l D Kindermishandeling Nederlandsche ontvoerd GEEN MUGGEBETEN! POTTER MOORE’S r i HET VEER ENKHUIZEN- STAVOREN Instantine MARINE-MANOEUVRES BEGONNEN DINSDAG 14 JULI 1936 Onthoudt: .1 Vertrek van Nieuwediep' ons Over den kop geslagen )E De oefeningen J. D. TRESLING AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN TANKBOOT JE GEZONKEN Geen persoonlijke ongelukken stukje UIT DE ONDERWERELD Een brutale berooving ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL WIELRIJDER AANGEREDEN Ernstig ongeval te Maastricht KASGELD VERDUISTERD? De haringweek ingeluid Belastingontduiker gesnapt Aan de gevolgen overleden Jongetje verdronken' Vader aluit zyn 17-jarig dochtertje op in een schuur Vechtpartij tusschen twee dorpen Twee gewonden bij Zwolle Auto rydt ijscoventer aan en grijpt daarna wielryder Arbeider te Maassluis riem gegrepen en Haarlemsche justitie grijpt in door dry f- gedood Motorrijder en zesjarig kind te Slootdorp ernstig gewond Spoorwegdepót gedeeltelijk opgeheven Wielrenner hield zich aan auto vast Buitenlandsch vrouwelijk personeel ONVERWACHTS DEN WEG OVERGESTOKEN EERSTE KLASSE BIJ DE N.S. BLIJFT DE ZAANGEMEENTEN NIET SAMENGEVOEGD? TRAGISCH EINDE VAN EEN AGENT DE ONREGELMATIGHEDEN TE BERGEN OP ZOOM Verband met stakingen in land? Schroef schepen ïm t 7 DE ZAAK-MARGADANT Het „communistisch complot” Met geweld in auto geduwd Een halve eeuw verbinding tusschen Holland en Friesland Directeur van het Nederlandsch Postmuseum Tijdens avondeten in een vleesch gestikt Drie-jarig kindje aan de gevolgen overleden i Ook minister Coign verlangt klaar heid en eventueele herziening van het vonnis tegen Slachtoffer van handel in blanke slavinnen? Te ver in zee gewaagd Twee dood en en zes gewonden op Ambon Bjj een stevige bries vernietigen onderzeebooten de Hertog Hendrik en de Gelderland Directeur der arbeidsbeurs geschorst „ANTI-MIOSE” 0 G„ wonden teraardebesteld. van den zorg- werd de arbel- •l Aan boord van Hr. Ms. Gel derland. 13 Jun. stilt en voorkomt pijnen! •r mede van den zoon van dien on- mr. W. C. Bosman te Alkmaar, die na Mr. W. C. Bosman, die 50 jaar directeur van het veer EnkhuizenStavoren is Maandagmorgen is de haringweek ingeluid. Er zyn 3 versierde vlsscherywagens van Sohevenln- gen vertrokken. De «ene ging met bestemming naar Steenwjjk. De andere bezoekt Den Haag en omliggende plaatsen. Aan verschillende depar tementen en aan het hoofdbureau van politie is vanmorgen haring aangeboden. Soortgelijke wagens sjjn van Vlaardingen en Katwijk aan Zee vertrokken, met bestemming naar het Noorden en het Zuiden van ons land. In 1914 werd besloten tot den bouw van 3 groote schroefstoomschepeh ter vervanging van de raderbootjes, die niet meer aan de zeer toe genomen elsrhen des tyds konden voldoen. In den zomer van 1915 en op 1 Januari 1918 kwa men de salonbooten „R. van Hasselt” en „C. Bosman” in dienst. Deze schepen brachten een groote verlevendi ging van het vervoer. Van 164.000 in 1914 klom het passagiersvervoer in 1915 tot 378.000 en in Op 15 Juli aanstaande aal het een halve eeuw geleden sljn, dat de Veerdienst tusschen Kok huizen en Stavoren werd geopend, die een on- middellljke aansluiting verzekerde tusschen de door het Rijk gebouwde nieuwe Spoorwegen van Zaandam over Purtnerend en Hoorn naar Enk huizen en van Stavoren over Workum en Sneek naar Leeuwarden. Aldus werd een belangrijke verbinding tot stand gebracht tusschen twee welvarende provincies, Noord-Holland en Fries land, en een kortere weg geopend voor Leeu- den en Sneek naar de hoofdstad des Rijks. MVGGEN. Den Haag Am- om ko- Deze nieuwe Spoorweg en bootverblnding wa ren een gevolg van de Wet van 10 Nov. 1875, waarbij tot den aanleg van verschillende nieuwe spoorwegen in het land was besloten. D4t die aanleg van onberekenbaar groot be lang is geweest voor de streek, die met het nieuwe groote verkeersmiddel werd gezegend, behoeft geen bewijs. Heel West-Ftlesland