zomer? jtTé Krijgen we een koelen w Zichzelf gedood Vreemdelingen in boerenland S De zaak-Mann- heimer *■'1 HANDELSVERDRAG MET AMERIKA ONREGELMA TIGHEDEN TE VLISSINGEN A WOENSDAG 15 JULI 1936 Hollands welvaren I Eerste Kamer bijeen V«rraM«ngen te verwachten? Schipbrug ontzet POTTER&MOORE’s Heete asch over het lichaam sa ar ea Bliksem versplintert twee bedden De „schuldige” bleek de vader te zyn f 44.000 aan effecten verduisterd Communistencongres te Breda Nog geen stabiel weer te verwachten Collectanten van het plaat selyk crisis-comité aangehouden a Jongen door snelrydenden auto gegrepen en tegen den grond geslingerd Doodelijke aanrijding te Veur Vrouw springt uit een raam en breekt een been Zoon van jhr. Van Vreedenburgh heeft ongeluk met jachtgeweer Tegen Haagsch commissionnair ll/2 iaar geëischt AMBTENAREN VAN HET O. M. NIET IN N.S.B. ANGST WEGENS BRAND GEVAAR Mltchaa LavMdelwater GOEDE VANGST VAN DE POLITIE Een zomer, die zich in Juli in ongunstigen zin ontwikkelt, keert zelden ten goede Een ontvoering, die fantasie was Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer verschenen De familie met den schrik vry gekomen Vragen naar aanleiding van Hoornsch geval door minis ter beantwoord Aantal wetsontwerpen goedgekeurd -v De uiteenzetting van jhr. Groeninx van Zoelen Een nieuwe Belgische staking in Juli voorbereid? Excursie onder auspiciën van de propagandakern voor Npord- Holland van het Zuivel- bureau Steun aan het Volksfront o* t Inlichtingen n !•- MERK VAN STANDING te de Importeur C. F. O. - Bierkade 10 - Den Haag partü naar hetgeen be- De 53-jarige nachtwaker J. den Ouden n Ie a Daar de fabriek ia Ingesteld op kaas, ge schiedt de boterbereldlng op beperkte schaal. Toch kon menigeen zün kennis verrijken om trent kamen, kneden en RUksmerk voor de echte Hollandsche boter. Te Amsterdam heeft jhr. R. Groeninx Zoelen, secretaris van de Nationale Unie, uiteenzetting gegeven van de bezwaren p i en maar Thans staat een nieuwe pot op het vuur. Spr. gaf. bijzonderheden omtrent een plan om een steunverleening aan Frankrijk te doen toeko men, terwijl dit land zich reeds in volle infla tie bevindt. Onovertroffen sinds 174» Hij heeft zich niet alleen goederen uit het magazijn van het plaatselijk Crisis-Comité, zoo- lat «1 Holland voor, en voor het huis was het perk eén laaiende brand van Oost-Indlsche kers. Laag geboomte groeit er met een zllverachtigen glans er op, want we waren in een net land, waar alles spiegelt en blinkt, de straatjes en de ruiten en de goedige koeien, waarvan ze die heerlijke kazen maken. Nu ja, dat is wat raar uitgedrukt, maar t is ook zoo moeilijk dat alles na te vertellen. Jullie moeten het self gaan zien, mes chers amis, yes Indeed, auch Sie Herr Doktor, zien en proeven, want het is joll, lovely, ganz nett! Laten we het allen aanmoedigen de belang stelling van den vreemdeling voor Neértands Zuivel; >t Is Hollands WelvarenI Dinsdagmorgen om kwart over acht wilde de Duitsche motorboot „Thuerlngen’ uit Hamburg de schipbrug te Zutphen passeeren. Het schip maakte daarbij een zwenking om, als voorgeschreven, achterwaarts door de brug te gaan. Hierbij kwam de boot in aanvaring met een van de pontons. De brug raakte daardoor ontzet met het gevolg, dat zij voor alle rij- en scheepvaartverkeer was afgesloten. De brug self liep weinig schade op, evenmin als de aanvarende boot. Na anderhalf uur was de brug zoover hersteld, dat het rijverkeer weer normaal doorgang kon vinden. Een half uur later was ook het scheep vaartverkeer weer normaal. Boven Dinsdag re ld te propageeren, doch Instede daarvan zien we, dat Nederland juist het centrum is van de duistere macht, die het internationaal geldver keer als een speculantenzaak bedrijft. !ft 0- m te >n gen nauwkeurig te volgen. Van Vlissingen la hij naar Antwerpen gereden, waar hij