op golflengte 5 Meter Radiotelefonisch verkeer van I 8 De storm boven ons land Vader doodde zijn kind Het R.K.W.V. in 1941 naar Rome EN BRAND TE ROTTERDAM AANGESTOKEN? MARINE-MANOEUVRES SUCCESVOLLE PROEVEN VAN SOESTERBERG volg de M.55. gewoonte DONDERDAG .16 JULI 1936 Schade in boomgaarden Verkorting arbeidsduur Notaris gearresteerd Boom over spoorbaan Algemeens oorlogstoestand Het resultaat Gehakt in blik Een dreigbrief aan Willy den Ouden NEDERLANDSCHE AUTODIEF GEARRESTEERD De positie der landarbeider! werd moordend genoemd ZEILBOOTJE AANGEVAREN DOOR MOTORPONT DE CRISISBEPALINGEN ONTDOKEN Groote schade in het Westland Vier personen raakten in de Lek by Schoonhoven te water De roods party verschalkt de onderzeeërs Afstanden van 170 KJf. over brugd met zend- en ontvang- antenne ter grootte van een wandelstok CACHET}/ LNEEH-J Door de Antwerpsche politie aangehouden Door den voorzitter van een veilingvereeniging i ionderd gulden voor de opheffing van het „fabuleuze veto” Medewerking van radio amateurs Drie directieleden van het Gebouw van K. en W. te Rotterdam aangehouden Enkele maanden later bekende hy aan de politie den moord te hebben gepleegd Do fabriek to IJmuiden zal een millioen bussen leveren Scheveningen geteisterd Menschen omver geworpen Verdacht van onregelmatigheden Heden laatste proefvlucht Bedrijvigheid aan dek CVervolp van pagina 1> Tramstoring te Voorschoten schade. ma herstel* t* Ernstige terwijl be- toen in Zuid-Westelijke richting O: 2TT Het wachten ia thans op hetgeen de vijand aal doen. De nieuwe vleeschconservenfabriek te IJmui den is deser dagen gereed gekomen met de proeforder van 200.000 blikken gehakt. De Re- geering heeft thans definitief aan deze fabriek de leverantie van nog circa 1 millioen blikken opgedragen. Een ruwe spelbreker was de bul in het Lunapark, dat tot 26 Juli ter gelegenheid van de opening van de nieuwe brug over het Marktkanaal op het terrein tegenover de Markthallen wordt gehouden. Het niet talrijke publiek, dat om 6 uur nog aanwe zig was, verliet reeds bij de eerste vlagen het terrein, waar het personeel van de ver schillende tenten en spullen, volkomen ver rast door het zware weer, niet tijdig meer •Ues kon bergen en vastsjorren. Zoo hield de wind danig onder het zeildoek huls, dat op verschillende plaatsen in flarden werd gescheurd. Op het RUswijkscheplein werd sen oude man door den sterken wind omver geworpen, waar bij hij verschillende schaafwonden opliep. In een ander deel is een wielrijdster omver ge waaid, tengevolge waarvan zij een enkel kneus de, en voorts kreeg een voorbijganger door glas scherven van een uitgewaaide ruit vrij ernstige snywonden in zijn linkerarm. namiddag als het ware overging in een orkaan. Tal van ongevallen, hoewel gelukkig geen ernstige, waren hiervan het gevolg. Willy den Ouden ontvangt dreigbrieven. Als zij in Amerika woonde, zou men geneigd zijn aan een luguberen reclametruc te denken. In ons nuchtere land zal men echter zoolets niet in zijn hoofd halen. Enkele Jaren geleden, voor De voorzitter deelde mee, dat door het Ver. bond reeds nu voorbereidingen worden getroffen om het den leden der aangesloten bonden door een spaarregeling mogelijk te maken deel te ne men aan een reis naar Rome In 1941. rond den vijftig!ten gedenkdag van .Jterum Novarum" en den tienden van ..Quadragesimo Anno De beer Den Ouden heeft de politie niet in de zaak gemengd, omdat men nog steeds ntet kan aannemen met een ernstig gemeende