is er door opgebloeid, vooral ook toen in October 1898 de spoorwegverbinding AlkmaarHoorn werd geopend en het Weetdeel van Noord-Holland met het Oostdeel door een spoorweg werd ver bonden. Het veer EnkhuizenStavoren werd begonnen met 3 raderbooten en een goederenboot. Dade lijk mocht het zich verheugen in de belang stelling van het publiek. Het jaariyksche passa giersvervoer bedroeg ruim 60.000 reizigers. In de negentiger jaren klom dit tot 100000. Het bleef zich langzaam maar regelmatig ontwikkelen, tot kort vóór den Europeeschen oorlog in 1914; het beliep toen 160.000 passagiers per jaar. Aanvankelijk opgezet als particuliere onderne ming is het Veer door de Hollandsche Ijzeren Spoorweg Maatschappij overgenomen krach tens de Spoorwegovereenkómst met den Staat van 1890. De Regeering had de inrichting en bediening van het Veer openlijk uitbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Boeman te Alkmaar. De dienst werd geopend onder beheei dememerjm den dood zijns vader in 1911 alleen het beguur heeft gevoerd, later samen met zjjn dochter mej. mr. M. C. Bosman en dus 50 jaar als directeur aan het Veer verbonden is. n De jaarlljksche manoeuvres van de Kon. Ned. Marine zijn hedenochtend onder zeer ongun stige weersomstandigheden aangevangen. Op het oogenbllk, dat wy deze regels schrij ven, vijf uur in den middag is het droog, maar de wind waalt nog even hard als van ochtend, toen wij Nieuwediep uitvoeren. Af en toe klotst een golf tegel. de patrijspoort van de longroom van de officieren, of slaat over het dek. De „zeevastheid” van de zich aan boord bevindende „lanckotten" is vandaag wel terdege gewogen en te licht bevonden. Naar ons ter oore is gekomen, heeft de Justitie een vervolging Ingesteld, tegen den 50-Jarigen B., machinist van’t poldergemaal in den Spaamdammerpolder onder de ge meente Velsen. Deze heeft sinds Hemel vaartsdag zjjn 17-jarig dochtertje opgeslo ten gehouden In een schuurtje van drie bij vier meter, waarin slechts een klein ruitje zat. Het eenige meubilair ven dit verblijf bestond uit een hok met konijnen en een Ijzeren ledikant, waarop btf wijze van ma tras een zeiltje was gelegd. Als eenige dek king voor den nacht had het kind een arm zalige deken, terwijl haar nachtgewaad be- - stond uit een oude regenjas. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oor zaak reed een luxe-auto uit Groningen den wagen van den Italiaanschen Ijscoventer Zan- grado, die in de richting van Zwolle ging, van achteren aan. De auto, waarvan de chauf feur blijkbaar geheel de macht over het stuur had verloren, slingerde vervolgens naar den overkant van den weg en greep den 30-jarlgen wielryder G. Wendt uit Hattem, die op weg naar huis was. Terwijl de venter gewond bij den geheel vernielden ijscowagen was blijven liggen, werd de wielrijder over een afstand van ongeveer 15 meter or.der den auto mee gesleurd, eerst de helling van den oprit af en vervolgens een eindweegs langs den voet daarvan. Ernstig gewond is hij onder het voertuig vandaan gehaald. 1 Maandagmiddag om vjjjf uur der G. v. d. Burg, werkzaam bjj de Vereenigde Touwfabrieken te Maassluis door een drijfriem gegrepen en meegesleurd. Hjj werd deerlijk ver minkt en moet op slag gedood zijn. Het slacht offer, dat 31 jaar oud was, laat een vrouw en vier kinderen na. verleend, is het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis te Lelden overgebracht. Zjjn toestand is zorgwekkend. Tegen den bestuurder, den heer B. uit Ha ren, is proces-verbaal opgemaakt, terwijl het voertuig door de marechaussee te Zwolle in be slag is genomen. Maandagavond omstreeks acht uur is op den oprit van de Spoolderbergbrug in de gemeente Zwollerkerspel een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij twee perso nen werden gewond. De administrateur van het gemeentelijk eleo- tricltelts bedrijf te Bocholts is gearresteerd, ver dacht van verduistering van een bedrag