Prov. Staten van Noordholland Studenten komen kampeeren W armenhuizen m Alen ócfaiffl ont: 1 'B' g Het priesterfeest te Tuit jenhom HET GEORGANISEERD OVERLEG WW Vier dagen van bezinning ito k WOENSDAG 15 JULI 1936 Nog 54 oud-*trjjder* in leven T> - De kwestie der bannen ,r de komende Olympiade voor TEXEL WAARLAND t- Salaris Ged. Staten WIERINGEN Abnormale kinderen BROEK OP LANGENDIJK EGMOND AAN ZEE DEN HELDER OBDAM Het Bestuur. K Weer trawler* aan de markt Uit het hart gegrepen dankwoorden Huldiging van den Neomist door de bewaarschooljeugd Wel geslaagde bonte avond Moet er een neutrale inrichting komen voor geestelijk abnor male kinderen? r i lv, NA DE VISSCHERIJSTAKING TE IJMUIDEN m In F ALGEM. NED. ZOUAVENBOND Extra steun-uitkeering snijboonen 1935 Wat bedoelt dit kamp? Ged. Staten Subsidies De Bannen .«n met zijn indere been staat de man, die de verkeersre- 8«l> niet kent, in o**«ngeniz. Urker Stoomboot Het Japansche waterpolo-team in training te Berlijn Georganiseerd Overleg C r 8 'j-’ if. W rti j l- *4^ 5 A e De seven leerlingen van de een len ing I Provinciale Staten van Noord-Holland kwa men Dinsdagmorgen in voortgezette zitting bij een, onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin. Q Bü het voorstel om de jaarwedden van de le den van Gedeputeerde Staten te verlagen tot ƒ4500 wees de heer STiHLE (NS.B.) op het voorstel van zijn tractie, verleden Jaar gedaan, om cumulatie van inkomens te voorkomen. Er zün thans onbillijkheden. De ex-wethouders van Haarlem, die thans lid van Ged. Staten zijn, krijgen geen pensioen, die van Amsterdam 4000 per Jaar. Spr. wilde dan ook een protest tegen dit voorstel laten hooren. De VOORZITTER antwoordde, dat met geen mogelijkheid aan de wenschen der NS B, kan geheel op de hoogte zün van de bedoeling dezer zomerkampen, was op ons verzoekhet be stuur van het Studentengilde St. Jeroen zoo bereidwillig deze kort te verklaren. Wij laten die uiteenzetting hier gaarne volgen. voor beneden Hedenmorgen zün reeds de eerste trawlers, die na de opheffing van de vtsscherijstaklng j.l. Vrijdag naar zee waren vertrokken, van de vlschvangst in dehaven van IJmuiden terug gekeerd. Het waren de Cornells en de Protlnus. die belde hun vangsten hedenmorgen aan den af slag hebben gelost. het allen. v e e e I. Voor de restauratie van het kerkgebouw der Waalsch Hervormde Gemeente aan het Begün- bof te Haarlem werd een subsidie verleend van ƒ3000.—. d. Ie Ie ge- de school- werden t in I<vt ae- 4 n ie TH B. BRAND. Weaterweg O 131, Helloo WH hebben dit stukje gezuiverd van enkele niets ter sake doende uitlatingen en achten hier mee de kwestie van het Moblllaatlekruls te Helloo voldoende belicht, (Bed. M. M. IJ.) Burgerlijke stand. Geboren: Johanna Maria, d. Van W Prins—van Eeten. Ondertrouwd: Petrus Johannes Nyssen uit IJmuiden en Johanna Genet. -e-. een, kleuters van de Voor de restauratie van den toren te Hans dorp op verzoek van de gemeente Amsterdam 15000.—. Besloten werd niet deel te nemen in het ga rantiefonds voor een groote bloemententoonstel ling in 1937 in Den Haag te houden. Voor den wederopbouw van een Zaansch huls te Koog aan de Zaan werd ƒ300.gegeven; voor de stichting van een buurthuis te Urk ƒ5000.—; voor de restauratie van den gemeente- toren te Wijk aan Zee ƒ2250.—, voor den toren te Twisk 225.—; voor aankoop van een koren molen te Schoor! ƒ300.—; voor herstel van het kerkgebouw der Nederduitsch Herv. Gemeente te Wijk «n Zee ƒ1200.