Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland F 750.- F 750.- Duikboot schiet op brandend jacht ALLE ABONNÉ’S ongeva^^ een der vólgende tdtkeeringen JAPANNER VERMOORD Het incident in Hyde Park Zigeunerinnetje 1 I I MAANDAG 20 JULI 1936 Schade van 500.000 fr. IJSCOVENTER AANGEREDEN DE TUINBOUW-EXPORT N.S.B.-TERREUR TE LEIDEN GEHEIMZINN1G GEVAL DR. COLIJN IN ENGELAND ZICH MOED INGEDRONKEN Bannigan Vrydag voor den rechter Hy houdt zich buiten alle politiek r ▼oor ▼an een EENHEID DOOR DEMOCRATIE Bijeenkomst te Soeaterberg Bekentenia ▼an Nachtelijke autobotsing op de Merwedebrug Instructeur Postma ramt ballon netjes en werpt zand bommen Pak met compleet atel damea- kleeren gevonden Auto rydt het terra» café op EEN LUCHTFESTIJN TE NOORDWIJK AAN ZEE t i OPTICIENSZAAK BRANDT GEHEEL UIT EEN KUUROORD NABIJ HILVERSUM VLIEGDEMONSTRATIES OP *T VLIEGVELD TWENTE DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN DOOR LICHT VAN TEGEN LIGGER VERBLIND? Onder Schayk door autobus gegrepen ONBEVOEGDE ACHTER HET STUUR Pot verf door een winkelruit geworpen Amerikaansche belangstelling ons reddingswezen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL DOOR ANNY VON PANHUIS lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllH Granaten kwamen echter op de kust terecht; paniek onder badgasten ▼an verduistering f 3000 Administratie van plaatselyk Crisis-comité in beslag genomen Groote schade door het vuur te Zutphen aangericht G) HERMAN KRAMER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiitiiiiiiiiiiiiniiiiiuuiiiiii van iln- Leo] i I HOOFDSTUK TH toch (Wordt t Ti le it Ik ga weer in de doos zitten, zei Kruimeltje, ik ben net zoo raar r.n hy wilde naar het vertrek terug gaan, waar de dooien s tonnen, waarin ze het kasteel binnen waren gebracht. Maar nu was er iets wat hen met schrik vervulde. Ze waren zoo dik, dat ze niet meer door de deur konden en boe ze ook pro. beerden, hun maag gaf niet het minste toe. In een café aan de Sint Jorisstraat te 's-Her- togenbosch kwam, aldus meldt de M.M.. Za terdagmiddag een man binnengestapt, die zich aan een tafeltje neerzette en ettelijke glaasjes bier naar binnen speelde. B l zei ala Door ons product te stuiten. Het echte, Hollandsch zeebanket, De trots der lage landen, Brengt ijnmers zelfs het buitenland Gewoon aan ‘t watertanden! Wat heel de wereld ons benijdt Zal Holland self niet lusten? Het fijnst product der visscherij Van onze zee en kusten? Ken Hollandsch kind leert op de school Bij d’allereerste zaken. Wanneer wel uitgevonden werd Ons Hollandsch haringkaken! Het is een nationaal bezit, Dat Neerland moet waardeeren. Dus elke Nederlander moet De haring propageeren. Zij is toch fijn, gezond, niet duur, Dus geeft zelfs nog besparing. Dus voortaan zij nu het parool: .Jet eiken dag een haring!” Maar toen de kabouterbaas er zelf b« te pas kwam en deze op het smeeken van Tuimeltje en Kruimeltje toestemde dat al de kaboutertjes zouden komen kijken, gingen deze *n eerft, ry achter Tuimeltje staan en probeerden hem door het deur gat te krijgen. Na een heeleboel moeite was ie er eindelijk door en toen huilde hy zoo verschrlkkelyk en Kruimeltje was zoo bleek, dat de kabouterbaas maar niets meer zei en hun stil naar bed liet gaan. bi] levenslange geheele 01 verlies van beide armen. d-Moth, de PH-JUH, boven het doel. Hy nogal gehandicapt doos de stylen van het landingsgestel, welke zich juist onder de cock pit bevinden. Als derde vreedzame bommen werper wierp de instructeur der NXJ3., de heèr 