Prov. Staten van Noordholland Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterkind <Ketv&fiaal van den dag 0 HET GEORGANISEERD OVERLEG E De onbekende Verloofde DOOR LEMAIRE WOENSDAG 15 JULI 1936 Alkmaarsche rechtbank De kwestie der bannen £«n wonderdokter M VE1UNGOVERZICHTEN Solaria Ged. Staten Sluwe oplichter De proef op de som Mott er een neutrale inrichting komen voor geestelijk abnor male kinderen? -1 Subsidies Georganiseerd Overleg De Bannen - Zonderling type Abnormale kinderen Een magere sitting God. Staten f - be- bood zich aan. verzette By bet voorstel tot verlenging van het sub- De laatste openbare zaak betrof een geval een I J 9 De torrenfamlUe had wel in de gaten, dat er iets aan de hand was met de kaboutertjes en vader Tor zei tegen zijn vrouw: Help maar eens ten handje mee, dezen tak versjouwen, dan kunnen Tuimel en Kruimel daarop over het water varen. En zonder dat de kaboutertjes het merkten kwam de torren familie hijgend aangesleept met een grooten zwanen tak. Jullie hebt ons gered, wy komen Jullie helpen, was bet ge zegde van de torretjes en Tuimeltje en Kruimeltje waren aoo blij, toen ze den grooten tak zagen, dat ae direct de torretjes op hun schouders ronddroegen en de gekste sprongen maakten Toen stapten se voorzichtig op den tak en daar gingen re stil letjes het water ln. Nadat Kruimeltje en Tuimeltje de torretjes In veiligheid hadden gebracht, zouden ae maar weer zien aan den anderen kant van het water te komen, maar dat zou zoo gemakkelijk niet gaan, want de rat en de waterlelies waren al lang weer weg. Ik zal de rat eens roepen, misschien hoort hy het wel, zei Tui meltje en hy riep aoo hard hy kon, maar er kwam taal noch teeken. zich van «e- sidle aan de N.V. Eerste Urker Stoomboot Maat schappij „Urks Belang" diende de NB B een motie in, waarin Oed. Staten verzocht werden de geheele boekhouding ran deze maatschappij te doen nazien en oontroleeren. een gedetailleerd rapport te doen opmaken en dit ter visie te ge ven aan de Statenleden. De heer DE RIJKE (NBB.) wenschte het subsidie niet voor 5 Jaar maar voor één Jaar te verleenen, opdat de zaak niet spaak zal loopen, hangende het onderzoek. De beer BOMANS (R.K.) begreep de betee- kenis van dit wantrouwen niet. Ged. Staten zul len het subsidie voor 5 'Jaar gaarne verleenen, maar de vergadering leder Jaar van de conti nuïteit In kennis stellen, waardoor dus het recht van Interpellatie blijft. De heer DE RIJKE bleef by het gevraagde onderzoek en het verleenen van het subsidie voor een jaar, waarmede de vergadering met 38 tegen 7 stemmen niet instemde en de voordracht van Ged. Staten dus aanvaard werd. Provinciale Staten van Noord-Holland kwa men Dinsdagmorgen in voortgezette zitting bij een, onder voorzitterschap van den Gommis- saris der Koningin,- Mlchel voort, mer werd en 1 worden voldaan in verband met wetteiyke be palingen. De heer DE RIJKE (NBB.): Het la alleen maar een protest, waarom wy tegen stemmen. De voordracht werd daarna aangenomen. De pensioenregeling voor oud-leden van Ged. Staten werd eveneens gewijzigd. Nadat nog een aantal hamerpunten was aan vaard. sloot de voorzitter de vergadering. van ««- uit Holland. Spr. verzette zich tegen het voorstel- Heilker en las een brief voor van den Dijkgraaf der Vier Noorder Koggen, waarin deze de op heffing der bannen een zegen noemt. De motie van de communisten om de behan deling uit te stellen, werd verworpen met 50 tegen 9 stemmen. Een voorstel van den heer de Jong Schouwen burg om tien bannen te behouden, werd ver worpen met 41 tegen 19 stemmen. Het vocrstel-Hellker om 3 bannen niet op te heffen, werd verworpen met 41 tegen 19 stem men. Na eenlge discussie over het ontwerp-zelf werd dit aangenomen met 38 tegen 19 stemmen. Langendtfk Het hoofdproduct aan de veilingen is zeker de aardappel en wel de Schotsche Muis. Lang zaam maar zeker is de prijs van dit product ge daald en de geheele week stond de minimum. prUs vast op f 380 per 100 K.O. Het was echter bekend, dat na 11 Juli deze minimumprijs zou worden verlaagd en Zaterdag werd dan ook aan de veiling medegedeeld dat Maandag 13 Juli de minimumprijs f 280 per 100 K.O. zou zyn. t Gevolg was dat vele handelaren Zaterdag niet kochten, zoodat zeker wel 95 pet. der aan gevoerde hoeveelheid doordraalde, d.wx onver kocht bleef en bestemd was om Ingekuild te worden. Voor Zaterdag was hier dus de reden: verlaging van minimumprijs. „Tegenwoordigheid van geest, zegt u? Maar ze heeft toch Juist....