—; voor de herstelling van de oude St. Bavokerk te Haarlem 500, etc. Nadat het bestuur der Vereenigde Veilin gen te Beverwük herhaalde malen heeft gewe zen op de lage steunbedragen, die in deze streek over 1934 en 1935 werden uitgekeerd, terwül toch een reeks producten zeer slechte prijzen heeft opgebracht, heeft de Minister van Land bouw en Vlsscherü. uitsluitend voor deze streek nog een extra uitkeering gelast van 2 ct. per K.G. op de snüboonen. Deze uitkeering zal geschieden op Donderdag 15 Juli van 9 tot 12 uur aan de kas der Ver eenigde Veilingen. Geslaagd De zeven leerlingen van de U. L. O-schooi te Den Burg, die Maandag te De beteekennis die wij gewoonlük aan 't woord „kamp” hechten gaat voor ons verblüf In War menhulzen slechts zéér gedeeltelijk op. Over ’t algemeen Immers is ’n „kamp” 'n middel om na drukken arbeid en inspanning, lichamelijke ontspanning te genieten, zich geheel, ongebon den aan t punctueele dagelijksche werkpro gram. eens uit te leven temidden der heerlijke natuur. Dit zeker niet te onderschatten genot staat In ons kamp absoluut op de laatste plaats. Immers ons kamp steunt allereerst op ’n ge heel andere behoefte dan de louter-ontspan- nlngs-behoefte. Het Is namelijk op de eerste plaats een zich terugtrekken met elkaar en een zich weer opnieuw inscherpen van de waar achtige levenswaarden en plichten. Het spreekt vanzelf, dat 'n groep menschen. die groote rük- dommen In zich dragen, zich hierop in de stilte besinnen, wanneer zü bemerken dat hun drukke dagelijksche leven daaraan afbreuk heeft gedaan. Wü zün katholieke studenten en onze grootste rükdom Is daarom ons heilig Geloof. Het spreekt vanzelf dat ook op dit kamp de beginning op de waarden van ons geloof, de eerste plaats in neemt. Nog andere vraagstukken worden ter op lossing voor onze oogen geplaatst en zeer be langrijk is voorzeker de historie en huidige toe stand van ons land en ons volk. W nt wü heb ben geconstateerd dat wü slechts *n’ treurig beetje op de hoogte sün van de werkelüke toe dracht en werkelüke waarde van onze varier- toegestaan. Het rapport beval uitbreiding de verpleeggelegenheden in confessloneele stichten aan, waarmede de commissie Prov. Staten zich niet kon vereenlgen. Ter vergadering dienden, de soc.-dem. voorstel in, waarin Ged. Staten werden uitge- noodlgd, zoo vlug als de tüdsomstandlgheden Brand Dinsdagmorgen te ongeveer 930 uur plaatselüken (ouden) tüd ontstond brand in het bedrijfsgebouw voormalige boerenwoning van dén heer P. Nieuwboer te Waarland. Het was' waschdag. waarom vermoed wordt, dat de brand waanchünlük door het vuur van de waschkachel Is ontstaan. Tengevolge van den Westenwind kon een ten Oosten staande koolachuur niet worden gespaard, doch de woning van den heer Nieuwboer bleef geheel onaangetast. In het bedrijfsgebouw waren ongeveer 30 wa gens hooi geborgen, alsmede een voorraad vet van C. Bruin aldaar. Alles ging In de vlammen verloren. «- Een platte wagen, driewielige kar, brabantcone en waschmachine werden gered. De vuurmassa werd met de brandspuiten van Waarland en Dirkshom onder opperbrandmees- terschap van burgemeester Nolet bestreden. Verzekering dekt de Schade. De heer MICHELS (SU.) meende, dat men de kwestie confessioneel of neutraal buiten beschou wing kan laten. Ged. Staten hebben zich alleen *an de wet te houden. Het particulier initiatief sidle aan de N.V. Eerste Urker Stoomboot Maat schappij „Urks Belang" diende de NS.B. een motie in, waarin Ged. Staten verzocht werden de geheele boekhouding van deze maatschappü te doen nazien en controleeren, een gedetailleerd rapport te doen opmaken en dit ter visie te ge ven aan de Statenleden. De heer DE RIJKE (NSB.) wenschte het subsidie niet voor 5 jaar maar voor één Jaar te verleenen, opdat de zaak niet spaak zal loopen, hangende het onderzoek. De heer BOMANS (W begreep de betee- kenis van dit wantrouwen niet. Ged. Staten zul len het subsidie voor 5 jaar gaarne verleenen, maar de vergadering leder jaar van de conti nuïteit In kennis stellen, waardoor dus het recht van interpellatie blüft. De heer DE RIJKE bleef bij bet gevraagde onderzoek en het verleenen van het subsidie voor een jaar, waarmede de vergadering met 38 tegen 7 stemmen niet instemde en de voordracht van Ged. Staten dus aanvaard werd De heer DE BRUIN (NSB) zelde, dat men geen begrip heeft van het woord „confessioneel’’. Er wordt prachtig werk door de godsdienstige groepen verricht en men mag niet vergeten, dat de godsdienst altüd nog den grondslag