be dreiging te doen te hebben. A1N05 IMtDtOfN VR'JOACj EN ZATERCACj 020 0.49 0.10 044 030 0.12 02» 042 020 043 025 0.10 02» OU 020 040 0.15 040 ons 020 et 020 020 De officier van justitie, mr. F. Nooren, achtte moord met voorbedachten rade over tuigend bewezen en eischte twee jaar sn zes maanden gevangenisstraf. Ook de residentie heeft haar aandeel ge had in den zwaren storm. Geleidelijk kwam een sterke wind opzetten, welke in den I ™£en' ^esmetem werd een”ga- - - - i rage zoo goed als vernield. In Nijmegen kreeg Eenlgen tijd geleden moest aan de veiHngver- eenlglng te ‘s Gravenzande, de secretaris-pen. ningmeester worden geschorst, In verband met overtreding van de bepalingen der Groenten- en Fruitcentrale. Deze functionaris werd door de ledenvergadering ontslagen. Thans is de voorzitter dezer velllngvereenlglng geschorst. BIJ het opslaan van aardappelen zijn minder Juiste handelingen gepleegd, die later zijn uitgekomen en Ingrijpen van de en Fruitcentrale noodlg maakten. In de Dinsdagavond gehouden 1<JB ring der velllngvereeniglng la besloten den voor zitter niet te ontslaan. I 17. k. Ij. DAT HEB IKZELF ONDERVONDEN \UANT.... dreigbrief. Men dreigde haar, dat zij niet le vend zou terugkomen als zij niet een bepaalde som gelds betaalde. Willy betaalde niet en zij kwam toch levend terug. Later werden de bedreigingen herhaald. Men geloofde echter meer aan een flauwe grap dan aan een werkelijke dreiging. Dinsdagmorgen ontving Willy naar „Het Volk** meldt, opnieuw een dergelijk epistel. De brief, die in Den Haag gepast was, was slechts van een vijfcents-postzegel voorzien, zoodat zij ook nog strafport moest betalen. De Inhoud luidde ongeveer aldus: KANIMTtTDtli JEUC»D NOG) k? BEST im DOEN^ In verband met aanwijzingen, inzake den brand In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Rotterdam, beeft de politie aanleiding gevonden over te gaan tot een nader verhoor van enkele leden van de directie. Drie van de betrokken personen zijn thans in het bureau aan de Witte de Wlth- straat te Rotterdam in bewaring gesteld Do Antwerpsche politie heeft een Nederland- der, K. genaamd, afkomstig uit Gas, gearres teerd. De man wordt verdacht schuldig te zijn aan auto-diefstallen in verschillende tanden. Zijn aanhouding en uitlevering was door de Nederlandsche autoriteiten verzocht Mejuffrouw, Hst aal u wel verwonderd hebben, dat u Zondag als zwemster volkomen faalde. U suit zich wel hebben atgevraagd hoe dat komt. Dtt Is voor u een vraag, maar voor mij een weet. Want Ik heb namelijk mijn veto over u uitgesproken, waardoor u voor- loopig geen klinkende overwinningen meer suit boeken. Zoolang ik dit fabuleuze veto met herroep, zult u niets prestoeren. Ik ben geneigd dit veto op te heffen, aoodra u be- reld Is honderd gulden te storten, waarna u weer als voorheen succes zult boeken. In dien u bereid ie deze honderd gulden te be talen. moet u mij dit laten weten door mid del van een advertentie in De Haagsche Courant van den volgenden Inboud: „Veto, ben bereid som te betalen. W. de O." Uiter- Hjk In het avondblad van Zaterdag as., waarna ik instructies zal geven aan trien en waar u dit geld over moet maken. Laat pen en politie buiten de zaak, want daar door kunt u alleen de zaak voor u en de uwen verergeren. Veto”. Nadat hij al eens met zijn vrouw over bet dooden van bet kind had gesproken, kwam het idee plotseling by hem op het misdrijf te volvoeren. Toen bet kindje in de wieg lag drukte hij het