een dag naar zijn dochter heeft gezocht. H Dank zij de hulp van de politie is hij erin geslaagd zijn dochter te Eeckeren te vinden, toen zü op straat liep te wandelen. Dit was Zon dagavond omstreeks half negen. Zoodra de jon geman, die in haar gezelschap was, den vader bemerkte, heeft hij snel het hazenpad gekozen onder het geroep van: „Moord, moord, er wordt een meisje ontvoerd!” De vader heeft zijn doch ter in den auto geduwd, waarin behalve haar moeder een broertje en een familielid waren gezeten. Gezamenlijk heeft men toen de terug reis naar Rotterdam aanvaard. De heer Groeninx van Zoelen herinnerde hier aan een hausse-speculatle, die de heer Mann heimer in 1924 tegen den franc had gevoerd Thans wil de regeering-Blum zich weer aan dezen speculant toevertrouwen. En Intusschen bereidt Mannheimer reeds een manoeuvre voor tegen de landen, die hij zegt te steunen, ook tegen Nederland, dat reeds overweegt hem als belooning voor dien steun het staatsburgerschap toe te kennen. Spr. deel de mede dat er voor eenige weken te Vancres- son in de villa van dr Mannhelmer. de villa .Monte Christo”, een vergadering heeft plaats gehad, waar de vraag behandeld werd of drie K Dinsdagavond te half negen vergaderde de Eerste Kamer onder voorzitterschap van mr. W L. baron de Vos van Steenwijk. De VOORZITTER deelt mede, dat de cen trale afdeeling heeft besloten, in de afdeelingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de open bare vergadering, het wetsontwerp tot goedkeu ring van de overeenkomst, houdende afstand 1 om niet door de gemeente Amsterdam aan dan staat van het Koninklijk paleis aan den Dam, te Amsterdam, en uitkeering door den staat aan de gemeente Amsterdam van een bedrag groot 10 mlllioen gulden, voor den bouw van een nieuw raaohuis, en om Vrijdag 17 Juli des morgens 11 uur een reeks wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Aan de orde was een aantal wetsontwerpen, waaronder goedkeuring van het besluit van den G.-G. van Nederlandsch-Indië tot regeling van de bestemming der voordeellge en de dekking der nadeelige sloten van de rekeningen van uitgaven en ontvangsten van Ned.-Indlë over het tijdvak 1922 tot en met 1931, die zonder debat en z. h. s. werden goedgekeurd. Daarna ging de Kamer in de afdeelingen. De vergadering werd te 8.40 uur verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Spr. elschte thans opheldering over de vraag of dit crediet in het geheim geprolongeerd is tot 1940 en zoo ja. of er dan voor een goud clausule is zorg gedragen. Hjj eindigde met er zijn verbazing over uit te drukken dat dr. Mannhelmer, over wien de geheime inllchtin. gendienst van den generalen staf tijdens den oorlog zeer ongunstige Informaties had ver strekt, reeds in 1920 met ’n zoo verantwoorde lijken post de regie van het 200 mlllioen crediet werd bekleed. De Inhoud van deze uiteenzetting sal bin. nenkort als een tweede nota-Mannheimer in druk verschijnen. Het lijk is daarop overgebraehA waar dr. Hulst op last van de JUstltle de sectie heeft verricht. De auto is later in Den Haag in beslag ge nomen en de bestuurder gearresteerd. Naar wij vernemen zijn Zaterdagavond op last van den commissaris van politie vier vaste col lectanten van het plaatselijk crisis-comité te Vlissingen in arrest gesteld, die zich aan dief stal van goederen en geld ten nadeele van dit comité zouden hebben schuldig gemaakt. Zijn wij wel Ingelicht, dan waren aan het plaatselijk crisis-comlté slechts vier vaste col lectanten verbonden, die dus allen zijn aan gehouden. goudlanden niet een wat te zware sleep betee- kenden. Besloten werd de patiënt, i.c. de Ne- derlandsche valuta eens aan den pols te voe len. Toen is Mannhelmer gedurende een paar dagen, van den 20sten tot den 23sten Juni met den gulden in den wind gegaan een bedrag van ƒ2.800.000: een klein