voor ons volk uitmaakt. Er wordt nu maar In .neu trale" richting gedreven en de nat. socialisten zien daarin een llberalistlschen-marxistischen geest, waarvoor zü niets voelen. Zü zullen dan ook tegen de voorstellen stemmen. worden voldaan in verband met wettelüke be palingen. De heer DE..RIJKE (NS.B.)Het is alleen maar een protest, waarom wü tegen stemmen. De voordracht werd daarna aangenomen. De pensioenregeling voor oud-leden van Ged. Staten werd eveneens, gewijzigd. Nadat nog een aantal hamerpunten was aan vaard, sloot êe voorzitter de vergadering. Ged. Staten stellen voor om over te gaan tot opheffing van de bannen behoorende tot het Hoogheemraadschap Waterland en tot vaststel ling van een nieuw büzonder reglement van be stuur voor dit Hoogheemraadschap. De heer HEIIKER (RK.) was van meenlng,r dat de bannen Purmerend, Purmerland en Buik sloot niet moeten worden opgeheven, omdat deze een belar.grüke waterstaatkundige taak hebben Spr. diende een motie In. waarin Ged. Staten worden verzocht dit voorstel terug te nemen, om in de volgende vergadering terug te komen met een voorstel tot opheffing^ van'de overige zeven Over: HST MOBHISATIEKBITS TE 1IE1LOO Hoewel het eeer gevaarlijk Is om mat den beer G Smits een duel te beginnen met de pen wil Ik het toch probeeren In uw blad van 2 Juli schrüven de heeren 3. Admiraal, voorzitter, en O. Smits, secretarie-pen ningmeester, dat zy geen leden, maar donateurs zyn (dat wisten Brand en anderen ook). Doch da» donateurs bestuuraiedsn kunnen syn en dan nog wel leden van het dagelyksch bestuur is gehs3 iets nieuws in een bond voor Oud-GemobiViseer den 1914*18. Wie kunnen leden zijn? 13 Sept. 1925 werd deze bond te Utrecht opgericht. O. Smits heeft relf een verslsg geschreven, waarin hy schrytt: .leden kunnen zyn alleen Oud-Ge- moblllseerden 1914—18 Ook kan men don^l worden en zoo het goede doel steunen." In het hoofdbestuur zyn eenlge donateurs. hebben recht hierop, want zy hebben den la In 1914’18 diensten bewezen. Welke verd sten hebben bovengenoemde heeren den Is in dien tijd bewezen? Te Heiloo zün byna alle donateurs beis hebbenden (neringdoenden) en is de atdee Helloo. zooals meerderen zeggen, een onderaf) ling van B. A. ol Maatsch. Hulpbetoon. 1 krijgt een aalmoes, maar dat la toch niet doei van den bond. Alle aanvragen om steun zouden eerst In de ledenvergadering worden voorgelegd en dan ver der behandeld door het degel, bstuur, dat se dan weer natr het hoofdbestuur zendt en dit nsar den secr.-penn voor advies Meerdere malen echter heb ik rechtstreeks aan het hoofdbestuur geschreven om steun, zelfs heb ik een copie van den secr -penn.. welke door my overgeschreven moest worden en opgezonden naar het hoofdbe stuur: dan zou de secr.-penn. wel advlseeren. Brand heeft 18 Oct. 1929 bedankt als voorzitter. 29 October 1929 in de ledenvergadering kwsun J. Admiraal hier tegen op en aside: „dat bat nu julat op myn weg lag om aan te blyven en de dingen recht te zetten want Ik was als voorzitter de Juiste man op da rechte plaats Hy stelde voor om den voorzitter by acclamatie te herbenoemen, wat toen door my la aangenomen. In 1935 kreeg Brand een kweatie met O Smits, welke zoo hoog liep dat Ik in samenwerking met het bestuur geroyeerd werd. Ik beb niets gêdasn 1c stryd met reglementen enz., heb slleen bet hoofdbestuur kennis gegeven en de zaak uiteen gezet over het beleid en handelwijze van een donateur-beatuursUd. Nogmaals, ds secr.