Treffen der Nederlandsche katholieke athleten Het Oostenrijksch- Duitsch accoord Volkomen geslaagde landdag West-Fries lands Katholieken bijeen I I r 1 1 FEESTELIJKE STEMMING OP 26 JULI A.S. TE AMSTERDAM MAANDAG 13 JULI 1936 de moderne maatschappij Rede kapelaan Droat Rede E. Stampei De Landdag •P VAN HET KATHOLIEKE KAMP k Bloeiend geloofsleven I Sinda jaren zal de hootdatad weer het toonvel zyn van een be langrijke katholieke ath- letiek-gebeurtenia Organisatie in handen van Jong Leven iiiiiiiiitiimiitiiiiHiittiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiuiiiiniiHHiiuiuntimNn Indruk van het verdrag in Polen Vol leven ia het oude, stille stadje aan de Zuiderzee op dezen Zondag ■y Telegrammenwiaseling tuaachen Schuschnigg, Hitler «n dh- Muaaolini Duitschland en da protocollen van Rome Door uitstekend weer begunstigd, kwam gisterenmiddag op het Gemeentelijk Sportterrein te Medemblik de 22ste West-Friesche landdag bijeen, waarop kapelaan H. Drost en ’t Kamerlid E. Stum pel den enkelen duizenden katholieken, hier verzameld, hun plaats en hun taak in de moderne maatschappij aanwezen. BERLIJN, 12 Juli (DNB) Tua achen den Oostenrykachen bonds kanselier Schuschnigg en Hitler zyn telegrammen uitgewisseld. Medemblik, 12 Juli. VM vrede. estafette. X Eucharistie. I l De fraaie prestaties van de kleine maar se lecte Nederlandsche ploeg, die op de UIOCEP- Niet voor al wat modern is hoede zich de Katholiek, doch hl) aanvaarde ook niet alles omdat het modem is. Door een geweldigen brand is Zaterdagnacht het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam geheel verwoest. Overzichtsfoto na den brand genomen De geestelijke vereenlglngen, de congregaties, moeten daartoe op de eerste plaats meer in de belangstelling treden. Hier moet de innerlijke kracht worden geput, die tenslotte alléén het organisatieleren kan stuwen en bezielen. zijn «iga met 4 t is a k L n stille Zondagochtendrust ligt het oude, intieme stadje verzonken. Wolken trekken over het wijde, vlakke water van de Zulder- derzee, waartegen onberoerd de tinnen en de kanteelen van het verlaten slot Radboud een éénlg mooi beeld van gedrongen .West-Friesche kracht zich afteekenen. Langs de grachten, waar hooge bruggetjes overheen loopen, spelen een paar kinderen, staan hier en daar jonge frisse he kerels met elkaar te praten en wandelt een enkele oude, stoere bruine Fries, met zoon zwart-zenden pet op, langs de eenvoudige hulzen, die laag onder hun veillg-schuttende roode pannen daken staan. Rust ligt hier echte .ouder- wets-degeiyke Zondagochtendrust. Daarnaast moet in de organisatie zelf naar verdieping worden gestreefd in het kernen werk, waardoor het getuigenis van onze beginselen in het openbare leven wordt gegeven. hier eigenlijk al bestaat, dat de oproep daartoe is gericht tot andere landen. Wat katholieke actie niet vraagt is: het prijs, geven van alle vroolykheld.-Ben kermis is geen kwaad, geen zóó booee zaak als vaakt wordt gezegd. Wanneer de jeugd van West-Frlesland maat weet te houden in het vieren van haar kermis, dan viere zy haar! Doch zy vergete daarnaast niet den ijver voor de samenwerking in de katholieke actie. Dan blijft West-Frlesland zoo schoon in zijn katholiciteit, dan blijven wjj een keurcorps, dat de wereld gaat winnen voor Christus. Tot het spreken van een slotwoord beklom tenslotte Deken vaa der Wiel, adviseur van het comité, het spreekgestoeltet. Tl» Weenen wordt gesproken over de moge lijkheid. dat Duitschland sou toetreden tot de protocollen van Rome van 1934 en 1936. Op den gouwdag van Hessen-Nassau heeft Zondag de ryksmlnister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. gezegd heeft: Wij hebben gisteren bewezen, dat wij ab soluut vervuld zijn van den wil tot vrede jen wij hebben een vriendschapsverdrag met onze broeders in Oostenryk gesloten. Wij gebruiken geen woorden en holle phrases, maar wij handelen en laten daden zien. ter te- X ut meer handeld. 