bedrag, maar vol doende om de temperatuur op te nemen. Den 22sten en den 23sten Juni is de gulden te Am sterdam dan ook vrij plotseling twee punten Ingezakt, om zich intusschen den 24sten weer te herstellen: de bankiersfirma Perquel had. ten behoevp van den doctor, weer 4.000.000 uit de markt genomen. In het derde gedeelte van zijn uiteenzetting schetste spr. nogmaals hoe de Nat Unie reeds in 1935 den minister-president tegen den per soon van dr. M. had gewaarschuwd, in ver band met de reorganisatie der Ned. Handel Mij. Het eenig gevolg was dat dr. Colijn pres sie uitoefende op prof de Savornin Lohman en jhr. Beelaerts van Blokland, om tegen hun zin commissariaten in deze maatschappij aan te nemen. Toen bekend werd dat de Nat Unie een nota over de zaak.Mannheimer sou doen i verschijnen, nam de regeering alle mogelüke - maatregelen om dit te voorkomen, echter niet gelukt is. Ten slotte onthulde spr. hoe dr. Mannheimer een der leidende figuren geweest is bij de verleening van het crediet van 200 mlllioen Mark door Verschenen is de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp goedkeuring van het op 20 December 1935 te Washington, d.c., tus schen het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenlgde Staten van Amerika gesloten han- delsverdrag met bijlage en bijbehoorende nota- wlssellng. Wij vernemen over de malversaties bü het plaatselijk Crisis-Comité te Vlissingen nader, dat drie van de vier 'aangehouden collectanten in vrijheid zijn gesteld, nadat zij verhoord wa ren. De vierde bevindt zich nog in bewaring en sa) ter beschikking van de Justitie worden ge steld. Men kan daar, hongerig geworden door het zien van levensgroote figuren die melk, boter en kaas aandragen, zich te goed doen aan hompjes Edammer, waarvan zoo straks het ge heim van de bereiding zal worden onthuld. Natuurlijk was er op de fabriek nog veel meer te zien. Een sensatie verwekte de fabricage van melkpoeder volgens het Hatmakerprocédé; de twee ledikanten, waarin vader, moeder en drie kinderen sliepen 5 werden totaal versplinterd. De menschen bleveh wonderlijk genoeg ongedeerd, doch waren,, zooals van zelf spreekt, zeer ge schrokken. Er ontstond geen brand. Naar eerst thans bekend wordt, te den soon van jhr. van Vreedenburgh. landbouw- consulent der Ned. Regeering in Belgis, wonende te Capellen, het bekende plaatsje «•legen tusschen Putte en Antwerpen, Maandagavond een doodelijk ongeluk over- komen, Tot groote ontsteltenis vond men Dinsdag morgen den zoon des huizes, dien men wil de wekken voor de reis, welke de familie naar ons land had willen ondernemen, niet op zjjn kamer. Onmiddellijk toog men op ondersoek uit, doch bij het betreden van den tuin kwamen reeds eenige lieden de treurige mededeellng doen, dat zü't lijk van den on- geiukkigen jongeman achter in den tuin had den aangetroffen met een schotwond in het hoofd. Vanuit de richting Voorburg reed midden pp den weg een melkauto van de Bierkan uit Den Haag. Daarachter kwam met een snelheid van 50 6 00 K.M. een personenauto, bestuurd door W. A. de Z. uit Den Haag. Deze laatste probeerde, zonder zijn snelheid te verminderen, den melkauto te passeeren en kwam daardoor op het linkerdeel van den weg. Tegelijkertijd kwam rechts van den weg op een rijwiel gezeten, de 13-jarige N. B. Parle- vllet, zoontje van een politieman uit Rijswijk, welke op bezoek was geweest in Voorschoten. Naar aan het blad met stelligheid uit de beste bron verzekerd is. vallen reeds op korten termijn nieuwe communistische woelingen in België te verwachten: zoo mogelijk wordt nog in den loop van de maand Juli een algemeene staking in, België afgekondigd. Zéker is, dat tegen eind September, begin October een com munistische omwenteling in België zal wor den beproefd. In het eerste deel van zijn rede beschreef spr. in bloemrijke, doch