-penn. deelt hier de lakens uit. Ditmaal wordt het zomerkamp van het Hol- landsche Studentengilde van St. Jeroen gehou den In Warmenhuizen, dat daar aan den rand van het Geestmerambacht zoo rustig ligt te midden van akkers en vaarten. Woensdag 22 Juli, ’s avonds te vüf uur tref fen de deelnemers elkaar in het kamp, op het terrein van den heer P. Mosel Krankhorn. Velen zullen dan al een stevlgen tocht achter den rug hebben, want van Rotterdam, Den Haag en Cndere steden trekken ze per flets naar Hol lands noorden. Deze eerste avond sal gewüd zün aan be sprekingen over de rlchtlünen en aanwüzingen der kampleiding. Donderdag worden twee inleidingen gehou den, n.l. door den zeereerw. Pater v. Rooyen OJ3.C. over „Het RÜk Gods’’ en Dr. H. v. d. Wielen over .Nederlands Toekomst”. Vrüdag 24 Juli is het groote uittocht en een inleiding van den weleerw. Kapelaan Verkley, over het H. Misoffer. Zaterdag weer twee inleidingen. Pater v. Rooyen spreekt dan over „het Gebed” en Kees Swarttouw over „Dietschland”. De Zondag is buitengewoon goed gevuld. Na de Hoogmis te 10 uur is het te 2 uur samen komst bü het Vereeniglngsgebouw, daarna op tocht door het dorp en ontvangst op het Raadhuis. Om drie uur vangen de kinderspelen aan en wordt een toespraak tot de bevolking gehouden. T« half 2 Lof, waarna om 8 uur een tooneel- opvoerlng volgt. Hiermede is dit Zomerkamp ten einde en gaan de deelnemers Maandags weer huis waarts. Waar wjj meenden, dat velen onzer leaers niet R. K. Voetbal Victoria I wist .n Warmen huizen met 62 te winnen van Vios II. voor de nederlaagwedstrüden. Victoria II speelde met 4 Invallers tegen S. V. W. U te Heer- Hugowaard en verloor met 2—5. De B junioren verloren met 21 van 8. O. S. Junioren B te Heer-Hugowaard. Herwonnen Levenskracht De opbrengst van de j.l. Zondag verkochte speldjes bedroe* 45.06. Een woord van dank aan de milde gever», alsook aan de overige dames-verkoop- sters is hier aeker op zün plaats. dit toelaten te komen met een voo.-dracht tot stichting van een inrichting voor de bedoelde categorie. De heer SAJET (S,D.) verdedigde dit voorstel en noemde cüfers en gevallen. Spr. drong aan op een neutraal Instituut. Dr. DROOG (R.K.) wees er op, dat de regee- rlng deze stichting toch niet toestaat, zoodat particulieren er voor zullen moeten zorgen. Is dat niet iets voor het Witte Kruis? De heer KEULEMANS (A R.) sloot zich daar bij aan, terwül de heer HOOGLAND (8.D.) aan de hand van cüfers concludeerde, dat er eigen lijk niet gewacht kan worden met de gevraagde inrichting, daar 800 kinderen nog de gewone lagere scholen bezoeken. Spr. heeft waardeering voor het werk van de confessloneelen, maar bul ten verzorging is er ook nog de opvoeding der kinderen en dus moet men ook het standpunt der neutralen eerbiedigen. haar kleine leerlingen den eerw. feesteling *n prachtig schilderü aan. De kleintjes verhieven hun stemmetjes om in koor hun gelukwenschen aan te bieden. Zichtbaar verrast dankte de Neomist voor de onverwachte hulde en trac- aKoate|p<M rjjwiel-belastingmerk. Hun. die meenen In aanmerking te komen voor een koste loos rüwlelbelastlngmerk. zü medegedeeld, dat het van belang Is spoedig een aanvraag te rich ten tot den rüksontvanger, bü wien een aan vraagformulier te verkrügen is. Tot het verkrü-' gen van een dergelük formulier bestaat gelegen heid ten kantore Koningsplein. Dinsdag 21 Juli 7—* uur *s namiddags, Vrüdag 24 Juli van 7—9 uur 's namiddags en Maandag 27 Juli van 7—9 uur 's namiddags. bannen behoorende tot „Waterland”. Ook de communisten verzochten schorsing van dit punt tot de volgende vergadering. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.H.) wees er op, dat dit het derde voorstel is tot opheffing van bannen. Thans Is er echter een Ingrüpende bestuurswijziging aan verbonden. De Ingelanden van dit hoogheemraadschap hebben geprotesteerd tegen dit voorstel, want zü willen I baas blyven In eigen huls en achten de voor gestelde bezuiniging zeer Illusoir. Spr. drong er op aan het voorstel In te trek- j ken voor tien bannen. De heer SAAL (N.8.B.) voelde niets VOor de concentratie-woede van Ged. Staten. Garantie, dat de lasten voor de betrokkenen niet hooger zullen worden, 13 er niet. Spr.’s fractie zal tegen het voorstel en de moties stemmen, opdat dit waterschap rustig kan blüven bestaan. De heer ANKERSMIT (S.D.) toonde zich een voorstander van de concentratie en beval aan neming van het voorstel aan. De heer SCHMIDT (R.8.P.) zag voordeelen In samenvatting, óók voor de