8. de Mul, zyn drie zakje meel naar het doel. De heer Pastma kreeg met vier punten den De haring trekt ons land nu door Zn laat zich propageeren. Want ’t is een feit, ons Neerland moet Het haring-eten leeren! Men heeft een vreemde voorkeur hier Voor al wat komt van buiten. Het wordt hoog tijd, dien grooten stroom Zondagmiddag heeft op den Rijksweg 's Her- togenbosch—Nymegen onder Schayk een ern stige aanrijding plaats gehad. De 3D-jarige ysco- man Tynen uit Schayk stond rechts van den straatweg Ijs te verkoopen. toen achter hem een groote autobus van de fa. V. d. Rydt uit Grave naderde. Eensklaps werd de yacoventer door den autobus gegrepen en tegen den weg geslingerd, waar hy gewond bleef liggen. De chauffeur van den bus haastte zich hulp te verleenen. Hy droeg het slachtoffer, dat ernstig aan beide beenen gewond was in den autobus en vervoerde hem naar zyn woning, waar dr. Sluy- ters uit Ravenstein geneeskundige hulp verleen de. De oorzaak van het ongeval is nog niet opge- helderd. De yscowagen werd vernield. a J e s en moeder ergens moestgn n is l- n 1. un- •er- lof er van ird lur de If de m 1- ik ge- ver- ge- PARIJS, IS JaU (D. N. B.) In de badplaats Saint Tropes heeft zich gisteravond een ont stellende gebeurtenis afgespeeld. Een in de haven liggend jacht waa in brand geraakt en ook de omliggende seil- booten werden een prooi der vlammen. de :n- ich an le en n- >ot LONDEN, 1* Juli (Reuter). Ruim honderd personen, die ooggetuigen waren van den aanslag op Koning Edward, hebben zich by Scotland Yard aangemeld en verklaringen afgelegd, die door de politie grondig werden bestudeerd. =s» Dear de politie niet over voldoende materi aal beschikte, trachtte de onderzeeboot .Atal.n- te" het brandende vaartuig de zee op te stee pen. Door den stroom en den wind raakte het jacht echter weer los en dreef naar den oever terug. De acte van oprichting is gepasseerd van de N. V. Nederlandsche Badinrichting en kuuroord „De Zwaluwenberg”. De bedoeling is om het landgoed naby de Hollandsche Radlng, tusschen Hilversum en Maartensdijk, dat toebehoort aan jhr. EL de Pesters, in te richten als kuuroord voor patiënten en rustbehoevenden. Een bekend bultenlandsch geneesheer zal de algemeene lei ding hebben. Het kuuroord zal in Augustus in exploitatie worden genomen. bij verlies van een hand, een voet Te Kanton is de rust weergekeerd. Een po ging van de in de nabyhetd staande Kwangsi- dlvisies. om de stad te bezetten, is door KwUngtoen-troepen verijdeld. en og De export van tuinbouwproducten biykt In de afgeloopen maand gunstiger te zyn geweest, dan In dezelfde maand van het vorig jaar. Er is een grooter hoeveelheid geëxporteerd, terwyl ook de waarde ervan steeg. In Juni 1935 werd voor een waarde van f2.576.000 aan bouwproducten naar het buitenland verzc terwyl in de afgeloopen maand die waarde/tot f3.824.000 was gestegen. Wat de hoeveelheid geëxporteerde producten betreft, deze beliep in het vorig jaar 27.783.000 kilo en thans 35 164.000 kilo. De export steeg in gewicht dus met 26 pet, en de waarde met 48 pet. Een aantal N.SB.