** „Precies.... juist op *t geschikte moment heeft ze de gelegenheid aangegrepen eindelijk die oude Japon kwijt te raken, om een nieuwe er voor In de plaats te krijgen.’ waar aan zekere B. J. E. uit Den Haag, doch zonder vaste woonplaats, zich 30 Juni J1 te Alkmaar had schuldig gemaakt, waar hy, zich bedie nende van een valsche legitlmatiekaart, die hl) had laten drukken, by den heer Blokpoel trachtte een abohnement te plaatsen van een zeker tijdschrift, doch Indien hierop niet werd Ingegaan, ook gaarne gelden In ontvangst wilde nemen voor een huis voor verwaarloosde kinderen „Bethanlë”, welken naam hU.naarhU beweerde, in den bijbel gevonden had; hy aeide niet te weten, dat er werkelijk een dergeljjke inrichting met soo n naam bestond. De heer Blokpoel kreeg echter argwaan en zoo stond het sluwe kereltje, dat al 5 jaar met deze praktijken bezig was, wanneer hU geld gebrek had, voor de rechtbank; hjj had al drie veroordeellngen achter den rug; eenmaal wegens brandstichting, teneinde zich de ver zekeringsgelden te verwerven en tweemaal we gens vermogensdelicten. De Officier vroeg één Jaar gev„ waarop verd. beterschap beloofde en clementie vroeg. Mr. Scholten vroeg een lich tere straf, subsidiair een psychiatrisch onder zoek. Uitspraak over 8 dagen. Voor de restauratie van het kerkgebouw der Waalsch Hervormde Gemeente aan het Begijn hof te Haarlem werd een subsidie verleend van ƒ3000.—. Voor de restauratie van den toren te Rans- dorp op verzoek van de gemeente Amsterdam 15.000—, Besloten werd niet deel te nemen In het ga rantiefonds voor een groote bloemententoonstel ling in 1937 in Den Haag te houden. Voor den wederopbouw van een Zaansch huis te Koog aan de Zaan werd ƒ300.gegeven; voor de stichting van een buurthuis te Urk 5000.voor de restauratie van den gemeente- toren te Wijk aan Zee ƒ2250.—, voor den toren te Twisk ƒ225.voor aankoop van een koren molen te Schoor! ƒ300.voor herstel van het kerkgebouw der Nederduitsch Herv. Gemeente te Wijk aan Zee ƒ1200.voor de herstelling van de oude St. Bavokerk te Haarlem 500, etc. eindpunt.'* Spr. drong er op aan het voorstel in te trek- ken voor tien bannen. De heer 8AAL (NBB.) voelde niets voor de concentratle-woede van Ged. Staten. Garantie, dat de lasten voor de betrokkenen niet hooger zullen worden, is er niet. Spr.’s fractie zal tegen bet voorstel en de moties stemmen, opdat dit waterschap rustig kan blijven bestaan. - De heer ANKERSMTT (8D.) toonde zich een voorstander van de concentratie en beval aan neming van het voorstel aan. De heer SCHMIDT (RBB.) zag voordeelen in samenvatting, óók voor de betrokkenen. Uitstel is geenszins noodlg. De heer BOMANS (RJC), lid van Gedepu teerde Staten, zelde kort te zullen zijn, omdat de voorbereiding van de stukken zoo buitenge woon goed is geweest. Ged. Staten zetten ook in dit geval een door de vergadering uitgestip pelde gedragslijn voort. Verwerpt men dit voor stel, dan zullen dergelijke voorstellen niet meer ter tafel komen, maar dan gooit men het con- tinu-beleld over boord, wordt de waardigheid van het provinciaal college geschaad en het de mocratische beginsel hier verlaten. De aouverel- nitelt van Watertand’ wordt niet aangetast, slechts de Innerlijke structuur. Aanneming van het voorstel houdt echter ze- Er zijn echter de geheele week belangrijke hoe veelheden doorgedraald, ondanks het feit, dat de handelaren veel aardappelen konden gebrui ken. Hiervoor moet de oorzaak worden gezocht in het optreden van het ziekteverschijnsel. Door het broeierige slechte weer