor het verkeer ernstige stagnatie ondervond, vooral daar het noodweer juist tij dens het uitgaan der fabrieken woedde. Daar de tramrails op verscheidene plaatsen onder water stond, was deze voor wielrijders niet zichtbaar, aoodat vele fietsen slipten en de berijders het met een nat pak moesten be- koopen. Persoonlijke ongelukken hadden echter niet plaats. Jaarvergadering van den R.K. Bend van F.T.T.- personeel te Den Bosch. Besprekingen op verschillend gebied van het bestuur van het Katholiek Onderwijzers Verbond NANKING, 7 Juli. (DJ4JB.) Officieel wordt bevestigd, dat 8 Kantonneesche vliegtuigen naar Nanking zijn overgegaan waar zij van daag zijn aangekomen. Tijdens het hevig onweer van Dinsdagmiddag is de 2O-jarige boerenknecht D. Hansma in dienst bij den landbouwer J. F. Wind te Korte- zwaag, terwijl hij aan het maaien was, door den bliksem getroffen en gedood. De 27-jarige tulndersknecht A. A. Langeveld werd Dinsdagmiddag tijdens een hevig onweer b(j zijn werkzaamheden in een tuin te Berg- schenhoek door den bliksem getroffen. L. werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en kind achter. Reeds spoedig na aankomst van Greiser is de senaat bijeengekomen om kennis te nemen van zijn rapport over de zitting te Genève en om maatregelen te nemen tegen de oppositie partijen. ler». uin, Mu ien: eo. 1783 Dr. T. Baader is benoemd tot reetor-magni fleas der R. K. UniversiteR voor het nieawe studiejaar. B Jk) mg en t>e- l— NEGEN EN TWINTIGSTE JAARGANG 231 LONDEN, 7 Juli. (A.NJP.) Volgens den specialen correspondent van de „Daily Herald” te Djiboeti soa binnen de eerstvol gende dagen een Abeaslnisch offensief aan vangen met het opblazen van den spoorweg, bet aanvallen van geïsoleerde garnizoenen, het afsnjjden van wegefc en raids op Addis Abeba zelf. Nabij het station Overveen had Dinsdagmid dag vlak naast de In aanbouw zijnde brug over de spoorbaan HaarlemZandvoort tengevolge van den hevigen slagregen een zandverschuiving plaats, waardoor de sporen werden versperd en het treinverkeer eenigen tijd vertraging on dervond. Een ploeg werklieden uit Haarlem heeft de baan na korten tijd weer vrij gemaakt. WARSCHAU, 7 Juli (Beater). De pre sident van den senaat, Greiser, is, zeeals reeds gemeld, te Danzig teruggekeerd na een oponthoud te Berlijn, waar hij met de nationaal socialistische leiders van ge dachten heeft gewisseld over het probleem Dansig en de laatste zitting van den Vol kenbond. De vader bevond zich op ongeveer vijftig meter afstand, toen bet ongeluk gebeurde. PARIJS, 7 Juli (Reuter) De communistische Ksmergroep is bijeengekomen om te protes- teeren tegen het optreden der fascisten, die gewelddaden hebben geleegd op de Avenue des Champs Elysées. Tot de slachtoffers zou om. beboeren de plaatsvervangende chef van den luchtvaartstaf in Oost-Afrika. LONDEN. 7 Juli. (Reuter) De hoop, welke bestond op een einde van de staking werd niet bewaarheid. Onder druk van de stakers zjjn verscheidene zaken wederom gesloten. Het drietal was op het buiten-U gaan zwom men, toen zij door bet onweer overvallen wer den. Zij kleedden zich aan en zochten in een kuil op den dijk een schuilplaats, terwijl zij als dekking een regenjas over zich heen trok ken. Een hevig noodweer barstte los en op een gegeven oogenbllk sloeg de bliksem vlak achter hen in den grond. Waarschijnlijk tengevolge van den luchtdruk verloren alle drie het be wustzijn. Een eindje verderop zaten in een kuil elf andere personen te schuilen. Zij bleven allen ongedeerd en kwamen orunlddeUljk het drietal te hulp. Onder hen bevonden zich leden van de Amsterdamsche reddingsbrigade, die dadelijk begonnen kunstmatige ademhaling toe te pas sen. Later arriveerden ook dr. Bokslag ultDurger- dam ea de G GD. uit Amsterdam. Bij de vrouw en den neef werd de kunstmatige ademhaling met succes toegepast. De man bleek echter over leden te Bijn. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar ook de beide andere slachtoffers zijn opgenomen. De neef kon later weer huiswaarts keeren. De vrijbuiters .schijnen tijdig naar hun dorpen teruggekeerd te zijn, om zich daar als vreedza me boeren onder de bevolking te mengen, zoo- dat slechts van één doode en weinig gewonden melding gemaakt wordt. Niettemin komen berichten schietpartijen binnen. -O c Te Danzig hebben de nationaal socialistische leiders van Danzig hem met enthousiasme be groet. Greiser verklaarde in een toespraak om. „Voor het oogenbllk kan ik niet spreken, zooals mijn hart mi) dat Ingeeft, maar dit moment zal ongetwijfeld zeer spoedig kotsen. In afwachtig daarvan moeten de bewoners van Donzig er trotsen op zijn, dat het rijk met hen is.” JERUZALEM, 7 Joh. De grootste georga niseerde militaire actie tegen de vrijbuiters In de gebergten van Midden- en Noord- Palestina, is vandaag geëindigd na verschei dene dagen te hebben geduurd. Tijdens het noodweer van Dinsdagmiddag ging bet gerucht, dat door blikseminslag brand was uitgebroken op de werf „Conrad”, gelegen aan dei. Zuiddijk tusschen Zaandam en Oostzaan. Gelukkig was er echter niets ernstigs aan de hand.-Het hemelvuur bleek slechts een teerton te hebben getroffen, welke In verband met as- falteeringswerkzaamheden op den Zuiddijk ter hoogte van de werf stond. De brandweer heeft de hoog oplaaiende vlammen gedoofd. De DordaneUen-conferentie is iiHunau oaeg de besludeering der Engelsche voorstellen. Te Nanking wordt officieel de desertie Kantonneesche vliegtuigen bevestigd. In Midden- en Noord-Palestina is een groote miHtalre zuiveringsactie beëindigd. Drie Vliegtuigen deer Ahrseinigr» In een hinder laag gelokt; de bemanning gedood. De Senaat van Donzig neemt maatregelen tegen oe oppositie. Noodlanding van oen autogiro-toestel b(j Roes ter berg. De Abessinische krijgers aldus seint de cor respondent, wachten slechts op het begin van het regenseizoen om hun offensief te ontke tenen. De correspondent zegt in staat te zijn de algemeene richtlijnen van het offensief mee te deelen. Allereerst zal de spoorlijn naar Djiboeti wor den vernield, waarbij bet vrij gemakkelijk zal zijn de brug over de Awasj op te blazen. Daar op zullen dan nachtelijke aanvallen op kleine garnizoenen volgen langs de wegen, die de Ita lianen bij hun opmarsch hebben gevolgd. Ten derde zullen talrijke gewapende benden rondom de hoofdstad worden geconcentreerd. Het vier de gevaar voor de Italianen is gelegen In het nog niet verslagen leger van ras Imroe, dat in de hoogste bergen van Noord Abessinië is teruggetrokken. Ras Imroe zal zijn offensief hervatte®, wanneer de regens het optreden der Italiaansche luchtstrijdkrachten moeilijk zullen maken. Ten slotte verzamelen in het Westen talrijke hoofden hun troepen. Door den bliksem waren de handen en het gelaat van den heer v. d. Griendt geheel zwart geschroeid. Door de aanrijding brak de heer v. d. Griendt het neusbeen en liep hij verder eenlge schaafwonden op. Hij is overgebracht naar het militair hospitaal. De auto van den vlieger werd grootendeels vernield. De andere wagen kreeg slechts weinig schftdc. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De Turksche pers, aldus de Gazette del Po- polo, beweert, dat de temUitarlaeering van de zee-engten feitelijk een consequentie Is van de aanwezigheid van Italië op de Dodekanesoe en geschiedt met het oog op de Italiaansche vlootbasis op Leros. Deze motiveering is vol komen verzonnen. Het in de Middellandsche Zee opgesloten Italië heeft het recht zich een stelling te bouwen ter beveiliging van zijn de fensie. Wanneer men spreekt over een over eenstemming in de Middellandsche Zee, moet die aldus zijn, dat Italië er geen sdhade van ondervindt. De Italiaansche eilanden In de Aegaelsche Zee beteekenen geen bedreiging van Turkije. Italië heeft met dit bezit alleen defensieve, geen offensieve mogelijkheden. Bo vendien vormt het een steunpunt voor den Italiaanschen levanthandel en een beveiliging van de betrekkingen tusschen Italië en volken van