de van crisis Verarming grijpt om zich heen I 9 IN EN OM ALKMAAR Warmenhuizen, brandpunt uiiuiiiNiiNiiinniHiiitiiitiiiiniiimui Driedaagsch feest te Schagen HET NIEUWE KANAAL VROEGER EEN VAN DE RIJKSTE PLAATSEN ZATERDAG 11 JULI 1936 De eerste boottocht De aardappelen Wat B. en W. toegeven f niet i De omzet dér veiling is minder dan een derde geworden van dien in 1929 DE BEGROOTING IN DE SECTIES De Commissaris der Koningin heeft Vrydag de haven officieel geopend het Nu een van de armste gemeenten De Van den Boschstraat aangelegd toen de gemeente nog noodlijdend was Ken tuinder brengt zijn aardappelen naar de veiling. Zullen ze verkocht worden? Rede Commieoari» dar Koningin Het veiling sgebouw te Warmen huizen V- llllllllllllll die even donker te als de achterliggende vijf Jaren. werd tot de officieele opening 10 niet onge- (verlaging) 180 Onvoorziene uitgaven (verlaging) Dezelfde boose tongen 780 300 100 Totaal 1840 150 I f f f f f f Een dezer dagen brachten we een bezoek aan de veiling te Warmenhulzen, dus juist in den 460 160 70 100 huizen zijn producten niet meer kwijt. Vrijdag zjjn het kanaal Stolpen—Schagen. KolhornSchagen en de nieuwe Schager haven officieel geopend. zienlng in de behoefte opgenomen gelden 1017 omzet f 2.067.000 1918 f 1973.000 1919 f 1.444.000 1920 681.000 1931 M 1.073.000 1923 f 616.000 1933 443.900 1924 1.157.000 1925 1 917.000 1926 885.000 1927 M f .961.000 1928 1929 1930 1931 1933 1933 1934 1935 MT. met bekwamen spoed koers zette naar de nieu we Schager haven, waar naar schatting drie duizend mensch/.n den feestelljken Intocht ga desloegen. Nadat de boot ongeveer in het midden van de haven was gemeerd en de radlo-lnstallatie was Ingeschakeld, werd tot de officieele opening overgegaan. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer J. Cornelissen, burgemeester van Schagen. Burgemeester Cornelissen uitte zijn groote vol doening over de welwillendheid van den Com missaris der Koningin om hier aanwezig te zijn en bracht jhr. mr. A. Roell daarvoor harteljjk dank. Tientallen van jaren is naar deze waterwer ken uitgezien. Schagen. een plaats in bet water land. had geen behoorlijk vaarwater; maar nu is daarin voorzien, daar een deel van het ka- naalplan thans is afgewerkt. tijd, waarin niets dan aardappelen geveild wor den; We waren getuige van een seer grooten aanvoer, niet minder dan 93 schuiten aardap pelen van 166 aanvoerders werden dien dag ge reikt. Op den niet ingewijde maakte het veilen zelf evenwel een trmuigen indruk, bijna de helft van den aanvoer werd „doorgedraald’’, hetgeen wil zeggen, dat de wijzer van de groote klok in de vellingzaal telkenmale het cijfer, dat den minimumprijs aangeeft, passeerde en eerst bij een lager cijfer, of heelemaal niet, stopte. Dat beteekende voor den betrokken aanvoer der. dat hij zijn aardappelen moest Inkuilen en moe twachten. tot de regeerlng hem den mi nimumprijs betaalt, een prijs, die ongeveer ge lijk is aan de productiekosten. Wanneer men echter te bevoegder plaatse informeert, dan kan men vernemen, dat de toestand op de Warmenhulzer veiling wat de aardappelen betreft, nog lang niet zoo slecht is als aan de Langendijker veilingen (waarover we binnenkort ook het een en ander zullen ver tellen), omdat Warmenhuizen meer veilt voor binnenlandsch gebruik. Niettemin is het een treurige toestand en het moet voor den tuin der, dien het lot van doordraaien treft, wel een groote teleurstelling zijn te weten, dat hjj weer voor bijna niets heeft gewerkt. Natuurlijk valt er over Warmenhuizen en z*n veiling nog veel meer te vertellen, maar we meenen met deze beknopte aanteekeningen toch reeds het een en ander omtrent den toestand 1585.000 ƒ1.600900 788.000 606.000 355.000 313.000 500.000 449.000 B. en