zijn vele op het veld staande gewassen aangetast door ziekte en hierdoor durven de handelaars geen belang rijke partijen ver weg te zenden, daar zy dan het risico loopen dat de partij teruggezonden wordt In den loop der vorige week is dat reeds gebeurd en dit beteekent een belangrijke strop. Speciaal voor de verzending naar Argentinië moet men 100 dagen instaan voor het goed blij ven van het product wat natuurlijk in deze om standigheid een groot risico is. Voorts is het bekend, dat Dttltochtand ons product niet meer neemt wat ook al een som ber vooruitzicht is. Tot nu toe werd ons product op de markt te Berlijn gebracht voor 7 Mark, maar de Duit- scher eet thans liever Dultsche aardappelen voor 10 Mark. De vroege groenten roode kool, bloemkool enz. worden speciaal aangevoerd aan de veiling te Broek op Langendyk. De prijzen zyn tamelijk varieerend, maar nog niet slecht te noemen. Roode kooi brengt ongeveer f 3.50 per 100 K.G. op, terwijl voor de eerste soort bloemkool 8 k 7 ct wordt betaald. De witte kool wordt nog in kleine hoeveelheid aangevoerd en brengt on geveer 1ÜS ct per kilogram op. Een detail van de geweldige zuilengang rond het Olympisch stadion te Berlijn, dat thans gereed is Maar aanleiding van de voorgestelde wijzi ging van het karakter van het Georganiseerd Overleg voor het provinciaal personeel bracht de heer VTTLIK (RJC.) hulde aan Ged. Staten voor dit voorstel, waardoor vreedzame be- handellng van de personeelsvraagstukken be- spr. gestelde bezuiniging zeer illusoir. in het eerste stadium en door de kleine hoeveel heid van nog geen groot belang. Intusschen zjjn wy benieuwd hoe deze week de verschillende producten zullen-, worden ge kocht. Wij hopen, dat het ziekteverschijnsel in de aardappelen ophouden zal en de handel zal toenemen, een noodzakelijk element voor den geheelen Langendijk. Ged. Staten stellen voor om over te gaan tot opheffing van de bannen behoorende tot het Hoogheemraadschap Waterland en tot vaststel ling van een nieuw bijzonder reglement van be stuur voor dit Hoogheemrayd^hap De heer HEli.KER (RB.) was van meenlng, dat de bannen Purmerend, Purmerland en Buik sloot niet moeten worden opgeheven, omdat deze een belangrijke waterstaatkundige taak hebben. Spr. diende een motie in, waarin Ged. Staten worden verzocht dit voorstel terug te nemen, om in de volgende vergadering terug te komen met een voorstel tot opheffing van de overige zeven bannen behoorende tot „Waterland". Ook de. communisten verzochten schorsing van dit punt tot de volgende vergadering. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (CB.) wees er op, dat dit bet derde voorstel ia tot opheffing van bannen. Thans is er echter een ingrijpende bestuurswijziging aan verbonden. De ingelanden van dit hoogheemraadschap hebben geprotesteerd tegen dit voorstel, want zy willen baas blijven in eigen huis en achten de voor- „Dus, Robert bestond niet eens....’ Huls- X M a o— -rende vier maanden had ik mü bezig gehouden sSu? Asrss- ten voelde zich opeens gezuiverd en vrij. Ik had niet meer het afschuwelijk spook van het verraad voor oogen, de vrees van oorzaak te zijn van diepe smart. Een naam dikwijls in mün nieuwe droomen uitgesproken, kwam my op de lippen: „Georges.... is hij op de hoogte van die geschiedenis?’* .Been, absoluut niet! Dat zou hl) trouwens nooit hebben toegelaten. Zich vrooiyk te maken ten koste van zijn kleine fee, zijn konin ginnetje! Dat zou afschuweHJk geweest zijn!" riep de dokter uit. „zyn kleine fee, zijn koninginnetje, dat was hU niet die dat zei, dat zei Robert," bemerkte ik met zwakke stem. „Ja, en daar was bet, dat bet avontuur wer kelijk Interessant werd," „Toen de correspondentie nauwkeurige omstandigheden moesten worden meegedeeld, kreeg ik bet Idee die details te nemen uit den persoon van Georges Peral om» te maken, dat je ar toe sou komen te bewon deren, wat M eerst versmaad had. O, bet werd De heer DE BRUIN (NSB) zelde, dat men geen begrip heeft van het woord „confessioneel”. Er wordt