1- X Katholieke actie vraakt ook de handhaving van onze eenheid. Zooals wij één zijn in de Kerk, moeten wij 'één zijn in ons organisatie-' leven en moeten wy alle onderling gekrakeel opgeven, dat kerkelijk en wereldlijk gezag van elkander vervreemdt en daardoor beiden on- dermijnd. T- es ta- het ce len 4- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dr. Schuschnigg heeft ook In een tele, gram aan Mwsssllnl kennis gegeven van de met Duitschland tot stand gekomen rege ling, en met vreugde herinnerd aan de be spreking, welke htf 'te Rocca delle Cami- nate met Mussolini heeft gehad. Tegen het middaguur komt er leven bij de brug, die naar het gemeentelijk Sportpark, even buiten de stad, voert. Groepjes jonge mannen verzamelen zich aan den kant om toe te Hen naar de drukte van toestroomende mannen en vrouwen van lederen leeftijd en lederen stand, naar het af- en aanrijden van auto’s uit alle richtingen en naar het langs trekken van aller lei jeugdgroepen, die, met hun wapperende vaandels aan de spits, het veld binnen mar- c hoeren Bijzondere aandacht trekken de auto's van den sterrit, die uit drie richtingen de stad naderen, getooid met de wimpels, die hun op drie ver schillende plaatsen werden uitgereikt. dat dit de wereld nog kan redden, zooals het haar eenmaal heeft gered. overzicht is aeer zorgvuldig in elkaar ge zet en voor enkele onvoorziene omstandig heden heeft men de noodige speling ge laten. - Tenslotte verklaart Mussolini zich gelukkig te prijzen Schuschnigg de verzekering te kun nen geven van de volkomen vriendschap en samenwerking van Italië met de federale re- geering, in overeenstemming met de protocol len van Rome, welke de basis zullen blijven der betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk. In Poolsche politieks kringen wordt herin- verdrag nn opvatting het Te midden van die wereld staan de heden- daagsche katholieken in het volle geloof, dat de Kerk, die van Christus het bevel kreeg Zijn beginselen in de heele maatschappij te doen dóórdringen, in alle levenssferen te doen trlom- feeren, dat die Kerk, die in vroeger eeuwen het geluk van een christelijke samenleving aan de volken heeft gebracht, thans nóg en opnieuw eenzelfde wereldroeping kan en zal vervullen, dat zij de eenlge is. die de wereld terug kan brengen tot God, de Bron van alle recht en alle liefde. De Duitsch-Oostenryksche overeenkomst heeft te Polen diepen Indruk gemaakt. Men beschouwt bet als een bewijs veer de hechte entente tesschen Berlijn en Rome. nerd aan het Duitsch-Poolsch 1934. dat volgens de Poolsche bewijs was, dat Duitschland zich van het Oos ten meer naar het ZuidOosten keerde. Op het terrein heeft men een wapperende Weelde van kleurige wimpels en oranjedoek aan talrijke masten in een wijd carré gespan nen. De zon schijnt warm over het veld, dat aan alle kanten door een dichte bosschage wordt omgeven. Af en tóe komen er wel wol ken boven drijven,, maar zoowel weer als stem ming bij de enkele duizenden katholieke West- friezen, 1de hier samenstroomden, houden zich uitstekend. In zijn telegrafisch antwoord zegt Mussolini Schuschnigg dank en verklaart hij, dat da Oostenrijkse!»