W. schrijven tenslotte: .De oplossing, die Gedep. Staten voor de dek king van bet nadeehg saldo 1934 in hun nota van opmerkingen, na overleg met de door de Regeerlng ingestelde commissie, hebben gevon den, is inc)?rdaad uit een oogpunt van finan cieel beleid zeer bedenkelijk en alleen te recht vaardigen met een beroep op de bijzondere om standigheden waarin de gemeente thans ver keert. Een parallel kan men vinden in de in de oorlogsjaren gevoerde geckagsljjn, toen tal van gemeenten voor zuiver consumptieve uitgaven een leaning met korten looptijd hebben moeten en mogen sluiten." Dit klinkt wel heel aannemelijk, maar aan den oorlog kwam na 4 jaar een eind. En wan neer zal dat met deze crisis het geval zijn? 1840 van hierboven zullen misschien beweren, dat dit, gezien de twee laat ste posten, heelemaal geen kunst was, maar je moet toch maar op bet idee komen. Kosten van bestrijding der tuberculose Kosten van uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en va- cantlekolonles Kosten van malariabestrijding Subsidie aan de Vereen, voor zuigelin- genbescbermlng K<»ten voor musea of openbare biblio theken Subsidies aan armbesturen, te weten: b. vereenlging voor gezinsverpleging c. commissie tot huisverzorging De heer P. Klant, secretaris van de veiling „Warmenhuizen en Omstreken" daar duidelijk gemaakt te hebben. We willen echter niet eindigen alvorens te hebben mede gedeeld, dat de veiling ..Warmenhuizen en Om streken” die ondanks alles toch nog de trots is van heel Warmenhulzen 1 October 1913 werd opgericht. Tot de oprichters behoorde de dezer dagen overleden voorzitter P. Slot. Het groote nieuwe gebouw werd in 1928 dus juist in de goede jaren gebouwd. De veiling is het middelpunt van den tuinbouw in Warmen hulsen. Schoorldam, Krabbendam, Harenkar spel. Eenigenburg. Street, St. Maarten en voor een deel van De Zijp; zij telt 650 leden en be hoort tot den machtigen „Vierbond", waartoe ook oa. de veilingen te Broek op Langendjjk en Noord Scharwoude behooren. Van dezen Vierbond is de veiling te Warmenhuizen de derde in grootte. De algemeene beschouwingen zijn ditmaal, uiteraard, niet zoo uitgebreid als gewoonlijk. Men heeft immers zijn grieven reeds in Decem ber kunnen spuien. Toch is er nog wel wat be langrijks bij. Wjj zullen een en ander naar voren brengen. Daar is eerst bet algemeen beleid, waarmede gezien de weinige critiek bepaald ieder instemt. Verschillende leden spraken hun waardeering uit voor den spoed, waarmede deze herziening van de begrootlng aan den Raad wordt voor gedragen. B. en W.. niet erg verwend met loftuitingen, spreken hier natuurlijk hun groote erkentelijk heid voor uit. Dan komt er een opmerking, welke ons uit bet hart Is gegrepen: Een der leden vroeg, of B. en W. bereid zijn voor 1937 te komen met een voorstel tot toe kenning van kindertoelage asm het gemeente- personeel, waarop betrekking heeft de circulaire d.d. 14 Mel jJ. van den Minister van Binnen- landsche Zaken. Hoewel B. en W. nog geen positieve toezeg ging doen, Is hun antwoord toch hoopgevend. Zij schrijven immers: Een voorstel als hierbedoeld zullen wij bij het ontwerpen der begrootlng 1937 in overweging nemen. De financiën daar gaat het bij deze be grootlng toch maar om krijgen In het ver slag een heel lange beurt. Allereerst krijgt de Regeerlng een standje. Meerdere leden waren onstemd over het feit, dat er ongeveer een half jaar moest verloopen, aivcrens de opmerkingen, waartoe de begroo tlng 1936 aan Gedeputeerde Staten en de door de Regeerlng ingestelde commissie aanleiding gaf, aan het gemeentebestuur kenbaar zijn gemaakt. Terecht repliceeren B. en W. hierop: „Ook ons heeft deze gang van zaken ten zeer ste teleurgesteld. De talrijke moeilijkheden, waarvoor wij gesteld worden, zijn er noodeloos door vermeerderd.” Maar na deze reprimande aan Den Haag, volgt dan een compliment, want een der leden hed met genoegen gezien, dat de Regeerlng niet beeft voorgeschreven, hoe de begrootlng slui tend moet worden gemaakt. Dat de Raad ook Hoewel de laatste twee jaren een lichte stij ging te zien geven, is er toch nog geen reden tot optimisme, want in vergelijking met 1939 is de toestand nog diep treurig.