prachtig werk door de godsdienstige groepen verricht en men mag niet vergeten, «lat de godsdienst altijd nog den grondslag voor ons volk uitmaakt. Er wordt nu maar in „neu trale” richting gedreven en de nat. socialisten zien daarin een liberalistischen-marxistlschen geest, waarvoor zy niets voelen, zy sullen dan ook tegen de voorstellen stemmen. my nu verder hun verklaringen schelen? Ik luisterde niet meer, Ik hoorde niets meer dan die woorden: Ik heb hem zien weenen. Geor ges, mijn onbekende vriend, zal ik Je ooit ge noeg geluk geven om die tranen uit te wi»- By het voorstel om de Jaarwedden van de le den van Gedeputeerde Staten te verlagen tot 4500.—, wees de heer STkHLE (NBB.) op het voorstel van zyn fractie, verleden Jaar gedaan, om cumulatie van Inkomens te voorkomen. Er zyn thans onbiliykheden. De ex-wethouders van Haarlem, die thans lid van Ged. Staten zyn, krijgen geen pensioen, die van Amsterdam 4000 per jaar. Spr. trilde dan ook een protest tegen dit voorstel laten hooren. De VOORZITTER antwoordde, dat met geen mogeiykheid aan de wenschen der NBB. kan Ik herinner my niet meer hoe zy hun ver haal eindigden, maar er song iets in myn hart als een lief desgezang: Georges, myn Georges ulteriyk zoo kalm, maar met een zoo vurig hart, had slechts een zwak punt In zyn prachtig karakter, zyn liefde voor dat dwaze meisje Denise Martignac. Paul Renaud was herhaaldeiyk zyn vertrouweling geweest, daar door herinnerde hy zich de hartstochteiyke uitdrukkingen, die Georges by zulke gelegen heden had gebruikt en had ze overgeschreven in de brieven van Robert. .Myn kleine fee, myn koninginnetje, dat waren geen woordtn, die wy uitgevonden heb ben, juffrouw Denise, het waren de woorden, die Georges tot u zou hebben willen richten, maar aoodra hy ze wilde uitspreken, werd hy als door stomheid geslagen. Hjj zou aoo graag een beetje door u begreoen rijn. maar ja. zoodra hy tegenover u stond, was het of er een muur opgericht werd tusseben zyn hart en het uwe. Arme vriend, hy bad er soo’n behoefte aan. uw oogen op de zyne gevestigd te voeten!" Het wazen de dokter en Michel, die om beur ten my die bijzonderheden meedeelden, maar zy troffen geen doel. Toen vervolgde Mlcbel: „Je was zoo vertrouwend, zoo oprecht met my, lief nichtje, dat ik my begon te schamen over die mystificatie. Toen heb Ik je geluk willen verzekeren door die ontdekkingsreis met J* onbekenden verloofdewant de ware onbe kende was Georges. Ben ik er In geslaagd Je de oogen te openen?** „zyn wy geslaagd, lieve Juffrouw?" her haalde de dokter. .Michel zegt: misschien. Ik: waarschyniyk en de onvoltooide brief aan den onbekenden verloofde zegt: Zeker!" Ik glimlachte zonder te antwoorden, want Ik luisterde al niet meer naar ben. Ik voelde myn hart vervuld van geluk. Georges beminde my! Ik betreurde niets, myn droom was niet ver vlogen, myn verloofde lachte my toe met ge heel zijn ziel en het was zijn levende stem, die tot my zei: Jtie my aan. mijn koninginnetje, ik heb behoefte, je oogen op de mijne gavee- tigd te voelen.** Welke vraag stelde my Mlcbel? Welk ant woord heb Ik gegeven? Heb ik zelfs geant woord? Ik herinner my alleen, dat ik uit bet priëel ben weggevlucht, ben verbiedend my te volgen. Ik heb een toevlucht gezocht in bet roeenpark; onder de takken beladen mot de woord dat hem te Mqnen schiet. Klaar? Eén. twee, drie!” De kapitein en. z'n vrouw lazen tegeiyk en begonnen tegelijk te schrijven, maar de dame was veel vroeger klaar; haar man had wel driemaal zooveel tyd noodlg. De kapitein nam de briefjes in ontvangst. „Ik had bet woord: zomer, geschreven. Mevrouw Reigers heeft er onder gezet: zon; oen heel gave associatie.” Maar de kapitein protesteerde. „Dat bewijst niets!" riep hy. „Ik ben op 't zelfde oogenbük begonnen te schrijven, maar ik had een veel langer woord; dus kon ik ónmogelijk even vlug klaar zyn.” De man had gelijk. Onder het woord: zo mer had hy- manoeuvre geschreven. De proef werd ongeldig verklaard. Mrn »i misschien opnieuw begonnen slln. als