betrokkenen. Uitstel is geenszins noodig. De heer BOMANS (RK.), lid van Gedepu teerde Staten, zelde kort te zullen zün, omdat de voorbereiding van de stukken zoo buitenge woon goed is geweest. Ged. Staten zetten ook In dit geval een door de vergadering uitgestip pelde gedragslün voort. Verwerpt men dit voor stel, dan zullen dergelüke voorstellen niet meer ter tafel komen, maar dan gooit men het con- tinu-beleid over boord, wordt de waardigheid va^iet provinciaal college geschaad en het de- m<*Rtische beginsel hier verlaten. De souverei- i niteit van „Waterland” wordt niet aangetast, slechts de Innerlüke structuur. Aanneming van het voorstel houdt echter ze- ker niet in opheffing van alle bannen in Noord- Holland. Spr. verzette zich tegen het voorstel- Heilker en las een brief voor van den Dijkgraaf der Vier Noorder Koggen, waarin deze de op- heffing der bannen een zegen noemt. De motie van de communisten om de behan deling uit te stellen, werd werworpen met 50 tegen 9 stemmen. Een voorstel van den heer de Jong Schouwen - burg om tien bannen te behouden, werd ver- ^amendementen zün Ingediend. Het worpen met 41 tegen 19 Memmen. eenvoudig blüven, Ged. Staten be- Hét voorttél-Heilker om 3 bannen nfet op te beffen, wegd wwotjjen met 41 tegen Instem men. Na eenlge discussie over het ontWerp-zelf werd dit aangenomen met 38 tegen 19 stemmeh. Bü het voorstel tot verlenging van het sub-' der leiding van den heer E. Peetoom het mu zikale deel te verzorgen. Een drietal nummers werd ten gehoore gebracht, welke steeds wel verdiend applaus oogstten. Een aantal mede studenten van den Neomist gaven daarna in revuevorm eenige humoristische jeugdherinne ringen van den Neomist te zien, die de lach spieren danig in beweging brachten. De toe schouwers bleken goede refreinzangers te zün. Dan treedt het Gemengd Tooneel voor het voetlicht, om met „Het Jubileum van den Vuil nisman” allen te doen schudden van bet lachen. In versneld tempo gaat het verder, want als de laatste klanken van het applaus, sün weg gestorven. komen weer de studenten op X too neel. Door hen wordt thans opgevoerd een door een der heeren geschreven klucht in drie be drijven: .Als niets komt tot iets". De heeren bleken goede tooneelspelers te zün, terwü' de inhoud zeer in den smaak viel. Dan komt onder oorverdoovend applaus de eerw. feeste ling voor het voetlicht om sün hartelüken en welgemeenden dank te brengen aan allen, die zün feest zoo In ieder opzicht hebben doen slagen. Hü is niet bü machte om zün dank In woorden te uiten, maar zal eenieder In zün gebeden gedenken. HU zal Gods zegen afsmee- ken over Tuitjenhom. want zegt spr.. een volk dat zoo zün priesters eert, is Gods zegen waard. Door uw groot en diep geloof hebt gü mijn H Wüding op de Juiste waarde weten te schat ten. Veel Is er In deze dagen gebeurd, waar door hü tot diep in de ziel werd ontroerd, maar zün prlesterhart ,ls het meest getroffen door de zoo schitterend uitgevoerde Prlestercantate van dezen avond. Daarna dankte de weleerw. spr. de feestcommissie, de zeereerw. heeren pas toors Velthuyse en Vonk, het gemengd tooneel, db rmedestudenten. de fanfare. koster. zegt spr.. wel voor 50 pet. aan bet welslagen Van dit^feest heeft bijgedragen. Voorts dankt nemers ian den feestelüken intocht, de meis jes die hebben gezorgd voor de versterking van den Inwendlgen mensch en allen die ook maar iets tot dit schoone feest hebben bijgedragen. Allen zün diep onder den indruk van dit uit het hart gegrepen dankwoord De voorzitter van de feestcommissie brengt namens deze commissie zün hartelüken d»nk voor de be toonde medewerking en kondigt het laatste programmanummer aan. n.l. een klucht In één acte „Het Oproer” dat ten tooneele werd gebracht door het gemengd tooneel. Meer dan voldaan gaan allen huiswaarts, in zich bewa rend de blüde herinnering van een echt Roomsch feest. maakt t 1 2 school te 1 RÜPje, als huldeblük der kinderen aan den neomist bloemen aangeboden. Maandagmorgen werd te