- De reserves zijn opgeteerd, er Is links en rechts geleend van familie, kennissen en banken, er rust nog een oude schuld van de jaren 1921 en 1923 toen er ook een soort crisis was, zoodat de tuinders zit ten met een berg schulden, die niet te over zien is en waarvan het zeer twijfelachtig is, of die ooit weggewerkt zal kunnen worden, ze zonder bedrijfskapitaal en met een toekomst. Er Is, voor het zoover was, dat een aanvang met de werkzaamheden gemaakt kon worden, veel over gesproken en daarom stemt deze dag tot zoo groote voldoening. De toestand van de gemeente is niet rooskleurig, doch het is heden geen dag om daarover te spreken. Spr. wil de gemeente gelukwenschen met deze nieuwe aanwinst en hoopt, dat voor Schagen gulden da gen mogen aanbreken. Dat deze kanalen en ha ven bronnen mogen zijn van welvaart. Spr. sluit met woorden van harteljjken dank aan allen, die aan de totstandkoming hebben medegewerkt (applaus). Hierna sprak mr. dr. J A. E. Buiskool, voor zitter van de feestcommissie. Dat de 30e eeuw, de eeuw van het verkeer genoemd wordt, behoeft geen verdonderlng te baren. Sinds tientallen van jaren heeft men de be hoefte aan goede waterwegen gevoeld, maar steeds bleef men ervan verstoken. Men heeft overwogen, hoe in dezen achterlijken toestand te voorzien. Alleen dan kan een plaats, een streek welva rend zjjn. wanneer er voldoende verkeersmoge lijkheid Is. Schagen had verkeerswegen, zoowel te land als te water, maar niet voldoende. In 1890 was een Westfriesche Kanalenveree- nlging opgericht met het doel: het maken van kanalen in West-Friesland. De plannen werden voorgelegd, doch vonden bij de Provinciale Sta ten van Noord-Holland geen bijval. In 1898 kwam men met nieuwe plannen, doch ook daarvoor kyam niets, wegens onvoldoende belangstelling en geen voldoende geldelijke bij dragen. Zoo is het jaren lang sluimerende gebleven, tot op voorstel van mr. W. C. Bosman in 1919 de bekende conunissie-Van Aalst werd opge- rirtit. De belangstelling van de Provinciale Staten was In zoo hooge mate gewekt, dat een leiding van den Commissaris der Koningin in de provincie, welke Provinciale Commissie met da commissie-Van Aalst samenwerkte. Het doel van de Provinciale Commissie* was ruimer dan die van de commissle-’Van Aalst en dit had tot De schoolkinderen hebben bij aankomst, on der begeleiding van de Schager Harmonie kapel gezongen: ,.WU willen Holland houën”. Onder de genoodigden. die op het voordek hadden plaatsgenomen, merkten we behalve jhr. mr. dr. A. Roëll en burgemeester J. Cornelissen de volgende personen op: het dagelijksch be stuur en de, leden van den Raad der gemeente Schagen: jhr. Reigersman, hoofdingenieur en directeur-generaal van den Provincialen Water staat van Noord-Holland; hoofdingenieur Rin ger van den Rijkswaterstaat, den heer J. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koop handel te Alkmaar; den heer J. Hoogland, oud- lid van de Commissie van Aalst; mr. W. C. Bosman. Alkmaar; den burgemeester van de Zjjpe. mr. D. Breebaart; den burgemeester van Barsingerhorn, den heer Loggers; den oud- burgem. van de Zijpe. den heer J. de Moor; de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, betrokken bij deze kanaal- en havenwerken; het gemeentebestuur van de Zjjpe; het gemeente bestuur van Barsingerhorn; het bestuur van den Polder Waard en Groet; het bestuur van den Zjjpe- en Hazepolder; het bestuur van de Banne en Polder Schagen en de besturen van de Vereenlging Algemeen Belang en de Schager Mlddenstandsvereenlglngen. o Te ongeveer twee uur verliet ,.de Stierop’’ on der het zingen van .De kabels los” den steiger aan het Noordhollandsch kanaal, waar honder den belangstellenden het vertrek gadesloegen. De twee*' groote hefbruggen resp. te Stolpen en te Schagerbrug werden onder groote belang stelling, gezwaai en gejuich van de toegestroom de aanwezigen gepasseerd. Tjjdens de kanaalvaart zorgde de Schager Harmoniekapel onder leiding van haar direc teur, de heer Jac. Jansen, voor de muzikale opluistering door het spelen van marschen en bekende vaderlandsche toepasselijke llecVren, die door de kinderen werden meegezongen. De klanken van den kanallsatie-feestmarsch, gecomponeerd door den heer Jac. Jansen en de stemmen van de kinderen, die liet kana allied zongen, verkondigden duidelijk de opening van het nieuwe kanaal. Tusschen de verschillende nummers door wer den de kinderen getracteerd. Fietsers en auto's omzwermden de boot, die Provinciale Commissie werd benoemd onder gevolg, dat verschillende zijden onder de loupe werden genomen. s Ir. Ringers bracht in 1933 aan de commissie''- van Aalst rapport uit, waarin zoowel de tech nische als de economische zijde van de te ma ken kanalen werd .bezien. Een groote samenwerking was er tusschen den boofdingenieur Geeling en de ingenieurs Jhr. Reigersman. Thomesen en Blocq de Kuffeler. In het verschaffen van de benoodigde gelden heeft de .gemeente Schagen zich niet onbetuigd gelaten. Dreigden aanvankelijk malsche regenbuitjes het openingsfeest leeljjk te zullen verstoren, tegen den middag veranderde het en kwam het zonnetje zelfs zijn welwillende medewerking verleenen. In de omgeving van de nieuwe haven, waar duizenden toeschouwers de aankomst van de „feestboot" afwachtten, was het nog tamelijk frlsch door den stevlgen wind, die hier over de nog onbebouwde omgeving vrjj spel had. De nationale driekleur wapperde in de hoofd straten vrooljjk huis aan huis. H. A. B. O.-bus- sen reden af en aan om de talrijke genoodig den en belangstellenden naar de Stolpervlot- brug te vervoeren, waar het vlaggeschip van de Alkmaar Packet ..de Stierop” gereed lag om den eersten officieelen tocht door de nieuwe wateren te maken. Ruim 300 kinderen van alle Schager scholen, per bus naar' de Stolpen vervoerd, gtjyen. na van vlaggetjes te zjjn voorzien, aan het geheel kleur en beweging. Langzamerhand vulden de genoodigden en autoriteiten, ontvangen door de feestcommisssie onder leiding van haar voorzitter mr. dr. J. A. E. Buiskool, het voordek van de Packetboot. Te ruim half twee arriveerde jhr. mr. dr. A. Roëll, commissaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Holland, die per trein te 1.07 te Schagen was aangekomen, in gezelschap van burgemeester J. Cornelissen. publiceerd standpunt. Ook werd nog erop gewezen, dat de positie van Alkmaar voor de toekomst niet zonder ge vaar is. De gemeente wordt bloedloos, daar in de nabijheid een gemeente is, waarheen de goedgesltueerde burgerij trekt en daar belas ting betaalt, dank zij de aanwezigheid van een natuurmonument, waarin ook Alkmaar zijn deel heeft betaald. Dezen laatsten steek .nemen” B. en W. niet. Zij repliceeren: „Juist om de hier genoemde reden is het ge- wenscht, dat de gemeente geen uitgaven dbet, die haar financieele positie haar niet langer veroorlooft. Binnenkort hopen wjj te komen met een nieuw voorstel tot wijziging der ge meentegrenzen. In zoover in den laatsten zin der bovengestelde opmerking een afkeuring ligt opgesloten van het destijds gevoerde beleid, dat tot aankoop van de Heilooer bosschen