er met een ongeval tusachenbeide gekomen was. Dr. Vaassen was opgestaan om het briefje van den kapitein beter te kunnen Men. Hy deed nu een stap achteruit en trad daarb’,1 zwaar op den roet van mr. Manders. Deze riep: Au, au! van pyn, stiet daarby krachtig tegen de tafel énX was gebeurd. Op de tafel stond een karaf, een hooge karaf met donkerrooden portwijn. Die viel om en een dikke straal van het donkere vocht schoot vooruit, recht op mevrouw Vaassen toe. Mach teloos staarde ze naar de omgevallen flesch.... en ging zitten, viel byna neer op haar stoel. Was ze maar een stapje achteruitgegaan, dan was er niets gebeurd. Maar,nu kwam de gekleurde drank op haar japon terecht en breidde zich daar direct uit tot een geweldig groote vlek. Ze slaakte een gil. Haar man zegevierde. „Ziet u. daar ,„„,rai hebben we nu een vrouwelyke tegen woord.gbeid van geest!** Juichte hy spot tend. „Hl-r is het bewys! Nu hoef Ik geen woord meer te zeggen!" En hy was zóó gelukkig, dat hy toegevend, vergenoegd knikte, toen z’n eega bedroefd verklaarde: .Dat zal een nieuwe Japon kosten. Hier kan aelfs de wasschery niets aan doen.” Het was trouwens de eigen schuld van den leeraar in de wiskunde. Met het oog op den noodtoestand waarin de Japon verkeerde, brak het echtpaar wat vroe ger op. Nauweiyks waren ze de deur uit, of de grjjze dame, de gewezen filmster, wendde zich tot de andere leden van 't gezelschap en zei beslist: „Ik heb dus geiyk. Hebt u de tegenwoordig heid van geest van mevrouw Vaassen opge merkt?” De kapitein begreep er niets van. ter mogeiyk zal worden. Speciaal dankte oud-Gedeputeerde Gerhard voor zyn moellngen in deze kwestie. Spr. had gaarne gezien, dat ook de Statenvergadering ln de commissie vertegenwoordigd zou zyn, maar hlf zal er geen amendement van maken De heer VERMEULEN (AH.) kon zich een 8taten-vertegenwoordiglng zonder politiek niet goed voorstellen. Laat men bet G. O. zuiver houden. De heer POTHUIS (BB.) bracht ook dénk aan Ged. Staten voor dit voorstel en meende. de Statenleden vertegenwoordigd moeten roode roaen. die hy lief heeft heb ik er een op myn borst gehecht en ik heb geweend van schaamte, van spyt, vani geluk en liefde. Daar was het, dat hy my vond; ik boor zyn stap, myn hart klopt tot berstens toe. „Eindeiyk." zegt hy met zyn goedige stem, waarvan de kalmte my niet langer bedriegt, „elndelyk vind Ik je, Denise, wy zochten je en Michel stuurde my hierheen, terwyi sU naar den kant van den vyver gingen zoeken." Ik kyk hem aan zonder te antwoorden, aoo- als hy my ba den droom gevraagd beeft, vestig ik mUn oogen op de zyne. myn oogen vol van bet heeriyke geheim. Ik zie, dat hy in verwarring raakt, zyn lippen beven. mUn handen strekken zich uit en hy grypt aa m een bartstochteiyken greep. Ds woorden aoo dikwijls in myn droomen vernamen, klinken nu vol leven ln myn ooren. ^Qjn koninginnetje, la het mogeiyk! Mijn kleine fee!.... mijn lieveling, mUn schat!" Ik aou hem willen wiggen, dat ik hem bemin, ik aou hem vergiffenla willen vragen, ik heb duizenden vragen te stellen, duiaenden beken tenissen te doen, maar ik kan niet. Ik ben te gelukkig.... Ik kan niets dan heel dicht Mj hem biyven onder die roaenstruiken, terwyi er in mijn hart een feestelijk klokgelui weer klinkt. (Stot vggtl. De 40-Jarige reiziger P.F.B. had zich te Enkhulzen uitgegeven voor wonderdokter en beloofd de zoon van de Wed. Jongejeugd van een nierkwaal te zullen genezen met zekere krulden, die hy nog moest bestellen, doch waarvoor hy geen geld had. Hy vroeg en kreeg ƒ280 voorschot en verdween, om nimmer m^er op het tapyt te verschynen, noch de krulden of den geleenden ryksdaalder te sturen. De man had dergeiyke gevalletjes al eens meer by de hand gehad en hoorde derhalve 10 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Uitspraak over 8 dagen. een hartstochtelijk spel! Daarom moest Robert de Beaufeu twee keer in den oorlog gewond worden.” „O. Mlchel!” zuchtte Ik. „Toen kwam de geschiedenis met den ande ren Robert," ging de dokter voort. Wy spraken Laebrö? er samen over en toen werd het ons duideiyk, boe wy verder moesten handelen. U was op het punt verliefd te worden op een vreemde, omdat u meende, dat hy op uw onbekende leek.... Niets was gemakkeiyker dan dat Georges zou proflteeren van die onverkwikkelijke geschie denis. Het moest niet mynheer Lebreuil zyn, die op Robert de Beaufeu leek, maar de onbe kende verloofde moest op Georges Peral lyken. wy moesten ons haasten om geen ge vaar te loopen, dat die zaak met den .ande ren Robert” op ongewenschte wljae aou ein digen.’ „U wilde dus met alle geweld, dat Ik Georges aou beminnen? Het was toch wel gevaariyk, wat u deed!" „Waarom, nu Georges u lief beeft! Ja, hy bemint u, die arme jongen! Ik heb hem zien weenen en ik moet u zeggen, dat ik niet altyd medeiyden met u gehad heb.Ik wilde tot het laatst myn vriend wreken, maar daar hy u noodzakeiyk achtte voor zyn geluk...." „Ik heb hem zien weenen".... wat konden De uit Veenhuizen ontslagen los-arbeider, zonder vaste woonplaats J. D., had zich op 24 Maart te Den Helder aan fietadiefstal schuldig gemaakt. De man had by zyn vertrek uit Veenhulzen, waar hy anderhalf jaar de pensiongast van het Ryk geweest was, nog ƒ40.— toegekregen en was zoo beangst voor dieven, die hem zyn kapitaal zouden ontrooven, dat hy op het perron te Den Helder een flets wegpakte, om zyn vermeende belagers, die het op zyn ƒ40 gemunt hadden, te ontsnappen en zich onder politloneele bescherming te stellen; van bedrieglyke inzameling van gelden, Op grond van een voorstel door de soc.-dem. In 1933 gedaan ten aanzien van de verpleging van geesteiyk abnormale kinderen en jeugdige Personen deelden Ged. Staten mede, dat voor het Stichten van een gebouw of uitbreiding geen gelden door de regeerlng mogen worden toegestaan. Het rapport beval uitbreiding de verpleeggelegenheden in confessloneele stichten aan, waarmede de commissie Prov. Staten zich niet kon vereenigen. Ter vergadering dienden de soc.-dem. voorstel ln, waarin Ged. Staten werden ultge- noodigd, zoo vlug als de tydsomstandigheden dit toelaten te komen met een voo.dracht tot stichting van een inrichting voor de bedoelde categorie. beer SAje/r (S,D.) verdedigde dit voorstel en noemde cyfers en gevallen. Spr. drong aan op een neutraal instituut. Dr. DROOG (R.K.) wees er op, dat de regee- ring deze stichting toch niet toestaat, zoodat particulieren er voor zullen moeten zorgen. Is dat niet iets voor het Witte Kruis? De heer KEULEMAN8 (A.R.) sloot zich daar by aan, terwyi de heer HOOGLAND (8D.) aan de hand van cyfers concludeerde, dat er eigen- Wk niet gewacht kan worden met de gevraagde inrichting, daar 800 kinderen nog de gewone lagere scholen bezoeken. Spr. heeft waardeering voor het werk van de confessioneelen. maar bul ten verzorging is er ook nog de opvoeding der kinderen en dus moet men ook het standpunt der neutralen eerbiedigen. s De rol van deze somermorgenzitting ver melde een 7-tal zaken betreffende gedetineer den in het Huls van Bewaring; slechts drie dezer zaken waren voor openbare behandeling geschikt; de overige werden met het oog op het zedenkwetsende karakter met gesloten deuren behandeld.. De verslaggevers, die slechts de zaken met open deuren kunnen bywonen. werden derhalve etteiyke malen teruggestuurd, om maar af te wachten, wanneer er weer iéts voor hen te verslaan viel; de drie met open deuren behandelde zaakjes namen by elkaar nog geen uur ln beslag; toch waren wy door de indeellng der zaken gedwongen twee en een half kostbare - uren in het gerechtsgebouw te vertoeven, terwyi de geoogste copie niet ln verhouding is tot deze tydsruimte. Aangenaam zou het ons daarom zyn, indien de rol in dier voege werd opgemaakt, dat de zaken met gesloten deuren alle na de open bare zaken werden afgehandeld en dat zulks dan even bekend werd gemaakt; dan zouden wy onzen kostbaren tyd op andere vrijae pro ductief kunnen maken. Vooral als het gedeti neerden betreft, zooals dezen morgen, zou zulks o.i. zonder bezwaar