stukken brood in bet mondje en bedolf het toen onder drie kussens, zoodat het den verstikkingsdood stierf. Vanaf Woensdagmiddag omstreeks vijf uur heeft te Apeldoorn gedurende enkele uren een zware storm gewoed, die in de bosseben en tuinen veel schade heeft aangericht. De Apel- doomsebe brandweer is met vier ploegen aan *t werk geweest om de langs verschillende ver. keerswegen omgewaalde boomen te verwijde ren. Niet minder dan 14 maal is daarvoor haar assistentie ingeroepen. In 20 gevallen moest de brandweer assistentie verleenen voor om- of afgewaaide schuttingen, ramen, antennes, markiezen, stukken zink enz. Op het voet bal terrein van V. U. C. is een van de vier groote lichtmasten afgeknapt en te gen den spoordijk gevallen. Het treinverkeer ondervond hiervan echter geen vertraging. Ook tal van boomen moesten het ontgelden. Geheele takken werden door den storm afge rukt, en zelfs werden eenige boomen ontwor teld. Op de Laan van Nieuw Oost-lndM kwam een boom over den rijweg te liggen, zoodat het verkeer tjjdeiyk over het trottoir moest worden geleid. Verder konden op den Scheveningschen Weg twee groote boomen de kracht van den Bt<ffm niet doorstaan. Een kwam terecht op he“ rijwielpad en de ander op den voedings- draad voor de tram, met het gevolg, dat het tramverkeer gedurende 1J4 uur moest worden omgelegd. Via den kabel van de pont en met behulp van personeel van de pont konden allen da veerboot bereiken, waar zij aan boord gehol pen werden. De heer A. Heikoop bad een bloe dende verwonding aan een der ooren opge- loopen. Het zeilbootje Is geborgen. Dinsdagavond omstreeks half tien kwam nabij Schoonhoven een zeilbootje, waarin vier per sonen zaten, midden op de rivier de Lek in aanvaring met de motorpont van bet gemeente- veer SchoonhovenGroot Ammers. Het zeil bootje sloeg om en de vier Inzittenden, de win kelier A. Heikoop, diens verloofde mejuffrouw G. Straver. zijn neef G. Heikoop, allen uit Schoonhoven en een kennis, de beer G. Hak- kesteegt uit Giezendam, geraakten te water. A. b. Hr. Ms. Gelderland, 14 Juli. De tweede dag van de marine-manoeuvres was weinig rustiger dan de eerste. Nu bet te gen den middag loopt, komen de journalisten uit hun kooien. Met bleeke gezichten wandelen tij over bet dek, met bewondering den zee- managang van officieren en matrozen gade slaande. Woensdagmiddag is, verdacht van bet plegen van onregelmatigheden te "s-Hertogenboech, notaris L L aldaar gearresteerd. Na te zjjn gehoerd is hij in bet Huis van Bewaring Ingesloten. Hangende bet onderzoek konden geen na dere Inlichtingen worden verstrekt. De onderzoekingen der laatste jaren op het gebied der golflengten van enkele me ters hebben uitstekende resultaten opgele verd. De practische mogelijkheid, te Soes terberg bereikt, om over afstanden van meer dan 170 KM. met minimaal apparatuur ge sprekken te voeren vanuit Jachtvliegtuigen met een basisstation, is een resultaat van internationale beteekenis. De verdediger, mr. Koopmens, refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank en drong daarbij op clementie aan. Een persoonlijk ongeval deed zich voor op |het le Marnlxplantsoen, waar een voorbij ganger door een tak vanVen boom werd getrof fen en ernstig gewond. Een dokter, die toeval lig op een passeerenden wagen van lijn 10 stond, stapte af en verleende het slachtoffer de eer ste hulp, waarna men hem bij een apotheek binnendroeg. De man is vervolgens naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opgenomen. De