—Duitsche overeenkomst door al len. die hart hebben voor de zaak des vredea, met voldoening moet worden begroet. !r dan dat: de katholieken hebben ook roorbeeld gegeven aan andersdenkenden. Friesland was uitgestorven, hier hadden doodkisten dan wiegen gestaan, wanneer Ie katholieken hun plicht in het huwe- ven hadden gedaan. In die dorpen waar katholieken woonden, liep het inwonertal barend achteruit. In de dorpen, waar wij Jen, ging de bevolking vóóruit, zy ver- Straks zal er leven komen! Hier en daar ziet men er al teekenen van. Enkele hulzen vlaggen en van den breeden toren der St. Mafthlaskerk waalt, hoog in de spits, de vaderlandsche drie kleur. Vanmorgen is hier de dag met een feestelijke H. Mis ingezet. Onder het blauwe licht der ge brandschilderde ramen aan het priesterkoor, waar de vaandels van het katholiek vereenl- gingsleven stonden opgesteld daar prijkten 8t. Joseph op het breede doek der naar hem ge noemde marktvereeniging, de H. Familie op het even fraaie vaandel der Congregatie en St. Vln- centius op de rood-fluweelen banier van zijn volgelingen, daar stond de Kolpingvlag! Voor het altaar met zijn rijk kopgpen reliëfwerk, droeg de Zeereerw. heer pastoor N. J. Bakker, geassisteerd door kapelaan P. Visser en pater Severus OPM een plechtige Hoogmis op voor het welslagen van den West-FriescHen Landdag, die vanmiddag hier in het stadje samenkomt. Vele leden van het comité burgemeester Pe ters van Medemblik en burgemeester Comman deur van Wognum zaten aan de voeten van den kansel van waar pastoor Bakker in een predikatie erop wees, dat met het woord „mo dern” wel veel goeds, doch daarnaast ook veel kwaads wordt aangeduid. Hoewel nog geen bevestiging van dit bericht is ontvangen, wordt in nolitieke kringen dit toch beschouwd als een logisch gevolg van de Dultsch-Oostenrijksche overeenkomst. Het authentieke Mirakelboek in schrijn wordt door schildknapen, getooid met wapens der laatste vier Bisschoppen van 's Hertogenbosch, van de St. Jans-basiliek en de gemeente 's Hertogenbosch, uit de St. Jansbasiliek gedragen voor den plechtigen Omgang door de straten van den Bosch De overeenkomst met Oostenrijk doet vree- zen. dat de Duitsche druk naar het Oosten weer sterker zal worden, welke vrees nog wordt bevestigd door het feit, dat Duitschland het Danzig—probleem weer aan de orde heeft ge steld. Het geheele programma zal tusschen half twee en vijf uur worden afgewerkt. Mien zal er alles op zetten om alle num. mers op den daarvoor vastgestelden tijd te laten verwerken, zoodat er geen stag, natte kan ontstaan, Hat cbraMtogtoob Met belangrijke gebeurtenissen op katholiek sportgebied is men over het algemeen in de hoofdstad niet erg verwend en zeker niet als het de athletiek betreft. De vele aan hangers van de katholieke sportbe- weging, die Amsterdsun echter telt, zullen met vreugde vernemen, dat zü binnenkort gelegenheid hebben de keur der katholieke Nederland sche athleten aan het werk te kun nen zien. Ds katholieken fan West-Friesland mogen toonen dit begrepen te hebben door nog trou wer tot de H. Eucharistie te naderen en nog trouwer en voltalllger zich aaneen te sluiten in hun organisaties. De comitéleden, die na de Hoogmis in het R. K. Vereen igingsgebouw met de plaatselijke propagandacommlssie waren bijeengekomen, hebben vlak voor het fraaie, door burgemees ter J. Schrijver van Orootebroek ontworpen spreekgestoete, dat op zijn hooge, gele voor front de gestyleerde wapens van den Paus, het Bisdom en de provincie vertoonde, plaats ge nomen. Den druk-binnenstroomenden bezoekers werd een programma uitgereikt, dat op de vóór- pagina een groot portret van Z. H. Exc. Mgr. J. Huiberg droeg, aan wien het comité voor den landdag haar werk „in blijvende trouw en onvergankelijke liefde’’ opdroeg. Geleidelijk werden alle stoelen en banken bezet. Bjf het comité hadden nog plaats genomen de Kamer leden Van der Bilt, Groen en Stumpel, deken Van der Wiel uit Hoorn en deken Jacobs uit Wognum en vervolgens een groot aantal hee- ren geestelijken uit West-Frlesland. De har monie ,Bt. Caecllia” van Wervershoof zorgt voor frissche, opgewekte klanken over het heele terrein en als