kunnen gebeuren. Het komt meermalen voor, dat de verslaggevers telkens worden binnengelaten en weggestuurd, zoodat men onwillekeurig den indxuk krijgt, dat er maar een spelletje gespeeld wordt, wy hopen van harte, dat de leiding van de rechts zitting met dezen bescheiden wenseh, zoo mo- gelyk rekening zal willen houden. dat zyn om zl£ji te oriënteeren. De heer LAMBOOY (R.K.) verzette tegen deze laatste opvatting, terwille ook de autoriteit tan Ged. Staten. Het Is wenscht, dat In het G. O. niet op evenredig heid, maar op bekwaamheid wordt gelet De heer VLEKKE (NBB.) verklaarde, dal zyn fractie vóór zal stemmen, hoewel het G.O. veelal een wassen neus is. De heer WITTEMAN (RE.), lid van Ged. Staten, zette nog eens de beteekenls van het voorstel uiteen en achtte zyn taak gemakke- Hjk, nu geen amendementen zyn Ingediend. Het O. O. moet eenvoudig blijven, Ged. Staten be hartigen de belangen der Statenleden, meer voudig stemrecht moet niet worden ingeveerd. Het voorstel werd daarna zJia. aangenomen. ker nlet in opheffing van alle bannen ln Noord- Eenige adressen betreffende de instelling - --- --- van een Provinciale Studiecommissie op tuin bouwgebied worden voor kennisgeving aange nomen, op grond van de mededeeling. dat het Economisch Technologisch Instituut voor deze zaak zal worden Ingeschakeld. Mej. dr. HTLLKN (RJK.) verklaarde, dat zy er mede accoord aou gaan, als het ging om pro vincialen steun aan een door nieh-godsdienstige particulieren gestichte instelling. Dat zou blliyk zyn, omdat ook de Katholieken en Chrlsteiyken daarom vragen. Maar voor een provinciale In stelling gbvoelde spr. niet. De heer MICHEL8 (BB.) meende, dat men de kwestie confessioneel of neutraal bulten beschou wing kan laten. Ged. Staten hebben zich alleen aan de wet te houden. Het particulier initiatief der neutralen zal het college gaarne steunen. De achteriyke kinderen, die in een confesslo neele inrichting worden opgenomen, hebben toch geen besef van diepere zaken en het is maar de vraag of de ouders hun kinderen straka beter zullen afstaan als er een nieuwe neutrale In richting zou bestaan. Tegen het voorstel-Sajet c.q. heeft spr. geen bezwaar, voor zoover het de wenscheiykheld en een eventueele subsidleerinx inhoudt. Het rapport werd daarna aangenomen Ged. Staten namen het voorstel-Sajet over. Ged. Staten stellen voor, het gemeenteiyk aandeel In de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen met Ingang van 1 Januari 1937 te verlagen van ƒ730.— tot ƒ700.— per jaar. Aldus besloten. Het succes van de grap maakte, dat zy er verder mee door gingen. Dezelfde kameraad maakte deel uit van het bezettingsleger ln de Rynprovincie en werd nu belast om de cor respondentie voor Robert de Beaufeu te ont- vangen, die aan den dokter te zenden en de antwoorden, door deze geredigeerd, netjes over te schrijven en my toe te zenden. Het idee van tante om Michel met de correspondentie te be lasten maakte de Intrigue nog gemakkeiyker. Mlchel waa op de hoogte van alles, desnoods kon hy by afwezigheid van den dokter zelf de kladjes voor de antwoorden schrijven en dis naar Dultachland sturen in dezelfde enveloppe, waarin Ik myn kostbare briefjes) verzond. Wat een heeriyke gelegenheid om iemand *n poets te bakken voor zoon geborofe spotvogel als dokter Renaud! r kwam leven In 1 gesprek, toen door H een dier onverwachte wendingen, die ge- sprekken soms kunnen nemen, de vraag werd gesteld wie meer tegenwoordigheid ron geest bezat, de man of da vrouw. ■Dat Is een vraag, die geen beantwoording meer noodlg heeft," zei dr. Vaassen, die leeraar was in wiskunde en keek z’n kleine echtgenoote aan, die toestemmend, maar zonder veel over tuiging knikte. „Als u bedoelt dat de vrouwen die over *t algemeen meer bezitten, dan geef ik u geiyk," meende een gryae dame, eens een beroemde filmster, en ze vertelde daarvan zooveel uit de practUk van haar beroep, dat het den heeren inoeiiyk viel met gelykwaardige voorbeelden van manneiyke zyde voor den dag te komen. „Zoo wordt men het nooit eens," zei mr. Manders, de advocaat; „daarom stel Ik voor de proef op de som te nemen. U, dr. Vaassen, vertegenwoordigt bet mannelijk geslacht en..., ja. uw vrouw kan in dit geval uw tegenparty zyn. Goed? Nu, dan schrijf Ik niet kijken! op deze twee blaadjes uit m*n notitieboekje een zin; op belde blaadjes dus denaelfden, een voudiger: zin. Op commando moet u dien bei den tegelyk lezen, en dan moet leder aoo vlug mogeiyk er by schrijven wat hem ot haar het beste voorkomt. Dan weten we wie bet vlugst en het beste z’n weg kiest.