ctoor de Vereenlging tot behoud van natuurmonumenten heeft geleid met medewerking o. a. van Alk maar, moeten wjj daartegen opkomen. Het on gerepte behoud van die bosschen achten wjj ook thans voor Alkmaar van zoodanige betee- kenis, dat het daarvoor gebrachte offer onzes Ir ziens ten volle gerechtvaardigd is. Ongetwij feld sullen ook komende geslachten daarvoor dankbaar zijn.” Het voorbereiden van de opnieuw te behan delen begrootlng heeft weinig tijd gevorderd. Men oordeele: Maandag 6 Juli heeft het septie- onderzoek plaats gehad. Onmiddellijk brachten de rapporteurs, de raadsleden mej. Nierop en de heeren Raat, Hoytink en Venneker, hun verslag uit, hetwelk door dezen laatste als al gemeen rapporteur op 9 Juli werd ingediend. Nog vlugger zijn B. en W„ want het lijvige ant woord was reeds op 10 Juli gereed. Beide documenten, in één gecyclostlleerd boekdeel bijeengebracht, ontvingen wjj heden, 10 Juli, reeds ter publicatie. Wie nu nog volhoudt, dat hier in Alkmaar met met spoed gewerkt wordt, is wel verstokt in de boosheid. Er wordt wei eens gelasterd, dat deze schrif- tcJJjke voorbereiding maar zoo’n beetje poppen kast is, en dat B. en W. al die raadsvaderlijke wijsheid aan hun laars lappen. Het enkele puntje, dat zij toe willen geven, bewaren ze zorgvuldig voor het mondeling debat. Hoe ook dit ernaast is, bewjjst het afzonder lijke blaadje in dit boek, waarin B. en W. zorgzaam, dat we het misschien niet zelf zou den vinden bijeen verzameld hebben alle goede wenken, die zjj hebben oggevolgd en mits gaders hun oorspronkelijke 'faming gewijzigd. Ziehier, hoeveel dit is. De volgende voorgdstelde verlagingen ver vallen; leden veel, dat nu zonder meer moet worden afgebroken, behouden kunnen blijven, zjj het dan wellicht op meer bescheiden voet. Een der leden meende dan ook nog te moeten v. agen, waarom B. en W. niet vóórgingen met het in overweging nemen van de thans voor gestelde bezuinigingen en of zulks nu alleeen onder Regeeringsdwang geschiedt. Andere leden daarentegen achtten opmerkin gen als de voorgaande, die ook in het advies van de financieele commissie onder c worden aangetroffen, van goedkoopen aard. Zjj onder schreven dan ook geheel het door B. en W. daarop gegeven antwoord. Die leden waren veeleer van meenlng, dat de financieele verhoudingswet de oorzaak is van den slechten flnancieelen toestand der ge meente. Het gevolg daarvan is, rtat de gemeente thans onder voogdjj staat van de hoogere auto riteiten en dat door toedoen van de Regeerlng moet worden afgebroken, wat gedurende een generatie is opgebouwd op het gebied van ge- zonctietdszorg en cultureele zorg. B en W. mengen zich nu niet in deze strijd vragen en verwijzen naar hun reeds vroeger ge- Zooals het een behoorlijk college betaamt, la voor deae 1840 de noodige dekking gezocht, wat gezien bet feit, dat reeds voor zoowat 3 ton hetzelfde heeft moeten geschieden, niet zoo’n geweldige teer is geweest. De prijs gegeven gelden zullen dan terug komen uit de volgende verlaagde uitgaven: Kitedlng en uitrusting der politie dienaars en veldwachter (verlaging rijwielen) Mr. D. Breebaart, burgemseter van De Zijpe, spreekt namens het gemeentebestuur van De Zijpe. Spr. ia blij, omdat de nieuwe verbin ding van Schagen met het Noordhollandsch Kanaal in zjjn gemeente tot stand kwam. Burgemeester Breebaart hoopt op 'n prettige, aangename samenwerking, welke de laatste ja ren hoe langer hoe meer naar voren is ge komen. Burguneeeten Loggers van Barsingerhorn biedt gelukwenschen aan met de vervulling van een lang gekoesterden wensch. Een wel varend Schagen door een welvarende omge ving. Hiema spreken nog mr. W. C. Bosman en J. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar. Hiermede was het officieele gedeelte gesloten. Tjjdens het verlaten van de Packetboot door den Commissaris der Koningin, werd het Wil helmus door de Harmonie gespeeld, wat door de aanwezigen spontaan werd meegezongen. De Harmoniekapel maakte hierop eenrond gang door de gemeente en concerteerde op ver schillend^ plaatsen. 's Avcnda was het in de plaats een gezellige drukte. nu nog zelf het bezulniglngswerk ter hand moet nemen, acht dit lid van de grootste beteekenis en is naar zjjn oordeel een bewijs, dat de Re geerlng de autonomie der gemeenten niet aan- tsst Zjjn B. en W. in dit opzicht misschien min ter optimistisch? Hun antwoord is noggl erg lakoniek: Wij hopen, dat dit optimisme grond is. Een ander lid vast niet hetzetfde van hier boven was van meenlng, dat de Raad zich behoort te houden aan de begrootlng, zooals die met zorg is samengesteld en waarin reeds verschillende bezuinigingsmaatregelen zjjn ver werkt. Het verklaart zich daarom niet bereid mede te werken aan de door de Regeerlng op gelegde verlagingen, die naar zijn meenlng een frove aantasting van de gemeentelijke auto nomie in zich houden. Naar het oordeel van dit lid behoort het Rijk de kosten van de werk loosheidsvoorziening te dnagen, waardoor de gemeenten over de middelen zouden beschik ken, welke zjj voor een behoorlijke vervulling van haar taak behoeven, zoodat maatregelen, als thans worden voorgeschreven, niet noodig zouden zijn. Zonder vitale belangen ernstig te schaden, is geen bezuiniging mogelijk. In het bijzonder kant dit lid zich tegen elke versobe ring op het gebied der gemeentelijke zorg voor de volksgezondheid. 'Ook hierop ^hapt” het college niet, want het zegt: De Raad zal ons ten goede houden, wanneer wj ons niet in deze discussie begeven. De ge meente staat nu eenmaal voor de noodzakelijk heid, haar budget te beperken. Deze omstandig heid beheerscht alles. Wat de zorg voor de volksgezondheid betreft, spraken andere leden in vrijwel gelijken zin. Zij vroegen, of men met de bezuiniging inderdaad zoover mag gaan, dat ook de subsidies voor ver- eenlgingen met een charitatief karakter worden aangetast (tuberculosebestrijding, huisverzor ging e. d.). Andere leden wezen op het gevaar, dat de volksgezondneid bedreigt, wanneer men deze subsidies vermindert. Dergelijke bezuini gingen werken averechts; aan den eenen kant vermindert men de subsidies, aan den anderen kant moet de instelling voor maatschappelijk hulpbetoon de geldeljjke gevolgen daarvan dragen. Hierop antwoorden B. en W. met de verlich tingen, welke wij in den aanvang van dit ar tikeltje hebben opgesomd. Interessant is het debat tusschen .meerdere” leden en „andere" leden over de bezulnlgings- kwestle. Afgezien van sommige, détailpunten, konden meertere leden zich vereenlglngen met het be zuinigingsplan van B. en W.. te meer, omdat de objecten, welke thans voor bezuiniging in aan merking worden gebracht, juist bijna dezelfde rijn als die, waaromtrent enkele raadsleden reeds sedert 1930 herhaaldelijk met klem hebben be toogd, dat daarop bezuiniging in verband met de financieele positie der gemeente dringend geboden was. Deze leden betreurden echter nog steeds, dat niet tijdig die noodzakelijkheid door het college en de meerderheid van den Raad is Ingezien en eikend. Ware deze aanpassing niet stelsel matig en opzettelijk tegengehouden, en ware een politiek gevoerd, tengevolge waarvan de u.tgaven in een langzaam tempo omlaag waren gebracht, dan had naar de meenlng van die Een onderdeel van het. plan is afgewerkt: het kanaal Stolpen-Schagen is open. De Prov. Waterstaat heeft uitstekend werk verricht en Schagen is uit zjjn isolement ver lost. A Dankbaar zjjn we, aldus spr., tegenover de commissie-van Aalst, hoofding. Ringers, mr. Bosman; dankbaar ook tegenover het