ongeveer 10 uur de neomist van de pastorie afgehaald door kleurigen stoet bruidjes en L bewaarschool. In het vereeniglngsgebouw aan gekomen bood mej. Schotten als huldeblijk Van. .hü 4» rózénmaaksters. de bogenmakers. de deel- landsche historie en ‘t Is daarom niet verwon- deriyk dt u In ons programma ’n lezing over .Dietschland” zult vinden. Een helaas vergeten \klank. slechts voortlevend in een enkel onbewust uitgesproken woord van ons volkslied. In de historie echter de bouwmeester van onze gou den eeuw, van onze heden nog levende cultuur. Niet alleen de ware historie van ons land en volk is voor ons 'n onbekend gebied, ook zün huidige toestand, zün denken en doen, zün zeden en gebruiken, kennen wü zeer slecht. Dat is de reden waarom wü ons vestigen eenige dagen lang in *n dorp dat op 't platteland ge legen is. Waar over ’t algemeen de levenswijze door de vervlakking van ’t steedsche léven on aangetast is gebleven. Het is onze bedoeling daarom in aanraking te komen met de bevol king vooral op den landdag. Daarover wilds ik nog apart iets zeggen. De belangrükste werkzaamheid aan ons kamp is zooals wei gebleken zal sün, een werking naar binnen, een omgaan met elkander. .Eén dag echter, de laatste dag. dien wü den landdag noemen, is geheel gericht op ’t contact met de bevolking. Het is onze bedoeling dat die dag een feest is voor t geheele dorp- om 10 uur be gint het met ’n Hoogmis, een gezamenlük op gedragen offer aan God. Om 2 uur komen de bewoners en wü büeen bü ’t vereenigingsge- bouw en dan gaat 't in gezamenlüken optocht door 1 dorp. Wü trekken naar ’t stadhuis etj brengen daar den burgemeester onze hulde; dan gaat ‘t verder naar ’t sportterrein. Daar spreekt een van ons tot de bevolking om nog eens uit een te zetten, wat onze bedoeling is. Verder or- Raniseeren wü daar dan kinderspelen en de dag wordt gesloten met 'n tooneelavond dien wü aan Wai. "nhuizen aanbieden. Wü hopen, dat Warmenhulzen dien dag mee zal vieren; dat t ook- werkelijk een feest zün zal. Van onze züde zal 't niet ontbreken, dat beloven wü. Ten laatste wilde ik nog iets zeggen over onsen patroon St. Jeroen. Hü woonde, werkte en stierf den roemvollen marteldood in ons ge west, Holland. Hü is voor ons 't voorbeeld van den rustlgen dapperen werker, hü is voor ons de bode van 't geloof, de apostel van God. Wü sün de Studenten van 't Hollansch Stu- denten-Gllde van St. Jeroen en wü hopen bin nenkort in uw midden te zün. Mej. dr. HILLEN (R.K.) verklaarde, dat zü er mede accoord zou gaan, als het ging om pro- zjjn, omdat ook de Katholieken en Christelüken daarom vragen. Maar voor een provinciale in stelling gevoelde spr. niet. teeide de kinderen met milde hand. Voor het verdere gedeelte van deri dag werd de Neomist met rust gelaten, maar ’s avonds maakten velen zich klaar om hem op hun manier eens te huldigen en ook den Maandag te voegen bü de rü onvergetelüke dagen. De groote zaal was te ongeveer acht uur geheel gevuld en toch waren er alleen maar tegenwoor dig degenen, die in de voorbereidende werk zaamheden van het feest een werkzaam aan deel hadden gehad of op andere wüze werk zaam waren geweest om het feest in alle op zichten te doen slagen. Als de heer 8. Burger de stampvolle zaal en den neomist het welkom heeft toegeroepen, nemen het kerkzangkoor en het kinderkoor hun plaats in en zingen onder ademlooze stilte dc Prlestercantate van P J. Vrancken. Een geweldig applaus, aangroeiend tot een ware ovatie, breekt los, als de cantate is be ëindigd, Een büzonder woord van hulde komt toe aan den koordirigent, den heer D. v. Baar, die door zün uitnemende leiding dit program- ma-gedeelte tot het mooiste van den avond wist te maken. Het zangkoor vervolgde met „Nederland in vogelvlucht hetwelk zeer in den smaak viel. De bonte avond werd voort gezet in snel tempo. Het RK. Fanfarecorps St. Htldegardis verscheen ten tooneele om on- Op grond van een voorstel door de soc.