* Mr. Manders Het de blaadjes zien aan de dames en heeren die niet meededen. Er stond op geschreven: 2 X 3 „Zoo," hernam hy „daar liggen se omge keerd op tafel. U hebt het potlood klaar, me vrouw? U ook, mynheer Vaassen? Daar gaan we dan.... één, twee, drie....* Mevrouw Vu seen las en begon direct te schrijven. Daar stond het al: 4. Haar man draalde peinzend het briefje om en om. Daar klonk een algemeen gelach. Hy kreeg een kleur. „Maar dat is toch onzin,” riep hy. „Ik weet natuuriyk heel goed, dat tweemaal twee vier is; ik dacht natuuriyk dat er iets bijzonders achter moest schuilen, een strikvraag....” Kapitein Helgers, die niet by de genie of de artillerie diende, en dus niet veel eerbied voor wiskunde had, lachte om de ergernis van dr. Vaassen. „Je hebt, 't verloren, man; je geest is met direct actief geweest." ^Ja, als Je 't zoo wilt opvatten....* zet de leeraar een beetje gepikeerd, „dan verliezen de helderste koppen het altyd. Een verstand, dat niet ver gaat, is natuuriyk gauw aan z’n mfvwlsfeaswa*:»** .Was uw verstand dan aoo ontzettend ver weg?” vroeg de filmster scherp. .Bovendien een geest kan ook vleugels hebben.” De advocaat nam nog twee blaadjes. „Laten we 't nog eens probeeren. Nu btfv- de snelheid van gedachtenverWnrttng; een heel eenvoudige natuuriyk, die by iedereen even vlot moet werken." Kapitein Helgers bood zich aan. „Goed.” lachte hy, ,Jk wil 't probeeren, maar Ik denk al dat m’n vrouw daar vlugger mee aal zyn." Mr. Manders legde nader uit: ,Jk schrijf op leder briefje een woord; hetzelfde natuuriyk. Zoo gauw mogeiyk moet dan elk van beiden een woord daaronder schryven, het eerste aldus luidde zoo ongeveer zyn verhaal. Hy had zelfs den eigenaar van de flets den spoorweg beambte Plaatsman, enkele keeren gewaar schuwd. dat hy zyn flets zou wegnemen. X Was een mysterieus geval; de Officier be merkte uit het onderzoek, dat diefstal van de flets geen opzet was en vroeg 1 maand met 1 maand aftrek van preventief; de man had al 'n maand of vier ln preventief doorgebracht. De president vroeg den man nog, of het zyn bedoeling soms was door dezen diefstal weer In de gevangenis te komen. De man maakte echter den indruk niet ge heel toerekeningsvatbaar te zyn; hy had al een heele ceel van veroordeellngen achter zijn rug. Dr. Buiskool vroeg vrijspraak, of anders refereerde hy zich aan het requisitoir van den Officier. De rechtbank deed ditmaal terstond uit spraak, sprak verdachte vry en gaf dit zon derlinge type daardoor direct weer aan de maatschappy terug. Tot hoelang? Allereerst kwam aan de orde de vraag van mevrouw BOI8SEVAIN over de verzakking van de Gelnbrug. De heer Bomans zou in deze vergadering nJ. mededeelingen over dit euvel doen. Dit lid van Ged. Staten deelde thuis mede, dat voor den bouw van deze brug de noodlge grondver betering was aangebracht. De zandmassa was echter nog niet voldoende ln rust toen de hel-fundeering gestort was. Na versterking werden de palen, die al van 15 op 17 waren gebracht voor den verzakten vleugel, mede naar beneden getrokken. Dit is nog nooit voorgekomen by de 170 bruggen, die de Pro vinciale Waterstaat gebouwd heeft. Dat er minder voorzichtig te werk is gegaan wordt niet toegegeven. Er zal nu een nieuw funda ment van gewapend beton onder het voetpad gestort worden, het verkeer onder en boven de «rug zal daardoor niet gestoord worden. De kosten bedragen f 10.000.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 9