-ers hebben Zondagnacht groote schade aangericht in de etalage van den uit Dultschland geëmigreerden Joodschen klok kenmaker I* K. aan de Haarlemmerstraat te Leiden. De verdachte Bannigan alias MacMahon zal Vrydag a-s. voor den politierechter van Bowstreet moeten verschynen. Hy bevindt zich thans in het ziekenhuis van de Brixton-gevangente en is in observatie. Scotland Yard onderzoekt thans de kwestie van ’s konings bescherming by toekomstige openba re plechtigheden. Men verklaart, dat hoewel de aanslag van ji Donderdag een zuiver zelfstan dig geval is en niets met een oproerige bewe ging te maken heeft, waarachyniyk toch maat regelen getroffen zullen worden, om de bescher ming van den Koning te versterken. Bannlgan’s vrouw heeft toestemming gekregen haar man te bezoeken in gezelschap van den advocaat Kerstein. Een drietal leden van de delegatie der United States* Coastguard, de heeren O. M. Maxam. technisch adviseur van den Cdt. van de U. S. Coastguard, commandeur 8. R- Sands en C. L. Jennlsson, die de internationale conferentie van redding wezen te Gothenburg bywoonden, brachten Zaterdag jj. een bezoek aan het itd- kende sportvlieger Justus U. Heymans met zyn tlon IJmulden-N. der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappy. zy toonden groote belangstelling voor de motorreddingboot „Nëel- tje Jacoba” en volgden met aandacht een oefe ning van de motorstrandreddingboot ..Barend va*. Spreekens", welke door middel van een tractor in zee werd gebracht. schlktheld tot werken door j-t' *7^11 bU een ongeval met p 9^0 :1de beenen of belde oogen LZVi doodelijken afloop fciUUi SJANGHAI, M JnR (Benter). Naar alt Tstagtao wordt gemeld, vreest men In Noord-China ernstige politieke verwikke lingen, aangezien te Fangtae, tn S jantoeng, opnieuw een Japanner door een onbekend gebleven dader Ie doodgeschoten. De Japan- sebe consulaire politie heeft sich vanuit T&lngtao in allerijl naar de plaats van het iniadrUf begeven. Ter gelegenheid van bet Internationaal Luchtvaartpropagandafeest t£ Noordwyk wer den Zaterdagmiddag voor het terrein van het Huls ter Duin verschillende vliegdemonstraties gegeven. Voor den hoogteschattlngswedstryd kwam om ckie uur als eerste de Koolhoven FK. 43, de PH-CMD op een vaste hoogte boven het ter ras cirkelen. De juiste hoogte bedroeg 377 M. De instructeur der N.L.8., de heer A. Postma, maakte met de PH-FKB, In vllegerskringen meer bekend onder den naam van het .Koe beest”, vervolgens een serie kunstvluchten, ter wyl men met een vlet van het badbedryf een eind de zee in roeide, om vandaar de ballonnen voor het ballonrammen op te laten. Dit was noodlg, daar er een stevige Westenwind stond. Op kunstige wyze wist Postma zoo met het „Koebeest" te manoeuvreeren, dat slechts wei nige balonnen aan den schroefwind konden ontkomen. Hierna werd overgegaan tot het bommen- werpen, waartoe op het strand twee strandten ten met een rooden lap werden afgedekt, met daaromheen twee cirkels, afgebakend met ge kleurde vlaggen. Tot driemaal toe wist Postma de zakjes meel binnen de cirkels te werpen. Als tweede „bommenwerper” arriveerde de be- Er ontstond een paniek en de menschen vluchtten de kelders In. Een tweede schot vernielde de electrische geleiding, een der-c^ de sloeg In voor het terras van bet Palace hotel, andere vielen op den spoorweg, maar ontploften niet. Wonder boven wonder werd niemand ge deerd. De materieele schade wordt geraamd op 500.000 francs. dat ze tusschen de andere heeriyk- vond, en begon zich toen, nadat ze overtuigd had, dat ze langzamerhand Het Japansche blad „Asahl Sjimboen" schryft naar het A.N P. uit Tokio verneemt, In verband met de berichten over Kantons toegeven, dat Japan zeer groote belangstelling heeft voor de ontwikkeling van het Zuidwesteiyke Chlneesche probleem, aangezien Jai»n in dat gebied groote handelsbelangen heeft. Hét blad is van oordeel, dat maarschalk Tsjang KaJ-Sjek thans prac- tlsch de dictatuur over China gevestigd heeft. Toen Tuimeltje na een paar uur het weer wilde probeeren, lukte dat evenmin als de eerste keer en teneinde raad zou hy den kok, die heel den tyd in de provisiekamers in en uit liep om van alles te halen, maar eens om raad vragen. Maar de arme kok, die niet beter wist of Ttymeltje was dood, liet van angst de soepterrten met borden vallen en hoe Tuimeltje hem ook verzekerde, dat hy levend voor de kok stond, de kok geloofde het niet, want daar was ie veel te dik voor. Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed een auto, bestuurd door den 16-jarlgen L-, wonende te Maastricht, door een verkeerde manoeuvre van den bestuurder, het terras op van het café .Mo nopole’’, aan het Vrythof te Maastricht. Een der op het terras van het café gezeten bezoekers werd licht gewond, terwyl eenlg meubilair werd vernield. Uit het onderzoek black, dat de be stuurder L. niet in staat was een motorrytuig te besturen en bovendien nog niet den verelsch- ten leeftyd bereikt had. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt. Toen hy zich aldus blijkbaar wat moed In ’t lyf had gedronken, verzocht hy plotseling den caféhouder de politie op te bellen, want zoo zelde hy Ik heb Iets heel belangryks te vertellen. Spoedig was iemand van de politie ter plaatse en heel kalm vertelde de klant toen, dat hij ten nadeele van den Boerenbond te Vortum- Mullem (gemeente Sambeek, by Boxmeer) een bedrag van drie duizend gulden had verduis- terd. Ter contrtle van zijn mededeellng werd de man meegenomen naar het politiebureau, en spoedig bleek nu, dat de verduistering inder daad was gepleegd. De verdulsteraar, J. M. E., die zaakvoerder was van den Boerenbond te Vortum-Mullem, Is In arrest gesteld. Naar Reuter uit Londen seint, kwam dr. Coiyn te Londen aan in gezelschap van zyn echtgenoote en zyn secretaris. In een onder houd verklaarde hy. dat zyn reis niet de ge ringste politieke beteekenls had. Tydens zyn vacantie geeft hy er de voorkeur aan. niet over de Europeesche politiek te dlscussieeren. Zyn vacantieplannen waren nog niet bepaald; voor- looplg biyft hy In zyn hotel te Londen. Het parket heeft Vrijdagavond ten politlebu- reele te Vlisslngen een nader onderzoek inge steld naar de kwestie van de onregelmatigheden by het plaatselyk crlsis-comlté. De commissaris van politie heeft Zondagmor gen op het gemeentehuis beslag gelegd op de administratie van dit comité. Voorts vernemen wy, dat de rechter-commls- saris een bevel tot voorloopige inhechtenisne ming heeft uitgevaardigd tegen den heer L., voormalig secretaris van genoemd comité, die Vrydag in arrest werd gesteld. Op den Hoogen Boekel In de nabyheld van Enschedé is door een landbouwer op een een zamen landweg een pak dameskleeren gevon den. De kleeren waren loe in een krant gerold; een touw zat er niet om; zy droegen sporen van een worsteling. De japon was aan hals en armen gescheurd en ook .de onderkleeren waren beschadigd. De politie heeft met honden het geheele ter rein afgezocht, maar tot dusverre geen aanwij zingen kunnen vinden welke eenlg licht wer pen op dit geheimzinnig geval. zy die eventueel inlichtingen over deze vreemde vondst kunnen verstrekken worden verzocht zich te willen vervoegen ten politle- bureele te Enschedé. Driener landschap. dat op zich zelfs een tocht naar het vHegveld Joonend” maakt. Vermelden we ten slotte, dat de leden van het College van Ged. Staten, de heeren J. W. Schneider en H. Bloemen aanwezig waren, als mede de burgemeesters van Enschede. Hengelo. Oldenzaal, Borne