eindelijk burgemeester Chr. Pe ten van Medemblik het spreekgestoelte be stijgt, staat aan alle zijden nog een haag menschen, die met aandacht wachten op wat hun door enkele geluidsversterkers wordt toe gesproken. Burgemeester PETERS verklaarde het bij zonder op prjjs te stellen dat deze landdag binnen zijn gemeente wordt gehouden. Te om het onderwerp dat hier wordt be- Nog ’n kort muzikaal intermezzo en de eer ste feestredenaar, kapelaan H. DROST, werd met luid handgeklap onder de hooge gele over huiving van den katheder ontvangen, waar hlf spreken zou over „De wereldroeping van de katholieke leeken.” lijken groet. In enkele aansluitende woorden dankte hij het plaatseiyke comité, dat onder leiding van pastoor Bakker den voorbereiden den arbeid had verricht. een ruime pauze, waarin aan groote tafels et terrein enkele ververschingen kenden in gebruikt, sprak het Kamerlid E. Plum per de .katholieke actie in de practijk van t-Friesland weet wat katholieke actie :ent. Het katholieke organlsatieleven ont- e zich hier sterker dan in eenlg ander t. waar wij met andersdenkenden samen- i’ De sociale bonden hebben hun vertak- i in alle plaatsen. De vrouwen zijn aan- iloten. Het jeugdwerk voor jongens en s bloeit evenals het rellgleuse tei chari- vereenlglngswerk. Ons eigen onderwijs, loosterwezen staan hier in hoog aanzien, •bben wij niet onze landdag-organisatie, oveel goeds tot stand bracht. Voorts zegt Schuschnigg in dit telegram er van overtuigd te zijn, dat met bet eccoord tusschen belde staten tegelijkertijd een waar devolle dienst is bewezen aan den algenseenen Wij zijn bereid tot iedere vreedzame mede werking in Europa en de geheele wereld. WIJ hebben dit gisteren weer bewezen, doch aUeen onder voorwaarde, dat de levensnoodzakelljk- heden van het Duitsche volk erkend worden. Willen wjj thans de wereld haar heil bren gen, dan moeten wjj ons goed voor oogen stel len dat de hedendaagsche verwarring ontstond uit de massale afscheiding van de moederkerk, die het protestantisme voltrok. Eenmaal los gerukt van haar, wendde de menschheid zich ook weldra af van Christus om tenslotte God zelf terzijde te schuiven en een leven om sul ver aardsche, zuiver stoffelijke, zuiver vergan kelijke goederen na te streven. Daarmee is de taak der Kerk, de taak van ons katholieken in deze wereld gegeven. De wereld moet terug tot God, terug tot Chris tus, terug tot de Kerk. Daa wil de katholieke actie bereiken. In het streven naar dat doel wil zij toonen, dat er nog een groote, machtige, stuwende vitaliteit in het katholicisme leeft, O» voorzitter van het comité, burgemeester COMMANDEUR, opende na dit sympathieke welkomstwoord den landdag met den christe- Dat is zeker niet juist. Het organi satieleren ia goed en mooi, doch het moet in de katholieke actie nog ten volle haar innerlijke verdieping vinden. Samenvattend van wat dezen middag werd besproken, luidt al dus: die katholiek, die het beste zijn geloof zelf beleeft en die het beste naar buiten draagt, doet het beste zjjn plicht tegenover de wereld van onzen tjjd. Schuschnigg heeft in zijn telegram aan Hitler om. geseind, dat hij er van overtuigd dat „de uitwerking van de overeenkomst Oostenrijk en het Duitsche rijk ten nutte éh daarmede het geheele Duitsche volk ten zegen zou strekken.” feesten te Weenen, de Nederlandsche kleuren verdedigd heeft, staan iedereen nog voor daa geest en ongetwijfeld zal dit ook ten goede komen aan de belangstelling voor de nationale kampioenschappen, die op Zondag 26 Juli as. op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam worden gehouden. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de R.K. Sportver- eenlging Jong Leven en zü zijn in zekeren zin een onderdeel van de lustrumviering van deze vereenlglng, die dit jaar haar tienjarig bestaan op een tot nu toe uitstekend geslaagde wijze heeft herdacht. Verschillende sporten worden door Jong Leven beoefend en men heeft zich bjj den opzet van de lustrumviering ook ten doel gesteld al deze takken van sport hierin zooveel mogelijk te betrekken. Zoo heeft men reeds afstandsmarschen gehouden en een lus- trumwedloop, terwijl het nationaal tafeitennis- tournooi, dat Jong Leven organiseerde, alles overtrof, wat tot nu toe op dit gebied was ge presteerd. Men weet er bij deze actieve Am- sterdamsche vereenlglng wel den weg mee om iets goeds in elkaar te zetten. De goede naam, dien Jong Leven op organi satorisch gebied heeft, is er een waarborg voor, dat ook bij de «x nationale athletiek- kampioenschappen alles ongetwijfeld wel zal kloppen. Oorspronkelijk was de D.UA.C. eigenlijk aan de beurt voor dit tournool dat bij toerbeurt in de verschillende bisdommen wordt georganiseerd, maar de D.UAD en D.WB. in Bussum, dat dan dit jaar de wed strijden zou hebben gekregen, hebben direct afstand gedaan van hun eventueele aanspraken ten behoeve van Jong Leven. Dat de wedstrijden op de Sintelbaan worden gehouden sa] ook lederen insider zeker ver heugen, want deze inrichting heeft vermoede, lijk van alle athletiek-terreinen in Nederland wel de beste accommodatie, zoodat men hier ook bij uitstek ^een gelegenheid heeft om goede resultaten te bereiken. Hier kunnen prestaties verricht worden, die meetellen en oveial war. 4 Dit geloof is echter niet voldoende. De katholiek moet zich ook bewust zjjn, dat de taak der Kerk in dezen tjjd, z jj n taak is. Wamt hjj is een levend lidmaat der Kerk, die slechts in hem en door hem in de wereld haar roeping kan vervullen. Hitler heeft hierop geantwoord met een telegram, waarin hij den wensch uit spreekt, dat door het accoord „de oude, door rasgemeenschap en eeuwenlange ge lijke geschiedenis gegroeide tradltioneele betrekkingen hersteld’ zouden worden en dat daarmede een verder gemeenschappe lijk werken wordt Ingeleid tot nut van de beide Duitsche staten en ter bevestiging van den vrede in Europa. De sport staat tegenwoordig nu eenmaal In het middelpunt der belangstelling. Onze prin- cipieele katholieke sportorganisaties hebben echter allereerst recht op den steun van onze katholieke landgenooten, van wie er nog veel te veel, niettegenstaande de aansporingen van hun geestelijke leiders, hun hart verpand heb ben aan de neutrale beweging. Niemand mag daarom achterblijven op 26 Juli ix en ieder een, die maar eenlgszins in de gelegenheid is. dient bij deze nationale kampioenschappen van zijn belangstelling te doen blijken. Laten velen onze athleten. die de laatste jaren met spron gen vooruit gegaan zijn, komen aanmoedigen. Ook van offideele zijde toont men een ver blijdende belangstelling voor deze aa. athle- tiekgebeurtenls, wat wel blijkt uit bet feit, dat men van verschillende zijden reeds prfjzen beschikbaar gesteld heeft. Ook de KRO zal van deze kampioenschappen een verslag laten vastleggen op gramofoonplaten. die den Dins dag daarop in het KRO-programma sullen worden opgenomen. Als bijzonderheid kan ten slotte nog worden gemeld, dat voor den aanvang der wedstrijden de deelnemers zullen defileeren en aan het publiek sullen worden voorgesteld. Met kracht heeft Jong Leven de voor bereidingen tér hand genomen voor dit groot athletiekfestljn. dat naar men hoopt een nieuwe mijlpaal zal worden in de ge. schledenis van de katholieke sportbeweging in Nederland. By het beschouwen van een zoo uitgebreid organlsatieleven, dat zoozeer het katholieke peil hoog houdt, meenen velen, dat de „katho lieke actie” die den Paus zoozeer ter harte gaat, Het programma, dat op 26 Juli as. de aan. dacht zal vragen bestaat voor de kampioen schappen der A-klassers uit de volgende voor- geschreven nummers: 100, 200, 400, 800. 