van ruim 3000 gulden aan kasgelden. Hij is naar Maastricht overgebracht en ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie. Maandag even na zeven uur waren de laat ste trossen los en langzaam voer Hr. Ms. Gel derland het zeegat uit. De Hertog Hendrik, de torpedo- en onderzeebooten, die nog aan den wal gemeerd lagen, maakten in het voorbij varen front voor de Gelderland, ter gelegen heid van de aanwezigheid van den Comman dant van de Marine aan boord. Nauwelijks waren de eerbewijzen gebracht, of wjj hebben het schip van commandotoren tot de munitieruimen bezichtigd, had de eerste officier ons reeds Het spoorwegdepot te Apeldoorn zal met in gang van de wlnterdienstregeling op 4 October eJr. gedeeltelijk worden opgeheven. Ongeveer 80 A 90 man spoorwegpersoneel Ml 1 worden overgeplaatst. Pe 57-jarige ongehuwde J. Bruyns uit Gllze- Rljen, een der twaalf slachtoffers van het auto-ongeluk bij Eindhoven, to aan sljn ver wondingen besweken. De 16-jarige O. Scholten te Aaaen, die met sljn flets tegen een auto opbotste, to in het zie kenhuis overleden. Maandagmiddag omstreeks vijf uur reed de 36-jarige colporteur A. wykmans, wonende André Seperlnweg te Maastricht, per fiets van Heer in de richting Maastricht W, die op het fietspad reed, werd door een groeten petroleum- tankwagen, welke plotseling uitzwenkte, gegre pen en tegen den grond geworpen. Met een zware hersenschudding en verschil lende hoofdwonden is het slachtoffer per auto van den G. G.D. naar het ziekenhuis Calva- rlénberg te Maastricht overgebracht, waar hij to opgenomen. Zijn toestand is hoogst ernstig, 1916 tot 340.000, onder welk cijfer echter veel militair vervoer was begrepen. In het algemeen bleef het passagiersvervoer schommelen om het cijfer van een kwart mil- Uoen, om in 1930 en 1931 te stijgen tot respec tievelijk 315.000 en 304.000. Sedertdien is de daling begonnen tengevo'ge van de crisis, vrij wel regelmatig 10 procent per Jaar, totdat het passagiersvervoer in het afgeloopen jaar 1935 bedroeg 203.000; nog altijd een belangrijk cijfer. Sedertdien is een kleine stijging in bet pas sagiersvervoer merkbaar, wat ook voor een deel aan de verbeterde dienstregeling te danken zal zijn. Het aantal verbindingen Leeuwarden Amsterdam via het Veer ]s namelijk met één vermeerderd bij dezen zomerdienst en gebracht op 4 in iedere richting, waarmede de dienst in 1886 was geopend en welke door de Regeering was voorgeschreven. In Juli 1919 werd het aantal verbindingen teruggebracht tot 3 in elke richting wegens den toenmaals heerschenden kolennood. Sedert dien is dat zoo gebleven, wat zeker niet tot de ont wikkeling van deze voortreffelijke verbinding heeft bijgedragen. De vierde dienst, eerst inge- HJj had verschillende Inwendige kneuzingen, een gebroken been en vermoedelijk een bek- kenfractuur. In zorgwekkenden toestand is hy naar het Sophla-Zlekenhuis te Zwolle vervoerd. De ijscoventer was er met verschillende bloedige verwondingen iets beter afgekomen, doch moest niettemin eveneens in het zieken huis worden opgenomen. I Het drie-jarig zoontje van defamWe B. uit Eindhoven, dat bij zijn grootouders op Lennis- heuvel, onder Boxtel, logeerde, dronk Zondag avond in een onbewaakt oogenbllk uit een fleschje azyn-extract. Oogenbllkkelljk werd het kind naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd, waar het in den afgeloopen nacht is overleden. De Journalisten en fotografen, die deze week de marine-manoeuvres sullen meemaken, sljn gisteravond om negen uur in hotel de Burcht in Den Helder bijeengekomen. Namens de ma rine heeft de Luitenant ter Zee der ie klasse H. C. W. Moorman het geselschap welkom geheeten en de regeling van het embarkement bekend gemaakt. Het uur van vertrek was op Maandagoch tend 7 uur gesteld en ons werd de keuze ge laten den nacht aan wal of op het schip door te brengen. Iedereen verkoos aan boord te slapen. Aan boord bevinden zich de Commandant