daarom soms ook wel eens wat onscherpe bewoordingen het noodlottige van internationale credietverleening, Indien zij ge bruikt wordt om politieke oogmerken te verwe zenlijken. Om het credietverkeer over de geheele wereld te sulveren, zou men een internationale instantie moeten scheppen, een crediet-oentrale die het crediet volgens zulver-economlsche be ginselen distribueert. Deze is nog niet tot stand gekomen, maar inmiddels heeft zich een andere grootheid ontwikkeld, het statenloos crediet, dat weliswaar vrij van politieke oogmerken is, maar des te gevaarlijker is, omdat het niet schroomt, gemeenschapsbelangen op te offeren aan parti culiere winstmakerij, en daardoor een blijvend gevaar voor de wereld vormt. Aan Nederland zou de eer behooren toe te komen, de gedachte van een internationale crediet-organisatie in de we- Nederland aan Duitschland in 1920. In 1926 werd, zooals be kend is, het crediet verlengd tot 1935 in ruil voor een zeer ongunstig handelsverdrag met Duitschland dat overigens slechts tot 1933 gold. Dit succes vierde Mannheimer met een banket te zjinen huize, waaraan ook dr. Colijn en dr. van Aalst aanzaten. p De familie van Vreedenburgh is ook in Belgi sche kringen zeer populair. Jhr. van Vreeden- van dit die o_a. hoofdbestuurslld van de KNAC? is. is een algemeen bekende per soonlijkheid. Dr deernis is dan ook algemeen. N.-Brab. gaat voort met zijn woedde onweer. in de Naar aanleiding van het bericht, volgens het welk een Nederlandsche te Eeckeren bij Ant werpen zou zijn ontvoerd, heeft het Handels- blad een onderzoek ingesteld. Het blad vernam, dat er van een ontvoering door handelaren in blanke slavinnen geen sprake is. Het meisje heeft eenigen tijd geleden heimelijk het ouder lijk huis te Rotterdam verlaten; zij Is met een jongeman eerst naar Vlissingen en daarna naar Antwerpen vertrokken. Haar vader heeft on middellijk van de verdwijning van zijn dochter aangifte bij de politie gedaan, maar in verband met het feit, dat het meisje meerderjarig was, heeft de politie verder geen werk van de zaak gemaakt. De vader is er toen zelf per auto op uit getrokken en hij is er in geslaagd haar gan- De 53-jarige nachtwaker J. den Ouden uit Ouderkerk aan den IJssel heeft in de zoutzle- <leru van de N.V. KoUf en Vis te Rotterdam ®en hoeveelheid heete asch over het lichaam gekregen. Later is de man aan zijn zware brand wonden overleden. net papier vond men dat op de tong smelt en zoetig smaakt, trokken veel belangstelling, i Maar bet was toch begonnen om de kaaskogels, die men daar in de vormen zag liggen, zóó be reid uit melk die dienzelfden morgen was ge wonnen. In doek gewikkeld, het uit caseïne ge maakte RUksmerk, dat met de korst één geheel gaat vormen, erop, gaan ze in de persen, die in deze streek van het land een aparten vorm hebben. Tenslotte zag men de pekelbakken met al die drijvende bollen, groote gtape-frulta en sinaasappelen gelijke de diverse soorten de bezoekers'sproken al spoedig vak-technisch over Babies, Edammers, Commissie en Middelbare kazen met koppen wit besneeuwd met zout. Toen ze wat over de eerste teleurstelling been Waren, de in sportkleeren gestoken Britten, de ooi puien te en ullgebrllde Germanen en de Fransche meisjes met die nieuwmodische lin nen mutsjes toen al hun gezond verstand was gaan begrijpen, dat ze op de Alkmaarscbe Kaasmarkt heusch niet de échte boerendracht zouden zien, die hun reisbureau* in Regent street, Wilhelmstrasse en Bvd. des ItaUens hun hadden voorgespiegeld, vernamen ze tot hun groote opluchting, dat er gelegenheid was het kaasmakende landvolk zóó maar aan den ar beid te zien. En wel heel comfortabel geregeld, want de ijverige Propagandakern voor Noord- Holland ’an bet Zulvelbureau laat voor al die belang stelt in de bereiding van kaas een auto bus rijden, die vreemdeling en landzaat