-dem. in 1933 gedaan- ten aanzien van de verpleging van geestelük abnormale kinderen en jeugdige personen deelden Ged. Staten mede, dat voor het Stichten van een gebouw of uitbreiding geen gelden door de regeering mogen worden van uit w... dsr neutralen zal het college gaarne steunen. Be achterlüke kinderen, die in een ronfewin- neele inrichting worden opgenomen, hebben toch geen besef van diepere zaken en het is maar de vraag of de ouders hun kinderen straks beter zullen afstaan als er een nieuwe neutrale in richting zou bestaan. Tegen het voorstel-Sajet c.q. heeft spr. geen bezwaar, voor zoover het de wenschelükheid en een eventueele subsidleering inhoudt. Het rapport werd daarna aangenomen en Ged. Staten namen het voorstel-Sajet over. Gfcd. Staten stellen voor, het gemeentelük aandeel in de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen met ingang van 1 Januari 1937 te verlagen van ƒ750.— tot ƒ700.— per Jaar. Aldus besloten. Alkmaar het U. L. O.-examen A aflegden, slaagden allen. Het zün de Jonge dames: T Koorn. F. Kikkert, A. Langeveld. H. Kllmp. K. Beekenkamp, T. Koppen en H. Volgt. uitreiking oogstvergunningen 1936 voor vroege Eigenheimer» en Bintjes. Deze oogst-vergun- ningen zün uitsluitend bestemd voor personen aan wie in 1935 door bemiddeling der veiling voor bovengenoemde soorten vergunning is ver leend. (Eerstelingen zyn hieronder niet begre pen.) Uitreiking mag echter plaats hebben te gen overleg en Intrekking van het eerste exem plaar der oude vergunning van 1935. Naast de oogstvergunnlng wordt een formu lier uitgereikt waarop moet worden vermeld de grootte en ligging der perceelen, terwül op de voor 1936 uit te reiken o:gst-vergunnlngen de zelfde oppervlakte vermeld moet staan als op de oude vergunning onder de rubriek vroege Eigenheimers en Bintjes. De formulieren en oogst-vergunnidgen zün thans bü den veilingleider verkrügbaar. echter mag niet met het rooien begonnen worden voor en aleer toestemming is verleend bü Mln. be schikking. Collecte met muziek. V-yTot stüving der kas middelen heeft het pl^ataelük fanfare-corps een muzikalen rondgang gMhaakt dpor het dorp, waarbü tevens gecollecteerd werd. De opbrengst bedroeg pl.rn. f 60. Allereerst kwam aan de orde de vraag van mevrouw BOISSEVAIN over de verzakking van de Gelnbrug. De heer Bomans zou in deze vergadering nJ. mededeelingen over dit euvel doen. Dit lid van Ged. Staten deelde thans mede, dat voor den bouw, van deze brug de noodige grondver- beteringwas aangebracht. De zandmassa was echter nog niet voldoende in rust toen de hei-fundeerlng gestort was. Na versterking werden de palen, die al van 15 op 17 waren gebracht voor den verzakten vleugel, mede naar beneden getrokken. Dit Is nog nooit voorgekomen bü de 170 bruggen, die de Pro vinciale Waterstaat gebouwd heeft. Dat er minder voorzichtig te werk is gegaan wordt niet toegegeven. Er zal nu een nieuw funda ment van gewapend beton onder het voetpad gestort worden, het verkeer onder en boven de brug zal daardoor niet gestoord worden. De kosten bedragen t 10.000.—. Zondag is te Utrecht de jaarlüksche verga dering van den Algemeenen NederL Zouaven- bond gehouden. Vertegenwoordigd waren de afd. Amsterdam. Den Bosch, Utrecht, Gouda en Nijmegen, ter wijl de afd. Den Haag bericht van verninde. ring had gestuurd. Aanwezig was behalve bet voltallige Bonds- bestuur ook het bestuur van het Ondersteu ningsfonds. beneveng de Aalmoezenier. Pastoor B van Leeuwen uit Hlllegom. Nadat de voorzitter, de heer J. Harks uit Vught, met een korte inleiding de vergadering had geopend, werden de jaarverslagen van den Bond en het OP. uitgebracht, waaraan wü cnUeenen. dat de Bond zich mag verheugen in de sympathie van den nieuwen Nuntius, Z. H. Exc. Mgr. Globbe, die zich welwillend 11e» in lichten over alles, wat den Bond betreft. Dank, baar werd gememoreerd de financieels steun, dien de Bond van Z.H den Paus geniet, waar, door ’t mogelük is. de behoeftige Oud-Zou»ven te steunen. Er biyken nog 54 oud-Strikers in leven te zyn. die