1500 en 5000 meter hardloopen, 4 X 100 meter es tafette, UIOCEP-estafette <800, 400, 200. 100 meter), verspringen, hoogspringen, polsstok hoogspringen. discuswerpen, kogelstooten en speerwerpen. Voor de nieuwelingen krygt men verder dan de nummers: 100, 400, 1500 en 3000 meter hard loopen, 4 X 100 meter estafette, verspringen, kogelstooten en discuswerpen en ten slotte voor de junioren 80 meter hardloopen en 4 X 80 meter estafette. Een luid applaus bracht de erkentelijkheid der talryke landdaggangers voor het vele schoons, hen voorgehouden tot uiting. Op het terrein stelden zy zich vervolgens op in een langen stoet, die, voorafgegaan door de muziek, door de stad trok, wur een plechtig Lof, door alle geloovigen meegezongen, den prachtigen, waarlijk ten volle geslaagden dag besoot. plooit zich zoo de katholieke actie als de van den gouden boog, die eenmaal over veld zal staan gespannen, dien gouden waarop geschreven staat „Gelooft zy Christus.** Onze wereld schreeuwt om recht en liefde. Tienduizenden werden gedood op de slagvel den van Europa; honderdduizenden werden be roofd van hun dagelykschen arbeid; nieuwe dreigende wolken pakken zich samen boven het menschdom, een nieuwe cirkel van yzer en oorlogszucht wordt om de landen geslagen en niemand weet een uitweg. den de IX kampioenschappen dan ook met spanning tegemoet gezien. Dikwijls liet de accomodatle en de terreingesteldheid by der. geiyke kampioenschappen veel te wenschen over, maar dit zal nu niet het geval zyn. Ze warden immers verwerkt op dezelfde banen en hetzelfde terrein, waar ook de KNAU pa-» haar kampioenschappen heeft gehouden en binnen kort de Olympische candldaten nog eens aan den start komen. Tot nu toe was het de gewoonte, dat op de kampioenschappen van de FDA op eik num, mer slechts twee vertegenwoordigers van elk bisdom uitkwamen, die tevoren op select'ewed- stryden waren aangewezen. Jong Leven wil thans echter de inschryvlng voor alle atnleten openstellen en hiertegen zal men zeker ook van de zyde der FDA geen bezwaren maken. Bovendien zal men thans ook buiten de kam pioenschappen om verschillende wedstrijden voor nieuwelingen en enkele nummers voor junioren in het programma opnemen. Ook kwamen voor de estafette.nummers op de vroegere kampioenschappen alleen dioce sane ploegen uit. Het is thans echter de be- dcêling van de organisatoren om uitsluitend vereenigingsploegen te laten Inschrijven. Hier voor heeft men de toestemming der FDA noo- dlg. Als het biykt, dat er toch diocesane ploe gen zullen moeten deelnemen, zal men by de as. wedstrijden nog een speciaal nummer voor de A-klasse indeelen. la dit alles te danken aan de katholieke iet name aan spreker's eigen gewesteiyk die taak zullen niéuwe Maria's en onder onze onzer vele organisaties, ieder h in zijn omgeving moet zijn deel van die groote taak ver- En die taak eischt veel, martelaren, Veronica's, daar jeugd dragers n de kruisbanier moeten ópstaan i de christelijke beginselen weer de samenleving te herstellen. De venmenscheljjke kracht, noodig i zóó deel te nemen aan den men strijd tusschen hel en hemel or de wereld van onzen tijd, moet tt alle intensiteit worden geput uit middelen der bovennatuur, uit de In een benarden tyd als deze Is het goed, dat den katholiek wordt voorgehouden, waar hy dient te staan, welke HJn hy moet volgen In den maalstroom Van dezen tyd. Den sprekers wenscht hy een zandachtig gehoor en hy vertrouwt, dat de velen, die hier zjjn samengekomen, na afloop van de meeting nog een poos In de stad zullen verbiyven om fcéar oude schoonheid en haar nieuw leven te bewonderen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5