want ook deze categorie kan best wat kennis over zuivel gebruiken naar een groote zuivelfa briek brengt en tenslotte naar de hoeve van een „zelfkazenden” boer, waar men gastvrij wordt ontvangen en deskundig wordt voorge licht. De eerste excursie heeft Vrijdag jX plaats gevonden, onder leiding van Ir. De Waal, den voorzitter van de Kern en directeur van net Kaascóntrólestation „Noord-Holland”. Het ver zamelpunt voor de liefhebbers was bet in de ruimte achter de Waag ingerichte kaasbuffet, waar fleurige schilderijen en opschriften in 4 talen de bezoekers al vast op de hoogte brach ten van de beteekenls van Nederland als na tuurlijk zulvelland en hen vertrouwd maakten met de Rijksmerken van kaas en boter. Spr. ging vervolgens na, hoe Nederland zoo geheel onder invloed van het statenlooze cre diet gekomen was. Toen dr. Colijn aan het bewind kwam, in welke periode bij dén geestdriftigen steun der Nat. Unie had, was beslist, dat Nederland den gouden standaard zou vast houden. De regeering wilde ons prijs peil aanpassen door verlaging van de loonen en productiekosten. Deze aanpassingspolitiek is mislukt. In dit stadium trok Nederland de be langstelling van het .statenloos crediet". in de eerste plaats omdat dit een vluchthaven, waar de gouden standaard gehandhaafd bleef, best kon gebruiken, en in de tweede plaats, omdat alles, wat economisch onlogisch is, de broe ders van het gilde in hooge mate interesseert. Het .statenloos crediet”, 1. e. de heer Mann helmer, verdiende bij iedere actie tegen den gulden, omdat bet met de regeering overleg pleegde omtrent bet tijdstip waarop iedere te- gen-actie sou worden ingezet, en dan tevoren zelf zich k la hausse kon dekken. Mannheimer verdiende ook aan iedere steunleening die de goudlanden elkaar onderling toestonden. in effecten 8. J. van C., die Indertijd te Den Haag een speculatlebank onder den naam Ha- sabeco exploiteerde. In deze onderneming, die een vrij uitgebreide cliënteele bezat, konden de deelnemers door mldoel van maandelijkse he stortingen, hetzij in contanten, hetzij in fondsen, tegen beperkt ri sico op de beurs speculeeren. In het begin van dit jaar werd tegen ver dachte door een cliënt uit Bergen op Zoom een deze toebëhoorende effecten niet konden wor den verantwoord. Uit het politie-onderzoek kwam toen vast te staan, dat C. van verschil lende cliënten grootere en kleinere bedragen had verduisterd. Verdachte, die door mr M Mout als raads man werd bijgestaan, gaf de feiten toe; er werd met goedvinden van partijen van diens ver hoor afgezien. Het O.M. waargenomen door mr. Cohen Ter- vaert, elschte wegens verduistering, meermalen gepleegd. 1H jaar gevangenisstraf. Mr. Mout vroeg op juridische gronden vrij spraak, subs, een straf gelijk aan het voor arrest. en verzocht de rechtbank om zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Nadat de rechtbank dit verzoek had afge wezen, werd de uitspraak bepaald op 21 Julia-a. Dien avond, nog vrij laat, was de 19-jarige jongeman en eenlge zoon, die pas met vacantle uit Nederland naar huls was gekomen, met een jachtgeweer den tuin ingegaan om te trachten een paar kleiduiven te schieten. De overige le den van het gezin hadden zich reeds te bed be geven, soodat er geen acht op geslagen werd, of de zoon ook weer in huis was teruggekeerd. van een welke deze vereeniging heeft tegen de relaties der re geering met dr. Mannheimer, die thans dreigen te culmlneeren in diens naturalisatie. In zijn inleiding zeide spr. dat de regeering thans niet durft aftreden, ofschoon zü het ver trouwen van de volksvertegenwoordiging niet meer heeft, omdat zü vreest, dat na haar aftre den een enquéte-conunissie zal worden Ingesteld om onderzoek te doen naar haar betrekkingen tot den financier Mannhelmer. In dit stadium achtte de Nat Unie, na de betrokken autoritei ten