radiodienst der L. V. A. te Soesterberg heeft Zaterdag 11 Juli en Dinsdag 14 Juli JX proeven genomen, waarbij men van de zijde der Nederlandsche radlo-amateurs groote mede werking heeft Ondervonden. De Fokker C. V. <15, het proeftoestel, uitge rust met den vijf meter zend-ontvanger en an- tenne-staaf. heeft op die dagen proefvluchten boven ons land gemaakt, waarbij het toestel in vrijwel ononderbroken radio-telefonlsch ver keer stond met Soesterberg. Doordat een groot aantal Nederlandsche radlo-amateurs rappor ten Inzond, uit allé- deelen van het land, over de sterkte van ontvangst van de door hen af geluisterde gesprekken, verkreeg men te Soes terberg belangrijk studiemateriaal over de wer king van het nieuwe systeem. De medewerking, ondervonden van de zijde dezer amateurs, was zeer groot en wordt, naar men ons verzekerde, buitengewoon op prijs gesteld. Naar aanleiding van deze bekentenis van den vader werd het lijkje eenlgen tijd geleden ter gerechtelijke schouwing opgegraven. Van mejuffrouw Straver, die niet kon zwem men, waadde toestand crltiek, doch gelukkig wist een der andere personen haar te grijpen en boven te houden. Oü kunt niet gezond bleven, els vu dag tot dag zich In Uw ingewanden vergiftige atval-etotfen ophoopen. want die hebben n bgsonder achaoeltjke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ga U ..zoo moe „aoo mat” en „zoo lusteloos" te gevoelen en laat te krijgen vu allerlei onprettige verachUnaelen, zonder dat Oe beseft, waar bat U hapert I Neem eiken Vrjjdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.8.3.-cachet» zullen Uw haperende apba- vertertng. Uw vertraagde stoelgang herstel len. Uw met vergiftigde afvalstoffen revulda darmen zacht ledigen. Uw gestel opt Oe gut U "nudar menach voelen. Oe vol welbehagen, dat ge U op Zondag voor het eerat eena lekker f rlach en o gevoelt, vol vu levenslust en energ M.S.S.-cacheta Maken „Schoon Schip* Per U stuks In koker slechts W cut. gen zijn langzamerhand zoo klein geworden, dat de luchtweerstand, ondervonden door sleep- of vaste antenne zeer aanzienlijk werd. Voor de vijf meter golven is gebleken, dat men kan vol staan met een korte staaf als antenne, voor zenden zoowel als ontvangst. Ook de eendan- tenne, gebezigd bü de dezer dagen te Soester- - berg genomen proeven, ia niet grooter dan een wandelstok. De directie overweegt bet benoodigde vee voortaan zelf te slachten. In verband met de reorganisatie ia de fabriek voor korten tijd stopgezet. Het resultaat van de oefeningen wyst uit, WWy haar eersten dat het roode verband succes beeft gehad met zijn strategische ultwijk-manoeuvre ebden vij and blijkbaar *n rad voor oogen heeft gedraaid. Rood heeft zijn eindbestemming bereikt, zon der aan aanvallen van onderzeebooten te heb ben bloot gestaan. Gisteren werden wij vernie tigd en vandaag hebben wjj gewonnen. Nu zetten wij koers naar de reede van Vlis- singen, waar wjj vannacht voor anker zullen gaan. In de te Venlo gehouden voorjaarsvergadering van het RK. Werkliedenverbond werd besloten binnen afzienbaren tijd over te gaan tot be langrijke uitbreiding en verbetering van de week.ultgave van het Verbond. 