Rijk. Spr. prees het werk van den heer Reigers man, die dAdwerkelijk heeft medegewerkt aan de totstandkoming van deze kanalen en haven. Keurig werk is er ook geleverd door de aan nemers Den Breejen, van der Bout. Het isolement van Schagen is thans opgehe ven. er zijn nu goede waterverbindingen, waar- ooor land- en tuinbouw tot grootere ontwikke ling zullen kunnen komen. Spr. zegt de tolk van alle Schager vereenlglngen te zijn, als hjj rjtn dankbaarheid over bet gepresteerde uit spreekt. Dit is met recht een historisch oogen- bük, waarop de eerste schrede naar een nieu we welvaart gezet wordt. Spr. uit zjjn groote erkentelijkheid en dank baarheid voor de aanwezigheid der genoodig den en verzoekt aan Jhr. mr. dr. A. Röell, om de openingsplechtigheden te verrichten. Vroeger was Warmenhulzen een plaats, die gold als een van de rjjkste in het land; de tuinders, de werklieden en allen, die in die streek hun dageljjksch brood verdienden, had den een bestaan, waarop menigeen jaloersch kon zjjn. De toestand was daar zelfs zoo, dat men er bijna geen belasting behoefde te be talen; de noodzakelijke uitgaven, die het ge meentebestuur had te doen, konden gemakke- Ijjk bestreden worden uit pachten, die de ge meente ontving van de vele gronden, die in haar bezit waren. En nu? Nu behoort Warmenhulzen tot een der arm ste gementen; de belastingen zjjn er tot het uiterste opgeschroefd en nog moet de regeeripg ieder jaar een belangrijk bedrag in de ge meentelijke huishouding bijdragen, opdat ten minste het allernoodzakelijkste nog kan wor den gedaan. Gelukkig, of ongelukkig men kan het nemen zooals men wil hebben de meeste bewoners van Warmenhulzen van deze hooge belastingen niet veel hinder, wijl hun in komsten dermate zjjn geworden, dat zjj geen belasting behoeven te betalen I De oorzaak van dit verval is, als overal elders, natuurlijk de verschrikkelijke economische cri sis, die echter in Warmenhulzen in menig op zicht meer dan elders heeft huisgehouden en die daar ook het eerste voelbaar was. We hebben hierover eens gesproken met den heer Klant, den secretaris van de Veiling .Warmenhulzen en Omstreken”, iemand, die den toestand aldaar door en door kent en ook weet waar de schoen wringt. De heer Klant vertelde ons, dat onder andere het feit, dat Warmenhulzen een plaats is, waar hoofdzakeljjk bewaarkoc» geteeld wordt, ae oorzaak is van de diepe ellende waarin men daar op het oogenblik verkeert, want dit waren juist de producten, welker export het eerste en het meeste beknot werd. Hierdoor werd de crisis in Warmenhuizen reeds zoo spoedig voelbaar, Bewaarkool is, zooals gezegd, een voor War menhulsen belangrijk product, maar dit is nog meer het geval met de roode kool, waarin War menhulzen de specialiteit is. Dit vindt z’n reden in het feit, dat het in Warmenhuizen door ver schillende oorzaken niet mogelijk is kool te ver bouwen als zg. nateelt, hetgeen wil zeggen, dat men daar nfet zooals In andere streken, leder jaar op het koolland eerst nog een ander pro duct teelt. Zoo blijft dus de grond uitsluitend beschikbaar voor de roode kool, met het gevolg, dat deze ook den besten groeltljd krijgt, waardoor een product ontstaat dat iedere vergelijking met glans kan doorstaan. Deze specialisatie is Warmenhuizen echter noodlottig geworden, omdat de export van kool zooals reeds gezegd zoo spoedig zwaar be lemmerd werd. Kool is nu eenmaal in hoofd zaak een exportartikel en vooral Dultschland nam zeer veel af; wel 90 pCt. van den totalen uitvoer. Nu is Dultschland zelf kool gaan verbouwen teneinde te trachten zich zelf te helpen, waar door Holland, en vooral Wannenhuizen, met de kool bleef zitten. De omzetten aan de Warmen- hulzer veiling daalden dan ook onrustbarend, zolfs zóó, dat de omzet van 1935 