herhaalde malen discreet gewaarschuwd te hebben, swügen niet langer verantwoord. Dinsdagavond omstreeks half zes heeft op den Prinses Juiianaweg te Veur een auto-onge- luk plaats gehad met doodelüken afloop. Men vermoedt, dat hü over een oneffenheid in den grond is gestruikeld, waarbü het geweer is afgegaan en hem met de volle lading In het hoofd heeft getroffen. Maandag in den nanacht, omstreeks drie uur, is brand uitgebroken in den Steenkolen, handel van den heer V. d. V. aan den Berg en Dalscheweg te Nümegen. De brandweer was oogenblikkelük met ruim materiaal aanwezig en bestreed het vuur met kracht. Het pakhuis waarin een Ford en een groote vrachtwagen stonden en een groote steenkool lag opgestapeld, brandde uit. De buren maakten zich zeer ongerust tijdens den brand en hoewel er geen gevaar dreigde, sprong een vrouw, zekere B., uit het raam van de eerste verdieping en brak haar been Zü werd onmiddellük opgenomen en het St. Canislus-zlekenhuis vervoerd. De brandweer was den brand spoedig meester. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het Tweede Kamerlid van der Heide had aan den minister van Justitie gevraagd of de minister bü zün onderzoek naar de uitlatingen van den ambtenaar van het O. M. bü het kantongerecht te Hoorn ook heeft onderzocht, of deze ambtenaar lid van de N. 8. B. is en tot welk resultaat dit eventueel nog in te stel len onderzoek heeft geleid. Verder vraagt hü, of de minister niet van meening is, dat de ambtenaren van het O. M. vallen onder de beschikking, d.d. 5 April 1934 van den voorzitter van den raad van ministers, waarbü het lidmaatschap van de N. 8. B. voor alle ambtenaren in 's rüks dienst verboden is. De minister heeft hierop thans geantwoord: dat de bedoelde ambtenaar van het Openbaar Ministerie lid van de N. 8. B. is geweest tot ultimo 1933, toen deze door den voorzitter van den Raad van Ministers werd geplaatst op de lüst der voor ambtenaren verboden vereenlgln- «en. Het antwoord op de tweede vraag luidt vestigend. De teraardebestelling van het stoffelük over schot van den bü een jachtongeluk in België om het leven gekomen 19-jarigen jhr. Frederic van Vreedenburgh, zoon van jhr. J. van Vreeden burgh te Capellen. zal plaats hebben as. Donderdagmiddag om 2 uur op de begraaf plaats Oud-Elk-en-Dulnen te ’s-Gravenhage. Het Dagbl. v. 1 onthullingen over het communistisch congres, dat te Breda onlangs gehouden is. Te Breda zou zün gebleken, dat er tusschen Stalinisten en Trotskiïsten een brug is slagen. De samenkomst te Breda sou zelfs georga niseerd zün onder auspiciën van de Komin tern, de Internationale van de offlcieeie com munistische partijen. Zü is in het oüzonder voorbereid te Brussel, en de tocht naar Breda is voor de meeste deelnemers georganiseerd vanuit Brussel door mej. Auges. medewerkster van den heer Thorez, leider van de offlcieeie communistische partü in Frankrük. Deze mej. Augez, die reeds 28 Juni 'sochtens om 7 uur als dekens, lakens, schoenen, costumes, koffie. Per autobus uit Brussel vertrokken is. is ook Groningen en omgeving een kort, maar hevig Omstreeks half vier sloeg de bliksem woning van de familie A. Talens te Peize. Het voorste gedeelte, van het huls werd vernield. De Er wordt aan ontleend, dat het geen bevreem ding behoeft te wekken, dat de regeering aan eenige wenschen van de Amerikaansche regee ring met betrekking tot de invoerposltle in Nederland van eenige voor de Vereenlgde Sta ten belangrüke producten is te gemoet geko men. Over bezwaren, die aan elk offer verbonden zün. zal een regeering die de totstandkoming van een verdrag wenscht te bevorderen, indien eenlgszins mogelük, dienen heen te stappen, al i te te Breda geweest. Op de vergadering te Breda waren 9 Duitsche communisten aanwezig; één i van hen. een Duitsch communist uit Eupen, heeft het voorzitterschap