715 NIET A1T- DELEEFTUD L}JEJtWW 1OEVOEIT/S? Nabij de gedenknaald aan het einde van de Loolaan viel een zware beukeboom dwars over de spoorbaan van het traject Apeldoorn —Zwolle, waardoor een juist aankomende per sonentrein ongeveer een half uur vertraging ondervond. Tijdens den hevigen storm, welke Woensdag middag over het Westland woedde, zijn vele ruiten van kassen en warenhuizen vernield. Te Hoek van Holland en te Terhelde werd groote schade aangericht aan de «trandinrich- tingen. Te Hoek van Holland werd een strandrestau- ratie, eigendom van den heer Groen, geheel vernield, terwijl vooral ook het kampeerterrein en de kampeerhuisjes stormschade opliepen. Te Terhelde werd een strandtent van de Joodsche kampeerkolonle tegen den grond geworpen en vernield, terwijl het gemeentelijk badbedrijf eveneens in gevaar verkeerde en gestut moest worden. Vele boomen werden in deze streek ontwor teld. Indien zulks voor hen mogelük is. kunnen de aangesloten bonden desgewenscht een regeling tieffen met de RK. Herstellingsoordvereeniglng .Mgr. Mutsaers-oord” tot opname van hun le den hun huisgenooten. De vakbondsvergaderlng machtigde het Ver- bondsbestuur b|j meerderheid van stemmen bij wijze van belegging tot financiering van grond en benoodigde materialen, noodlg voor het bou wen van het Gemeenschaps-oord uit het reserve fonds onder nader te bepalen voorwaarden om trent rente en aflossing, beschikbaar te stellen een som van ongeveer f 86.000. waarvoor als on derpand dienen aal het geheele oord, dus grond, gebouwen en Inventaris. Het ligt in het voornemen de totstandkoming van het gemeenschapaoord mogelijk te maken door het uit te voeren als een object voor jeug dige werkloozen. Het verbond nam bij monde van zijn voorzit ter afscheid van de gesalarieerde bestuurders Beekmans (metaal). Mensing (textiel). Schaa- per (metaal), en Van Zeeland (bouwvak*, waar van het alleen den heer Schaaper moge'ijk was ter vergadering aanwezig te zijn. De andere heeren waren wegens stekte ver. hlnderd. Aan de scheldende bestuurders werd de vakbondsplaquette aangeboden. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf Is een zware eik tengevolge van het stormweer omgewaald en op de voedingsdraden van het tramnet van de lijn LeidenDen Haag te Voorschoten terecht gekomen. Hierdoor onder vond het verkeer op deze lijn eenige uren ver traging. Een juist passeerende wielrijder, de vijftienjarige Th. van der B. uit Lelden werd door den vallenden boom geraakt en bekwam een beenfractuur. Hij werd naar bet Diaco nessenhuls te Lelden overgebracht. Om de verschillende bewegingen van de zwemmers tijdens de as. Olympische spelen te kunnen fotografeeren, iets wat voor een vergelijkende studie der verschillende zwemslagen van zeer veel belang is, heeft men een gummiboot geconstrueerd, die door een verbindingsstang evenwijdig met den wand van het bassin kan worden voort bewogen De rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag behandeld de zaak tegen den 22-jarigen han- delsrelzlger IJ. K. te Leeuwarden, thans ge detineerd, die verdacht wordt van moord op zijn kindje Bytske, zes maanden oud. Het kindje overleed te Wlerlngen op 30 Mei 1935 oogenschijnUJk onder normale omstandig heden. Het leed aan een ongeneesljjke rugge- mergaandoenlng. In den loop van 1935 ver huisde het echtpaar naar Leeuwarden. Daar maakte de man zich schuldig aan oplichting van een ingezetene en aan de Inbraken in de zuivelfabrieken te Bergum en' Drachten, m laatstgenoemde plaats werd htf aangehouden en naar het huis van bewaring te Leeuwarden overgebracht. Hy bekende toen aan de Leeu warder politie ook zijn kind te hebben gedood. De storm heeft in vete, met zorg aangelegde siertulnenveel vernieling aangerient. De vruchtboomen werden