der Muine, 8chout-bU-Nacht J. Kruys en de leider der roode scheepsmacht, Schout-bjj- Nacht J. J. Dikkers, tevens belast met het commando van het schip. De commandant der Marine heeft de algemeene leiding der oefe ningen. Prijs 50 cis. Gemeld is, dat, Ingaande 1 Januari as. door de Ned. Spoorwegen zou worden 'bvergegaan tot afschaffing van de eerste klasse. Van bevoegde zijde vernemen wij thans, dat dit gerucht on luist Ms en dat er vooralsnog van afschaffing van die klasse geen sprake is. Maandagmiddag omstreeks 4 uur reed de mo torrijder R. Willems met als duopassagier zjjn vader, den heer G. Willems, beiden uit Drieber gen, met een kalm vaartje door Slootdorp, ko mende uit de richting Middenmeet, stak een zesjarig jongetje, een zoontj, landbouwer Toebak, den weg over en kwam on der het motorrijwiel terecht. De bestuurder verloor hierdoor de macht over het stuur en slipte. In bewusteloozen toestand werden bestuurder van het motorrijwiel en het jongetje opgenomen en naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De duopassagier kwam er met eenige lichte schrammen af. De toestand van den heer R. Willems is wekkend. Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Rijswijk is Zaterdagavond een vrachtauto aan gehouden, aangezien de rijkspolitie vermoeden had, dat er met dezen wagen smokkelwaar werd veivoerd. De auto bleek Inderdaad een groote partij ongebanderolleerde sigaretten te bevat ten. Wagen en inhoud werden in beslag geno men, terwijl tegen den chauffeur proces-ver baal werd opgemaakt. In 63-jarigen ouderdom is Zondag te 's-Gra- venhage overleden de heer J. D. Tresling, direc teur van het Nederlandsch Postmuseum. In 1894 trad de heer Tresling bij het hoofdbestuur der P. T. en T. in tydelyken dienst en op 1 October 1895 ging hij als klerk in vasten dienst over. Na de verschillende rangen tot en met dien van hoofdcommies te hebben doorloOpen, werd de heer Tresling 9 Augustus 1939 aangewezen als directeur van het Nederlandsche Post museum. De heer Tresling was ridder In de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Zijn stoffelijk overschot zal Woensdag as. te Maandagavond is den 30-Jarigen wielrenner W. Leenes, uit Schiedam. by den Driesprong tusschen Rjjnsburg en Noordwljk een ernstig ongeluk overkomen. Hij hield zich achter aan een vrachtauto vast, die met vrij groote snelheid reed. Plotse ling brak het voorwiel van zijn fiets, waardoor hij over den kop sloeg en met ernstige hoofd wonden op den grond bleef liggen. Nadat dok- wr Niekerk uit Noordwljk de eerste hulp had Maandagmiddag is het driejarig zoontje van de familie van Eek te Reyneveld bij Boelcoop in *en sloot gevallen en verdronken. Het kind mocht geen voet in de ouderlijke woning zetten. Des avonds om zeven uur. als haar vader thuis kwam, moest ze de schuur in en ging de deur op slot. Overdag genoot ze af en toe nog zooveel vrijheid, dat ze wat op het erf mocht rondloopen. De ontaarde vader hield er een ploertendoo- der op na, een gummi-slang met aan bet einde een stuk ijzer, waarmee hij het kind af ransel de, wanneer hij daar lust in had. Op het li chaam van het kind zjjn talrijke sporen van verwondingen geconstateerd. Ménschen, die in de nabijheid woonden, heb ben het kind dikwijls hooren schreeuwen, als het mishandeld werd. Vermoedeltfk zou de zaak wel eerder aan het licht zijn gekomen, als niet Juist de naaste buurman een oadergêscliikte van B. was geweest, waardoor hjj het geval niet durfde aangeven. B. was voor de tweede maal getrouwd en de stiefmoeder was het meisje >ok zeer ongunstig gezind. ZIJ sloeg het kind dik wijls met een bezem. De voeding, die het kind kreeg, liet veel te wenschen over: drie boterhammen per dag en ■s avonds een pannetje met wat aardappelen en groente, dat ze bij de keukendeur mocht komen weghalen. Onze zegslieden vertelden, dat het kind zwart zag van magerte en ellende De reden van deze hemeltergende