en enkele wethouders van Enschede. Een surveilleetend agent zag omstreeks vyf uur een auto plotseling voor de zaak van den heer K. stoppen. Een man stapte uit den auto en wierp een voorwerp door de etalageruit, waar op de man weer instapte en den auto snel weg reed. De agent waarschuwde het hoofdbureau, dat de melding terstond doorgaf. Spoedig daar op wist men den wagen, waarin gezeten waren de 20-jarlge H. B, uit Oegstgeest, de 35-jarlge N. G. K. de 21-jarlge W. de Mde 25-jarige W. V. en de 28-jarige A. M. R., allen uit Leiden, aan te houden. ,w De heeren bleken NS.B.-ers te zyn. Een van hen, M„ had een pot verf door de winkelruit van (ten klokkenmaker geworpen, waardoor voor eenige honderden guldens schade is aangcricht. Nadat proces-verbaal waa opgemaakt, zyn zy op vrye voeten gesteld. Een lange, gedistingeerd uitziende man van een jaar of dertig kwam op Josefa toe. Hy nam zyn slappen bruinen vilthoed af. „Ik heb zeker het genoegen, juffrouw Burger te zien? Ik ben Malte Dittborn.” Een knecht greep al naar de handbagage van het jonge meisje. De lange man stak haar ongedwongen de hand toe. „Weest u van harte welkom; ik hoop dat u het op Dittborn naar uw zin zult hebben.** Josefa werd eigenaardig getroffen door den toon, waarop die paar eenvoudige woorden ge zegd werden; het waa bijna, of er een deemoe dig verzoelp in klonk. „Hebt ,-u een prettige reis gehad, juffrouw Burgervroeg baron Dittborn nu vrlende- Zondagnacht ruim 1 uur heeft op de brug over het Merweclekanaal (gemeente Mulden) een hevige botsing tusschen twee personen auto’s plaats gehad, waarby de inzittenden als door een wonder ongedeerd zyn gebleven, maar waarby de belde wagens zeer ernstig bescha digd zyn. Van de richting Bussum naderde de auto van den heer J, B. W., wonende te Amsterdam. Laatstgenoemde werd naar zyn zeggen ver blind door de lichten van een tegenligger en zyn wagen kwam in volle vaart in botsing met den auto van den heer J. P. v. d. W. te Zeist, (Me van de richting Amsterdam kwam. De bot sing tusschen de beide auto's waa zóó hevig, dat de auto van den heer W ondersteboven ge slagen werd en met de wielen in de richting van het Uselmeer kwam te liggen. Doch de heer W stapte totaal ongedeerd uit den wa gen. De auto uit Zeist was er nog eên beetje erger aan toe. De wagen ckaalde geheel om zyn as en kwam weer in de richting Amsterdam te ®t*an; echter bleven de wielen op den weg. Ruiten werden vernield en de glasscherven la gen over den weg verspreid. De llnkervoorkant werd totaal ingedrukt. Doch de belde heeren cïe In den wagen hadden gezeten, liepen ook niet het geringste letsel op. Met auto’s van de garage Oostenryk te Die men werden de bestuurders van de beide havende auto's naar hun woonplaatsen voerd. De marechaussee maakte van het beurde proces-verbaal op. peren en reepen chocolade, en pas by het zien daarvan besefte Josefa, dat te zelf sedert den vroegen morgen niets meer had gegeten. En de zorgzame oude mevrouw Kruschlna had haar handkoffertje toch volgestopt met alle denk bare etenswaren! Ze at dus ook een stukje, dronk een reisbekertje vol wyn uit het kleine fleschje heden zich --- aan haar doel moest zyn, klaar te maken om uit te stappen. Daardoor trok ze nogmaals de nieuwsgierige aandacht van de drie praat- zieke dames. Met zichtbare spanning Informeerde de oudste: „U stapt zeker In Greifstal uit?” „Juist,” zei Joeefa ondoorgrondeiyk, terwijl ze het jasje van haar mantelpak aftrok. De dames wisselden een langen, vcelbetee- kenenden blik; toen begon de oude dame weer: „Dan wilt u toch soms niet naar Dittborn?” Byna ademloos kwam het er uit. „U vraagt dat op soo n eigenaardlgen toon, mevrouw? Maar waarom zou Ik er een ge heim van maken: u hebt goed geraden. Ik ben aangenomen als gezelschapsdame by baronesse Dittbom.” 