te spoedig van vele vruchten ontdaan. Talloos waren de afge waaide dakpannen en andere dakbedekkingen. Van persoonlijke ongevallen is te Aptidoom niets vernomen. O®k in het uitgestrekte Ko ninklijke park Het Loo vleten veel boomen aan <len storm ten offer. Voor het park werden twee zware woudreuzen door den storm ge veld. Vannacht Noordzee. wy bevonden ons vanochtend om zes uur ongeveer 10 myi bewesten IJmuiden. De vijand (de blauwe divisie) daarvan op de hoogte. Rood wist op haar beurt, dat blauw (dat zjjn evenals gisteren de onderzeebooten O 9, O 10, O 11 en O 15) zich in zee ongeveer 50 mijl Wat Amsterdam te ver- I bewesten den Nieuwen Waterweg bevond. duren had 09 ',üe^tuiS«TOcp^n konden ook vandaag niet aan de oefeningen deelnemen, daar landen op zeer andermaal is uitgesloten. Het blauwe verband heeft tot opdracht rood te vernietigen. Op korten afstand achter de Gelderland vaart de Hertog Hendrik en daarachter de op- pikboot. Aan weerszyden van bet teiderschip varen de G-booten en 15 mijl aan bakboord de Z-booten. Bij den aanvang der oefeningen was de af stand tusschen de Gelderland en de Z-booten 20 mijl. De oorzaak van deze verandering van afstand is, dat de Z-booten vanochtend om zes uur onmlddeliyk koers naar het lichtschip Noord-Hlnder (bewesten Walcheren) hebben gezet. De overige schepen van de roode formatie zijn van IJmuiden af gerekend eerst Westeiyk gevaren en naar het lichtschip Noord-Hlnder. De groote beteekenis van het welslagen dezer proeven een feit waarvan wy ons hebben kunnen overtuigen doet een woord van lof voor den chef en staf van den radiodienst der L. V. A., aan wier toewydlng een zoo be- langryke schrede voorwaarts is te danken, hier zeker op zyn plaats zyn. Het is te ver wachten. dat vooral dank zy deze Soesterberg- sche proeven het radlo-telefonisch verkeer op de 5 meter golf in de naaste toekomst tot een factor van groote beteekenis in militaire en burger-luchtvaart zal uitgroeien. Op het stille strand is het dak van de red- dlngsloods afgewaaid, terwyi in het Lunapark in Scheveningen een zweefmolen door den wind omver werd geworpen. Persooniyke ongelukken deden zich hierby gelukkig niet voor. Bovendien werd hier het dak van het huisje voor den elec- tiischen stroom afgerukt, zoodat het geheele lunapark zonder stroom kwant. De politie heeft met het oog op eventual gevaar het Lunapark ontruimd. Waar de-wind als het ware loodrecht op de kust stond en het water tegen den avond reeds tot het nek van het park was genaderd, werd gevreesd, dat de verschillende vermakeiyicheids- inrichtingen by hoog water des avonds om half twaalf zouden wegspoelen. Met man en macht is men daarom aan het werk getogen, om deze inrichtingen zooveel mogeiyk zee vast’’ te maken. De vrees, dat tengevolge van den sterken wind op de kust het zeewater Woensdag by hoog water de vermakeiykheidsinrichtingen in het Lunapark te Scheveningen, zou bereiken/ en daarbij ernstige schade sou kunnen berok kenen, is ongegrond gebleken» zoodat waar- schyniyk heden het tentenpark weer geopend wordt. Er heerscht nu aan bet dek een groote bedry- virheid. Allerlei karweitjes worden opgeknapt, die in oorlogstoestand, waarin wy op het oogenbllk verkeeren, niet gedaan kunnen wor den. H. Ms. Gelderland is echter geen oor logsschip par excellence meer, maar een op leidingsschip voor Artillerie-officieren. Zyn bouw en inrichting verschillen dan ook in menig opzicht van een modernen kruiser, zoools byvoorbeeld