verwaar- loozlng was, behalve de antipathie van de stiefmoeder, het feit, dat het kind een weinig achterlijk is. De vader wilde haar vermoedelijk kwijt, en had al eerder geprobeerd haar in een gesticht te krijgen. In dezen opzet is hij thans geslaagd, want eenige dagen geleden is het kind op last van de justitie naar een gesticht in Zandvoort overgebracht. De Justitie stelt een ernstig onderzoek in. De minister van Koloniën, dr. H. Colljn. beeft op de schrDtelljke vragen van het Tweede Kamerlid Joekes in verband met het tegen wijlen den heer Margadant gewezen vonnis geantwoord, dat het hem bekend is, dat de gerezen twijfel omtrent de juistheid van het Jegen wijlen den heer H. E. J. Margadant ge wezen vonnis is versterkt, doordat tegen bij de aangelegenheid betrokkenen een aantal straf vervolgingen is ingesteld, en een aantal proce dures is Ingeleld, die ten deele met veroordee- llngen zjjn geëindigd, ten deele nog op afdoe ning wachten. Prof, van Kan heeft aan den minister op diens verzoek nog onlangs medegedeeld, dat hjj in verband met de nog te verwachten rechterlijke beslissingen en de gevolgtrekkingen, waartoe deze kunnen voeren, nog niet in staat is, sljn eindconclusies vast te stellen. Met den steller der vragen is de minister van oordeel, dat het voor het aanzien van de over heid in Indië van het hoogste belang la, air het mogelijke te doen om in deze aangelegen heid. voor zoover mogeltjk, klaarheid te bren gen en eventueel tot herziening van Set von nis te komen. De minister is in beginsel bereid met de In dische regeering in overleg te treden nopens de vraag, of het wenscheljjk ia, de desbetreffen de bepalingen van het reglement op de straf vordering met de bepalingen in het Neder landsche Wetboek van Strafvordering be treffende herziening van een strafrechterlijk vonnis, dat in kracht van gewijsde is gegaan, zooveel mogelijk in overeenstemming te bren gen. 7 Het doel der oefening van heden was het ten aanval brengen van de divisie onderzeeboo ten en van een groep bommenvUegtuigen op een verband van schepen, dat wel over bovenwater-\ bescherming (namelijk torpedobooten) maar niet over vliegtuigen beschikt q BU den aanvang der oefening, hedenochtend omstreeks 13 uur, bevond de roode scheepsmacht zich in zee ongeveer 15 mijl bewesten bet licht schip Haaks met bestemming Straat Dover. Aan den rooden bevelhebber is bekend, dat in het zeegedeelte benoorden de parallel van het lichtschip Maas (voor den Nieuwen Waterweg) blauwe mijnvelden zijn gelegd. De blauwe di visie onderzeebooten bevond zich in zee onge veer 15 gr. benoorden het lichtschip Maas, ter wijl twee groepen G- en een groep L-vliegtui- gen startklaar op „De Mok” lagen. Bauw heeft opdracht de roode scheepsmacht te vernietigen, voordat deze ter hoogte van het lichtschip Maas is aangekomen. Het beloop van deze oefening was, dat ^e O 9 te 15.56 uur een mislukten aanval op het roode verband deed, gevolgd door een geslaagden aan val van de O 10 te 16.03 uur op de Hertog Hen drik. De vaart van het roode verband werd tot vijf mijl verminderd. Om 16.38 uur kwam de O 15 aan de kim bo ven water, zonder tot den aanval te zUn ge komen. Tenslotte heeft de O 11 een geslaagden aanval op het roode verband gedaan, waarbU de Gel derland werd vernietigd. Dit was het einde van de oefeningen van he den. De 18-jarige dienstbode C. A. uit de Banka straat te 's-Gravenhage. waagde zich Zondag te ver In see aan het Noorderstrand te Sche- venlngen. ZU moest gered worden door twee Een groote verbetering werd in 1915 aangebracht, toen men den dienst ging onderhouden met schroefbootenwaarvan men er hierboven één ziet afgebeeld MXBOTHK. 13 Juli. (Aneta). BU een vecht, party tusschen de Mohanunedaanscbe nego. rUen Tial en Tengah-tengah op het eiland Ambon, zUn tiree dooden en zes gewonden te betreuren.