4 Het gezeur begon haar nu knapjes te ver- velenl Daarstraks hadden ae, na hun eerste uitvragen, gedaan alsof ze niet meer bestond, en nu verwaardigden ze zich weer, haar verder te verhooren. „Gezelschapsdame by barones Dittborn I** echode de oude dame en wisselde nogmaals egn blik met beur strooblonde dochter^ Zondagnacht te omstreeks half twee Is brand ontstaan In de optlclenszaak van de firma A. M. M. Schmidt aan de Rozengracht te Zut phen, bewoond door den heer Dikken. Dc brandweer, die spoedig onder leldln* van commandant Wllbrenninck ter plaatse was, tastte het vuur krachtig aan. Het perceel kon echter niet meer worden behouden en is ge heel uitgebrand. De aangrenzende panden, vooral dat den banketbakker Levlsson, liepen veel water schade op. De heer Dikken en zyn familie waren afwezig. De oorzaak van dan brand is nog niet opgespoord. De burgemeester en de commissaris van politie woonden het blusschlngswerk by. Ooi: de Officier van Justitie, mr. W. J. H. stam, kwam zich peraooniyk van den brand op de hoogte stellen. .Maar dat is vreeseiyk!" liet een van de twee zich ontvallen. „Vreeseiyk?” Joeefa Burger richtte zich op en drukte haar hoedje op z’n plaats voor bet coupé-spiegeltje. „U zult wel zoo vriendelyk willen zyn, dames, me uit te leggen, wéérom het vreeselyk Is, dat Ik voor gezelschap by mevrouw Dittbom kom?" Alle mogeiyke vermoedens schoten haar door het hoofd. Misschien was de barones een zware zenuw-patiënte, of een kwaadaardige oudé draak, waar niet mee te leven vlei, want anders zou het woord „vreesrfyk” In betrekking tot haar nog geheel onbekende werkgeefster toch geen zin hebben gehad. De dames keken elkaar besluiteloos aan. „Zullen we het haar vertellen?’’ wendde de moeder zich tot haar dochters, en toen deze enkel de schouders ophaalden, zei de oude dame, geheimzinnig-fluisterend: „Op Ditt bom houdt geen één juffrouw het lang uit, want, zoo belacheiyk als 't ook klinken mag, het spookt er.” Josefa -- lachen die relsgenooten maakt. „Het spookt er!” echode ae proestend, hield zich toen in, maar een verraderiyk spottrekje speelde om haar fynen rooden mond. Ze herinnerde zich, wat ze gisteren in het oude nummer van de „Weekrevue” gelezen had, en vroolyk zei ze: „Ik ben enkel bang voor levenden, ala ze nameiyk boosaardig zijn, Op het terrein van den Ned. ProtA Bond by Soesterberg. is Zaterdagmiddag een drukbe zochte meeting gehouden van de Ned. Beweging voor eenheid door Democratie. Dr. Ritter betoogde, dat in het huidige Dultschland en ook in andere landen de huma nitaire gedachte In ernstige mate wordt bedreigt. In een dictatoriaal geregeerde gemeenschap gehoorzaamt de medisch alleen aan zyn Instinct. Men kan de slaaf zyn van de dictatuur, of zich gevoelen als lid van de volksgemeenschap. In het laatste geval is men democraat. De dictatuur vertrapt alle christelyke cultuur. Voorts bestreed hy in uiterst felle bewoordin gen de N.S.B. Nationaal zyn. zoo betoogde hy tenslotte, wil niet zeggen handelen volgens Dultsch recept, doch trouw blyven aan des lands traditiéL Dr. van Leusen, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, wees op den plicht tot afweer van alle invloeden, die ons heiligste volksbezit belagen. Dit