Hr. Ms. de Ruyter, die om. uoor ollemotoren wordt voortbewogen, men hier nog met kolen stookt. Op dek wordt nu het koper gepoetst, waar door de pypluizen (d.L bet kolengruis) verwy- derd worden. De sloepen worden met benzine schoongeschrobd. Verder Wördt er aan dek „gelest”. Een ser geant van de Mariniers geeft college aan een groepje van zyn ondergeschikten, dat in Ueer- makershouding luistert. Trossen worden netjes opgerold en te stélhder plaatse opgeborgen. In de kombuizen wordt de avondmaaltijd toebereid en af en toe gluurt een hongerige nieuwsgierige om het hoekje van de deur en snuift de etensgeur op. Op de commando-brug bevinden zich de commandant der marine, schout-by-nacht Kruys, die by deze oefeningen de rol van ar biter vervult, de commandant van bet schip, schout-by-nacht titulair Dikkers, commandant van het roode verband en de officieren van dienst. Het schema is gevonden en practisch uitge werkt door Ir. L. Llera, chef van den Radio dienst der L. V. A. bygestaan door zyn assis tent, luit. Vlieger L. Kamp en door den op zichter J. Koster, chef van het Laboratorium van den radlotechnlschen dienst te Soester berg. Niet alleen voor de burgerluchtvaart is de radiocommunicatie van belang, integendeel, de militaire luchtvaart vindt in den radiodienst een niet meer te ontberen hulpmiddel. De ra diotelefonie is daarby voor de een-persoons- vliegtuigen het aangewezen verbindingsmiddel, vooral ook omdat by de jachtvliegtuigen de te overbruggen afstanden in den regel niet groot behoeven te zyn. De radiodienst te Soesterberg nu is er in ge slaagd radlotelefonlsch wisselverkeer met een vliegtuig tot stand te brengen op de 5 meter golflengte, waar men zeer veel minder kans op storing heeft dan op andere golflengten en waar de benoodigde energie minimaal is, zoo dat toestellen en antenne van de allerkleinste afmetingen kunnen zyn. Ook de bediening is op vallend eenvoudig. De moderne, zeer snelle eenpersoonsvliegtul- Het wareu inderdaad benauwde oogen- blikken tusschen de boute spullen en kramen. Het zeildoek sloeg met doffe knallen, palen en spanten kreunden en kraakten, muur- bespannlngen trilden nerveus, terwyi de voegen angstwekkend weken. De groote tent van de zg. Wembley-a^tractle der Gebr. A. en N. Hommerson kreeg vry ernstige ÜsH doel van het zeildoek scheurde loa Ook de aangrenzende Emotlebaan onderging nu zelf angstige emoties en een oogenbllk dreigden haar geheimzinnige attractie door den brutalen wind te worden onthuld. EId- deiyk werd een consumptletent zoo bescha digd. dat zy moest worden afgebroken. De radiodienst der Luchtvaart-afdee- ling te Soesterberg heeft een vijf meter zend-ontvanger voor vliegtuiggebruik ep één voor grondgebruik ontworpen, waarmede dezer dagen zeer succesvolle proeven werden genomen. Hoewel ook allerwegen in *t buitenland de toepas sing van de ultra korte golven een voor- werp van studie uitmaakt, kan men zeg gen, dat de betrouwbare telefonische verbinding tusschen grondpost en vlieg tuig, welke verbinding door den radio dienst te Soesterberg is bereikt, een on overtroffen prestatie beteekent. In het buitenland' is men er nog niet in ge slaagd over zoo groote afstanden een constant en betrouwbaar radiotelefo- nisch verkeer op deze golflengte tot stand te brengen. De vergadering onderschreef wat de heer De Bruyn in zyn openingsrede als het geweten der R K Arbeidersbeweging had vertolkt. De vergadering, welke heden werd voortgezet, hield zich voorts