- De veldpolitie onderzoekt de oor. zaak van deze vechtpartijen. Naar wjj vernemen is de directeur der districtsarbeidsbeurs te Bergen op Zoom A. S. uit zUn functie geschorst, terwUl een gerechte- Ujk onderzoek aan den gang is. Voorts kan woéden medegedeeld, dat wet. houder J. de Moor, loco-burgemeester, by de justitie een aanklacht heeft ingediend tegen den schrUver van een artikeltje in de ..Avond ster”, dat betrekking had op den directeur der arbeidsbeurs en waardoor genoemde wethouder zich in zUn eer en goeden naam aangetast gevoelt. VRAAGT UW WINKELIER nr GROOTRTB VUAMD DEB Imp.: C. F. G.. Bierkade 18 Een schipper, wiens schip ligplaats had in de Keizersgracht, maakte in den nacht van Zater dag op Zondag kennis met een vrouw uit don ker Amsterdam, op den Zeedyk. Na een bezoek aan enkele café'tjes ging het tweetal een autotochtje maken met een zg. .snorder”. Op het Damrak begon de chauffeur langzaam te ryden en stegen plotseling aan weerszoden twee mannen in, De chauffeur lette niet op de protesten der passagiers maar reed door. De vrouw begon hevig te gillen terwUl de schipper zich tegen de indringers verzette, maar weldra met enkele harde klappen in het gelaat overmeesterd werd. In razende vaart werd nu in de richting van den AmsteldUk gereden. Op een donker gedeelte by de Oovert Flinckstraat stopte de auto en bevalen de indringers den man en de vrouw uit te stappen, waaraan ze onmiddellljk voldeden. Maar dadeiyk daarop grepen de chauffeur en de manpen hun „vrachtje” beet en plunderden hen. By hun verzet liepen ze nog een paar harde klappen op, doch niemand heeft het gillen van de vrouw gehoord. De schipper deed aangifte van het geval aan het politiebureau Warmoeastraat en kon een goed signalement der mannen opgeven, waardoor het de politie mogeiyk was in hen twee beruchte Personen uit donker Amsterdam te vermoeden; een zekere v. T. en J. Deze mannen werden Zondagochtend van hun bed gelicht en na con frontatie met den schipper door dezen herkend. De politie zoekt nog naar den chauffeur. In den nacht van Zondag op Maandag is te Eeckeren, nabij Ant werpen, onder geheimzinnige om standigheden een Nederlandsch meisje ontvoerd. De 22-jarige Kiki Vostenaer, afkomstig uit Rotter dam, werd met geweld in een auto geduwd door twee of drie onbeken de mannen, die daarna met groote snelheid wegreden. De zwart gelakte auto droeg het Nederlandsche nummer HZ 8853. De politie stelt een onderzoek in. Het geval zou verband houden met den handel in blanke slavinnen. Naar de Telegraaf verneemt, heeft de minister van Blnnenlandsche Zaken het gevoelen ge vraagd van Ged. Staten van Noord-Holland over de samenvoeging der Zaangemeenten. Dit col lege is echter van oordeel, dat plannen tot vor ming van één groote Zaangemeente in dezen tüd geen kans van slagen hebben. Verwacht wordt,-dat ook de minister van Blnnenlandsche zaken zich op dit standpunt zal stellen. De directeur van den Ryksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling maakt bekend, dat aanvragen om vergunning, ingevolge de wet van 16 Mei 1934 (Staatsblad nd. 357), tot het in dienst nemen van buiten landsch vrouweiyk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, slechts in behandeling sul len worden genomen, indien by de aanvrage is gevoegd: a. een verklaring van een geneeskun dige, waaruit biykt, dat de vreemdelinge een goede gezondheid geniet; b. een door de plaat- seiyke autoriteiten van de woonplaats der vreemdelinge afgegeven verklaring waaruit biykt, dat zy van goed zedeiyk gedrag to. Aanvraagformulieren zjjn kosteloos verkrijg baar by het plaatseiyk orgaan der openbare arbeidsbemiddeling. Maandagmiddag is aan—kleine volg-tankboot, die gesleept werd door de tankboot .Ameland”, even benoorden Enkhuizen door onbekende oor- zaak gezonken. De boot ligt in de vaarroute van elf °P d®. -Katholieke be- Enkhulzen naar Stavoren. De beide vaartuigen. Kerkhoflaan te Den Haag behoorende aan de Shell-maatschappy, waren van Amsterdam op weg naar Friesland. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. voerd met dezen zomerdienst op 15 Mei JJ., heeft dadeiyk de verwachte verlevendiging gebracht. Het Veer EnkhuizenStavoren voorziet in de kortste en goedkoopste verbinding tusschen Friesland en Noord-Holland en verheugt zich in de belangstelling van het reizend publiek. Het biedt de aangename onderbreking van de reis, aan boord van goed ingerichte en wel verzorgde schepen. In de halve eeuw, die voorby gegaan is, heeft die dienst zyn goeden naam verdiend. Een tragisch ongeval heeft Zondagavond het leven gekost aan den agent G. J., van het buieau Admiraal de Ruyterweg te sterdam. De man zou des avonds zes uur op het bureau in dienst men, maar verscheen niet. Dit wekte be vreemding. zoodat men een agent uitzond naar de woning van G. J. in de Nickeriestraat, om een onderzoek in te stellen. Men kreeg geen gehoor en ook een tweeden agent, die eenigen tyd later werd uitgezonden, werd evenmin opengedaan. Men waarschuwde toen den chef van het bureau, hoofdinspecteur F. Modder man, die zich daarop persooniyk naar het huis van den agent begaf. Toen ook thans nog niet werd opengedaan, forceerde men den toegang. Tot hun groote ontsteltenis moesten de politie mannen by het binnen komen constateeren. dat den agent J. een ongeluk was overkomen. De man was alleen thuis, daar zyn familie voor enkele dagen naar het buitenland was ver trokken. Hy had zich biykbaar aan tafel gezet om zijn avondmaal te nuttigen en kreeg daar- by een stukje vleesch in' de keel. Een spoedig ontboden arts constateerde inderdaad, dat J. tengevolge hiervan is gestikt en overleden. Het ongeluk schynt zich in enkele oogenblikken te hebben afgespeeld, want men vond het slacht offer nog met de vork in de hand. Het stof- feiyk overschot is overgebracht naar het Wil- helminagasthuis. Gisteravond zyn hut la ten zien, die Paul Krueger tot verbiyf heeft gediend. De oudere lezers van dit blad zullen zich nog wel herinneren, hoe de Gelderland op haar eerste reis met bestemming Ned.-Oost- Indlë opdracht kreeg, onderweg koers te setten naar Lorenzo Marques (in Zuid-Afrika), om President Krueger op te pikken. Dit schip bracht Krueger naar Marseille. Den volgenden winter werd de geheele kooi van den eersten officier weggebrand en naar het Krueger-huis te Pretoria gezonden. In de longroom van de officieren is door het verschil van kleur van de wandbedekking nog de plek te zien, waar het portret van Paul Krueger, door hem gesigneerd, heeft gehan gen. De meenlngen over de beteekenis van de „communistische samenzwering”, die volgens het „Dagbi. v. N.-Brabant” onlangs te Breda sou zijn 'tehouden, zyn nogal verdeeld. Over het algemeen werd aan deze byeenkomst, waar een aantal Trotzkiïsten, onder wie enkele Belgen, Franschen en een Italiaan, bijeen waren, niet te veel waarde gehecht. Volgens net „Dagbi. v. N.-Brabant” zou de vergadering te Breda belegd zyn, omdat de passencontróle aan de Nederlandsche grens zoo „gemakkelijk” zou zyn Over de vergadering deelt het blad nog mede, dat zy was gesplitst in twee deelen: aan de eerste zouden de nog by de Hle Internationale (Moskou) aangeslotenen hebben deelgenomen, die men wil winnen voor de richting-Trotzki, terwyi de latere zitting alleen voor ingewyden zou zyn geweest. Uit deze laatste zou zyn ge bleken, dat deze beweging invloed heeft gehad in de vlsscherijstaking te Umuiden en de Tll- burgsche textielstaking. Een nieuw conflict te Tilburg zou tevens worden voorbereid. Naar het blad verder verneemt, zou de be kende agitator van Tilburg ook leiding gegeven hebben by de stakingen te Antwerpen. iemand, die einde Juni per schip op zaken reis naar Noorwegen ging, ontmoette aan boord Edo Flmmen, die zich buitengewoon verheugd toonde over het succes van zyn werk in Frank- rijK en België en toerf op weg was om in Noor wegen hetzelfde te organlseerenl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 15