beteekent volgens spr. stryd tegen Communisme en Nationaal-Socialisme. Het Hollandsche hart laat zich immers niet vernederen tot eenigerlei vorm van slavemy. maar niet voor geesten, zelfs niet voor den schimmel van Dittborn.” De oudere dame zette kogelronde oogen op. „U weet dus....?” stiet ze uit. „Alles!” fluisterde Josefa met een grafstem, en beimelyk maakte ze zich vrooiyk over het bangeiyk drietal, dat biykbaar nog heilig aan spoken en bakerpraatjes geloofde. „Greifstal!” De conducteur liep, luid galmend den trein langs. Josefa stapte, haar handkoffer In de linker hand, niet een vergenoegd knikje uit. De drie dames keken haar verbysterd na. Zelf moesftn ze pas aan het volgend stationnetje uitstappen, tien minuten na Greifstal. eersten prys toegekend; tweede werd 8. <te Mul (drie punten) en derde Heymans (1 punt). Hierna werd door de Mul met zyn Tiger Moth een serie stuntvluchten gemaakt. Als aardige attentie van de KLM kwgm de Fokker F. 22. Os „Papegaai”, op zyn weg naar Londen zeer laag over bet terras van het Huls ter Duin gevlogen, evenals even tater de groote Havllland D.H. 86 der British Continental Air ways. Om half zes maakte ook de Aeronca nog een paar cirkeltje», evenals de Koolhoven FK 46. PH-FKA van de N. L. 8., waarmede dit lucht- festlln werd besloten. Kroonprins Boudewyn van België heeft ver gezeld van de familie van den Mortel, den ge helen middag met groote belangstelling de ma nipulaties der vliegers gadegeslagen. Vooral by het balonnenrammen toonde Prins Boudewyn zich buitengewoon enthousiast en leefde geheel mede ’met de jachtpartyen van den vlieger Postma. De luchtvaarttentoonstelling In het Casino werd des avonds officieel geopend met een zeer geanimeerden gala-avond. opgelutsterd door het Tzigane-ensemble Iliescu. Deze avond was zeer druk bezocht, vooral ook door het Corps Diplo matique. Nu trachtten de kanonniers van de „Atalan- te” het vaartuig met granaten tot zinken te brengen. Ongeveer vyftien schoten werden ge lost, maar slechts drie bereikten hun doel. De overige schoten kwamen op den oever terecht. MNMMR HARINGWEEK De dames keken elkaar verbaasd aan en keuvelden onder elkaar nog verder over het interessante geval, zonder Joeefa Burger, die öch nu onverbiddeliyk op haar boek concen treerde. nog verder in het gesprek te betrek ken. Hun nieuwsgierigheid was voorlooplg be- Tredigd en ze verwachtten verder niet veel van de conversatie piet hun relsgenoote, die tweede klasse zat, gedistingeerde kleeren droeg en toch “•nr gezelschapsjuffrouw bleek te zyn. Nu en dan wierp het Jonge meisje een tuchtigen blik door het raampje. Wat was het landschap hier al héél anders dan In Bohemen. Zandige velden, elndelooze, dor-bemoste klakten met laag dennehout waarover kraalen- •wermen beenstreken. Als ingesponnen in een diepe, stille treurnis tag de mark Branden burg, waarvan Frederik de Groote gezegd moet nebben, dat ze de zandstrooler van het Dult- *he ryk was. ^Ecn uur en meer verstreek. De drie dames “tenover Josefa deden zich te goed aan cake, l lyk, en liep naast haar voort naar den uit gang van het kleine, kale stationnetje. „O, Ja, heel geschikt.” zei ze opgewekt, „tot Berlyn had Ik een coupé voor mij alleen. vandaar tot Greifstal reisde ik met een en twee dochters die hier biykbaar In de buurt wonen en heel precies weten, waar Ik vandaan kwam en waar Ik naar toe wilde.” ,Kn hebt u ze over dat laatste ingelicht?” vroeg hy. en Josefa had den indruk, dat er in die vraag een lichte ondertoon van onrust was. „Ja