minder dgn een derde was van dien in 1939. Men vergelijke dit zelf in den volgenden staat, die de omzetten sinds 1917 te zien geeft Jhr. Mr. A. Roëll brengt dank aan beide spreker» voor de waardeerende woorden tot hem gesproken. x Hier gaat in vervulling een sedert jaren ge koesterde wensch, nJ. aansluiting met een be langrijk net van waterwegen. Medewerking is vooral verleend door de ge meente Schagen, die zich groote geldeljjke of fers getroost heeft, welke goed besteed mogen blijken te zjjn. Een woord van hulde pest hier aan bet comi té van Ingezetenen, dat een driedaagsch feest ep touw dürft te zetten. Dat fttulgt van kracht en opgewektheid. Geen droge feiten wil spr. opsommen, maar toch zUn deze, nu verrichte werkzaamheden, etc. geraamd op 1.745.000 gulden. De Commissie van Aalst legde den grondslag van de plannen, zooals ze nu zjjn uitgevoerd. Alle moeilijkheden zjjn glansrijk overwon nen. Mogen de verwachtingen ruimschoots be antwoord worden. Erkentelijk mogen we zjjn tegenover hoofd ing. Thomesen en de uitvoerders van het werk. 375.000 is aan gronden voor deze kanalen uitgegeven, zonder dat ze onteigend behoefden te worden. Het is voor Schagen een gewichtige dag; een voorbode voor een nieuwe toekomst. Spr. verklaarde hierna de haven en het ka naal voor geopend: Moge het bijdragen tot den bloei der gemeente! (Applaus) Hierna knipte de Commissaris der Ko ningin het lint door, dat dwars over de nieuwe haven was gespannen. Het „Wilhelmus” werd gespeeld en ge zongen, waarna de eerewUn werd rondge diend. Typeerend voor den toestand is wel wat een jonge Warmenhulzer tuinder ons vertelde. Hij was, evenals zjjn drie broers, vroeger bjj an deren aan het werk, verdiende goed geld de loonen van deae vier varieerden van f30.tot f40 per week en bad geen zorgen. Echter, evenals anderen verleid, huurden de vier suc cessievelijk een bouwerij, want er was toen niets beter dan dat. Nu de crisis vijf jaar geduurd heeft zitten zij allen aan den grond, het geld is op, de verdiensten, zoo ze er nog zjjn, zjjn nauwelijks voldoende om eten te koopen, om van kleeren nog maar niet te spreken. „Je houdt op laatst niets anders over dan een hoopje vodden", zei ae flinke Jonge kerel „en als ik trouw, weet ik morgen niet, waar ik het eten vandaan zal moeten halen. Je kunt op het oogenblik beter in de werkverschaffing zjjn al is het daarin ook niet best, dan nu je eigen dood te werken voor niets, maar wjj kunnen er niet in, omdat we tuinders zijn." Zjjn geval is nog lang niet het slechtste, het geen hijzelf ook toegaf, maar het is toch tee- kenend genoeg om te laten zien, hoe het op het oogenblik in Warmenhulzen gesteld is. We vroegen den heer Klant, tijdens ons on derhoud met hem, ook nog, of de toestand wel ooit goed zou worden, omdat men toch zou kun nen veronderstellen, dat b.v. Dultschland in de toekomst wel altijd voor zich zelf zal trach ten te zorgen waardoor nimmer eep herstel van den koolexport mogeljjk zou worden. De heer Klant zei, dat men met voorspel lingen in dien zin uiterst voorzichtig moest zijn. HU was van meenlng, dat, wanneer men in Dultschland over meer geld zou gaan beschik ken. Dultschland ook wel weer Hollandsche groenten zou koopen, omdat deze toch nog altijd veel beter zjjn. Bovendien moest men dat zelf verbouwen van groenten in Dultschland niet al te grootsch voorstellen, want de toestand is daar op het oogenblik zoo, dat de menschen buitengewoon weinig groenten te eten krijgen. Eenlge Invloed op onzen export zou -*e teelt in Dultschland echter altijd wel blijven behouden. Subsidie aan den proef- en schooltuin „Kennemerland" (korting ad 10 pCt.) Rente en provisie van tjjdeljjk ter voor aan kasgeld 1500 ■f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5