waargenomen. Verder was er ook een communistisch verte- genwoordlger van Tsjecho-Slowaklje, één uit Oostenrijk en één uit Bulgarüe Van te voren heeft de bekende Russische leider Boekartn te Rotterdam vertoefd met het oog op de voorbereiding der bespreking Breda. Te Breda zelf waren maar zeer weinig Russen aanwezig. Hun man, die intussrhen de leiding achter de schermen in handen heeft en die ook de voornaamste bewerker is van brug. die thans tusschen Stalinisten en Trotskiïsten geslagen is, is niemand minder dan Dimltroff. tabak enz. toegeëigend, doch moet zich ook heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit collectebussen, waarmede hü langs de huizen ten bate van het plaatselük Crisiscomité col lecteerde. Ook als steuntrekker pleegde hü bedrog, door minder verdiensten op te geven dan.hü had, waardoor hü grooter steun genoot. Deze prac- tüken heeft hü geruimen tüd met maar al te goed succes toegepast. Alle aangehoudenen heb ben buiten hun kolentoeslag aanzlenlüke hoe veelheden kolen weten te verkrijgen Het onderzoek, dat zeer ingewikkeld is. is nog tang niet geëindigd en biedt de mogelük- heid van verrassingen. Als verdacht van verduistering van effecten tot een bedrag van ƒ44.000.—. stond voor de Haagsche rechtbank terecht de commissionnair Een beslissend antwoord op deze vraag is nu nog moeilijk te geven. In het algemeen is het geen gunstig teeken, dat in dezen tüd van het jaar zware regenbuien beginnen te vallen. Wü hebben de laatste dagen gezien hoe op vele plaatsen zooveel regen is gevallen, dat de nor male maandsom reeds is overtroffen. Verbete ring is nog niet in uitzicht. Na elke opklaring volgt spoedig een ineenstorting, komen weer zware wolkenmassa's uil het Zuidwesten op en valt de regen in zware buien neer. Om de juiste beteekenls van deze verschün- selen te zien moeten wü de diepliggende oor- zaken nagaan. Deze liggen ongetwüfeld hierin, dat het altijd bü de Azoren liggende gebied van hoogen lucht druk zün Noordelükste ultloopers hóe langer hoe meer heeft teruggetrokken. Het gevolg hier van is. dat de depressies, de eigenlüke regen- brengende storingsgebieden, hoe langer hoe dichter in onze nabüheld zün gekomen en dat wü hiermede hoe langer hoe meer tast hebben gekregen van hunne activiteit, die hierin be staat. dat zü ons sterken Westenwind met zware bewolking en overvloedige regens bren gen. Ten overvloede is hierbü gekomen, dat de laatste dagen over de Noordzee een actieve de pressie is blüven liggen, waarin telkens nieuwe storingskernen tot ontwikkeling komen, die de rechtstreeksche oorzaak zün van het buiige weer. Dat zün zeer ongunstige omstandigheden. Wü weten bü ondervinding, dat een zomer, die zich in Juli in zulk een ongunstigen zin ontwikkelt, zelden ten goede keert. Immers de diepere oor zaak van het ongunstige weer, bet terugtrekken van den hoogen druk uit Mldden-Europa naar het Zuiden, heeft diepere, langdurig werkende oorzaken en men kan hiervan bezwaarlük ver wachten, dat zü spoedig zullen ophouden te werken. Intusschen. de zomer is nog niet-ego ver ge vorderd. dat alle kans op een gunstige wending verkeken is. Wü moeten daarom afwachten. Voor de eerstvolgende dagen is echter geen stabiel weer te verwachten. Het is te hopen, dat er spoedig een gunstige wending komt in de algemeene weersgesteldheid. (Nadruk verboden.) Nnnv dn A4p#fi zw CEBUTO-TOUMNGCAR. 13 -«««"- Rsl««em f 160.