allen ver in de tachtig zün. Totaal werd in 1935 f 1776 aan steun uitgekeerd. Jammer is het, dat het aantal donateurs zoo achteruitgaat; de Bond wilde zoo graag dezen laats ten strüders een onbezorgden levensavond bezorgen. Medegedeeld werd, dat het Blsacbopoelük Museum te Haarlem een aparte afdeeling heeft tngericht voor de Oud-Zouaven, wat met applaus werd ontvangen. Op voorstel van de afd. Nümegen werd be sloten de volgende jaarvergadering te heuden te Haarlem en op het programma te aetten: gemeenschappelük besoek aan het Bisschop- pelük Museum. Nadat de voorzitter nog eens gemeroreerd had ’t vele dat Pastoor van Leeuwen, de vader der Oud-Zouaven. voor de Oud-Strüders doet, werd deze zeer geanimeerde vergadering op de gebruikelüke wüze gesloten. Naar aanleiding van de voorgestelde wüzl- glng van het karakter van het Georganiseerd Overleg voor het provinciaal personeel bracht de heer VULIK (RK.) hulde aan Ged. Staten voor dit voorstel, waardoor vreedzame be handeling van de personeelsvraagstukken be ter mogelük zal worden. Speciaal dankte spr. oud-Gedeputeerde Gerhard voor zün be moeiingen in deze kwestie. Spr. had gaarne gezien, dat ook de Statenvergadering in de. commissie vertegenwoordigd zou zün, maar htf zal er geen amendement van -maken. De heer VERMEULEN (Alt.) kon zich een Staten-vertegenwoordlging zonder politiek niet goed voorstellen. Laat men het G. O. sulver houden. De heer POTHUIS (8.D.) bracht ook dank aan Ged. Staten voor dit voorstel en meende, dat de Statenleden vertegenwoordigd moeten zyn om zich te oriènteeren. De beer LAMBOOY (RK.) verzette zich tegen deze laatste opvatting, terwllle ook van de autoriteit van Ged. Staten. Het Is ge- wenscht, dat in het G. O. niet op evenredig heid, maar op bekwaamheid wordt gelet. De-heer VLEKKE (NS.B.) verklaarde, dat zün Fractie vóór zal stemmen, hoewel het G.O. veelal een wassen neus is. De heer WTTTEMAN (RK.), lid van Ged. Staten, zette nog eens de beteekenls van het voorstel uiteen en achtte zün taak gemakke- lük, nu geen. O. tt moet eenvoudig blüven, harden de beiaagea der Statenleden, meer voudig stemrecht moet niet worden Ingevoerd. Het voorstel werd daarna z.hs. aangenomen. Eenige adressen betreffende de instelling van een Provinciale Studiecommissie op tuin bouwgebied worden voor kennisgeving aange nomen. op grond van de mededeeling, dat het Economisch Technologisch Instituut voor ieze zaak zal worden Ingeschakeld. Hoofdingelanden Heemraadschap „Wlerin- r*n Dinsdagmorgen tien uur vergaderden alhier in Hotel „Centraal” Van den heer 8. Kaan de Hoofdingelanden van het Heemraad schap Wierlngen. Toen de voorzitter, de heer J. Doves Sr., het openingswoord sprak, waren achttien personen aanwezig. Na de opening las de heer O. J. Soa ker, secretaris, de notulen voor, welke onver anderd werden goedgekeurd. De ingekomèn stukken (een negen-tal) wer den voor kennisgeving aangenomen. Op t schrijven van B. en W tot het houden van een boomplantdag. zal afwüzend geantwoord wor den, daar men algemeen van oordeel is, dat boe men slecht zün voor de landerijen. De begrooting, die hierna werd voorgelezen, werd na een korte toelichting goedgekeurd. Na de rondvraag, die niet veel opleverde sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering. Op ^oncours. Men deelt ons mede, dat de muziekvereenlging .Apollo’’, dlr. de heer Joh. van Glabbeek. Zondag 19 Juli aj? zal deelne men aan het muziekconcours (Nationaal) te Oostwoud. uitgeschreven dooc het fanfarecorps OKK. aldaar. Wü wenschen Apollo” veel succes. Omdat er nu eenmaal niets volmaakt is op dit ondermaansche, was ook ons verslag van Maandag niet volmaakt, omdat het niet geheel volledig was. Dit nu zou niet zoo erg xün, als wü niet hadden verzwegen, dat de plaatselüke politie op waarlük lofwaardige wüze gezorgd heeft voor een rustlgen en vrUen doortocht van den feeststoet. Teven» dient nog melding te worden van het feit, dat bü

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13