het Oosten. Dinsdagmiddag om half vier sloeg tijdens het hevige onweer de bliksem in de boerderij, be woond door den landbouwer van Voorst te Gie- tel (gemeente Voorst) en eigendom van baron Haersma de Wit te Putten. Het geheele pand en de inboedel gingen verloren. Het vee kon worden gered. De schade, die op ongeveer 25.000 geschat wordt, wordt door verzekering gedekt. die juist van een nieuwen zolder en dak was voorzien, niet behouden. Huls en inboedel gingen verloren. Alles was evenwel veruekerd. Het nablusschlngswerk nam geruimen tijd in beslag. In den vooravond ontlastte slch Dinsdag boven de omgeving van Steenwijk een bijzon der hevig en langdurig onweer, dat met zware slagregens gepaard ging. Van omstreeks half vier tot half negen was het weerlicht niet van de lucht en aanhoudend rolden de don derslagen. De bliksem sloeg In de boerderij van den landbouwer Fleer te Marienkampen (aemeente Steenwjjkerwold). waar juist een groote hoe veelheid pas gewonnen hooi was opgeslagen. De boerderij met al het aanwezige hooi en den geheelen inboedel gingen verloren. De motorspuit van SteenwiJkerwold bestreed den brand, maar kon weinig redden, boerderij en Inboedel waren verzekerd. Het vee bevond zich in de welde, zoodat er geen schade aan den veestapel is aangericht. Tijdens het hevige onweer, dat Dinsdag- mMdag boven Nederland woedde, U de SS- jarige heer Krul uit de ConuneUnstiwat te Amsterdam, die op het s^. „Blauwe Hoofd” bil Durgerdam met zfjn vrouw en een neef schuilde voor den hevigen regenval, ge dood. Zijn twee metgeoeUen verloren het be- wnstzUn, doch door toepassing van kunst matige ademhaling konden de levensgeesten weer spssdig werden opgewek^ In overeenstemming met bet standpunt, volgens hetwelk duikbooten op dezelfde wijze als andere oorlogsschepen behandeld moeten worden, heeft de Fransche delegatie verklaartL dat zij niet zal toestemmen In de uitsluiting van duikbooten, tenzij speciale omstandigheden van politiek karakter dat noodlg maken. Te Jonkersland onder Lange-Zwaag is de 29-jarige veehouder Bouke Krlkke, toen hij Dinsdagmiddag per flets van het melken huis waarts keerde, door den bliksem getroffen en gedood. De man was gehuwd en vader van één kind. De uitvoerende commissie heeft besloten zich uit te spreken tegen deelneming van Frankrijk aan de Olympische Spelen te Berlijn, daar deze sportbetooglng dooi de Hltlerlaren zal worden te baat genomen als propagandamid del voor hun oorlogszuchtige politiek welke nog zoo juist voor den Volkenbond la uiteen gezet bij monde van den gedelegeerde van Danzig. Het parket van de Seine heeft den rechter van instructie Bru opgedragen een oederzoek in te stellen naar de directe provocatie door samenscholingen. Deze beslissing is genomen na de incidenten, welke slch Zondag op de Avenue des Champs Elysées hebben voorge daan. Lester, Hoogs Commissaris van den Volkenbond, is vanmiddag uit Genève te Dansig teruggekeerd. Een groote politie macht wae op de been bjj het station, op straat en bij de woning van den Volken- bondacommissaris. Lester begaf zieh te voet naar bale. MOSKOU. 7 Juli. (DN3J Dfe vroegere volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerm, is heden na een langdurige ziekte in den oudasdon van M jaar overleden. BOEDAPEST, 7 Juli. (DN.BJ De Oos- tenrijksebe vlce-Dmseller Baar-Barenfels sol, naar gemeld wordt, morgen hier aanko men voor een bezoek van eemge dagen. Over bet doel hiervan wordt niets meege deeld. Veertig Kantonneesche vliegers, die zich naar Honkong hebben begeven, bebben in een tele gram uiting gegeven aan hun ontevredenheid over do politiek van den Kantonneeacben generaal. De geringe eenheid bü de Kantonneesche luchtmacht Is van zeer veel belang prestige van Tsjang Kal Sjek. MADRID. 