natuuriyk. Ik had toch geen reden om geheimzinnig te doen met het doel van myn reis? antwoordde Josefa, en haar donkere oogen richtten zich op het gezicht van den man, die slechts vluchtig knikte. Dat moest waarschijnlijk instemming beteekenen, maar het leek haar toch, of er even een schaduw gleed over zyn scherpe ras-trekken. „Wy leven heel teruggetrokken, moeder en ik, en gaan nauwelijks met onze buren om,” zei Malte Dittborn. schynbaar zonder ver band. Ze kwamen juist het stationnetje uit en met verrukking keek Josefa naar den prach- tigen wagen, die vlak voor de deuren wachtte. Het portier droeg een onopvallend kroontje. Autorijden ze voelde nu plotseling, hoe ze dat genot de laatste maanden had gemist. Hoeveel heerlijke uitstapjes en reisjes had ae vroeger niet gemaakt met de prachtige Merce des van mevrouw Durkhardt! De laatste maan den had ae zich zelfs geen taxi gepermitteerd. Och, en waarvoor was dat eigeniyk ook noodlg geweest In het kleine stadje? Met vaste stappen wilde ze op den auto toe- loopen. Ze schrok niet weinig, toen ze de mannen - stem naast zich hoorde zeggen: „Nee, die wagen te niet van Dittborn; de twee zwarten zulten ons thuisbrengen, wy zijn nog tamelijk ouderwetach, weet u.” Hy wees naar den hoek van het pleintje, en nu pas zag Josefa den mooien comfortabelen jachtwagen met de vurige zwarte paarden. Juist, daar stond ook al haar handtasch, en de knecht heesch juist haar koffer op den bok, waarvoor ze hem daarstraks het recu gegeven had. De paarden krabden met hun hoeven lanes den grond; ze schenen meer dan genoeg te hebben van het lydeiyk wachten. Toen Josefa behaagiyk tusschen de kus sens zat. Informeerde se. van wlen die prach tige Mercedes was. Weer" vloog een schaduw over de scherpe' trekken van den 'man naast haar. „Die hoort aan de eigenares van een land goed, dat zan het onze grenst, baronesse Grettenau, een gefortuneerde weduwe.” Zaterdag is een vliegdag gehouden op het vliegveld Twente en by die gelegenheid te zeker komen vast ta staan, dat velen nog enthousiast zyn vo<^ de vliegsport. Een 6 a 7000 personen hebben genoten van hetgeen op het terrein werd geboden. Alle zeven de aangekondigde nummers kon den worden uitgevoerd, al moest de volgorde veranderd worden, omdat de Scheldemusch pas om half zes verscheen, maar hy kwam werkeiyk en de heer Slot heeft n een oogwenk met zyn aardig toestel, dat manoeuvreeren kan als het beste groote, de harten der Twentenaren ver overd. Interessant waren de sleepstarten met het zweefvliegtuig, bemand door den heer Sachs, dat by de tweede opstyging een hoogte van meer dan 1000 meter bereikte en 22 minuten In de lucht bleef, om daarna soepel en elegant te dalen. Autogiro en Aerconatoetel hadden veel bekijks en betoonden zich volkomen luchtvaar dig. Als steeds werd het escadrille vliegen door de NLS.-instructeurs een goed nummer en het ballonrammen bracht groote spanning. Dat zelfde was het geval met de kunstvluchten vin den heer Van Graft, die meermalen getoond heeft alleen veel belangstellenden kunnen trek ken. De bebendlngheldswedstrUd In het werpen van poppen aan parachutes door de leden van de Twentsche Aeroclub was mtn of meer een mislukking, slechts twee poppen kwamen op het terrein terecht, de anderen zochten haar landingsplaatsen in de wijdheden van het mooie Burger barstte In luid en harteiyk uit, en daarby week de beklemming, zich by de vage toespelingen van haar van haar bad meester ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1936 | | pagina 13