bezig met diverse zaken van organlsatortschen aard: inschakeling der bewe ging van de jonge katholieke arbeiders, de ver. houding tot de katholieke sport, enz. Daar de situatie zich ernstig liet aanzlen, werd tw*rt vóór zes de s seist en tie der brandweer Ingeroepen, die van Prinsengracht en Rcoen- «roeht uitrukte en ook den materlaalwagen van de Nieuwe Achtergracht zond. Ruim anderhalf uur bleef de brandweer op het terrein van het Lunapark, waar zy het personeel hulp ver leende by de beveiligingsmaatregelen, die over haast moesten worden getroffen. By de discussies rond het jaarverslag werd zeer ernstig gewezen op het feit, dat geen enkele groep zoo in de verdrukking staat als de landarbeiders. Hun positie is moordend, ook van andere volksgroepen. Ten plattelands worden bovendien by de toe... passing der steunregeling van de landar beiders de bestaande mogeiykheden zelfs niet benut Het Verbondsbestuur, waarin thans ook een gessdarieerde uit den kring der landarbeiders, zal zich tn samenwerking met den BK. Landarbeldersbond ernstig bera den, wat voor de landarbeiders kan worden gedaan. De proeven zullen vandaag voor de derde en voorloopig laatste maal worden genomen. Wederom hoopt de radiodienst, zoo verzocht men ons te willen meedeelen, op de me dewerking der amateurs, wier rapporten gaar ne worden Ingewacht. Door middel van een uitzending, tegeiyker- tyd, op de golflengte 356 meter, van de plaats waar het vliegtuig zich bevindt, kunnen de ra dio-amateurs zich orlënteeren ten opzichte van het radlotelefonlsch verkeer op de 5 metergolf. crltiek werd uitgeoefend op het U standpunt, tot dusver door de Regeering Inge, nomen ten aanzlen van de verkorting van den arbeidsduur. In het byzonder werd het betreurd, dat de Regeering voor het overheidspersoneel zelfs nog geen 42-urige werkweek toepast. Dat deze grief thans nog gemaakt moet war den, betreurde men ernstig. Woensdagmiddag woedde in het land van Heusden en Altena een hevig onweder, ver gezeld van een zwaren plasregen. De bliksem trof verschillende boomen. Vervolgens trok de bul Gelderland in, waar by den landbouwer M. Regt te Poederoyen een koe in de weide door den bliksem werd getroffen en gedood. Na het onweder stak een hevige wind op en werden op verschillende plaatsen heele groepen vruchtboomen ontworteld. Verscheidene daken werden gehavend. In tal van boomgaar-I LVteuwe orkaan te Nymegen den zoowel hier als elders ligt de grond bezaaid Woensdagavond te half elf is weer een nleu- met afgevallen vruchten. Aan den oogst is I we orkaan komen opsteken en moesten de bui- groote schade aangericht. De veerpont Slecu- tenwyken van Nymegen. welke al schoon ge- wykGorinchem ondervond tengevolge vsii I waren door de gemeenterelnlging, het I opnieuw ontgelden. Zware takken werden weer het noodweer aanzieniyke vertraging. Van dê ooomen gereten j n -j I Olt d* Betuwe vernemen wy nog, dat de In de Residentie storm voor duizenden guldens schade aange- 1 richt heeft aan de bongerds. In een der boom gaarden te Eist waren niet minder dan 30 frultboomen omgewaald. De wind raasde met soo’n vaart over .de vlakte, dat zelfs heggen ---1 een ga rage zoo goed als vernield. In Nymegen kreeg het ontspanningSterreln „Oud-Holland”, dat door een Amsterdamsche firma is opgebouwd en uit licht materiaal bestaat, door den storm veel avery. Menig geveltje bezweek. beeft het flink gespookt op de i. 7. L 1. L L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 5