- rsbgidt: CEBUTQ m aaii’z De laatste maanden werden te Amersfoort dachte door een cliënt uit Bergen op Zoom een talrüke grootere en kleinere Inbraken gepleegd, klacht Ingediend, nadat gebleken was, dat aan waarbü nu eens een bedrag aan geld, dan weer huishoudelüke of luxe-voorwerpen werden ont vreemd. Als verdacht van een van deze inbraken werd Maandag door de politie een 63-jarige man, J. L. genaamd, aangehouden, sinds korten tüd te Amsterdam woonachtig en voordien te Amers foort. De man ontkende echter iets met deze Inbraken uitstaande te hebben. De recherche toog evenwel op onderzoek uit en begaf zich naar Amsterdam. Zü slaagde erin aldaar een opslagplaats van L. te ontdekken, waarin tal van voorwerpep. bü de inbraken te Amersfoort ontvreemd, werden aangetroffen: zilveren le pels. jassen, tafelkleeden, flesschen met wün en jenever en dergelüke. Met deze vondst bleken de inbraken opgehel- derd. L. is een goede bekende van de politie. Maar net interessantste was toch het bezoek aan de boerderij van den conform zün naam gekleeden landbouwer Blauw, die rap bügestaan door zün gezin gedurende den tüd, dat het vee in de wel is per dag uit hun melk twintig goud gele bollen toovert, volvet een betrekkelüke uitzondering voor leden van de familie Edam. En voordat alle bezoekers tüd hadden rond te küken werden vlug, vlug de persen losgemaakt en de „meloenen” er uit getild om netjes te worden bügesneden, zoo gaafjes rond als de bobbed hoofdjes van de meest modieuze Pari- slennes. Men moest zien hoe goed de staten van het Kaascontrólestation waren ingevuld, hoe zin- delük alle gereedschappen er uit zagen en hoe mooi de kaas ook van binnen was. Want met een listig booitje werd hup! zoo maar een PÜPje uit den bulk van de kaas getrokken, dat ter keuring rondging lang niet tot plezier van de kleine Blauwtjes met precies zulk goud blond haar als vaders mooiste Edammers, die üïlngs vroegen of zü toch ook een stukje moch ten hebben, hetgeen hun „voor een anderen keer” werd toegezegd. Zoo eindigde het bezoek van de stadsmen- schen aan de vriendelüke boerderü. waarover men straks in verre landen zal vertellen. Er liep een vaart langs, natutlrlük, déér was het In het Gemeentehuis te Purmerend is Majoor J. Tesebelt, Brigade-Commandant van de mjkMteldwacht, gehuldigd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum, een feit, dat zich nook,, bij de Rijksveldwacht heeft voorgedaan. Burgemeester H. Cramwtnkel feliciteert den jubileerenden Majoor. In het midden de Districts-Commandant der Rijksveldwacht, de heer C. Sesink zal zü zich nauwkeurig rekenschap hebben geven van de verschillende consequenties. De bezwaren, aan de verlaging van de mono- polleheffingen op fruit verbonden, konden tot ’n minimum worden gereduceerd. De derving aan inkomsten door het Landbouwcrisisfonds zal v’c^Xe^eM^ burgh, de* vader vón’het slachtoffer voermogeiyKneia voor Neaerianascne land- en tuinbouwproducten naar de Vereenlgde Staten S 7^ De meening van de commissie, als zouden de thans aan de verschillende landen bü verdrag toegestane contingenten voor draad en draad- materiaal in totaal een grootere hoeveelheid uitmaken dan het Nederlandsche verbruik be draagt, kunnen de ministers niet deelen. De Nederlandsche industrie participeert tot 20 25 procent in de voorziening in het ge bruik van gecontlngenteerde draadproducten, dit aandeel is stügende in verband met de da lende tendenz van den totalen invoer dezer ar tikelen. Het aandeel van de Nederlandsche maalin- dustrle in de bloemvoorziening is ten gevolge van de tarwewet opgeloopen van 70 6 75 pet. tot thans 92 97 pet. De verplichting tot afneming van Amerikaansche tarwebloem van 5 pCt. van x de Nederlandsche consumptie, zünde ongeveer 30.000 ton, levert geen overmatig bezwaar op. Het achterspatbord van den auto van Z. raakte de fiets, met het gevolg, dat de knaap tegen de straat werd geslingerd. Eenige leden van E. H. B. O. hebben den jongen, die een wondje boven zün neus had, verbonden. Dr. Perquin, welke ca. vüf minuten daarna arriveerde, moest echter constateeren, dat het slachtoffer inmiddels overleden was. Pastoor Kammers heeft hierna het H. Oliesel toegediend. naar 8t. Antoniushove

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5