7 JuU (D. N. B.). In het plaatsje Miguelturra in Ciudad Real rijn bij een vuur gevecht tusschen fascisten en linkschen twee personen gedood en tien gewond. Van de ge wonden verkeeren vier In levensgevaar. De directeur van de MadrUeensche politie deelt mede, dat 110 personen sijn gearresteerd omdat zij den fascistengroet brachten toen zij het dorpje Vallalba op een uitstapje pas seerden. Op het station van Madrid zijn tachtig per sonen gearresteerd, die deel hadden genomen aan de socialistische bijeenkomst te Oviedo en zonder te betalen naar Madrid waren terugge reisd. Zij hadden een geheelen wagon van de sjxjorwegen in beslag genomen. Te Sarafand in Palestina hebben de Engelschen een concentratiekamp inge richt voor de opstandige Arabieren. Bo venstaande foto werd genomen in het kamp, dat geheel met prikkeldraad is afgezet en wordt bewaakt door Britsche troepen. Men ziet hier den leider der re bellen, Aouney Bey. in het concentratie kamp Dinsdagmiddag sloeg de bliksem in de groo te hooischuur van de boerderij van oen heer P. Bakker, bewoond door diens schoonzoon, den heer J. Leegwater, welke boerderij gelegen is in de Boekelermeer, gemeente Helloo, aan den weg naar het N.-H. Kanaal. De schuur brandde in korten tijd tot den grond toe af. De Alkmaarscbe brandweer, die met een autoepult en een motorspuit spoedig ter plaatse was, kon niet anders doen dan uit breiding voorkomen. 40 wagens hooi en een aantal landbouw machines werden door het vuur vernietigd. Het woonnuis en de koestal bleven gespaard. De vrtl groote schade wordt door verzekering ge dekt. Tegelijkertijd sloeg de bliksem in een paar in de naaste omgeving staande nuiaen, oi. in de boerderij van P. Zwart, waarvan bet dak werd beschadigd. Hier ontstond gelukkig geen brand. MONTREUX, 7 Juli (Reuter). In niet- openbare zitting heeft de conferentie voor de zee-engten vandaag een begin gemaakt met de bestudeerlng van de Engelsche voorstellen. De punten, waarover het grootste meenlngsverschil bestaat, zijn echter nog niet In behandeling gekomen. Men meldt, dat de SA en SS van Danzig versterkt is met uit Duitschland afkomstige manschappen. Voortdurend hebben mutaties plaats tusschen leden van Danrigsche natlonaal-socialistische groepen en functionarissen en die van het rijk. Zoo sijn onlangs politiebeambten, die zich bijzonder „onderscheiden” hadden bij hun op treden tegen de oppositie, naar Duitschland overgeplaatst. BUME, 7 JoH. (Reuter) Acht of negen Italiaansche officieren zjjn t®dood, nadat «ij met hun drie vliegtuigen, waarmede z« van Addis Abeba kwamen en naar de pro vincie Dsjimma gingen, b(j de landing .ta een hinderlaag waren gelokt. Hej berieht wordt nlet-officieel bevestigd. Da Dinsdagmiddag kenmerkte xich door een bijzonder zwaar on weer, dat boven geheel Nederland heeft gewoed en op vele plaatsen meer dan anderhalf uur heeft aan gehouden. De beklemming, welke voor zoovelen een onweer steeds medebrengt, is door hevigheid en langen duur dan ook ponlyk ge- weest. Helaas werd een vijftal personen slachtoffer van ’t hemelvuur, ter wijl op vele plaatsen in den lande schade werd aangericht. Men ziet eveneens dc mogelijkheid van een verbod van alle oppositiepartijen. De woning van den Hoogen Commissaris Lester wordt nog steeds door de politie bewaakt om eventueele betoogingen te vermijden. De oppositiepartijen hebben een beroer op de bevolking gedaan. Zij hebben verklaard dat de grondwet van Donzig en de Hooge Com missaris de beste waarborgen zijn voor de rechten der bevolking. De vice-kanseller zal besprekingen voeren met minister-president Goemboee, met den plaatsvervangenden minister-president, den minister van Buitenlandsche Zaken en den mi nister van Binnenlandsche Zaken. ROUAAN, 7 Juli (Reuter). De Aartsbisschop van Rouaan, Mgr. De la Vlllerabel, heeft Zon dag vso Staatssecretaris Pacelll een schrijven ontvangen, waarin deze hem mededeelt, dat Z.H. de Paus heeft toegestemd in zijn aftreden, waarom hij den 28sten Juni had verzocht. Na-' mens Z.H den Paus deelde Kardinaal Pacelll Mgr. De la Villerabel mede, dat hy tot titulair Aartsbisschop van Melltona was benoemd. i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 1